MARIJAMPOLĖS SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL MARIJAMPOLĖS SAVIVALDYBĖS TARYBOS 2019 M. SPALIO 28 D. SPRENDIMO NR. 1-299 „DĖL GLOBOS CENTRO VEIKLOS IR VAIKO BUDINČIO GLOBOTOJO VYKDOMOS PRIEŽIŪROS MARIJAMPOLĖS SAVIVALDYBĖJE ORGANIZAVIMO IR KOKYBĖS PRIEŽIŪROS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2021 m. rugpjūčio 30 d. Nr. 1-211
Marijampolė
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 12 punktu, 16 straipsnio 2 dalies 38 punktu, 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 34 straipsnio 6 dalimi ir Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. sausio 19 d. įsakymu Nr. A1-28 „Dėl Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“, Marijampolės savivaldybės taryba nusprendžia:
1. Pakeisti Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros Marijampolės savivaldybėje organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašą, patvirtintą Marijampolės savivaldybės tarybos 2019 m. spalio 28 d. sprendimu Nr. 1-299 „Dėl Globos centro ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros Marijampolės savivaldybėje organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir išdėstyti jį nauja redakcija (pridedamas).
2. Pripažinti netekusiu galios Marijampolės savivaldybės tarybos 2021 m. birželio 28 d. sprendimą Nr. 1-190 „Dėl Marijampolės savivaldybės tarybos 2019 m. spalio 28 d. sprendimo Nr. 1-299 „Dėl Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros Marijampolės savivaldybėje organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“.
PATVIRTINTA
Marijampolės savivaldybės tarybos
2019 m. spalio 28 d. sprendimu Nr. 1-299
(Marijampolės savivaldybės tarybos
2021 m. rugpjūčio 30 d. sprendimo Nr. 1-211 redakcija)
GLOBOS CENTRO VEIKLOS IR VAIKO BUDINČIO GLOBOTOJO VYKDOMOS PRIEŽIŪROS MARIJAMPOLĖS SAVIVALDYBĖJE ORGANIZAVIMO IR KOKYBĖS PRIEŽIŪROS TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros Marijampolės savivaldybėje organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato Globos centro veiklos tikslą, vykdomą veiklą, budinčio globotojo, globėjo (rūpintojo) veiklą ir veiklos finansavimą.
2. Apraše vartojamos sąvokos:
2.1. Globos centras – Marijampolės socialinės pagalbos centras, kuris, įgyvendindamas vaiko globėjo (rūpintojo) teises ir pareigas, pagal tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį perduoda likusį be tėvų globos vaiką, socialinę riziką patiriantį vaiką prižiūrėti budinčiam globotojui, teikia ir organizuoja socialines paslaugas bei kitą pagalbą pagal poreikį vaikui ir budinčiam globotojui, taip pat kitokią pagalbą vaiko tėvams, siekiant sugrąžinti vaiką į šeimą;
2.2. budintis globotojas – fizinis asmuo, atitinkantis Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse globėjui (rūpintojui) keliamus reikalavimus, išklausęs globėjų ir įtėvių mokymus ir budinčių globotojų konsultavimo kursus, pagal su Globos centru sudarytą tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį prižiūrintis likusius be tėvų globos vaikus, socialinę riziką patiriančius vaikus, su kuriais nėra susietas giminystės ryšiais, arba šioje sutartyje nustatytais atvejais teikiantis kitokią pagalbą vaiko tėvams, siekiant grąžinti vaiką į šeimą. Budintis globotojas vykdo veiklą pagal individualios veiklos pažymą;
2.3. kriziniai atvejai - vaiko adaptacijos naujoje šeimoje laikotarpis ir (arba) pasikeitusios vaiko (šeimos) situacijos, kurios sukelia vaikui (šeimai) sudėtingų išgyvenimų, emocinę įtampą ir kurių vaikas (šeima) negali įveikti savarankiškai, nes tam reikalingi nauji įgūdžiai ir (ar) priemonės;
2.4. kitos Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme, Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme, Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatyme (toliau – Išmokų vaikams įstatymas), Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. sausio 19 d. įsakymu Nr. A1-28 „Dėl Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Globos centro veiklos aprašas).
II SKYRIUS
GLOBOS CENTRO VEIKLOS TIKSLAS
3. Globos centro veiklos tikslas - užtikrinti, kad visiems tėvų globos netekusiems vaikams, įvaikintiems vaikams, globėjų (rūpintojų) globojamiems (rūpinamiems) vaikams, šeimynoje globojamiems (rūpinamiems) vaikams, budinčių globotojų prižiūrimiems vaikams, budintiems globotojams, šeimynos dalyviams, globėjams (rūpintojams), įtėviams ir kartu gyvenantiems jų šeimos nariams ar asmenims, ketinantiems jais tapti, būtų prieinama ir suteikiama reikalinga konsultacinė, psichosocialinė, teisinė ir kita pagalba, siekiant vaiką, įvaikį tinkamai ugdyti ir auklėti šeimai artimoje aplinkoje.
4. Globos centras savo veiklą vykdo vadovaudamasis Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. sausio 19 d. įsakymu Nr. A1-28 „Dėl Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Globos centro veiklos aprašas).
III SKYRIUS
BUDINČIO GLOBOTOJO, GLOBĖJO (RŪPINTOJO) VEIKLA
5. Budinčiais globotojais, globėjais (rūpintojais), šeimynos dalyviais gali tapti asmenys, atitinkantys Civiliniame kodekse globėjui (rūpintojui) ir šeimynos dalyviui keliamus reikalavimus, Socialinių paslaugų įstatyme budinčiam globotojui, Civiliniame kodekse vaikus globojančiai (rūpinančiai) šeimai ir Šeimynų įstatyme šeimynos steigėjui, dalyviui nustatytus reikalavimus.
6. Budintis globotojas prižiūri vaiką savo gyvenamojoje vietoje ir natūralioje šeimos aplinkoje, užtikrindamas jam emocinį bei fizinį saugumą, visavertį vaiko poreikius atitinkantį ugdymą, auklėjimą ir kasdienę priežiūrą, vykdo kitas teises ir pareigas, numatytas Socialinių paslaugų įstatyme.
7. Budintis globotojas prižiūri vaiką pagal Globos centro ir budinčio globotojo tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį.
8. Budintis globotojas prižiūri vaiką:
8.1. kriziniais atvejais (iki 3 mėnesių), kai vaiką reikia skubiai bet kuriuo paros metu apgyvendinti saugioje aplinkoje;
8.2. kai reikia suteikti laikiną atokvėpį kitiems budintiems globotojams, globėjams (rūpintojams), esant galimybei, – ir šeimynos dalyviams (iki 2 savaičių, išimtiniais atvejais ir tik tuo atveju, jeigu vaikas yra vyresnis nei 7 metų, – iki 1 mėnesio);
8.3. tol, kol baigsis vaiko laikinoji globa (rūpyba) ir jis bus grąžintas į šeimą ar jam bus nustatyta nuolatinė globa (rūpyba), ar jis bus įvaikintas;
9. Aprašo 8.1 papunktyje numatyta priežiūra gali būti keičiama į Aprašo 8.3 arba 8.4 papunkčiuose numatytą priežiūrą, jei vaikui reikia ilgesnės nei 3 mėnesių priežiūros.
10. Budintis globotojas vienu metu negali prižiūrėti daugiau kaip 3 vaikų. Bendras vaikų (su kitais šeimoje augančiais vaikais) skaičius budinčio globotojo šeimoje – ne daugiau kaip 6. Prižiūrimų vaikų skaičius gali būti didesnis tik išimtiniais atvejais, kai broliai ir seserys neišskiriami ir tai raštu suderinta su Globos centru bei budinčiu globotoju. Globos centro ir budinčio globotojo tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartyje tiksliai nurodoma, kiek ir kokio amžiaus, kokių poreikių vaikų budintis globotojas vienu metu įsipareigoja prižiūrėti.
11. Budintis globotojas, prižiūrėdamas vaiką, vykdo Globos centro veiklos apraše nurodytas funkcijas.
12. Globėjas (rūpintojas) vaiko globėju (rūpintoju) skiriamas Civilinio kodekso ir Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka. Globėjas (rūpintojas) globoja (rūpina) vaiką savo gyvenamojoje vietoje, natūralioje šeimos aplinkoje ir įgyvendina Civiliniame kodekse numatytas globėjo (rūpintojo) teises bei pareigas. Globėjas (rūpintojas) gali laikinai prižiūrėti vaiką, kuriam reikalinga globa (rūpyba) ir laikinoji globa (rūpyba) dar nenustatyta, kol jam globa (rūpyba) bus nustatyta, taip pat kai budintiems globotojams, globėjams (rūpintojams) ir, esant galimybėms, šeimynos dalyviams reikia suteikti laikiną atokvėpį.
IV SKYRIUS
GLOBOS CENTRO IR BUDINČIO GLOBOTOJO VEIKLOS FINANSAVIMAS
14. Globos centro teikiamos paslaugos budintiems globotojams, globėjams (rūpintojams), šeimynos dalyviams, bendruomeninių vaikų globos namų darbuotojams ir įtėviams finansuojamos iš Marijampolės savivaldybės (toliau – Savivaldybė) biudžeto lėšų arba Savivaldybės administracija, esant poreikiui, organizuoja paslaugų pirkimą, finansavimą iš kitų socialinių paslaugų įstaigų – globos centrų, sudarydama su jomis socialinių paslaugų teikimo ir finansavimo sutartis.
15. Budinčio globotojo veiklą per Globos centrą finansuoja ta savivaldybė, kurios iniciatyva vaikui nustatyta globa (rūpyba) Globos centre.
16. Marijampolės socialinės pagalbos centras, vykdydamas Globos centro funkcijas, kiekvienais metais teikia informaciją Savivaldybės administracijai dėl lėšų poreikio ir planuojamų paslaugų teikimo Savivaldybės nustatyta tvarka.
17. Asmeniui, kuris siekia tapti budinčiu globotoju, globėju (rūpintoju) ir kuriam siūloma GIMK programoje dalyvauti kitoje nei jo gyvenamosios vietos savivaldybėje, kompensuojamos kelionės į kitą savivaldybę išlaidos ar organizuojama transporto paslauga.
18. Globos centro atstovų, dalyvaujančių vaiko globos peržiūrose, atvejo vadybos posėdžiuose, kelionės išlaidas finansuoja ta savivaldybė, kurios teritorijoje inicijuotas vaiko laikinosios globos (rūpybos) ar nuolatinės globos (rūpybos) nustatymas.
19. Savivaldybės administracija skiria ir moka Globos centrui už budinčio globotojo, kuris yra sudaręs tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį su Globos centru, prižiūrimą vaiką:
19.3. išmokas vaikui, mokamas Išmokų vaikams įstatymo nustatyta tvarka, vaikui skirtą slaugos ir priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinę kompensaciją, mokamą pagal Lietuvos Respublikos tikslinių kompensacijų įstatymą, ir kitas išmokas, jei teisė gauti šias išmokas vaikui ir globėjui (rūpintojui) numatyta įstatymuose;
20. Globos centras kas mėnesį perveda nurodytas lėšas budinčiam globotojui tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartyje nustatytomis sąlygomis:
20.1. atlygį už suteiktas paslaugas:
20.1.1. 1 minimalios mėnesinės algos (toliau - MMA) dydžio išmoka, kai šeimoje nėra apgyvendintas vaikas;
20.4. išmoką vaikui, vaikui skirtą slaugos ir priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinę kompensaciją ir kitas išmokas, jei yra teisė gauti šias išmokas;
22. Budinčiam globotojui 20.1.1 papunktyje nurodyta išmoka gali būti neskiriama, jei globotojas be pateisinamos priežasties (liga, neįgalumas ir pan.) atsisako teikti vaiko priežiūros paslaugas.
23. Vienkartinė įsikūrimo išmoka grąžinama, jeigu sutartis su budinčiu globotoju nutraukiama nepraėjus trijų mėnesių nuo tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutarties pasirašymo dienos laikotarpiui.
24. Aprašo 19.2 papunktyje numatytą išmoką Globos centras naudoja papildomai pagalbai vaikui (logopedo, psichiatro, vaiko neformaliojo ugdymo ar užimtumo paslaugoms) ir (ar) pagalbai budinčiam globotojui (psichoterapijai, supervizijai, profesinei kompetencijai ugdyti) teikti, jos neperduodamas budinčiam globotojui, jei tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartyje nenumatyta kitaip.
25. Budintys globotojai, siekdami patenkinti vaiko pagrindinius ir saviraiškos poreikius, įsipareigoja Aprašo 19.1 ir 19.3 papunkčiuose numatytas gaunamas išmokas skirti vaikui išlaikyti (pvz.: maistui, drabužiams, kanceliarinėms prekėms, higienos prekėms, laisvalaikiui ir ugdymui, kišenpinigiams, medikamentams ir pan.).
26. Globėjas (rūpintojas), įgyvendindamas vaiko globėjo (rūpintojo) teises ir pareigas, gauna vaiko globos (rūpybos) išmokas, globos (rūpybos) išmokų tikslinius priedus, išmokas vaikui, mokamus Išmokų vaikams įstatymo nustatyta tvarka, vaikui skirtas slaugos ir priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslines kompensacijas, mokamas pagal Tikslinių kompensacijų įstatymą, ar kitas išmokas, jei teisė gauti šias išmokas vaikui ir globėjui (rūpintojui) numatyta įstatymuose.
V SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
27. Pasikeitus teisės aktams, reglamentuojantiems Apraše išdėstytus klausimus ar, jei teisės aktai atitinkamus klausimus reglamentuoja kitaip nei šis Aprašas, taikomos tų teisės aktų nuostatos.
28. Įgyvendindami Aprašo nuostatas, duomenų valdytojai užtikrina, kad jų atliekamas asmens Įgyvendindami Aprašo nuostatas, duomenų valdytojai užtikrina, kad jų atliekamas asmens duomenų tvarkymas atitiktų 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) (toliau ‒ Reglamentas), Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo nuostatas. Duomenų subjektų teisės įgyvendinamos Reglamento ir duomenų valdytojo, į kurį kreipiamasi dėl duomenų subjekto teisių įgyvendinimo, nustatyta tvarka.
29. Dokumentai (įskaitant dokumentus, kuriuose yra asmens duomenų) saugomi Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka Lietuvos vyriausiojo archyvaro nustatytais terminais.
30. Globos centro veiklos bei vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros kokybės vertinimas atliekamas vadovaujantis Globos centro veiklos aprašu.
31. Globos centras, pasikeitus situacijai budinčio globotojo šeimoje, ne vėliau kaip per 1 darbo dieną raštu informuoja Socialinių paslaugų skyrių.