Suvestinė redakcija nuo 2020-12-02 iki 2022-01-31

 

Sprendimas paskelbtas: TAR 2020-11-04, i. k. 2020-23015

 

vilk_herb

VILKAVIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SpREndimas

Dėl VILKAVIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ

APSAUGOS TAISYKLių patvirtinimo

 

2020 m. spalio 30 d. Nr. B-TS-567

Vilkaviškis

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 26 punktu, 16 straipsnio 2 dalies 36 punktu ir 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos želdynų įstatymo 10 straipsnio 1 dalies 9 punktu, Vilkaviškio rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Vilkaviškio rajono savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisykles (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos 2011 m. spalio 28 d. sprendimo Nr. B-TS-178 „Dėl Vilkaviškio rajono savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisyklių tvirtinimo“ 1 punktą. 

Šis sprendimas per vieną mėnesį nuo įsigaliojimo dienos gali būti skundžiamas Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmams (adresu: A. Mickevičiaus g. 8A, Kaunas) Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                         Algirdas Neiberka

 

 

PATVIRTINTA

Vilkaviškio rajono savivaldybės

tarybos 2020 m. spalio 30 d.

sprendimu Nr. B-TS-567

 

VILKAVIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ
APSAUGOS TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.     Vilkaviškio rajono želdynų ir želdinių apsaugos taisyklės (toliau – taisyklės) nustato Vilkaviškio rajono savivaldybės teritorijoje ne miškų ūkio paskirties žemėje esančių želdynų ir želdinių apsaugos, tvarkymo, priežiūros ir naudojimo kultūrinei bei švietėjiškai veiklai reikalavimus, leidimų atlikti saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo, genėjimo darbus išdavimo bei želdinių vertės atlyginimo tvarką, lėšų, reikalingų želdynų ir želdinių apsaugai, tvarkymui,  želdynų kūrimui ir naujų želdinių veisimui, skyrimo tvarką, fizinių ir juridinių asmenų teises ir pareigas, susijusias su želdynų ir želdinių apsauga, želdynų ir želdinių apsaugos kontrolės vykdymą.

2.     Taisyklės yra privalomos visiems Vilkaviškio rajono savivaldybės teritorijoje esantiems želdynų ir želdinių savininkams ir valdytojams, želdynus ir želdinius prižiūrinčioms įmonėms, fiziniams ir juridiniams asmenims. Šios taisyklės netaikomos žolinei augalijai, augančiai ne želdynų teritorijose.

3.     Už Vilkaviškio rajono želdinių išsaugojimą, tinkamą jų priežiūrą ir tvarkymą atsako visi želdinių savininkai ir valdytojai.

4.     Vilkaviškio rajono bendrojo naudojimo teritorijoje augančių želdynų planavimo, kūrimo, apsaugos, tvarkymo ir priežiūros darbus organizuoja Vilkaviškio rajono savivaldybės administracija.

5.     Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos želdynų įstatymu (toliau – Želdynų įstatymas), Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu patvirtintais kriterijais, pagal kuriuos medžiai ir krūmai, augantys ne miškų ūkio paskirties žemėje, priskiriami saugotiniems, Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymu patvirtintu reglamentu STR 2.02.09:2005 „Vienbučiai ir dvibučiai gyvenamieji pastatai“, Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymu patvirtintais kriterijais, pagal kuriuos dendrologiškai, ekologiškai, estetiškai vertingi, kultūros paveldui ir kraštovaizdžiui reikšmingi želdiniai, augantys privačioje žemėje, priskiriami saugotiniems, Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymu patvirtintu Želdinių būklės ekspertizės tvarkos aprašu, Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymu patvirtintomis Želdynų ir želdinių sanitarinės apsaugos taisyklėmis, Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymu patvirtintomis Medžių ir krūmų veisimo, vejų ir gėlynų įrengimo taisyklėmis, Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymu patvirtintomis Medžių ir krūmų priežiūros, vandens telkinių, esančių želdynuose, apsaugos, vejų ir gėlynų priežiūros taisyklėmis, Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymu patvirtintu Saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo atvejų, šių darbų vykdymo ir leidimų šiems darbams išdavimo, medžių ir krūmų vertės atlyginimo tvarkos aprašu, Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymu patvirtintais želdinių atkuriamosios vertės įkainiais ir kitais teisė aktais.

6.     Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos galiojančiuose teisės aktuose.

 

II. BENDRIEJI ŽELDYNŲ, ŽELDINIŲ APSAUGOS IR TVARKYMO PRINCIPAI

 

7.     Želdynai ir želdiniai turi gerinti aplinkos kokybę, tenkinti visuomenės sveikos gyvensenos ir rekreacijos poreikius, nekelti pavojaus žmonėms, statiniams, pastatams, saugiam eismui gatvėse.

8.     Želdynus ir želdinius būtina išsaugoti kaip estetiškai, ekologiškai, istoriškai ir kultūrai svarbius kraštovaizdžio elementus.

9.     Želdynų ir želdinių apsauga ir tvarkymas organizuojami pagal šiuos principus:

9.1. želdynuose ir želdiniuose saugoma biologinė įvairovė;

9.2. nemažinamas miestų ir miestelių bendrasis atskirųjų želdynų plotas;

9.3. formuojamas gamtinis karkasas šalies, Savivaldybės, miesto (ar jo dalių) mastu, kuriama vientisa tolygi želdynų sistema miestuose, miesteliuose ir kaimo kraštovaizdyje;

9.4. išlaikomi optimalūs užstatytų ir atvirų, gyventojų poilsiui ir sveikatingumui skirtų teritorijų ploto santykiai (nustatyti pagal galiojančias normas), ekologiniai ir estetiniai ryšiai;

9.5. išlaikomas istorinių želdynų ir juose arba greta jų esančių pastatų ansamblių ar kompleksų ir jų tarpusavio funkcijų vientisumas;

9.6. atskirieji želdynai (parkai, taip pat ir istoriniai, skverai, miesto ir miestelio sodai, dendrologiniai rinkiniai) neskaidomi į dalis, išskyrus jų teritorijoje esančių objektų sklypų formavimą;

9.7. pertvarkant esamus želdynus ir kuriant naujus, įvertinama motyvuota suinteresuotos visuomenės nuomonė.

 

III. ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS, TVARKYMO IR KŪRIMO VALDYMAS

 

10.   Už Vilkaviškio rajono savivaldybės teritorijoje esančių želdinių išsaugojimą, tinkamą jų priežiūrą ir tvarkymą atsako visų nuosavybės formų įmonės, įstaigos, organizacijos, maldos namai, visuomeninės ir politinės organizacijos, privačių valdų savininkai ir valdytojai, daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų bendrijos ir administratoriai.

11.   Bendrojo naudojimo Savivaldybės teritorijoje (jeigu ji nepriskirta juridiniams asmenims) augančių želdynų planavimo, kūrimo, apsaugos, tvarkymo ir priežiūros darbus organizuoja Vilkaviškio rajono savivaldybės administracija.

12.   Savivaldybės administracijos direktoriaus įgaliotas valstybės tarnautojas (toliau – Savivaldybės tarnautojas) kartu su Savivaldybės seniūnijomis sprendžia klausimus, susijusius su želdinių apsauga, priežiūra ir tvarkymu.

13.   Savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyrius organizuoja kraštovaizdžio tvarkymo planų rengimą, užtikrina, kad želdynų sistema būtų pažymėta Savivaldybės teritorijos bendrajame plane.

14.   Savivaldybės administracija organizuoja Savivaldybės teritorijoje esančių želdynų ir želdinių inventorizavimą, apskaitą ir įrašymą į Nekilnojamojo turto kadastrą. Želdynų ir želdinių inventorizavimas Savivaldybėje atliekamas kas dešimt metų.

15.   Savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyrius organizuoja atskirųjų želdynų žemės sklypų kadastrinius matavimus, kuria ir tvarko jų duomenų bazes (skaitmenines ir geoinformacines).

16.   Saugotinus medžius ir krūmus, augančius ne miško žemėje, galima kirsti, genėti, persodinti ar kitaip pertvarkyti tik turint Savivaldybės administracijos išduotą leidimą (toliau – Leidimas), be kurio šių želdinių kirtimas ar kitoks pertvarkymas laikomas savavališku.

 

IV. KRITERIJAI, PAGAL KURIUOS MEDŽIAI IR KRŪMAI, AUGANTYS NE MIŠKŲ ŪKIO PASKIRTIES ŽEMĖJE, PRISKIRIAMI SAUGOTINIEMS

 

17.   Saugotiniems priskiriami medžiai ir krūmai, augantys ne miškų ūkio paskirties žemėje (toliau – medžiai ir krūmai), augantys šių taisyklių 1 priede nurodytose teritorijose ir atitinkantys 1 priede nurodytus kriterijus.

18.   Saugotiniems priskiriami medžiai ir krūmai, kurie įrašyti į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, Augalų nacionalinių genetinių išteklių sąrašą arba medžiai ir krūmai, kurie yra kultūros paveldo objektų ar vietovių vertingosios savybės.

19.   Medžiai ir krūmai neatitinka šių taisyklių 17 punkte nurodyto kriterijų, jeigu jie yra:

19.1. nudžiūvę, stichinių nelaimių, gaisrų ar avarijų metu išversti, nulaužti, apdegę, žvėrių sužaloti medžiai ir krūmai;

19.2. invazinių rūšių medžiai ir krūmai;

19.3. medžiai ir krūmai, augantys:

19.3.1. ant pastatų stogų, pamatų ar kitų jų dalių, inžinerinių statinių (išskyrus medžius, esančius kelio juostoje);

19.3.2. energetikos objektų (išskyrus elektros oro kabelius) apsaugos zonose;

19.3.3. pylimo (polderio) priežiūros juostoje, melioracijos griovio (išskyrus sureguliuotas upių vagas) šlaituose ir priežiūros juostoje, drenažo rinktuvo apsaugos juostoje, ant melioracijos statinių ir 15 m atstumu nuo melioracijos statinių ašinės linijos ir žemės užtvankos žemutinio šlaito, kai melioracijos statiniai įtraukti į melioruotos žemės ir melioracijos statinių apskaitą, taip pat 15 m atstumu į abi puses nuo drenažo žiočių ir (ar) vandens nuleistuvų įtekėjimo į sureguliuotas upes;

19.4. medžiai ir krūmai, kuriuos numatyta iškirsti pagal parengtus saugomų teritorijų gamtotvarkos planus, kultūros paveldo objektų apsaugos reglamentus ar kompleksinių kultūros paveldo objektų ir kultūros paveldo vietovių tvarkymo planus ir saugomų rūšių apsaugos planus.

 

V. LEIDIMŲ SAUGOTINŲ MEDŽIŲ IR KRŪMŲ KIRTIMO, PERSODINIMO AR KITOKIO PAŠALINIMO, GENĖJIMO DARBAMS IŠDAVIMO, ŠALINAMŲ MEDŽIŲ IR KRŪMŲ ATKURIAMOSIOS VERTĖS ATLYGINIMO TVARKA

 

20.   Saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo, genėjimo darbai vykdomi  tik turint savivaldybės leidimą kirsti, persodinti ar kitaip pašalinti, genėti saugotinus medžius ir krūmus (toliau – Leidimas), išduotą pagal šių taisyklių 2 priede nustatytą formą ir atlyginus pašalinamų saugotinų medžių ir krūmų atkuriamąją vertę, nurodytą Leidime.

21.   Leidimo saugotiniems medžiams ir krūmams kirsti, persodinti ar kitaip pašalinti, genėti nereikia, jeigu:

21.1. atsakingoms institucijoms šiuos darbus reikia atlikti nedelsiant – dėl gamtos sąlygų, eismo ar kito įvykio pakitus medžių būklei, kai dėl to jie kelia grėsmę žmonių gyvybei, sveikatai arba turtui;

21.2. žemės ar želdynų ir želdinių savininkas ar valdytojas ar jų raštišku sutikimu kitas asmuo geni iki 5 cm skersmens (pjūvio vietoje) šakas, jeigu jos nėra medžio lajos skeletą formuojančios šakos – iš stiebo (pirmos eilės ašis) išaugusios pagrindinės (antros eilės ašis) šakos ir iš pagrindinių šakų išaugusios pirmos eilės šalutinės (trečios eilės ašis) šakos.

22.   Saugotinus medžius ir krūmus neatlyginamai galima kirsti (šalinti) tais atvejais, kai:

22.1. šių taisyklių 21.1 papunktyje nurodytais atvejais;

22.2. jie atitinka Želdinių atkuriamosios vertės įkainių, patvirtintų Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2008 m. birželio 26 d. įsakymu Nr. D1-343 „Dėl Želdinių atkuriamosios vertės įkainių patvirtinimo“ (toliau – Įkainiai) 2 priede „Želdinių būklė“ nustatytus medžių ir krūmų blogos būklės kriterijus (išskyrus biologinei įvairovei svarbius želdinius, kurie nekelia grėsmės žmonių gyvybei, sveikatai, turtui ar eismo saugumui);

22.3. jie pasvirę didesniu negu 45o kampu;           

22.4. jie nurodyti kultūros paveldo objekto tvarkybos darbų projektuose kaip kertami ar kitaip pašalinami želdiniai;

22.5. kai atliekami su krašto apsaugos tikslais ir valstybės sienos apsaugos tikslais susiję medžių ir krūmų kirtimo ar kitokio pašalinimo darbai;

22.6. auga ant piliakalnių ir pilkapių;

22.7. auga kapinėse ir ardo paminklus, antkapius, kitus kapinių statinius ir/ar įrenginius;

22.8. gadina pastato pamatus ir/ar kitas jo dalis;

22.9. auga mažesniu kaip 5 m atstumu nuo gyvenamojo namo. Daugiabučio gyvenamojo namo butų ir kitų patalpų savininkai, Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.85 straipsnyje nustatyta tvarka, turi būti priėmę sprendimą pritarti pasiūlymui iškirsti medžius ir krūmus.  

22.10. pažeistos medžių ir krūmų gyvybinės funkcijos, o funkcijų pažeidimo parametrai atitinka Žalos aplinkai, sunaikinus ar sužalojus gamtinius kraštovaizdžio kompleksus ir objektus skaičiavimo metodikos, patvirtintos Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2014 m. kovo 12 d. įsakymu Nr. D1-269 „Dėl Žalos aplinkai, sunaikinus ar sužalojus gamtinius kraštovaizdžio kompleksus ir objektus skaičiavimo metodikos patvirtinimo“, nustatytus želdinių sužalojimus;

22.11. auga apsaugos zonose, kai tai nesuderinama su šioms apsaugos zonoms Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme  nustatytais apribojimais;

22.12. auga geležinkelio kelių ir jų įrenginių apsaugos zonoje ir valstybinės reikšmės automobilių kelių juostoje ir vadovaujantis Geležinkelio kelių ir jų įrenginių apsaugos zonoje, už jos ribų ir valstybinės reikšmės automobilių kelių juostoje augančių medžių ir krūmų pripažinimo keliančiais pavojų eismo saugai sąlygų ir tvarkos ir saugiam eismui pavojų keliančių geležinkelio kelių ir jų įrenginių apsaugos zonoje, už jos ribų ir valstybinės reikšmės automobilių kelių juostoje augančių medžių ir krūmų genėjimo ir kirtimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2008 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 3-507 „Dėl Geležinkelio kelių ir jų įrenginių apsaugos zonoje, už jos ribų ir valstybinės reikšmės automobilių kelių juostoje augančių medžių ir krūmų pripažinimo keliančiais pavojų eismo saugai sąlygų ir tvarkos ir saugiam eismui pavojų keliančių geležinkelio kelių ir jų įrenginių apsaugos zonoje, už jos ribų ir valstybinės reikšmės automobilių kelių juostoje augančių medžių ir krūmų genėjimo ir kirtimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, ir Želdinių būklės ekspertizės tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. D1-673 „Dėl Želdinių būklės ekspertizės tvarkos aprašo patvirtinimo“, nustatyta, kad medžiai ir krūmai kelia pavojų saugiam eismui;

22.13. jie nurodyti saugomų teritorijų planavimo dokumentuose kaip kertami ar kitaip pašalinami želdiniai;

22.14. auga žemėje, kurioje teisės aktų nustatyta tvarka leidžiama įveisti mišką, išskyrus ąžuolus, uosius, klevus, guobas, skroblus, skirpstus, bukus.

23.   Asmuo, prašantis išduoti leidimą kirsti, persodinti, kitaip pašalinti ar genėti saugotinus medžius ir krūmus, pateikia savivaldybės administracijai nustatytos formos prašymą saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo, genėjimo darbams (toliau – Prašymas), užpildytą pagal šių taisyklių 3 priede nustatytą formą. Asmuo, prašantis išduoti leidimą kirsti, persodinti, kitaip pašalinti ar genėti saugotinus medžius ir krūmus, augančius kito asmens žemėje, Prašymą suderina su tos žemės savininku ar valdytoju (suderinimo nereikia, kai teikiamas Prašymas kirsti, persodinti, kitaip pašalinti ar genėti saugotinus medžius ir krūmus žemėje, kurios valdytojas yra savivaldybė). Su tos žemės savininku ar valdytoju nesuderintas Prašymas nenagrinėjamas.

24.   Želdinių būklės ekspertizė atliekama Želdinių būklės ekspertizės tvarkos aprašo, patvirtinto aplinkos ministro 2007 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. D1-673 „Dėl Želdinių būklės ekspertizės tvarkos aprašo patvirtinimo“, 3 punkte nustatytais atvejais iki Leidimo išdavimo.

25.   Gavusi prašymą, savivaldybės administracija organizuoja prašymo išduoti leidimą nagrinėjimą. Savivaldybės tarnautojas ir (ar) prie savivaldybės sudaryta Želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisija (toliau – Komisija) įvertina prašomų kirsti, persodinti, kitaip pašalinti ar genėti saugotinų medžių ir krūmų būklę vietoje, išskyrus 22.11, 22.13, 22.14 papunkčiuose numatytus atvejus ir kirtimo priežastis. Savivaldybės administracija apskaičiuoja pašalinamų saugotinų medžių ir krūmų atkuriamąją vertę, išskyrus 22 punkte numatytus atvejus, ir išduoda arba motyvuotai atsisako išduoti Leidimą. Saugotinų medžių ir krūmų būklė nustatoma pagal Įkainių 2 priede „Želdinių būklė“ nustatytus kriterijus.

26.   Priimdamas sprendimą išduoti Leidimą, Savivaldybės tarnautojas ar išvadą dėl Leidimo išdavimo teikianti Komisija prioritetą teikia esamų sveikų, gyvybingų, estetiniu ir ekologiniu požiūriu vertingų, perspektyvių želdinių išsaugojimui, jei reikia, – pasiūlo juos genėti. Leidimą šalinti saugotinus medžius ir krūmus Savivaldybės tarnautojas išduoda ar Komisija išvadą dėl Leidimo išdavimo teikia įsitikinusi, kad šie želdiniai kelia fizinę grėsmę žmonėms, statiniams ar eismui, ligų ar kenkėjų židinių susidarymo pavojų arba nėra kitų priimtinų alternatyvių sprendimų išsaugoti želdinius statant ar rekonstruojant statinius.

27.   Prašyme pateiktoms priežastims pagrįsti savivaldybės administracija gali prašyti papildomos informacijos iš želdynų ir želdinių savininko ar valdytojo, kito fizinio ar juridinio asmens, prašančio kirsti, persodinti ar kitaip pašalinti, genėti saugotinus medžius ir krūmus. Kai saugotini medžiai ir krūmai yra kultūros paveldo objekto ar vietovės vertingoji savybė, būtina dendrologo išvada dėl būtinybės kirsti, persodinti ar kitaip pašalinti, genėti saugotinus medžius ir krūmus.

28.   Komisijos išvadą dėl saugotinų medžių ir krūmų pašalinimo būtinybės privaloma gauti (išskyrus atvejus, kai yra atliekama želdinių būklės ekspertizė), kai prašoma kirsti:

28.1. geros ir patenkinamos būklės, nustatytos vadovaujantis Įsakymo 2 priedu „Želdinių būklė“, saugotinus medžius ir krūmus;

28.2. 10 ir daugiau vienoje teritorijoje augančių saugotinų medžių ir krūmų;

28.3. gamtinę brandą (kai medžių prieaugis lygus nuliui arba dėl išlūžtančių sausų šakų yra neigiamas) pasiekusius medžius;

28.4. atskiruosiuose želdynuose augančius saugotinus medžius ir krūmus;

28.5. medžius ir krūmus, kurie yra kultūros paveldo objektų ar vietovių vertingosios savybės.

29.   Į Komisijos sudėtį be valstybės tarnautojų įtraukiami ir Komisijos veikloje neatlygintinai  dalyvauti kviečiami želdynų bei želdinių apsauga suinteresuotų nevyriausybinių organizacijų ir vietos bendruomenių atstovai (rekomenduojama, kad bent vienas bendruomenės atstovas būtų kompetentingas želdynų planavimo, projektavimo ir (ar) arboristikos srityse). Komisijos posėdžiuose dalyvauti kviečiami:

29.1. saugomos teritorijos direkcijos atstovas – kai saugotini medžiai ir krūmai auga saugomos teritorijos direkcijos administruojamoje teritorijoje ir jai Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus įsakymu priskirtose rezervatinėse apyrubėse, valstybiniuose draustiniuose, paveldo objektuose, biosferos poligonuose, atkuriamuosiuose ir genetiniuose sklypuose, Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijose;

29.2. Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos teritorinio skyriaus atstovas –  kai saugotini medžiai ir krūmai yra kultūros paveldo objektų ar vietovių vertingosios savybės arba auga kultūros paveldo objektų ar vietovių, kuriems nenustatytos vertingosios savybės, teritorijoje;

29.3. Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos atstovas – kai saugotini medžiai ir krūmai auga valstybinės reikšmės kelio juostoje ir valstybinės reikšmės kelio apsaugos zonoje;

29.4. projekto vadovas arba jo įgaliotas asmuo – kai saugotini medžiai ir krūmai auga objektuose, kuriems yra parengti atskirųjų ir priklausomųjų želdynų tvarkymo ir kūrimo projektai.

30.   Medžio atkuriamoji vertė asmens, kuriam išduotas Leidimas, raštišku prašymu gali būti patikslinta medį nukirtus, jeigu dėl aptikto kamieno puvinio anksčiau apskaičiuota atkuriamoji vertė turėtų būti perskaičiuota.

31.   Leidimą Savivaldybės administracija derina su:

31.1. saugomos teritorijos direkcija, kai saugotini medžiai ir krūmai auga saugomos teritorijos direkcijos administruojamose ir jai Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus įsakymu priskirtose rezervatinėse apyrubėse, valstybiniuose draustiniuose, paveldo objektuose, biosferos poligonuose, atkuriamuosiuose ir genetiniuose sklypuose ir Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijose, ir jos atstovas nedalyvavo Komisijos posėdyje dėl konkrečiu Leidimu numatomų leisti pašalinti medžių;

31.2. Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos teritoriniu skyriumi, kai saugotini medžiai ir krūmai yra kultūros paveldo objektų ar vietovių vertingosios savybės arba auga kultūros paveldo objektų ar vietovių, kuriems nenustatytos vertingosios savybės, teritorijoje, ir jo atstovas nedalyvavo Komisijos posėdyje dėl konkrečiu Leidimu numatomų leisti pašalinti medžių.

32.   Leidimas derinti su 31 punkte nurodytomis institucijomis neteikiamas, jeigu nustatyta tvarka parengtuose ir patvirtintuose detaliuosiuose ir specialiuosiuose teritorijų planavimo dokumentuose, atskirųjų ir priklausomųjų želdynų kūrimo ir tvarkymo projektuose, kurie yra suderinti su 31 punkte nurodytomis institucijomis, yra nurodyti kertami, genimi, persodinami ar kitaip pašalinami medžiai, jų rūšys, skaičius, būklė, atkuriamoji vertė, kirtimo, genėjimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo priežastys, pažymėtos jų augimo vietos.

33.   Asmuo, kuriam išduotas leidimas, prieš saugotinų medžių ir krūmų, įrašytų leidime, kirtimą ar kitokį pašalinimą privalo sumokėti jų atkuriamąją vertę, išskyrus 22 punkte nurodytus atvejus,  į Savivaldybės administracijos nurodytą sąskaitą.

34.   Leidimas išduodamas per 30 dienų nuo prašymo pateikimo, jei buvo prašoma papildomos informacijos – nuo papildomos informacijos gavimo dienos; jei buvo atliekama želdinių būklės ekspertizė – leidimo išdavimas pratęsiamas tokiam terminui, kokio reikia želdinių būklės ekspertizei atlikti, bet ne ilgesniam kaip 30 dienų, ir galioja: kirtimui, persodinimui, kitokiam pašalinimui – 1 metus nuo leidimo išdavimo dienos su galimybe jį pratęsti 1 metams, išskyrus pagal projektus pertvarkomus želdinius, kuriems Leidimas galioja neterminuotai; kai Leidimas išduotas genėti želdinius – vienam genėjimui atlikti. Asmuo, kuriam išduotas Leidimas, ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo Leidimo galiojimo pabaigos pateikia savivaldybės administracijai prašymą pratęsti Leidimo galiojimą 1 metams (su prašymu pateikiamas Leidimas). Savivaldybės administracija per 5 darbo dienas nuo prašymo gavimo dienos pratęsia Leidimo galiojimą 1 metams nekeisdama leidime įrašytos informacijos apie kertamus, persodinamus, kitaip pašalinamus ar genimus medžius ir (ar) krūmus.

35.   Priėmus sprendimą leisti kirsti, persodinti, kitaip pašalinti ar genėti saugotinus medžius ir krūmus, Savivaldybės tarnautojas medžius pažymi nustatytos spalvos dažais. Rekomenduojama numatytus šalinti medžius žymėti raudonais, genėti – geltonais, persodinti – žaliais dažais.

36.   Leidimas neišduodamas, kai:

36.1. želdynų ir želdinių savininkas ar valdytojas, kitas fizinis ar juridinis asmuo nepateikia papildomos informacijos priežastims, pateiktoms prašyme, pagrįsti pagal 27 punktą arba pateikia klaidingą informaciją apie prašomo kirsti, persodinti, kitaip pašalinti ar genėti želdinio būklę;

36.2. 31 punkte nurodytos institucijos motyvuotai atsisako suderinti leidimą;

36.3. Komisija želdinių apžiūros metu nustato, kad nėra poreikio šalinti saugotinų medžių ir krūmų, atlikti kitokio želdinių pertvarkymo ir pasiūlo alternatyvų sprendimą dėl prašomų pašalinti želdinių išsaugojimo;

36.4. vadovaujantis Želdynų įstatymo 16 straipsnio 1 dalies 3 punktu, visuomenė nebuvo supažindinta su želdynų ir želdinių būklę keičiančiais projektais, dar nepasibaigęs projektų viešinimo terminas arba visuomenė projektų viešinimo metu pateikia argumentuotą prašymą neišduoti Leidimo, nurodydama Leidimo išdavimo procedūros ar želdynų ir želdinių apsaugą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimus;

36.5. vadovaujantis Želdynų įstatymo 16 straipsnio 2 dalimi, nebuvo atlikta želdinių būklės ekspertizė;

36.6. parengti atskirųjų ir priklausomųjų želdynų tvarkymo ir kūrimo projektai neatitinka Atskirųjų ir priklausomųjų želdynų kūrimo ir tvarkymo projektų rengimo tvarkos aprašo, patvirtinto aplinkos ministro 2007 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. D1-719 „Dėl Atskirųjų ir priklausomųjų želdynų kūrimo ir tvarkymo projektų rengimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, reikalavimų.

 

VI. ŽELDINIŲ ĮVEISIMAS

 

37.   Želdynų ir želdinių tvarkymo darbai vykdomi vadovaujantis teritorijų planavimo dokumentais, želdynų tvarkymo ir kūrimo projektais, kitais dokumentais, atsižvelgiant į Savivaldybės tvarkomų objektų prioritetus, Lietuvos Respublikos aplinkos ministro patvirtintomis Medžių ir krūmų veisimo, vejų ir gėlynų įrengimo taisyklėmis ir Atskirųjų ir priklausomųjų želdynų kūrimo ir tvarkymo projektų rengimo tvarkos aprašu.

38.   Želdynų tvarkytojai Vilkaviškio rajono savivaldybės teritorijoje (išskyrus privačioje žemėje ir privačiose namų valdose) sodinti želdinius gali tik suderinę su Savivaldybės administracija.

39.   Veisiant medžius ir krūmus (išskyrus privačioje žemėje ir privačiose namų valdose) privaloma vadovautis Sodmenų kokybės reikalavimais, patvirtintais Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. D1-674 „Dėl Sodmenų kokybės reikalavimų patvirtinimo“.

40.   Medžiai ir krūmai veisiami:

40.1. medžiai – ne arčiau kaip 10 m atstumu, krūmai, aukštesni kaip 2 m – 2,5 m atstumu, kiti krūmai – 1,5 m atstumu nuo daugiabučių gyvenamųjų pastatų sienų su langais, išskyrus teritorijas tarp pastatų ir gatvių ar kelių;

40.2. medžiai – ne arčiau kaip 5 m atstumu, krūmai – 1,5 m atstumu nuo pastatų (išskyrus nurodytus 40.1. papunktyje) sienų;

40.3. medžiai – 4 m atstumu nuo apšvietimo tinklo ar inžinerinių statinių atramų;

40.4. medžiai – ne arčiau kaip 3 m atstumu, krūmai – 1 m atstumu nuo atraminių sienelių papėdės išorinės pusės;

40.5. šių taisyklių  4 priede nurodytu mažiausiu leistinu atstumu iki kaimyninio sklypo ribos, kai želdiniai veisiami be šio sklypo savininko, valdytojo ar įgalioto asmens sutikimo raštu;

40.6. nuo požeminių inžinerinių tinklų ir objektų, neišvardintų 40.1.–40.5. papunkčiuose, sodinami kaip reglamentuota Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme arba Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymais patvirtintuose statybos techniniuose reglamentuose, kuriuose nurodomi medžių ir krūmų sodinimo atstumai.

41.   Sodinant gatvės želdinius vietoje anksčiau augusių, nebūtina laikytis atstumų, nurodytų 40.1.–40.6. papunkčiuose, jeigu tai nekelia pavojaus žmonėms, eismo saugumui ir statiniams ar sodinama pritaikius technologijas, apsaugančias statinius nuo augalo šaknų.

42.   Prie gatvių, vietinės reikšmės kelių, dviračių ir pėsčiųjų takų, šaligatvių medžiai ir krūmai sodinami, kaip reglamentuoja statybos techninis reglamentas STR 2.06.04:2014 „Gatvės ir vietinės reikšmės keliai. Bendrieji reikalavimai“, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2011 m. gruodžio 2 d. įsakymu Nr. D1-933 „Dėl statybos techninis reglamento STR 2.06.04:2014 „Gatvės ir vietinės reikšmės keliai. Bendrieji reikalavimai“ patvirtinimo“.

43.   Medžius ir krūmus draudžiama veisti:

43.1. vietose, kuriose Specialiosiose žemės ir miško naudojimo sąlygose įrašytas draudimas sodinti medžius ar krūmus;

43.2. melioracijos griovių ir vandens telkinių dugnuose, melioracijos griovių ir pylimų šlaituose;

43.3. kapavietėse ir kapinėse, nesuderinus su seniūnija, išskyrus krūmus iki 1 m aukščio;

43.4. valstybinėje žemėje, nesuderinus su Savivaldybės administracija ar tos žemės valdytoju, naudotoju ar neturint įgaliojimų tame sklype tvarkyti želdinius.

 

VII. MEDŽIŲ IR KRŪMŲ PRIEŽIŪROS, VANDENS TELKINIŲ, ESANČIŲ ŽELDYNUOSE, APSAUGOS, VEJŲ IR GĖLYNŲ PRIEŽIŪROS REIKALAVIMAI

 

44.   Medžiai ir krūmai, vandens telkiniai, esantys želdynuose, vejos ir gėlynai prižiūrimi vadovaujantis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro patvirtintomis Medžių ir krūmų priežiūros, vandens telkinių, esančių želdynuose, apsaugos, vejų ir gėlynų priežiūros taisyklėmis. Medžių ir krūmų priežiūra apima šiuos darbus: medžių ir krūmų laistymą ir tręšimą, dirvožemio purenimą ir mulčiavimą, medžių ir krūmų šiltinimą, genėjimą ir kitus priežiūros darbus.

45.   Šios taisyklės privalomos prižiūrint medžius ir krūmus, vandens telkinius, esančius želdynuose, vejas ir gėlynus visuose miestų ir miestelių želdynuose, išskyrus esančius privačioje žemėje ir privačioje namų valdoje. Saugotinų medžių ir krūmų genėjimo reikalavimai yra privalomi visiems fiziniams ir juridiniams asmenims, įskaitant ir privačių namų valdas.

46.   Medžiai genimi šiais būdais:

46.1. lajų retinimas, kai išpjaunama ne daugiau kaip 20 procentų neskeletinių šakų iki 5 cm skersmens, išsaugant aukščiau esančias šakas ir viršūnę;

46.2. lajų pakėlimas, kai palaipsniui (per kelerius metus) nuo stiebo apačios išpjaunamos žemutinės šakos, kol bešakis kamienas pasieks 3,2–3,6 m ilgį (išsaugant aukščiau esančias šakas ir viršūnę);

46.3. viršūnių pažeminimas – kai medžius būtina žeminti: jie trukdo elektros energijos perdavimo ir ryšių oro linijoms, nudžiūvusi viršūnė. Tai atliekama nupjaunant iki 1,5–2 m ilgio viršūnę, žemiau pjūvio 1/5–1/3 likusios lajos dalyje išpjaunamos iš pagrindo visos šakos. Paliktos žemesniosios šakos su viršūnėmis negenimos. Po pirmo ir antro vegetacijos periodų susidarę vertikalieji ir šoniniai epikorminiai ūgliai trumpinami 1/2–1/3 jų ilgio.

47.   Netinkamai apgenėti medžiai taisomi:

47.1. lajų pakėlimo būdu, kai išlikęs medžių pagrindinis stiebas;

47.2. taikant figūrinį formuojamąjį genėjimą ir suteikiant lajai taisyklingą geometrinę formą, kai sunaikinto stiebo tęsinyje išaugusios visomis kryptimis išsikraipiusios šakos. Šiuo atveju trumpinamos išsikišusios 1–3 metų šakelės lajos išorėje.

48.   Anksti pavasarį atliekamas sanitarinis ir formuojamasis lajų genėjimas, pašalinant sausas, džiūstančias, pažeistas, nušalusias, nulaužtas šakas ar jų dalis, o atskirais atvejais dėl ligų, kenkėjų, oro taršos ar kitų priežasčių nusilpusius medžius.

49.   Šakos pjaunamos (o ne kerpamos) trimis pjūviais: pirmas pjūvis daromas šakos apačioje 25–30 cm nuo stiebo. Įpjaunama ketvirtadalis stiebo. Antras pjūvis daromas iš viršaus 5 cm toliau kaip apatinis pjūvis. Trečiu pjūviu iš apačios, atsargiai prilaikant ranka, apipjaunama žiediškai, baigiama pjauti. Paskutinis šakos pjūvis turi būti ne lygiagretus stiebui, bet statmenas pjaunamai šakai.

50.   Sausos ir ligotos šakos pjaunamos iki gyvos ir sveikos vietos prie pagrindo.

51.   Genint medžius neleidžiama:

51.1. nupjauti medžio stiebą, bet kokiame aukštyje, išskyrus viršūnių pažeminimą (46 punkto 3 dalis);

51.2. taikyti genėjimo būdą, kuomet nupjaustomos storosios šakos, paliekant nuo stiebo išsikišusius kelmelius-stagarus.

52.   Želdynai ir želdiniai nuo ligų ir kenkėjų saugomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro patvirtintomis Želdynų ir želdinių sanitarinėmis apsaugos taisyklėmis.

53.   Draudžiama medžius kirsti ir genėti intensyviausiu laukinių paukščių veisimosi laikotarpiu, nuo kovo 15 d. iki rugpjūčio 1 d., išskyrus atvejus, kai medžiai kelia grėsmę žmonių gyvybei, sveikatai, turtui, saugiam eismui, saugiam elektros energijos, šilumos, dujų, naftos ir jos produktų tiekimo atnaujinimui arba pateikiama eksperto, baigusio biologijos krypties studijas ir įgijusio kompetencijų ornitologijos srityje, pažyma, kad kertamame ir (ar) genimame medyje ir greta augančiuose medžiuose nėra besiveisiančių laukinių paukščių. Draudimas genėti netaikomas, jeigu genimos ne didesnės kaip 5 cm skersmens (pjūvio vietoje) šakos.

54.   Draudžiama kertant ar genint medžius piliakalnių ar pilkapių objekto teritorijoje, darbams naudoti sunkiąją ar kitą techniką, galinčią pažeisti kultūrinį sluoksnį. Draudžiama rauti kelmus.

 

VIII. DRAUDIMAI BENDROJO NAUDOJIMO ŽELDYNUOSE

 

55.   Atskiruosiuose (rekreacinės, mokslinės, kultūrinės, memorialinės, apsauginės ir ekologinės paskirties) ir priklausomuosiuose (gyvenamųjų, visuomeninės paskirties, pramonės, sandėliavimo, komercinės paskirties objektų, inžinerinės infrastruktūros, rekreacinių ir kitų teritorijų) želdynuose draudžiama:

55.1. sodinti  intensyviai plintančius šaknų atžalomis augalus, išskyrus apsauginės ir ekologinės paskirties atskiruosius ir mokslinės paskirties želdynus;

55.2. vykdyti želdinių kirtimą, persodinimą ar kitokį pašalinimą augalų vegetacijos metu išskyrus atvejus, kai želdiniai yra avarinės būklės ir kelia grėsmę žmonėms, statiniams ar eismui;

55.3. fiziniams ir juridiniams asmenims savavališkai genėti, kirsti ar kitaip šalinti želdinius;

55.4. kirsti, laužyti ar kitaip žaloti (kalti vinis, tvirtinti reklaminius skydus ir kt.) medžius, krūmus, jų šakas, skinti lapus, žiedus, vaisius, pažeisti šaknis, trypti pomedį;

55.5. leisti iš medžių sulą, pjaustinėti medžio žievę, daryti kitus mechaninius medžio pažeidimus;

55.6. kabinti ant medžių elektros laidus, elektros lempučių girliandas (išskyrus renginių, švenčių laikotarpiu), sūpuokles, virves ir kita;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. B-TS-604, 2020-11-27, paskelbta TAR 2020-12-01, i. k. 2020-25745

 

55.7. mindžioti gėlynus, vejas;

55.8. važinėti sportinėmis ir bevariklio transporto priemonėmis, išskyrus tam skirtus takus;

55.9. be leidimo važiuoti motorinėmis transporto priemonėmis, kur neįrengta kieta danga;

55.10. plauti visų rūšių transporto priemones;

55.11. deginti atliekas, lapus, šakas, kūrenti laužus ne tam skirtose vietose;

55.12. be leidimo statyti palapines, laikinus statinius, reklaminius skydus;

55.13. gaudyti ir naikinti paukščius, žvėris, smulkiąją fauną, ardyti skruzdėlynus;

55.14. pilti šiukšles, buitines atliekas, pakuotes, sugrėbtus lapus, sniegą (išskyrus neužterštą druskomis ir nukastą nuo želdyne esančių takų) ir kt.;

55.15. valyti sniegą nuo stogų, neapsaugojus želdinių;

55.16. sandėliuoti statybines ir kitas medžiagas, prekių atsargas ir tarą;

55.17. žaliąsias atliekas šalinti kartu su mišriomis komunalinėmis atliekomis. Žaliųjų atliekų (biologiškai skaidžių) surinkimas ir tvarkymas reglamentuotas Vilkaviškio rajono  savivaldybės atliekų tvarkymo taisyklėse.

 

IX. ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ SAVININKŲ IR VALDYTOJŲ TEISĖS IR PAREIGOS

 

56.   Želdynų ir želdinių valdytojai ir savininkai privalo:

56.1. išsaugoti želdynus ir želdinius, tinkamai juos tvarkyti, atkurti ir veisti naujus;

56.2. taikyti kovos su kenkėjais ir ligomis priemones.

57.   Želdynų ir želdinių savininkai ir valdytojai turi teisę:

57.1. privačioje žemės valdoje esančius želdynus ir želdinius, kurie teisės aktais nėra priskirti saugotiniems, tvarkyti savo nuožiūra, nepažeidžiant kaimyninių žemės sklypų ir namų valdų savininkų, valdytojų ar naudotojų interesų;

57.2. sudaryti sutartis su fiziniais ir juridiniais asmenimis dėl želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros, kovos su augalų ligomis ir kenkėjais.

58.   Želdynų ir želdinių valdytojai, Lietuvos Respublikos Vyriausybės arba jos įgaliotos institucijos ar Savivaldybės administracija pagal kompetenciją nustatyta tvarka turi teisę naudoti želdynus ir želdinius moksliniams tyrimams, mokymui, kultūrinei, švietėjiškai veiklai, gamtos ir kultūros objektų apsaugai, visuomenės lankymui, rekreacijai ir kitiems, įstatymams, teisės aktams neprieštaraujantiems, tikslams.

59.   Vykdant statybos darbus, želdiniai saugomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro patvirtintomis Želdinių apsaugos vykdant statybos darbus taisyklėmis, kurios privalomos žemės savininkams, valdytojams ir naudotojams, taip pat fiziniams ir juridiniams asmenims, vykdantiems statybos darbus valstybinėje ir privačioje žemėje.

60.   Tais atvejais, kai statinio projekte numatoma iškirsti, persodinti ar kitaip pašalinti saugotinus medžius ir krūmus (priskirtus saugotiniems, vadovaujantis kriterijų, pagal kuriuos medžiai ir krūmai, augantys ne miškų ūkio paskirties žemėje, priskiriami saugotiniems, sąrašu), statytojas (užsakovas) ar jo įgaliotas atstovas turi gauti Savivaldybės administracijos leidimą saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo, genėjimo darbams. Išduodama leidimą, Savivaldybės administracija vadovaujasi Saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo atvejų, šių darbų vykdymo ir leidimų šiems darbams išdavimo, medžių ir krūmų vertės atlyginimo tvarkos aprašu.

61.   Leidime nurodyti darbai atliekami statytojo (užsakovo) lėšomis.

62.   Statytojas (užsakovas) privalo užtikrinti, kad atliekant statybos darbus būtų laikomasi želdinių apsaugos ir nustatyto režimo statybos laikotarpiu ir baigus statybos darbus jų būklė būtų tokia, kokia buvo nurodyta statinio projekte.

 

X. LĖŠŲ, REIKALINGŲ ŽELDYNAMS IR ŽELDINIAMS APSAUGOTI, TVARKYTI, ŽELDYNAMS KURTI IR NAUJIEMS ŽELDINIAMS VEISTI, SKYRIMO TVARKA

 

63.  Želdynų ir želdinių, esančių valstybinėje ir Savivaldybei priskirtoje žemėje, apsaugos, tvarkymo, želdynų kūrimo ir želdinių veisimo darbai finansuojami iš:

63.1. Vilkaviškio rajono savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšų;

63.2. atkuriamosios želdinių vertės kompensacijos;

63.3. savanoriškų fizinių ir juridinių asmenų, asociacijų įmokų, tarp jų ir užsienio šalių.

64.  Vykdant svarbius arba jungtinius projektus, apsaugos, tvarkymo, želdynų kūrimo ir želdinių veisimo darbai gali būti finansuojami iš:

64.1. Vilkaviškio rajono savivaldybės biudžeto;

64.2. ES paramos lėšų.

65.  Želdynų ir želdinių apsaugos, tvarkymo ir želdynų kūrimo, želdinių veisimo finansavimas planuojamas vadovaujantis Vilkaviškio rajono savivaldybės teritorijos ar jos dalių bendraisiais planais,  želdynų tvarkymo ir kūrimo projektais, kitais dokumentais, atsižvelgiant į Savivaldybės tvarkomų objektų prioritetus.

66.  Iškirtus medžius bendrojo naudojimo teritorijose, mediena realizuojama arba kitaip panaudojama Savivaldybės reikmėms, o gautos lėšos panaudojamos miesto želdiniams prižiūrėti ir atkurti. Tikslinės lėšos, gautos kompensavus atkuriamąją želdinių vertę, įtraukiamos į apskaitą atskirai.

 

XI. TAISYKLIŲ KONTROLĖ IR ATSAKOMYBĖ UŽ JŲ PAŽEIDIMUS

 

67.   Šių taisyklių laikymosi kontrolę užtikrina atsakingi Savivaldybės administracijos darbuotojai ir Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse nurodyti pareigūnai.

68.   Fiziniai ir juridiniai asmenys, pažeidę šių Taisyklių reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka. Padaryta žala gamtai atlyginama kitų susijusių Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

 

_______________

 

Vilkaviškio rajono savivaldybės

želdynų ir želdinių apsaugos taisyklių

1 priedas


KRITERIJAI, PAGAL KURIUOS  MEDŽIAI IR KRŪMAI PRISKIRIAMI SAUGOTINIEMS

 

Teritorija

Medžių gentys ir (ar) rūšys, krūmai;

skersmens (1,30 m aukštis) ir aukščio parametrai

1. Pakrantės apsaugos juostoje

ąžuolai, uosiai, klevai, guobos, skroblai, skirpstai, bukai, vinkšnos – didesnio kaip 12 cm skersmens

pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, juodalksniai, liepos, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės – didesnio kaip 20 cm skersmens

beržai, gluosniai – didesnio kaip 30 cm skersmens

paprastieji kadagiai – didesni kaip 3 m

2. Kitos paskirties žemėje daugiabučių gyvenamųjų pastatų, bendrabučių, vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritorijose valstybinėje ir savivaldybių žemėje:

2.1. mieste

didesnio kaip 12 cm skersmens medžiai*

2.2. ne mieste

didesnio kaip 20 cm skersmens medžiai*

3. Kitos paskirties žemėje daugiabučių gyvenamųjų pastatų, bendrabučių, vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritorijose privačioje žemėje:

3.1. mieste

ąžuolai, uosiai, klevai, guobos, skroblai, skirpstai, bukai, vinkšnos, liepos, maumedžiai, beržai, pušys – didesnio kaip 20 cm skersmens

3.2. ne mieste

ąžuolai, uosiai, klevai, guobos, skroblai, skirpstai, bukai, vinkšnos, liepos, maumedžiai, beržai, pušys – didesnio kaip 30 cm skersmens

4. Kitos paskirties žemėje visuomeninės paskirties, rekreacinėse, bendrojo naudojimo, atskirųjų želdynų teritorijose

didesnio kaip 12 cm skersmens medžiai*

 

paprastieji kadagiai – didesni kaip 3 m

5. Kitos paskirties žemėje pramonės ir sandėliavimo, komercinės paskirties objektų teritorijose

didesnio kaip 20 cm skersmens medžiai*

6. Žemės ūkio paskirties žemėje, kituose žemės ūkio paskirties žemės sklypuose ir rekreacinio naudojimo žemės sklypuose:

6.1. valstybinėje ir Savivaldybės žemėje

didesnio kaip 20 cm skersmens medžiai*

6.2. privačioje žemėje

ąžuolai, uosiai, klevai, guobos, skroblai, skirpstai, bukai, vinkšnos, liepos, maumedžiai, beržai, pušys – didesnio kaip 30 cm skersmens

7. Žemės ūkio paskirties žemėje sodininkų bendrijų bendrojo naudojimo žemėje

didesnio kaip 20 cm skersmens medžiai*

8. Nekilnojamųjų kultūros vertybių teritorijoje

didesnio kaip 20 cm skersmens medžiai*

9. Miestų, miestelių gatvėse

didesnio kaip 12 cm skersmens medžiai*

10. Kaimų gatvėse

didesnio kaip 20 cm skersmens medžiai*

11. Geležinkelio želdinių apsaugos zonoje

didesnio kaip 20 cm skersmens medžiai*

12. Valstybinės ir vietinės reikšmės kelio juostoje:

12.1. valstybinės reikšmės krašto ir rajoninio kelio juostoje

didesnio kaip 30 cm skersmens medžiai*

12.2. vietinės reikšmės kelio juostoje

didesnio kaip 20 cm skersmens medžiai*

13. Kelio apsaugos zonoje už kelio juostos ribų

didesnio kaip 20 cm skersmens medžiai*

14. Gamybinių ir komunalinių objektų sanitarinės apsaugos ir taršos poveikio zonoje, kitose sanitarinės apsaugos zonose

didesnio kaip 20 cm skersmens medžiai*

* – ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės.

 

 

 

Vilkaviškio rajono savivaldybės

želdynų ir želdinių apsaugos taisyklių

2 priedas

 

 

VILKAVIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJA

LEIDIMAS KIRSTI, PERSODINTI AR KITAIP PAŠALINTI, GENĖTI SAUGOTINUS MEDŽIUS IR KRŪMUS

 

__________________ Nr. _________

(data)                      

_____________________

(sudarymo vieta)

Leidžiama pagal pateiktą prašymą

__________________________________________________________

(juridinio asmens pavadinimas (fizinio asmens vardas, pavardė)

_________________________________________________________

adresas, telefono numeris)

Žemės sklype

__________________________________________________________

(sklypo, kuriame vykdomi saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar

________________________________________________________________________________

kitokio pašalinimo, genėjimo darbai, adresas, žemės sklypo kadastro numeris)

________________________________________________________________________________

(leidžiamų vykdyti darbų esmė, terminai, ribojantys darbus)

Saugotinų medžių ir krūmų rūšys

Medžio stiebo skersmuo 1,3 m aukštyje

Medžių ir krūmų kiekis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Medžių ir krūmų atkuriamoji vertė __________________________ (žodžiais) _____ Eur ___ ct;

 

 

 

Leidimas kirsti, persodinti, kitaip pašalinti saugotinus medžius ir krūmus galioja metus nuo išdavimo dienos su galimybe pratęsti 1 metams, išskyrus pagal atskirųjų želdynų, kultūros paveldo objekto tvarkybos darbų projektus ir saugomų teritorijų planavimo dokumentus pertvarkomus želdinius, kuriems leidimas galioja neterminuotai; leidimas genėti saugotinus medžius ir krūmus galioja vienam genėjimui.

Pagal išduotą leidimą kirsti ar genėti saugotinus medžius nuo kovo 15 d. iki rugpjūčio 1 d. leidimą gavęs asmuo gali tada, kai savivaldybės administracija, vadovaudamasi Saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo, šių darbų vykdymo, leidimų šiems darbams išdavimo, medžių ir krūmų vertės atlyginimo tvarkos aprašo 21 punktu raštu informuoja leidimą gavusį asmenį, kad kertamame ir (ar) genimame medyje ir greta augančiuose medžiuose, kurie gali būti fiziškai pažeisti kertant ar genint kitus medžius, nėra besiveisiančių laukinių paukščių.

 

 

 

____________________                        ______________                         _______________

(Leidimą išdavusio tarnautojo                                                    (parašas)                                               (vardas ir pavardė)

pareigų pavadinimas)

 

Data                                          A.V.

 

______________________                     ______________                         _____________

(Leidimą pratęsusio tarnautojo                                    (parašas)                                            (vardas ir pavardė)

pareigų pavadinimas)               

 

Data                                A.V.

 

SUDERINTA

 

_______________________

(saugomos teritorijos direkcijos

atstovo pareigų pavadinimas)

 

_______________________

(vardas, pavardė, parašas)

SUDERINTA

 

______________________

(Kultūros paveldo departamento prie Kultūros

ministerijos teritorinio skyriaus atstovo pareigų

pavadinimas)

_______________________

(vardas, pavardė, parašas)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vilkaviškio rajono savivaldybės

želdynų ir želdinių apsaugos taisyklių

3 priedas

 

(Prašymo forma)

 

_____________________________________________________________________________

(Prašymą pateikiančio fizinio asmens vardas, pavardė ar juridinio asmens pavadinimas)

 

____________________________________________________________________________

(adresas, telefono numeris)

 

Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijai

 

PRAŠYMAS

_______________________________________

(data)

_______________________________________

(dokumento sudarymo vieta)

 

Prašau leisti kirsti, persodinti ar kitaip pašalinti, genėti saugotinus medžius ir krūmus žemės sklype  _____________________________________________________________________________

(adresas, žemės sklypo kadastro Nr.)

_____________________________________________________________________________

 

_____________________________________________________________________________

(numatomi atlikti darbai, medžių ir krūmų rūšys, kiekis, medžio stiebo skersmuo1,3 m aukštyje)

_____________________________________________________________________________

 

_____________________________________________________________________________

(saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo, genėjimo priežastis)

 

Darbus numatoma pradėti ir baigti_________________________________________________

(numatoma darbų atlikimo data)

Pateikiu šiuos dokumentus:

1. Žemės sklypo

_______________________________________________________________________________

(dokumento pavadinimas, Nr., data, žemės sklypo planas)

2. Nustatyta tvarka suderintas  ir patvirtintas projektas, kuriame numatytas želdinių kirtimas, persodinimas ar kitoks pašalinimas, genėjimas, specialusis planas, kitas teritorijų planavimo dokumentas (kas reikalinga, pabraukti) _______________________________________________

_______________________________________________________________________________

(dokumento pavadinimas, patvirtinimo data)

 

________________                                                                            ________________________

(parašas)                                                                                                                    (vardas ir pavardė)

 

SUDERINTA

______________________

(asmens, kurio sklype auga

prašyme nurodyti saugotini medžiai ir krūmai,

vardas, pavardė, parašas)

_________________

 

Vilkaviškio rajono savivaldybės

želdynų ir želdinių apsaugos taisyklių

4 priedas

 

MAŽIAUSI LEISTINI ATSTUMAI IKI KAIMYNINIO SKLYPO RIBOS, KAI ŽELDINIAI VEISIAMI BE ŠIO SKLYPO SAVININKO, VALDYTOJO AR ĮGALIOTO ASMENS SUTIKIMO RAŠTU

 

Eil. Nr.

Veisiamas medis, krūmas, gyvatvorė

Sklypo pusė (azimutas vizuojant iš sklypo centro)

Mažiausias leistinas atstumas iki kaimyninio sklypo ribos, m

1.

Medžiai ir krūmai rūšių, kurių individai gali užaugti aukštesni kaip 3 m arba formuojami aukštesni kaip 3 m

Šiaurinė pusė

(tarp 315o ir 45o)

5

Kitos pusės

3

2.

Medžiai ir krūmai rūšių, kurių individai gali užaugti nuo 2 iki  3 m aukščio arba formuojami iki 3 m aukščio

Visos pusės

2

3.

Medžiai ir krūmai rūšių, kurių individai gali užaugti iki  2 m aukščio arba formuojami iki 2 m aukščio

Visos pusės

1

4.

Gyvatvorė, skirianti kaimyninius sklypus, formuojama iki 2 m aukščio

Pietinė pusė

(tarp 135o ir 225o)

1

5.

Gyvatvorė, skirianti kaimyninius sklypus, formuojama iki 1,3 m aukščio

Visos pusės

1

_____________________

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Vilkaviškio rajono savivaldybės taryba, Sprendimas

Nr. B-TS-604, 2020-11-27, paskelbta TAR 2020-12-01, i. k. 2020-25745

Dėl Vilkaviškio rajono savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisyklių, patvirtintų Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos 2020 m. spalio 30 d. sprendimu Nr. B-TS-567 „Dėl Vilkaviškio rajono savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisyklių tvirtinimo“ pakeitimo