Įsakymas skelbtas: Žin., 2004, Nr. 15-484
Neoficialus įsakymo tekstas
VALSTYBINĖS ATOMINĖS ENERGETIKOS SAUGOS INSPEKCIJOS (VATESI) VIRŠININKO
Į S A K Y M A S
DĖL AVARINIO AUŠINIMO IR ŠILUMOS NUVEDIMO NUO BRANDUOLINIO REAKTORIAUS GALUTINIAM SUGĖRIKLIUI SISTEMŲ PROJEKTAVIMO, ĮRENGIMO IR EKSPLOATAVIMO REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO
2003 m. gruodžio 30 d. Nr. 22.3-71
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. liepos 1 d. nutarimu Nr.1014 patvirtintais Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos nuostatais (Žin., 2002, Nr.69-2814):
1. T v i r t i n u Avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui sistemų projektavimo, įrengimo ir eksploatavimo reikalavimus (P-2003-03) (pridedama).
2. N u s t a t a u, kad Avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui sistemų projektavimo, įrengimo ir eksploatavimo reikalavimai (P-2003-03) įsigalioja nuo 2004 m. kovo 31 d.
3. Eksploatuojanti organizacija parengia ir suderina su VATESI Reikalavimų įgyvendinimo priemonių planą, numatant darbų apimtis ir terminus.
viršininkas Saulius Kutas
______________
PATVIRTINTA
VATESI viršininko
2003-12-30 įsakymu Nr. 22.3-71
AVARINIO AUŠINIMO IR ŠILUMOS NUVEDIMO NUO BRANDUOLINIO REAKTORIAUS
GALUTINIAM SUGĖRIKLIUI SISTEMŲ PROJEKTAVIMO, ĮRENGIMO IR EKSPLOATAVIMO REIKALAVIMAI
(P-2003-03)
I. ĮVADAS
1. Avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui sistemų projektavimo, įrengimo ir eksploatavimo reikalavimai (P-2003-03) (toliau – Reikalavimai) yra taikomi atominių elektrinių su RBMK-1500 tipo reaktoriais avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus sistemoms ir jų elementams.
Punkto pakeitimai:
Nr. 22.3-54, 2011-06-10, Žin., 2011, Nr. Nr. 73-3530 (2011-06-16)
2. Reikalavimai parengti įvertinant galiojančių teisinių ir norminių dokumentų reikalavimus. Jie nustato reikalavimus avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus funkcijas atliekančių sistemų projektavimui, įrengimui ir eksploatavimui.
3. Reikalavimai parengti remiantis „Avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus sistemų įrengimo ir eksploatacijos taisyklėmis“ (PNAE G-5-020-90) ir vadovaujančiu TATENA dokumentu „Reaktoriaus šilumnešio sistema ir su ja susijusios atominių elektrinių sistemos“ (¹50-SG-D13), bei įvertinant kitus saugą reglamentuojančius dokumentus (TATENA dokumentai INSAG-3, INSAG-8, INSAG-12, NS-R-1, NS-R-2).
4. Reikalavimai yra privalomi Eksploatuojančiai organizacijai (toliau tekste – EO) ir organizacijoms, atliekančioms darbus arba teikiančioms paslaugas Eksploatuojančiai organizacijai.
II. PAGRINDINĖS SĄVOKOS
5. Šiame dokumente naudojamos šios pagrindinės sąvokos:
Avarinis aušinimas – šilumos paėmimo iš aktyviosios zonos procesas, siekiant išvengti kuro kanalų pažeidimų avarijos metu, viršijančių projekte nustatytas ribas.
Atominė elektrinė (toliau tekste – AE) – visuma įrengimų ir pastatų, skirtų elektros arba elektros ir šilumos energijai gaminti naudojant branduolinį kurą.
Bandymai – eksperimentinis sistemų (elementų) darbingumo ir atitikimo projektinėms charakteristikoms patikrinimas.
Branduolinė avarija – avarija, susijusi su šilumą išskiriančių elementų pažeidimu, viršijančiu nustatytas saugios eksploatacijos ribas, ir(ar) personalo apšvita, viršijančia leistiną normalios eksploatacijos metu, dėl:
• grandininės branduolinės reakcijos kontrolės ir valdymo sutrikimo aktyviojoje reaktoriaus zonoje;
• kritinės masės susidarymo perkraunant, transportuojant ir saugojant šilumą išskiriančius elementus;
• šilumą išskiriančių elementų aušinimo sutrikimo.
Branduolinės energetikos objektas (toliau tekste – BEO) – atominė elektrinė, branduolinis reaktorius, branduolinių medžiagų ir radioaktyviųjų atliekų saugykla, jų perdirbimo objektas.
Branduolinė sauga – AE ypatybė riboti normalios eksploatacijos ir avarijos metu, pagal nustatytas ribas, radiacijos poveikį personalui, gyventojams ir aplinkai.
Eksploatuojanti organizacija (toliau tekste – EO) – ūkio subjektas, vykdantis savo jėgomis ar įtraukiant kitas įmones (organizacijas) į veiklą visais atominės elektrinės gyvavimo ciklo etapais: aikštelės parinkimo, projektavimo, statybos, atidavimo eksploatuoti, eksploatacijos bei AE eksploatacijos nutraukimo, turintis valstybės valdymo ir priežiūros institucijos išduotą licenciją šiai veiklai bei materialinių ir finansinių išteklių eksploatuoti branduolinės energetikos objektą ir atsakingas už jo saugos būklę.
Funkciniai bandymai – bandymai, atliekami siekiant nustatyti sistemos gebėjimą atlikti reikalaujamas funkcijas.
Galutinis sugėriklis –vandens telkinys ir/arba atmosferos oras.
Kompleksiniai bandymai – kelių sistemų bandymai, atliekami siekiant nustatyti sistemų gebėjimą atlikti reikalaujamas funkcijas, kai tos sistemos dirba vienu metu.
Reaktoriaus įrenginio (toliau tekste – RĮ) vidinė savisauga – saugą užtikrinanti savybė pagrįsta savaiminiais grįžtamaisiais ryšiais ir procesais.
Šilumos nuvedimas galutiniam sugėrikliui – šilumos nuvedimo nuo aktyviosios zonos ir atidavimo galutiniam sugėrikliui procesas.
Tarpinis kontūras – kontūras, atliekantis papildomo barjero funkciją, sulaikant radioaktyviąsias medžiagas nuo patekimo į aplinką, nuvedant šilumą nuo aktyviosios zonos galutiniam sugėrikliui metu.
III. BENDRIEJI NUOSTATAI
6. Licenzijos projektuoti, statyti, eksploatuoti ir rekonstruoti BEO išdavimo tvarką nustato atitinkami teisiniai dokumentai.
7. Projektavimo, statybos, konstravimo, gamybos, montavimo, rekonstravimo darbus, bandymus, BEO sistemų ir elementų eksploataciją turi atlikti įmonės, organizacijos, susivienijimai turintys kvalifikuotą personalą, projektavimo, konstravimo, technologines tarnybas ir visą techninę įrangą, būtiną kokybiškam atitinkamų darbų atlikimui.
IV. TECHNINIAI REIKALAVIMAI AVARINIO AUŠINIMO IR ŠILUMOS NUVEDIMO NUO
BRANDUOLINIO REAKTORIAUS SISTEMŲ PROJEKTAVIMUI IR ĮRENGIMUI
8. EO, atliekanti avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui sistemų eksploataciją, VATESI pareikalavus privalo jai pateikti projektinę dokumentaciją, sistemų priėmimo, bandymų ir patikrinimo aktus, elementų gamybos kokybės kontrolės dokumentus.
9. Sistemų, atliekančių avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui funkcijas, projektinė dokumentacija ir jos pakeitimai turi būti rengiami šiuolaikiniame moksliniame-techniniame lygyje. Projektų ir jo pakeitimų pagrindimui turi būti atlikta nepriklausoma ekspertizė, prieš juos pateikiant suderinimui su VATESI. Pakeitimus turi patvirtinti Eksploatuojanti organizacija.
10. Reaktoriaus avarinį aušinimą užtikrina:
10.1. šilumos paėmimą iš aktyviausios zonos siekiant išvengti kuro kanalų pažeidimų avarijos metų;
10.2. šilumos nuvedimą galutiniam sugėrikliui.
11. Avarinio aušinimo (šilumos paėmimo iš reaktoriaus aktyviosios zonos) sistema priklauso apsauginėms saugos sistemoms.
12. Šilumos nuvedimo galutiniam sugėrikliui sistema priklauso saugą užtikrinančių sistemų grupei.
13. Sistemų, atliekančių avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui funkcijos, sudėtis ir ribos yra apibrėžiamos AE projekte.
14. Sistemos, atliekančios avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui funkcijas, turi būti suprojektuotos taip, kad būtų užtikrintas likutinės šilumos paėmimas ir šios šilumos perdavimas galutiniam sugėrikliui avarijos metu ir po avarijos, bei kad šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui metu radioaktyvus šilumnešis nepatektų į aplinką visais darbo režimais. AE projekte turi būti pagrįsta, kad šių sistemų veikimo laikas minėtais režimais bus pakankamas funkcijos atlikimui.
15. RĮ projekte turi būti pagrįsta avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui sistemų sąveika su šilumnešiu, konstrukcinėmis medžiagomis ir sistemų įtaka branduolinėms-fizikinėms aktyviosios zonos savybėms.
16. Aktyviosios zonos likutinės šilumos išsiskyrimo skaičiavimo metodo pasirinkimas turi būti pagrįstas projekte. Likutinės šilumos išsiskyrimo dydis turi būti nustatomas konservatyviai, įvertinant pasirinkto metodo paklaidas.
17. Avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui sistemoms reikalavimai nustatomi įvertinat vienetinio gedimo principą.
18. RĮ projekte turi būti įvertintas galimas poveikis kitoms RĮ sistemoms, susijęs su avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui sistemų įjungimu ir veikimu.
19. Avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui sistemos turi būti apsaugotos nuo gretimų vamzdynų trūkio ir statybinių konstrukcijų pažeidimų pasekmių.
20. Sistemos, atliekančios avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui funkcijas, turi atlikti savo funkcijas ir išorinio elektros maitinimo praradimo metu. Avarinis elektros maitinimas turi būti įjungiamas automatiškai per laiko intervalą, kurio metu elektros maitinimo praradimas negali sukelti pažeidimų, viršijančių avarijai nustatytas projektines šilumą išskiriančių elementų pažeidimo ribas. Naudojant hidraulines, pneumatines ir dujines pavaras, turi būti numatyti darbo agentų šaltiniai, užtikrinantys įrenginių darbą avarijos metu ir po avarijos.
21. RĮ ir AE projekte, turi būti numatytos sistemos ir priemonės neprojektinių avarijų valdymui, išskyrus tada, kai tokios avarijos yra negalimos dėl reaktoriaus vidinės savisaugos savybių ir principų. Pakankamas sistemų funkcionavimo laikas turi būti pagrįstas AE projekte.
22. Avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui sistemos ir patalpos, kuriose įrengtos šios sistemos, turi užtikrinti funkcinių ir kompleksinių bandymų atlikimo bei techninio atestavimo ir aptarnavimo galimybę.
23. Avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui sistemos turi būti atestuotos arba išbandytos atitinkamai pagal projektinius reikalavimus.
24. Projektuojant ir įrengiant avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui sistemas turi būti įvertintas medžiagų senėjimas ir degradacija visam projektiniam eksploatacijos laikotarpiui.
25. Sistemų, atliekančių avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui funkcijas, projektavimas, statyba, konstravimas, gamyba, montavimas ir rekonstrukcija turi būti atliekami įvertinant aplinkos poveikį (žemės drebėjimus, uraganus, potvynius galimus BEO buvimo rajone) ir kitus išorinius veiksnius.
26. Projekte turi būti numatyta avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui sistemų radiacinė kontrolė.
27. BEO projekte turi būti numatyti šilumnešio valymo, avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui sistemų elementų deaktyvavimo techniniai ir organizaciniai veiksmai.
28. Reikalavimai šilumnešio kokybei ir techninės priemonės jos palaikymui turi užtikrinti avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui sistemų darbingumą.
29. Avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui sistemų įrangos markiravimas turi būti atliekamas naudojant projektinius kodus.
30. Šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui sistemos, dirbančios uždaru kontūru, vandens surinkimo ir saugojimo talpos tūris turi būti nustatomas nepertraukiamam šios sistemos darbui, kol vandens papildymo vandentiekis remontuojamas.
31. Vandens papildymo vamzdynų remonto laikas turi būti pagrįstas įvertinant būtinus šio remonto atlikimui įrankius ir įrangą, taip pat remontinio personalo kvalifikaciją.
32. Dambos, vandenvietės ir kanalai turi būti projektuojami pagal hidrotechnikos statinių normas.
V. VALDYMO IR FUNKCIONAVIMO REIKALAVIMAI
33. Projektas turi užtikrinti automatinį avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui sistemų įjungimą, valdymą ir jų funkcionavimo kontrolę avarijos metu ir po avarijos.
34. Turi būti užtikrintas būtinos informacijos surinkimas, apdorojimas ir perdavimas į bloko valdymo pulto ir atsarginio valdymo pulto atvaizdavimo priemones, tam kad būtų galima kontroliuoti avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui sistemų funkcionavimą, o taip pat šios informacijos dokumentavimas ir patikimas saugojimas. Tinkamą sistemų funkcionavimą charakterizuojančių parametrų sąrašas ir reikšmės turi būti pagrįsti.
35. Projekte turi būti numatyta sistemų, atliekančių avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui funkcijas, elementų rankinio valdymo galimybė.
36. Sistemų ir elementų, atliekančių avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui funkcijas, technologinių parametrų matavimo įranga turi atlikti savo funkcijas tiek avarijos metu, tiek ir po avariniu periodu.
37. Ventiliacijos sistema turi užtikrinti tinkamas sąlygas, sistemų, atliekančių avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui funkcijas, darbui normalios eksploatacijos metu, avarijos metu ir po avarijos.
38. Gaisro gesinimo sistema turi apsaugoti sistemas, atliekančias avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui funkcijas, nuo gaisro ir gaisro pasekmių.
VI. MEDŽIAGOS, GAMYBA, MONTAVIMAS, SUVIRINIMO SIŪLIŲ KONTROLĖ
39. Avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui sistemų medžiagų parinkimas, statyba, gamyba, montavimas ir suvirinimo siūlių kontrolė, turi tenkinti galiojančių teisinių ir norminių-techninių dokumentų, taip pat šiuos reikalavimus.
40. Reikalavimai suvirinimo siūlių kontrolei turi atitikti galiojančius teisinius ir norminius-techninius dokumentus.
41. Suvirinimo siūlių kategorijos nustatomos ir nurodomos projektinėje-eksploatacinėje dokumentacijoje.
VII. REGISTRACIJA IR TECHNINĖ APŽIŪRA
42. Sistemos, atliekančios avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui funkcijas, turi būti užregistruotos.
43. Sistemos, kurioms yra taikomi šie reikalavimai, po registracijos turi būti techniškai patikrintos ir apžiūrimos. Apžiūros atliekamos periodiškai eksploatacijos metu ir po remonto.
44. Sistemų techninės apžiūros atlikimo grafikas turi būti sudaromas pagal galiojančius teisinius ir norminius-techninius dokumentus. Grafiką tvirtina eksploatuojanti organizacija.
45. Techninės apžiūros rezultatai įforminami komisijos aktu. Jeigu apžiūros metu nustatomi defektai, Eksploatuojanti organizacija turi atlikti specialius bandymus, o būtinais atvejais – pateikti pagrindimą ir/arba specializuotų organizacijų arba atitinkamų specialistų išvadas apie defektų atsiradimo priežastis, tolesnės eksploatacijos galimybę ir sąlygas.
46. Sistemų funkciniai ir kompleksiniai bandymai turi būti atliekami pagal specialiai parengtas programas.
47. Funkcinių ir kompleksinių bandymų atlikimo periodiškumas turi būti pagrįstas ir nurodytas projekte.
48. Leidimą, avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui sistemų, eksploatacijai po jų registracijos, visų paleidimo derinimo darbų bei sistemų funkcinių ir kompleksinių bandymų atlikimo išduoda VATESI. Pase įrašoma, kad leidžiama eksploatuoti sistemą, ir nurodomas kitos techninės apžiūros laikas.
VIII. EKSPLOATACIJA
49. Eksploatuojanti organizacija privalo eksploatuoti sistemas, atliekančias avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui funkcijas, pagal galiojančios teisinės ir norminės-techninės dokumentacijos bei techninės ir eksploatacinės dokumentacijos reikalavimus.
50. Eksploatuojanti organizacija privalo užtikrinti saugų sistemų aptarnavimą, tinkamą būklę ir jų darbo patikimumą. EO iš inžinerinių-techninių darbuotojų, kurių žinios nustatyta tvarka patikrintos, turi paskirti asmenis atsakingus už sistemų tinkamą būklę.
51. Eksploatuojanti organizacija pagal galiojančius teisinius ir norminius-techninius dokumentus ir techninę bei eksploatacinę dokumentaciją nustato sistemų aptarnavimo tvarką.
52. Eksploatuojanti organizacija rengia eksploatacines instrukcijas, remdamasi projektine-konstruktorine dokumentacija, ir nustatyta tvarka suderina šias instrukcijas su VATESI.
53. Eksploatacinės instrukcijos turi būti darbo vietose ir su jomis privalo būti supažindintas ir jomis vadovautis atitinkamas personalas. Pasikeitus sistemų eksploatacijos sąlygoms, instrukcijose turi būti daromi atitinkami pakeitimai, kurie suderinami nustatyta tvarka, bei su jais supažindinamas personalas.
54. Draudžiama paleisti reaktorių, jeigu nors vienas sistemų, atliekančių reaktoriaus avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo galutiniam sugėrikliui funkcijas, kanalas neparengtas darbui.
55. Branduoliniam reaktoriui dirbant bet kokia galia, įskaitant minimalią kontroliuojamą galią, visos sistemos, atliekančios avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui funkcijas, turi būti parengtos darbui.
IX. TECHNINIS APTARNAVIMAS
56. Sistemų techninis aptarnavimas turi būti atliekamas pagal galiojančių teisinių ir norminių-techninių dokumentų, techninės dokumentacijos reikalavimus.
57. EO remdamasi atitinkamomis instrukcijomis privalo eksploatuoti sistemas, užtikrinti techninį aptarnavimą, darbinę būklę bei jų darbo patikimumą, paskirti asmenis, kurių žinios patikrintos nustatyta tvarka, atsakingus už sistemų tinkamą būklę pagal šių reikalavimų ir kitų galiojančių teisinių ir norminių-techninių dokumentų reikalavimus.
58. Turi būti nurodyti avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui sistemų inspektavimo intervalai, metodai ir inspekcijos atlikimo vietos, sistemų priimtinumo kriterijai.
59. Eksploatuojanti organizacija yra atsakinga už techninio aptarnavimo grafiko rengimą ir jo vykdymą.
60. Eksploatuojanti organizacija turi nustatyti reikalavimus personalo kvalifikacijai ir leidimams atlikti techninį aptarnavimą išduoti.
61. Pasikeitus sistemų eksploatacijos sąlygoms, atitinkamose instrukcijose turi būti daromi reikiami pakeitimai.
62. Atliekant techninį aptarnavimą turi būti užtikrinta branduolinė, radiacinė, priešgaisrinė ir bendra techninė sauga.
63. Po techninio aptarnavimo būtina patikrinti sistemų funkcionavimą. Sistemos pase turi būti pažymėti atliktų darbų sąrašas ir tikrinimo rezultatai.
64. Bandymų metu turi būti atliekamas bandymų rezultatų atitikimo nustatytiems kriterijams patikrinimas. Kriterijų pakeitimą bet kuriame bandymų etape AE turi pagrįsti. Šie pakeitimai turi būti rengiami pagal šiuolaikinį mokslo- techninį lygį. Turi būti atlikta pakeitimo pagrindimo nepriklausoma ekspertizė. Pakeitimus turi patvirtinti Eksploatuojanti organizacija.
65. Bandymų rezultatai turi būti įforminami aktais ir įrašomi į sistemos pasą.
X. DOKUMENTACIJA
66. EO turi turėti dokumentų kūrimo ir tolesnio darbo su jais sistemą, kuri per visą dokumentų saugojimo laiką užtikrintų saugų dokumentų laikymą atitinkamuose dokumentų kaupikliuose ir patikimą naudojimosi šia informacija kontrolę. EO turi turėti valdymo, klasifikavimo ir dokumentų kontrolės sistemą.
67. EO turi turėti sistemą, užtikrinančią dokumentacijos saugojimo tvarką ir sąlygas, kurios apsaugotų dokumentus nuo dingimo, sugadinimo arba nesankcionuoto sunaikinimo.
68. Avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui sistemų dokumentai turi būti saugomi per visą BEO gyvavimo laikotarpį.
69. Sistemų ir jų elementų dokumentai turi atitikti šių reikalavimų ir kitų teisinių ir norminių-techninių dokumentų reikalavimus.
XI. ATSAKOMYBĖ
70. Už sistemų ir elementų tinkamą eksploataciją, techninius patikrinimus laiku, apžiūrą, funkcinius ir kompleksinius bandymus, sistemų ir jos elementų kontrolę atsakinga Eksploatuojanti organizacija.
71. Pagal EO užsakymą darbus, susijusius su avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui sistemomis, gali atlikti rangovinės organizacijos, tačiau už BEO saugą lieka atsakinga EO.
72. Atliekant darbus, susijusius su avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui sistemomis, EO yra atsakinga už branduolinę ir radiacinę saugą, taip pat už galiojančių EO dokumentų atitikimą šiems reikalavimams.
73. EO yra atsakinga už programų, planų, grafikų, instrukcijų ir procedūrų, būtinų atliekant veiksmus, susijusius su avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui sistemomis, parengimą ir vykdymą. Vadovaudamasi ALARA principu, EO privalo užtikrinti būtiną apšvitos kontrolę ir apskaitą, sistemų deaktyvavimą, BEO personalo ir rangovinių organizacijų personalo apšvitos mažinimo veiksmų parengimą ir vykdymą.
74. EO yra atsakinga už darbų atlikimą ir jų kokybę, atsakomybės nustatymą ir atitinkamų resursų paskirstymą siekiant užtikrinti patikimą sistemų (elementų) funkcionavimą projekte nustatyto resurso ribose ir projektinių charakteristikų palaikymą.
75. EO atsakinga už eksploatacinės ir gamybinės praktikos surinkimą, apdorojimą ir analizę, dokumentacijos atnaujinimą ir personalo mokymą.
76. Organizacijų, BEO atliekančių darbus, susijusius su avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui sistemomis, personalas turi būti kompetentingas ir jo kvalifikacija turi atitikti branduolinės saugos reikalavimus.
77. Organizacijos, atliekančios darbus, susijusius su avarinio aušinimo ir šilumos nuvedimo nuo branduolinio reaktoriaus galutiniam sugėrikliui sistemomis, pagal EO užsakymus yra atsakingos už kokybišką darbų atlikimą.
______________
Pakeitimai:
1.
Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija, Įsakymas
Nr. 22.3-54, 2011-06-10, Žin., 2011, Nr. 73-3530 (2011-06-16)
DĖL VALSTYBINĖS ATOMINĖS ENERGETIKOS SAUGOS INSPEKCIJOS VIRŠININKO 2003 M. GRUODŽIO 30 D. ĮSAKYMO NR. 22.3-71 "DĖL AVARINIO AUŠINIMO IR ŠILUMOS NUVEDIMO NUO BRANDUOLINIO REAKTORIAUS GALUTINIAM SUGĖRIKLIUI SISTEMŲ PROJEKTAVIMO, ĮRENGIMO IR EKSPLOATAVIMO REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO" PAKEITIMO
*** Pabaiga ***
Redagavo Kristina Palevičienė (2012-03-07)
Tel. (8 5) 266 5899