Suvestinė redakcija nuo 2016-06-28 iki 2017-05-03
Įsakymas paskelbtas: TAR 2015-04-28, i. k. 2015-06465
LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS
LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL PRIORITETINĖS MOKSLINIŲ TYRIMŲ IR EKSPERIMENTINĖS (SOCIALINĖS, KULTŪRINĖS) PLĖTROS IR INOVACIJŲ RAIDOS (SUMANIOS SPECIALIZACIJOS) KRYPTIES „Transportas, logistika ir informacinės ir ryšių technologijos“ PRIORITETŲ VEIKSMŲ PLANŲ PATVIRTINIMO
2015 m. balandžio 17 d. Nr. V-363/4-239
Vilnius
Vadovaudamiesi Prioritetinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypčių ir jų prioritetų įgyvendinimo programos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. balandžio 30 d. nutarimu Nr. 411 „Dėl Prioritetinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypčių ir jų prioritetų įgyvendinimo programos patvirtinimo“, 26 punktu:
1. T v i r t i n a m e pridedamus:
1.1. Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypties „Transportas, logistika ir informacinės ir ryšių technologijos“ prioriteto „Sumanios transporto sistemos ir informacinės ir ryšių technologijos“ veiksmų planą;
1.2. Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypties „Transportas, logistika ir informacinės ir ryšių technologijos“ prioriteto „Tarptautinių transporto koridorių valdymo ir transporto rūšių integracijos technologijos/modeliai“ veiksmų planą;
1.3. Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypties „Transportas, logistika ir informacinės ir ryšių technologijos“ prioriteto „Pažangus elektroninis turinys, technologijos jam kurti ir informacinė sąveika“ veiksmų planą;
1.4. Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypties „Transportas, logistika ir informacinės ir ryšių technologijos“ prioriteto „Informacinių ir ryšių technologijų infrastruktūros, debesų kompiuterijos sprendimai ir paslaugos“ veiksmų planą.
2. N u s t a t o m e, kad šis įsakymas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka ir terminais.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro ir Lietuvos Respublikos ūkio ministro
2015 m. balandžio 17 d. įsakymu Nr.
V-363/4-239
PRIORITETINĖS MOKSLINIŲ TYRIMŲ IR EKSPERIMENTINĖS (SOCIALINĖS, KULTŪRINĖS) PLĖTROS IR INOVACIJŲ RAIDOS (SUMANIOS SPECIALIZACIJOS) krypties „Transportas, logistika ir informacinės ir ryšIŲ technologijos“ PRIORITETO „SUMANIOS TRANSPORTO SISTEMOS IR INFORMACINĖS IR RYŠIŲ TECHNOLOGIJOS“ VEIKSMŲ PLANAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypties „Transportas, logistika ir informacinės ir ryšių technologijos“ prioriteto „Sumanios transporto sistemos ir informacinės ir ryšių technologijos“ veiksmų planas (toliau – Veiksmų planas) parengtas, įgyvendinant Prioritetinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypčių ir jų prioritetų įgyvendinimo programą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. balandžio 30 d. nutarimu Nr. 411 „Dėl Prioritetinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypčių ir jų prioritetų įgyvendinimo programos patvirtinimo“ (toliau – Programa).
2. Veiksmų planas parengtas, siekiant nustatyti Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypties (toliau – Prioritetinė MTEPI raidos kryptis) „Transportas, logistika ir informacinės ir ryšių technologijos“ prioriteto „Sumanios transporto sistemos ir informacinės ir ryšių technologijos“ (toliau – Prioritetas) įgyvendinimo nuostatas.
4. Veiksmų plane vartojamos sąvokos šiame teisės akte suprantamos taip:
4.1. Intelektinės transporto sistemos – informacinėmis ir elektroninių ryšių technologijomis grindžiamos sistemos, skirtos geležinkelių, kelių, jūrų, oro ir vidaus vandenų transporto eismui, įskaitant infrastruktūrą, transporto priemones ir naudotojus, elektroninį keleivinio transporto bilietą, valdyti, taip pat sąsajoms tarp šių transporto rūšių užtikrinti.
4.2. Daiktų interneto technologijos – materialių objektų sujungimas į tinklą. Šie objektai turi įterptines kompiuterines technologijas, kuriomis bendrauja tarpusavyje (M2M protokolais) ir su išorine aplinka (pvz., automobilis su automobiliu).
6. Įgyvendinant Veiksmų planą, ketinama prisidėti prie pokyčių, kurių tikimasi, įgyvendinant Valstybės pažangos strategiją „Lietuvos pažangos strategija „Lietuva 2030“, patvirtintą Lietuvos Respublikos Seimo 2012 m. gegužės 15 d. nutarimu Nr. XI-2015 „Dėl Valstybės pažangos strategijos „Lietuvos pažangos strategija „Lietuva 2030“ patvirtinimo“. Prioritetinės MTEPI raidos krypties „Transportas, logistika ir informacinės ir ryšių technologijos“ prioriteto „Sumanios transporto sistemos ir informacinės ir ryšių technologijos“ (toliau – Prioritetas) įgyvendinimo metu sukurti rezultatai daugiausia prisidės, įgyvendinant sumanios ekonomikos kūrimo viziją – diegiant pažangias, išteklius tausojančias ir aplinkos taršą bei klimato kaitą mažinančias technologijas ir gaminius į transporto sektorių (kuriant ir diegiant intelektualias transporto sistemas ir paslaugas). Taip pat tikėtinas poveikis, įgyvendinant Nacionalinės susisiekimo plėtros 2014–2022 metų programos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. gruodžio 15 d. nutarimu Nr. 1443 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2013 m. gruodžio 18 d. nutarimo Nr. 1253 „Dėl Nacionalinės susisiekimo plėtros 2014–2022 metų programos patvirtinimo“ pakeitimo“, tikslą – sukurti darnią, aplinkai nekenksmingą, konkurencingą ir didelę pridėtinę vertę kuriančią Lietuvos susisiekimo sistemą.
II SKYRIUS
ESAMOS SITUACIJOS APRAŠYMAS
7. Šiuolaikinė susisiekimo sistemos politika turi remtis ilgalaikiu požiūriu, pagrįstu atsakomybe ateinančioms kartoms, todėl, ją formuojant, daug dėmesio turi būti skiriama tokiems globaliems iššūkiams kaip klimato kaitos problemos, energijos vartojimo veiksmingumo didinimas, judumo paklausos valdymas ir naujų judumo įpročių formavimas, tarptautinių prekybos srautų formavimas ir logistikos svarbos augimas. Lietuvoje nėra išvystytos integruotos transporto informacinės infrastruktūros, o dabartiniai jos segmentai neatitinka modernios Europos Sąjungos transporto informacinės infrastruktūros lygio.
8. Informacinių technologijų sprendimai yra aktualūs daugiausia didžiausių šalies miestų savivaldybėms, valstybinėms geležinkelių, automobilių kelių transporto ir priežiūros, aviacijos ir jūrų transporto įmonėms, todėl verslo įmonių investicijų į mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros (toliau – MTEP) projektus suma 2007–2013 m. buvo tik apie 1 mln. eurų. Palyginkime – informacinių technologijų, kompiuterinių, elektroninių ir optinių ir kitų informacinių ir ryšių technologijų gaminių sektoriuje 2012 m. veikė apie 130 įmonių, kurių sukurta pridėtinė vertė sudarė apie 72 mln. eurų, o jose dirbo apie 3,2 tūkst. darbuotojų.
9. Lietuvos elektroninių signalizavimo arba eismo valdymo prietaisų eksportas 2012 m. buvo 21 mln. eurų.
10. Lietuvos mokslo ir studijų institucijų potencialas transporto, aplinkos, informatikos ir mechanikos inžinerijos srityse palyginti aukštas, kad būtų galima vykdyti MTEP veiklas, aktualias Prioritetui įgyvendinti. Mokslo ir studijų institucijose sutelkti aukšto tarptautinio lygio mokslininkai, vykdantys MTEP veiklą Prioritetui aktualiausiose kryptyse (informatika ir informacinės technologijos). Šių sričių specialistų kasmet parengiama vis daugiau. Vykdant mokslinius tyrimus, jau pavyko pasiekti reikšmingą pažangą.
11. 2007–2013 metų Europos Sąjungos struktūrinių fondų laikotarpio lėšomis mokslo ir studijų institucijose kuriama ir atnaujinama MTEP infrastruktūra, ji taip pat naudojama vykdyti MTEP veikloms, kurios aktualios Prioritetui įgyvendinti. Prioritetui įgyvendinti aktualios MTEP veiklos vykdomos minėtos MTEP infrastruktūros pagrindu sukurtame Vilniaus Gedimino technikos universitete veikiančiame Civilinės inžinerijos mokslo centre, kuris naudingas ne tik mokslinės bendruomenės, bet ir privataus sektoriaus poreikiams.
12. Lietuvos mokslo ir studijų institucijos su verslo įmonėmis bendradarbiauja, dalyvaudamos Išmaniojo – žalio miesto klasterio, Išmaniųjų technologijų klasterio veikloje.
13. Problemų ir iššūkių, susijusių su Prioriteto įgyvendinimu, sprendimas aktualus ir tarptautiniu mastu. Jo svarbą rodo bendrosios mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Horizontas 2020“ (2014–2020 m.), patvirtintos 2013 m. gruodžio 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 1291/2013 (sukurta bendroji mokslinių tyrimų ir inovacijų programa „Horizontas 2020“ (2014–2020 m.) ir panaikintas sprendimas Nr. 1982/2006/EB (toliau – Programa „Horizontas 2020“)), 3 dalies „Visuomenės uždaviniai“ 4 punkte numatytas uždavinys „Išmanios, netaršios ir integruotos transporto sistemos“. Tikėtina, kad į šio uždavinio įgyvendinimą aktyviai įsitrauks Lietuvos tyrėjai ir kiti specialistai.
14. Sumanių transporto sistemų, sukurtų, naudojant pažangias informacines ir ryšių technologijas, taikymas transporto paslaugų ir logistikos sektoriuose gali turėti didelės įtakos Lietuvos, kurioje transportas yra vienas iš svarbiausių ūkio sektorių, ekonomikai. Nors šie procesai anksčiau nebuvo sistemingai vykdomi, pasitelkiant mokslo ir inovacinius gebėjimus, tikimasi, kad šią spragą užpildys sėkmingai įgyvendinamas Prioritetas. Siekiant įgyvendinti Prioritetą, pravartu stiprinti ir koncentruoti MTEP išteklius tokiose MTEP srityse kaip fiziniai mokslai (informatika, mechanika), technologijos mokslai (aplinkos inžinerija, transporto inžinerija, mechanikos inžinerija ir mechatronika, informatikos inžinerija). Planuojamos kurti ir diegti technologijos gali būti aktualios valstybės valdžios institucijoms ir didžiausių miestų savivaldos institucijoms, kurios norėtų diegti integruotą transporto valdymo ir informavimo sistemą ir taip teikti modernias judumo paslaugas. Kad būtų stiprinami žmogiškųjų išteklių gebėjimai šiose srityse, turi būti rengiami aukštos kvalifikacijos transporto inžinerijos, aplinkos inžinerijos, mechanikos inžinerijos, informatikos inžinerijos (transporto procesų modeliavimo) specialistai. Lietuvai, kuri, pasinaudodama turimais ištekliais, ketina skatinti šalies ekonomikos pertvarką ir konkurencingumą, pravartu stiprinti verslo gebėjimus prisidėti, kuriant ir diegiant sukurtas technologijas, ypač tokiose srityse kaip informacija ir programinė įranga, įrangos ir kompiuterių gamyba, radijo, televizijos ir ryšių įrangos bei aparatūros gamyba, gamtos apsauga, informacinės ir ryšių technologijos. Šių išvardytų sričių gamybos įmonėse turi būti didinama gamybinė patirtis, pajėgumai, skatinamas įmonių bendradarbiavimas.
III SKYRIUS
VEIKSMŲ PLANO TIKSLAS IR UŽDAVINIAI
15. Veiksmų plano tikslas – skatinti MTEP ir inovacijų veiklas, kurios sudarytų sąlygas lanksčiai ir veiksmingai reaguoti į tokius pokyčius kaip keleivių ir krovinių vežimo srautų ir krovinių aptarnavimo apimties augimas, gyventojų koncentracijos miestuose didėjimas, lemiantis netolygią kelių infrastruktūros apkrovą ir transporto spūsčių augimą, mažinti aplinkos taršą, silpninti šiltnamio efektą, skatinti transporto ir logistikos inovacijas (siekiant reaguoti į konkurencijos didėjimą ir kainų mažėjimą dėl trečiųjų valstybių), teikti kokybiškas, saugias, ekologiškas ir greitas transportavimo paslaugas vartotojams. Veiksmų planas taip pat prisideda, siekiant MTEP ir inovacijų sprendimais didinti didelės pridėtinės vertės, žinioms ir aukštos kvalifikacijos darbo jėgai imlių ekonominių veiklų įtaką šalies bendrajam vidaus produktui ir struktūriniams ūkio pokyčiams.
16. Veiksmų plano uždaviniai:
16.3. skatinti klasterizaciją, integraciją į tarptautinius vertės kūrimo tinklus ir investicijas į MTEP ir inovacijas;
16.4. skatinti viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimą, žinių ir technologijų perdavimą, siekiant komercinti MTEP rezultatus;
IV SKYRIUS
PRIORITETO ĮGYVENDINIMO ETAPAI
17. Prioritetui įgyvendinti naudojamos priemonės parinktos, vadovaujantis Lietuvos inovacijų plėtros 2014–2020 metų programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2013 m. gruodžio 18 d. nutarimu Nr. 1281 „Dėl Lietuvos inovacijų plėtros 2014–2020 metų programos patvirtinimo“, Valstybine studijų, mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros 2013–2020 metų plėtros programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. gruodžio 5 d. nutarimu Nr. 1494 „Dėl Valstybinės studijų, mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros 2013–2020 metų plėtros programos patvirtinimo“, ir jas įgyvendinančiais teisės aktais.
18. Prioritetui įgyvendinti reikalingų studijų, MTEP ir inovacijų politikos priemonių rinkinys nustatytas, atsižvelgiant į tarptautinės nepriklausomų ekspertų darbo grupės 2014 m. vasario 21 d. ataskaitą „Prioritetų įgyvendinimo kelrodžiai“. Atsižvelgiant į šią ataskaitą, išskiriami šie Prioriteto įgyvendinimo etapai:
18.1. mokslo potencialo kritinės masės generavimo etapas apima veiklas, susijusias su tinkamos aplinkos naujoms idėjoms, sprendimams ieškoti, technologijoms, prototipams kurti sudarymu ir pasirengimu vykdyti šias veiklas;
18.2. naujų idėjų ir jų sprendimų paieška apima Prioritetui įgyvendinti reikalingus bendro ir tikslinio pobūdžių fundamentinius mokslinius tyrimus;
18.3. technologijų ir jų prototipų kūrimo etapas apima Prioritetui įgyvendinti reikalingus pramoninius mokslinius tyrimus ir bandomąją taikomąją veiklą;
V SKYRIUS
PRIORITETO TEMINIS SPECIFIŠKUMAS
20. Įgyvendinant Veiksmų planą, siekiama:
20.2. vystyti vietos nustatymo ir duomenų perdavimo technologijas ir jų pagrindu kurti ir diegti veiksmingus įrenginius, pasižyminčius dideliu lokalizacijos tikslumu;
20.3. tirti ir kurti skaitmeninio radijo technologijas, skirtas informuoti eismo dalyvius ir teikti e. paslaugas radijo kanalais;
20.4. tirti ir kurti intelektinių transporto sistemų įrenginių gamybos, diegimo ir aptarnavimo technologijas, kurios reikalingos verslo sektoriuje, sukurti gamybos priemones ir infrastruktūrą ITS plėtrai;
20.5. tirti ir kurti įvairių transporto rūšių elektroninio maršrutų planavimo ir eismo dalyviams informacijos pateikimo realiuoju laiku technologijas ir kitas sumanias technologijas;
21. Sėkmingas Veiksmų plano 20 punkte minimų siekių įgyvendinimas neatsiejamas nuo viešojo ir privataus sektorių institucijų vykdomų MTEP veiklų, kurios remiamos, įgyvendinant Veiksmų plano 1 priede nustatytas priemones.
22. Svarbus vaidmuo, įgyvendinant Prioritetą, tenka jungtinėms studijų, mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų iniciatyvoms (toliau – Jungtinės iniciatyvos). Pasitelkiant jas, ketinama spręsti ūkio sektoriams aktualias problemas, vykdant MTEP veiklą ūkio sektoriams aktualia tematika ir tikintis, kad privatus sektorius įsitrauks, realizuojant MTEP veiklos rezultatus. Įgyvendinant Jungtines iniciatyvas, atsižvelgiant į Veiksmų plano 20 punkte numatytus siekius ir Veiksmų plano 16 punkte nustatytus uždavinius, MTEP veiklos vykdomos, siekiant:
22.1. ieškoti inovacinių sprendimų, didinančių transporto srautų, transporto valdymo veiksmingumą, judumą ir saugą, mažinančių aplinkos taršą;
22.2. ieškoti inovacinių autonominių automobilinių sistemų, skirtų eismo saugumui didinti, sprendimų ir kurti koncepcijas;
22.3. ieškoti skaitmeninio radijo ryšio technologinių sprendimų ir tinklo infrastruktūros galimybių, analizuoti intelektinių transporto sistemų priemonių ir paslaugų paklausą, tirti priemonių ir paslaugų kūrimo technologijas;
22.4. analizuoti ir ieškoti naujų sprendimų atviros prieigos priemonių išmanioms paslaugoms transporto priemonėse teikti;
22.5. identifikuoti daiktų interneto technologijų ir jų panaudojimo intelektinėms transporto sistemoms kurti poreikius, analizuoti naujus sprendimus, sudaryti modelius ir metodikas;
22.6. rengti, testuoti, tikslinti ir koreguoti įvairių transporto rūšių elektroninio maršrutų planavimo, naujus judumo modelius ir koncepcijas;
22.7. rengti autonominių automobilinių sistemų, skirtų eismo saugumui didinti, diegimo metodikas ir modelius, ryšio su kelių infrastruktūra užtikrinimo modelius;
22.8. rengti tinklo infrastruktūros techninių koncepcijų ir maketų įgyvendinimo modelius ir testuoti technologinius sprendimus miestuose;
22.9. rengti transporto priemonių atviros prieigos intelektinių sistemų, technologijų priedėlių ir paslaugų diegimo technines koncepcijas, paslaugų teikimo funkcinius modelius, priedėlių maketus su testinėmis paslaugomis;
22.10. kurti daiktų interneto ir intelektinių transporto sistemų kūrimo priemonių ir paslaugų kūrimo karkaso modelius, skirtus (jų pagrindu) kurti intelektualių transporto sistemų techninę ir programinę įrangą išmanioms paslaugoms realizuoti;
22.11. kurti įvairių transporto rūšių elektroninio maršrutų planavimo, informavimo ir inovacinių judumo modelių prototipus, lyginti jų charakteristikas su teoriniais tyrimais, bandyti juos realiomis sąlygomis;
22.12. diegti ir bandyti autonominių automobilinių sistemų, skirtų eismo saugai ir saugumui didinti, prototipus;
22.13. kurti skaitmeninio radijo ryšio tinklo ir transporto priemonių vairuotojų informavimo sistemų prototipus, bandyti juos realiomis sąlygomis miestuose;
22.14. kurti ir testuoti transporto priemonių atviros prieigos intelektinių sistemų ir technologijų priedėlių prototipus, bandomuosius pavyzdžius ir bandyti juos realiomis sąlygomis;
23. Įgyvendinant Jungtines iniciatyvas, siekiama, kad MTEP veiklos, vykdomos, įgyvendinant Veiksmų planą, sudarytų sąlygas:
23.1. diegti į rinką inovacinius technologijų, didinančių transporto srautų valdymo veiksmingumą, eismo saugą ir mažinančių aplinkos taršą, modelius;
23.2. diegti didžiuosiuose šalies miestuose ir pagrindiniuose magistraliniuose keliuose autonomines automobilines sistemas, skirtas eismo saugumui didinti, bandomuosius komercinius produktus, komercinti technologijas užsienio rinkose;
23.3. diegti transporto paslaugų valdymo centruose ir plėtoti intelektines transporto sistemas, skaitmeninio radijo ryšio tinklo infrastruktūrą ir transporto priemonių vairuotojų informavimo sistemas, skirtas sutrumpinti maršrutų ir kelionės laiką, informuoti apie incidentus keliuose, kelių būklę, kuro kainas, automobilių statymą ir pan.;
24. Veiksmų plano 22 punkte nustatyti siekiai gali būti keičiami, atsižvelgiant į Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos prioritetų įgyvendinimo koordinavimo grupės, sudarytos Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro ir Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2014 m. birželio 20 d. įsakymu Nr. V-576/4-409 „Dėl Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos prioritetų įgyvendinimo koordinavimo grupės sudarymo ir jos darbo reglamento patvirtinimo“ (toliau – Koordinavimo grupė), siūlymus, formuojamus, atsižvelgiant į Veiksmų plano įgyvendinimo stebėsenos, poveikio vertinimo ir mokslo ir studijų institucijų bendradarbiavimo skatinimo proceso metu surinktus ar kitokius pagrįstus duomenis ir siūlymus.
VI SKYRIUS
VEIKSMŲ PLANO ĮGYVENDINIMAS
25. Veiksmų plano 16 punkte nustatyti uždaviniai įgyvendinami, vykdant Veiksmų plano 1 priede nustatytas priemones.
26. Veiksmų plano įgyvendinimas gali būti finansuojamas:
26.2. Europos Sąjungos finansinės paramos (2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos, patvirtintos Europos Komisijos 2014 m. rugsėjo 8 d. sprendimu Nr. C(2014) 6397 (toliau – Veiksmų programa), 1 prioriteto „Mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų skatinimas“, Veiksmų programos 3 prioriteto „Smulkiojo ir vidutinio verslo konkurencingumo skatinimas“ ir Veiksmų programos 9 prioriteto „Visuomenės švietimas ir žmogiškųjų išteklių potencialo didinimas“ priemonių) ir bendrojo finansavimo lėšomis;
27. Dalis Veiksmų programos 1 prioriteto ir 9 prioriteto priemonių lėšų skirtos tiesiogiai remti veiklas, reikalingas Prioritetui įgyvendinti, todėl Veiksmų plano 1 priedo lentelėje prie šių priemonių numatyta preliminari suma, kurią ketinama panaudoti Prioritetui įgyvendinti pagal poreikį.
28. Dalis Veiksmų programos 1 prioriteto priemonių lėšų nepriskirtinos konkretiems prioritetinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypčių prioritetams (toliau – MTEPI prioritetai), jų įgyvendinimo rezultatai gali prisidėti prie visų arba daugumos MTEPI prioritetų įgyvendinimo.
29. Dalis Veiksmų programos 9 prioriteto priemonių ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis įgyvendinamos priemonės aktualios visai studijų, MTEP ir inovacijų sistemai ir konkretiems MTEPI prioritetams nepriskirtinos, tačiau jų įgyvendinimo rezultatai gali prisidėti ir prie Prioriteto įgyvendinimo.
30. Veiksmų programos 3 prioriteto priemonės, nors ir aktualios visai verslo sąlygų gerinimo ir pagalbos verslui sistemai, netiesiogiai prisidės prie Veiksmų plano įgyvendinimo, daugiausia privataus sektoriaus subjektams sudarydamos sąlygas diegti į rinką naujus produktus ir generuodamos kritinę verslo potencialo masę. Įgyvendinant Veiksmų programos 3 prioriteto priemones, planuojama remti tokias Prioritetui įgyvendinti aktualias veiklas: gaminių ir (arba) produktų dizaino kūrimas, didelio poveikio technologijų diegimas į tradicinės pramonės šakas, produkcijos pristatymas tarptautinėse parodose ir (arba) mugėse, planuojamų eksportuoti gaminių ir paslaugų sertifikavimas, naujų gamybos ir paslaugų teikimo pajėgumų didinimas, verslo inkubatorių infrastruktūros plėtra, narystė tarptautiniuose tinkluose (platformose), naujų produktų ir paslaugų žinomumo didinimas, konsultacijos pradedantiesiems verslininkams.
31. Mokslo ir studijų institucijų lėšas ketinama pritraukti, remiant veiklas, susijusias su studijų, MTEP ir inovacijų infrastruktūros, reikalingos Prioritetui įgyvendinti, kūrimu ir atnaujinimu (įgyvendinant infrastruktūros projektus, tikėtina, kad mokslo ir studijų institucijos prisidės nuosavomis lėšomis). Veiksmų plano 1 priedo lentelėje šios lėšos įtrauktos į skiltį „Valstybės biudžeto lėšos ir kitos lėšos“.
32. Privačių juridinių asmenų lėšas ketinama pritraukti, įgyvendinant priemones, kurių pagrindu vykdomiems projektams numatytas valstybės bendrasis finansavimas – verslo įmonės privalės nuosavomis lėšomis padengti dalį projektų vertės. Veiksmų plano 1 priedo lentelėje šios lėšos pateiktos skiltyje „Privataus sektoriaus lėšos“.
33. Prioritetas iš dalies gali būti įgyvendintas, Lietuvos tyrėjams ir kitiems specialistams dalyvaujant Programos „Horizontas 2020“ ir kitų tarptautinių programų įgyvendinimo procese. Veiksmų plano 1 priedo lentelėje lėšos, pritrauktos iš tarptautinių programų, nenurodytos.
34. Įgyvendinant Veiksmų planą, siekiama kiekybinių ir kokybinių rezultatų, atitinkančių Veiksmų plano 1 priede nustatytus vertinimo kriterijus.
35. Veiksmų plano uždavinius įgyvendinančių priemonių kvietimų teikti paraiškas skelbimo arba projektų sąrašų sudarymo terminai nustatomi, atsižvelgiant į 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos administravimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. spalio 3 d. nutarimu Nr. 1090 „Dėl 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos administravimo taisyklių patvirtinimo“.
36. Prioritetinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypčių plėtrą ir jų prioritetų (taip pat MTEPI prioritetų veiksmų planų) įgyvendinimą koordinuoja Koordinavimo grupė.
37. Veiksmų planas įgyvendinamas, skatinant ir remiant verslo subjektų ir mokslo ir studijų institucijų sąveiką ir bendradarbiavimą. Verslo subjektus ir mokslo ir studijų institucijas bendradarbiauti skatina Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra švietimo ir mokslo ministro ir ūkio ministro nustatyta tvarka. Kaip įgyvendinama Programa, stebima, nuolat analizuojant ir vertinant MTEPI prioritetų veiksmų planų įgyvendinimą. Veiksmų plano įgyvendinimo stebėseną ir vertinimą švietimo ir mokslo ministro ir ūkio ministro nustatyta tvarka atlieka Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras.
38. Veiksmų plano 1 priede nustatytų studijų, MTEP ir inovacijų politikos priemonių pagrindu vykdomų Europos Sąjungos struktūrinių fondų arba kitų šaltinių lėšomis planuojamų finansuoti projektų metu kuriama infrastruktūra ir įsigyjama įranga neturi dubliuoti šiuo metu mokslo ir studijų institucijose ar kituose viešojo sektoriaus subjektuose esančios įrangos, išskyrus atvejus, kai esamos įrangos pajėgumo nepakanka Prioritetui įgyvendinti.
Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės
(socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos
(sumanios specializacijos) krypties
„Transportas, logistika ir informacinės ir ryšių
technologijos“ prioriteto „Sumanios transporto
sistemos ir informacinės ir ryšių
technologijos“ veiksmų plano
1 priedas
VEIKSMŲ PLANO UŽDAVINIAI, priemonĖS, Preliminarus lėšų poreikis JOMS įgyvendinTi IR VERTINIMO KRITERIJAI
Eil. Nr. |
Uždaviniai ir priemonės |
Preliminarios lėšos, tūkst. Eur |
Atsakinga institucija |
Uždavinių ir priemonių vertinimo kriterijai |
Kriterijų reikšmės |
||||
Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšos |
Valstybės biudžeto ir kitos lėšos |
Privataus sektoriaus lėšos |
2018 metai |
2023 metai |
|||||
1. |
Uždavinys: kurti ir į rinką diegti naujas technologijas, produktus, procesus, metodus |
|
|
|
|
Sukurti gaminių, paslaugų ar procesų prototipai (koncepcijos) per 3 m. po projekto įgyvendinimo (vnt.) |
2 |
4 |
|
1.1. |
Priemonė: Rizikos kapitalas MTEPI veikloms |
5 000 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
Švietimo ir mokslo ministerija |
Bendrai vykdomų verslo ir mokslo ir studijų institucijų projektų skaičius (vnt.)
Naujų įmonių, gavusių investicijas, skaičius |
1
10 (rodiklis skirtas visiems priorite-tams) |
2
70 (rodiklis skirtas visiems priorite-tams) |
|
1.2. |
Priemonė: MTEP projektų, prisidedančių prie sumanios specializacijos strategijos prioritetų įgyvendinimo, vykdymas |
35 917 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
1.3. |
Priemonė: bendrų mokslo-verslo projektų, prisidedančių prie sumanios specializacijos strategijos prioritetų įgyvendinimo, vykdymas („Intelektas. Bendri mokslo-verslo projektai“) |
30 917 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
17 950 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
|||||
3 126 |
- |
3 126 |
Ūkio ministerija |
Sertifikuotų produktų skaičius (vnt.)
|
1 |
2 |
|||
1.4. |
Priemonė: parama įmonių MTEPI, teikiant inovacinius čekius („Inovaciniai čekiai“) |
||||||||
1.5. |
Priemonė: parama išradimams ir dizainui patentuoti tarptautiniu mastu („InoPatentas LT“) |
||||||||
2. |
Uždavinys: skatinti žinioms imlaus verslo kūrimąsi, didelį potencialą turinčių įmonių plėtrą |
1 314 |
- |
1 314 |
Naujos įmonės, gavusios investicijų per 3 m. po projekto įgyvendinimo (vnt.) |
1 |
2 |
||
2.1. |
Priemonė: parama inovacijų konsultacinėms paslaugoms teikti („Inogeb LT“) |
Kitos formos nei subsidija finansinę paramą gaunančių įmonių skaičius (vnt.) |
1 |
3 |
|||||
2.2. |
Priemonė: parama MTEPI vykdančioms įmonėms finansinėmis priemonėmis („Technoinvestas LT“)
|
||||||||
3. |
Uždavinys: skatinti klasterizaciją, integraciją į tarptautinius vertės kūrimo tinklus ir investicijas į MTEP ir inovacijas |
|
|
|
Nauji klasterio nariai per 3 m. nuo projekto įgyvendinimo pradžios (vnt.) |
0
|
1
|
||
Pritraukta privačių investicijų į MTEPI sritį pagal sumanios specializacijos kryptis per 3 m. po projekto įgyvendinimo (tūkst. Eur) (Šio vertinimo kriterijaus reikšmės skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
42 353 |
95 295 |
|||||||
3.1. |
Priemonė:, parama investicijoms į klasterį ir klasterio eksploatavimui („InoKlaster LT“) |
3 422 |
- |
3 422 |
Teisiškai saistančių susitarimų su tarptautiniais partneriais skaičius (vnt.)
|
4 |
10 |
||
3.2. |
Priemonė: parama dalyvauti tarptautinėse MTEPI iniciatyvose („InoConnect LT“) |
||||||||
3.3. |
Priemonė: parama bendro naudojimo MTEP infrastruktūrai ir inovacijų paramos paslaugoms („Technologijų centrai LT“) |
||||||||
3.4. |
Priemonė: parama investicijoms į pramoninę teritoriją („SmartParkas LT“) |
||||||||
3.5. |
Priemonė: parama tiesioginėms užsienio investicijoms į MTEPI sritį pritraukti („SmartInvest LT“) |
5 792 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
3.6. |
Priemonė: parama tiesioginėms užsienio investicijoms į MTEPI sritį („SmartInvest LT+“) |
28 962 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
28 962 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
|||||
3.7. |
Parama inovacijų paklausos, ikiprekybinių pirkimų, viešajame sektoriuje diegimui („Ikiprekybiniai pirkimai LT“)
|
29 360 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
|
29 360 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
Ikiprekybinių pirkimų skaičius |
5 (rodiklis skirtas visiems prioritetams) |
10 (rodiklis skirtas visiems prioritetams) |
||
4. |
Uždavinys: skatinti viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimą, žinių ir technologijų perdavimą, siekiant komercinti MTEP rezultatus |
|
|
|
Švietimo ir mokslo ministerija |
Mokslo ir studijų institucijų vykdomi verslo MTEP užsakymai (tūkst. Eur) |
30
|
39
|
|
Mokslo ir studijų institucijų pajamos iš intelektinės veiklos rezultatų (tūkst. Eur) |
14,1 |
18,3 |
|||||||
4.1. |
Priemonė: MTEPI materialinės bazės, skirtos bendrų mokslo ir verslo projektų įgyvendinimui, kūrimas ir plėtra mokslo ir studijų institucijose (kompetencijos centrų MTEPI infrastruktūros kūrimas ir plėtra) |
8 690 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
2 172 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
Patentinės paraiškos (vnt.)
Doktorantūra, vykdoma kartu su verslo subjektais (doktorantų skaičius) |
1
1
|
5
2
|
||
4.2. |
Priemonė: kompetencijos centrų veiklos skatinimas |
11 580 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
4.3. |
Priemonė: MTEP veiklų tarptautiškumo skatinimas (į rinką orientuotų mokslo-verslo projektų įgyvendinimas per tarpvalstybinį tinklą) |
93 |
- |
93 |
|||||
4.4. |
Priemonė: MTEP rezultatų komercinimas (parama mokslininkų ir kitų tyrėjų bei studentų, dirbančių / studijuojančių mokslo ir studijų institucijose, idėjų komercinimui, parama besikuriančioms jaunoms inovacinėms įmonėms (pumpurinės įmonės, startuoliai) |
203 |
504 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
|||||
5. |
Uždavinys: stiprinti mokslo ir studijų institucijų ir kitų viešojo ir privataus sektorių subjektų potencialą ir gebėjimus kurti ir komercinti žinias, rengti mokslo ir inovacijų vadybos specialistus |
|
|
|
Išorės vartotojai iš užsienio mokslo ir studijų institucijų, Lietuvos ir užsienio verslo įmonių, pasinaudoję atnaujinta atviros prieigos mokslinių tyrimų infrastruktūra (lėšos, gautos iš šių vartotojų (tūkst. Eur) |
36,9 |
47,7 |
||
Publikacijų dažnai cituojamuose periodiniuose mokslo leidiniuose skaičius (vnt.) |
22 |
26 |
|||||||
5.1. |
Priemonė: MTEPI infrastruktūros atnaujinimas sumanios specializacijos kryptyse |
49 988 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
Tyrėjų, dirbančių pagerintoje mokslinių tyrimų infrastruktūros bazėje, skaičius (visos darbo dienos ekvivalentai)
Mokslo ir studijų institucijose susikūrusių naujų žinioms imlių įmonių (angl. spin-off) skaičius (vnt.) |
10
0 |
13
2 |
||
5.2. |
Priemonė: įsijungimas į tarptautines mokslinių tyrimų infrastruktūras (ESFRI) bei atviros prieigos MTEP infrastruktūros, kuri reikalinga įsijungimui į tarptautines mokslinių tyrimų infrastruktūras (ESFRI), atnaujinimas ir kūrimas |
52 132 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5.3. |
Priemonė: aukšto lygio tyrėjų grupių vykdomi moksliniai tyrimai |
356 |
- |
- |
|||||
5.4. |
Priemonė: MTEPI veiklai vykdyti reikalingų elektroninių išteklių (publikacijų duomenų bazių, saugyklų ir kt.) prieinamumo užtikrinimas |
28 960 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5.5. |
Priemonė: ekscelencijos centrų ir paralelinių laboratorijų infrastruktūros tobulinimas sumanios specializacijos kryptyse |
26 645 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
504 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
|||||
5.6. |
Priemonė: informacinės infrastruktūros mokslui ir studijoms plėtra (LITNET) |
4 340 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5.7. |
Priemonė: mokslininkų iš užsienio pritraukimas vykdyti mokslinius tyrimus |
14 481 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5.8. |
Priemonė: inovacijų ir technologijų perdavimo centrų veiklos skatinimas |
14 480 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5.9. |
Priemonė: doktorantūros vietų finansavimas ir plėtra (jaunimo iš užsienio pritraukimas) |
322 |
62 154 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
|||||
5.10. |
Priemonė: mokslininkų ir tyrėjų kvalifikacijos kėlimas žinioms imliose įmonėse |
2 896 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5.11. |
Priemonė: mokslininkų, tyrėjų gebėjimų plėtra ir bendradarbiavimo vystymas vykdant mokslinių idėjų mainus, mokslines išvykas iš Lietuvos ir į Lietuvą |
4 344 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
- |
|||||
5.12. |
Priemonė: studentų gebėjimų vykdyti MTEP veiklą ugdymas |
2 317 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5.13. |
Priemonė: stažuočių po doktorantūros studijų skatinimas |
7 240 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5.14. |
Priemonė: studijų kainos kompensavimas įskaitant specialistų rengimą sumanios specializacijos studijų programose |
10 137 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
- |
|||||
5.15. |
Priemonė: mokslo populiarinimo infrastruktūros sukūrimas |
9 201 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
|
|
|||||
5.16. |
Priemonė: finansuoti pirmosios ir antrosios pakopos bei vientisąsias ir laipsnio nesuteikiančias studijas |
- |
130 000 (kasmet) (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
|||||
5.17. |
Priemonė: Lietuvos mokslo tarptautiškumo didinimas |
1 738 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
- |
|||||
5.18. |
Priemonė: mokslininkų ir kitų tyrėjų gebėjimų dalyvauti tarptautinėse mokslinių tyrimų programose ugdymas |
1 304 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
258 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
|||||
5.19. |
Priemonė: užtikrinti aukščiausio lygio bei visuomenei ir valstybei strategiškai svarbių problemų sprendimui ir ūkio plėtrai aktualių MTEP veiklų finansavimą |
2 896 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
54 275 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
|||||
5.20. |
Priemonė: mokslininkų kvalifikacijos tobulinimas vykdant aukšto lygio tarptautinius ir nacionalinius mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros projektus |
49 525 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
- |
|||||
5.21. |
Priemonė: paralelinių laboratorijų MTEP veikla |
1 448 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5.22. |
Priemonė: praktikos darbo vietose pagal profesiją, partnerystė su socialiniais partneriais ir jų įtraukimas į studijų praktikų organizavimo tobulinimą ir įgyvendinimą |
1 738 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
- |
Priedo pakeitimai:
Nr. V-104/4-182, 2016-03-03, paskelbta TAR 2016-03-04, i. k. 2016-04262
Nr. V-596/4-439, 2016-06-23, paskelbta TAR 2016-06-27, i. k. 2016-17701
Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės
(socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos
(sumanios specializacijos) krypties
„Transportas, logistika ir informacinės ir ryšių
technologijos“ prioriteto „Sumanios transporto
sistemos ir informacinės ir ryšių
technologijos“ veiksmų plano
2 priedas
PRIORITETO ĮGYVENDINIMO ETAPŲ IR STUDIJŲ, MTEP IR INOVACIJŲ POLITIKOS PRIEMONIŲ SĄRYŠIS
Prioriteto įgyvendinimo etapai, atitinkantys Veiksmų plano 18 punktą |
||||||||
Studijų, MTEP ir inovacijų politikos priemonės, atitinkančios Veiksmų plano 1 priede nustatytas priemones (skliaustuose nurodytas atitinkamas Veiksmų plano 1 priedo papunktis) |
1. Mokslo potencialo kritinės masės generavimas |
2. Naujų idėjų ir jų sprendimų paieška |
3. Technologijų ir jų prototipų kūrimas |
4. Diegimas į rinką |
5. Verslo potencialo kritinės masės generavimas |
|||
MTEPI infrastruktūros atnaujinimas sumanios specializacijos kryptyse (5.1) |
MTEP projektų, prisidedančių prie sumanios specializacijos strategijos prioritetų įgyvendinimo, vykdymas (1.2) |
Mokslininkų ir tyrėjų kvalifikacijos kėlimas žinioms imliose įmonėse (5.11) |
||||||
Lietuvos MTEPI infrastruktūrų integracija į tarptautines mokslinių tyrimų infrastruktūras (ESFRI) (5.2) |
MTEP rezultatų komercinimas (parama mokslininkų ir kitų tyrėjų bei studentų, dirbančių/studijuojančių mokslo ir studijų institucijose, idėjų komercinimui, parama besikuriančioms jaunoms inovacinėms įmonėms (pumpurinės įmonės, startuoliai) (4.4) |
|||||||
Įrangos, naudojamos atviros prieigos centruose, sumanios specializacijos kryptyse, atnaujinimas (5.3) |
Parama inovacijų konsultacinėms paslaugoms teikti („Inogeb LT“) (2.1) |
|||||||
MTEPI veiklai vykdyti reikalingų elektroninių išteklių (publikacijų duomenų bazių, saugyklų ir kt.) prieinamumo užtikrinimas (5.5) |
Parama investicijoms į klasterį („InoKlaster LT“) (3.1) |
|||||||
Ekscelencijos centrų ir paralelinių laboratorijų infrastruktūros tobulinimas sumanios specializacijos kryptyse (5.6) |
Bendrų mokslo-verslo projektų, prisidedančių prie sumanios specializacijos strategijos įgyvendinimo, vykdymas („Intelektas. Bendri mokslo-verslo projektai“) (1.3) |
|
||||||
Informacinės infrastruktūros mokslui ir studijoms plėtra (LITNET) (5.7) |
Užtikrinti aukščiausio lygio bei visuomenei ir valstybei strategiškai svarbių problemų sprendimui ir ūkio plėtrai aktualių MTEP veiklų finansavimą (5.20) |
Parama MTEPI vykdančioms įmonėms finansinėmis priemonėmis („Technoinvestas LT“) (2.2) |
||||||
Mokslininkų iš užsienio pritraukimas vykdyti mokslinius tyrimus (5.8) |
Parama tiesioginėms užsienio investicijoms į MTEPI sritį pritraukti („SmartInvest LT“) (3.5) |
|||||||
Mokslo ir studijų institucijų inovacijų ir technologijų perdavimo centrų veiklos skatinimas (5. 9) |
Aukšto lygio tyrėjų grupių vykdomi moksliniai tyrimai (5.4) |
Parama investicijoms į pramoninę teritoriją („SmartParkas LT“) (3.4) |
||||||
Doktorantūros vietų finansavimas ir plėtra (jaunimo iš užsienio pritraukimas) (5.10) |
Paralelinių laboratorijų MTEP veikla (5.22) |
|
Parama dalyvauti tarptautinėse MTEPI iniciatyvose („InoConnect LT“) (3.2) |
|||||
Mokslininkų, tyrėjų gebėjimų plėtra ir bendradarbiavimo vystymas vykdant mokslinių idėjų mainus, mokslines išvykas iš Lietuvos ir į Lietuvą (5.12) |
Parama dalyvauti tarptautinėse MTEPI iniciatyvose („InoConnect LT“) (3.2) |
|
|
|||||
Studijų kainos kompensavimas įskaitant specialistų rengimą sumanios specializacijos studijų programose (5.15) |
Parama įmonių MTEPI teikiant inovacinius čekius („Inovaciniai čekiai“) (1.4) |
|
|
|||||
Mokslo populiarinimo infrastruktūros sukūrimas (5.16) |
Parama bendro naudojimo MTEP infrastruktūrai („Technologijų centrai LT“) (3.3) |
|
|
|||||
Finansuoti pirmosios ir antrosios pakopos bei vientisąsias ir laipsnio nesuteikiančias studijas (5.17) |
Studentų gebėjimų vykdyti MTEP veiklą ugdymas (5.13) |
|
|
|||||
Lietuvos mokslo tarptautiškumo didinimas (5.18) |
Parama inovacijų paklausos, ikiprekybinių pirkimų, viešajame sektoriuje diegimui („Ikiprekybiniai pirkimai LT“) (3.7) |
|
|
|||||
Stažuočių po doktorantūros studijų skatinimas (5.14) |
Parama tiesioginėms užsienio investicijoms į MTEPI sritį („SmartInvest LT+“) (3.6) |
|||||||
Mokslininkų ir kitų tyrėjų gebėjimų dalyvauti tarptautinėse mokslinių tyrimų programose ugdymas (5.19) |
|
Rizikos kapitalas MTEPI veikloms (1.1) |
|
|||||
Mokslininkų kvalifikacijos tobulinimas vykdant aukšto lygio tarptautinius ir nacionalinius mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros projektus (5.21) |
Kompetencijos centrų veiklos skatinimas (4.2) |
|
||||||
Praktikos darbo vietose pagal profesiją, partnerystė su socialiniais partneriais ir jų įtraukimas į studijų praktikų organizavimo tobulinimą ir įgyvendinimą (5.23)
|
Parama išradimams ir dizainui patentuoti tarptautiniu mastu („InoPatentas LT“) (1.5) |
|||||||
MTEPI materialinės bazės, skirtos bendrų mokslo ir verslo projektų įgyvendinimui, kūrimas ir plėtra mokslo ir studijų institucijose (kompetencijos centrų MTEPI infrastruktūros kūrimas ir plėtra) (4.1)
|
MTEP veiklų tarptautiškumo skatinimas (į rinką orientuotų mokslo ir verslo projektų įgyvendinimas per tarpvalstybinį tinklą) (4.3) |
|||||||
Priedo pakeitimai:
Nr. V-104/4-182, 2016-03-03, paskelbta TAR 2016-03-04, i. k. 2016-04262
Nr. V-596/4-439, 2016-06-23, paskelbta TAR 2016-06-27, i. k. 2016-17701
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos švietimo ir
mokslo ministro ir Lietuvos Respublikos ūkio ministro
2015 m. balandžio 17 d. įsakymu Nr.
V-363/4-239
PRIORITETINĖS MOKSLINIŲ TYRIMŲ IR EKSPERIMENTINĖS (SOCIALINĖS, KULTŪRINĖS) PLĖTROS IR INOVACIJŲ RAIDOS (SUMANIOS SPECIALIZACIJOS) krypties „Transportas, logistika ir informacinės ir ryšiŲ technologijos“ PRIORITETO „tarptautinių transporto koridorių valdymo ir transporto rūšių integracijos technologijos / modeliai“ VEIKSMŲ PLANAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypties „Transportas, logistika ir informacinės ir ryšių technologijos“ prioriteto „Tarptautinių transporto koridorių valdymo ir transporto rūšių integracijos technologijos / modeliai“ veiksmų planas (toliau – Veiksmų planas) parengtas, įgyvendinant Prioritetinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypčių ir jų prioritetų įgyvendinimo programą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. balandžio 30 d. nutarimu Nr. 411 „Dėl Prioritetinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypčių ir jų prioritetų įgyvendinimo programos patvirtinimo“ (toliau – Programa).
2. Veiksmų planas parengtas, siekiant nustatyti Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypties (toliau – Prioritetinė MTEPI raidos kryptis) „Transportas, logistika ir informacinės ir ryšių technologijos“ prioriteto „Tarptautinių transporto koridorių valdymo ir transporto rūšių integracijos technologijos / modeliai“ (toliau – Prioritetas) įgyvendinimo nuostatas.
4. Veiksmų plane vartojamos sąvokos šiame teisės akte suprantamos taip:
4.1. Daugiarūšio transporto platformos – įvairių transporto rūšių tinklų ir mazgų (oro uostų, jūrų uostų, geležinkelio ir automobilių transporto) integracijos produktas.
4.2. Intermodalinis (įvairiarūšis) transportas – krovinių judėjimas viename ir tame pačiame pakrovimo vienete ar kelių transporto priemonėje, kuri naudoja paeiliui dvi ar daugiau transporto rūšis, be krovinių perkrovimo keisdama važiavimo režimus.
6. Įgyvendinant Veiksmų planą, ketinama prisidėti prie pokyčių, kurių tikimasi, įgyvendinant 2014–2020 metų nacionalinės pažangos programą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. lapkričio 28 d. nutarimu Nr. 1482 „Dėl 2014–2020 metų nacionalinės pažangos programos patvirtinimo“, kuri savo ruožtu įgyvendina Valstybės pažangos strategiją „Lietuvos pažangos strategija „Lietuva 2030“, patvirtintą Lietuvos Respublikos Seimo 2012 m. gegužės 15 d. nutarimu Nr. XI-2015 „Dėl Valstybės pažangos strategijos „Lietuvos pažangos strategija „Lietuva 2030“ patvirtinimo“. Prioritetinės MTEPI raidos krypties „Transportas, logistika ir informacinės ir ryšių technologijos“ prioriteto „Tarptautinių transporto koridorių valdymo ir transporto rūšių integracijos technologijos / modeliai“ (toliau – Prioritetas) įgyvendinimo metu sukurti rezultatai turėtų prisidėti prie modernios transporto infrastruktūros ir darnaus judumo sukūrimo. Taip pat tikėtinas poveikis, įgyvendinant Nacionalinės susisiekimo plėtros 2014–2022 metų programos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. gruodžio 15 d. nutarimu Nr. 1443 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2013 m. gruodžio 18 d. nutarimo Nr. 1253 „Dėl Nacionalinės susisiekimo plėtros 2014–2022 metų programos patvirtinimo“ pakeitimo“, tikslą – kurti konkurencingą, modernią, darnią ir didelę pridėtinę vertę kuriančią Lietuvos susisiekimo sistemą.
II SKYRIUS
ESAMOS SITUACIJOS APRAŠYMAS
7. Šiuolaikinė susisiekimo sistemos politika turi remtis ilgalaikiu požiūriu, pagrįstu atsakomybe ateinančioms kartoms, todėl, ją formuojant, daug dėmesio turi būti skiriama tokiems globaliems iššūkiams kaip klimato kaitos problemos, energijos vartojimo veiksmingumo didinimas, judumo paklausos valdymas ir naujų judumo įpročių formavimas, tarptautinių prekybos srautų formavimas, logistikos svarbos augimas. Lietuvoje nėra išvystytos integruotos transporto informacinės infrastruktūros, o dabartiniai jos segmentai neatitinka modernios Europos Sąjungos transporto informacinės infrastruktūros lygio.
8. 2012 m. duomenimis, sausumos transporto ir transportavimo vamzdynais, vandens transporto ir oro transporto sektoriuose veikė apie 4,5 tūkst. įmonių, teikiančių visų transporto rūšių paslaugas, o jose dirbo apie 72 tūkst. darbuotojų. Šių įmonių sukurta pridėtinė vertė siekė apie 2,4 mlrd. eurų. Sandėliavimo ir saugojimo bei krovinių tvarkymo paslaugas 2012 m. teikė 142 įmonės, kuriose dirbo 5,6 tūkst. darbuotojų, o sandėliavimo ir transportui būdingų paslaugų veikla užsiimančių įmonių sukurta pridėtinė vertė buvo apie 1,3 mlrd. eurų. Tų pačių metų duomenimis, 190 įmonių teikė duomenų apdorojimo, interneto serverių ir kitas informacines paslaugas. Jose dirbo apie 2 tūkst. darbuotojų ir sukurta apie 47 mln. eurų pridėtinės vertės.
9. Lietuvos transporto paslaugų eksportas 2012 m. buvo apie 2,7 mlrd. eurų. Sėkmingai įgyvendinus šį, taip pat kitą Prioritetinės MTEPI raidos krypties „Transportas, logistika ir informacinės ir ryšių technologijos“ prioritetą „Sumanios transporto sistemos ir informacinės ir ryšių technologijos“, paslaugų eksportas iki 2030 m. galėtų išaugti dvigubai.
10. Verslo įmonių investicijų į mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros (toliau – MTEP) projektus suma 2007–2013 metais buvo apie 1 mln. eurų.
11. Lietuvos mokslo ir studijų institucijų potencialas vadybos ir administravimo, ekonomikos, transporto ir informatikos inžinerijos, informatikos srityse palyginti aukštas, kad būtų galima vykdyti MTEP veiklas, aktualias Prioritetui įgyvendinti. Mokslo ir studijų institucijose sutelkti aukšto tarptautinio lygio mokslininkai, vykdantys MTEP veiklą Prioritetui aktualiausiose kryptyse. Šių sričių specialistų kasmet parengiama vis daugiau. Vykdant mokslinius tyrimus, jau pavyko pasiekti reikšmingą pažangą.
12. 2007–2013 metų Europos Sąjungos struktūrinių fondų laikotarpio lėšomis mokslo ir studijų institucijose kuriama ir atnaujinama MTEP infrastruktūra, ji taip pat naudojama vykdyti MTEP veikloms, kurios aktualios Prioritetui įgyvendinti. Prioritetui įgyvendinti aktualios MTEP veiklos vykdomos minėtos MTEP infrastruktūros pagrindu Klaipėdos universitete kuriamame Nacionaliniame jūros mokslų ir technologijų centre, kuriame ketinama plėtoti jūrų transporto inžinerijos mokslus. Prioritetui įgyvendinti tinkama infrastruktūra taip pat telkiama Kauno technologijos universitete ir Vilniaus Gedimino technikos universitete.
13. Lietuvos mokslo ir studijų institucijos ir verslo įmonės palaiko ryšius, dalyvaudamos Intermodalinio transporto technologinės platformos, Rytų–Vakarų transporto koridoriaus asociacijos, Vilniaus Gedimino technikos universiteto, Kauno technologijos universiteto ir Klaipėdos universiteto mokslininkų ir kitų tyrėjų konsorciumo veikloje. Planuojamų kurti technologijų ir modelių praktiniu įgyvendinimu ir naudojimu gali būti suinteresuotos Europos Sąjungos Rytų partnerystės ir kitos valstybės.
14. Problemų ir iššūkių, susijusių su Prioriteto įgyvendinimu, sprendimas aktualus ir tarptautiniu mastu. Jo svarbą rodo bendrosios mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Horizontas 2020“ (2014–2020 m.), patvirtintos 2013 m. gruodžio 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 1291/2013 (sukurta bendroji mokslinių tyrimų ir inovacijų programa „Horizontas 2020“ (2014–2020 m.) ir panaikintas sprendimas Nr. 1982/2006/EB (toliau – Programa „Horizontas 2020“)), 3 dalies „Visuomenės uždaviniai“ 4 punkte numatytas uždavinys „Išmanios, netaršios ir integruotos transporto sistemos“. Tikėtina, kad į šio uždavinio įgyvendinimą aktyviai įsitrauks Lietuvos tyrėjai ir kiti specialistai.
15. Veiksmingas tarptautinių transporto koridorių valdymas ir transporto rūšių integracija gali turėti didelės įtakos Lietuvos, kaip tranzitinės valstybės, ekonomikai, tačiau šis procesas anksčiau nebuvo sistemingai vykdomas, pasitelkiant mokslo ir inovacinius gebėjimus. Tikimasi, kad šią spragą užpildys sėkmingai įgyvendinamas Prioritetas. Siekiant įgyvendinti Prioritetą, pravartu stiprinti ir koncentruoti MTEP išteklius tokiose MTEP srityse kaip transporto politika, logistika, intermodalinis transportas, transporto inžinerija, aplinkos inžinerija, informatikos inžinerija, transportavimas, logistikos ekonomika, vadyba, modeliavimo procesai. Kad būtų stiprinami žmogiškųjų išteklių gebėjimai išvardytose teminėse MTEP srityse, turi būti rengiami aukštos kvalifikacijos logistikos, intermodalinio transporto, transporto politikos ir transporto koridorių plėtotės, transporto inžinerijos, aplinkos inžinerijos, informatikos, transporto procesų prognozavimo ir modeliavimo specialistai, o šiuo metu rinkoje esantys specialistai turi sugebėti dirbti tarptautiniuose projektuose ir būti įgiję gamybinės patirties. Prioriteto įgyvendinimas nemažai priklausys nuo informacinių ir ryšių technologijų (toliau – IRT) sektoriaus pajėgumo ir gerosios patirties, plėtojant skirtingų IRT sąveiką, taip pat transporto ir logistikos kompanijų intereso, sukauptos gerosios patirties, plėtojant tarptautines transporto ir logistikos grandines, valstybės institucijų politinės valios ir administracinių gebėjimų remti Lietuvos transporto sektoriaus tarptautines iniciatyvas.
III SKYRIUS
VEIKSMŲ PLANO TIKSLAS IR UŽDAVINIAI
16. Veiksmų plano tikslas – skatinti MTEP ir inovacijų veiklas, kurios sudarytų sąlygas lanksčiai ir veiksmingai reaguoti į tokius pokyčius kaip keleivių ir krovinių vežimo srautų ir krovinių aptarnavimo apimties augimas, gyventojų koncentracijos miestuose didėjimas, lemiantis netolygią kelių infrastruktūros apkrovą ir transporto spūsčių augimą, mažinti aplinkos taršą, silpninti šiltnamio efektą, skatinti transporto ir logistikos inovacijas (siekiant reaguoti į konkurencijos didėjimą ir kainų mažėjimą dėl trečiųjų valstybių), teikti kokybiškas, saugias, ekologiškas ir greitas transportavimo paslaugas vartotojams. Veiksmų planas taip pat prisideda, siekiant MTEP ir inovacijų sprendimais didinti didelės pridėtinės vertės, žinioms ir aukštos kvalifikacijos darbo jėgai imlių ekonominių veiklų įtaką šalies bendrajam vidaus produktui ir struktūriniams ūkio pokyčiams.
17. Veiksmų plano uždaviniai:
17.3. skatinti klasterizaciją, integraciją į tarptautinius vertės kūrimo tinklus ir investicijas į MTEP ir inovacijas;
17.4. skatinti viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimą, žinių ir technologijų perdavimą, siekiant komercinti MTEP rezultatus;
IV SKYRIUS
PRIORITETO ĮGYVENDINIMO ETAPAI
18. Prioritetui įgyvendinti naudojamos priemonės parinktos, vadovaujantis Lietuvos inovacijų plėtros 2014–2020 metų programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2013 m. gruodžio 18 d. nutarimu Nr. 1281 „Dėl Lietuvos inovacijų plėtros 2014–2020 metų programos patvirtinimo“, Valstybine studijų, mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros 2013–2020 metų plėtros programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. gruodžio 5 d. nutarimu Nr. 1494 „Dėl Valstybinės studijų, mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros 2013–2020 metų plėtros programos patvirtinimo“, ir jas įgyvendinančiais teisės aktais.
19. Prioritetui įgyvendinti reikalingų studijų, MTEP ir inovacijų politikos priemonių rinkinys nustatytas, atsižvelgiant į tarptautinės nepriklausomų ekspertų darbo grupės 2014 m. vasario 21 d. ataskaitą „Prioritetų įgyvendinimo kelrodžiai“. Atsižvelgiant į šią ataskaitą, išskiriami šie Prioriteto įgyvendinimo etapai:
19.1. mokslo potencialo kritinės masės generavimo etapas apima veiklas, susijusias su tinkamos aplinkos naujoms idėjoms, sprendimams ieškoti, technologijoms, prototipams kurti sudarymu ir pasirengimu vykdyti šias veiklas;
19.2. naujų idėjų ir jų sprendimų paieška apima Prioritetui įgyvendinti reikalingus bendro ir tikslinio pobūdžių fundamentinius mokslinius tyrimus;
19.3. technologijų ir jų prototipų kūrimo etapas apima Prioritetui įgyvendinti reikalingus pramoninius mokslinius tyrimus ir bandomąją taikomąją veiklą;
V SKYRIUS
PRIORITETO TEMINIS SPECIFIŠKUMAS
21. Įgyvendinant Veiksmų planą, siekiama:
21.1. kurti ir diegti inovacinius tarptautinių transporto koridorių ir globalios logistikos tinklų valdymo modelius ir procesus, padėsiančius pereiti nuo dabartinių nepriklausomų uždaro tipo logistikos – tiekimo tinklų prie atvirų tinklų, kuriuose ištekliai suderinami, prieinami ir lengvai susiejami;
21.2. diegti fragmentuotų, skirtingų transporto ir logistikos IRT (išilgai transporto koridoriaus ir logistikos tinklo) integracijos procesus, formuojant bendrą atviro tipo informacijos platformą;
21.3. kurti ir diegti vežimų ilgais nuotoliais ir paskutinės mylios vežimų integralius procesus ir technologijas;
21.4. kurti ir diegti daugiarūšio transporto terminalų ir platformų koncepcijas ir technologijas, orientuotas į kelionių, krovinių vežimo daugiarūšiu transportu ir mišrių (keleivių ir krovinių) terminalų tinklo plėtotę;
22. Sėkmingas Veiksmų plano 21 punkte minimų siekių įgyvendinimas neatsiejamas nuo viešojo ir privataus sektorių institucijų vykdomų MTEP veiklų, kurios remiamos, įgyvendinant Veiksmų plano 1 priede nustatytas priemones.
23. Svarbus vaidmuo, įgyvendinant Prioritetą, tenka jungtinėms studijų, mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų iniciatyvoms (toliau – Jungtinės iniciatyvos). Pasitelkiant jas, ketinama spręsti ūkio sektoriams aktualias problemas, vykdant MTEP veiklą ūkio sektoriams aktualia tematika ir tikintis, kad privatus sektorius įsitrauks, realizuojant MTEP veiklos rezultatus. Įgyvendinant Jungtines iniciatyvas, atsižvelgiant į Veiksmų plano 21 punkte numatytus siekius ir Veiksmų plano 17 punkte nustatytus uždavinius, MTEP veiklos vykdomos, siekiant:
23.1. ieškoti inovatyvių sprendimų, formuojant tarptautinių transporto koridorių valdymo modelius ir sprendimų priėmimo procesus;
23.2. tirti skirtingų transporto rūšių IRT integracijos, formuojant bendrą atviro tipo informacijos platformą, galimybes;
23.3. tirti vežimų ilgais nuotoliais ir paskutinės mylios vežimų integravimo galimybes, analizuoti rinką;
23.4. ieškoti inovatyvių sprendimų, formuojant daugiarūšio transporto terminalų ir platformų tinklą (keleiviams ir kroviniams);
23.5. identifikuoti transporto ir logistikos procesų saugumo užtikrinimo problemas, analizuoti naujus potencialius sprendimus;
23.8. kurti vežimų ilgais nuotoliais ir paskutinės mylios vežimų integracijos koncepcijas, numatančias inovacines krovinių konsolidavimo ir tiekimo technologijas (modelius);
23.9. kurti integralaus transporto koncepcijas (modelius), pagal kurias kroviniai ir keleiviai į paskirties tašką būtų vežami, pasitelkus veiksmingiausią transporto rūšių ir priemonių derinį;
23.10. kurti įvairių transporto rūšių saugumo vertinimo metodikas, nustatyti sertifikavimo kriterijus;
23.12. demonstruoti vežimų ilgais nuotoliais ir paskutinės mylios vežimų integravimo inovacinius modelius;
24. Įgyvendinant Jungtines iniciatyvas, siekiama, kad MTEP veiklos, vykdomos, įgyvendinant Veiksmų planą, sudarytų sąlygas:
24.2. kurti su daugiarūšiu krovinių vežimu susijusias struktūras, plėtoti veiksmingas naujoviškas daugiarūšio transporto paslaugas;
24.3. bendradarbiaujant su Baltijos regiono ir kitomis šalimis, diegti modernius tarptautinių transporto koridorių ir logistikos grandinių valdymo modelius transporto koridoriuose, kertančiuose Lietuvos teritoriją;
25. Veiksmų plano 23 punkte nustatyti siekiai gali būti keičiami, atsižvelgiant į Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos prioritetų įgyvendinimo koordinavimo grupės, sudarytos Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro ir Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2014 m. birželio 20 d. įsakymu Nr. V-576/4-409 „Dėl Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos prioritetų įgyvendinimo koordinavimo grupės sudarymo ir jos darbo reglamento patvirtinimo“ (toliau – Koordinavimo grupė), siūlymus, formuojamus, atsižvelgiant į Veiksmų plano įgyvendinimo stebėsenos, poveikio vertinimo ir mokslo ir studijų institucijų bendradarbiavimo skatinimo proceso metu surinktus ar kitokius pagrįstus duomenis ir siūlymus.
VI SKYRIUS
VEIKSMŲ PLANO ĮGYVENDINIMAS
26. Veiksmų plano 17 punkte nustatyti uždaviniai įgyvendinami, vykdant Veiksmų plano 1 priede nustatytas priemones.
27. Veiksmų plano įgyvendinimas gali būti finansuojamas:
27.2. Europos Sąjungos finansinės paramos (2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos, patvirtintos Europos Komisijos 2014 m. rugsėjo 8 d. sprendimu Nr. C(2014) 6397 (toliau – Veiksmų programa), 1 prioriteto „Mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų skatinimas“, Veiksmų programos 3 prioriteto „Smulkiojo ir vidutinio verslo konkurencingumo skatinimas“ ir Veiksmų programos 9 prioriteto „Visuomenės švietimas ir žmogiškųjų išteklių potencialo didinimas“ priemonių) ir bendrojo finansavimo lėšomis;
28. Dalis Veiksmų programos 1 prioriteto ir 9 prioriteto priemonių lėšų skirtos tiesiogiai remti veiklas, reikalingas Prioritetui įgyvendinti, todėl 1 priedo lentelėje prie šių priemonių numatyta preliminari suma, kurią ketinama panaudoti Prioritetui įgyvendinti pagal poreikį.
29. Dalis Veiksmų programos Veiksmų plano 1 prioriteto priemonių lėšų nepriskirtinos konkretiems prioritetinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypčių prioritetams (toliau – MTEPI prioritetai), jų įgyvendinimo rezultatai gali prisidėti prie visų arba daugumos MTEPI prioritetų įgyvendinimo.
30. Dalis Veiksmų programos 9 prioriteto priemonių ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis įgyvendinamos priemonės aktualios visai studijų, MTEP ir inovacijų sistemai ir konkretiems MTEPI prioritetams nepriskirtinos, tačiau jų įgyvendinimo rezultatai gali prisidėti ir prie Prioriteto įgyvendinimo.
31. Veiksmų programos 3 prioriteto priemonės, nors ir aktualios visai verslo sąlygų gerinimo ir pagalbos verslui sistemai, netiesiogiai prisidės prie Veiksmų plano įgyvendinimo, daugiausia privataus sektoriaus subjektams sudarydamos sąlygas diegti į rinką naujus produktus ir generuodamos kritinę verslo potencialo masę. Įgyvendinant Veiksmų programos 3 prioriteto priemones, planuojama remti tokias Prioritetui įgyvendinti aktualias veiklas: didelio poveikio technologijų diegimas, inovacinių paslaugų pristatymas tarptautinėse parodose ir (arba) mugėse, planuojamų eksportuoti paslaugų sertifikavimas, naujų paslaugų teikimo pajėgumų didinimas, verslo inkubatorių infrastruktūros plėtra, narystė tarptautiniuose tinkluose (platformose), naujų produktų ir paslaugų žinomumo didinimas, konsultacijos pradedantiesiems verslininkams.
32. Mokslo ir studijų institucijų lėšas ketinama pritraukti, remiant veiklas, susijusias su studijų, MTEP ir inovacijų infrastruktūros, reikalingos Prioritetui įgyvendinti, kūrimu ir atnaujinimu (įgyvendinant infrastruktūros projektus, tikėtina, kad mokslo ir studijų institucijos prisidės nuosavomis lėšomis). Veiksmų plano 1 priedo lentelėje šios lėšos įtrauktos į skiltį „Valstybės biudžeto lėšos ir kitos lėšos“.
33. Privačių juridinių asmenų lėšas ketinama pritraukti, įgyvendinant priemones, kurių pagrindu vykdomiems projektams numatytas valstybės bendrasis finansavimas – verslo įmonės privalės nuosavomis lėšomis padengti dalį projektų vertės. Veiksmų plano 1 priedo lentelėje šios lėšos pateiktos skiltyje „Privataus sektoriaus lėšos“.
34. Prioritetas iš dalies gali būti įgyvendintas, Lietuvos tyrėjams ir kitiems specialistams dalyvaujant Programos „Horizontas 2020” ir kitų tarptautinių programų įgyvendinimo procese. Veiksmų plano 1 priedo lentelėje lėšos, pritrauktos iš tarptautinių programų, nenurodytos.
35. Įgyvendinant Veiksmų planą, siekiama kiekybinių ir kokybinių rezultatų, atitinkančių Veiksmų plano 1 priede nustatytus vertinimo kriterijus.
36. Veiksmų plano uždavinius įgyvendinančių priemonių kvietimų teikti paraiškas skelbimo arba projektų sąrašų sudarymo terminai nustatomi, atsižvelgiant į 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos administravimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. spalio 3 d. nutarimu Nr. 1090 „Dėl 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos administravimo taisyklių patvirtinimo“.
37. Prioritetinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypčių plėtrą ir jų prioritetų (taip pat MTEPI prioritetų veiksmų planų) įgyvendinimą koordinuoja Koordinavimo grupė.
38. Veiksmų planas įgyvendinamas, skatinant ir remiant verslo subjektų ir mokslo ir studijų institucijų sąveiką ir bendradarbiavimą. Verslo subjektus ir mokslo ir studijų institucijas bendradarbiauti skatina Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra švietimo ir mokslo ministro ir ūkio ministro nustatyta tvarka. Kaip įgyvendinama Programa, stebima nuolat analizuojant ir vertinant MTEPI prioritetų veiksmų planų įgyvendinimą. Veiksmų plano įgyvendinimas stebimas, nuolat analizuojant ir vertinant MTEPI prioritetų veiksmų planų įgyvendinimą. Programos įgyvendinimo stebėseną ir vertinimą švietimo ir mokslo ministro ir ūkio ministro nustatyta tvarka atlieka Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras.
39. Veiksmų plano 1 priede nustatytų studijų, MTEP ir inovacijų politikos priemonių pagrindu vykdomų Europos Sąjungos struktūrinių fondų arba kitų šaltinių lėšomis planuojamų finansuoti projektų metu kuriama infrastruktūra ir įsigyjama įranga neturi dubliuoti šiuo metu mokslo ir studijų institucijose ar kituose viešojo sektoriaus subjektuose esančios įrangos, išskyrus atvejus, kai esamos įrangos pajėgumo nepakanka Prioritetui įgyvendinti.
Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės
(socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos
(sumanios specializacijos) krypties
„Transportas, logistika ir informacinės ir ryšių
technologijos“ prioriteto „Tarptautinių transporto
koridorių valdymo ir transporto rūšių integracijos
technologijos / modeliai“ veiksmų plano
1 priedas
VEIKSMŲ PLANO UŽDAVINIAI, priemonĖS, Preliminarus lėšų poreikis JOMS įgyvendinTi IR VERTINIMO KRITERIJAI
Eil. Nr. |
Uždaviniai ir priemonės |
Preliminarios lėšos, ūkst.. Eur |
Atsakinga institucija |
Uždavinių ir priemonių vertinimo kriterijai |
Kriterijų reikšmės |
||||
Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšos |
Valstybės biudžeto ir kitos lėšos |
Privataus sektoriaus lėšos |
2018 metai |
2023 metai |
|||||
1. |
Uždavinys: kurti ir į rinką diegti naujas technologijas, produktus, procesus, metodus |
|
|
|
|
Sukurti gaminių, paslaugų ar procesų prototipai (koncepcijos) per 3 m. po projekto įgyvendinimo (vnt.) |
1 |
3 |
|
1.1. |
Priemonė: Rizikos kapitalas MTEPI veikloms |
5 000 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
- |
Švietimo ir mokslo ministerija |
Bendrai vykdomų verslo ir mokslo ir studijų institucijų projektų skaičius (vnt.)
Naujų įmonių, gavusių investicijas, skaičius |
0
10 (rodiklis skirtas visiems priorite-tams) |
1
70 (rodiklis skirtas visiems priorite-tams) |
|
1.2. |
Priemonė: MTEP projektų, prisidedančių prie sumanios specializacijos strategijos prioritetų įgyvendinimo, vykdymas |
35 917 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
- |
|||||
1.3. |
Priemonė: bendrų mokslo-verslo projektų, prisidedančių prie sumanios specializacijos strategijos prioritetų įgyvendinimo, vykdymas („Intelektas. Bendri mokslo-verslo projektai“) |
30 917 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
17 950 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
|||||
1 640 |
- |
1 640 |
Ūkio ministerija
|
Sertifikuotų produktų skaičius (vnt.)
|
0 |
1 |
|||
1.4. |
Priemonė: parama įmonių MTEPI, teikiant inovacinius čekius („Inovaciniai čekiai“) |
||||||||
1.5. |
Priemonė: parama išradimams ir dizainui patentuoti tarptautiniu mastu („InoPatentas LT“) |
||||||||
2. |
Uždavinys: skatinti žinioms imlaus verslo kūrimąsi, didelį potencialą turinčių įmonių plėtrą |
1 314 |
- |
1 314 |
Naujos įmonės, gavusios investicijų per 3 m. po projekto įgyvendinimo (vnt.) |
1 |
2 |
||
2.1. |
Priemonė: parama inovacijų konsultacinėms paslaugoms teikti („Inogeb LT“) |
Kitos formos nei subsidija finansinę paramą gaunančių įmonių skaičius (vnt.) |
1 |
3 |
|||||
2.2. |
Priemonė: parama MTEPI vykdančioms įmonėms finansinėmis priemonėmis („Technoinvestas LT“) |
||||||||
3. |
Uždavinys: skatinti klasterizaciją, integraciją į tarptautinius vertės kūrimo tinklus ir investicijas į MTEP ir inovacijas |
|
|
|
Nauji klasterio nariai per 3 m. nuo projekto įgyvendinimo pradžios (vnt.) |
1
|
2
|
||
Pritraukta privačių investicijų į MTEPI sritį pagal sumanios specializacijos kryptis per 3 m. po projekto įgyvendinimo ( tūkst. Eur) (Šio vertinimo kriterijaus reikšmės skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
42 353 |
95 295 |
|||||||
3.1. |
Priemonė: parama investicijoms į klasterį ir klasterio eksploatavimui („InoKlaster LT“) |
2 650 |
- |
2 650 |
Teisiškai saistančių susitarimų su tarptautiniais partneriais skaičius (vnt.)
|
4 |
10 |
||
3.2. |
Priemonė: parama dalyvauti tarptautinėse MTEPI iniciatyvose („InoConnect LT“) |
||||||||
3.3. |
Priemonė: parama bendro naudojimo MTEP infrastruktūrai ir inovacijų paramos paslaugoms („Technologijų centrai LT“) |
||||||||
3.4. |
Priemonė: parama investicijoms į pramoninę teritoriją („SmartParkas LT“) |
||||||||
3.5. |
Priemonė: parama tiesioginėms užsienio investicijoms į MTEPI sritį pritraukti („SmartInvest LT“) |
5 792 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
- |
|||||
3.6. |
Priemonė: parama tiesioginėms užsienio investicijoms į MTEPI sritį („SmartInvest LT+“) |
28 962 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
28 962 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
|||||
3.7. |
Parama inovacijų paklausos, ikiprekybinių pirkimų, viešajame sektoriuje diegimui („Ikiprekybiniai pirkimai LT“)
|
29 360 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
|
29 360 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
Ikiprekybinių pirkimų skaičius |
5 (rodiklis skirtas visiems prioritetams) |
10 (rodiklis skirtas visiems prioritetams) |
||
4. |
Uždavinys: skatinti viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimą, žinių ir technologijų perdavimą, siekiant komercinti MTEP rezultatus |
|
|
|
Švietimo ir mokslo ministerija |
Mokslo ir studijų institucijų vykdomi verslo MTEP užsakymai (tūkst. Eur) |
326
|
423
|
|
Mokslo ir studijų institucijų pajamos iš intelektinės veiklos rezultatų (tūkst. Eur) |
2,8 |
3,6 |
|||||||
4.1. |
Priemonė: MTEPI materialinės bazės, skirtos bendrų mokslo ir verslo projektų įgyvendinimui, kūrimas ir plėtra mokslo ir studijų institucijose (kompetencijos centrų MTEPI infrastruktūros kūrimas ir plėtra) |
8 690 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
2 172 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
Patentinės paraiškos (vnt.)
Doktorantūra, vykdoma kartu su verslo subjektais (doktorantų skaičius) |
0
1
|
1
2 |
||
4.2. |
Priemonė: kompetencijos centrų veiklos skatinimas |
11 580 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
- |
|||||
4.3. |
Priemonė: MTEP veiklų tarptautiškumo skatinimas (į rinką orientuotų mokslo-verslo projektų įgyvendinimas per tarpvalstybinį tinklą) |
93 |
- |
93 |
|||||
4.4. |
Priemonė: MTEP rezultatų komercinimas (parama mokslininkų ir kitų tyrėjų bei studentų, dirbančių / studijuojančių mokslo ir studijų institucijose, idėjų komercinimui, parama besikuriančioms jaunoms inovacinėms įmonėms (pumpurinės įmonės, startuoliai) |
203 |
504 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
- |
|||||
5. |
Uždavinys: stiprinti mokslo ir studijų institucijų ir kitų viešojo ir privataus sektorių subjektų potencialą ir gebėjimus kurti ir komercinti žinias, rengti mokslo ir inovacijų vadybos specialistus |
|
|
|
Išorės vartotojai iš užsienio mokslo ir studijų institucijų, Lietuvos ir užsienio verslo įmonių, pasinaudoję atnaujinta atviros prieigos mokslinių tyrimų infrastruktūra (lėšos, gautos iš šių vartotojų (tūkst. Eur) |
19,8 |
25,7 |
||
Publikacijų dažnai cituojamuose periodiniuose mokslo leidiniuose skaičius (vnt.) |
12 |
16 |
|||||||
5.1. |
Priemonė: MTEPI infrastruktūros atnaujinimas sumanios specializacijos kryptyse |
49 988 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
- |
Tyrėjų, dirbančių pagerintoje mokslinių tyrimų infrastruktūros bazėje, skaičius (visos darbo dienos ekvivalentai)
Mokslo ir studijų institucijose susikūrusių naujų žinioms imlių įmonių (angl. spin-off) skaičius (vnt.) |
6
0 |
8
2 |
||
5.2. |
Priemonė: įsijungimas į tarptautines mokslinių tyrimų infrastruktūras (ESFRI) bei atviros prieigos MTEP infrastruktūros, kuri reikalinga įsijungimui į tarptautines mokslinių tyrimų infrastruktūras (ESFRI), atnaujinimas ir kūrimas |
52 132 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
- |
|||||
5.3. |
Priemonė: aukšto lygio tyrėjų grupių vykdomi moksliniai tyrimai |
434 |
- |
- |
|||||
5.4. |
Priemonė: MTEPI veiklai vykdyti reikalingų elektroninių išteklių (publikacijų duomenų bazių, saugyklų ir kt.) prieinamumo užtikrinimas |
28 960 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
- |
|||||
5.5. |
Priemonė: ekscelencijos centrų ir paralelinių laboratorijų infrastruktūros tobulinimas sumanios specializacijos kryptyse |
26 645 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
504 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
- |
|||||
5.6. |
Priemonė: informacinės infrastruktūros mokslui ir studijoms plėtra (LITNET) |
4 340 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
- |
|||||
5.7. |
Priemonė: mokslininkų iš užsienio pritraukimas vykdyti mokslinius tyrimus |
14 481 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
- |
|||||
5.8. |
Priemonė: inovacijų ir technologijų perdavimo centrų veiklos skatinimas |
14 480 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
- |
|||||
5.9. |
Priemonė: doktorantūros vietų finansavimas ir plėtra (jaunimo iš užsienio pritraukimas) |
644 |
62 154 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
- |
|||||
5.10. |
Priemonė: mokslininkų ir tyrėjų kvalifikacijos kėlimas žinioms imliose įmonėse |
2 896 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
- |
|||||
5.11. |
Priemonė: mokslininkų, tyrėjų gebėjimų plėtra ir bendradarbiavimo vystymas vykdant mokslinių idėjų mainus, mokslines išvykas iš Lietuvos ir į Lietuvą |
4 344 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
- |
- |
|||||
5.12. |
Priemonė: studentų gebėjimų vykdyti MTEP veiklą ugdymas |
2 317 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
- |
|||||
5.13. |
Priemonė: stažuočių po doktorantūros studijų skatinimas |
7 240 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
- |
|||||
5.14. |
Priemonė: studijų kainos kompensavimas įskaitant specialistų rengimą sumanios specializacijos studijų programose |
10 137 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
- |
- |
|||||
5.15. |
Priemonė: mokslo populiarinimo infrastruktūros sukūrimas |
9 201 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
|
|
|||||
5.16. |
Priemonė: finansuoti pirmosios ir antrosios pakopos bei vientisąsias ir laipsnio nesuteikiančias studijas |
- |
130 000 (kasmet) (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
- |
|||||
5.17. |
Priemonė: Lietuvos mokslo tarptautiškumo didinimas |
1 738 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
- |
- |
|||||
5.18. |
Priemonė: mokslininkų ir kitų tyrėjų gebėjimų dalyvauti tarptautinėse mokslinių tyrimų programose ugdymas |
1 304 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
258 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
- |
|||||
5.19. |
Priemonė: užtikrinti aukščiausio lygio bei visuomenei ir valstybei strategiškai svarbių problemų sprendimui ir ūkio plėtrai aktualių MTEP veiklų finansavimą |
2 896 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
54 275 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
- |
|||||
5.20. |
Priemonė: mokslininkų kvalifikacijos tobulinimas vykdant aukšto lygio tarptautinius ir nacionalinius mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros projektus |
49 525 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
- |
- |
|||||
5.21. |
Priemonė: paralelinių laboratorijų MTEP veikla |
1 448 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
- |
|||||
5.22. |
Priemonė: praktikos darbo vietose pagal profesiją, partnerystė su socialiniais partneriais ir jų įtraukimas į studijų praktikų organizavimo tobulinimą ir įgyvendinimą |
1 738 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
- |
- |
Priedo pakeitimai:
Nr. V-104/4-182, 2016-03-03, paskelbta TAR 2016-03-04, i. k. 2016-04262
Nr. V-596/4-439, 2016-06-23, paskelbta TAR 2016-06-27, i. k. 2016-17701
Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės
(socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos
(sumanios specializacijos) krypties
„Transportas, logistika ir informacinės ir ryšių
technologijos“ prioriteto „Tarptautinių transporto
koridorių valdymo ir transporto rūšių integracijos
technologijos / modeliai“ veiksmų plano
2 priedas
PRIORITETO ĮGYVENDINIMO ETAPŲ IR STUDIJŲ, MTEP IR INOVACIJŲ POLITIKOS PRIEMONIŲ SĄRYŠIS
Prioriteto įgyvendinimo etapai, atitinkantys Veiksmų plano 19 punktą |
||||||||
Studijų, MTEP ir inovacijų politikos priemonės, atitinkančios Veiksmų plano 1 priede nustatytas priemones (skliaustuose nurodytas atitinkamas Veiksmų plano 1 priedo papunktis) |
1. Mokslo potencialo kritinės masės generavimas |
2. Naujų idėjų ir jų sprendimų paieška |
3. Technologijų ir jų prototipų kūrimas |
4. Diegimas į rinką |
5. Verslo potencialo kritinės masės generavimas |
|||
MTEPI infrastruktūros atnaujinimas sumanios specializacijos kryptyse (5.1) |
MTEP projektų, prisidedančių prie sumanios specializacijos strategijos prioritetų įgyvendinimo, vykdymas (1.2) |
Mokslininkų ir tyrėjų kvalifikacijos kėlimas žinioms imliose įmonėse (5.10) |
||||||
Įsijungimas į tarptautines mokslinių tyrimų infrastruktūras (ESFRI) bei atviros prieigos MTEP infrastruktūros, kuri reikalinga įsijungimui į tarptautines mokslinių tyrimų infrastruktūras (ESFRI), atnaujinimas ir kūrimas (5.2) |
MTEP rezultatų komercinimas (parama mokslininkų ir kitų tyrėjų bei studentų, dirbančių / studijuojančių mokslo ir studijų institucijose, idėjų komercinimui, parama besikuriančioms jaunoms inovacinėms įmonėms (pumpurinės įmonės, startuoliai) (4.4) |
|||||||
MTEPI veiklai vykdyti reikalingų elektroninių išteklių (publikacijų duomenų bazių, saugyklų ir kt.) prieinamumo užtikrinimas (5.4) |
Parama inovacijų konsultacinėms paslaugoms teikti („Inogeb LT“) (2.1) |
|||||||
Ekscelencijos centrų ir paralelinių laboratorijų infrastruktūros tobulinimas sumanios specializacijos kryptyse (5.5) |
Parama investicijoms į klasterį („InoKlaster LT“) (3.1) |
|||||||
Informacinės infrastruktūros mokslui ir studijoms plėtra (LITNET) (5.6) |
Bendrų mokslo-verslo projektų, prisidedančių prie sumanios specializacijos strategijos įgyvendinimo, vykdymas („Intelektas. Bendri mokslo-verslo projektai“) (1.3) |
|
||||||
Mokslininkų iš užsienio pritraukimas vykdyti mokslinius tyrimus (5.7) |
Parama tiesioginėms užsienio investicijoms į MTEPI sritį pritraukti („SmartInvest LT“) (3.5) |
|||||||
Inovacijų ir technologijų perdavimo centrų veiklos skatinimas (5. 8) |
Aukšto lygio tyrėjų grupių vykdomi moksliniai tyrimai (5.3) |
Parama MTEPI vykdančioms įmonėms finansinėmis priemonėmis („Technoinvestas LT“) (2.2) |
||||||
Doktorantūros vietų finansavimas ir plėtra (jaunimo iš užsienio pritraukimas) (5.9) |
Užtikrinti aukščiausio lygio bei visuomenei ir valstybei strategiškai svarbių problemų sprendimui ir ūkio plėtrai aktualių MTEP veiklų finansavimą (5.19) |
Parama investicijoms į pramoninę teritoriją („SmartParkas LT“) (3.4) |
||||||
Mokslininkų, tyrėjų gebėjimų plėtra ir bendradarbiavimo vystymas vykdant mokslinių idėjų mainus, mokslines išvykas iš Lietuvos ir į Lietuvą (5.11) |
Paralelinių laboratorijų MTEP veikla (5.21) |
|
Parama dalyvauti tarptautinėse MTEPI iniciatyvose („InoConnect LT“) (3.2) |
|||||
Stažuočių po doktorantūros studijų skatinimas (5.13) |
Parama tiesioginėms užsienio investicijoms į MTEPI sritį („SmartInvest LT+“) (3.6) |
|||||||
Studijų kainos kompensavimas įskaitant specialistų rengimą sumanios specializacijos studijų programose (5.14) |
Parama dalyvauti tarptautinėse MTEPI iniciatyvose („InoConnect LT“) (3.2) |
|
|
|||||
Mokslo populiarinimo infrastruktūros sukūrimas (5.15) |
Parama įmonių MTEPI teikiant inovacinius čekius („Inovaciniai čekiai“) (1.4) |
|||||||
Finansuoti pirmosios ir antrosios pakopos bei vientisąsias ir laipsnio nesuteikiančias studijas (5.16) |
Parama bendro naudojimo MTEP infrastruktūrai („Technologijų centrai LT“) (3.3) |
|||||||
Lietuvos mokslo tarptautiškumo didinimas (5.17) |
Studentų gebėjimų vykdyti MTEP veiklą ugdymas (5.12) |
|||||||
Mokslininkų ir kitų tyrėjų gebėjimų dalyvauti tarptautinėse mokslinių tyrimų programose ugdymas (5.18) |
Parama inovacijų paklausos, ikiprekybinių pirkimų, viešajame sektoriuje diegimui („Ikiprekybiniai pirkimai LT“) (3.7) |
|||||||
Mokslininkų kvalifikacijos tobulinimas vykdant aukšto lygio tarptautinius ir nacionalinius mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros projektus (5.20) |
|
Rizikos kapitalas MTEPI veikloms (1.1) |
||||||
Praktikos darbo vietose pagal profesiją, partnerystė su socialiniais partneriais ir jų įtraukimas į studijų praktikų organizavimo tobulinimą ir įgyvendinimą (5.22) |
Kompetencijos centrų veiklos skatinimas (4.2) |
|||||||
MTEPI materialinės bazės, skirtos bendrų mokslo ir verslo projektų įgyvendinimui, kūrimas ir plėtra mokslo ir studijų institucijose (kompetencijos centrų MTEPI infrastruktūros kūrimas ir plėtra) (4.1) |
Parama išradimams ir dizainui patentuoti tarptautiniu mastu („InoPatentas LT“) (1.5) |
|
||||||
|
MTEP veiklų tarptautiškumo skatinimas (į rinką orientuotų mokslo ir verslo projektų įgyvendinimas per tarpvalstybinį tinklą) (4.3) |
|||||||
Priedo pakeitimai:
Nr. V-104/4-182, 2016-03-03, paskelbta TAR 2016-03-04, i. k. 2016-04262
Nr. V-596/4-439, 2016-06-23, paskelbta TAR 2016-06-27, i. k. 2016-17701
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos švietimo ir
mokslo ministro ir Lietuvos Respublikos ūkio ministro
2015 m. balandžio 17 d. įsakymu Nr.
V-363/4-239
PRIORITETINĖS MOKSLINIŲ TYRIMŲ IR EKSPERIMENTINĖS (SOCIALINĖS, KULTŪRINĖS) PLĖTROS IR INOVACIJŲ RAIDOS (SUMANIOS SPECIALIZACIJOS) KRYPTIES „Transportas, logistika ir informacinės ir ryšiŲ technologijos“ PRIORITETO „pažangus elektroninis turinys, technologijos jam kurti ir informacinė sąveika“ VEIKSMŲ PLANAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypties „Transportas, logistika ir informacinės ir ryšių technologijos“ prioriteto „Pažangus elektroninis turinys, technologijos jam kurti ir informacinė sąveika“ veiksmų planas (toliau – Veiksmų planas) parengtas, įgyvendinant Prioritetinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypčių ir jų prioritetų įgyvendinimo programą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. balandžio 30 d. nutarimu Nr. 411 „Dėl Prioritetinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypčių ir jų prioritetų įgyvendinimo programos patvirtinimo“ (toliau – Programa).
2. Veiksmų planas parengtas, siekiant nustatyti Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypties (toliau – Prioritetinė MTEPI raidos kryptis) „Transportas, logistika ir informacinės ir ryšių technologijos“ prioriteto „Pažangus elektroninis turinys, technologijos jam kurti ir informacinė sąveika“ (toliau – Prioritetas) įgyvendinimo nuostatas.
4. Veiksmų plane vartojamos sąvokos šiame teisės akte suprantamos taip:
4.2. Informaciniai ištekliai – duomenys ir jų valdymui skirta kompiuterinė (techninė ir programinė) įranga, jų sąsajos ir kompiuteriniai tinklai.
4.3. Informacinių sistemų inžinerija – mokslas, tiriantis informacinių sistemų projektavimą, kūrimą, diegimą ir priežiūrą, pritaikantis informatikos ir kitų mokslo sričių žinias.
4.4. Programų sistemų inžinerija – mokslas, tiriantis programų sistemų projektavimą, kūrimą, diegimą ir priežiūrą, pritaikantis informatikos ir kitų mokslo sričių žinias.
4.5. Saugi informacinė sąveika – informacinių sistemų gebėjimas keistis duomenimis ir teikti paslaugas, išvengiant trečiųjų šalių neįgaliotos prieigos, naudojimo, atskleidimo, sutrukdymo, pakeitimo, peržiūros, įrašymo ar sunaikinimo.
4.6. Semantizavimo technologija – semantinių metaduomenų kūrimo, diegimo, integravimo ir taikymo technologija.
6. Įgyvendinant Veiksmų planą, ketinama prisidėti prie pokyčių, kurių tikimasi, įgyvendinant Valstybės pažangos strategiją „Lietuvos pažangos strategija „Lietuva 2030“, patvirtintą Lietuvos Respublikos Seimo 2012 m. gegužės 15 d. nutarimu Nr. XI-2015 „Dėl Valstybės pažangos strategijos „Lietuvos pažangos strategija „Lietuva 2030“ patvirtinimo“. Prioritetinės MTEPI raidos krypties „Transportas, logistika ir informacinės ir ryšių technologijos“ prioriteto „Pažangus elektroninis turinys, technologijos jam kurti ir informacinė sąveika“ (toliau – Prioritetas) įgyvendinimo metu sukurti rezultatai daugiausia prisidės, įgyvendinant sumanios ekonomikos kūrimo viziją – kurti moderniausią informacinių ir ryšių technologijų (toliau – IRT) ir skaitmeninę infrastruktūrą, taip pat plėtojant solidarios ir besimokančios visuomenės viziją, veiksmingai taikant IRT ir stiprinant kibernetinį saugumą. Taip pat tikėtinas didelis poveikis, įgyvendinant Informacinės visuomenės plėtros 2014–2020 metų programą „Lietuvos Respublikos skaitmeninė darbotvarkė“, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. kovo 12 d. nutarimu Nr. 244 „Dėl Informacinės visuomenės plėtros 2014–2020 metų programos „Lietuvos Respublikos skaitmeninė darbotvarkė“ patvirtinimo“, numatančią tikslus kurti technologiškai pažangias, gyventojų poreikius atitinkančias viešąsias ir administracines elektronines paslaugas, skatinti paslaugų gavėjus jomis naudotis, taip pat IRT priemonėmis puoselėti Lietuvos kultūrą ir lietuvių kalbą – kurti visuomenės poreikius atitinkantį kultūrinį, lietuvių rašytinės ir sakytinės kalbos sąsajomis pagrįstą, skaitmeninį turinį, plėtoti skaitmeninius produktus ir elektronines paslaugas.
II SKYRIUS
ESAMOS SITUACIJOS APRAŠYMAS
7. Informacinės ir komunikacinės technologijos – svarbiausias globalizacijos ir technologinės pažangos variklis, žinių visuomenės kūrimo pagrindas. Vis didesnę išsivysčiusių valstybių nacionalinio produkto dalį sudaro informaciniai produktai. Šis sektorius susijęs su skaitmeninės informacijos (duomenų) valdymo ir apdorojimo technologijomis, apimančiomis kompiuterinę techniką, programinę įrangą ir skaitmenines paslaugas. Informacinių technologijų produktų gamybos plėtros Lietuvoje perspektyvumą ir tikslingumą lemia tokie veiksniai: informacinių technologijų imlumas intelektinei veiklai, kompiuterinės technikos gamybos ir programinės įrangos kūrimo tradicijos ir patirtis, aukšta Lietuvoje rengiamų informacinių technologijų specialistų kvalifikacija, IRT infrastruktūra. Pastarąjį dešimtmetį Lietuva daug dėmesio skyrė IRT, skaitmeninės infrastruktūros plėtrai, naujausiems sprendimams diegti į viešąjį ir privatų sektorius. Šalies informacinių technologijų specialistai pelnė gerą vardą tiek vietinėje, tiek tarptautinėse rinkose ir padėjo pritraukti į Lietuvą ne vieną garsių tarptautinių kompanijų informacinių technologijų padalinį.
8. 2012 m. duomenimis, informacinių technologijų sprendimus į pažangų elektroninį turinį diegė apie 50 įmonių. Veikia apie 10 įmonių, kuriančių visuomenės kibernetinio saugumo technologijas. Apie 190 įmonių teikė duomenų apdorojimo, interneto serverių paslaugų ir kitas informacines paslaugas. Minėtose įmonėse dirbo apie 2 tūkst. darbuotojų, o jų sukurta pridėtinė vertė sudarė 47,4 mln. eurų. Apie 1,2 tūkst. įmonių, kuriose dirbo apie 10 tūkst. darbuotojų ir sukurta apie 224 mln. eurų pridėtinės vertės, teikė kompiuterių programavimo, konsultacines ir kitas su tuo susijusias paslaugas.
9. Lietuvos informacinių paslaugų eksportas 2011 m. buvo 0,8 mln. eurų. Lietuvos kompiuterinių paslaugų eksportas 2011 m. – 70 mln. eurų. Lietuvos kompiuterių ir informacinių paslaugų eksportas 2012 m. buvo 91 mln. JAV dolerių.
10. Verslo įmonių investicijų į mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros (toliau – MTEP) projektus suma 2007–2013 m. buvo apie 6,8 mln. eurų.
11. Lietuvos mokslo ir studijų institucijų potencialas elektros ir elektronikos, informatikos, transporto inžinerijos ir informatikos srityse palyginti aukštas, kad būtų galima vykdyti MTEP veiklas, aktualias Prioritetui įgyvendinti. Mokslo ir studijų institucijose sutelkti aukšto tarptautinio lygio mokslininkai, vykdantys MTEP veiklą Prioritetui aktualiausiose kryptyse (informatika ir informacinės technologijos). Šių sričių specialistų kasmet parengiama vis daugiau.
12. Iššūkiai ir problemos, kurias tikimasi išspręsti, įgyvendinant Prioritetą, buvo aktualūs gana ilgai. 2007–2013 metų Europos Sąjungos struktūrinių fondų laikotarpio priemonių, skirtų MTEP veiklai remti, lėšomis remiant mokslinius tyrimus, jau pavyko pasiekti reikšmingą pažangą. Prie šios pažangos nemažai prisidėjo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis nuo 2010 metų įgyvendinama Nacionalinė mokslo programa „Valstybė ir tauta: paveldas ir tapatumas“, patvirtinta švietimo ir mokslo ministro 2012 m. kovo 13 d. įsakymu Nr. V-391 „Dėl Nacionalinės mokslo programos „Valstybė ir tauta: paveldas ir tapatumas“ patvirtinimo“. Šios programos vienas iš uždavinių – lituanistinio paveldo ir tapatumo bendros informacinės infrastruktūros koncepcijos rengimas. Taip pat svarbu paminėti Nacionalinę lituanistikos plėtros 2009–2015 metų programą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2009 m. balandžio 15 d. nutarimu Nr. 306 „Dėl Nacionalinės lituanistikos plėtros 2009–2015 metų programos patvirtinimo“, kurios vienas iš uždavinių yra lituanistinių mokslinės informacijos išteklių palaikymas ir plėtra. Formuluojant Prioritetui įgyvendinti reikalingų priemonių derinį, atsižvelgta į pasiektą pažangą fundamentinių mokslinių tyrimų srityje. Tokios valstybės ir visuomenės gerovei svarbios srities kaip pažangaus elektroninio turinio formavimas neketinama apleisti ir ateityje. Remtinų naujų Nacionalinių mokslo programų sąrašas, kuriuo remiantis pradėtos rengti naujos nacionalinės mokslo programos (tarp jų – „Modernybė Lietuvoje“ ir „Link ateities technologijų“), patvirtintas švietimo ir mokslo ministro 2013 m. spalio 11 d. įsakymu Nr. V-949 „Dėl Nacionalinių mokslo programų sąrašo patvirtinimo“. Tikimasi, kad jų rezultatai bus naudingi, įgyvendinant Prioritetą.
13. 2007–2013 metų Europos Sąjungos struktūrinių fondų laikotarpio lėšomis mokslo ir studijų institucijose kuriama ir atnaujinama MTEP infrastruktūra, ji taip pat naudojama vykdyti MTEP veikloms, kurios aktualios Prioritetui įgyvendinti. Prioritetui įgyvendinti aktualios MTEP veiklos vykdomos minėtos MTEP infrastruktūros pagrindu sukurtame Vilniaus universiteto Informacinių technologijų atviros prieigos centre su didžiausiu ir moderniausiu šalyje superkompiuteriu, Visorių informacinių technologijų parke su modernia įmonių, dirbančių IRT srityje, inkubavimo infrastruktūra, Kaune 2014 m. pradėjusiame veikti Kauno technologijos universiteto Mokslo ir technologijų centre kartu su technologinio verslo inkubatoriumi, kuriame, be kitų MTEP centrų, veikia ir Informacinių technologijų tyrimų centras, telkiantis šios srities tyrėjus ir kitus specialistus.
14. Artimiausiu metu planuojama į Vilniaus Visorių mikrorajoną, kuriame sutelkta kritinė mokslo ir verslo potencialo, vykdančio veiklą IRT srityje, masė, perkelti Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakultetą. Tokiu būdu bus sudaromos sąlygos artimai ir veiksmingai mokslo, studijų ir verslo sąveikai, sprendžiant Prioriteto įgyvendinimui aktualias problemas.
15. Lietuvos mokslo ir studijų institucijos ir verslo įmonės palaiko ryšius, dalyvaudamos E. paslaugų klasterio, Informacinių ir ryšių technologijų klasterio, „Smart IT“ klasterio, Užupio kūrybinio klasterio, viešosios įstaigos „Lietuvos kibernetinių nusikaltimų kompetencijų ir tyrimų centras“, asociacijos „INFOBALT“ veikloje.
16. Problemų ir iššūkių, susijusių su Prioriteto įgyvendinimu, sprendimas aktualus ir tarptautiniu mastu. Jo svarbą rodo bendrosios mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Horizontas 2020“ (2014–2020 m.), patvirtintos 2013 m. gruodžio 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 1291/2013 (sukurta bendroji mokslinių tyrimų ir inovacijų programa „Horizontas 2020“ (2014–2020 m.) ir panaikintas sprendimas Nr. 1982/2006/EB (toliau – Programa „Horizontas 2020“)), 1 dalies „Pažangus mokslas“ 2 punkte numatytas uždavinys „Ateities ir besiformuojančios technologijos“, 2 dalies „Pramonės pirmavimas“ 3 punkte numatytas uždavinys „Inovacijos mažose ir vidutinėse įmonėse“ ir 3 dalies „Visuomenės uždaviniai“ 6 punkte numatytas uždavinys „Europa besikeičiančiame pasaulyje. Įtrauki, novatoriška ir mąstanti visuomenė“. Tikėtina, kad į šių uždavinių įgyvendinimą aktyviai įsitrauks Lietuvos tyrėjai ir kiti specialistai.
17. Pažangiam elektroniniam turiniui kurti reikalingos technologijos ir informacinės sąveikos užtikrinimas gali turėti didelės įtakos socialinei ir ekonominei šalies visuomenės gerovei, ypač dabar, kai suaktyvėjo kibernetinės atakos. Šios priemonės sudaro sąlygas visuomenei naudotis tik patikima, saugia informacija iš įvairių šaltinių. Atskiroms visuomenės grupėms, įskaitant ir pažeidžiamas, teikiamų paslaugų skaitmeninimas ir didesnės prieigos prie jų užtikrinimas taip pat svarbus socialinei gerovei. Nors šie procesai sistemingai plėtojami jau gerą dešimtmetį, anksčiau nebuvo pasitelkiami mokslo ir inovaciniai gebėjimai, sudarantys galimybes veiksmingiau plėtoti IRT infrastruktūrą ir paslaugas, stiprinti elektroninio turinio saugumą. Tikimasi, kad šią spragą užpildys sėkmingai įgyvendinamas Prioritetas. Siekiant įgyvendinti Prioritetą, pravartu stiprinti ir koncentruoti MTEP išteklius tokiose teminėse MTEP srityse kaip fiziniai mokslai (informatika), technologijos mokslai (informatikos inžinerija), humanitariniai mokslai (lingvistika). Teminiu požiūriu svarbi informacinių ir programų sistemų, e. komercijos, multimedijos, kompiuterinės lingvistikos, elektroninės erdvės saugumo užtikrinimo technologijų plėtra. Lietuvai, kuri, pasinaudodama turimais ištekliais, ketina skatinti šalies ekonomikos pertvarką ir konkurencingumą, pravartu stiprinti verslo gebėjimus prisidėti, kuriant ir diegiant informacinių ir programų sistemų inžinerijos, kompiuterių mokslo technologijas į šias sritis: naujų IRT ir nuo jų priklausomų produktų ir paslaugų kūrimas, verslo plėtra vietinėje ir (arba) tarptautinėje elektroninėje erdvėje. Prioriteto įgyvendinimas didele dalimi priklausys nuo to, kaip bus plėtojama informatikos ir informatikos inžinerijos specialistų bazė, mokslinė patirtis, mokslo ir verslo sąveika, nuo inovatyvumo ir verslumo, taip pat nuo technologijų, gebančių kaupti semantinius (bendrąją ir specialių sričių ontologijas), lietuvių kalbos, taip pat ir šnekamosios kalbos, išteklius, semantizuoti struktūrizuotus ir nestruktūrizuotus duomenis, kurti ir prižiūrėti lietuvių kalbos ir semantinę infrastruktūrą.
III SKYRIUS
VEIKSMŲ PLANO TIKSLAS IR UŽDAVINIAI
18. Veiksmų plano tikslas – skatinti MTEP ir inovacijų veiklas, kurios sudarytų sąlygas lanksčiai ir veiksmingai reaguoti į tokius pokyčius kaip keleivių ir krovinių vežimo srautų ir krovinių aptarnavimo apimties augimas, gyventojų koncentracijos miestuose didėjimas, lemiantis netolygią kelių infrastruktūros apkrovą ir transporto spūsčių augimą, mažinti aplinkos taršą, silpninti šiltnamio efektą, skatinti transporto ir logistikos inovacijas (siekiant reaguoti į konkurencijos didėjimą ir kainų mažėjimą dėl trečiųjų valstybių), teikti kokybiškas, saugias, ekologiškas ir greitas transportavimo paslaugas vartotojams. Veiksmų planas taip pat prisideda, siekiant MTEP ir inovacijų sprendimais didinti didelės pridėtinės vertės, žinioms ir aukštos kvalifikacijos darbo jėgai imlių ekonominių veiklų įtaką šalies bendrajam vidaus produktui ir struktūriniams ūkio pokyčiams.
19. Veiksmų plano uždaviniai:
19.3. skatinti klasterizaciją, integraciją į tarptautinius vertės kūrimo tinklus ir investicijas į MTEP ir inovacijas;
19.4. skatinti viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimą, žinių ir technologijų perdavimą, siekiant komercinti MTEP rezultatus;
IV SKYRIUS
PRIORITETO ĮGYVENDINIMO ETAPAI
20. Prioritetui įgyvendinti naudojamos priemonės parinktos, vadovaujantis Lietuvos inovacijų plėtros 2014–2020 metų programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2013 m. gruodžio 18 d. nutarimu Nr. 1281 „Dėl Lietuvos inovacijų plėtros 2014–2020 metų programos patvirtinimo“, Valstybine studijų, mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros 2013–2020 metų plėtros programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. gruodžio 5 d. nutarimu Nr. 1494 „Dėl Valstybinės studijų, mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros 2013–2020 metų plėtros programos patvirtinimo“, ir jas įgyvendinančiais teisės aktais.
21. Prioritetui įgyvendinti reikalingų studijų, MTEP ir inovacijų politikos priemonių rinkinys nustatytas, atsižvelgiant į tarptautinės nepriklausomų ekspertų darbo grupės 2014 m. vasario 21 d. ataskaitą „Prioritetų įgyvendinimo kelrodžiai“. Atsižvelgiant į šią ataskaitą, išskiriami šie Prioriteto įgyvendinimo etapai:
21.1. mokslo potencialo kritinės masės generavimo etapas apima veiklas, susijusias su tinkamos aplinkos naujoms idėjoms, sprendimams ieškoti, technologijoms, prototipams kurti sudarymu ir pasirengimu vykdyti šias veiklas;
21.2. naujų idėjų ir jų sprendimų paieška apima Prioritetui įgyvendinti reikalingus bendro ir tikslinio pobūdžių fundamentinius mokslinius tyrimus;
21.3. technologijų ir jų prototipų kūrimo etapas apima Prioritetui įgyvendinti reikalingus pramoninius mokslinius tyrimus ir bandomąją taikomąją veiklą;
V SKYRIUS
PRIORITETO TEMINIS SPECIFIŠKUMAS
23. Įgyvendinant Veiksmų planą, siekiama:
23.1. tirti, kurti ir diegti inovatyvias informacinių ir programų sistemų inžinerijos, e. komercijos, sistemų suderinamumo ir sąveikos užtikrinimo technologijas, orientuojantis į specializuotus vartotojų (pagyvenusių žmonių, neįgaliųjų ir kt.) poreikius;
23.2. kurti ir diegti informacinių išteklių ir paslaugų semantizavimo technologijas, skirtas išspręsti lietuviškų struktūrizuotų (esančių duomenų bazėse) ir nestruktūrizuotų informacinių išteklių (tekstų, garsynų, svetainių turinio, multimedijos objektų ir t. t.), paslaugų semantinės prieigos, jų atvėrimo elektroninėje erdvėje problemas;
23.3. kurti ir diegti didelės apimties duomenų analizės, matematinio modeliavimo, vizualizavimo technologijas, skirtas pagreitinti valstybės ir verslo organizacijų darbą, atliekant gausios ir sudėtingos informacijos analizę ir paiešką, priimant sprendimus;
23.4. tirti, kurti ir diegti lietuvių rašytinės ir šnekamosios kalbos, kultūros integravimo į skaitmeninę erdvę technologijas, skirtas pertvarkyti viešojo ir privataus sektorių skirtingų formatų informaciją (įskaitant aktualių valstybės registrų didelės apimties duomenis) į semantines sistemas, pritaikyti specialiųjų poreikių turintiems žmonėms lietuvių kalbos, šnekos ir semantikos technologijomis grindžiamas paslaugas, stiprinti lietuvių kalbos ir semantikos technologijomis paremtos elektroninės erdvės (apimančios oficialią ir asmeninę socialinę erdvę) stebėseną ir saugumą;
23.5. tirti, kurti ir diegti elektroninio turinio saugos ir saugios informacinės sąveikos technologijas, skirtas užtikrinti elektroninės erdvės saugumo grėsmių asmens ir viešajam saugumui stebėseną, skaitmeninio turinio privatumą ir autorinių teisių apsaugą, išspręsti informacinės sąveikos e. erdvėje ir socialiniuose tinkluose saugos problemas.
24. Sėkmingas Veiksmų plano 23 punkte minimų siekių įgyvendinimas neatsiejamas nuo viešojo ir privataus sektorių institucijų vykdomų MTEP veiklų, kurios remiamos, įgyvendinant Veiksmų plano 1 priede nustatytas priemones.
25. Svarbus vaidmuo, įgyvendinant Prioritetą, tenka jungtinėms studijų, mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų iniciatyvoms (toliau – Jungtinės iniciatyvos). Pasitelkiant jas, ketinama spręsti ūkio sektoriams aktualias problemas, vykdant MTEP veiklą ūkio sektoriams aktualia tematika ir tikintis, kad privatus sektorius įsitrauks, realizuojant MTEP veiklos rezultatus. Įgyvendinant Jungtines iniciatyvas, atsižvelgiant į Veiksmų plano 23 punkte numatytus siekius ir Veiksmų plano 19 punkte nustatytus uždavinius, MTEP veiklos vykdomos, siekiant:
25.1. analizuoti informacinių sistemų sąveikos metodus ir jų pritaikymo galimybes informaciniams ištekliams sąveikauti;
25.2. analizuoti informacinių išteklių ir paslaugų semantinio parengimo metodus, įrankius ir jų taikymo galimybes;
25.4. analizuoti rašytinių ir sakytinių kalbos išteklių ir kultūros integravimo į skaitmeninę erdvę galimybes;
25.5. analizuoti ir kurti elektroninio turinio saugos valdymo, saugios informacinės sąveikos metodus ir priemones, integruojant aparatinius, kriptografinius, steganografinius, biokriptografinius ir dirbtinio intelekto metodus;
25.6. rengti sąveikos modelių ir procesų pritaikymo lietuviškiems struktūrizuotiems ir nestruktūrizuotiems informaciniams ištekliams metodikas;
25.7. rengti informacinių sistemų sąveiką užtikrinančius modelius, tirti jų pritaikymo įvairių specializuotų poreikių vartotojams įvairiuose, įskaitant mobiliuosius, įrenginiuose galimybes;
25.8. rengti informacinių sistemų sąveikos veikimo platformos architektūros, kūrimo ir priežiūros metodikas;
25.10. rengti informacinių išteklių duomenų analizės ir matematinio modeliavimo, informacinių išteklių vizualizavimo metodikas;
25.11. kurti lietuvių rašytinės ir šnekamosios kalbos, kultūros integravimo į skaitmeninę erdvę metodikas, apimančias didelės apimties duomenų (angl. big data) pertvarkymą į semantines sistemas, pritaikymą specialiųjų poreikių turintiems žmonėms, lietuvių kalbos ir semantikos technologijomis paremtos elektroninės erdvės stebėsenos ir saugumo užtikrinimą;
26. Įgyvendinant Jungtines iniciatyvas, siekiama, kad MTEP veiklos, vykdomos, įgyvendinant Veiksmų planą, sudarytų sąlygas:
26.1. kurti elektroninės valdžios ir verslo informacinių sistemų adaptyvios sąveikos, ja grindžiamų adaptyvių informacinių sistemų bei naujoviškų viešųjų ir verslo paslaugų, informacinių sistemų sąveikos platformas, diegti jų priežiūros technologijas, plėtoti šia sąveika grindžiamas paslaugas, taikyti jas įvairiems specializuotiems poreikiams, gerinti šių paslaugų kokybę;
26.2. diegti į rinką ir viešąjį sektorių elektroninės valdžios, savivaldybių ir verslo informacinių sistemų semantinio parengimo įrankius, technologijas ir metodikas, plėtoti elektroninės valdžios ir verslo semantines paslaugas, didinti informacinių sistemų intelektinį lygį ir prieinamumą;
26.3. diegti į rinką ir viešąjį sektorių informacinių išteklių duomenų analizės ir matematinio modeliavimo technologijas, informacinių išteklių duomenų vizualizavimo technologijas ir metodikas, didinti informacinių sistemų duomenų supratimo, naujų žinių išgavimo ir pateikimo elektroninėje erdvėje galimybes;
26.4. plėtoti lietuvių rašytinės ir šnekamosios kalbos, kultūros integravimo į skaitmeninę erdvę išteklius, paslaugas, infrastruktūrą ir diegti su tuo susijusias technologijas;
27. Veiksmų plano 25 punkte nustatyti siekiai gali būti keičiami, atsižvelgiant į Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos prioritetų įgyvendinimo koordinavimo grupės, sudarytos Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro ir Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2014 m. birželio 20 d. įsakymu Nr. V-576/4-409 „Dėl Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos prioritetų įgyvendinimo koordinavimo grupės sudarymo ir jos darbo reglamento patvirtinimo“ (toliau – Koordinavimo grupė), siūlymus, formuojamus, atsižvelgiant į Veiksmų plano įgyvendinimo stebėsenos, poveikio vertinimo ir mokslo ir studijų institucijų bendradarbiavimo skatinimo proceso metu surinktus ar kitokius pagrįstus duomenis ir siūlymus.
VI SKYRIUS
VEIKSMŲ PLANO ĮGYVENDINIMAS
28. Veiksmų plano 19 punkte nustatyti uždaviniai įgyvendinami, vykdant Veiksmų plano 1 priede nustatytas priemones.
29. Veiksmų plano įgyvendinimas gali būti finansuojamas:
29.2. Europos Sąjungos finansinės paramos (2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos, patvirtintos Europos Komisijos 2014 m. rugsėjo 8 d. sprendimu Nr. C(2014) 6397 (toliau – Veiksmų programa), 1 prioriteto „Mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų skatinimas“, Veiksmų programos 3 prioriteto „Smulkiojo ir vidutinio verslo konkurencingumo skatinimas“ ir Veiksmų programos 9 prioriteto „Visuomenės švietimas ir žmogiškųjų išteklių potencialo didinimas“ priemonių) ir bendrojo finansavimo lėšomis;
30. Dalis Veiksmų programos 1 prioriteto ir 9 prioriteto priemonių lėšų skirtos tiesiogiai remti veiklas, reikalingas Prioritetui įgyvendinti, todėl Veiksmų plano 1 priedo lentelėje prie šių priemonių numatyta preliminari suma, kurią ketinama panaudoti Prioritetui įgyvendinti pagal poreikį.
31. Dalis Veiksmų programos 1 prioriteto priemonių lėšų nepriskirtinos konkretiems prioritetinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypčių prioritetams (toliau – MTEPI prioritetai), jų įgyvendinimo rezultatai gali prisidėti prie visų arba daugumos MTEPI prioritetų įgyvendinimo.
32. Dalis Veiksmų programos 9 prioriteto priemonių ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis įgyvendinamos priemonės aktualios visai studijų ir studijų, MTEP ir inovacijų sistemai ir konkretiems MTEPI prioritetams nepriskirtinos, tačiau jų įgyvendinimo rezultatai gali prisidėti ir prie Prioriteto įgyvendinimo.
33. Veiksmų programos 3 prioriteto priemonės, nors ir aktualios visai verslo sąlygų gerinimo ir pagalbos verslui sistemai, netiesiogiai prisidės prie Veiksmų plano įgyvendinimo, daugiausia privataus sektoriaus subjektams sudarydamos sąlygas diegti į rinką naujus produktus ir generuodamos kritinę verslo potencialo masę. Įgyvendinant Veiksmų programos 3 prioriteto priemones, planuojama remti tokias Prioritetui įgyvendinti aktualias veiklas: gaminių ir (arba) produktų dizaino kūrimas, didelio poveikio technologijų diegimas į tradicinės pramonės šakas, produkcijos pristatymas tarptautinėse parodose ir (arba) mugėse, planuojamų eksportuoti gaminių ir paslaugų sertifikavimas, naujų gamybos ir paslaugų teikimo pajėgumų didinimas, verslo inkubatorių infrastruktūros plėtra, narystė tarptautiniuose tinkluose (platformose), naujų produktų ir paslaugų žinomumo didinimas, konsultacijos pradedantiesiems verslininkams.
34. Mokslo ir studijų institucijų lėšas ketinama pritraukti, remiant veiklas, susijusias su studijų, MTEP ir inovacijų infrastruktūros, reikalingos Prioritetui įgyvendinti, kūrimu ir atnaujinimu (įgyvendinant infrastruktūros projektus, tikėtina, kad mokslo ir studijų institucijos prisidės nuosavomis lėšomis). Veiksmų plano 1 priedo lentelėje šios lėšos įtrauktos į skiltį „Valstybės biudžeto lėšos ir kitos lėšos“.
35. Privačių juridinių asmenų lėšas ketinama pritraukti, įgyvendinant priemones, kurių pagrindu vykdomiems projektams numatytas valstybės bendrasis finansavimas – verslo įmonės privalės nuosavomis lėšomis padengti dalį projektų vertės. Veiksmų plano 1 priedo lentelėje šios lėšos pateiktos skiltyje „Privataus sektoriaus lėšos“.
36. Prioritetas iš dalies gali būti įgyvendintas, Lietuvos tyrėjams ir kitiems specialistams dalyvaujant Programos „Horizontas 2020“ ir kitų tarptautinių programų įgyvendinimo procese. Veiksmų plano 1 priedo lentelėje lėšos, pritrauktos iš tarptautinių programų, nenurodytos.
37. Įgyvendinant Veiksmų planą, siekiama kiekybinių ir kokybinių rezultatų, atitinkančių Veiksmų plano 1 priede nustatytus vertinimo kriterijus.
38. Veiksmų plano uždavinius įgyvendinančių priemonių kvietimų teikti paraiškas skelbimo arba projektų sąrašų sudarymo terminai nustatomi, atsižvelgiant į 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos administravimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. spalio 3 d. nutarimu Nr. 1090 „Dėl 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos administravimo taisyklių patvirtinimo“.
39. Prioritetinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypčių plėtrą ir jų prioritetų (taip pat MTEPI prioritetų veiksmų planų) įgyvendinimą koordinuoja Koordinavimo grupė.
40. Veiksmų planas įgyvendinamas, skatinant ir remiant verslo subjektų ir mokslo ir studijų institucijų sąveiką ir bendradarbiavimą. Verslo subjektus ir mokslo ir studijų institucijas bendradarbiauti skatina Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra švietimo ir mokslo ministro ir ūkio ministro nustatyta tvarka. Kaip įgyvendinama Programa, stebima, nuolat analizuojant ir vertinant MTEPI prioritetų veiksmų planų įgyvendinimą. Veiksmų plano įgyvendinimo stebėseną ir vertinimą švietimo ir mokslo ministro ir ūkio ministro nustatyta tvarka atlieka Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras.
41. Veiksmų plano 1 priede nustatytų studijų, MTEP ir inovacijų politikos priemonių pagrindu vykdomų Europos Sąjungos struktūrinių fondų arba kitų šaltinių lėšomis planuojamų finansuoti projektų metu kuriama infrastruktūra ir įsigyjama įranga neturi dubliuoti šiuo metu mokslo ir studijų institucijose ar kituose viešojo sektoriaus subjektuose esančios įrangos, išskyrus atvejus, kai esamos įrangos pajėgumo nepakanka Prioritetui įgyvendinti.
Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės
(socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos
(sumanios specializacijos) krypties
„Transportas, logistika ir informacinės ir ryšių
technologijos“ prioriteto „Pažangus elektroninis
turinys, technologijos jam kurti ir informacinė
sąveika“ veiksmų plano
1 priedas
VEIKSMŲ PLANO UŽDAVINIAI, priemonĖS, Preliminarus lėšų poreikis JOMS įgyvendinTi IR VERTINIMO KRITERIJAI
Eil. Nr. |
Uždaviniai ir priemonės |
Preliminarios lėšos, tūkst. Eur |
Atsakinga institucija |
Uždavinių ir priemonių vertinimo kriterijai |
Kriterijų reikšmės |
||||
Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšos |
Valstybės biudžeto ir kitos lėšos |
Privataus sektoriaus lėšos |
2018 metai |
2023 metai |
|||||
1. |
Uždavinys: kurti ir į rinką diegti naujas technologijas, produktus, procesus, metodus |
|
|
|
|
Sukurti gaminių, paslaugų ar procesų prototipai (koncepcijos) per 3 m. po projekto įgyvendinimo (vnt.) |
4 |
8 |
|
1.1. |
Priemonė: Rizikos kapitalas MTEPI veikloms |
5 000 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
- |
- |
Švietimo ir mokslo ministerija |
Bendrai vykdomų verslo ir mokslo ir studijų institucijų projektų skaičius (vnt.)
Naujų įmonių, gavusių investicijas, skaičius |
1
10 (rodiklis skirtas visiems priorite-tams) |
2
70 (rodiklis skirtas visiems priorite-tams) |
|
1.2. |
Priemonė: MTEP projektų, prisidedančių prie sumanios specializacijos strategijos prioritetų įgyvendinimo, vykdymas |
35 917 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
- |
- |
|||||
1.3. |
Priemonė: bendrų mokslo-verslo projektų, prisidedančių prie sumanios specializacijos strategijos prioritetų įgyvendinimo, vykdymas („Intelektas. Bendri mokslo-verslo projektai“) |
30 917 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
- |
17 950 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
|||||
2 905 |
- |
2 905 |
Ūkio ministerija |
||||||
1.4. |
Priemonė: parama įmonių MTEPI, teikiant inovacinius čekius („Inovaciniai čekiai“) |
||||||||
1.5. |
Priemonė: parama išradimams ir dizainui patentuoti tarptautiniu mastu („InoPatentas LT“) |
||||||||
2. |
Uždavinys: skatinti žinioms imlaus verslo kūrimąsi, didelį potencialą turinčių įmonių plėtrą |
1 314 |
- |
1 314 |
Naujos įmonės, gavusios investicijų per 3 m. po projekto įgyvendinimo (vnt.) |
1 |
2 |
||
2.1. |
Priemonė: parama inovacijų konsultacinėms paslaugoms teikti („Inogeb LT“) |
Kitos formos nei subsidija finansinę paramą gaunančių įmonių skaičius (vnt.) |
1 |
3 |
|||||
2.2. |
Priemonė: parama MTEPI vykdančioms įmonėms finansinėmis priemonėmis („TechnoinvestasLT“) |
||||||||
3. |
Uždavinys: skatinti klasterizaciją, integraciją į tarptautinius vertės kūrimo tinklus ir investicijas į MTEP ir inovacijas |
|
|
|
Nauji klasterio nariai per 3 m. nuo projekto įgyvendinimo pradžios (vnt.) |
1
|
2
|
||
Pritraukta privačių investicijų į MTEPI sritį pagal sumanios specializacijos kryptis per 3 m. po projekto įgyvendinimo (tūkst. Eur) (Šio vertinimo kriterijaus reikšmės skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
42 353 |
95 295 |
|||||||
3.1. |
Priemonė: parama investicijoms į klasterį ir klasterio eksploatavimui, („InoKlaster LT“) |
3 534 |
- |
3 534 |
Teisiškai saistančių susitarimų su tarptautiniais partneriais skaičius (vnt.) |
4 |
10 |
||
3.2. |
Priemonė: parama dalyvauti tarptautinėse MTEPI iniciatyvose („InoConnect LT“) |
||||||||
3.3. |
Priemonė: parama bendro naudojimo MTEP infrastruktūrai ir inovacijų paramos paslaugoms („Technologijų centrai LT“) |
||||||||
3.4. |
Priemonė: parama investicijoms į pramoninę teritoriją („SmartParkas LT“) |
||||||||
3.5. |
Priemonė: parama tiesioginėms užsienio investicijoms į MTEPI sritį pritraukti („SmartInvest LT“) |
5 792 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
- |
- |
|||||
3.6. |
Priemonė: parama tiesioginėms užsienio investicijoms į MTEPI sritį („SmartInvest LT+“) |
28 962 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
- |
28 962 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
|||||
3.7. |
Parama inovacijų paklausos, ikiprekybinių pirkimų, viešajame sektoriuje diegimui („Ikiprekybiniai pirkimai LT“)
|
29 360 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
|
29 360 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
Ikiprekybinių pirkimų skaičius |
5 (rodiklis skirtas visiems prioritetams) |
10 (rodiklis skirtas visiems prioritetams) |
||
4. |
Uždavinys: skatinti viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimą, žinių ir technologijų perdavimą, siekiant komercinti MTEP rezultatus |
|
|
|
Švietimo ir mokslo ministerija |
Mokslo ir studijų institucijų vykdomi verslo MTEP užsakymai (tūkst. Eur) |
473
|
614
|
|
Mokslo ir studijų institucijų pajamos iš intelektinės veiklos rezultatų (tūkst. Eur) |
2,8 |
3,6 |
|||||||
4.1. |
Priemonė: MTEPI materialinės bazės, skirtos bendrų mokslo ir verslo projektų įgyvendinimui, kūrimas ir plėtra mokslo ir studijų institucijose (kompetencijos centrų MTEPI infrastruktūros kūrimas ir plėtra) |
8 690 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
- |
2 172 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
Patentinės paraiškos (vnt.)
Doktorantūra, vykdoma kartu su verslo subjektais (doktorantų skaičius) |
0
1 |
0
2 |
||
4.2. |
Priemonė: kompetencijos centrų veiklos skatinimas |
11 580 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
- |
- |
|||||
4.3. |
Priemonė: MTEP veiklų tarptautiškumo skatinimas (į rinką orientuotų mokslo-verslo projektų įgyvendinimas per tarpvalstybinį tinklą) |
490 |
- |
490 |
|||||
4.4. |
Priemonė: MTEP rezultatų komercinimas (parama mokslininkų ir kitų tyrėjų bei studentų, dirbančių / studijuojančių mokslo ir studijų institucijose, idėjų komercinimui, parama besikuriančioms jaunoms inovacinėms įmonėms (pumpurinės įmonės, startuoliai) |
1 221 |
504 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 32 punktą) |
- |
|||||
5. |
Uždavinys: stiprinti mokslo ir studijų ir kitų viešojo ir privataus sektorių subjektų institucijų potencialą ir gebėjimus kurti ir komercinti žinias, rengti mokslo ir inovacijų vadybos specialistus |
|
|
|
Išorės vartotojai iš užsienio mokslo ir studijų institucijų, Lietuvos ir užsienio verslo įmonių, pasinaudoję atnaujinta atviros prieigos mokslinių tyrimų infrastruktūra (lėšos, gautos iš šių vartotojų (tūkst. Eur) |
51,2 |
66,6 |
||
Publikacijų dažnai cituojamuose periodiniuose mokslo leidiniuose skaičius (vnt.) |
296 |
326 |
|||||||
5.1. |
Priemonė: MTEPI infrastruktūros atnaujinimas sumanios specializacijos kryptyse |
49 988 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
- |
- |
Tyrėjų, dirbančių pagerintoje mokslinių tyrimų infrastruktūros bazėje, skaičius (visos darbo dienos ekvivalentai)
Mokslo ir studijų institucijose susikūrusių naujų žinioms imlių įmonių (angl. spin-off) skaičius (vnt.) |
25
4 |
32
10 |
||
5.2. |
Priemonė: įsijungimas į tarptautines mokslinių tyrimų infrastruktūras (ESFRI) bei atviros prieigos MTEP infrastruktūros, kuri reikalinga įsijungimui į tarptautines mokslinių tyrimų infrastruktūras (ESFRI), atnaujinimas ir kūrimas |
52 132 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
- |
- |
|||||
5.3. |
Priemonė: aukšto lygio tyrėjų grupių vykdomi moksliniai tyrimai |
712 |
- |
- |
|||||
5.4. |
Priemonė: MTEPI veiklai vykdyti reikalingų elektroninių išteklių (publikacijų duomenų bazių, saugyklų ir kt.) prieinamumo užtikrinimas |
28 960 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
- |
- |
|||||
5.5. |
Priemonė: ekscelencijos centrų ir paralelinių laboratorijų infrastruktūros tobulinimas sumanios specializacijos kryptyse |
26 645 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
504 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 32 punktą) |
- |
|||||
5.6. |
Priemonė: informacinės infrastruktūros mokslui ir studijoms plėtra (LITNET) |
4 340 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
- |
- |
|||||
5.7. |
Priemonė: mokslininkų iš užsienio pritraukimas vykdyti mokslinius tyrimus |
14 481 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
- |
- |
|||||
5.8. |
Priemonė: inovacijų ir technologijų perdavimo centrų veiklos skatinimas |
14 480 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
- |
- |
|||||
5.9. |
Priemonė: doktorantūros vietų finansavimas ir plėtra (jaunimo iš užsienio pritraukimas) |
322 |
62 154 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 32 punktą) |
- |
|||||
5.10. |
Priemonė: mokslininkų ir tyrėjų kvalifikacijos kėlimas žinioms imliose įmonėse |
2 896 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
- |
- |
|||||
5.11. |
Priemonė: mokslininkų, tyrėjų gebėjimų plėtra ir bendradarbiavimo vystymas vykdant mokslinių idėjų mainus, mokslines išvykas iš Lietuvos ir į Lietuvą |
4 344 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 32 punktą) |
- |
- |
|||||
5.12. |
Priemonė: studentų gebėjimų vykdyti MTEP veiklą ugdymas |
2 317 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
- |
- |
|||||
5.13. |
Priemonė: stažuočių po doktorantūros studijų skatinimas |
7 240 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
- |
- |
|||||
5.14. |
Priemonė: studijų kainos kompensavimas įskaitant specialistų rengimą sumanios specializacijos studijų programose |
10 137 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 32 punktą) |
- |
- |
|||||
5.15. |
Priemonė: mokslo populiarinimo infrastruktūros sukūrimas |
12 000 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 32 punktą) |
|
|
|||||
5.16. |
Priemonė: finansuoti pirmosios ir antrosios pakopos bei vientisąsias ir laipsnio nesuteikiančias studijas |
- |
130 000 (kasmet) (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 32 punktą) |
- |
|||||
5.17. |
Priemonė: Lietuvos mokslo tarptautiškumo didinimas |
1 738 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 32 punktą) |
- |
- |
|||||
5.18. |
Priemonė: mokslininkų ir kitų tyrėjų gebėjimų dalyvauti tarptautinėse mokslinių tyrimų programose ugdymas |
1 304 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 32 punktą) |
258 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 32 punktą) |
- |
|||||
5.19. |
Priemonė: užtikrinti aukščiausio lygio bei visuomenei ir valstybei strategiškai svarbių problemų sprendimui ir ūkio plėtrai aktualių MTEP veiklų finansavimą |
2 896 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 32 punktą) |
54 275 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 32 punktą) |
- |
|||||
5.20. |
Priemonė: mokslininkų kvalifikacijos tobulinimas vykdant aukšto lygio tarptautinius ir nacionalinius mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros projektus |
49 525 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 32 punktą) |
- |
- |
|||||
5.21. |
Priemonė: paralelinių laboratorijų MTEP veikla |
1 448 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
- |
- |
|||||
5.22. |
Priemonė: praktikos darbo vietose pagal profesiją, partnerystė su socialiniais partneriais ir jų įtraukimas į studijų praktikų organizavimo tobulinimą ir įgyvendinimą |
1 738 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 32 punktą) |
- |
- |
Priedo pakeitimai:
Nr. V-104/4-182, 2016-03-03, paskelbta TAR 2016-03-04, i. k. 2016-04262
Nr. V-596/4-439, 2016-06-23, paskelbta TAR 2016-06-27, i. k. 2016-17701
Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės
(socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos
(sumanios specializacijos) krypties
„Transportas, logistika ir informacinės ir ryšių
technologijos“ prioriteto „Pažangus elektroninis
turinys, technologijos jam kurti ir informacinė
sąveika“ veiksmų plano
2 priedas
PRIORITETO ĮGYVENDINIMO ETAPŲ IR STUDIJŲ, MTEP IR INOVACIJŲ POLITIKOS PRIEMONIŲ SĄRYŠIS
Prioriteto įgyvendinimo etapai, atitinkantys Veiksmų plano 21 punktą |
||||||||
Studijų, MTEP ir inovacijų politikos priemonės, atitinkančios Veiksmų plano 1 priede nustatytas priemones (skliaustuose nurodytas atitinkamas Veiksmų plano 1 priedo papunktis) |
1. Mokslo potencialo kritinės masės generavimas |
2. Naujų idėjų ir jų sprendimų paieška |
3. Technologijų ir jų prototipų kūrimas |
4. Diegimas į rinką |
5. Verslo potencialo kritinės masės generavimas |
|||
MTEPI infrastruktūros atnaujinimas sumanios specializacijos kryptyse (5.1) |
MTEP projektų, prisidedančių prie sumanios specializacijos strategijos prioritetų įgyvendinimo, vykdymas (1.2) |
Mokslininkų ir tyrėjų kvalifikacijos kėlimas žinioms imliose įmonėse (5.10) |
||||||
Įsijungimas į tarptautines mokslinių tyrimų infrastruktūras (ESFRI) bei atviros prieigos MTEP infrastruktūros, kuri reikalinga įsijungimui į tarptautines mokslinių tyrimų infrastruktūras (ESFRI), atnaujinimas ir kūrimas (5.2) |
MTEP rezultatų komercinimas (parama mokslininkų ir kitų tyrėjų bei studentų, dirbančių / studijuojančių mokslo ir studijų institucijose, idėjų komercinimui, parama besikuriančioms jaunoms inovacinėms įmonėms (pumpurinės įmonės, startuoliai) (4.4) |
|||||||
MTEPI veiklai vykdyti reikalingų elektroninių išteklių (publikacijų duomenų bazių, saugyklų ir kt.) prieinamumo užtikrinimas (5.4) |
Parama inovacijų konsultacinėms paslaugoms teikti („Inogeb LT“) (2.1) |
|||||||
Ekscelencijos centrų ir paralelinių laboratorijų infrastruktūros tobulinimas sumanios specializacijos kryptyse (5.5) |
Parama investicijoms į klasterį („InoKlaster LT“) (3.1) |
|||||||
Informacinės infrastruktūros mokslui ir studijoms plėtra (LITNET) (5.6) |
Bendrų mokslo-verslo projektų, prisidedančių prie sumanios specializacijos strategijos įgyvendinimo, vykdymas („Intelektas. Bendri mokslo-verslo projektai“) (1.3) |
|
||||||
Mokslininkų iš užsienio pritraukimas vykdyti mokslinius tyrimus (5.7) |
Parama tiesioginėms užsienio investicijoms į MTEPI sritį pritraukti („SmartInvest LT“) (3.5) |
|||||||
Inovacijų ir technologijų perdavimo centrų veiklos skatinimas (5. 8) |
Aukšto lygio tyrėjų grupių vykdomi moksliniai tyrimai (5.3) |
Parama MTEPI vykdančioms įmonėms finansinėmis priemonėmis („Technoinvestas LT“) (2.2) |
||||||
Doktorantūros vietų finansavimas ir plėtra (jaunimo iš užsienio pritraukimas) (5.9) |
Užtikrinti aukščiausio lygio bei visuomenei ir valstybei strategiškai svarbių problemų sprendimui ir ūkio plėtrai aktualių MTEP veiklų finansavimą (5.19) |
Parama investicijoms į pramoninę teritoriją („SmartParkas LT“) (3.4) |
||||||
Mokslininkų, tyrėjų gebėjimų plėtra ir bendradarbiavimo vystymas vykdant mokslinių idėjų mainus, mokslines išvykas iš Lietuvos ir į Lietuvą (5.11) |
Paralelinių laboratorijų MTEP veikla (5.21) |
|
Parama dalyvauti tarptautinėse MTEPI iniciatyvose („InoConnect LT“) (3.2) |
|||||
Stažuočių po doktorantūros studijų skatinimas (5.13) |
Parama tiesioginėms užsienio investicijoms į MTEPI sritį („SmartInvest LT+“) (3.6) |
|||||||
Studijų kainos kompensavimas įskaitant specialistų rengimą sumanios specializacijos studijų programose (5.14) |
Parama dalyvauti tarptautinėse MTEPI iniciatyvose („InoConnect LT“) (3.2) |
|
|
|||||
Mokslo populiarinimo infrastruktūros sukūrimas (5.15) |
Parama įmonių MTEPI teikiant inovacinius čekius („Inovaciniai čekiai“) (1.4) |
|||||||
Finansuoti pirmosios ir antrosios pakopos bei vientisąsias ir laipsnio nesuteikiančias studijas (5.16) |
Parama bendro naudojimo MTEP infrastruktūrai („Technologijų centrai LT“) (3.3) |
|||||||
Lietuvos mokslo tarptautiškumo didinimas (5.17) |
Studentų gebėjimų vykdyti MTEP veiklą ugdymas (5.12) |
|||||||
Mokslininkų ir kitų tyrėjų gebėjimų dalyvauti tarptautinėse mokslinių tyrimų programose ugdymas (5.18) |
Parama inovacijų paklausos, ikiprekybinių pirkimų, viešajame sektoriuje diegimui („Ikiprekybiniai pirkimai LT“) (3.7) |
|||||||
Mokslininkų kvalifikacijos tobulinimas vykdant aukšto lygio tarptautinius ir nacionalinius mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros projektus (5.20) |
|
Rizikos kapitalas MTEPI veikloms (1.1) |
||||||
Praktikos darbo vietose pagal profesiją, partnerystė su socialiniais partneriais ir jų įtraukimas į studijų praktikų organizavimo tobulinimą ir įgyvendinimą (5.22) |
Kompetencijos centrų veiklos skatinimas (4.2) |
|||||||
MTEPI materialinės bazės, skirtos bendrų mokslo ir verslo projektų įgyvendinimui, kūrimas ir plėtra mokslo ir studijų institucijose (kompetencijos centrų MTEPI infrastruktūros kūrimas ir plėtra) (4.1) |
Parama išradimams ir dizainui patentuoti tarptautiniu mastu („InoPatentas LT“) (1.5) |
|
||||||
|
MTEP veiklų tarptautiškumo skatinimas (į rinką orientuotų mokslo ir verslo projektų įgyvendinimas per tarpvalstybinį tinklą) (4.3) |
|||||||
Priedo pakeitimai:
Nr. V-104/4-182, 2016-03-03, paskelbta TAR 2016-03-04, i. k. 2016-04262
Nr. V-596/4-439, 2016-06-23, paskelbta TAR 2016-06-27, i. k. 2016-17701
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos švietimo ir
mokslo ministro ir Lietuvos Respublikos ūkio ministro
2015 m. balandžio 17 d. įsakymu Nr.
V-363/4-239
PRIORITETINĖS MOKSLINIŲ TYRIMŲ IR EKSPERIMENTINĖS (SOCIALINĖS, KULTŪRINĖS) PLĖTROS IR INOVACIJŲ RAIDOS (SUMANIOS SPECIALIZACIJOS) KRYPTIES „Transportas, logistika ir informacinės ir ryšiŲ technologijos“ PRIORITETO „informacinių ir ryšių technologijų infrastruktūros, debesų kompiuterijos sprendimai ir paslaugos“ VEIKSMŲ PLANAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypties „Transportas, logistika ir informacinės ir ryšių technologijos“ prioriteto „Informacinių ir ryšių technologijų infrastruktūros, debesų kompiuterijos sprendimai ir paslaugos“ veiksmų planas (toliau – Veiksmų planas) parengtas, įgyvendinant Prioritetinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypčių ir jų prioritetų įgyvendinimo programą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. balandžio 30 d. nutarimu Nr. 411 „Dėl Prioritetinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypčių ir jų prioritetų įgyvendinimo programos patvirtinimo“ (toliau – Programa).
2. Veiksmų planas parengtas, siekiant nustatyti Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypties (toliau – Prioritetinė MTEPI raidos kryptis) „Transportas, logistika ir informacinės ir ryšių technologijos“ prioriteto „Informacinių ir ryšių technologijų infrastruktūros, debesų kompiuterijos sprendimai ir paslaugos“ įgyvendinimo nuostatas.
4. Veiksmų plane vartojamos sąvokos šiame teisės akte suprantamos taip:
4.2. Duomenų virtualizavimas – duomenų valdymo būdas, leidžiantis programai nuskaityti ir naudoti duomenis, neatsižvelgiant į jų formatą ir fizinę saugojimo vietą.
4.3. Informacinė sistema – kompiuterinė sistema, skirta informacijai apie organizacijos išteklius kurti, apdoroti ir skleisti vartotojams.
4.4. Liktinė informacinė sistema – anksčiau sukurta informacinė sistema, atliekanti svarbius uždavinius bendroje informacinių technologijų infrastruktūroje, tačiau mažai suderinama su šiuolaikinėmis technologijomis.
6. Įgyvendinant Veiksmų planą, ketinama prisidėti prie pokyčių, kurių tikimasi, įgyvendinant Valstybės pažangos strategiją „Lietuvos pažangos strategija „Lietuva 2030“, patvirtintą Lietuvos Respublikos Seimo 2012 m. gegužės 15 d. nutarimu Nr. XI-2015 „Dėl Valstybės pažangos strategijos „Lietuvos pažangos strategija „Lietuva 2030“ patvirtinimo“. Prioritetinės MTEPI raidos krypties „Transportas, logistika ir informacinės ir ryšių technologijos“ prioriteto „Informacinių ir ryšių technologijų infrastruktūros, debesų kompiuterijos sprendimai ir paslaugos“ (toliau – Prioritetas) įgyvendinimo metu sukurti rezultatai daugiausia prisidės, įgyvendinant sumanios ekonomikos kūrimo viziją – kurti moderniausią informacinių ir ryšių technologijų (toliau – IRT) ir skaitmeninę infrastruktūrą, plėtojant solidarios ir besimokančios visuomenės viziją, veiksmingai taikant IRT. Tikėtinas didelis poveikis, įgyvendinant Informacinės visuomenės plėtros 2014–2020 metų programą „Lietuvos Respublikos skaitmeninė darbotvarkė“, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. kovo 12 d. nutarimu Nr. 244 „Dėl Informacinės visuomenės plėtros 2014–2020 metų programos „Lietuvos Respublikos skaitmeninė darbotvarkė“ patvirtinimo“, numatančią tikslą – remiantis IRT teikiamomis galimybėmis, pagerinti Lietuvos gyventojų gyvenimo kokybę, didinti įmonių veiklos produktyvumą ir naudojimosi internetu dažnumą.
II SKYRIUS
ESAMOS SITUACIJOS APRAŠYMAS
7. Informacinės ir komunikacinės technologijos – svarbiausias globalizacijos ir technologinės pažangos variklis, žinių visuomenės kūrimo pagrindas. Vis didesnę išsivysčiusių valstybių nacionalinio produkto dalį sudaro informaciniai produktai. Šis sektorius susijęs su skaitmeninės informacijos (duomenų) valdymo ir apdorojimo technologijomis: kompiuterine technika, programine įranga ir skaitmeninėmis paslaugomis. Informacinių technologijų produktų gamybos Lietuvoje perspektyvumą ir tikslingumą lemia šie veiksniai: informacinių technologijų imlumas intelektinei veiklai, kompiuterinės technikos gamybos ir programinės įrangos kūrimo tradicijos ir patirtis, aukšta Lietuvoje rengiamų informacinių technologijų specialistų kvalifikacija, IRT infrastruktūra. Pastarąjį dešimtmetį Lietuva daug dėmesio skyrė IRT, skaitmeninės infrastruktūros plėtrai, naujausiems sprendimams diegti į viešąjį ir privatų sektorius. Šalies informacinių technologijų specialistai pelnė gerą vardą tiek vietinėje, tiek tarptautinėje rinkoje ir padėjo pritraukti į Lietuvą ne vieną garsių tarptautinių kompanijų informacinių technologijų padalinį.
8. 2012 m. duomenimis, informacinių technologijų sprendimus į IRT infrastruktūrą ir debesų kompiuteriją diegia apie 80 įmonių. Apie 190 įmonių teikė duomenų apdorojimo, interneto serverių ir kitas informacines paslaugas. Jose dirbo apie 2 tūkst. darbuotojų, o sukurta pridėtinė vertė buvo apie 47 mln. eurų. Apie 1,2 tūkst. įmonių, kuriose dirbo apie 10 tūkst. darbuotojų ir sukurta apie 224 mln. eurų pridėtinės vertės, teikė kompiuterių programavimo, konsultacines ir kitas su tuo susijusias paslaugas.
9. Lietuvos informacinių paslaugų eksportas 2011 m. buvo 0,8 mln. eurų. Lietuvos kompiuterinių paslaugų eksportas 2011 m. – 70 mln. eurų.
10. Verslo įmonių investicijų į mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros (toliau – MTEP) projektus suma 2007–2013 m. buvo apie 36,5 mln. eurų.
11. Lietuvos mokslo ir studijų institucijų potencialas elektros ir elektronikos, informatikos inžinerijos ir informatikos srityse palyginti aukštas, kad būtų galima vykdyti MTEP veiklas, aktualias Prioritetui įgyvendinti. Mokslo ir studijų institucijose sutelkti aukšto tarptautinio lygio mokslininkai, vykdantys MTEP veiklą Prioritetui įgyvendinti aktualiausiose kryptyse (informatika ir informacinės technologijos). Šių sričių specialistų kasmet parengiama vis daugiau.
12. 2007–2013 metų Europos Sąjungos struktūrinių fondų laikotarpio lėšomis mokslo ir studijų institucijose kuriama ir atnaujinama MTEP infrastruktūra, ji taip pat naudojama vykdyti MTEP veikloms, kurios aktualios Prioritetui įgyvendinti. Prioritetui įgyvendinti aktualios MTEP veiklos vykdomos minėtos MTEP infrastruktūros pagrindu sukurtame Vilniaus universiteto Informacinių technologijų atviros prieigos centre su didžiausiu ir moderniausiu šalyje superkompiuteriu, Visorių informacinių technologijų parke su modernia įmonių, dirbančių IRT srityje, inkubavimo infrastruktūra, Kaune 2014 m. pradėjusiame veikti Kauno technologijos universiteto Mokslo ir technologijų centre kartu su technologinio verslo inkubatoriumi, kuriame, be kitų MTEP centrų, veikia ir Informacinių technologijų tyrimų centras, telkiantis šios srities tyrėjus ir kitus specialistus.
13. Lietuvos mokslo ir studijų institucijos ir verslo įmonės palaiko ryšius, dalyvaudamos INFOBALT informacinių ir ryšių technologijų klasterio, „Smart IT“ klasterio, Užupio kūrybinio klasterio veikloje.
14. Artimiausiu laiku planuojama į Vilniaus Visorių rajoną, kuriame sutelkta kritinė mokslo ir verslo potencialo, vykdančio veiklą IRT srityje, masė, perkelti Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakultetą. Tokiu būdu bus sudarytos sąlygos artimai ir veiksmingai mokslo, studijų ir verslo sąveikai, sprendžiamos Prioritetui įgyvendinti aktualios problemos.
15. Problemų ir iššūkių, susijusių su Prioriteto įgyvendinimu, sprendimas aktualus ir tarptautiniu mastu. Jo svarbą rodo bendrosios mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Horizontas 2020“ (2014–2020 m.), patvirtintos 2013 m. gruodžio 11 d. Europos Parlamento ir Europos Tarybos reglamentu (ES) Nr. 1291/2013 (sukurta bendroji mokslinių tyrimų ir inovacijų programa „Horizontas 2020“ (2014–2020 m.) ir panaikintas sprendimas Nr. 1982/2006/EB (toliau – Programa „Horizontas 2020“)), 1 dalies „Pažangus mokslas“ 2 punkte numatytas uždavinys „Ateities ir besiformuojančios technologijos“, 2 dalies „Pramonės pirmavimas“ 3 punkte numatytas uždavinys „Inovacijos mažose ir vidutinėse įmonėse“ ir 3 dalies „Visuomenės uždaviniai“ 6 punkte numatytas uždavinys „Europa besikeičiančiame pasaulyje. Įtrauki, novatoriška ir mąstanti visuomenė“. Tikėtina, kad į šių uždavinių įgyvendinimą aktyviai įsitrauks Lietuvos tyrėjai ir kiti specialistai.
16. Informacinių ir ryšių technologijų infrastruktūros plėtra, taikant debesų kompiuterijos sprendimus ir paslaugas, gali turėti didelės įtakos ekonomikai ir tarptautiniam įvaizdžiui, nes tai lemia aktyvų užsienio kompanijų domėjimąsi galimybėmis investuoti į informacinių technologijų ir paslaugų centrus Lietuvoje. Nors šie procesai sistemingai vyksta jau gerą dešimtmetį, anksčiau nebuvo pasitelkiami mokslo ir inovaciniai gebėjimai, kuriais remiantis sudaromos galimybės veiksmingiau plėtoti IRT infrastruktūrą ir paslaugas. Tikimasi, kad šią spragą užpildys sėkmingai įgyvendinamas Prioritetas. Siekiant įgyvendinti Prioritetą, pravartu stiprinti ir koncentruoti MTEP išteklius tokiose MTEP srityse kaip informatika ir informatikos inžinerija, informacinių sistemų inžinerija, verslo procesų modeliavimas, inovaciniai ir didelės apimties skaičiavimai, virtualizavimas ir debesų kompiuterija. Lietuvai, kuri, pasinaudodama turimais ištekliais, ketina skatinti šalies ekonomikos pertvarką ir konkurencingumą, pravartu stiprinti verslo gebėjimus prisidėti, kuriant ir diegiant sukurtas technologijas, ypač tokiose ekonominėse srityse kaip informacinės paslaugos, informacinės technologijos, IRT saugos metodų tyrimai, ryšio technologijų ir kompiuterių paslaugos. Pagrindinis šių sektorių poreikis – aukštos kvalifikacijos reikiamo profilio specialistai.
III SKYRIUS
VEIKSMŲ PLANO TIKSLAS IR UŽDAVINIAI
17. Veiksmų plano tikslas – skatinti MTEP ir inovacijų veiklas, kurios sudarytų sąlygas lanksčiai ir veiksmingai reaguoti į tokius pokyčius kaip keleivių ir krovinių vežimo srautų ir krovinių aptarnavimo apimties augimas, gyventojų koncentracijos miestuose didėjimas, lemiantis netolygią kelių infrastruktūros apkrovą ir transporto spūsčių augimą, mažinti aplinkos taršą, silpninti šiltnamio efektą, skatinti transporto ir logistikos inovacijas (siekiant reaguoti į konkurencijos didėjimą ir kainų mažėjimą dėl trečiųjų valstybių), teikti kokybiškas, saugias, ekologiškas ir greitas transportavimo paslaugas vartotojams. Veiksmų planas taip pat prisideda, siekiant MTEP ir inovacijų sprendimais didinti didelės pridėtinės vertės, žinioms ir aukštos kvalifikacijos darbo jėgai imlių ekonominių veiklų įtaką šalies bendrajam vidaus produktui ir struktūriniams ūkio pokyčiams.
18. Veiksmų plano uždaviniai:
18.3. skatinti klasterizaciją, integraciją į tarptautinius vertės kūrimo tinklus ir investicijas į MTEP ir inovacijas;
18.4.skatinti viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimą, žinių ir technologijų perdavimą, siekiant komercinti MTEP rezultatus;
IV SKYRIUS
PRIORITETO ĮGYVENDINIMO ETAPAI
19. Prioritetui įgyvendinti naudojamos priemonės parinktos, vadovaujantis Lietuvos inovacijų plėtros 2014–2020 metų programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2013 m. gruodžio 18 d. nutarimu Nr. 1281 „Dėl Lietuvos inovacijų plėtros 2014–2020 metų programos patvirtinimo“, Valstybine studijų, mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros 2013–2020 metų plėtros programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. gruodžio 5 d. nutarimu Nr. 1494 „Dėl Valstybinės studijų, mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros 2013–2020 metų plėtros programos patvirtinimo“, ir jas įgyvendinančiais teisės aktais.
20. Prioritetui įgyvendinti reikalingų studijų, MTEP ir inovacijų politikos priemonių rinkinys nustatytas, atsižvelgiant į tarptautinės nepriklausomų ekspertų darbo grupės 2014 m. vasario 21 d. ataskaitą „Prioritetų įgyvendinimo kelrodžiai“. Atsižvelgiant į šią ataskaitą, išskiriami šie Prioriteto įgyvendinimo etapai:
20.1. mokslo potencialo kritinės masės generavimo etapas apima veiklas, susijusias su tinkamos aplinkos naujoms idėjoms, sprendimams ieškoti, technologijoms, prototipams kurti sudarymu ir pasirengimu vykdyti šias veiklas;
20.2. naujų idėjų ir jų sprendimų paieška apima Prioritetui įgyvendinti reikalingus bendro ir tikslinio pobūdžių fundamentinius mokslinius tyrimus;
20.3. technologijų ir jų prototipų kūrimo etapas apima Prioritetui įgyvendinti reikalingus pramoninius mokslinius tyrimus ir bandomąją taikomąją veiklą;
V SKYRIUS
PRIORITETO TEMINIS SPECIFIŠKUMAS
22. Įgyvendinant Veiksmų planą, siekiama:
22.1. tirti ir kurti veiklos procesų ir taisyklių modeliavimo ir integravimo metodus ir technologijas, užtikrinančius:
22.2. tirti ir kurti informacinių sistemų modernizavimo, pokyčių valdymo automatizavimo ir perkėlimo į elektroninę erdvę technologijas, orientuotas į liktines informacines sistemas;
22.3. tirti ir kurti verslo ir viešojo sektoriaus valdymo procesų automatizavimo, optimizavimo technologijas, paremtas inovacinių skaičiavimų pritaikymu verslo ir viešojo sektoriaus valdymo poreikiams;
22.4. tirti ir kurti duomenų virtualizavimo, debesų kompiuterijos, skaitmeninės medijos technologijas, orientuotas į veiklos (verslo) procesų ir virtualios infrastruktūros modeliavimą, optimizavimą ir automatizavimą, e. valdžios ir viešojo sektoriaus duomenų ir e. paslaugų gerą prieinamumą;
22.5. tirti ir kurti e. paslaugų ir debesų kompiuterijos saugos technologijas, skirtas valstybės institucijų, e. valdžios informacinių išteklių ir e. paslaugų, viešojo sektoriaus e. paslaugų ir asmens saugumui e. erdvėje užtikrinti, kibernetinėms atakoms ir nusikaltimams užkardyti, elektroniniams pėdsakams fiksuoti ir tirti.
23. Sėkmingas Veiksmų plano 22 punkte minimų siekių įgyvendinimas neatsiejamas nuo viešojo ir privataus sektorių institucijų vykdomų MTEP veiklų, kurios remiamos, įgyvendinant Veiksmų plano 1 priede nustatytas priemones.
24. Svarbus vaidmuo, įgyvendinant Prioritetą, tenka jungtinėms studijų, mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų iniciatyvoms (toliau – Jungtinės iniciatyvos). Pasitelkiant jas, ketinama spręsti ūkio sektoriams aktualias problemas – vykdyti MTEP veiklą ūkio sektoriams aktualia tematika, tikėtis, kad privatus sektorius įsitrauks, realizuojant MTEP veiklos rezultatus. Įgyvendinant Jungtines iniciatyvas, atsižvelgiant į Veiksmų plano 22 punkte numatytus siekius ir Veiksmų plano 18 punkte nustatytus uždavinius, MTEP veiklos vykdomos, siekiant:
24.1. tirti veiklos procesų ir taisyklių modeliavimo, simuliacijos, integravimo ir valdymo metodus ir priemones;
24.2. tirti informacinių sistemų modernizavimo ir pokyčių valdymo automatizacijos metodus ir priemones, įskaitant ir informacinių technologijų vadybos metodus;
24.3. tirti verslo ir viešojo sektoriaus valdymo procesų simuliacijos, optimizavimo ir automatizavimo metodus ir priemones;
24.4. tirti informacinių technologijų, pvz., paslaugų, didelės apimties duomenų apdorojimo ir skaičiavimų, skaitmeninės medijos technologijų, duomenų virtualizavimo ir vizualizavimo debesyse, inovacinius metodus ir priemones;
24.5. tirti e. paslaugų ir debesų kompiuterijos informacinių išteklių ir asmens saugumo, tapatybės valdymo ir privatumo užtikrinimo, kibernetinių nusikaltimų valdymo, užkardymo, pėdsakų fiksavimo ir tyrimo metodus ir priemones;
24.7. rengti informacinių sistemų pokyčių valdymo ir modernizavimo automatizacijos metodikas, remiantis informacinių technologijų vadybos metodais ir geriausios praktikos pavyzdžiais;
24.8. rengti verslo ir viešojo sektoriaus valdymo procesų simuliacijos, optimizavimo ir automatizavimo metodikas;
24.9. rengti informacinių technologijų, pvz., paslaugų, didelės apimties duomenų valdymo, inovatyvių skaičiavimų, skaitmeninės medijos technologijų, duomenų virtualizavimo ir vizualizavimo, diegimo metodikas;
24.10. rengti e. paslaugų ir debesų kompiuterijos informacinių išteklių ir asmens saugumo, tapatybės valdymo, kibernetinių nusikaltimų valdymo, užkardymo ir tyrimo modelių priemonių maketus;
24.14. kurti informacinių technologijų, pvz., paslaugų, didelės apimties duomenų valdymo, inovatyvių skaičiavimų, skaitmeninės medijos, duomenų virtualizavimo ir vizualizavimo debesų kompiuterijoje, technologijas;
25. Įgyvendinant Jungtines iniciatyvas, siekiama, kad MTEP veiklos, vykdomos, įgyvendinant Veiksmų planą, sudarytų sąlygas:
25.1. diegti į rinką ir skleisti veiklos procesų ir taisyklių modeliavimo, simuliacijos, integravimo ir valdymo sprendimus;
25.2. diegti į rinką informacinių sistemų modernizavimo ir pokyčių valdymo automatizacijos ir metodikos parengimo sprendimus;
25.3. diegti į rinką verslo ir viešojo sektoriaus valdymo procesų modeliavimo, simuliacijos, optimizavimo ir automatizavimo sprendimus;
25.4. diegti į rinką informacinių technologijų, pvz., paslaugų, didelės apimties duomenų valdymo ir skaičiavimų, skaitmeninės medijos technologijų, duomenų virtualizavimo ir vizualizavimo debesyse, inovacinius sprendimus;
26. Veiksmų plano 24 punkte nustatyti siekiai gali būti keičiami, atsižvelgiant į Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos prioritetų įgyvendinimo koordinavimo grupės, sudarytos Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro ir Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2014 m. birželio 20 d. įsakymu Nr. V-576/4-409 „Dėl Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos prioritetų įgyvendinimo koordinavimo grupės sudarymo ir jos darbo reglamento patvirtinimo“ (toliau – Koordinavimo grupė), siūlymus, formuojamus, atsižvelgiant į Veiksmų plano įgyvendinimo stebėsenos, poveikio vertinimo ir mokslo ir studijų institucijų bendradarbiavimo skatinimo proceso metu surinktus ar kitokius pagrįstus duomenis ir siūlymus.
VI SKYRIUS
VEIKSMŲ PLANO ĮGYVENDINIMAS
27. Veiksmų plano 18 punkte nustatyti uždaviniai įgyvendinami, vykdant Veiksmų plano 1 priede nustatytas priemones.
28. Veiksmų plano įgyvendinimas gali būti finansuojamas:
28.2. Europos Sąjungos finansinės paramos (2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos, patvirtintos Europos Komisijos 2014 m. rugsėjo 8 d. sprendimu Nr. C(2014) 6397 (toliau – Veiksmų programa) 1 prioriteto „Mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų skatinimas“, Veiksmų programos 3 prioriteto „Smulkiojo ir vidutinio verslo konkurencingumo skatinimas“ ir Veiksmų programos 9 prioriteto „Visuomenės švietimas ir žmogiškųjų išteklių potencialo didinimas“ priemonių) ir bendrojo finansavimo lėšomis;
29. Dalis Veiksmų programos 1 prioriteto ir 9 prioriteto priemonių lėšų skirtos tiesiogiai remti veiklas, reikalingas Prioritetui įgyvendinti, todėl Veiksmų plano 1 priedo lentelėje prie šių priemonių numatyta preliminari suma, kurią ketinama panaudoti Prioritetui įgyvendinti pagal poreikį.
30. Dalis Veiksmų programos, 1 prioriteto priemonių lėšų nepriskirtinos konkretiems prioritetinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypčių prioritetams (toliau – MTEPI prioritetai), jų įgyvendinimo rezultatai gali prisidėti prie visų arba daugumos MTEPI prioritetų įgyvendinimo.
31. Dalis Veiksmų programos 9 prioriteto priemonių ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis įgyvendinamos priemonės aktualios visai studijų, MTEP ir inovacijų sistemai ir konkretiems MTEPI prioritetams nepriskirtinos, tačiau jų įgyvendinimo rezultatai gali prisidėti ir prie Prioriteto įgyvendinimo.
32. Veiksmų programos 3 prioriteto priemonės, nors ir aktualios visai verslo sąlygų gerinimo ir pagalbos verslui sistemai, netiesiogiai prisidės prie Veiksmų plano įgyvendinimo, daugiausia privataus sektoriaus subjektams sudarydamos sąlygas diegti į rinką naujus produktus ir generuodamos kritinę verslo potencialo masę. Įgyvendinant Veiksmų programos 3 prioriteto priemones, planuojama remti tokias Prioritetui įgyvendinti aktualias veiklas: gaminių ir (arba) produktų dizaino kūrimas, didelio poveikio technologijų diegimas į tradicinės pramonės šakas, produkcijos pristatymas tarptautinėse parodose ir (arba) mugėse, planuojamų eksportuoti gaminių ir paslaugų sertifikavimas, naujų gamybos ir paslaugų teikimo pajėgumų didinimas, verslo inkubatorių infrastruktūros plėtra, narystė tarptautiniuose tinkluose (platformose), naujų produktų ir paslaugų žinomumo didinimas, konsultacijos pradedantiesiems verslininkams.
33. Mokslo ir studijų institucijų lėšas ketinama pritraukti, remiant veiklas, susijusias su studijų, MTEP ir inovacijų infrastruktūros, reikalingos Prioritetui įgyvendinti, kūrimu ir atnaujinimu (įgyvendinant infrastruktūros projektus, tikėtina, kad mokslo ir studijų institucijų prisidės nuosavomis lėšomis). Veiksmų plano 1 priedo lentelėje šios lėšos įtrauktos į skiltį „Valstybės biudžeto lėšos ir kitos lėšos“.
34. Privačių juridinių asmenų lėšas ketinama pritraukti, įgyvendinant priemones, kurių pagrindu vykdomiems projektams numatytas valstybės bendrasis finansavimas – verslo įmonės privalės nuosavomis lėšomis padengti dalį projektų vertės. Veiksmų plano 1 priedo lentelėje šios lėšos pateiktos skiltyje „Privataus sektoriaus lėšos“.
35. Prioritetas iš dalies gali būti įgyvendintas, Lietuvos tyrėjams ir kitiems specialistams dalyvaujant Programos „Horizontas 2020“ ir kitų tarptautinių programų įgyvendinimo procese. Veiksmų plano 1 priedo lentelėje lėšos, pritrauktos iš tarptautinių programų, nenurodytos.
36. Įgyvendinant Veiksmų planą, siekiama kiekybinių ir kokybinių rezultatų, atitinkančių Veiksmų plano 1 priede nustatytus vertinimo kriterijus.
37. Veiksmų plano uždavinius įgyvendinančių priemonių kvietimų teikti paraiškas skelbimo arba projektų sąrašų sudarymo terminai nustatomi, atsižvelgiant į 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos administravimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. spalio 3 d. nutarimu Nr. 1090 „Dėl 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos administravimo taisyklių patvirtinimo“.
38. Prioritetinių MTEPI raidos krypčių plėtrą ir jų prioritetų (taip pat MTEPI prioritetų veiksmų planų) įgyvendinimą koordinuoja Koordinavimo grupė.
39. Veiksmų planas įgyvendinamas, skatinant ir remiant verslo subjektų ir mokslo ir studijų institucijų sąveiką ir bendradarbiavimą. Verslo subjektus ir mokslo ir studijų institucijas bendradarbiauti skatina Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra švietimo ir mokslo ministro ir ūkio ministro nustatyta tvarka. Kaip įgyvendinama Programa, stebima, nuolat analizuojant ir vertinant MTEPI prioritetų veiksmų planų įgyvendinimą. Veiksmų plano įgyvendinimo stebėseną ir vertinimą švietimo ir mokslo ministro ir ūkio ministro nustatyta tvarka atlieka Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras.
40. Veiksmų plano 1 priede nustatytų studijų, MTEP ir inovacijų politikos priemonių pagrindu vykdomų Europos Sąjungos struktūrinių fondų arba kitų šaltinių lėšomis planuojamų finansuoti projektų metu kuriama infrastruktūra ir įsigyjama įranga neturi dubliuoti šiuo metu mokslo ir studijų institucijose ar kituose viešojo sektoriaus subjektuose esančios įrangos, išskyrus atvejus, kai esamos įrangos pajėgumo nepakanka Prioriteto įgyvendinimui užtikrinti.
Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės
(socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos
(sumanios specializacijos) krypties „Transportas,
logistika ir informacinės ir ryšių technologijos“
prioriteto „Informacinių ir ryšių technologijų
infrastruktūros, debesų kompiuterijos sprendimai ir
paslaugos“ veiksmų plano
1 priedas
VEIKSMŲ PLANO UŽDAVINIAI, priemonĖS, Preliminarus lėšų poreikis JOMS įgyvendinTi IR VERTINIMO KRITERIJAI
Eil. Nr. |
Uždaviniai ir priemonės |
Preliminarios lėšos, tūkst. Eur |
Atsakinga institucija |
Uždavinių ir priemonių vertinimo kriterijai |
Kriterijų reikšmės |
||||
Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšos |
Valstybės biudžeto ir kitos lėšos |
Privataus sektoriaus lėšos |
2018 metai |
2023 metai |
|||||
1. |
Uždavinys: kurti ir į rinką diegti naujas technologijas, produktus, procesus, metodus |
|
|
|
|
Sukurti gaminių, paslaugų ar procesų prototipai (koncepcijos) per 3 m. po projekto įgyvendinimo (vnt.) |
4 |
8 |
|
1.1. |
Priemonė: Rizikos kapitalas MTEPI veikloms |
5 000 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
- |
- |
Švietimo ir mokslo ministerija |
Bendrai vykdomų verslo ir mokslo ir studijų institucijų projektų skaičius (vnt.)
Naujų įmonių, gavusių investicijas, skaičius |
1
10 (rodiklis skirtas visiems priorite-tams) |
3
70 (rodiklis skirtas visiems priorite-tams) |
|
1.2. |
Priemonė: MTEP projektų, prisidedančių prie sumanios specializacijos strategijos prioritetų įgyvendinimo, vykdymas |
35 917 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
- |
- |
|||||
1.3. |
Priemonė bendrų mokslo-verslo projektų, prisidedančių prie sumanios specializacijos strategijos prioritetų įgyvendinimo, vykdymas („Intelektas. Bendri mokslo-verslo projektai“) |
30 917 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
- |
17 950 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
|||||
3 032 |
- |
3 032 |
Ūkio ministerija |
||||||
1.4. |
Priemonė: parama įmonių MTEPI, teikiant inovacinius čekius („Inovaciniai čekiai“) |
||||||||
1.5. |
Priemonė: parama išradimams ir dizainui patentuoti tarptautiniu mastu („InoPatentas LT“) |
||||||||
2. |
Uždavinys: skatinti žinioms imlaus verslo kūrimąsi, didelį potencialą turinčių įmonių plėtrą |
1 314 |
- |
1 314 |
Naujos įmonės, gavusios investicijų per 3 m. po projekto įgyvendinimo (vnt.) |
1 |
2 |
||
2.1. |
Priemonė: parama inovacijų konsultacinėms paslaugoms teikti („Inogeb LT“) |
Kitos formos nei subsidija finansinę paramą gaunančių įmonių skaičius (vnt.) |
1 |
3 |
|||||
2.2. |
Priemonė: parama MTEPI vykdančioms įmonėms finansinėmis priemonėmis („Technoinvestas LT“) |
||||||||
3. |
Uždavinys: skatinti klasterizaciją, integraciją į tarptautinius vertės kūrimo tinklus ir investicijas į MTEP ir inovacijas |
|
|
|
Pritraukta privačių investicijų į MTEPI sritį pagal sumanios specializacijos kryptis per 3 m. po projekto įgyvendinimo (tūkst. Eur) (Šio vertinimo kriterijaus reikšmės skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
42 353 |
95 295 |
||
3.1 |
Priemonė:, parama investicijoms į klasterį ir klasterio eksploatavimui („InoKlaster LT“) |
2 760 |
- |
2 760 |
Teisiškai saistančių susitarimų su tarptautiniais partneriais skaičius (vnt.)
|
4 |
10 |
||
3.2. |
Priemonė: parama dalyvauti tarptautinėse MTEPI iniciatyvose („InoConnect LT“) |
||||||||
3.3. |
Priemonė: parama bendro naudojimo MTEP infrastruktūrai ir inovacijų paramos paslaugoms („Technologijų centrai LT“) |
||||||||
3.4. |
Priemonė: parama investicijoms į pramoninę teritoriją („SmartParkas LT“) |
||||||||
3.5. |
Priemonė: parama tiesioginėms užsienio investicijoms į MTEPI sritį pritraukti („SmartInvest LT“) |
5 792 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
- |
- |
|||||
3.6. |
Priemonė: parama tiesioginėms užsienio investicijoms į MTEPI sritį („SmartInvest LT+“) |
28 962 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
- |
28 962 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
|||||
3.7. |
Parama inovacijų paklausos, ikiprekybinių pirkimų, viešajame sektoriuje diegimui („Ikiprekybiniai pirkimai LT“)
|
29 360 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
|
29 360 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
Ikiprekybinių pirkimų skaičius |
5 (rodiklis skirtas visiems prioritetams) |
10 (rodiklis skirtas visiems prioritetams) |
||
4. |
Uždavinys: skatinti viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimą, žinių ir technologijų perdavimą, siekiant komercinti MTEP rezultatus |
|
|
|
Švietimo ir mokslo ministerija |
Mokslo ir studijų institucijų vykdomi verslo MTEP užsakymai (tūkst. Eur) |
130
|
169
|
|
Mokslo ir studijų institucijų pajamos iš intelektinės veiklos rezultatų (tūkst. Eur) |
2,8 |
3,6 |
|||||||
4.1. |
Priemonė: MTEPI materialinės bazės, skirtos bendrų mokslo ir verslo projektų įgyvendinimui, kūrimas ir plėtra mokslo ir studijų institucijose (kompetencijos centrų MTEPI infrastruktūros kūrimas ir plėtra) |
8 690 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
|
2 172 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
Patentinės paraiškos (vnt.)
Doktorantūra vykdoma kartu su verslo subjektais (doktorantų skaičius) |
0
1 |
1
2 |
||
4.2. |
Priemonė: kompetencijos centrų veiklos skatinimas |
11 580 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
|
- |
|||||
4.3. |
Priemonė: MTEP veiklų tarptautiškumo skatinimas (į rinką orientuotų mokslo-verslo projektų įgyvendinimas per tarpvalstybinį tinklą) |
125 |
|
125 |
|||||
4.4. |
Priemonė: MTEP rezultatų komercinimas (parama mokslininkų ir kitų tyrėjų bei studentų, dirbančių / studijuojančių mokslo ir studijų institucijose, idėjų komercinimui, parama besikuriančioms jaunoms inovacinėms įmonėms (pumpurinės įmonės, startuoliai) |
1 221 |
504 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
- |
|||||
5. |
Uždavinys: stiprinti mokslo ir studijų institucijų ir kitų viešojo ir privataus sektorių subjektų potencialą ir gebėjimus kurti ir komercinti žinias, rengti mokslo ir inovacijų vadybos specialistus |
|
|
|
Išorės vartotojai iš užsienio mokslo ir studijų institucijų, Lietuvos ir užsienio verslo įmonių, pasinaudoję atnaujinta atviros prieigos mokslinių tyrimų infrastruktūra (lėšos, gautos iš šių vartotojų (tūkst. Eur) |
57,1 |
74,2 |
||
Publikacijų dažnai cituojamuose periodiniuose mokslo leidiniuose skaičius (vnt.) |
296 |
326 |
|||||||
5.1. |
Priemonė: MTEPI infrastruktūros atnaujinimas sumanios specializacijos kryptyse |
49 988 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
- |
- |
Tyrėjų, dirbančių pagerintoje mokslinių tyrimų infrastruktūros bazėje, skaičius (visos darbo dienos ekvivalentai)
Mokslo ir studijų institucijose susikūrusių naujų žinioms imlių įmonių (angl. spin-off) skaičius (vnt.) |
30
6 |
39
15 |
||
5.2. |
Priemonė: įsijungimas į tarptautines mokslinių tyrimų infrastruktūras (ESFRI) bei atviros prieigos MTEP infrastruktūros, kuri reikalinga įsijungimui į tarptautines mokslinių tyrimų infrastruktūras (ESFRI), atnaujinimas ir kūrimas |
52 132 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
- |
- |
|||||
5.3. |
Priemonė: aukšto lygio tyrėjų grupių vykdomi moksliniai tyrimai |
712 |
- |
- |
|||||
5.4. |
Priemonė: MTEPI veiklai vykdyti reikalingų elektroninių išteklių (publikacijų duomenų bazių, saugyklų ir kt.) prieinamumo užtikrinimas |
28 960 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
- |
- |
|||||
5.5. |
Priemonė: ekscelencijos centrų ir paralelinių laboratorijų infrastruktūros tobulinimas sumanios specializacijos kryptyse |
26 645 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
504 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
- |
|||||
5.6. |
Priemonė: informacinės infrastruktūros mokslui ir studijoms plėtra (LITNET) |
4 340 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
- |
- |
|||||
5.7. |
Priemonė: mokslininkų iš užsienio pritraukimas vykdyti mokslinius tyrimus |
14 481 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
- |
- |
|||||
5.8. |
Priemonė: inovacijų ir technologijų perdavimo centrų veiklos skatinimas |
14 480 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
- |
- |
|||||
5.9. |
Priemonė: doktorantūros vietų finansavimas ir plėtra (jaunimo iš užsienio pritraukimas) |
322 |
62 154 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
- |
|||||
5.10. |
Priemonė: mokslininkų ir tyrėjų kvalifikacijos kėlimas žinioms imliose įmonėse |
2 896 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
- |
- |
|||||
5.11. |
Priemonė: mokslininkų, tyrėjų gebėjimų plėtra ir bendradarbiavimo vystymas vykdant mokslinių idėjų mainus, mokslines išvykas iš Lietuvos ir į Lietuvą |
4 344 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
- |
- |
|||||
5.12. |
Priemonė: studentų gebėjimų vykdyti MTEP veiklą ugdymas |
2 317 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
- |
- |
|||||
5.13. |
Priemonė: stažuočių po doktorantūros studijų skatinimas |
7 240 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
- |
- |
|||||
5.14. |
Priemonė: studijų kainos kompensavimas įskaitant specialistų rengimą sumanios specializacijos studijų programose |
10 137 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
- |
- |
|||||
5.15. |
Priemonė: mokslo populiarinimo infrastruktūros sukūrimas |
9 201 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
|
|
|||||
5.16. |
Priemonė: finansuoti pirmosios ir antrosios pakopos bei vientisąsias ir laipsnio nesuteikiančias studijas |
- |
130 000 (kasmet) (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
- |
|||||
5.17. |
Priemonė: Lietuvos mokslo tarptautiškumo didinimas |
1 738 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
- |
- |
|||||
5.18. |
Priemonė: mokslininkų ir kitų tyrėjų gebėjimų dalyvauti tarptautinėse mokslinių tyrimų programose ugdymas |
1 304 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
258 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
- |
|||||
5.19. |
Priemonė: užtikrinti aukščiausio lygio bei visuomenei ir valstybei strategiškai svarbių problemų sprendimui ir ūkio plėtrai aktualių MTEP veiklų finansavimą |
2 896 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
54 275 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
- |
|||||
5.20. |
Priemonė: mokslininkų kvalifikacijos tobulinimas vykdant aukšto lygio tarptautinius ir nacionalinius mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros projektus |
49 525 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
- |
- |
|||||
5.21. |
Priemonė: paralelinių laboratorijų MTEP veikla |
1 448 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 30 punktą) |
- |
- |
|||||
5.22. |
Priemonė: praktikos darbo vietose pagal profesiją, partnerystė su socialiniais partneriais ir jų įtraukimas į studijų praktikų organizavimo tobulinimą ir įgyvendinimą |
1 738 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 31 punktą) |
- |
- |
Priedo pakeitimai:
Nr. V-104/4-182, 2016-03-03, paskelbta TAR 2016-03-04, i. k. 2016-04262
Nr. V-596/4-439, 2016-06-23, paskelbta TAR 2016-06-27, i. k. 2016-17701
Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės
(socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos
(sumanios specializacijos) krypties „Transportas,
logistika ir informacinės ir ryšių technologijos“
prioriteto „Informacinių ir ryšių technologijų
infrastruktūros, debesų kompiuterijos sprendimai ir
paslaugos“ veiksmų plano
2 priedas
PRIORITETO ĮGYVENDINIMO ETAPŲ IR STUDIJŲ, MTEP IR INOVACIJŲ POLITIKOS PRIEMONIŲ SĄRYŠIS
Prioriteto įgyvendinimo etapai, atitinkantys Veiksmų plano 20 punktą |
||||||||
Studijų, MTEP ir inovacijų politikos priemonės, atitinkančios Veiksmų plano 1 priede nustatytas priemones (skliaustuose nurodytas atitinkamas Veiksmų plano 1 priedo papunktis) |
1. Mokslo potencialo kritinės masės generavimas |
2. Naujų idėjų ir jų sprendimų paieška |
3. Technologijų ir jų prototipų kūrimas |
4. Diegimas į rinką |
5. Verslo potencialo kritinės masės generavimas |
|||
MTEPI infrastruktūros atnaujinimas sumanios specializacijos kryptyse (5.1) |
MTEP projektų, prisidedančių prie sumanios specializacijos strategijos prioritetų įgyvendinimo, vykdymas (1.2) |
Mokslininkų ir tyrėjų kvalifikacijos kėlimas žinioms imliose įmonėse (5.10) |
||||||
Įsijungimas į tarptautines mokslinių tyrimų infrastruktūras (ESFRI) bei atviros prieigos MTEP infrastruktūros, kuri reikalinga įsijungimui į tarptautines mokslinių tyrimų infrastruktūras (ESFRI), atnaujinimas ir kūrimas (5.2) |
MTEP rezultatų komercinimas (parama mokslininkų ir kitų tyrėjų bei studentų, dirbančių / studijuojančių mokslo ir studijų institucijose, idėjų komercinimui, parama besikuriančioms jaunoms inovacinėms įmonėms (pumpurinės įmonės, startuoliai) (4.4) |
|||||||
MTEPI veiklai vykdyti reikalingų elektroninių išteklių (publikacijų duomenų bazių, saugyklų ir kt.) prieinamumo užtikrinimas (5.4) |
Parama inovacijų konsultacinėms paslaugoms teikti („Inogeb LT“) (2.1) |
|||||||
Ekscelencijos centrų ir paralelinių laboratorijų infrastruktūros tobulinimas sumanios specializacijos kryptyse (5.5) |
Parama investicijoms į klasterį („InoKlaster LT“) (3.1) |
|||||||
Informacinės infrastruktūros mokslui ir studijoms plėtra (LITNET) (5.6) |
Bendrų mokslo-verslo projektų, prisidedančių prie sumanios specializacijos strategijos įgyvendinimo, vykdymas („Intelektas. Bendri mokslo-verslo projektai“) (1.3) |
|
||||||
Mokslininkų iš užsienio pritraukimas vykdyti mokslinius tyrimus (5.7) |
Parama tiesioginėms užsienio investicijoms į MTEPI sritį pritraukti („SmartInvest LT“) (3.5) |
|||||||
Inovacijų ir technologijų perdavimo centrų veiklos skatinimas (5. 8) |
Aukšto lygio tyrėjų grupių vykdomi moksliniai tyrimai (5.3) |
Parama MTEPI vykdančioms įmonėms finansinėmis priemonėmis („Technoinvestas LT“) (2.2) |
||||||
Doktorantūros vietų finansavimas ir plėtra (jaunimo iš užsienio pritraukimas) (5.9) |
Užtikrinti aukščiausio lygio bei visuomenei ir valstybei strategiškai svarbių problemų sprendimui ir ūkio plėtrai aktualių MTEP veiklų finansavimą (5.19) |
Parama investicijoms į pramoninę teritoriją („SmartParkas LT“) (3.4) |
||||||
Mokslininkų, tyrėjų gebėjimų plėtra ir bendradarbiavimo vystymas vykdant mokslinių idėjų mainus, mokslines išvykas iš Lietuvos ir į Lietuvą (5.11) |
Paralelinių laboratorijų MTEP veikla (5.21) |
|
Parama dalyvauti tarptautinėse MTEPI iniciatyvose („InoConnect LT“) (3.2) |
|||||
Stažuočių po doktorantūros studijų skatinimas (5.13) |
Parama tiesioginėms užsienio investicijoms į MTEPI sritį („SmartInvest LT+“) (3.6) |
|||||||
Studijų kainos kompensavimas įskaitant specialistų rengimą sumanios specializacijos studijų programose (5.14) |
Parama dalyvauti tarptautinėse MTEPI iniciatyvose („InoConnect LT“) (3.2) |
|
|
|||||
Mokslo populiarinimo infrastruktūros sukūrimas (5.15) |
Parama įmonių MTEPI teikiant inovacinius čekius („Inovaciniai čekiai“) (1.4) |
|||||||
Finansuoti pirmosios ir antrosios pakopos bei vientisąsias ir laipsnio nesuteikiančias studijas (5.16) |
Parama bendro naudojimo MTEP infrastruktūrai („Technologijų centrai LT“) (3.3) |
|||||||
Lietuvos mokslo tarptautiškumo didinimas (5.17) |
Studentų gebėjimų vykdyti MTEP veiklą ugdymas (5.12) |
|||||||
Mokslininkų ir kitų tyrėjų gebėjimų dalyvauti tarptautinėse mokslinių tyrimų programose ugdymas (5.18) |
Parama inovacijų paklausos, ikiprekybinių pirkimų, viešajame sektoriuje diegimui („Ikiprekybiniai pirkimai LT“) (3.7) |
|||||||
Mokslininkų kvalifikacijos tobulinimas vykdant aukšto lygio tarptautinius ir nacionalinius mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros projektus (5.20) |
|
Rizikos kapitalas MTEPI veikloms (1.1) |
||||||
Praktikos darbo vietose pagal profesiją, partnerystė su socialiniais partneriais ir jų įtraukimas į studijų praktikų organizavimo tobulinimą ir įgyvendinimą (5.22) |
Kompetencijos centrų veiklos skatinimas (4.2) |
|||||||
MTEPI materialinės bazės, skirtos bendrų mokslo ir verslo projektų įgyvendinimui, kūrimas ir plėtra mokslo ir studijų institucijose (kompetencijos centrų MTEPI infrastruktūros kūrimas ir plėtra) (4.1) |
Parama išradimams ir dizainui patentuoti tarptautiniu mastu („InoPatentas LT“) (1.5) |
|
||||||
|
MTEP veiklų tarptautiškumo skatinimas (į rinką orientuotų mokslo ir verslo projektų įgyvendinimas per tarpvalstybinį tinklą) (4.3) |
|||||||
Priedo pakeitimai:
Nr. V-104/4-182, 2016-03-03, paskelbta TAR 2016-03-04, i. k. 2016-04262
Nr. V-596/4-439, 2016-06-23, paskelbta TAR 2016-06-27, i. k. 2016-17701
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos Respublikos ūkio ministerija, Įsakymas
Nr. V-104/4-182, 2016-03-03, paskelbta TAR 2016-03-04, i. k. 2016-04262
Dėl Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro ir Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2015 m. balandžio 17 d. įsakymo Nr. V-363/4-239 ,,Dėl Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypties „Transportas, logistika ir informacinės ir ryšių technologijos“ prioritetų veiksmų planų patvirtinimo“ pakeitimo
2.
Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos Respublikos ūkio ministerija, Įsakymas
Nr. V-596/4-439, 2016-06-23, paskelbta TAR 2016-06-27, i. k. 2016-17701
Dėl Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro ir Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2015 m. balandžio 17 d. įsakymo Nr. V-363/4-239 „Dėl prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypties „Transportas, logistika ir informacinės ir ryšių technologijos“ prioritetų veiksmų planų patvirtinimo“ pakeitimo