LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO, MOKSLO IR SPORTO MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL IŠSILAVINIMO IR KVALIFIKACIJŲ, ĮGYTŲ PAGAL UŽSIENIO VALSTYBIŲ IR TARPTAUTINIŲ ORGANIZACIJŲ ŠVIETIMO PROGRAMAS, AKADEMINIO PRIPAŽINIMO APELIACINĖS KOMISIJOS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
2024 m. spalio 18 d. Nr. V-1170
Vilnius
Vadovaudamasi Išsilavinimo ir kvalifikacijų, įgytų pagal užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų švietimo programas, akademinio pripažinimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. vasario 29 d. nutarimu Nr. 212 „Dėl Išsilavinimo ir kvalifikacijų, įgytų pagal užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų švietimo programas, akademinio pripažinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, 47.1 papunkčiu:
1. T v i r t i n u Išsilavinimo ir kvalifikacijų, įgytų pagal užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų švietimo programas, akademinio pripažinimo apeliacinės komisijos nuostatus (pridedama).
2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2012 m. kovo 21 d. įsakymą Nr. V-519 „Dėl Išsilavinimo ir kvalifikacijų, susijusių su aukštuoju mokslu ir įgytų pagal užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų švietimo programas, pripažinimo apeliacinės komisijos nuostatų patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.
Patvirtinta
Lietuvos Respublikos
švietimo, mokslo ir sporto ministro
2024 m. spalio 18 d. įsakymu Nr. V-1170
IŠSILAVINIMO IR KVALIFIKACIJŲ, ĮGYTŲ PAGAL UŽSIENIO VALSTYBIŲ IR TARPTAUTINIŲ ORGANIZACIJŲ ŠVIETIMO PROGRAMAS, AKADEMINIO PRIPAŽINIMO APELIACINĖS KOMISIJOS NUOSTATAI
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Išsilavinimo ir kvalifikacijų, įgytų pagal užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų švietimo programas, akademinio pripažinimo apeliacinės komisijos nuostatai (toliau – Nuostatai) reglamentuoja Išsilavinimo ir kvalifikacijų, įgytų pagal užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų švietimo programas, akademinio pripažinimo apeliacinės komisijos (toliau – Komisija) kompetenciją bei darbo organizavimo tvarką, apeliacijų pateikimo, nagrinėjimo, sprendimų priėmimo ir jų apskundimo tvarką.
2. Komisija yra sudaroma švietimo, mokslo ir sporto ministro (toliau – ministras) įsakymu, nagrinėja ginčus dėl Studijų kokybės vertinimo centro (toliau – Centras) ir Lietuvos mokslo tarybos (toliau – Taryba) priimtų sprendimų dėl išsilavinimo ir kvalifikacijų, įgytų pagal užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų švietimo programas (toliau – užsienio kvalifikacija), akademinio pripažinimo. Komisija neturi juridinio asmens statuso.
3. Komisija, vykdydama jai pavestas funkcijas, vadovaujasi Europos Tarybos ir UNESCO kvalifikacijų, susijusių su aukštuoju mokslu, pripažinimo Europos regiono valstybėse konvencija (Lisabonos pripažinimo konvencija), Globalia su aukštuoju mokslu susijusių kvalifikacijų pripažinimo konvencija, kitomis Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis, Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymu, Lietuvos Respublikos švietimo įstatymu, Lietuvos Respublikos profesinio mokymo įstatymu, Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymu, Išsilavinimo ir kvalifikacijų, įgytų pagal užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų švietimo programas, akademinio pripažinimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. vasario 29 d. nutarimu Nr. 212 „Dėl Išsilavinimo ir kvalifikacijų, įgytų pagal užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų švietimo programas, akademinio pripažinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Aprašas), Lietuvos kvalifikacijų sandaros aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. gegužės 4 d. nutarimu Nr. 535 „Dėl Lietuvos kvalifikacijų sandaros aprašo patvirtinimo“, ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais užsienio kvalifikacijų akademinį pripažinimą bei Nuostatais.
4. Komisija sudaroma iš Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (toliau – Ministerija), Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerijos, Centro, Tarybos, Lietuvos gimnazijų asociacijos, Lietuvos universitetų rektorių konferencijos, Lietuvos kolegijų direktorių konferencijos ir Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų atstovybių sąjungos (sąjungų) atstovų.
II SKYRIUS
KOMISIJOS FUNKCIJOS, TEISĖS IR PAREIGOS
5. Komisija vykdo šias funkcijas:
5.1. nagrinėja asmenų, siekiančių studijuoti, dirbti ar imtis kitos veiklos su savo turima užsienio kvalifikacija ir tenkinančių bent vieną iš Aprašo 25 punkte išvardintų sąlygų (toliau – pareiškėjas) apeliacijas dėl Centro ir Tarybos priimtų sprendimų, susijusių su užsienio kvalifikacijų akademiniu pripažinimu;
6. Komisija, vykdydama savo funkcijas, turi teisę:
6.2. kviesti į posėdžius Ministerijos, kitų ministerijų, ministerijai pavaldžių institucijų, švietimo įstaigų, mokslo ir studijų institucijų atstovus;
6.4. kreiptis į pareiškėją ir instituciją, kurios sprendimas skundžiamas, dėl apeliacijai nagrinėti reikalingos trūkstamos informacijos suteikimo;
6.5. posėdžio metu užduoti papildomus klausimus, susijusius su apeliacijos nagrinėjimu, pareiškėjui ir institucijos, kurios sprendimas skundžiamas, atstovui (-ams);
7. Komisijos nariai, atlikdami Nuostatų 5 punkte nurodytas funkcijas, turi vadovautis atsakomybės už priimtus sprendimus, įstatymų viršenybės, lygiateisiškumo ir objektyvumo principais, taip pat privalo neviešinti su apeliacijos nagrinėjimu susijusios informacijos, pasirašyti Nešališkumo ir konfidencialumo deklaraciją, pateikiamą Nuostatų priede.
III SKYRIUS
KOMISIJOS DARBO ORGANIZAVIMAS
8. Komisija sudaroma iš 11 narių. Komisijos pirmininką, jo pavaduotoją ir sekretorių skiria ministras. Komisijos sekretorius yra Ministerijos valstybės tarnautojas arba darbuotojas. Sekretorius nėra Komisijos narys. Komisijos sudėtis atnaujinama pasikeitus jos nariui (nariams) arba pagal poreikį.
9. Komisijos veikla grindžiama kolegialaus klausimų svarstymo, demokratijos, teisėtumo, nešališkumo ir konfidencialumo principais.
10. Centrui atstovaujantis Komisijos narys, kai svarstomas klausimas susijęs su Centro sprendimu dėl užsienio kvalifikacijos akademinio pripažinimo, Tarybai atstovaujantis Komisijos narys, kai svarstomas klausimas susijęs su Tarybos sprendimu dėl užsienio kvalifikacijos akademinio pripažinimo, arba kai svarstomas klausimas gali sukelti kurio nors Komisijos nario viešųjų ir privačiųjų interesų konfliktą, tas narys privalo nusišalinti nuo klausimo svarstymo ir balsavimo. Apie Komisijos nario nusišalinimą posėdžio sekretorius įrašo posėdžio protokole. Prieš pirmąjį posėdį Komisijos nariai pasirašo Nešališkumo ir konfidencialumo deklaraciją.
11. Komisijos darbo forma yra posėdžiai, kurie rengiami pagal poreikį – atsižvelgiant į pateiktas apeliacijas ir į jų nagrinėjimo terminus. Posėdžio protokole nurodomas posėdžio laikas, posėdžio dalyviai, svarstomi klausimai ir priimtas sprendimas, kurį pasirašo Komisijos pirmininkas ir sekretorius. Posėdžiai taip pat gali būti organizuojami nuotoliniu būdu. Posėdis gali būti šaukiamas ne mažiau kaip 1/3 Komisijos narių reikalavimu.
12. Komisijos posėdžiui vadovauja Komisijos pirmininkas, pirmininko nesant – pirmininko pavaduotojas.
13. Komisijos sekretorius organizuoja Komisijos darbą, tvarko visą dokumentaciją, suderinęs su Komisijos pirmininku šaukia Komisijos posėdžius, nurodo kviečiamus asmenis.
14. Apie posėdį Komisijos nariams pranešama ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas iki posėdžio. Kartu jiems pateikiamos skaitmeninės gautų apeliacijų kopijos, kita su apeliacijomis susijusi posėdžiui skirta medžiaga. Į Komisijos posėdžius taip pat kviečiami pareiškėjas (-ai) ir institucijos, kurios sprendimas skundžiamas, atstovas (-ai).
15. Komisijos posėdis teisėtas, jeigu jame dalyvauja ne mažiau kaip pusė visų Komisijos narių. Komisijos sprendimas priimamas paprasta posėdyje dalyvaujančių Komisijos narių balsų dauguma. Jei balsai pasidalija po lygiai, lemia posėdžio pirmininko balsas.
IV SKYRIUS
APELIACIJŲ PATEIKIMO IR NAGRINĖJIMO TVARKA
17. Pareiškėjas per 10 darbo dienų nuo institucijos, kurios sprendimas ar jo veiksmai (neveikimas) skundžiamas, priimto sprendimo gavimo dienos Komisijai pateikia motyvuotą apeliaciją, kurioje aiškiai ir argumentuotai išdėsto savo prašymus ir (ar) reikalavimus ir motyvus – kurio teisės akto ir kuri nuostata buvo pažeista priimant sprendimą ar kurios sprendime išdėstytos faktinės aplinkybės neatitinka tikrovės. Apeliacija pateikiama raštu per:
18. Centras ar Taryba gautą apeliaciją, sprendimą dėl užsienio kvalifikacijos akademinio pripažinimo ir dokumentų, kuriais remiantis buvo priimtas sprendimas, kopijas per 3 darbo dienas nuo apeliacijos gavimo dienos persiunčia Ministerijai.
19. Ministerija, gavusi apeliaciją ir kitus dokumentus, pateikia juos Komisijos pirmininkui, jo nesant – pavaduotojui.
20. Atsižvelgdami į skundžiamą sprendimą, atitinkamai Centras arba Taryba per 5 darbo dienas nuo apeliacijos gavimo dienos Komisijai teikia atsiliepimą į pateiktą apeliaciją.
21. Apie Komisijos posėdžio, kuriame bus nagrinėjama apeliacija, datą, laiką ir vietą ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas iki nustatytos posėdžio dienos raštu pranešama apeliaciją pateikusiam asmeniui, taip pat institucijai, kurios sprendimas skundžiamas.
22. Komisija susipažįsta su apeliacija bei kitais pateiktais dokumentais ir priima sprendimą dėl apeliacijos nagrinėjimo.
23. Tuo atveju, kai pareiškėjas pateikia Komisijai papildomus dokumentus, kurie nebuvo pateikti institucijai, kurios sprendimas skundžiamas, Komisija gali nutraukti apeliacijos nagrinėjimą ir informuoja pareiškėją ir instituciją, kurios sprendimas skundžiamas.
24. Pareiškėjo ar institucijos, kurios sprendimas skundžiamas, atstovo neatvykimas į Komisijos posėdį, jeigu jiems apie posėdį buvo tinkamai pranešta, nėra kliūtis nagrinėti apeliaciją ir priimti sprendimą.
25. Komisija gautą apeliaciją turi išnagrinėti ir priimti sprendimą per vieną mėnesį nuo jos gavimo Ministerijoje dienos. Į šį terminą neįskaičiuojami liepos ir rugpjūčio mėnesiai.
26. Komisija, išnagrinėjusi apeliaciją, priima vieną iš šių sprendimų:
26.1. palikti galioti sprendimą dėl užsienio kvalifikacijos akademinio pripažinimo, o pareiškėjo apeliaciją atmesti;
26.2. įpareigoti instituciją, kurios sprendimas skundžiamas, atlikti pakartotinį užsienio kvalifikacijos akademinį pripažinimą;
V SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
29. Asmens duomenys tvarkomi vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) bei Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu, Institucijų, kaip duomenų valdytojų, patvirtintais ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais asmens duomenų tvarkymą. Asmens duomenų tvarkymo tikslas – apeliacijų dėl Centro ir Tarybos priimtų sprendimų ar jų veiksmų (neveikimo) dėl užsienio kvalifikacijos akademinio pripažinimo nagrinėjimas; Centro ir Tarybos procedūrų, vykdytų užsienio kvalifikacijų akademinio pripažinimo sprendimų priėmimui, vertinimas; sprendimų dėl pateiktų apeliacijų priėmimas. Pareiškėjų, kaip duomenų subjektų, teisės įgyvendinamos Bendrojo duomenų apsaugos reglamento ir Institucijų, kaip duomenų valdytojų, į kurias kreipiamasi dėl duomenų subjekto teisių įgyvendinimo, nustatyta tvarka.