Suvestinė redakcija nuo 2023-02-11
Įsakymas paskelbtas: Žin. 2006, Nr. 93-3671, i. k. 106231GISAK0001-312
Nauja redakcija nuo 2023-02-11:
Nr. 1-92 /2023 (1.4 E), 2023-02-10, paskelbta TAR 2023-02-10, i. k. 2023-02566
PRIEŠGAISRINĖS APSAUGOS IR GELBĖJIMO DEPARTAMENTO
PRIE VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL PRIEŠGAISRINĖS APSAUGOS IR GELBĖJIMO DEPARTAMENTO PRIE VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS VIDAUS TVARKOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
2006 m. rugpjūčio 28 d. Nr. 1-312
Vilnius
Vadovaudamasis Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2010 m. gruodžio 31 d. įsakymu Nr. 1V-831 „Dėl Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos nuostatų patvirtinimo“, 19.2. papunkčiu,
tvirtinu Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos vidaus tvarkos taisykles (pridedama).
PATVIRTINTA
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo
departamento prie Vidaus reikalų ministerijos
direktoriaus 2006 m. rugpjūčio 28 d.
įsakymu Nr. 1-312
(Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento
prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus
2023 m. vasario 10 d. įsakymo Nr. 1-92 /2023 (1.4 E)
redakcija)
PRIEŠGAISRINĖS APSAUGOS IR GELBĖJIMO DEPARTAMENTO PRIE VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS VIDAUS TVARKOS TAISYKLĖS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos vidaus tvarkos taisyklės (toliau – Taisyklės) reglamentuoja Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – Departamentas) struktūrinių ir teritorinių struktūrinių padalinių (toliau – padaliniai) vidaus tvarką, kurios tikslas – užtikrinti Departamento valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis (toliau visi kartu – darbuotojai), darbo kokybę ir didinti jo efektyvumą, sukurti darbuotojų poreikius atitinkančią darbo aplinką.
II SKYRIUS
DARBO IR POILSIO LAIKAS
5. Darbuotojas, kuris dėl svarbių priežasčių negali laiku atvykti arba išvis negali atvykti į tarnybos (darbo) vietą, nedelsdamas turi informuoti savo tiesioginį vadovą, jo nesant – vadovą pavaduojantį asmenį, ir nurodyti neatvykimo priežastis. Tiesioginis vadovas ar kitas šiame punkte nurodytas asmuo, gavęs šiame punkte nurodytą informaciją, nedelsdamas tokiu pat būdu, kaip informaciją gavo, privalo patvirtinti informacijos gavimą.
6. Jeigu darbuotojas apie savo vėlavimą ar neatvykimą laiku dėl tam tikrų priežasčių negali pranešti pats, jo prašymu informuoti apie darbuotojo vėlavimą arba neatvykimą gali kiti asmenys.
7. Darbuotojas, palikdamas tarnybos (darbo) vietą tarnybos (darbo) tikslais, turi informuoti savo tiesioginį vadovą, jo nesant – vadovą pavaduojantį asmenį, nurodyti išvykimo tikslą, trukmę ir tokiu pat būdu, kaip informaciją pateikė, gauti tiesioginio vadovo sutikimą.
8. Darbuotojas, dėl svarbių priežasčių, nesusijusių su tarnyba (darbu), norėdamas palikti tarnybos (darbo) vietą, privalo informuoti tiesioginį vadovą, nurodydamas išvykimo priežastis ir trukmę, ir tokiu pat būdu, kaip informaciją pateikė, gauti tiesioginio vadovo sutikimą.
III SKYRIUS
BENDRIEJI VIDAUS TVARKOS REIKALAVIMAI
10. Darbuotojai privalo laikytis Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos etikos kodekso, smurto ir priekabiavimo prevencijos politikos, darbuotojų saugą ir sveikatą, gaisrinę saugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų ir saugoti savo ir kitų darbuotojų sveikatą ir gyvybę.
11. Kiekvienoje tarnybos (darbo) vietoje turi būti švaru, tvarkinga, saugu ir patogu. Kiekviena tarnybos (darbo) vieta turi atitikti darbuotojų saugą ir sveikatą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimus.
12. Darbuotojai pokalbių kambarius ir sales (susitikimams, posėdžiams ir kt. renginiams) rezervuoja Departamento interneto svetainėje intraneto skiltyje „Salių ir pokalbių kambarių rezervavimas“. Renginio iniciatorius, rezervavęs salę, po renginio privalo užtikrinti salės švarą (surinkti šiukšles, išjungti šviesą, techninę įrangą, sutvarkyti kėdes ir pan.).
13. Darbuotojams draudžiama:
13.1. tarnybinėse (darbo) patalpose ir tarnybiniame transporte vartoti tabako gaminius. Vartoti tabako gaminius leidžiama tik specialiai įrengtose ir pažymėtose vietose;
13.2. tarnybinėse (darbo) patalpose ir tarnybiniame transporte vartoti alkoholinius gėrimus, būti neblaiviems ar apsvaigusiems nuo narkotinių, psichotropinių ir (ar) kitų psichiką veikiančių medžiagų;
13.3. užsirakinti tarnybos (darbo) laiku tarnybos (darbo) vietoje (kabinete), išskyrus tuos atvejus, kai teisės aktai nustato kitaip;
13.4. leisti tretiesiems asmenims be priežiūros naudotis tarnybos (darbo) vietoje elektroniniais ryšiais, telekomunikacijų įrenginiais, kompiuterine technika, biuro įranga, kanceliarinėmis ir kitomis priemonėmis (išskyrus bevielį kompiuterių tinklą);
14. Darbuotojai privalo:
14.2. saugoti ir tausoti darbo priemones, techniką, elektros energiją, Departamento ir jo padalinių patalpas ir kitą turtą;
14.3. elektroniniais ryšiais, telekomunikacijų įrenginiais, kompiuterine technika, biuro įranga, kanceliarinėmis ir kitomis priemonėmis naudotis tik tarnybos (darbo) tikslais;
14.4. užtikrinti, kad išduotas valstybės tarnautojo pažymėjimas būtų saugiai laikomas ir juo naudotųsi tik darbuotojas, kuriam toks pažymėjimas išduotas, atlikdamas pareigas;
14.5. nedelsdami, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną, raštu informuoti tiesioginį vadovą apie prarastą ar sugadintą valstybės tarnautojo pažymėjimą;
14.6. nedelsdami, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną, raštu informuoti tiesioginį vadovą ir Departamento Materialinių išteklių valdymo valdybos Turto valdymo skyrių apie prarastą ar sugadintą darbuotojui skirtą kompiuterinę ar telekomunikacijų įrangą, kitas darbo priemones. Darbuotojas, praradęs jam suteiktą kompiuterinę ar telekomunikacijų įrangą ir nepateikęs pažymos iš policijos dėl kompiuterinės ar telekomunikacijų įrangos praradimo, kompensuoja prarastos kompiuterinės ar telekomunikacijų įrangos vertę pagal įsigijimo savikainą, įvertinus kompiuterinės ar telekomunikacijų įrangos nusidėvėjimą.
15. Atleidžiami iš pareigų, išeinantys nėštumo ir gimdymo atostogų, atostogų vaikui prižiūrėti ar į kitas pareigas perkeliami darbuotojai privalo perduoti nebaigtus vykdyti pavedimus, turimus dokumentus ir bylas, antspaudus, spaudus, pastatų ir patalpų raktus, kitą turtą savo tiesioginiam vadovui ir atitinkamo padalinio vadovui.
IV SKYRIUS
VAIKŲ VALANDINĖS PRIEŽIŪROS KAMBARIO TVARKOS REIKALAVIMAI
16. Darbuotojai Taisyklių nustatyta tvarka ir sąlygomis gali naudotis vaikų valandinės priežiūros kambariu (toliau – kambarys), pritaikytu ikimokyklinio (nuo 3 metų), priešmokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikams (toliau – vaikai), Departamento ar jo padalinių patalpose, kuriose jis yra įrengtas.
17. Kambaryje vaikų priežiūra, saugumu rūpinasi ir visiškai už juos atsako vaiko atstovai pagal įstatymą (toliau – tėvai). Kambaryje vaikai iki 6 metų negali likti be tėvų ar kitų vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros.
18. Tėvai, prižiūrintys vaikus kambaryje, privalo apie tai informuoti savo tiesioginį vadovą ir užtikrinti jiems pavestų funkcijų ir užduočių atlikimą laiku.
19. Į kambarį negalima:
19.1. vesti vaiko, taip pat būti darbuotojui, jei jis turi užkrečiamųjų ligų ar kitų ūmių sveikatos sutrikimų požymių (karščiuoja, dūsta, skundžiasi skausmu, viduriuoja, vemia, turi nežinomos kilmės bėrimo elementų), taip pat turi kūno parazitų. Jei tai pasireiškia kambaryje, vaikas ir (ar) darbuotojas turi nedelsdami palikti kambarį;
21. Tėvai, prižiūrintys vaikus kambaryje ar atvedę vyresnius nei 6 metų vaikus, užtikrina, kad:
V SKYRIUS
ELGESIO, APRANGOS IR IŠVAIZDOS REIKALAVIMAI
22. Darbuotojų, dirbančių tarnybos (darbo) vietoje, apranga ir išvaizda tarnybos (darbo) metu privalo atitikti šių Taisyklių ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių darbuotojų aprangos ir išvaizdos reikalavimus tarnybos (darbo) metu, nuostatas.
23. Karjeros valstybės tarnautojai ir darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis, tarnybos (darbo) vietoje tarnybos (darbo) metu privalo dėvėti švarią ir tvarkingą aprangą.
24. Tarnybos vietoje tarnybos metu vidaus tarnybos sistemos pareigūnai paprastai dėvi, išskyrus nenumatytus atvejus, nustatyto pavyzdžio tvarkingą kasdienę tarnybinę uniformą pagal sezoniškumą. Draudžiama dėvėti tarnybinės uniformos dalis kartu su civiliais drabužiais, nenustatyto pavyzdžio uniformą, avalynę, skiriamuosius ženklus ar kitą atributiką.
25. Kiekvienas vidaus tarnybos sistemos pareigūnas atsako už jam išduotą tarnybinę uniformą, ugniagesio specialią (darbinę) uniformą ir asmenines apsaugos priemones, jų tvarkingumą ir švarą.
26. Darbuotojų išvaizda (plaukai, barzda, nagai ir pan.) turi būti tvarkinga ir netrukdyti darbuotojams atlikti tiesiogines funkcijas.
27. Darbuotojai, tiesiogiai neaptarnaujantys piliečių ir kitų asmenų, nedalyvaujantys posėdžiuose, komisijų ar kitoje veikloje, susijusioje su atstovavimu Departamentui arba jo reprezentavimu, paskutinę savaitės darbo dieną, o darbuotojai, dirbantys nuotoliniu būdu, visas darbo dienas gali dėvėti laisvalaikio stiliaus drabužius.
28. Departamente neturi būti triukšmaujama. Darbuotojai tarpusavyje bei su aptarnaujamais ir kitais asmenimis turi elgtis pagarbiai.
VI SKYRIUS
KOMUNIKACIJA ELEKTRONINIŲ RYŠIŲ PRIEMONĖMIS
30. Departamente informacijos teikimas elektroninių ryšių priemonėmis, kai galima nustatyti informacijos siuntėją, rengėją, laiką, adresą, išsaugoti informacijos turinį, prilyginamas informacijos gavimui raštu ar DBSIS ir susipažinimui su šia informacija.
31. Darbuotojai darbo valandomis tarnybinį elektroninį paštą ir DBSIS privalo tikrinti nuolat, bet ne rečiau kaip 2 kartus per darbo dieną, išskyrus atvejus dėl objektyviai pagrįstų priežasčių (pvz., komandiruotė). Darbuotojai elektroniniu paštu gautą informaciją privalo patvirtinti per nurodytą laiką (jeigu prašoma patvirtinimo).
32. Darbuotojai, rašydami elektroninius laiškus, laiško pabaigoje privalo naudoti elektroninio laiško parašo rekvizitą, kurį turėtų sudaryti kontaktinė informacija: vardas, pavardė, pareigos, darbovietė, adresas, telefonas, elektroninis paštas. Elektroninio laiško temos laukelyje visuomet turi būti nurodyta laiško tema.
33. Darbuotojas po ligos, komandiruotės, atostogų ar dėl kitų objektyvių nebuvimo tarnyboje (darbe) priežasčių su elektroninių ryšių priemonėmis pateikta informacija privalo susipažinti ne vėliau kaip kitą darbo dieną po objektyvių priežasčių, dėl kurių darbuotojas nebuvo tarnyboje (darbe), išnykimo.
34. Darbuotojas, palikdamas tarnybos (darbo) vietą ilgiau nei vieną valandą, turi įjungti skambučių peradresavimą iš tarnybinio stacionaraus telefono aparato (jei yra techninė galimybė) į asmeninį ar tarnybinį judriojo ryšio telefono aparatą, jei toks telefono aparatas darbuotojui yra išduotas.
VII SKYRIUS
INFORMACINIŲ IŠTEKLIŲ IR INFORMACINIŲ TECHNOLOGIJŲ PRIEMONIŲ NAUDOJIMO REIKALAVIMAI
36. Departamente, atsižvelgiant į atliekamas funkcijas ir poreikį, darbuotojams suteikiama kompiuterinė technika, kitos informacinių technologijų priemonės, reikalingos darbui (toliau – IT priemonės), prieiga prie Departamento valdomų informacinių išteklių, telekomunikacijų įrenginių.
37. Darbuotojams, kurie naudojasi Departamento valdomais informaciniais ištekliais ir IT priemonėmis, draudžiama:
37.2. perduoti IT priemones tretiesiems asmenims, jeigu toks perdavimas nėra susijęs su darbo funkcijų atlikimu ar gali bet kokiu būdu pakenkti Departamento interesams;
37.3. savavališkai diegti į IT priemones programinę arba techninę įrangą. IT priemonių programinės ir techninės įrangos diegimą atlieka Departamento Materialinių išteklių valdymo valdybos Informacinių technologijų ir ryšių skyriaus (toliau – ITRS) darbuotojai arba kiti darbuotojai, suderinę su ITRS;
37.4. saugoti, naudoti, kopijuoti ar platinti bet kokią neautorizuotą, neteisėtą, autorines teises pažeidžiančią programinę ir (arba) kompiuterinę įrangą;
37.5. naudoti programinę ir (arba) kompiuterinę įrangą neteisėtai prieigai prie duomenų ar sistemų saugumui tikrinti, nuskaityti, kompiuterių tinklo srauto duomenims stebėti;
37.6. savavališkai prijungti asmenines IT priemones prie tarnybos (darbo) vietoje esančio kompiuterių tinklo (išskyrus bevielį kompiuterių tinklą, skirtą svečiams). IT priemones prijungia ITRS darbuotojai arba kiti darbuotojai, suderinę su ITRS;
38. Kiekvienam darbuotojui suteikiamas unikalus prisijungimo prie Departamento valdomų informacinių išteklių vardas ir slaptažodis. Darbuotojas privalo užtikrinti, kad slaptažodis nebūtų atskleistas tretiesiems asmenims. Darbuotojų prisijungimo prie informacinių išteklių (informacinių sistemų) tvarka, jų teisės ir pareigos nustatytos Departamento valdomų informacinių sistemų nuostatuose, informacinių sistemų duomenų saugos nuostatuose ir elektroninės informacijos saugos politiką įgyvendinančiuose dokumentuose. Darbuotojas privalo naudoti Departamento valdomus informacinius išteklius tik su darbo funkcijų atlikimu susijusiais tikslais.
39. Departamento darbuotojai, pastebėję aplinkos veiksnius, galinčius pakenkti Departamento valdomiems informaciniams ištekliams ir (ar) IT priemonėms, ir (arba) sutrikus Departamento valdomų informacinių išteklių ir (ar) IT priemonių veikimui, privalo kreiptis į ITRS el. paštu itrs.pagalba@vpgt.lt arba Departamento intranete nurodytais ITRS darbuotojų telefonais.
VIII SKYRIUS
LYGIŲ GALIMYBIŲ POLITIKOS DEPARTAMENTE ĮGYVENDINIMO IR VYKDYMO REIKALAVIMAI
40. Departamente užtikrinama, kad tarnybos (darbo) santykių galiojimo bei jų nutraukimo metu būtų laikomasi lygių galimybių principo ir draudimo varžyti darbuotojų teises arba teikti jiems privilegijas lyties, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar užimamų pareigų, amžiaus, lytinės orientacijos, negalios, etninės priklausomybės, religijos ir kitais pagrindais.
41. Departamentas privalo užtikrinti, kad darbuotojai nebūtų diskriminuojami:
41.3. suteikiant vienodas darbo sąlygas, vienodas galimybes kelti kvalifikaciją ir mokytis, persikvalifikuoti, įgyti praktinio darbo patirties, gauti pareiginę algą, priemokas ar premijas, atostogas ir lengvatas;
IX SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
43. Darbuotojų asmens duomenys tvarkomi vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo, kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas), Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu, Departamento direktoriaus įsakymais ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais asmens duomenų apsaugą.
44. Departamento ir padalinių pastatuose, pastatų teritorijose, vidiniuose kiemuose, pagrindiniuose įėjimuose ir nustatytų kabinetų prieigose Departamento direktoriaus ar jo įgalioto asmens nustatyta tvarka ir tikslais gali būti vykdomas vaizdo stebėjimas.
Pakeitimai:
1.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos, Įsakymas
Nr. 1-239, 2007-07-30, Žin., 2007, Nr. 87-3475 (2007-08-04), i. k. 107231GISAK0001-239
Dėl Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2006 m. rugpjūčio 28 d. įsakymo Nr. 1-312 „Dėl Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos vidaus tvarkos taisyklių patvirtinimo" pakeitimo
2.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos, Įsakymas
Nr. 1-49, 2008-02-13, Žin., 2008, Nr. 21-795 (2008-02-21), i. k. 108231GISAK00001-49
Dėl Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2006 m. rugpjūčio 28 d. įsakymo Nr. 1-312 „Dėl Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos vidaus tvarkos taisyklių patvirtinimo" pakeitimo
3.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos, Įsakymas
Nr. 1-312, 2010-11-04, Žin., 2010, Nr. 131-6711 (2010-11-09), i. k. 110231GISAK0001-312
Dėl Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2006 m. rugpjūčio 28 d. įsakymo Nr.1-312 „Dėl Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos vidaus tvarkos taisyklių patvirtinimo" pakeitimo
4.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos, Įsakymas
Nr. 1-92 /2023 (1.4 E), 2023-02-10, paskelbta TAR 2023-02-10, i. k. 2023-02566
Dėl Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2006 m. rugpjūčio 28 d. įsakymo Nr. 1-312 „Dėl Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos vidaus tvarkos taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo