Suvestinė redakcija nuo 2013-03-17 iki 2014-11-04
Nutarimas paskelbtas: Žin. 2005, Nr. 29-912, i. k. 1051100NUTA00000217
Nauja redakcija nuo 2013-03-17:
Nr. 207, 2013-03-06, Žin. 2013, Nr. 28-1326 (2013-03-16), i. k. 1131100NUTA00000207
Lietuvos respublikos vyriausybė
Nutarimas
DĖL KOMPENSACINIŲ IŠMOKŲ TEATRŲ IR KONCERTINIŲ ĮSTAIGŲ KŪRYBINIAMS DARBUOTOJAMS SKYRIMO IR MOKĖJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2005 m. vasario 24 d. Nr. 217
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos teatrų ir koncertinių įstaigų įstatymo (Žin., 2004, Nr. 96-3523; 2006, Nr. 48-1698; 2012, Nr. 136-6959, Nr. 155-7983) 13 straipsnio 6 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Patvirtinti Kompensacinių išmokų teatrų ir koncertinių įstaigų kūrybiniams darbuotojams skyrimo ir mokėjimo tvarkos aprašą (pridedama).
2. Įgalioti Kultūros ministeriją skirti teatrų ir koncertinių įstaigų kūrybiniams darbuotojams kompensacines išmokas.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. vasario 24 d. nutarimu Nr. 217
(Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2013 m. kovo 6 d. nutarimo Nr. 207
redakcija)
KOMPENSACINIŲ IŠMOKŲ TEATRŲ IR KONCERTINIŲ ĮSTAIGŲ KŪRYBINIAMS DARBUOTOJAMS SKYRIMO IR MOKĖJIMO TVARKOS APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Kompensacinių išmokų teatrų ir koncertinių įstaigų kūrybiniams darbuotojams skyrimo ir mokėjimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja Lietuvos Respublikos teatrų ir koncertinių įstaigų įstatymo (Žin., 2004, Nr. 96-3523; 2006, Nr. 48-1698) (toliau – Įstatymas) 13 straipsnyje nustatytų kompensacinių išmokų teatrų ir koncertinių įstaigų kūrybiniams darbuotojams (toliau – išmokos) skyrimą ir mokėjimą.
2. Išmokas skiria Kultūros ministerija, o moka Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba) įgaliotos Valstybinio socialinio draudimo fondo administravimo įstaigos (toliau – išmokas mokančios įstaigos).
3. Išmokos skiriamos ir mokamos vadovaujantis Įstatymu, Aprašu ir kitais Lietuvos Respublikos teisės aktais.
II. KREIPIMASIS DĖL IŠMOKOS SKYRIMO
5. Teatrų ir koncertinių įstaigų kūrybiniai darbuotojai, turintys teisę gauti išmoką (toliau – asmenys), dėl išmokos skyrimo kreipiasi į Kultūros ministeriją, pateikdami laisvos formos prašymą, kuriame turi būti nurodyta Aprašo 7 punkte nustatyta informacija. Dėl išmokos skyrimo kreipiasi pats asmuo arba Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka jo įgaliotas asmuo ar paskirtas globėjas (rūpintojas).
6. Kreipimosi dėl išmokos data laikoma diena, kurią Kultūros ministerijoje gautas ir užregistruotas prašymas.
7. Kreipiantis dėl išmokos skyrimo, prašyme turi būti nurodyta:
7.2. teatro (teatrų) ar koncertinės (koncertinių) įstaigos (įstaigų), kurioje (kuriose) atitinkamą darbą, už kurį skiriama išmoka, dirbo asmuo, pavadinimas, asmens pareigos minėtoje (minėtose) įstaigoje (įstaigose), darbo sutarties (sutarčių) sudarymo ir nutraukimo data ir laikas, kurį asmuo tarnavo tarybinės armijos profesionaliame kolektyve;
7.3. patvirtinimas, kad šiuo metu asmuo nedirba pagal darbo sutartį atitinkamo kūrybinio darbo, už kurį jis įgyja teisę į išmoką, Lietuvos Respublikos teatre ar koncertinėje įstaigoje;
7.4. informacija apie gyvenamąją vietą (adresas), nurodant kontaktinius duomenis (telefono numeris, elektroninio pašto adresas);
8. Kartu su prašymu turi būti pateikta asmens tapatybę patvirtinančio dokumento (Lietuvos Respublikos piliečio paso arba asmens tapatybės kortelės, Europos Sąjungos valstybės narės piliečio paso arba asmens tapatybės kortelės, kitos užsienio valstybės piliečio paso arba dokumento, suteikiančio teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje) kopija. Jeigu kreipiasi įgaliotas asmuo ar paskirtasis globėjas (rūpintojas), turi būti pateikiamos ir šio asmens tapatybę patvirtinančio dokumento ir dokumento, patvirtinančio, kad asmuo yra įgaliotas ar paskirtas globėju (rūpintoju), kopijos.
9. Jeigu prašymas neatitinka Aprašo 7 ir 8 punktuose nustatytų reikalavimų, Kultūros ministerija per 5 darbo dienas nuo prašymo pateikimo informuoja asmenį ar jo įgaliotą asmenį arba paskirtą globėją (rūpintoją), kad per 10 darbo dienų nuo pranešimo gavimo jis pateiktų trūkstamą informaciją ar dokumentus. Jeigu prašymą pateikęs asmuo per nurodytą laiką nepateikia trūkstamos informacijos ar dokumentų, prašymas nesvarstomas.
III. ASMENS KŪRYBINĮ STAŽĄ ĮRODANTYS DOKUMENTAI, BŪTINI
IŠMOKAI SKIRTI
10. Kultūros ministerija per 5 darbo dienas nuo prašymo gavimo kreipiasi į valstybės ir žinybinius registrus, Lietuvos teatrus ar koncertines įstaigas, kitus viešojo administravimo subjektus ir gauna informaciją apie asmens kūrybinio darbo profesionalioje scenoje stažą, nustatytą Įstatymo 13 straipsnio 2 ir 3 dalyse, kuris įrodomas šiais dokumentais:
10.1. darbo knygelėmis, valstybinio socialinio draudimo pažymėjimais, įskaitant į stažą tuos darbo laikotarpius, apie kuriuos įrašai darbo knygelėse, valstybinio socialinio draudimo pažymėjimuose padaryti remiantis dokumentais (įsakymais dėl priėmimo į darbą ir atleidimo iš jo, valstybinės archyvų sistemos įstaigų, savivaldybių archyvų ar buvusių darbdavių išduotomis darbo stažo pažymomis ir kitais dokumentais), patvirtintais darbdavio (jo įgalioto asmens) parašu ir įrašą padariusios įmonės, įstaigos ar organizacijos antspaudu;
10.2. dokumentais, įrodančiais, kad asmuo nutraukė atitinkamą kūrybinį darbą pagal darbo sutartį (darbdavių darbo stažo pažymos, išduotos remiantis turimais dokumentais, įsakymai);
10.3. buvusių darbdavių ar jų funkcijų perėmėjų, o jeigu jų nėra, – savininko (steigėjo) teises ir pareigas įgyvendinusių institucijų funkcijų vykdytojų (atskiru susitarimu jų įgaliotų asmenų, teikiančių jiems dokumentų saugojimo paslaugas) darbo stažo pažymomis, išduotomis remiantis turimais dokumentais;
10.4. valstybinės archyvų sistemos įstaigų ar savivaldybių archyvų pažymomis arba šiose įstaigose ir archyvuose saugomų dokumentų kopijomis ar išrašais;
10.5. kariniais liudijimais arba Krašto apsaugos ministerijos išduotais karinės tarnybos trukmės pažymėjimais, kuriuose yra įrašas, patvirtinantis, kad asmuo tarnavo tarybinės armijos profesionaliame kolektyve;
11. Asmuo, kuris kreipiasi dėl išmokos skyrimo, Kultūros ministerijai gali pateikti Aprašo 10 punkte nurodytus dokumentus ar jų kopijas. Dokumentus priėmęs Kultūros ministerijos valstybės tarnautojas ar darbuotojas juos patikrina, dokumentų originalus (darbo knygelę, valstybinio socialinio draudimo pažymėjimą, karinį bilietą) grąžina pareiškėjui, o kartu su prašymu palieka jų kopijas.
12. Jeigu dokumentais negalima įrodyti asmens darbo stažui prilyginamų darbo laikotarpių, nes įmonės, įstaigos ar organizacijos dokumentai ar jų dalis neišsaugoti (nesvarbu, dėl kokių priežasčių), Kultūros ministerija per 35 darbo dienas nuo asmens prašymo gavimo informuoja asmenį, kad nurodytieji laikotarpiai asmens prašymu gali būti nustatomi teismine tvarka.
13. Jeigu stažą įrodančiuose dokumentuose nurodyti tik priėmimo į darbą arba darbo baigimo metai be tikslesnių datų (pavyzdžiui, „nuo 1986 iki 1987 metų“), darbo pradžios ir darbo pabaigos data laikoma atitinkamų metų liepos 1-oji diena. Jeigu darbo stažo dokumente nurodyti tik metai ir mėnuo be tikslesnės datos, data laikoma atitinkamo mėnesio 15-oji diena.
IV. IŠMOKŲ KOMISIJA
14. Kultūros ministras sudaro Kompensacinių išmokų komisiją (toliau – komisija) iš 5 Kultūros ministerijos valstybės tarnautojų. Kultūros ministras skiria komisijos pirmininką ir komisijos sekretorių, kuris yra komisijos narys ir turi balso teisę. Komisijos pirmininkas vadovauja komisijos darbui ir atsako už jos veiklą.
15. Komisija nagrinėja asmenų pateiktus prašymus skirti išmokas, vertina asmens kūrybinio darbo stažą pagal kūrybinį darbą įrodančius dokumentus ir teikia kultūros ministrui išvadas dėl išmokų skyrimo.
16. Komisijos darbo forma yra posėdžiai. Komisijos posėdžiai rengiami prireikus iki mėnesio 20 dienos.
17. Komisijos posėdžiai yra teisėti, jeigu juose dalyvauja ne mažiau kaip 3 nariai. Posėdžiams pirmininkauja komisijos pirmininkas arba jo įgaliotas komisijos narys.
18. Komisija turi teisę kviesti į posėdžius Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų valstybės tarnautojus ir darbuotojus, kitų sričių specialistus ir ekspertus, galinčius pateikti išvadas dėl kilusių klausimų, susijusių su pateiktais dokumentais, būtinais išmokai skirti.
19. Komisijos sprendimai priimami posėdyje dalyvaujančių komisijos narių balsų dauguma. Balsams pasiskirsčius po lygiai, lemiamas posėdžio pirmininko balsas.
20. Komisijos išvados įforminamos protokolu, kurį pasirašo posėdžio pirmininkas ir komisijos sekretorius.
V. IŠMOKŲ SKYRIMAS
22. Sprendimą dėl išmokos skyrimo ar atsisakymo ją skirti (nurodomos atsisakymo skirti išmoką priežastys ir sprendimo apskundimo tvarka) priima kultūros ministras, atsižvelgdamas į komisijos išvadas, ne vėliau kaip per 30 darbo dienų nuo tos dienos, kurią gautas ir užregistruotas prašymas.
23. Apie kultūros ministro sprendimą skirti išmoką arba atsisakyti ją skirti per 5 darbo dienas nuo šio sprendimo priėmimo pranešama asmeniui raštu (pridedama kultūros ministro įsakymo kopija).
24. Kultūros ministro sprendimai skundžiami Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 13-308) nustatyta tvarka.
VI. IŠMOKŲ MOKĖJIMAS, MOKĖJIMO SUSTABDYMAS, ATNAUJINIMAS IR NUTRAUKIMAS
27. Išmokų pristatymo tvarką, terminus ir sąlygas nustato Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba.
28. Išmokos gavėjui mirus, išmokos sumos, kurios priklausė mirusiajam ir kurių jis dėl mirties negavo, taip pat išmoka už mirties mėnesį išmokamos mirusiojo išmokos gavėjo įpėdiniams (pagal įstatymą arba testamentą), kuriems paveldėjimo tvarka pereina mirusio gavėjo turtas, kai išmoką mokančiai įstaigai pateikiamas prašymas, asmens tapatybės dokumentas ir atitinkamai paveldėjimo teisės liudijimas ar nuosavybės teisės į bendrą sutuoktinių turtą liudijimas. Išmoką mokanti įstaiga nurodytas sumas šiems asmenims išmoka ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo prašymų kartu su reikiamais dokumentais pateikimo. Susidariusi išmokos permoka, esant išmokos gavėjo įpėdinių sutikimui, išskaičiuojama iš šiame punkte nurodytų sumų.
29. Išmokos gavėjui sukakus senatvės pensijos amžių ar mirus, išmokos mokėjimas nutraukiamas nuo paskutinės dienos mėnesio, kurį gavėjas sukako senatvės pensijos amžių ar mirė.
30. Išmokos mokėjimui turi įtakos šios aplinkybės, apie kurias išmokas mokančiai įstaigai privalo pranešti išmokos gavėjas:
30.2. išmokos gavėjas pradeda dirbti pagal darbo sutartį atitinkamą kūrybinį darbą, už kurį paskirta išmoka;
31. Išmokos gavėjas, o tais atvejais, kai išmoka buvo paskirta asmeniui, kuris Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka pripažintas neveiksniu ar ribotai veiksniu, ir jam buvo paskirtas globėjas (rūpintojas), – šio asmens globėjas (rūpintojas) raštu privalo pranešti išmokas mokančiai įstaigai apie Aprašo 30 punkte nurodytas aplinkybes, galinčias turėti įtakos išmokos mokėjimui, per 10 darbo dienų nuo šių aplinkybių atsiradimo.
32. Išmokos gavėjas, išvykęs gyventi į užsienį, privalo iki kiekvienų metų gruodžio 31 d. išmokas mokančiai įstaigai pateikti Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos arba jas atstovaujančios kitos šalies diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos pareigūno ar užsienio valstybės, kurioje išmokos gavėjas gyvena, notaro ar kito kompetentingo pareigūno (įstaigos) patvirtinimą, kad asmuo gyvas ir yra tam tikroje vietovėje. Šis dokumentas turi būti išduotas (dokumento kopija – patvirtinta) ne anksčiau kaip einamųjų metų spalio 1 dieną.
Išmokos gavėjui, išvykusiam gyventi į užsienį, laiku nepateikus šiame punkte nurodyto dokumento, išmokos mokėjimas sustabdomas nuo ateinančių metų sausio 1 dienos. Pateikus šį dokumentą, išmoką mokanti įstaiga priima sprendimą dėl išmokos mokėjimo atnaujinimo nuo jos mokėjimo sustabdymo dienos, jeigu teisė gauti išmoką buvo išlikusi.
33. Išmoką mokančios įstaigos prašymu Kultūros ministerija per 10 darbo dienų patikrina, ar išmokos gavėjas pradėjo dirbti pagal darbo sutartį atitinkamą kūrybinį darbą, už kurį jam paskirta išmoka. Kultūros ministerijai pateikus išvadą, kad išmokos gavėjas pagal darbo sutartį dirba kūrybinį darbą, už kurį jam paskirta išmoka, išmoką mokanti įstaiga priima sprendimą dėl išmokos mokėjimo sustabdymo nuo tos dienos, kurią asmuo pradėjo dirbti šį darbą.
Išnykus šiame punkte nurodytai aplinkybei, išmokos mokėjimas atnaujinamas, kai išmokos gavėjas išmoką mokančiai įstaigai pateikia prašymą atnaujinti išmokos mokėjimą ir Aprašo 10.2 punkte nurodytą dokumentą. Išmoką mokanti įstaiga ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo prašymo gavimo priima sprendimą dėl išmokos mokėjimo atnaujinimo, jeigu teisė gauti išmoką išlikusi. Išmokos mokėjimas atnaujinamas nuo kitos dienos, einančios po tos dienos, kurią asmuo nutraukė kūrybinį darbą pagal darbo sutartį.
34. Jeigu mokant išmoką paaiškėja, kad jos skyrimo dieną asmuo turėjo teisę gauti Įstatymo 13 straipsnio 4 dalyje nurodytą pensinę (pensines) išmoką (išmokas), kuri (kurios) skiriama (skiriamos) po išmokos paskyrimo, bet nuo datų, buvusių iki išmokos paskyrimo, arba nuo išmokos paskyrimo dienos, permokėtas dydis iš išmokos gavėjo išieškomas išmokas mokančios įstaigos vadovo (ar jo įgalioto šios įstaigos valstybės tarnautojo) sprendimu Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 18 straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka. Jeigu po išmokos paskyrimo paskyrus kitą (kitas) pensinę išmoką (pensines išmokas), nurodytą (nurodytas) Įstatymo 13 straipsnio 4 dalyje, asmuo praranda teisę gauti išmoką, išmokos permoka iš ją gavusio asmens išieškoma Aprašo 38 punkte nustatyta tvarka.
35. Išmokos gavėją įstatymų nustatyta tvarka pripažinus nežinia kur esančiu, išmokos mokėjimas sustabdomas nuo pirmos dienos mėnesio, einančio po to mėnesio, kurį įsiteisėjo teismo sprendimas.
Teismui panaikinus sprendimą dėl asmens pripažinimo nežinia kur esančiu, išmokos mokėjimas atnaujinamas, kai išmokos gavėjas išmoką mokančiai įstaigai pateikia prašymą atnaujinti išmokos mokėjimą ir įsiteisėjusį teismo sprendimą. Išmoką mokanti įstaiga priima sprendimą dėl išmokos mokėjimo atnaujinimo nuo jos sustabdymo dienos, jeigu teisė gauti išmoką buvo išlikusi.
36. Jeigu išmokos gavėjas per 10 darbo dienų nepraneša apie Aprašo 30 punkte nurodytas aplinkybes, turinčias įtakos išmokos mokėjimui, ir dėl to išmoka permokama, permoka iš išmokos gavėjo išieškoma išmokas mokančios įstaigos vadovo (ar jo įgalioto šios įstaigos valstybės tarnautojo) sprendimu Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 18 straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka. Jeigu apie aplinkybes, turinčias įtakos išmokos mokėjimui, pranešama laiku, tačiau išmoka permokama, permokos neišieškomos (išskyrus Aprašo 34 punkte nurodytą atvejį).
38. Jeigu išmokos mokėjimas nutraukiamas, o visa permokėtos išmokos suma neišieškota, išmokas mokanti įstaiga pasiūlo asmeniui per nustatytą laiką grąžinti permokėtą išmokos sumą. Jeigu per nustatytą laiką permoka negrąžinama, išmokas mokanti įstaiga išmokos permoką išieško teismine tvarka.
39. Išmokos suma, negauta dėl išmokas mokančios įstaigos kaltės, išmokama ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo gavėjo kreipimosi į išmoką mokančią įstaigą už visą praėjusį laiką.
40. Sprendimus išmokų mokėjimo klausimais priima išmoką mokančios įstaigos vadovas ar jo įgaliotas šios įstaigos valstybės tarnautojas. Sprendimai turi būti priimami ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo išmokos gavėjo prašymo su visais reikiamais dokumentais gavimo išmokas mokančioje įstaigoje. Išmoką mokanti įstaiga ne vėliau kaip per 10 darbo dienų po tokio sprendimo priėmimo išmokos gavėjui turi išsiųsti (įteikti) sprendimo nuorašą.
41. Išmokas mokančios įstaigos sprendimai išmokų mokėjimo klausimais skundžiami Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybai Valstybinio socialinio draudimo įstatymo nustatyta tvarka.
VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
43. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymu (Žin., 1999, Nr. 60-1945; 2006, Nr. 77-2975), valstybės ir savivaldybių institucijos ir įstaigos teikia Kultūros ministerijai ir išmokas mokančioms įstaigoms tarnybinę pagalbą, kurios reikia išmokoms skirti ir (ar) mokėti, teisės aktų nustatyta tvarka.
Priedo pakeitimai:
Nr. 207, 2013-03-06, Žin., 2013, Nr. 28-1326 (2013-03-16), i. k. 1131100NUTA00000207
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas
Nr. 1082, 2006-10-30, Žin., 2006, Nr. 118-4480 (2006-11-04), i. k. 1061100NUTA00001082
Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. vasario 24 d. nutarimo Nr. 217 "Dėl Kompensacinių išmokų teatrų ir koncertinių įstaigų kūrybiniams darbuotojams skyrimo ir mokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo" pakeitimo
2.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas
Nr. 207, 2013-03-06, Žin., 2013, Nr. 28-1326 (2013-03-16), i. k. 1131100NUTA00000207
Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. vasario 24 d. nutarimo Nr. 217 "Dėl Kompensacinių išmokų teatrų ir koncertinių įstaigų kūrybiniams darbuotojams skyrimo ir mokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo" pakeitimo