Suvestinė redakcija nuo 1993-05-11

 

Įsakymas paskelbtas: , i. k. 0922330ISAK00000249

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTERIJA

 

Į S A K Y M A S

DĖL LENGVATINIŲ KREDITINIŲ IŠTEKLIŲ, SUDARYTŲ IŠ JAV PARAMOS ŽEMĖS ŪKIUI LĖŠŲ, PANAUDOJIMO IR GRĄŽINIMO TVARKOS

 

1992 m. balandžio 22 d. Nr. 249

Vilnius

 

 

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. kovo 16 d. nutarimu Nr. 168 „Dėl paramos žemės ūkiui fondo lėšų už parduotus grūdus, gautus iš JAV, panaudojimo“:

1. Patvirtinti lengvatinių kreditinių išteklių, sudarytų iš JAV paramos žemės ūkiui lėšų, panaudojimo ir grąžinimo tvarką pagal priedą (3 lapai).

2. Sudaryti ekspertų grupę ūkininkų prašymams dėl lengvatinių kreditų suteikimo nagrinėti, kreditų panaudojimo tikslingumui įvertinti bei pasiūlymams parengti:

A. Mikelionis – ūkininkų veiklos koordinavimo skyriaus viršininkas, grupės vadovas;

L. Kirkilis – ekonomikos skyriaus viršininkas, grupės vadovo pavaduotojas;

J. Čiulevičius – Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas;

A. Liaugaudas – žemės savininkų sąjungos pirmininkas;

J. Petrašiūnas – statybos ir energetikos skyriaus viršininkas;

J. Vegys – Agrarinės-ekonomikos instituto vyresnysis mokslinis bendradarbis;

P. Venskus – Žemės ūkio banko kapitalinių įdėjimų kreditavimo ir finansavimo valdybos viršininkas.

3. Rekomenduoti rajonų vadyboms sudaryti analogiškas grupes ūkininkų pareiškimams nagrinėti ir pasiūlymams dėl lengvatinių kreditų suteikimo rengti.

Siūlome į šias grupes įtraukti rajonų žemės ūkio skyrių banko ir ūkininkų atstovus.

 

 

MINISTRAS                                                                                                                    R. SURVILA


 

Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ministerijos

1992 m. balandžio 22 d. įsakymo Nr. 249

PRIEDAS

 

Lengvatinių kreditinių išteklių, sudarytų iš JAV paramos žemės ūkiui lėšų, panaudojimo ir grąžinimo tvarka

 

1. Lengvatinius kreditus turi teisę gauti ūkininkai arba ūkininkų grupės, turintys ne mažiau 15 ha žemės.

2. Ūkininkai, pageidaujantys gauti lengvatinius kreditus, pateikia argumentuotus prašymus rajono valdybai, nurodydami kokiam tikslui kreditai bus naudojami, konkrečiai išvardindami, kas bus perkama naudojant šiuo kreditus. Taip pat turi būti nurodoma pageidaujama kredito suma, kokiam terminui bus imamas kreditas, jo grąžinimo pradžia, raštiškas įsipareigojimas, kad kreditai bus naudojami pagal tikslinę paskirtį ir pasižadėjimas kreditus grąžinti nurodytais terminais bei teikti ataskaitas apie jo panaudojimą.

3. Kreditai skiriami pagal šias prioritetines kryptis:

nedidelio pajėgumo ūkininkų (ūkininkų grupių) mėsos, pieno, grūdų, bulvių, daržovių ir kitos žemės ūkio produkcijos perdirbimo cechams statyti ir technologiniams įrengimams įsigyti;

ūkininkų tvartams, fermoms ir žemės ūkio produkcijos sandėliams statyti;

privačioms ir ūkininkų akcinėms agroserviso įmonėms kurti ir reikiamai technikai įsigyti;

žemės ūkio technikai, transporto priemonėms ir fermų mechanizavimo įrenginiams, veisliniams gyvuliams ir sėkloms įsigyti.

4. Pirmenybė teikiama naujakuriams ūkininkams, kurie nėra gavę iš valstybės kreditų ūkiui steigti, arba kai šie kreditai buvo mažesni, negu 30 tūkst. rublių.

5. Rajono valdyba gautas paraiškas turi išnagrinėti ir pateikti žemės ūkio ministerijai pasiūlymus dėl kreditų skyrimo konkretiems ūkininkams.

Pasiūlyme turi būti nurodyta: pavardė, vardas, gimimo metai, gyvenamoji vieta, naudojamas žemės plotas, žemės gavimo data, kas bus perkama, įsigyta, pastatyta, išlaidų ir kredito poreikio suma, jo grąžinimo pradžia ir pabaiga.

6. Žemės ūkio ministerijos ekspertų grupė, gavusi rajono valdybos pasiūlymus skirti ūkininkams kreditus, per 10 dienų juos išnagrinėja ir pateikia žemės ūkio ministerijos vadovybei pasiūlymus dėl kreditų paskirstymo, parengia nurodymus žemės ūkio bankui (skyriams).

7. Žemės ūkio ministerijos vadovai išnagrinėja ekspertų grupės pasiūlymus, priima sprendimą.

Žemės ūkio ministerija priimtą sprendimą (išrašą) praneša žemės ūkio bankui, rajono valdyboms, o rajono valdybos – suinteresuotiems ūkininkams.

8. Lietuvos žemės ūkio bankas, vadovaudamasis Žemės ūkio ministerijos sprendimu, duoda banko skyriams nurodymus skirti ūkininkams kreditus.

9. Ūkininkui (ūkininkų grupei) atvykus į banko skyrių su juo sudaroma kredito sutartis. Kredito sutartyje suderinamas objekto statybos laikas. Jis negalėtų būti ilgesnis negu 3 metai. Nustatomi kredito naudojimo terminai (negali būti ilgesni už 7-10 metų). Kredito naudojimo laikas skaičiuojamas nuo pirmos paskolos gavimo datos.

10. Atsižvelgiant į kredituojančio banko skyriaus apskaičiuotą ir nustatytą ilgalaikio kredito palūkanų normą, aptariama konkreti palūkanų norma, taikytina konkurse parinktam kredituoti objektui ar priemonei. Ji nustatoma kaip skirtumas tarp ilgalaikiams ar trumpalaikiams kreditams taikomos vidutinės palūkanų normos ir mažinimo normos – 65 procentai. 3 procentai priskaičiuotų palūkanų už naudojimąsi kreditu įskaitoma į banko pajamas, o likusioji dalis pervedama į Lietuvos žemės ūkio banko Operacinę valdybą (sąskaita Nr. 703101, kodas 260101424) užskaitymui į Žemės ūkio ministerijos JAV paramos žemės ūkiui fondą.

11. Kreditas išduodamas kredituojamojo objekto rangos būdu vykdomiems statybos darbams ir perkamiems traktoriams, žemės ūkio technikai, technologiniams įrengimams ir kitoms priemonėms, nereikalaujantiems statybos-montavimo darbų, apmokėti. Vykdant darbus ūkio būdu, iš teikiamo kredito gali būti apmokamos medžiagos, išmokamas darbo užmokestis ir apmokami perkami įrengimai.

12. Išduoti kreditai apskaitomi paskolinėje sąskaitoje Nr. 768. Ataskaitoje forma Nr. 741 parodomas nuo metų pradžios augančiais skaičiais paskolų išdavimas ir sugrąžinimas. Paramos žemės ūkiui fondo sąskaitoje esantis lėšų likutis, iš jo atėmus paskutinio mėnesio 1 d. turėtą įsiskolinimą ir jau leistą, bet nepilnai panaudotą kreditų sumą, parodo galimybę skirti kreditą naujiems objektams ar priemonėms kredituoti.

13. Lietuvos žemės ūkio banko skyriai, ne vėliau kaip per mėnesį nuo Žemės ūkio ministerijos įsakymu konkrečiam ūkininkui skirtų kreditinių išteklių, sudaro kreditinę sutartį su ūkininku. Nesudarius sutarties su ūkininku, banko skyriai raštu praneša savo centriniam bankui apie nepanaudotų kreditinių išteklių grąžinimą. Jeigu po kreditinės sutarties gyvuliams, sėklai ir technikai įsigyti pasirašymo per vieną mėnesį, o po kreditinės sutarties statybai – per šešis mėnesius, ūkininkas nepradeda naudoti kredito, banko skyriai nevykdo sudarytos kreditinės sutarties ir raštu praneša savo centriniam bankui apie nepanaudotų kreditinių išteklių grąžinimą.

Papildyta punktu:

Nr. 367, 1993-05-11, , i. k. 0932330ISAK00000367

 

______________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija, Įsakymas

Nr. 367, 1993-05-11, , i. k. 0932330ISAK00000367

Dėl Žemės ūkio ministerijos 1992 m. balandžio 22 d. įsakymo Nr. 249 1 punktu patvirtintos lengvatinių kreditinių išteklių, sudarytų iš JAV paramos žemės ūkiui lėšų, panaudojimo ir grąžinimo tvarkos papildymo