Nutarimas netenka galios 1996-10-19:
Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas
Nr. 1195, 1996-10-11, Žin., 1996, Nr. 101-2309 (1996-10-18), i. k. 0961100NUTA00001195
Dėl statybų, finansuojamų visuomenės lėšomis, statybos ir projektavimo rangos sutarčių sudarymo tvarkos
Suvestinė redakcija nuo 1995-08-03 iki 1996-10-18
Nutarimas paskelbtas: Žin. 1995, Nr. 10-223, i. k. 0951100NUTA00000114
LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL STATYBOS RANGOS SUTARTIES NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
1995 m. sausio 23 d. Nr. 114
Vilnius
2. Pavesti Statybos ir urbanistikos ministerijai teikti aiškinimus ir rengti rekomendacijas Statybos rangos sutarties nuostatų taikymo ir šių sutarčių sudarymo klausimais.
3. Pripažinti netekusiais galios:
3.1. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. balandžio 7 d. nutarimą Nr. 255 „Dėl Laikinųjų statybos rangos sutarties nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 1992, Nr. 17-490);
3.2. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. spalio 2 d. nutarimo Nr. 721 „Dėl statybos objektų (darbų) kainos nustatymo tvarkos“ (Žin., 1992, Nr. 30-942) 6 punktą.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1995 m. sausio 23 d. nutarimu Nr. 114
STATYBOS RANGOS SUTARTIES NUOSTATAI
BENDROJI DALIS
1. Šie nuostatai reglamentuoja statybos proceso dalyvių: statytojų (toliau vadinama – užsakovai), darbų atlikėjų arba užsakymo vykdytojų (toliau vadinama – rangovai) tarpusavio statybos rangos sutarčių (toliau vadinama – sutartys) sudarymo ir vykdymo tvarką, pareigas ir teises, atsakomybę, nesutarimų ir ginčų šiais klausimais nagrinėjimo tvarką.
Šiais nuostatais vadovaujamasi sudarant sutartis (pavyzdinė forma pridedama) dėl statybų, finansuojamų iš Lietuvos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų, lengvatinių kreditų bei paramos fondų.
Kitais atvejais šie nuostatai gali būti taikomi šalims susitarus, nurodžius apie tai sutarties sąlygose (sutartyje).
2. Sutartis yra pagrindinis teisinis dokumentas, pagal įstatymus, kitus normatyvinius aktus ir šiuos nuostatus reglamentuojantis užsakovų ir rangovų tarpusavio santykius, atsiskaitymo tvarką ir formas, nustatantis turtinę atsakomybę už sutartinių įsipareigojimų nevykdymą.
3. Sutartis sudaroma dėl konkretaus objekto (pastato, statinio bei įrenginio arba jų dalių, konstrukcijų dalių ir pan.) statybos, taip pat dėl keleto tam tikrų statybos darbų.
Sutarties objektas (toliau vadinama – objektas) gali būti statyba (visi statybos darbai arba tik projektavimas, bendrieji ir specialieji statybos darbai, technologinių įrengimų ir statybinių medžiagų bei konstrukcijų komplektavimas ir tiekimas, įrengimų montavimas, išbandymas ir derinimas, bandomosios produkcijos gamyba, techninio personalo mokymas eksploatuoti objektą ir pan.), taip pat pastatų, statinių bei įrengimų rekonstravimas, atstatymas ir remontas.
Sutartis sudaroma visam objekto statybos (darbų) laikui ir gali būti keičiama papildomu šalių susitarimu.
Gali būti sudaroma objekto statybos sutartis, kartu parengiant ir projektą. Projekto koncepcija ir darbų programa turi būti užsakovo parengta ir patvirtinta prieš sudarant sutartį.
Sutartis sudaroma tik po to, kai statyba parengta techniškai, gautas leidimas, įsigytas sklypas, numatyti asignavimai.
4. Statybų, kurios finansuojamos iš Lietuvos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų, užsakovai yra Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotos valstybės valdymo institucijos, savivaldos institucijos arba jų paskirti ūkio subjektai. Kitų statybų užsakovai gali būti Lietuvos Respublikos ar kitų valstybių juridiniai ir fiziniai asmenys.
5. Objekto rangovas gali būti kiekvienas ūkio subjektas (nepriklausomai nuo įmonės rūšies ir nuosavybės formos), turintis kvalifikaciją, kurios reikia sutartyje numatytiems darbams atlikti.
6. Sutartyje nurodoma objekto sudėtis, kaina, darbų finansavimo ir atsiskaitymo už darbus tvarka ir būdai, statybos laikas, šalių atsakomybė, sutarties pakeitimo, nutraukimo ir kitos sąlygos. Šios sąlygos gali būti keičiamos tik šalims susitarus arba jeigu tai numatyta įstatyme.
7. Laikoma, jog sutartis sudaryta, kai šalys susitaria tarpusavyje, ją pasirašo ir patvirtina antspaudais. Taip pat įforminamas ir papildomas susitarimas.
8. Objekto vertė nustatoma laikantis Statybos ir urbanistikos ministerijos nustatytos statybos objektų (darbų) kainos skaičiavimo tvarkos.
Sutartyje numatyta kaina dėl objektyviai pakitusių sutarties vykdymo sąlygų gali būti tikslinama šalims susitarus, laikantis Statybos ir urbanistikos ministerijos nustatytos statybos objektų (darbų) kainos skaičiavimo tvarkos.
Baudas ir delspinigius užsakovas moka paprastai iš užsakovo rezervo lėšų, įtrauktų į skaičiuojamąją kainą, o jų dydžiai numatomi sutartyje.
KONKURSAS
9. Objektų rangovai parenkami konkurso būdu arba derantis. Statybos rangos konkurso arba derybų (toliau vadinama – konkursas) tikslas – pasirinkti rangovą, pateikusį konkurso sąlygas labiausiai atitinkantį variantą ir sugebantį jį įgyvendinti. Svarbiausiasis atrankos kriterijus – mažiausia objekto kaina, laikantis rangos darbų trukmės, kokybės ir kitų užsakovo nurodytų sąlygų. Esant keliems lygiaverčiams pasiūlymams, pirmenybė teikiama Lietuvos Respublikos įmonėms.
10. Konkursą skelbia ir organizuoja užsakovas (jo įgaliotiniai) pagal Statybos ir urbanistikos ministerijos patvirtintus nuostatus.
Konkursui organizuoti ir vykdyti bei jo rezultatams vertinti užsakovas sudaro ne mažiau kaip trijų asmenų komisiją. Į ją, be kitų asmenų, rekomenduojama skirti savivaldybės architektūros tarnybos atstovą.
11. Konkurso dalyviai po to, kai 10 punkte nurodyta komisija priima sprendimą, gali kreiptis su pareiškimu į Statybos ir urbanistikos ministeriją. Ministerija, gavusi šį pareiškimą, jį išnagrinėja ir priima atitinkamą sprendimą, apie kurį informuoja pareiškėjus ir prireikus – visuomenę, o konkurencijos varžymo atveju – Valstybinę konkurencijos ir vartotojų teisių gynimo tarnybą prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės.
Prireikus Statybos ir urbanistikos ministerija sudaro komisiją konkurso teisėtumui patikrinti. Į komisiją, be Statybos ir urbanistikos ministerijos atstovų, kiekvienu konkrečiu atveju turi būti paskirti kitų suinteresuotų valstybės valdymo institucijų atstovai.
Punkto pakeitimai:
Nr. 1058, 1995-07-27, Žin., 1995, Nr. 63-1597 (1995-08-02), i. k. 0951100NUTA00001058
PAREIGOS IR TEISĖS
12. Užsakovas turi:
12.1. pateikti rangovui objektui statyti numatomo žemės sklypo (trasos) dokumentaciją, kurioje turi būti nurodyti visi esami objektai ir geodezinio žymėjimo pagrindas;
12.5. perduoti rangovui įrengimus, medžiagas ir gaminius, kuriuos tiekti pagal sutartį sutiko užsakovas;
12.8. atsižvelgdamas į pasirašytų sutarčių sąlygas, skirti rangovui reikiamą techninį personalą, kuris mokomas aptarnauti, prižiūrėti bei remontuoti pastatytus objektus ir dirbti su sumontuotais įrengimais;
12.10. jeigu rekonstruojant, plečiant arba techniškai pertvarkant veikiančius objektus negalima atskirti statybos aikštelės pagal sutartyje numatytas sąlygas, užtikrinti priešgaisrinę saugą ir saugą darbe;
13. Rangovas turi:
13.2. pateikti naujų medžiagų pavyzdžius, jų išbandymo rezultatus (sertifikatus), išmokyti užsakovo techninį personalą eksploatuoti objektą, jeigu kitaip nenumatyta sutartyje;
13.3. užtikrinti saugą darbe statybos aikštelėje, jos priešgaisrinę apsaugą ir aplinkos ekologinę apsaugą;
13.5. nurodyti objekto garantinį naudojimo laiką, per kurį fiksuojami ir pašalinami defektai, susiję su netinkamu darbų atlikimu;
13.7. pateikti užsakovui medžiagos sunaudojimo ataskaitą ir grąžinti medžiagos likutį, jeigu visas darbas arba jo dalis atliekama iš užsakovo medžiagos;
14. Užsakovas gali prisiimti dalį rangovui priskirtinų pareigų (projektavimą, įrengimų ir medžiagų tiekimą bei kitokius darbus) arba jas perduoti kitiems rangovams, kartu prisiimdamas arba kitiems rangovams perduodamas visą atsakomybę už jų vykdymą. Visa tai aptariama sutartyje, nustatant objekto sudėtį.
SUTARTIES GALIOJIMO PABAIGA
16. Sutartis baigia galioti, jeigu ji yra tinkamai įvykdyta, jeigu šalys susitaria ją nutraukti, taip pat esant atitinkamam teismo sprendimui, ar įstatymo numatytais atvejais – Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimui.
17. Šalis, negalinti vykdyti sutarties, privalo pranešti apie tai kitai šaliai, o prireikus – ir kitiems suinteresuotiems asmenims.
18. Šalių susitarimas dėl sutarties vykdymo sustabdymo arba sutarties nutraukimo įforminamas pasirašant dvišalį dokumentą, o sutarties galiojimo pabaiga (ją įvykdžius) įforminama objekto priėmimo naudoti aktu.
19. Per garantinį laiką nustatyti objekte defektai ne vėliau kaip per savaitę nuo užsakovo pranešimo gavimo dienos surašomi dvišaliame užsakovo (arba eksploatuojančios organizacijos) ir rangovo akte. Šiuos defektus rangovas privalo besąlygiškai šalinti savo lėšomis.
Jeigu rangovas neatvyksta įvertinti defektų ar atsisako juos šalinti, nurodytasis aktas surašomas dalyvaujant valstybiniam statybos priežiūros atstovui ir defektus pašalina užsakovas savo jėgomis arba ne konkurso tvarka pasitelkęs kitus rangovus, o rangovas sumoka užsakovui (eksploatuojančiai organizacijai) už atliktus darbus, taip pat sutartyje nurodyto dydžio baudą.
ATSAKOMYBĖ
Pavyzdinė forma
STATYBOS RANGOS SUTARTIS
199__ m. ______________ mėn. ___ d.
__________________________________________________________________________ ,
(įmonės, organizacijos pavadinimas ir kodas)
atstovaujamas(-a) ___________________________________________________________ ,
(pareigos, vardas, pavardė)
toliau vadinamas užsakovu, ir _________________________________________________ ,
(statybos ir montavimo įmonės, organizacijos pavadinimas ir kodas)
atstovaujamas(-a)____________________________________________________________
(pareigos, vardas, pavardė)
toliau vadinamas rangovu, sudarė šią sutartį:
1. Sutarties objektas: _________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(pastato, statinio, darbų. pavadinimas)
2. Sutarties objekto kaina, nustatyta ____________________________________________ ,
(kuo remiantis)
yra ___________ Lt, ________________________________________________________ .
(suma žodžiais)
3. Užsakovas darbų pradžioje sumoka _______________ procentų sutartos kainos, o už visą
sutarties objektą sumoka ___________________________________________________________ .
(visiškai jį užbaigus, etapais, kiekvieną mėnesį ar pan.)
4. Rangovas darbus pradeda 199 __ m. __________________ mėn. __ d. ir baigia 199 __ m.
________________ mėn. ___ d.
5. Vykdydamos šią sutartį, šalys vadovaujasi įstatymais, kitais normatyviniais aktais, Statybos rangos sutarties nuostatais ir šios sutarties sąlygomis.
6. Užsakovas įsipareigoja vykdyti visas jam priskiriamas pareigas ir prisiima atlikti: ________
__________________________________________________________________________ .
(užsakovui priskiriamos pareigos, jų atlikimo laikas)
7. Rangovas įsipareigoja:
atlikti _____________________________________________________________________
(darbai, kuriuos atliks pats rangovas, ir darbai, kuriuos perduos – nurodant kam)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________ ;
darbus atlikti, laikydamasis esamų normų ir taisyklių;
keisti užsakovo patvirtintus projektinius sprendimus tik gavęs jo rašytinį sutikimą;
ne vėliau kaip ___________________________________________ pateikti užsakovui pažymą apie atliktus darbus ir ne vėliau kaip _________________________ pranešti apie objekto užbaigimą, prašydamas organizuoti jo priėmimą.
9. Šalių atsakomybė už neįvykdytą sutartį joje ar vėliau šalių nustatytu laiku arba už kitokius sutarties pažeidimus:
užsakovas:
nepagrįstai uždelsęs atsiskaityti už atliktus darbus nustatytuoju laiku, moka rangovui ______________ proc. pradinės neapmokėtų darbų kainos dydžio delspinigius už kiekvieną uždelstą dieną;
nepagrįstai uždelsęs priimti objektą naudoti ilgiau kaip 5 dienas nuo rangovo pranešimo gavimo, moka rangovui ____ proc. sutartyje nurodytos pradinės objekto kainos dydžio baudą už kiekvieną uždelstą dieną;
nutraukęs sutartį ne dėl rangovo kaltės, atlygina rangovui jo turėtas pagrįstas objekto statybos išlaidas ir nuostolius, susijusius su sutarties nutraukimu;
rangovas:
užsakovo nurodytu laiku nepašalinęs defektų, nustatytų per garantinį laiką, moka užsakovui ____________ Lt dydžio baudą ir atlygina užsakovo išlaidas, susijusias su defektų šalinimu, ir dėl to užsakovo patirtus nuostolius;
nutraukęs sutartį dėl nepateisinamos priežasties, sumoka užsakovui _____ proc. sutartyje nurodytos pradinės darbų kainos dydžio baudą ir atlygina dėl to užsakovo patirtus nuostolius;
uždelsęs objekto statybą, moka užsakovui ______________ Lt delspinigius už kiekvieną uždelstą dieną ir atlygina dėl to užsakovo patirtus nuostolius.
11. Sutarties priedai:
kalendorinis darbų vykdymo, priėmimo ir atsiskaitymo už juos grafikas;
užsakovo medžiagų, gaminių ir įrengimų tiekimo grafikas;
projektavimo darbų grafikas;
projektinės dokumentacijos sudėtis ir apimtis;
įrengimų ir sistemų bandymo darbų grafikas;
sutarties sąlygos.
12. Šalių adresai, telefonų, teleksų, telefaksų Nr., atsiskaitomosios sąskaitos:
užsakovo: __________________________________________________________________
__________________________________________________________________________ ;
rangovo: ___________________________________________________________________
__________________________________________________________________________ .
Ši sutartis sudaryta _____________________ egzemplioriais:
__________________ užsakovui, ____________________ rangovui.
Užsakovas (Parašas) (Vardo raidė, pavardė) A. V.
Rangovas (Parašas) (Vardo raidė, pavardė) A. V.
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas
Nr. 1058, 1995-07-27, Žin., 1995, Nr. 63-1597 (1995-08-02), i. k. 0951100NUTA00001058
Dėl kai kurių Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimų ir potvarkių nuostatų, susijusių su Valstybine konkurencijos ir vartotojų teisių gynimo tarnyba prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, dalinio pakeitimo