Sprendimas netenka galios 2020-09-29:
Jurbarko rajono savivaldybės taryba, Sprendimas
Nr. T2-251, 2020-09-24, paskelbta TAR 2020-09-28, i. k. 2020-20134
Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir socialinių paslaugų skyrimo Jurbarko rajono savivaldybėje tvarkos aprašo patvirtinimo
Suvestinė redakcija nuo 2017-12-06 iki 2020-09-28
Sprendimas paskelbtas: TAR 2013-04-25, i. k. 2013-01370
JURBARKO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL ASMENS (ŠEIMOS) SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKIO NUSTATYMO IR SKYRIMO TVARKOS
2013 m. balandžio 25 d. Nr. T2-115
Jurbarkas
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo (Žin., 1994, Nr. 55–1049; 2008, Nr. 113–4290) 16 straipsnio 4 dalimi, 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 (Žin., 2006, Nr. 43-1571) „Dėl asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“, Jurbarko rajono savivaldybės tarybos n u s p r e n d ž i a:
1. Patvirtinti Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašą (pridedama).
2. Pripažinti netekusiais galios:
2.1. Jurbarko rajono savivaldybės tarybos 2006 m. rugsėjo 28 d. sprendimą Nr. T2-270 „Dėl asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos“;
2.2. Jurbarko rajono savivaldybės tarybos 2007 m. balandžio 26 d. sprendimą Nr. T2-121 „Dėl asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos pakeitimo“;
3. Paskelbti informaciją apie šį sprendimą laikraštyje „Mūsų laikas“, o visą sprendimą – savivaldybės interneto svetainėje www. jurbarkas.lt.
PATVIRTINTA
Jurbarko rajono savivaldybės tarybos
2013 m. balandžio 25 d. sprendimu Nr. T2-115
ASMENS (ŠEIMOS) SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKIO NUSTATYMO IR SKYRIMO TVARKOS APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja socialinių paslaugų poreikį asmeniui (šeimai) nustatančius subjektus, asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio įvertinimo ir sprendimo dėl paslaugų skyrimo priėmimo procedūrą, asmens socialinės globos poreikio vertinimo, socialinių paslaugų skyrimo, sustabdymo ir nutraukimo bei asmens siuntimo į socialinės globos namus (toliau vadinama – Globos namai) tvarką, asmens (šeimos) teises ir pareigas, informacijos teikimą, saugojimą ir skundų nagrinėjimo tvarką Jurbarko rajono savivaldybėje (toliau – savivaldybė).
Punkto pakeitimai:
Nr. T2-189, 2016-06-30, paskelbta TAR 2016-07-04, i. k. 2016-18206
2. Šis Aprašas taikomas nustatant individualų socialinių paslaugų poreikį, priimant sprendimą dėl socialinių paslaugų skyrimo ir siuntimo į Globos namus asmenims, pageidaujantiems gauti socialines paslaugas, kurias finansuoja savivaldybė iš savo biudžeto lėšų ar iš valstybės biudžeto specialiųjų tikslinių dotacijų savivaldybės biudžetui.
3. Šiame Apraše vartojamos sąvokos:
3.1. Socialinių paslaugų skyrimo komisija – savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu sudaryta komisija socialinių darbuotojų pateiktoms asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo išvadoms nagrinėti ir rekomendacijoms dėl apgyvendinimo savarankiško gyvenimo namuose, apgyvendinimo nakvynės namuose, intensyvios krizių įveikimo pagalbos institucijoje, dienos socialinės globos, trumpalaikės socialinės globos, ilgalaikės socialinės globos paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo savivaldybės administracijos direktoriui teikti. Socialinių paslaugų skyrimo komisijos nuostatus tvirtina savivaldybės administracijos direktorius.“;
3.2. Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme ir Socialinių paslaugų kataloge, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-93 „Dėl Socialinių paslaugų katalogo patvirtinimo“, apibrėžtas sąvokas.
Punkto pakeitimai:
Nr. T2-189, 2016-06-30, paskelbta TAR 2016-07-04, i. k. 2016-18206
4. Nustatant asmens, gyvenančio kartu su šeima, socialinių paslaugų poreikį, kartu nustatomas ir šeimos socialinių paslaugų poreikis.
5. Socialinių paslaugų, kurios teikiamos papildomai asmens (šeimos) pageidavimu, poreikis nevertinamas.
51. Ne Jurbarko rajono savivaldybės gyventojams, Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį vertina seniūnijos ar įstaigos, iš kurios asmuo atvyksta, socialiniai darbuotojai. Asmenims, pageidaujantiems gauti socialinės globos paslaugas mokant už jas visą socialinės globos kainą, Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikis Jurbarko rajono savivaldybėje nevertinamas.
Papildyta punktu:
Nr. T2-351, 2015-12-17, paskelbta TAR 2015-12-18, i. k. 2015-19992
II. ASMENS (ŠEIMOS) SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKĮ NUSTATANTYS SUBJEKTAI
6. Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį nustato Jurbarko rajono savivaldybės administracijos seniūnijų ir socialines paslaugas teikiančių įstaigų socialiniai darbuotojai (toliau – socialiniai darbuotojai). Socialinės rizikos šeimoms asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį nustato socialiniai darbuotojai darbui su socialinės rizikos šeimomis.
7. Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį socialinių paslaugų teikimo laikotarpiu, pasikeitus aplinkybėms ar asmens sveikatos būklei, vertina įstaigos, kurioje teikiamos socialinės paslaugos socialiniai darbuotojai.
8. Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį socialinių paslaugų teikimo laikotarpiu nustato socialinių paslaugų įstaigų socialiniai darbuotojai ir ne rečiau kaip kartą per metus peržiūri socialinių paslaugų įstaigų vadovų įgalioti socialiniai darbuotojai, ir savo išvadas pateikia Socialinės paramos skyriaus specialistui.
9. Įstaigos vadovas ar jo įgaliotas asmuo dėl socialinių paslaugų nutraukimo ar kitų socialinių paslaugų skyrimo kreipiasi į Jurbarko rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus atsakingą specialistą (toliau – Socialinės paramos skyriaus specialistas) pateikdamas prašymą ir kitus reikiamus dokumentus.
Punkto pakeitimai:
Nr. T2-313, 2017-11-30, paskelbta TAR 2017-12-05, i. k. 2017-19477
10. Asmens, rengiamo paleisti iš laisvės atėmimo, kardomojo kalinimo vietos ar socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigos, psichiatrijos ligoninės ar kito tipo stacionarios sveikatos priežiūros įstaigos ir pageidaujančio gauti socialines paslaugas, socialinių paslaugų poreikį nustato šios įstaigos socialiniai darbuotojai, bendradarbiaudami su savivaldybe, kurios teritorijoje asmuo gyveno prieš patekdamas į laisvės atėmimo, kardomojo kalinimo vietą ar socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigą, psichiatrijos ligoninę ar kito tipo stacionarią sveikatos priežiūros įstaigą arba kurios teritorijoje gyvena asmens šeima, arba, esant poreikiui, bendradarbiaudami su Globos namais dėl asmens, patekusio į minėtas įstaigas iš apskrities viršininko socialinių paslaugų įstaigos, kurios savininko teisės ir pareigos perduotos savivaldybei ar Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijai (toliau – Socialinės apsaugos ir darbo ministerija) ir kurioje asmuo pradėjo gauti socialines paslaugas iki 2007 m. sausio 1 d., bei pageidaujančio gauti socialines paslaugas Globos namuose, kurių savininko teises ir pareigas įgyvendina Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (toliau – valstybės Globos namai).
Punkto pakeitimai:
Nr. T2-189, 2016-06-30, paskelbta TAR 2016-07-04, i. k. 2016-18206
III. ASMENS (ŠEIMOS) SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKIO NUSTATYMO PAGRINDINIAI KRITERIJAI
11. Asmens socialinių paslaugų poreikis nustatomas individualiai pagal asmens nesavarankiškumą bei galimybes savarankiškumą ugdyti ar kompensuoti asmens interesus ir poreikius atitinkančiomis socialinėmis paslaugomis.
12. Šeimos socialinių paslaugų poreikis nustatomas kompleksiškai vertinant šeimos narių gebėjimus, galimybes ir motyvaciją spręsti savo šeimos socialines problemas, palaikyti ryšius su visuomene bei galimybes tai ugdyti ar kompensuoti šeimos interesus ir poreikius atitinkančiomis bendrosiomis socialinėmis paslaugomis ar socialine priežiūra.
13. Asmens socialinių paslaugų poreikis nustatomas atsižvelgiant ir į asmens poreikių sritį bei asmens priskyrimą socialinei grupei.
14. Išskiriamos šios asmens socialinių paslaugų poreikių rūšys:
14.1. asmens poreikiai, kurie gali būti tenkinami bendrosiomis socialinėmis paslaugomis ar socialine priežiūra;
15. Asmenų socialinės grupės:
16. Vaiko socialinių paslaugų poreikio nustatymas derinamas su ugdymo ir vystymosi poreikiais, atsižvelgiant į įvairių sričių specialistų (vaiko teisių apsaugos tarnybų, švietimo įstaigų, pedagoginės-psichologinės pagalbos tarnybų, sveikatos priežiūros įstaigų ir kitų įstaigų specialistų, kurių rekomendacijos turi įtakos nustatant vaiko socialinių paslaugų poreikį) išvadas.
17. Visais atvejais, nustatant vaiko, kuriam nustatyta laikina globa (rūpyba), ar socialinės rizikos vaiko socialinių paslaugų poreikį, nustatomas ir jo šeimos socialinių paslaugų poreikis.
18. Vaiko, likusio be tėvų globos, socialinių paslaugų poreikis nustatomas derinant su vaiko laikinosios ar nuolatinės globos (rūpybos) organizavimu, vadovaujantis teisės aktais, reglamentuojančiais vaiko globos ir laikinosios globos organizavimą.
19. Vaikų su negalia ir suaugusių asmenų su negalia bei senyvo amžiaus asmenų socialinių paslaugų poreikio nustatymas derinamas su specialiųjų poreikių nustatymu, vadovaujantis Specialiųjų poreikių nustatymo ir jų tenkinimo sąlygomis bei taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2007 m. lapkričio 16 d. įsakymu Nr. A1-316 „Dėl Specialiųjų poreikių nustatymo ir jų tenkinimo sąlygų bei taisyklių patvirtinimo“.
Punkto pakeitimai:
Nr. T2-189, 2016-06-30, paskelbta TAR 2016-07-04, i. k. 2016-18206
20. Socialinės rizikos šeimos socialinių paslaugų poreikis nustatomas atsižvelgiant į šeimos narių socialinius įgūdžius ir motyvaciją kurti saugią, sveiką ir darnią aplinką savo namuose, šeimoje, palaikyti socialinius ryšius su visuomene ir užtikrinti šeimoje augančių vaikų visapusišką vystymąsi ir ugdymą, vadovaujantis teisės aktais, reglamentuojančiais darbo su socialinės rizikos šeimomis bei vaiko laikinosios ir nuolatinės globos (rūpybos) organizavimą. Teikiant socialines paslaugas socialinės rizikos šeimai, turi būti užtikrinamas ir socialinių paslaugų teikimas vaikams.
IV. ASMENS (ŠEIMOS) SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKIO NUSTATYMO PROCEDŪRA
22. Asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas dėl socialinių paslaugų gavimo kreipiasi į seniūniją pagal gyvenamąją vietą (išskyrus laikino apnakvindinimo paslaugą) ir pateikia:
22.1. užpildytą Prašymą-paraišką socialinėms paslaugoms gauti SP-8 formą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. A1-183 „Dėl kai kurių socialinei paramai gauti reikalingų formų patvirtinimo“ (toliau vadinama – prašymas). Asmuo dėl atitinkamos socialinės paslaugos skyrimo gali kreiptis elektroniniu būdu, jeigu valstybės elektroninės valdžios sistemoje teikiama tokios rūšies elektroninė paslauga. Pranešimas apie prašymo gavimą ir vykdymo būklę tą pačią dieną perduodamas į elektroninių paslaugų sistemos paslaugos teikimo eigos stebėsenos modulį;
Punkto pakeitimai:
Nr. T2-189, 2016-06-30, paskelbta TAR 2016-07-04, i. k. 2016-18206
22.2. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą išskyrus atvejus, kai dėl atitinkamos socialinės paslaugos skyrimo kreipiamasi elektroniniu būdu. Asmuo, pateikdamas prašymą elektroniniu būdu, patvirtina savo tapatybę elektroniniu parašu arba kitais būdais, nustatytais Lietuvos Respublikos teisės aktuose;
Punkto pakeitimai:
Nr. T2-313, 2017-11-30, paskelbta TAR 2017-12-05, i. k. 2017-19477
22.3. pažymą apie deklaruotą gyvenamąją vietą (tik tuo atveju, kai Lietuvos Respublikos piliečio pase ar leidime nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje nėra atitinkamo įrašo apie gyvenamąją vietą arba nėra duomenų gyvenamosios vietos apskaitos dokumentuose);
23. Tuo atveju, jei asmuo (šeima) patiria fizinį ar psichologinį smurtą arba kyla grėsmė jo fiziniam ar emociniam saugumui, dėl bendrųjų socialinių paslaugų ir socialinės priežiūros skyrimo asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas gali kreiptis ir į kitą, ne asmens (šeimos) gyvenamosios vietos, seniūniją.
24. Asmuo dėl laikino apnakvindinimo paslaugų gavimo kreipiasi į Jurbarko nakvynės namus, užpildydamas prašymą.
25. Veikdami asmens (šeimos) ar visuomenės socialinio saugumo interesais, prašymą dėl socialinių paslaugų skyrimo asmeniui (šeimai) gali pateikti bendruomenės nariai ar kiti suinteresuoti asmenys, nurodę priežastį, dėl kurios asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas negali to padaryti pats.
26. Prašymą dėl socialinės rizikos vaiko ir vaiko, likusio be tėvų, globos dėl socialinių paslaugų skyrimo institucijoje užpildo seniūnijos socialinis darbuotojas.
27. Asmens (vieno iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjo, rūpintojo prašymas dėl nemokamų bendrųjų socialinių paslaugų gavimo (informavimo, konsultavimo, tarpininkavimo, atstovavimo, sociokultūrinės, aprūpinimo paramos būdu gautais drabužiais ir kt.) ar socialinės priežiūros socialinės rizikos šeimai teikimo nėra būtinas.
Punkto pakeitimai:
Nr. T2-189, 2016-06-30, paskelbta TAR 2016-07-04, i. k. 2016-18206
Nr. T2-313, 2017-11-30, paskelbta TAR 2017-12-05, i. k. 2017-19477
28. Asmuo, rengiamas paleisti iš laisvės atėmimo, kardomojo kalinimo vietos ar socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigos, psichiatrijos ligoninės ar kito tipo stacionarios sveikatos priežiūros įstaigos, dėl socialinės priežiūros ar socialinės globos gavimo kreipiasi į minėtų įstaigų socialinius darbuotojus, kurie asmens prašymą ne vėliau kaip likus 30 kalendorinių dienų iki asmens paleidimo iš šių įstaigų pateikia savivaldybei, kurios teritorijoje asmuo gyveno prieš patekdamas į laisvės atėmimo, kardomojo kalinimo vietą ar socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigą, psichiatrijos ligoninę ar kito tipo stacionarią sveikatos priežiūros įstaigą arba kurios teritorijoje gyvena asmens šeima, arba Neįgaliųjų reikalų departamentui prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Departamentas) ar Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Tarnyba) dėl asmens, patekusio į minėtas įstaigas iš apskrities viršininko socialinių paslaugų įstaigos, kurios savininko teisės ir pareigos perduotos savivaldybei ar Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai ir kurioje asmuo pradėjo gauti socialines paslaugas iki 2007 m. sausio 1 d., bei pageidaujančio gauti socialines paslaugas valstybės Globos namuose.
Punkto pakeitimai:
Nr. T2-189, 2016-06-30, paskelbta TAR 2016-07-04, i. k. 2016-18206
29. Mokamų bendrųjų socialinių paslaugų skyrimo duomenys turi būti įvesti į SPIS (Socialinės paramos informacinė sistema) duomenų bazę (transporto paslaugos ir kt.), turi būti pateiktas prašymas-paraiška socialinėms paslaugoms gauti.
Punkto pakeitimai:
Nr. T2-313, 2017-11-30, paskelbta TAR 2017-12-05, i. k. 2017-19477
30. Jei asmuo (šeima) pageidauja gauti tik bendrąsias socialines paslaugas (informavimo, konsultavimo, tarpininkavimo ir atstovavimo, maitinimo organizavimo, aprūpinimo būtinaisiais drabužiais ir avalyne, transporto paslaugų organizavimo, sociokultūrines paslaugas, asmeninės higienos ir priežiūros paslaugų organizavimą ir kt.), poreikio vertinimas neatliekamas.
31. Seniūnijos socialinis darbuotojas ne vėliau kaip per 7 darbo dienas nuo prašymo gavimo dienos privalo nustatyti asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį (išskyrus atvejus, kai nustatomas socialinės globos poreikis).
32. Seniūnijos socialiniai darbuotojai nustato asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, užpildydami Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo formą, patvirtintą socialinės apsaugos ir darbo ministro (išskyrus laikino apnakvindinimo paslaugą).
33. Vertinant asmens socialinių paslaugų poreikį, prioritetas teikiamas alternatyvioms ilgalaikei socialinei globai paslaugoms, teikiamoms bendruomenėje, – socialinei priežiūrai, trumpalaikei socialinei globai, dienos socialinei globai asmens namuose, dienos centre. Jei, nustačius asmens socialinių paslaugų poreikį, padaroma išvada, kad bendrųjų socialinių paslaugų ar socialinės priežiūros asmeniui nepakanka, atliekamas asmens socialinės globos poreikio nustatymas.
Punkto pakeitimai:
Nr. T2-189, 2016-06-30, paskelbta TAR 2016-07-04, i. k. 2016-18206
34. Asmens socialinės globos poreikis nustatomas vadovaujantis Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodika, Socialinės rizikos vaiko ir likusio be tėvų globos vaiko socialinės globos poreikio nustatymo metodika bei Socialinės globos poreikio vaikui su negalia nustatymo metodika, patvirtintomis Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro.
35. Asmens socialinės globos poreikis turi būti nustatytas per 30 kalendorinių dienų nuo prašymo gavimo dienos. Esant reikalui savivaldybės administracijos direktoriaus arba jo įgalioto asmens įsakymu šis terminas gali būti pratęstas.
36. Sveikatos priežiūros, švietimo ir ugdymo įstaigų, policijos ir kitų institucijų darbuotojai bei kiti asmenys privalo socialiniam darbuotojui, nustatančiam poreikį socialinėms paslaugoms, teikti išvadas, būtinas asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikiui nustatyti. Esant poreikiui, savivaldybė gali pareikalauti dokumentų, susijusių su asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymu, ir iš kitų institucijų bei įstaigų.
37. Jei socialiniam darbuotojui, atliekančiam vertinimą, reikalinga papildoma informacija, susijusi su socialinių paslaugų poreikio asmeniui (šeimai) nustatymu, jis gali pareikalauti iš asmens papildomų dokumentų, reikalingų poreikiui nustatyti.
38. Seniūnijos socialinis darbuotojas, nustatęs asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, pateikia išvadas Socialinės paramos skyriaus specialistui, kuris parengia sprendimo dėl socialinių paslaugų skyrimo projektą, kurį tvirtina savivaldybės administracijos direktorius ar jo įgaliotas asmuo.
Punkto pakeitimai:
Nr. T2-313, 2017-11-30, paskelbta TAR 2017-12-05, i. k. 2017-19477
39. Išskirtiniais atvejais, kai asmuo (šeima) patiria fizinį ar psichologinį smurtą ar kyla grėsmė jo fiziniam ar emociniam saugumui, sprendimas dėl socialinių paslaugų skyrimo gali būti priimtas nenustačius socialinių paslaugų poreikio. Tokiu atveju poreikis turi būti nustatytas suteikus (arba jau teikiant) socialines paslaugas (pvz.: intensyvios krizių įveikimo pagalbos, apgyvendinimo nakvynės namuose).
Punkto pakeitimai:
Nr. T2-189, 2016-06-30, paskelbta TAR 2016-07-04, i. k. 2016-18206
V. ASMENS SOCIALINĖS GLOBOS POREIKIO VERTINIMAS
40. Asmens socialinės globos poreikis nustatomas pagal asmens socialinio ir fizinio savarankiškumo vertinimo kriterijus.
41. Asmens savarankiškumas vertinamas pagal:
41.1. asmens socialinį savarankiškumą. Vertinant asmens socialinį savarankiškumą, apibūdinamos asmens gyvenimo sąlygos, asmens užimtumas, nustatomas asmens sugebėjimas palaikyti socialinius ryšius (su šeima, mokykla, draugais, kaimynais, bendruomene ir kt.), įvertinama asmens motyvacija ir pateikiami socialinių darbuotojų pastebėjimai, apibūdinantys asmens gebėjimus savarankiškai gyventi savo namuose;
41.2. asmens fizinį savarankiškumą. Vertinant asmens fizinį savarankiškumą, atsižvelgiama į jo sveikatos būklę, negalią, organizmo funkcijų sutrikimus, pagalbos reikalingumą, sugebėjimus savarankiškai atlikti būtiniausius buities darbus ir tenkinti būtinuosius poreikius, įvertinamas pagalbos kasdienėje veikloje poreikis.
42. Įvertinus asmens socialinį bei fizinį savarankiškumą, nustatomi šie asmens nesavarankiškumo lygiai: iš dalies nesavarankiškas, visiškai nesavarankiškas.
43. Nustatant asmens, gyvenančio kartu su šeima, socialinės globos poreikį, atsižvelgiama į artimųjų gebėjimus bei motyvaciją pasirūpinti vienas kitu.
VI. SOCIALINIŲ PASLAUGŲ ASMENIUI (ŠEIMAI) SKYRIMAS, SUSTABDYMAS IR NUTRAUKIMAS
45. Sprendimą dėl socialinės priežiūros asmeniui (šeimai) skyrimo priima administracijos direktorius ar jo įgaliotas asmuo per 14 kalendorinių dienų nuo asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo išvadų pateikimo savivaldybei dienos. Sprendimas dėl socialinės priežiūros socialinės rizikos šeimai skyrimo priimamas nedelsiant, gavus informaciją apie socialinę riziką, nepildant Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo formos pagal aprašo 32 punktą. Sprendimas dėl socialinės priežiūros asmeniui (šeimai) nutraukimo priimamas per 7 kalendorines dienas, nuo prašymo nutraukti paslaugas ar informacijos Socialinės paramos skyriuje gavimo dienos. Sprendimas dėl socialinės priežiūros paslaugų asmeniui (šeimai) laikino sustabdymo ar pratęsimo, atsižvelgiant į asmens (šeimos) prašymą arba į asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo išvadas, priimamas įstaigos, teikiančios socialinės priežiūros paslaugas, sprendimu per 7 kalendorines dienas nuo šių dokumentų gavimo dienos apie tai pažymint Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje (SPIS)
Punkto pakeitimai:
Nr. T2-189, 2016-06-30, paskelbta TAR 2016-07-04, i. k. 2016-18206
Nr. T2-313, 2017-11-30, paskelbta TAR 2017-12-05, i. k. 2017-19477
46. Sprendimą dėl apgyvendinimo savarankiško gyvenimo namuose, dienos socialinės globos, ilgalaikės socialinės globos paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo ar nutraukimo priima administracijos direktorius arba jo įgaliotas asmuo, Socialinių paslaugų skyrimo komisijos (toliau – Komisija) teikimu per 30 kalendorinių dienų nuo socialinių darbuotojų asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo išvadų pateikimo savivaldybei dienos. Sprendimą dėl trumpalaikės socialinės globos paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo priima administracijos direktorius arba jo įgaliotas asmuo, Socialinių paslaugų skyrimo komisijos (toliau – Komisija) teikimu per 10 kalendorinių dienų nuo socialinių darbuotojų asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo išvadų pateikimo savivaldybei dienos.
Punkto pakeitimai:
Nr. T2-313, 2017-11-30, paskelbta TAR 2017-12-05, i. k. 2017-19477
47. Sprendimas dėl apgyvendinimo savarankiško gyvenimo namuose, dienos socialinės globos, trumpalaikės socialinės globos, ilgalaikės socialinės globos paslaugų asmeniui (šeimai) sustabdymo ir pratęsimo atsižvelgiant į asmens (šeimos) prašymą arba į asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo išvadas, priimamas įstaigos, teikiančios socialines paslaugas, sprendimu per 5 kalendorines dienas apie tai pažymint Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje (SPIS)
Punkto pakeitimai:
Nr. T2-313, 2017-11-30, paskelbta TAR 2017-12-05, i. k. 2017-19477
471. Asmeniui (šeimai), kuriems laikinai sustabdytos pagalbos į namus arba dienos socialinės globos asmens namuose paslaugos, per vienerius metus nuo sustabdymo nepateikus prašymo jas pratęsti, per 7 kalendorines dienas nuo informacijos apie tai Socialinės paramos skyriuje gavimo dienos, priimamas sprendimas šias paslaugas nutraukti
Papildyta punktu:
Nr. T2-313, 2017-11-30, paskelbta TAR 2017-12-05, i. k. 2017-19477
48. Sprendimas dėl socialinių paslaugų skyrimo, sustabdymo ir nutraukimo asmeniui, rengiamam paleisti ar grįžusiam iš laisvės atėmimo, kardomojo kalinimo vietos ar socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigos, psichiatrijos ligoninės ar kito tipo stacionarios sveikatos priežiūros įstaigos, priimamas savivaldybės, kurios teritorijoje jis gyveno prieš patekdamas į laisvės atėmimo, kardomojo kalinimo vietą ar socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigą, psichiatrijos ligoninę, kito tipo stacionarią sveikatos priežiūros įstaigą arba kurioje gyvena jo šeima, institucijos nustatyta tvarka.
49. Priėmus sprendimą dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo, užpildoma Sprendimo dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo SP-9 forma, patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. A1-183 „Dėl kai kurių socialinei paramai gauti reikalingų formų patvirtinimo“.
Punkto pakeitimai:
Nr. T2-189, 2016-06-30, paskelbta TAR 2016-07-04, i. k. 2016-18206
50. Paaiškėjus, kad asmuo, besikreipiantis dėl socialinių paslaugų (vienas iš suaugusių šeimos narių, jo globėjas, rūpintojas), sąmoningai pateikė neteisingą informaciją socialinių paslaugų poreikiui nustatyti arba dirbtinai pablogino sąlygas, norėdamas gauti socialines paslaugas, socialinių paslaugų teikimas gali būti sustabdytas arba nutrauktas.
51. Jei asmeniui, gaunančiam socialines paslaugas socialinių paslaugų įstaigoje, reikia keisti paslaugų rūšį, šios įstaigos vadovas ar jo įgaliotas asmuo dėl socialinių paslaugų nutraukimo ar kitų socialinių paslaugų skyrimo kreipiasi į Socialinės paramos skyriaus specialistą, pateikdamas prašymą ir kitus reikiamus dokumentus. Socialinių paslaugų poreikio vertinimas neatliekamas, jei asmuo motyvuotu raštišku prašymu atsisako jam teikiamų paslaugų. Socialinių paslaugų įstaigos vadovas šį prašymą su savo išvadomis pateikia Socialinės paramos skyriaus specialistui.
Punkto pakeitimai:
Nr. T2-189, 2016-06-30, paskelbta TAR 2016-07-04, i. k. 2016-18206
Nr. T2-313, 2017-11-30, paskelbta TAR 2017-12-05, i. k. 2017-19477
52. Sprendimo dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo kopija per 5 darbo dienas nuo jo priėmimo dienos įteikiama (išsiunčiama) asmeniui arba įstaigai, teikiančiai socialines paslaugas. Sprendimo dėl socialinės priežiūros asmeniui (šeimai) skyrimo originalas įsegamas į asmens bylą, sprendimo dėl socialinės globos originalas asmeniui (šeimai) skyrimo saugomas Socialinės paramos skyriuje.
Punkto pakeitimai:
Nr. T2-189, 2016-06-30, paskelbta TAR 2016-07-04, i. k. 2016-18206
53. Savivaldybė, priėmusi sprendimą skirti asmeniui ilgalaikę, o vaikui, kuriam nustatyta laikinoji globa, ar socialinės rizikos vaikui – trumpalaikę socialinę globą valstybės Globos namuose, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas šio sprendimo kopiją ir dokumentų, nurodytų Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“ (toliau – Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašas ), 2 priedo 3, 5 ir 6 punktuose, kopijas išsiunčia:
Punkto pakeitimai:
Nr. T2-189, 2016-06-30, paskelbta TAR 2016-07-04, i. k. 2016-18206
531. Savivaldybė, priėmusi sprendimą dėl trumpalaikės socialinės globos, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas išsiunčia šio sprendimo kopiją ir dokumentų, nurodytų Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo 2 priedo 1, 2–4, 6–7 punktuose kopijas Globos namams, kurie teiks asmeniui trumpalaikę socialinę globą.
Papildyta punktu:
Nr. T2-189, 2016-06-30, paskelbta TAR 2016-07-04, i. k. 2016-18206
VII. ASMENS SIUNTIMAS Į GLOBOS NAMUS
54. Asmuo siunčiamas į Globos namus ilgalaikei ir trumpalaikei socialinei globai, vadovaujantis savivaldybės administracijos direktoriaus ar jo įgalioto asmens priimtu sprendimu dėl socialinės globos asmeniui skyrimo Globos namuose.
55. Globos namai, į kuriuos siunčiamas asmuo, yra parenkami pagal galimybes atsižvelgiant į asmens (globėjo, rūpintojo) pageidavimą. Apgyvendinant asmenis specializuotuose Globos namuose, pirmenybė teikiama tikslinių grupių, kurioms šie Globos namai yra skirti, asmenims.
56. Prieš apgyvendinant asmenį Globos namuose ilgalaikei arba trumpalaikei socialinei globai, yra išrašomas asmens siuntimas į Globos namus (toliau vadinama – siuntimas). Siuntimą išrašo savivaldybė, priėmusi sprendimą dėl socialinės globos skyrimo, o kai priimtas sprendimas dėl ilgalaikės socialinės globos valstybės globos namuose, – Tarnyba arba Departamentas.
561 Savivaldybės sprendimas dėl socialinės globos asmeniui skyrimo nepriimamas, kai asmuo, apgyvendintas valstybės biudžeto finansuojamoje įstaigoje iki 2007 m. sausio 1 d., pereina į valstybės Globos namus. Šie asmenys valstybės Globos namuose apgyvendinami Tarnybos arba Departamento siuntimu. Tarnybai arba Departamentui pateikiamas asmens prašymas apsigyventi valstybės Globos namuose ir dokumentas, patvirtinantis, kad asmuo apgyvendintas valstybės biudžeto finansuojamoje įstaigoje iki 2007 m. sausio 1 d., Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo 2 priedo 3 ir 5 punktuose nurodytų dokumentų kopijos.
Papildyta punktu:
Nr. T2-189, 2016-06-30, paskelbta TAR 2016-07-04, i. k. 2016-18206
57. Siuntimas per 3 darbo dienas nuo jo išrašymo dienos pateikiamas (išsiunčiamas) asmeniui (globėjui, rūpintojui). Siuntimo kopija pateikiama Globos namams, į kuriuos asmuo siunčiamas.
58. Išrašytas siuntimas galioja 30 kalendorinių dienų nuo jo išsiuntimo dienos. Savivaldybė, išrašiusi siuntimą, gali galiojimo terminą pratęsti, jeigu asmuo (globėjas, rūpintojas) raštu pateikia neginčijamas objektyvias priežastis, dėl kurių jis per nurodytą laiką negali apsigyventi Globos namuose.
59. Jeigu asmuo neapsigyvena Globos namuose per siuntimo galiojimo terminą, sprendimas skirti socialinę globą pripažįstamas netekusiu galios.
60. Savivaldybės atsakingas specialistas surenka asmens bylos dokumentus, nurodytus Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo 2 priede, ir parengia asmens bylą. Ši byla pateikiama Globos namams ne vėliau, kaip asmens apgyvendinimo dieną, o asmens byloje esančių dokumentų kopijos saugomos Socialinės paramos skyriuje.ׅ
Punkto pakeitimai:
Nr. T2-189, 2016-06-30, paskelbta TAR 2016-07-04, i. k. 2016-18206
Nr. T2-313, 2017-11-30, paskelbta TAR 2017-12-05, i. k. 2017-19477
61. Jei Globos namuose yra laisvų vietų ar Globos namuose apgyvendinamas likęs be tėvų globos vaikas, socialinės rizikos vaikas, siuntimas išrašomas ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sprendimo dėl socialinės globos skyrimo priėmimo dienos.
62. Jei Globos namuose nėra laisvų vietų, asmuo yra įrašomas į savivaldybės eilę ilgalaikei socialinei globai gauti, o tais atvejais, kai asmeniui skirta ilgalaikė socialinė globa valstybės Globos namuose, – į asmenų eilę ilgalaikei socialinei globai gauti valstybės Globos namuose, kurią sudaro ir tvarko Departamentas arba Tarnyba.
Punkto pakeitimai:
Nr. T2-189, 2016-06-30, paskelbta TAR 2016-07-04, i. k. 2016-18206
63. Asmenų eilė ilgalaikei socialinei globai gauti sudaroma pagal sprendimų dėl socialinės globos skyrimo priėmimo datą. Tais atvejais, kai sprendimai dėl socialinės globos skyrimo priimami ta pačia data keliems asmenims, atsižvelgiama ir į jų Prašymo-paraiškos socialinėms paslaugoms gauti pateikimo datą bei registracijos numerį S6.
64. Savivaldybė gali apgyvendinti asmenį Globos namuose be eilės – skubos tvarka, Komisijos teikimu, išskyrus atvejus, kai asmuo apgyvendinamas valstybės Globos namuose.
65. Asmenų eilė ilgalaikei socialinei globai gauti valstybės Globos namuose sudaroma pagal savivaldybių sprendimų dėl ilgalaikės socialinės globos skyrimo valstybės Globos namuose gavimo Departamente arba Tarnyboje datą.
Tais atvejais, kai ta pačia data gaunami kelių savivaldybių sprendimai dėl socialinės globos skyrimo valstybės Globos namuose, sudarant eilę atsižvelgiama į šių sprendimų priėmimo datą, o kai ta pačia data gaunami keli vienos savivaldybės sprendimai, priimti ta pačia data, – į jų registracijos eilės numerį.
Atsiradus aplinkybėms, dėl kurių asmuo, įrašytas į asmenų eilę ilgalaikei socialinei globai gauti valstybės Globos namuose, nebus apgyvendinamas šiuose Globos namuose, sprendimą dėl socialinės globos asmeniui skyrimo priėmusi savivaldybė per 3 darbo dienas nuo šių aplinkybių atsiradimo privalo informuoti Departamentą arba Tarnybą.
Punkto pakeitimai:
Nr. T2-189, 2016-06-30, paskelbta TAR 2016-07-04, i. k. 2016-18206
VIII. ASMENS (ŠEIMOS) TEISĖS IR PAREIGOS
671 Asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių), jo globėjas, rūpintojas turi teisę gauti informaciją apie Lietuvos Respublikos teritorijoje veikiančias socialinių paslaugų įstaigas, laisvas vietas jose, socialinių paslaugų kainas.
Papildyta punktu:
Nr. T2-189, 2016-06-30, paskelbta TAR 2016-07-04, i. k. 2016-18206
IX. INFORMACIJOS APIE ASMENĮ (ŠEIMĄ), GAUNANTĮ SOCIALINES PASLAUGAS, SAUGOJIMAS
69. Neteko galios nuo 2017-12-06
Punkto naikinimas:
Nr. T2-313, 2017-11-30, paskelbta TAR 2017-12-05, i. k. 2017-19477
Punkto pakeitimai:
Nr. T2-189, 2016-06-30, paskelbta TAR 2016-07-04, i. k. 2016-18206
70. Neteko galios nuo 2017-12-06
Punkto naikinimas:
Nr. T2-313, 2017-11-30, paskelbta TAR 2017-12-05, i. k. 2017-19477
Punkto pakeitimai:
Nr. T2-189, 2016-06-30, paskelbta TAR 2016-07-04, i. k. 2016-18206
71. Savivaldybė savo interneto svetainėje skelbia informaciją apie savivaldybės teikiamas socialines paslaugas, savivaldybės socialinės globos įstaigas ir laisvas vietas jose, socialinės globos kainas, laukiančių savivaldybės eilėje ilgalaikei socialinei globai gauti asmenų skaičių.
Punkto pakeitimai:
Nr. T2-189, 2016-06-30, paskelbta TAR 2016-07-04, i. k. 2016-18206
72. Socialinių paslaugų įstaigoje informacija apie asmenį (šeimą), gaunantį socialines paslaugas, kaupiama ir saugoma asmens byloje.
73. Neteko galios nuo 2017-12-06
Punkto naikinimas:
Nr. T2-313, 2017-11-30, paskelbta TAR 2017-12-05, i. k. 2017-19477
731 Duomenis apie gyventojams skirtas, teikiamas ir neskirtas (nurodydamos jų neskyrimo priežastis) socialines paslaugas savivaldybės teikia Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje (SPIS).
Papildyta punktu:
Nr. T2-189, 2016-06-30, paskelbta TAR 2016-07-04, i. k. 2016-18206
X. SKUNDŲ NAGRINĖJIMAS
74. Savivaldybės nustatyta tvarka paskirtų socialinių darbuotojų asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo išvadas, sprendimą dėl socialinių paslaugų asmeniui skyrimo, įrašymą į savivaldybės asmenų eilę ilgalaikei socialinei globai gauti, siuntimą į Globos namus asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas, kiti suinteresuoti asmenys gali apskųsti savivaldybės administracijos direktoriui. Šiais atvejais savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu turi būti sudaryta komisija, kuri pakartotinai nustatytų asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį.
75. Socialinis darbuotojas, kaltas dėl netinkamo asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo, gali būti traukiamas drausminėn atsakomybėn teisės aktų nustatyta tvarka.
76. Asmens (šeimos) socialinių paslaugų, finansuojamų iš valstybės biudžeto specialių tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams, socialinių paslaugų poreikio nustatymo ar asmens (šeimos) finansinių galimybių mokėti už jas vertinimo išvadas, sprendimus dėl šių paslaugų skyrimo asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas, kiti suinteresuoti asmenys gali apskųsti Socialinių paslaugų priežiūros departamentui prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.
77. Nustatęs pažeidimus dėl socialinių paslaugų, finansuojamų iš valstybės biudžeto specialiųjų tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams, poreikio nustatymo ar jų skyrimo, teikimo, asmens (šeimos) finansinių galimybių mokėti už šias paslaugas vertinimo, Socialinių paslaugų priežiūros departamentas turi kreiptis į savivaldybės administracijos direktorių ir pereikalauti pašalinti trūkumus.
1 priedas. Neteko galios nuo 2017-12-06
Priedo naikinimas:
Nr. T2-313, 2017-11-30, paskelbta TAR 2017-12-05, i. k. 2017-19477
Pakeitimai:
1.
Jurbarko rajono savivaldybės taryba, Sprendimas
Nr. T2-351, 2015-12-17, paskelbta TAR 2015-12-18, i. k. 2015-19992
Dėl Jurbarko rajono savivaldybės tarybos 2013 m. balandžio 25 d. sprendimo Nr. T2-115 „Dėl asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos“ pakeitimo
2.
Jurbarko rajono savivaldybės taryba, Sprendimas
Nr. T2-189, 2016-06-30, paskelbta TAR 2016-07-04, i. k. 2016-18206
Dėl Jurbarko rajono savivaldybės tarybos 2013 m. balandžio 25 d. sprendimo Nr. T2-115 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos“ pakeitimo
3.
Jurbarko rajono savivaldybės taryba, Sprendimas
Nr. T2-313, 2017-11-30, paskelbta TAR 2017-12-05, i. k. 2017-19477
Dėl Jurbarko rajono savivaldybės tarybos 2013 m. balandžio 25 d. sprendimo Nr. T2-115 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos“ pakeitimo