Suvestinė redakcija nuo 2015-02-02 iki 2017-12-31
Nutarimas paskelbtas: TAR 2014-02-19, i. k. 2014-01807
LIETUVOS BANKO VALDYBA
NUTARIMAS
DĖL pinigų finansų įstaigų balanso statistinės atskaitomybės
2014 m. vasario 13 d. Nr. 03-27
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Lietuvos banko įstatymo 8 straipsnio 1 dalies 9 punktu, 54 ir 54(1) straipsniais ir atsižvelgdama į Europos centrinių bankų sistemos ir Europos Centrinio Banko statuto (OL 326 C, 2012, p. 230) 5 straipsnį, 2013 m. rugsėjo 24 d. Europos Centrinio Banko reglamentą (ES) Nr. 1071/2013 dėl pinigų finansų įstaigų sektoriaus balanso (nauja redakcija) (ECB/2013/33) (OL 2013 L 297, p. 1) ir 2007 m. rugpjūčio 1 d. Europos Centrinio Banko gaires ECB/2007/9 dėl pinigų, finansinių institucijų ir rinkų statistikos (OL 2007 L 341, p. 1) su visais pakeitimais ir papildymais, Lietuvos banko valdyba n u t a r i a:
1. Patvirtinti:
2. Pavesti Ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos Statistikos departamentui tvarkyti statistinį Lietuvos pinigų finansų įstaigų sąrašą.
3. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos banko valdybos 2003 m. gegužės 8 d. nutarimą Nr. 46 „Dėl pinigų finansinių institucijų balanso statistinės atskaitomybės“ su visais pakeitimais ir papildymais.
PATVIRTINTA
Lietuvos banko valdybos
2014 m. vasario 13 d.
nutarimu Nr. 03-27
PINIGŲ FINANSŲ ĮSTAIGŲ BALANSO STATISTINĖS ATSKAITOMYBĖS BENDRIEJI NUOSTATAI
I SKYRIUS
NUOSTATŲ PASKIRTIS IR PAGRINDINĖS SĄVOKOS
1. Pinigų finansų įstaigų balanso statistinės atskaitomybės bendruosiuose nuostatuose (toliau – Bendrieji nuostatai) nustatyti bendrieji pinigų finansų įstaigų balanso statistinės atskaitomybės reikalavimai ir klasifikavimo principai, jos rengimo ir pateikimo Lietuvos bankui tvarka, statistinės informacijos kokybės reikalavimai ir statistinės informacijos naudojimo tvarka.
2. Pinigų finansų įstaigų balanso statistinės atskaitomybės paskirtis – pateikti Lietuvos bankui išsamią aukštos kokybės Lietuvos pinigų finansų įstaigų balanso statistinę informaciją, reikalingą jų raidai stebėti, Lietuvos banko funkcijoms atlikti ir Europos centrinių bankų sistemos uždaviniams vykdyti.
3. Bendruosiuose nuostatuose vartojamos sąvokos:
3.1. Administratorius – pinigų finansų įstaiga, kuri tvarko vertybiniais popieriais pakeistas arba kitaip perduotas paskolas, t. y. renka iš skolininkų pagrindines sumas ir palūkanas.
3.2. Finansinių priemonių bendrovė (FPB) – kaip apibrėžta 2013 m. spalio 18 d. Europos Centrinio Banko reglamento (ES) Nr. 1075/2013 dėl finansinių priemonių bendrovių, užsiimančių pakeitimo vertybiniais popieriais sandoriais, turto ir įsipareigojimų statistikos (nauja redakcija) (ECB/2013/40) (OL 2013 L 297, p. 107) (toliau – Reglamentas (ES) Nr. 1075/2013) 1 straipsnyje.
3.3. Pakeitimas vertybiniais popieriais – sandoris, kuris yra tradicinis pakeitimas vertybiniais popieriais, kaip apibrėžta 2013 m. birželio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 575/2013 dėl prudencinių reikalavimų kredito įstaigoms ir investicinėms įmonėms (OL 2013 L 176, p. 1) 4 straipsnyje, ir (arba) pakeitimas vertybiniais popieriais, kaip apibrėžta Reglamento (ES) Nr. 1075/2013 1 straipsnyje, kuris apima vertybiniais popieriais pakeistų paskolų perleidimą finansinių priemonių bendrovei.
3.4. Paskolos įsigijimas – paskolos arba paskolų rinkinio ekonominis perdavimas iš perdavėjo atskaitingajam agentui, kuris įvykdomas nuosavybės perdavimu arba daliniu dalyvavimu.
3.5. Paskolos perleidimas – paskolos arba paskolų rinkinio ekonominis perdavimas iš atskaitingojo agento gavėjui, kuris įvykdomas nuosavybės perdavimu arba daliniu dalyvavimu.
3.6. Pinigų finansų įstaiga (PFĮ) – kaip apibrėžta 2013 m. rugsėjo 24 d. Europos Centrinio Banko reglamento (ES) Nr. 1071/2013 dėl pinigų finansų įstaigų sektoriaus balanso (nauja redakcija) (ECB/2013/33) (OL 2013 L 297, p. 1) (toliau – Reglamentas (ES) Nr. 1071/2013) 1 straipsnyje.
3.7. Pinigų finansų įstaigos balanso statistinės atskaitomybės atskaitingasis agentas (toliau – atskaitingasis agentas) – subjektas, kuriam taikomi pinigų finansų įstaigos balanso statistinės atskaitomybės Lietuvos bankui reikalavimai.
3.9. Pripažinimo panaikinimas – paskolos arba jos dalies pašalinimas iš pateiktų pinigų finansų įstaigos balanso likučių duomenų.
II SKYRIUS
ATSKAITINGOJI VISUMA
4. PFĮ balanso statistinės atskaitomybės atskaitingąją visumą sudaro į statistinį Lietuvos pinigų finansų įstaigų sąrašą įtrauktos PFĮ.
5. Lietuvos bankas sudaro ir tvarko statistinį Lietuvos pinigų finansų įstaigų sąrašą, į kurį įtraukiamos PFĮ Lietuvos rezidentės. Statistinis Lietuvos pinigų finansų įstaigų sąrašas skelbiamas Lietuvos banko interneto svetainėje www.lb.lt ir, suinteresuotų atskaitingųjų agentų prašymu, pateikiamas elektroniniu būdu arba išspausdintas popieriuje.
6. PFĮ balanso statistinės atskaitomybės reikalavimai, nurodyti Lietuvos banko valdybos nutarimu, kuriuo patvirtinti Bendrieji nuostatai, patvirtintoje Pinigų finansų įstaigos balanso išsamios statistinės ataskaitos PFĮ-01 formoje (toliau – PFĮ-01 forma), (toliau – PFĮ balanso išsamios statistinės atskaitomybės reikalavimai) taikomi į statistinį Lietuvos pinigų finansų įstaigų sąrašą įtrauktiems bankams ir užsienio bankų filialams.
7. Lietuvos bankas netaiko PFĮ balanso išsamios statistinės atskaitomybės reikalavimų į statistinį Lietuvos pinigų finansų įstaigų sąrašą įtrauktoms Centrinei kredito unijai, kredito unijoms, elektroninių pinigų įstaigoms ir kitoms finansų įstaigoms tol, kol bendras jų įnašas neviršija 5 procentų viso Lietuvos PFĮ balanso. Lietuvos bankas tikrina, ar tenkinama ši sąlyga, kad prireikus atšauktų arba suteiktų PFĮ balanso išsamios statistinės atskaitomybės reikalavimų taikymo išlygą, įsigaliojančią nuo kiekvienų metų pradžios. Atskaitingasis agentas ne vėliau kaip iki einamųjų metų birželio 30 d. raštu informuojamas apie atsiradusią PFĮ balanso išsamios statistinės atskaitomybės Lietuvos bankui prievolę.
8. PFĮ balanso statistinės atskaitomybės reikalavimai, nurodyti Lietuvos banko valdybos nutarimu, kuriuo patvirtinti Bendrieji nuostatai, patvirtintoje Pinigų finansų įstaigos balanso sumažintos statistinės ataskaitos PFĮ-03 formoje (toliau – PFĮ-03 forma), (toliau – PFĮ balanso sumažintos statistinės atskaitomybės reikalavimai) taikomi į statistinį Lietuvos pinigų finansų įstaigų sąrašą įtrauktoms PFĮ, kurioms taikomi PFĮ palūkanų normų statistinės atskaitomybės reikalavimai, kaip tai numatyta Pinigų finansų įstaigų palūkanų normų statistinės atskaitomybės bendruosiuose nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos banko valdybos 2014 m. vasario 13 d. nutarimu Nr. 03-28, tačiau netaikomi PFĮ balanso išsamios statistinės atskaitomybės reikalavimai.
9. Į statistinį Lietuvos pinigų finansų įstaigų sąrašą įtraukti PRF vykdo PFĮ balanso statistinės atskaitomybės reikalavimus vadovaudamiesi Kolektyvinio investavimo subjektų statistinės atskaitomybės bendraisiais nuostatais, patvirtintais Lietuvos banko valdybos 2014 m. sausio 9 d. nutarimu Nr. 03-3.
10. Statistikos tikslais PFĮ konsoliduoja visų savo padalinių (buveinės ir (arba) filialų), esančių Lietuvos ekonominėje erdvėje, veiklą. Kitų šalių ekonominėje erdvėje esančių padalinių veikla statistikos tikslais nekonsoliduojama.
11. Jeigu įstaiga turi filialų, esančių kitų šalių ekonominėje erdvėje, tai buveinė, esanti Lietuvos ekonominėje erdvėje, pozicijas su visais tais filialais laiko pozicijomis su tų šalių rezidentais. Filialas, esantis Lietuvos ekonominėje erdvėje, pozicijas su registruota ar pagrindine buveine arba su kitais tos pačios įstaigos filialais, esančiais kitų šalių ekonominėje erdvėje, laiko pozicijomis su tų šalių rezidentais.
III SKYRIUS
Statistinės ATSKAITOMYBĖS REIKALAVIMAI
13. Atskaitingasis agentas pateikia Lietuvos bankui PFĮ balanso likučių duomenis, patikslinimų dėl perkainojimo duomenis, perklasifikavimų ir kitokių patikslinimų duomenis, taip pat paaiškinimus apie reikšmingus perklasifikavimų ir kitokių patikslinimų duomenis.
14. Patikslinimus dėl perkainojimo sudaro patikslinimai dėl visiško ar dalinio paskolų nurašymo ir patikslinimai dėl vertybinių popierių perkainojimo dėl kainos.
15. Patikslinimai dėl visiško ar dalinio paskolų nurašymo apima visus paskolų likučių pokyčius, kurie atsiranda dėl paskolų nurašymo, įskaitant paskolos visos likusios sumos nurašymą. Visiški ar daliniai paskolų nurašymai, pripažinti paskolos pardavimo ar perdavimo trečiajai šaliai metu, taip pat įtraukiami, jeigu juos įmanoma nustatyti.
16. Patikslinimai dėl vertybinių popierių perkainojimo dėl kainos apima visus vertybinių popierių likučių vertės pokyčius, kurie atsiranda dėl kainos, pagal kurią vertybiniai popieriai įtraukiami į apskaitą, svyravimų laikui bėgant. Skaičiuodamas patikslinimų dėl vertybinių popierių perkainojimo dėl kainos duomenis, atskaitingasis agentas vadovaujasi balanso metodu. Pagal šį metodą patikslinimas skaičiuojamas kaip skirtumas tarp vertybinio popieriaus vertės einamojo ataskaitinio laikotarpio pabaigos balanse ir vertybinio popieriaus vertės ankstesnio ataskaitinio laikotarpio pabaigos balanse. Patikslinimas neskaičiuojamas dėl tų vertybinių popierių, kuriuos PFĮ nupirko ir (arba) pardavė per ataskaitinį laikotarpį.
17. Perklasifikavimai ir kitokie patikslinimai apima visus PFĮ sektoriaus balanso likučių pokyčius, kurie atsiranda dėl PFĮ atskaitingosios visumos sudėties pasikeitimo (kai PFĮ įtraukiama į atskaitingąją visumą arba išbraukiama iš jos, jeigu įstaigos veikla buvo perkelta į PFĮ sektorių arba iš jo iškelta), PFĮ atskaitingosios visumos struktūros pasikeitimo (grupės vidaus reorganizacijų, įstaigų jungimų, įsigijimų ar skaidymų), finansinių priemonių ir atitiktinių šalių perklasifikavimo, statistinių apibrėžčių pasikeitimo, taip pat dėl atskaitomybės klaidų, kurios buvo ištaisytos tik riboto atgalinio laikotarpio PFĮ balanso likučių duomenyse.
18. Patikslinimų dėl perkainojimo duomenys ir perklasifikavimų ir kitokių patikslinimų duomenys neturi apimti valiutos santykio svyravimų poveikio PFĮ balanso straipsniams užsienio valiuta.
IV SKYRIUS
paskolų pakeitimo vertybiniais popieriais ir paskolų kitų perdavimų Papildomi statistinės atskaitomybės reikalavimai
20. Atskaitingasis agentas pateikia Lietuvos bankui papildomus duomenis apie:
20.1. per ataskaitinį mėnesį atliktų paskolų pakeitimo vertybiniais popieriais ir paskolų kitų perdavimų grynuosius srautus;
20.2. visų paskolų, kurių administratorius pakeitimo vertybiniais popieriais schemoje yra PFĮ, likučius ataskaitinio ketvirčio pabaigoje;
20.3. kai taikomas 39 tarptautinis apskaitos standartas (toliau – 39 TAS), 9 tarptautinis finansinės atskaitomybės standartas (toliau – 9 TFAS) arba panašios apskaitos taisyklės, pakeitimo vertybiniais popieriais būdu perleistų paskolų, kurių pripažinimas balanse nebuvo panaikintas, likučius ataskaitinio mėnesio pabaigoje;
21. Visi duomenys apie vertybiniais popieriais pakeistas arba kitaip perduotas paskolas paskirstomi pagal skolininko ekonominę erdvę ir sektorių. Paskolos, perleistos pakeitimo vertybiniais popieriais tarpinio laikymo etape, laikomos jau pakeistomis vertybiniais popieriais.
22. PFĮ apskaičiuoja per ataskaitinį mėnesį vertybiniais popieriais pakeistų arba kitaip perduotų paskolų grynuosius srautus, iš paskolų perleidimų atimdama paskolų įsigijimus. Į šiuos skaičiavimus neįtraukiamos paskolos, perduotos kitai PFĮ Lietuvos rezidentei arba įsigytos iš kitos PFĮ Lietuvos rezidentės, ir paskolos, kurios buvo perduotos dėl atskaitingojo agento skaidymo arba dėl atskaitingojo agento ir kitos PFĮ Lietuvos rezidentės jungimo arba įsigijimo. Į šiuos skaičiavimus įtraukiamos paskolos, perduotos PFĮ ne Lietuvos rezidentėms arba įsigytos iš jų. Perleidimai, reiškiantys pripažinimo panaikinimą, ir įsigijimai, reiškiantys pripažinimą arba pakartotinį pripažinimą, priskiriami sandoriams, kurie turi įtakos pateiktiems paskolų likučių duomenims. Perleidimai, nereiškiantys pripažinimo panaikinimo, ir įsigijimai, nereiškiantys pripažinimo arba pakartotinio pripažinimo, priskiriami sandoriams, kurie neturi įtakos pateiktiems paskolų likučių duomenims. Sandoriai, kurie turi įtakos pateiktiems paskolų likučių duomenims, papildomai paskirstomi pagal paskolos atitiktinę perdavimo šalį, atskiriant FPB Lietuvos rezidentes, FPB euro zonos (išskyrus Lietuvą) rezidentes, FPB kitas nerezidentes ir ne FPB, iš kurių išskiriamos PFĮ euro zonos (išskyrus Lietuvą) rezidentės.
Punkto pakeitimai:
Nr. 03-178, 2014-10-07, paskelbta TAR 2014-10-09, i. k. 2014-13934
23. Vertybiniais popieriais pakeistų administruojamų paskolų, kurių atitiktinė perdavimo šalis yra FPB, likučių ataskaitinio ketvirčio pabaigoje duomenys pateikiami nepaisant to, ar administruojamos paskolos arba atitinkamos jų administravimo teisės pripažintos atskaitingojo agento balanse, ir paskirstomi pagal kiekvieną FPB rezidavimo šalį atskirai.
24. PFĮ, kurios taiko 39 TAS, 9 TFAS arba panašias taisykles, pateikia vertybiniais popieriais pakeistų paskolų, kurių pripažinimas nebuvo panaikintas, likučių ataskaitinio mėnesio pabaigoje duomenis, paskirstytus pagal paskolos atitiktinę perdavimo šalį, atskiriant FPB Lietuvos rezidentes, FPB euro zonos (išskyrus Lietuvą) rezidentes, FPB kitas nerezidentes ir ne FPB.
Punkto pakeitimai:
Nr. 03-178, 2014-10-07, paskelbta TAR 2014-10-09, i. k. 2014-13934
25. PFĮ pateikia vertybiniais popieriais pakeistų paskolų, kurių pripažinimas panaikintas ir kurias administruoja PFĮ, likučius ataskaitinio mėnesio pabaigoje ir finansinius sandorius, išskyrus paskolų perleidimus ir įsigijimus, – likučių pasikeitimą dėl paskolos gavėjo paskolos pagrindinės sumos grąžinimo per ataskaitinį mėnesį.
V SKYRIUS
PFĮ TURTO IR ĮSIPAREIGOJIMŲ KLASIFIKAVIMO PRINCIPAI
PIRMASIS SKIRSNIS
KLASIFIKAVIMAS PAGAL PRIEMONIŲ KATEGORIJĄ
27. PFĮ balanso statistinėje atskaitomybėje PFĮ turtas ir įsipareigojimai klasifikuojami į tokias priemonių kategorijas:
TURTAS
Grynieji pinigai
Paskolos
Iš jų vienadienių paskolų
Iš jų atvirkštinių atpirkimo sandorių
Iš jų sindikuotųjų paskolų
Iš jų atnaujinamųjų paskolų ir sąskaitų lėšų pereikvojimų
Iš jų nemokamo kredito kortelės kredito
Iš jų pratęsto kredito kortelės kredito
Iš jų grupės vidaus pozicijų
Iš jų užtikrintų nekilnojamojo turto užstatu
Turimi skolos vertybiniai popieriai
PRF vienetai (akcijos)
Investicinių fondų vienetai (akcijos)
Nuosavybės priemonės
Biržinės akcijos
Nebiržinės akcijos
Kitos nuosavybės priemonės
Nefinansinis turtas (įskaitant ilgalaikį turtą)
Materialusis nefinansinis turtas
Nematerialusis nefinansinis turtas
Likęs turtas
Iš jo išankstinių draudimo įmokų ir gautinų draudimo išmokų
Išvestinės finansinės priemonės
Laikinieji straipsniai
Tranzitiniai straipsniai
Sukauptos pajamos
Už paskolas sukauptos palūkanos
Už vertybinius popierius sukauptos palūkanos
Kitos sukauptos pajamos
Būsimojo laikotarpio išlaidos
Kiti straipsniai
ĮSIPAREIGOJIMAI
Indėliai
Iš jų sindikuotųjų paskolų
Iš jų grupės vidaus pozicijų
Iš jų vertybiniais popieriais pakeistų paskolų, kurių pripažinimas PFĮ balanse nebuvo panaikintas, atitiktinių įsipareigojimų
Vienadieniai indėliai
Iš jų pervedamųjų indėlių
Iš jų elektroninių pinigų
Aparatiniai el. pinigai
Programiniai el. pinigai
Sutarto termino indėliai
Įspėjamojo laikotarpio indėliai
Atpirkimo sandoriai
Išleisti skolos vertybiniai popieriai
Iš jų mažesnės nei 100 % nominalios kapitalo garantijos
Kapitalas ir atsargos
Savininkų įnašai
Ankstesnių metų pelnas arba nuostolis
Atsargos (rezervai)
Perkainojimo sąskaitos
Einamųjų metų pelnas arba nuostolis
Atidėjiniai
Likę įsipareigojimai
Iš jų atidėjinių darbuotojų pensijų fondams
Išvestinės finansinės priemonės
Laikinieji straipsniai
Tranzitiniai straipsniai
Sukauptos išlaidos
Už indėlius sukauptos palūkanos
Už vertybinius popierius sukauptos palūkanos
Kitos sukauptos išlaidos
Būsimojo laikotarpio pajamos
Kiti straipsniai.
28. PFĮ turto ir įsipareigojimų priemonėms grupuoti pagal Bendrųjų nuostatų 27 punkte nurodytas kategorijas taikomos Reglamento (ES) Nr. 1071/2013 II priedo 2 dalyje pateiktos priemonių kategorijų apibrėžtys, kurios pagrįstos 2013 m. gegužės 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 549/2013 dėl Europos nacionalinių ir regioninių sąskaitų sistemos Europos Sąjungoje (OL 2013 L 174, p. 1) patvirtinta 2010 metų Europos sąskaitų sistema (toliau – 2010 m. ESS).
ANTRASIS SKIRSNIS
KLASIFIKAVIMAS PAGAL TRUKMĘ
29. Klasifikuojant finansines priemones pagal trukmę:
29.1. pradinis terminas (terminas išleidimo metu) reiškia nustatytą finansinės priemonės gyvavimo laikotarpį, kuriam nepasibaigus ji negali būti sugrąžinta (susigrąžinta) (pvz., skolos vertybiniai popieriai) arba gali būti sugrąžinta (susigrąžinta) tik mokant tam tikrą baudą (pvz., kai kurių rūšių indėliai);
30. PFĮ balanso statistinėje atskaitomybėje finansinės priemonės paprastai klasifikuojamos pagal pradinį terminą remiantis sutartu terminu arba įspėjamuoju laikotarpiu, o ne pagal likusį terminą. Pagal įspėjamąjį laikotarpį finansinės priemonės klasifikuojamos tik tuomet, kai nėra (nebėra) sutarto termino.
31. Paskolos pagal pradinį paskolos grąžinimo terminą klasifikuojamos į paskolas iki 1 metų imtinai, nuo 1 iki 5 metų imtinai ir nuo 5 metų.
32. Papildomai iš paskolų Lietuvos ir euro zonos (išskyrus Lietuvą) ne finansų bendrovėms ir namų ūkiams ir jiems paslaugas teikiančioms ne pelno institucijoms, kurių pradinis terminas yra nuo 1 metų (2 metų), išskiriamos paskolos, kurių likęs terminas yra iki 1 metų (2 metų), ir paskolos, kurių likęs terminas yra nuo 1 metų (2 metų) ir kurių palūkanų norma perskaičiuojama per ateinančius 12 mėnesių (24 mėnesius). Palūkanų normos perskaičiavimas suprantamas kaip paskolos palūkanų normos pakeitimas, numatytas galiojančioje paskolos sutartyje. Paskolos, kurioms taikomas palūkanų normos perskaičiavimas, be kita ko, apima paskolas, kurių palūkanų normos reguliariai peržiūrimos atsižvelgiant į indekso (pvz., Euribor) pokyčius, paskolas, kurių palūkanų normos peržiūrimos nuolat (kintamosios palūkanų normos), ir paskolas, kurių palūkanų normos peržiūrimos PFĮ nuožiūra.
Punkto pakeitimai:
Nr. 03-178, 2014-10-07, paskelbta TAR 2014-10-09, i. k. 2014-13934
33. Turimi skolos vertybiniai popieriai pagal pradinį išpirkimo terminą klasifikuojami į skolos vertybinius popierius iki 1 metų imtinai, nuo 1 iki 2 metų imtinai ir nuo 2 metų.
34. Sutarto termino indėliai pagal išleidimo metu sutartą grąžinimo terminą klasifikuojami į sutarto iki 1 metų imtinai, nuo 1 iki 2 metų imtinai ir nuo 2 metų termino indėlius.
35. Įspėjamojo laikotarpio indėliai pagal įspėjamojo laikotarpio trukmę klasifikuojami į įspėjamojo iki 3 mėnesių imtinai, nuo 3 mėnesių iki 2 metų imtinai ir nuo 2 metų laikotarpio indėlius.
TREČIASIS SKIRSNIS
PASKOLŲ KLASIFIKAVIMAS PAGAL PASKIRTĮ
37. PFĮ balanso statistinėje atskaitomybėje PFĮ paskolos Lietuvos ir euro zonos (išskyrus Lietuvą) namų ūkiams ir namų ūkiams paslaugas teikiančioms ne pelno institucijoms klasifikuojamos pagal paskirtį į tokias kategorijas:
Paskolos vartojimui
Paskolos būstui įsigyti
Kitos paskolos.
Punkto pakeitimai:
Nr. 03-178, 2014-10-07, paskelbta TAR 2014-10-09, i. k. 2014-13934
38. Kategorijoje „Kitos paskolos“ namų ūkiams išskiriamos paskolos savarankiško juridinio statuso neturinčioms individualiosioms įmonėms ir partnerystėms.
KETVIRTASIS SKIRSNIS
KLASIFIKAVIMAS PAGAL VALIUTĄ
40. PFĮ balanso turto kategorijos „Grynieji pinigai“, „Paskolos“, „Turimi skolos vertybiniai popieriai“ ir „Likęs turtas“ bei įsipareigojimų kategorijos „Indėliai“, „Išleisti skolos vertybiniai popieriai“ ir „Likę įsipareigojimai“ klasifikuojamos į pozicijas eurais ir kitomis valiutomis.
Punkto pakeitimai:
Nr. 03-178, 2014-10-07, paskelbta TAR 2014-10-09, i. k. 2014-13934
PENKTASIS SKIRSNIS
KLASIFIKAVIMAS PAGAL ATITIKTINĖS ŠALIES EKONOMINĘ ERDVĘ
42. PFĮ balanso statistinėje atskaitomybėje PFĮ turtas ir įsipareigojimai klasifikuojami pagal atitiktinės šalies ekonominę erdvę į rezidentų, euro zonos (išskyrus Lietuvą) rezidentų ir kitų nerezidentų turtą ir įsipareigojimus.
Punkto pakeitimai:
Nr. 03-178, 2014-10-07, paskelbta TAR 2014-10-09, i. k. 2014-13934
43. Pagrindiniai PFĮ balanso straipsniai papildomai paskirstomi pagal kiekvienos šalies ekonominę erdvę atskirai, į atskiras grupes išskiriant tarptautines organizacijas, Europos investicijų banką ir Europos stabilumo mechanizmą.
44. PFĮ turto ir įsipareigojimų atitiktinės šalys pagal jų ekonominę erdvę grupuojamos vadovaujantis Europos Centrinio Banko tvarkomais statistiniais pinigų finansų įstaigų, investicinių fondų, finansinių priemonių bendrovių ir kitais sąrašais, Europos Centrinio Banko „Pinigų, finansų įstaigų ir rinkų statistikos sektorių vadovu. Klientų statistinės klasifikacijos gairėmis“ ir 2010 m. ESS klasifikavimo principais. Kai atitiktinės šalies rezidavimo šalyje negalioja 2010 m. ESS, laikomasi Nacionalinių sąskaitų sistemos (toliau – 2008 m. NSS) klasifikavimo principų.
ŠEŠTASIS SKIRSNIS
KLASIFIKAVIMAS PAGAL ATITIKTINĖS ŠALIES SEKTORIŲ
45. PFĮ balanso statistinėje atskaitomybėje PFĮ turtas ir įsipareigojimai klasifikuojami pagal atitiktinės šalies sektorių į tokių 2010 m. ESS institucinių sektorių ir subsektorių grupių turtą ir įsipareigojimus:
PFĮ
Europos Centrinis Bankas
Nacionaliniai centriniai bankai
Kitos PFĮ
Indėlių bendrovės
Kredito įstaigos, kurioms taikomi privalomųjų atsargų reikalavimai
Kredito įstaigos, kurioms netaikomi privalomųjų atsargų reikalavimai
Kitos indėlių bendrovės
PRF
Ne PFĮ
Valdžios sektorius
Centrinė valdžia
Kiti valdžios sektoriai
Krašto valdžia
Vietos valdžia
Socialinės apsaugos fondai
Kiti rezidentų sektoriai
Investiciniai fondai
Kiti finansiniai tarpininkai, finansiniai pagalbininkai, priklausomos finansų įstaigos ir pinigų skolintojai
Kiti finansiniai tarpininkai
Iš jų pagrindinių sandorio šalių
Iš jų FPB
Finansiniai pagalbininkai
Priklausomos finansų įstaigos ir pinigų skolintojai
Draudimo bendrovės ir pensijų fondai
Draudimo bendrovės
Pensijų fondai
Ne finansų bendrovės
Viešosios ne finansų bendrovės
Kitos ne finansų bendrovės
Namų ūkiai ir jiems paslaugas teikiančios ne pelno institucijos
Namų ūkiai
Namų ūkiams paslaugas teikiančios ne pelno institucijos.
46. Kredito įstaigos, esančios ne Europos Sąjungos šalyse, vadinamos ne „PFĮ“, o „Bankai“. Sąvoka „ne PFĮ“ vartojama tik Europos Sąjungos šalims, o kitoms šalims – sąvoka „Ne bankai“.
47. PFĮ turto ir įsipareigojimų atitiktinės šalys į Bendrųjų nuostatų 45 punkte nurodytas sektorių ir subsektorių grupes grupuojamos vadovaujantis Europos Centrinio Banko tvarkomais statistiniais pinigų finansų įstaigų, investicinių fondų, finansinių priemonių bendrovių ir kitais sąrašais, Europos Centrinio Banko „Pinigų, finansų įstaigų ir rinkų statistikos sektorių vadovu. Klientų statistinės klasifikacijos gairėmis“ ir 2010 m. ESS klasifikavimo principais. Kai atitiktinės šalies rezidavimo šalyje netaikoma 2010 m. ESS, laikomasi 2008 m. NSS klasifikavimo principų.
VI SKYRIUS
APSKAITOS IR ĮKAINOJIMO TAISYKLĖS STATISTINĖS ATSKAITOMYBĖS TIKSLAIS
48. Jeigu Bendruosiuose nuostatuose nenustatyta kitaip, PFĮ balanso statistinės ataskaitos rengiamos laikantis apskaitos taisyklių, nustatytų Lietuvos Respublikos teisės aktuose ir (arba) nacionaliniuose ar tarptautiniuose standartuose, kurie taikomi PFĮ.
49. Nepaisant Lietuvoje galiojančios apskaitos ir įskaitymo tvarkos, statistikos tikslais visas finansinis turtas ir įsipareigojimai turi būti pateikiami atskirai ir negali būti tarpusavyje įskaitomi.
50. Paskolos ir indėliai pateikiami įkainoti nominaliąja verte, likusia ataskaitinio laikotarpio pabaigoje. Nominalioji vertė yra pagrindinė suma, kurią skolininkas pagal sutartį turi grąžinti skolintojui. Iš paskolos nominaliosios vertės neatimami atidėjiniai ar daliniai nurašymai, t. y. tiesioginiai paskolos sumos balanse sumažinimai dėl jos nuvertėjimo. Už paskolas ir indėlius sukauptos gautinos ir mokėtinos palūkanos įtraukiamos atitinkamai į likusį turtą ir likusius įsipareigojimus, o ne į su jomis susijusių paskolų ir indėlių vertę.
51. Turimi vertybiniai popieriai, išleisti skolos vertybiniai popieriai ir išvestinės finansinės priemonės, kurioms taikoma balansinė apskaita, pateikiami paprastai įkainoti rinkos verte. Rinkos vertė yra vyraujanti rinkos kaina arba jai artimas ekvivalentas (tikroji vertė). Už turimus ir išleistus skolos vertybinius popierius sukauptos gautinos ir mokėtinos palūkanos paprastai įtraukiamos atitinkamai į likusį turtą ir likusius įsipareigojimus, o ne į su jomis susijusių vertybinių popierių vertę.
52. Pavienės išvestinių finansinių priemonių sutartys, turinčios teigiamą bendrąją rinkos vertę, pateikiamos PFĮ balanso turto pusėje, o sutartys, turinčios neigiamą bendrąją rinkos vertę, – įsipareigojimų pusėje.
53. PFĮ turto ir įsipareigojimų likučiai užsienio valiuta perskaičiuojami į eurus pagal Europos Centrinio Banko ir Lietuvos banko skelbiamus ataskaitinio laikotarpio pabaigos užsienio valiutų santykius.
Punkto pakeitimai:
Nr. 03-178, 2014-10-07, paskelbta TAR 2014-10-09, i. k. 2014-13934
VII SKYRIUS
STATISTINĖS INFORMACIJOS TEIKIMO IR NAUDOJIMO TVARKA
54. PFĮ balanso išsamios statistinės ataskaitos PFĮ-01 formos duomenys Lietuvos bankui pateikiami elektroniniu būdu per 8 darbo dienas ataskaitiniam laikotarpiui pasibaigus. Lietuvos bankas patikrina ir patvirtina atskaitingojo agento pateiktus duomenis per 4 darbo dienas.
55. PFĮ balanso sumažintos statistinės ataskaitos PFĮ-03 formos duomenys Lietuvos bankui pateikiami elektroniniu būdu per 5 darbo dienas ataskaitiniam laikotarpiui pasibaigus. Lietuvos bankas patikrina ir patvirtina atskaitingojo agento pateiktus duomenis per 3 darbo dienas.
56. Ankstesnių ataskaitinių laikotarpių duomenys gali būti tikslinami tiek Lietuvos banko reikalavimu, tiek atskaitingojo agento iniciatyva, inter alia, dėl klaidų, perklasifikavimų arba pagerintų atskaitomybės procedūrų.
57. PFĮ balanso išsamios statistinės ataskaitos PFĮ-01 formos patvirtinti praėjusio ataskaitinio laikotarpio duomenys gali būti reguliariai tikslinami iki ateinančio mėnesio dvyliktos darbo dienos pabaigos.
58. PFĮ balanso sumažintos statistinės ataskaitos PFĮ-03 formos patvirtinti praėjusio ataskaitinio laikotarpio duomenys gali būti reguliariai tikslinami iki ateinančio mėnesio aštuntos darbo dienos pabaigos.
59. Ankstesnių nei praėjusio ataskaitinio laikotarpio laikotarpių duomenys tikslinami tik išimtiniais atvejais (pvz., dėl reikšmingų pataisų). Atskaitingasis agentas kartu su reikšmingomis pataisomis pateikia jų paaiškinimus.
60. Jeigu jungimas, skaidymas arba kitokia reorganizacija gali paveikti atskaitingojo agento statistinių prievolių vykdymą, viešai paaiškėjus ketinimui įvykdyti tokią operaciją ir prieš pakankamą laiką iki jos įvykdymo operacijoje dalyvaujantis atskaitingasis agentas praneša Lietuvos bankui apie planuojamas procedūras PFĮ balanso statistinės atskaitomybės reikalavimams įvykdyti.
61. PFĮ, prijungiamų PFĮ teisių perėmėja, prireikus privalo prisiimti prijungiamų PFĮ statistinės atskaitomybės prievoles. Lietuvos bankui leidus, PFĮ, prijungiamų PFĮ teisių perėmėja, gali vykdyti prievolę teikti statistinę informaciją naudodamasi laikinomis procedūromis (pvz., teikdama kiekvienos prijungiamos PFĮ ataskaitas) keletą laikotarpių po jungimo, bet kuo trumpiau ir ne ilgiau kaip 6 mėnesius po to, kai įvyko jungimas.
62. PFĮ jungimo, skaidymo arba kitokios reorganizacijos, taip pat naujos PFĮ steigimo ar buvusios PFĮ likvidavimo atvejais atskaitingasis agentas pateikia Lietuvos bankui su šiomis operacijomis susijusius perklasifikavimo ir kitokio patikslinimo duomenis, jei turtas ir įsipareigojimai buvo perkelti į Lietuvos PFĮ sektorių arba iš jo.
63. Iš atskaitingojo agento gauti PFĮ balanso statistinės ataskaitos duomenys naudojami statistikos tikslams, privalomųjų atsargų bazei skaičiuoti, taip pat kitoms Lietuvos banko funkcijoms atlikti ir Europos centrinių bankų sistemos uždaviniams vykdyti.
64. Suvestinė PFĮ balanso statistinė informacija viešai skelbiama tik taip, kad nebūtų galima tiesiogiai arba netiesiogiai atskirti ir atpažinti pavienės PFĮ duomenų. Priešingu atveju suvestinė PFĮ balanso statistinė informacija gali būti viešai skelbiama tik gavus raštišką atskaitingojo agento sutikimą.
65. Pagal Bendrųjų nuostatų reikalavimus atskaitingojo agento pateiktus ir Lietuvos banko patvirtintus PFĮ balanso išsamios statistinės ataskaitos duomenis Lietuvos bankas naudoja kredito įstaigos privalomųjų atsargų bazei apskaičiuoti Kredito įstaigų privalomųjų atsargų taisyklių, patvirtintų Lietuvos banko valdybos 2002 m. kovo 14 d. nutarimu Nr. 38, nustatyta tvarka. Privalomųjų atsargų patvirtinimas arba pripažinimas neatleidžia atskaitingojo agento nuo prievolės teikti teisingą statistinę informaciją ir nedelsiant pateikti pataisytą anksčiau pateiktą neteisingą statistinę informaciją.
VIII SKYRIUS
BŪTINIEJI STATISTINĖS ATSKAITOMYBĖS STANDARTAI IR POVEIKIO PRIEMONIŲ TAIKYMAS
66. Atskaitingajam agentui, teikiančiam Lietuvos bankui PFĮ balanso statistinę informaciją, keliami šie būtinieji statistinės atskaitomybės standartai:
66.1. Perdavimo:
66.1.1. statistinės ataskaitos Lietuvos bankui teikiamos laikantis Lietuvos banko nustatytų terminų;
66.1.2. statistinių ataskaitų forma ir formatas atitinka Lietuvos banko nustatytus techninius atskaitomybės reikalavimus;
66.2. Tikslumo:
66.2.1. statistinė informacija yra vientisa:
66.2.1.1. laikomasi visų tiesinių apribojimų (pvz., turtas ir įsipareigojimai sutampa, tarpinių sumų suma lygi bendrai sumai);
66.2.2. Lietuvos bankui paprašius, atskaitingasis agentas pateikia informaciją apie kaitą, kurią rodo pateikti duomenys;
66.2.3. statistinė informacija yra išsami, be nuolatinių ir struktūrinių spragų; esamos spragos pripažįstamos, paaiškinamos Lietuvos bankui ir, kai taikytina, kuo greičiau pašalinamos;
66.3. Sąvokų atitikties:
66.3.1. statistinė informacija atitinka PFĮ balanso statistinės atskaitomybės sąvokas ir klasifikacijas;
66.3.2. jeigu nuo Bendrųjų nuostatų 66.3.1 punkte nurodytų sąvokų ir klasifikacijų nukrypstama, atskaitingasis agentas turi reguliariai stebėti ir skaičiais įvertinti skirtumą tarp naudojamo mato ir PFĮ balanso statistinės atskaitomybės nustatyto mato;
67. Lietuvos bankas turi teisę tikrinti arba priverstinai rinkti informaciją, kurią atskaitingasis agentas privalo teikti Lietuvos bankui pagal PFĮ balanso statistinės atskaitomybės reikalavimus, nepažeisdamas Europos Centrinio Banko teisės pačiam įgyvendinti šią teisę, ypač kai atskaitingasis agentas netinkamai vykdo Bendrųjų nuostatų 66 punkte nurodytus būtinuosius statistinės atskaitomybės standartus.
Punkto pakeitimai:
Nr. 03-178, 2014-10-07, paskelbta TAR 2014-10-09, i. k. 2014-13934
68. Atskaitingiesiems agentams, pažeidusiems Bendrųjų nuostatų 66 punkte nurodytus būtinuosius statistinės atskaitomybės standartus, Europos Centrinis Bankas taiko sankcijas 2010 m. rugpjūčio 19 d. Sprendime ECB/2010/10 dėl statistinės atskaitomybės reikalavimų nevykdymo (OL 2010 L 226, p. 48) nustatyta tvarka ir Lietuvos bankas skiria baudas ir skaičiuoja delspinigius Poveikio priemonių už statistinės informacijos pateikimo pažeidimus taikymo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos banko valdybos 2004 m. gegužės 6 d. nutarimu Nr. 65, nustatyta tvarka.
Punkto pakeitimai:
Nr. 03-178, 2014-10-07, paskelbta TAR 2014-10-09, i. k. 2014-13934
Priedų pakeitimai:
PFI-01 forma
Priedo pakeitimai:
Nr. 03-178, 2014-10-07, paskelbta TAR 2014-10-09, i. k. 2014-13934
PFI-03 forma
Priedo pakeitimai:
Nr. 03-178, 2014-10-07, paskelbta TAR 2014-10-09, i. k. 2014-13934
Pakeitimai:
1.
Lietuvos bankas, Nutarimas
Nr. 03-178, 2014-10-07, paskelbta TAR 2014-10-09, i. k. 2014-13934
Dėl Lietuvos banko valdybos 2014 m. vasario 13 d. nutarimo Nr. 03-27 „Dėl pinigų finansų įstaigų balanso statistinės atskaitomybės“ pakeitimo