Suvestinė redakcija nuo 1997-06-28 iki 1997-10-29

 

Nutarimas paskelbtas: Žin. 1995, Nr. 48-1172, i. k. 0951100NUTA00000782

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL APDRAUSTŲJŲ VALSTYBINIU SOCIALINIU DRAUDIMU ĮSKAITOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

1995 m. birželio 5 d. Nr. 782

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymu (Žin., 1994, Nr. 59-1153, Nr. 101-2017) ir Lietuvos Respublikos įstatymu „Dėl Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo pakeitimo ir papildymo“ (Žin., 1994, Nr. 96-1874), Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu įskaitos taisykles (pridedama).

2. Pripažinti netekusiais galios:

2.1. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. gruodžio 23 d. nutarimą Nr. 584 „Dėl Apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu įskaitos taisyklių“ (Žin., 1992, Nr. 9-223);

2.2. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. sausio 27 d. nutarimą Nr. 31 „Dėl Apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu įskaitos taisyklių dalinio pakeitimo“ (Žin., 1993, Nr. 5-105).

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                ADOLFAS ŠLEŽEVIČIUS

 

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS                          MINDAUGAS MIKAILA

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1995 m. birželio 5 d. nutarimu Nr. 782

 

APDRAUSTŲJŲ VALSTYBINIU SOCIALINIU DRAUDIMU ĮSKAITOS TAISYKLĖS

 

BENDRIEJI NUOSTATAI

 

1. Apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu įskaitos taisyklėse (toliau vadinama – taisyklės) nustatoma Lietuvos Respublikos gyventojų, apdraustų valstybiniu socialiniu draudimu, įskaitos bei informacijos apie jų draudžiamąsias pajamas ir draudimo laikotarpius kaupimo ir saugojimo tvarka.

Laikytis šių taisyklių privalo visos Lietuvos Respublikos teritorijoje esančios įmonės, įstaigos ir organizacijos, fiziniai asmenys, mokantys atlyginimą asmenims, dirbantiems pas juos pagal darbo sutartis (toliau vadinama – įmonės), taip pat įmonės, esančios už Lietuvos Respublikos ribų, bet veikiančios pagal jos įstatymus.

2. Apdraustaisiais laikomi:

2.1. asmenys, dirbantys pagal darbo sutartis, taip pat dirbantys narystės pagrindu renkamosiose institucijose, ūkinėse bendrijose, žemės ūkio bendrovėse arba kooperatinėse organizacijose ir gaunantys atlyginimą už darbą;

2.2. Vidaus reikalų ministerijos, policijos ir kitų vidaus reikalų įstaigų pareigūnai, vidaus tarnybos dalinių karininkai, liktinės tarnybos puskarininkiai ir kareiviai;

2.3. tikrosios krašto apsaugos tarnybos karininkai, liktinės tarnybos puskarininkiai ir kareiviai;

2.4. valstybės saugumo pareigūnai;

2.5. prokuratūros pareigūnai;

2.6. individualių (personalinių) įmonių savininkai ir jiems prilyginti savarankiškai dirbantys asmenys;

2.7. ūkininkai ir pilnamečiai jų šeimų nariai, dirbantys ūkyje;

2.8. tikrosios krašto apsaugos tarnybos prievolininkai (būtinosios tarnybos kariai);

2.9. asmenys, sudarę savanoriškojo valstybinio socialinio pensijų draudimo sutartis ir mokantys nustatyto dydžio valstybinio socialinio draudimo įmokas.

3. Apdraustųjų įskaitą tvarko Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba (toliau vadinama – fondo valdyba) ir jos teritoriniai skyriai.

4. Apdraustiesiems, nurodytiems šių taisyklių 2 punkte, išduodami valstybinio socialinio draudimo pažymėjimai (toliau vadinama – draudimo pažymėjimai), kurių formą nustato fondo valdyba.

 

DRAUDIMO PAŽYMĖJIMŲ IŠDAVIMO IR PILDYMO TVARKA

 

5. Draudimo pažymėjimas yra dokumentas, kuriame įrašomi duomenys apie apdraustojo asmens gautą apmokėjimą už darbą, nuo kurio buvo sumokėtos valstybinio socialinio draudimo įmokos (toliau vadinama – draudžiamosios pajamos), nurodomos darbdavio ir apdraustojo sumokėtos įmokų sumos ir draudimo laikotarpiai. Vadovaujantis šiais įrašais, nustatoma teisė į Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo numatytas išmokas.

6. Draudimo pažymėjimas išduodamas pirmą kartą priimant (paskiriant) asmenį į darbą ar sudarius savanoriškojo draudimo sutartį. Pagal darbdavio pateiktą pranešimą (vardinę paraišką, kurios formą nustato fondo valdyba) jį išduoda fondo valdybos teritorinis skyrius, kuriame įmonė įregistruota draudėju.

7. Fondo valdybos teritoriniai skyriai pagal draudėjo pranešimą pildo draudžiamojo valstybiniu socialiniu draudimu įskaitos kortelę, įveda duomenis į apdraustųjų įskaitos informacinę duomenų bazę ir patikrina, ar šiam apdraustajam nebuvo išduotas draudimo pažymėjimas. Gavus neigiamą atsakymą, išrašomas draudimo pažymėjimas. Apdraustojo asmens duomenys perduodami į fondo valdybos apdraustųjų įskaitos informacinę duomenų bazę.

8. Draudimo pažymėjimą apdraustajam asmeniui išduoda fondo valdybos teritorinis skyrius ne vėliau kaip per 5 dienas nuo pranešimo apie priėmimą į darbą gavimo dienos.

9. Draudimo pažymėjimo tituliniame lape įrašoma:

apdraustojo vardas (netrumpinant), pavardė, gimimo data (metai, mėnuo, diena), gimimo vieta, asmens kodas Gyventojų registre. Visi šie duomenys rašomi pagal pasą, gimimo liudijimą (jeigu priimamas į darbą nepilnametis), leidimą nuolat ar laikinai gyventi Lietuvoje;

pažymėjimo išdavimo data;

pažymėjimą išdavusio asmens pareigos, vardo raidė, pavardė. Pažymėjime pasirašo jį išdavęs pareigūnas. Parašas patvirtinamas fondo valdybos teritorinio skyriaus antspaudu.

Apdraustasis savo parašu patvirtina įrašytų žinių tikrumą.

10. Draudimo pažymėjime, specialiame pakeitimų lape, vardo, pavardės, gimimo datos pakeitimus įrašo fondo valdybos teritorinio skyriaus darbuotojas pagal apdraustojo asmens pasą, nurodydamas jo numerį bei išdavimo datą.

11. Priimami dirbti asmenys, kurie anksčiau buvo draudžiami valstybiniu socialiniu draudimu, privalo pateikti įmonės administracijai nustatytąja tvarka įformintą draudimo pažymėjimą.

 

DUOMENŲ APIE DARBĄ IR VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO ĮMOKŲ MOKĖJIMĄ ĮRAŠYMAS

 

12. Duomenis apie draudžiamąsias pajamas ir sumokėtas draudimo įmokas draudimo pažymėjimuose ne rečiau kaip kartą per metus įrašo darbdavys arba jo įgaliotas asmuo, o individualių įmonių savininkams ir jiems prilygintiems asmenims, taip pat ūkininkams ir savanoriškai apsidraudusiems – fondo valdybos teritorinis skyrius.

13. Darbdavys, priėmęs asmenį į darbą, per 5 dienas privalo pranešti fondo valdybos teritoriniam skyriui (pranešimo formą nustato fondo valdyba) duomenis apie priimtąjį, nurodydamas apdraustojo vardą, pavardę, asmens kodą, draudimo pažymėjimo

 

numerį ir priėmimo į darbą datą. Draudimo pažymėjime įrašomas įmonės pavadinimas, draudėjo kodas, priėmimo į darbą data.

14. Darbdavys, atleidęs apdraustąjį iš darbo, per 5 dienas privalo apie tai pranešti fondo valdybos teritoriniam skyriui (pranešimo formą nustato fondo valdyba), nurodydamas apdraustojo vardą, pavardę, asmens kodą, draudimo pažymėjimo numerį, atleidimo iš darbo datą, iki atleidimo dienos gautas draudžiamąsias pajamas, įmokų sumas. Šie duomenys įrašomi draudimo pažymėjime.

15. Jeigu darbuotojas dirba (yra draudžiamas) keliose darbovietėse, kiekviena darbovietė įrašo draudimo pažymėjime duomenis apie priėmimą į darbą, atleidimą iš jo, apmokėjimo už darbą bei socialinio draudimo įmokų sumas ir informuoja fondo valdybos teritorinį skyrių.

16. Draudimo pažymėjime įrašai apie draudimo laikotarpius, draudžiamąsias pajamas ir socialinio draudimo įmokų sumas patvirtinami juos įrašiusio asmens parašu (nurodant pareigas, vardo raidę ir pavardę) bei įmonės antspaudu.

17. Kai pasikeičia įmonės pavadinimas arba įmonė reorganizuojama, draudimo pažymėjime rašoma: „Dėl įmonės reorganizavimo darbuotojo darbo santykiai nuo 199___m._________________ mėn.___d. tęsiasi_____________________ įmonėje“, arba: „Įmonės pavadinimas nuo 199__m._______ mėn.___d. pakeistas į_____________________ “. Nurodomas draudėjo kodas ir įmonės pavadinimas, o fondo valdybos teritoriniam skyriui pristatomas tik pranešimas apie draudėjo reorganizavimą. Jeigu įmonė reorganizuojama į kelias ar kelios įmonės susijungia į vieną, draudimo pažymėjime įrašomi duomenys apie draudžiamąsias pajamas, gautas iki reorganizavimo dienos. Tokia pat informacija perduodama fondo valdybos teritoriniam skyriui. Informaciją apie draudžiamąsias pajamas, gautas laikotarpiu nuo reorganizavimo dienos iki ketvirčio pabaigos, ir apie šio laikotarpio draudimo įmokas fondo valdybos teritoriniam skyriui pateikia reorganizuota įmonė.

18. Netikslų įrašą apie draudimo laikotarpį, draudžiamąsias pajamas ar įmokų sumas gali ištaisyti jį padariusi įmonė, aptardama ištaisymą paeiliui einančiu įrašu pažymėjime. Apie ištaisymą per 5 dienas pranešama fondo valdybos teritoriniam skyriui. Jeigu netikslų įrašą padariusi įmonė likviduota, ištaisymą gali padaryti fondo valdybos teritorinis skyrius pagal apdraustųjų įskaitos informacinėje bazėje esančius duomenis.

19. Panaudojus visus duomenims įrašyti skirtus draudimo pažymėjimo lapus, fondo valdybos teritorinis skyrius įdeda įkliją, kuri pildoma ta pačia tvarka, kaip ir pažymėjimas.

 

APDRAUSTŲJŲ ĮSKAITOS INFORMACINĖ DUOMENŲ BAZĖ

 

20. Fondo valdybos teritoriniai skyriai kaupia informaciją apie apdraustųjų asmenų draudimo laikotarpius, draudžiamąsias pajamas, taip pat gautas ligos, motinystės ar bedarbio pašalpas. Informacijos kaupėjai privalo užtikrinti duomenų apsaugą ir jų naudojimą pagal paskirtį.

21. Apdraustųjų įskaitos informacinė duomenų bazė formuojama pagal draudėjų ir kitų valstybinio socialinio draudimo išmokas vykdančių įstaigų pateiktą informaciją.

22. Darbdavys (draudėjas) pateikia fondo valdybos teritoriniam skyriui informaciją apie kiekvienam apdraustajam per kiekvieną kalendorinį ketvirtį priskaičiuotas draudžiamųjų pajamų ir socialinio draudimo įmokų sumas. Ši informacija pateikiama iki kito ketvirčio pirmojo mėnesio 25 dienos (informacijos pateikimo formą nustato fondo valdyba).

23. Kai valdybos teritorinis skyrius mokėti ligos ir motinystės (tėvystės) pašalpas paveda draudėjui (Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. vasario 20 d. nutarimu Nr. 266 „Dėl Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 1995, Nr. 17-397), 27.2 punktas), draudėjai fondo valdybos nustatyta tvarka pateikia jos teritoriniams skyriams duomenis apie apdraustiesiems priskaičiuotas šių pašalpų sumas.

24. Teritorinės darbo biržos kas ketvirtį iki kito ketvirčio pirmojo mėnesio 15 dienos pateikia fondo valdybos teritoriniams skyriams informaciją apie draustiems nuo nedarbo asmenims išmokėtas bedarbio pašalpų sumas ir tų pašalpų gavimo laikotarpius.

25. Šių taisyklių 22–24 punktuose nurodyti duomenys, suderinti su fondo valdybos teritoriniais skyriais, gali būti pateikiami elektroninėse laikmenose, elektroniniu paštu arba gali būti pildomi fondo valdybos nustatytos formos blankai.

26. Apdraustojo draudžiamosios pajamos ir draudimo stažas patvirtinami tik duomenimis, esančiais apdraustųjų įskaitos informacinėje duomenų bazėje (fondo valdybos teritorinių skyrių bazėse ir centrinėje bazėje).

Kartą per metus apdraustasis turi teisę susipažinti su darbdavio sukaupta ar fondo valdybos teritoriniam skyriui perduota informacija.

27. Duomenys apie praėjusį darbo laikotarpį ir draudžiamąsias praėjusio laikotarpio pajamas apdraustųjų įskaitos informacinėje duomenų bazėje gali būti taisomi pagal atskirą darbdavio (draudėjo) pranešimą apie priskaičiuotą apmokėjimą už darbą ir fondo valdybos teritoriniam skyriui papildomai pervestas įmokų sumas arba pagal patikrinimų rezultatus.

28. Neteko galios nuo 1997-06-28

Punkto naikinimas:

Nr. 659, 1997-06-23, Žin. 1997, Nr. 60-1422 (1997-06-27), i. k. 0971100NUTA00000659

 

29. Draudėjai privalo pateikti fondo valdybos teritoriniams skyriams informaciją apie darbuotojų draudimo laikotarpius, draudžiamąsias pajamas ir draudimo įmokas šiose taisyklėse nustatyta tvarka.

 

DUOMENŲ APIE PENSIJOS SKYRIMĄ ĮRAŠYMAS

 

30. Valstybinio socialinio draudimo pensijai skirti draudimo stažas ir draudžiamosios bei joms prilygintos pajamos (ligos, motinystės, bedarbio pašalpos) skaičiuojamos pagal apdraustųjų įskaitos informacinės bazės duomenis.

31. Fondo valdybos teritorinis skyrius, paskyręs apdraustajam pensiją, draudimo pažymėjime įrašo:

pensijos skyrimo pagrindą (sprendimo numerį, datą);

nuo kada pensija paskirta (metus, mėnesį, dieną) ir iki kada paskirta (kai pensija skiriama terminuotai);

pensijos rūšį (pavadinimą ir kodą);

paskirtos pensijos dydį;

pensiją paskyrusio fondo valdybos teritorinio skyriaus pavadinimą.

Įrašęs šiuos duomenis asmuo pasirašo, nurodydamas pareigas, vardo raidę ir pavardę. Parašas tvirtinamas skyriaus antspaudu.

 

DRAUDIMO PAŽYMĖJIMO DUBLIKATAS

 

32. Draudimo pažymėjimą privalo saugoti pats apdraustasis.

33. Asmuo, pametęs draudimo pažymėjimą, turi nedelsdamas pranešti apie tai fondo valdybos teritoriniam skyriui. Jeigu draudimo pažymėjimas tampa nebetinkamas naudoti (suplyšo, susitepė, apdegė ir pan.), jo savininkui išduodamas šio pažymėjimo dublikatas.

34. Išduodant apdraustajam draudimo pažymėjimo dublikatą, įrašai atstatomi, remiantis duomenimis, sukauptais apdraustųjų įskaitos informacinėje duomenų bazėje. Draudimo pažymėjimo tituliniame lape dedamas spaudas „Dublikatas“, o pažymėjime įrašomas tik paskutinis įrašas, esantis apdraustųjų įskaitos informacinėje duomenų bazėje. Ankstesniam laikotarpiui spausdinama įklija, kuri patvirtinama ją išdavusio asmens parašu (nurodant pareigas, vardo raidę, pavardę) bei skyriaus antspaudu.

35. Už draudimo pažymėjimą ir jo dublikatą apdraustasis moka fondo valdybos nustatytą kainą.

 

DRAUDIMO PAŽYMĖJIMŲ APSKAITA

 

36. Draudimo pažymėjimais aprūpina fondo valdyba. Pažymėjimai saugomi ir išduodami pagal nustatytą griežtos apskaitomybės dokumentų blankų saugojimo ir išdavimo tvarką.

37. Fondo valdybos teritorinis skyrius privalo turėti ir pildyti gautų ir išduotų draudimo pažymėjimų apskaitos knygą ir apdraustiesiems išduotų draudimo pažymėjimų apskaitos knygą (knygų formas nustato fondo valdyba). Šių knygų lapai turi būti numeruoti, susiūti. Kad knyga susiūta, patvirtinama fondo valdybos teritorinio skyriaus vedėjo parašu ir antspaudu.

38. Fondo valdybos teritoriniame skyriuje gautų ir išduotų draudimo pažymėjimų, taip pat apdraustiesiems išduotų draudimo pažymėjimų knygas tvarko fondo valdybos teritorinio skyriaus vedėjo paskirtas atsakingas darbuotojas.

39. Mokestis už draudimo pažymėjimą, išduodamą pirmą kartą pradedančiajam dirbti, ar pažymėjimo dublikatą mokamas fondo valdybos teritorinio skyriaus kasoje. Pildant sugadinti draudimo pažymėjimai nurašomi pagal fondo valdybos teritorinio skyriaus vedėjo patvirtintą aktą.

40. Jeigu nustatoma, kad tam pačiam apdraustajam yra išduoti keli draudimo pažymėjimai, paliekamas tik vienas. Į jį perkeliama informacija iš kitų draudimo pažymėjimų, kurie iš apdraustojo paimami, anuliuojami ir nurašomi pagal aktą. Fondo valdybos teritorinis skyrius taip pat perkelia informaciją apdraustųjų įskaitos informacinėje duomenų bazėje.

Už asmens sugadintą draudimo pažymėjimą imamas mokestis kaip už draudimo pažymėjimo dublikatą.

 

DRAUDIMO PAŽYMĖJIMŲ IR APDRAUSTŲJŲ ĮSKAITOS TVARKYMO KONTROLĖ BEI GINČŲ NAGRINĖJIMAS

 

41. Draudimo pažymėjimų išdavimą ir apdraustųjų įskaitos tvarkymą kontroliuoja fondo valdyba, jos teritoriniai skyriai, taip pat kitos tarnybos pagal jiems suteiktus įgaliojimus.

42. Ginčus dėl apdraustųjų įskaitos ir draudimo pažymėjimų tvarkymo tarp fondo valdybos teritorinių skyrių ir draudėjų ar apdraustųjų Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo nustatyta tvarka nagrinėja fondo valdyba.

______________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 659, 1997-06-23, Žin., 1997, Nr. 60-1422 (1997-06-27), i. k. 0971100NUTA00000659

Dėl Apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu įskaitos taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. birželio 5 d. nutarimu Nr. 782 "Dėl Apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu įskaitos taisyklių patvirtinimo", 28 punkto pripažinimo netekusiu galios