LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL TEISINGUMO MINISTRO 2003 M. BIRŽELIO 18 D. ĮSAKYMO NR. 182 „DĖL AREŠTINIŲ VIDAUS TVARKOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2018 m. spalio 19 d. Nr. 1R-212

Vilnius

 

 

1. Pakeičiu Areštinių vidaus tvarkos taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2003 m. birželio 18 d. įsakymu Nr. 182 „Dėl Areštinių vidaus tvarkos taisyklių patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiu 46 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

46. Priimtiems į areštinę nuteistiesiems daroma asmens krata, o jų turimi daiktai ir reikmenys patikrinami. Nuteistiesiems areštu leidžiamų turėti būtiniausių reikmenų ir kitų daiktų bendroji masė neturi viršyti 30 kilogramų. Į nuteistiesiems leidžiamų turėti būtiniausių reikmenų ir kitų daiktų bendrąją masę neįskaičiuojama administracinės, civilinės ir (ar) baudžiamosios bylos medžiaga, maisto produktai, gydytojo rekomenduoti vaistiniai preparatai ir medicinos priemonės. Iki nuteistojo, kuris po nuosprendžio įsiteisėjimo pirmą kartą atvyko į areštinę, asmens kratos ir daiktų bei reikmenų patikrinimo pradžios savanoriškai atiduoti su savimi turimi pinigai motyvuotu areštinės direktoriaus nutarimu paimami ir įrašomi į nuteistojo areštu asmens sąskaitą, o vertingi daiktai paimami ir perduodami saugoti į areštinės buhalteriją, kol šis nuteistasis bus paleistas iš areštinės. Maisto produktai, reikmenys ir kiti daiktai, kurie nenurodyti leidžiamų įsigyti ir turėti maisto produktų, būtiniausių reikmenų ir kitų daiktų sąraše, ir (ar) reikmenys ir kiti daiktai, kurie viršija nuteistiesiems leidžiamų turėti būtiniausių reikmenų ir kitų daiktų bendrąją masę, taip pat maisto produktai, kurių tinkamumo vartoti terminas yra pasibaigęs, areštinės direktoriaus nutarimu paimami ir perduodami saugoti į areštinės sandėlį arba, esant nuteistojo rašytiniam prašymui, perduodami prašyme nurodytam artimajam giminaičiui, sutuoktiniui, sugyventiniui ar areštinės direktoriaus leidimu – kitam asmeniui, o paimti maisto produktai – sunaikinami. Sandėlyje saugomi reikmenys ir kiti daiktai, išskyrus reikmenis ir daiktus, kurie nenurodyti leidžiamų įsigyti ir turėti maisto produktų, būtiniausių reikmenų ir kitų daiktų sąraše, grąžinami nuteistajam jo prašymu, jei su grąžintais reikmenimis ir daiktais turimų maisto produktų, būtiniausių reikmenų ir kitų daiktų bendroji masė neviršys leistino svorio. Jei nuteistajam atliekant bausmę nustatoma, kad jo turimų būtiniausių reikmenų ir kitų daiktų bendroji masė viršija leistiną svorį, jie paimami vadovaujantis šio punkto nuostatomis.“

1.2. Pakeičiu 461 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

461. Laikinai išvykstantiems iš areštinės į tardymo izoliatorių nuteistiesiems areštu leidžiama pasiimti maisto produktų, būtiniausių reikmenų ir kitų daiktų, o laikinai išvykstantiems į laisvės atėmimo vietų ligoninę arba kitą asmens sveikatos priežiūros įstaigą – greitai gendančių maisto produktų ir šių taisyklių 14 priedo 3 punkte ir 1.13, 2.1, 2.5, 4.1, 4.2, 4.3, 4.9, 4.13, 4.15, 4.19 ir 5.5 papunkčiuose nurodytų vaistinių preparatų, drabužių, higienos ir kitų reikmenų. Laikinai išvykstančio iš areštinės nuteistojo areštu pasiimamų daiktų bendroji masė neturi viršyti 10 kilogramų.“

1.3. Pakeičiu 52 punktą ir jį išdėstau taip:

52. Nuteistiesiems areštu, išskyrus arešto bausmę poilsio dienomis atliekančius nuteistuosius, atvykus į areštinę, atliekama jų medicininė apžiūra. Medicininės apžiūros rezultatai įrašomi į Ambulatorinę asmens sveikatos istoriją (statistinės apskaitos forma Nr. 025/a). Esant poreikiui, atvykę į areštines nuteistieji higieniškai švarinami, sudaroma galimybė nusiprausti duše, dezinfekuojami jų rūbai. Po medicininės apžiūros ir, jei reikia, asmens higienos procedūrų nuteistieji areštu uždaromi į kameras pagal Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekse nustatytus nuteistųjų, kuriems paskirta arešto bausmė, izoliuoto laikymo reikalavimus.“

1.4. Pakeičiu 100 punkto antrąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

„Nuteistiesiems areštu, kurių gydymo laisvės atėmimo vietų ligoninėje trukmė neviršija 60 dienų, leidžiama įsigyti ir turėti tik šių taisyklių 14 priedo 3 punkte ir 1.13, 2.1, 2.5, 4.1, 4.2, 4.3, 4.9, 4.13, 4.15, 4.19 ir 5.5 papunkčiuose nurodytų vaistinių preparatų, drabužių, higienos ir kitų reikmenų. Gydytojui rekomendavus, jiems leidžiama įsigyti šių taisyklių 14 priede nurodytų maisto produktų.“

1.5. Pripažįstu netekusiu galios 233 punktą.

1.6. Pakeičiu 237 punktą ir jį išdėstau taip:

237. Kamerų tipo patalpose nuteistieji laikomi po vieną. Patalynė jiems išduodama tik dienotvarkėje nustatytam miego laikui.“

1.7. Pripažįstu netekusiu galios 239 punktą.

1.8. Pakeičiu 264 punktą ir jį išdėstau taip:

264. Visi dokumentai, esantys nuteistojo areštu Ambulatorinėje asmens sveikatos istorijoje (statistinės apskaitos forma Nr. 025/a), yra konfidencialūs. Jie laikomi sveikatos priežiūros skyriuje ir yra prieinami tik šio skyriaus sveikatos priežiūros specialistams, išskyrus sanitarus, kurių pareigas atlieka nuteistieji (kol nuteistieji laikomi areštinėje), jeigu įstatymuose nenumatyta kitaip. Ambulatorinė asmens sveikatos istorija pridedama prie nuteistojo areštu asmens bylos, kai jis pervežamas į kitą areštinę, laisvės atėmimo vietų ligoninę, tardymo izoliatorių arba policijos areštinę. Ambulatorinė asmens sveikatos istorija gali būti pateikiama valstybės ar savivaldybės asmens sveikatos priežiūros viešajai įstaigai, kai į ją pervežamas nuteistasis areštu.“

1.9. Pakeičiu 266 punktą ir jį išdėstau taip:

266. Nuteistieji, laikomi areštinėse, kuriose nuteistųjų patekimas į sveikatos priežiūros skyrių apribotas, pas sveikatos priežiūros specialistą registruojami iš anksto. Areštinių gyvenamųjų patalpų korpusuose (priestatuose, aukštuose, kamerų tipo patalpose) šių įstaigų direktorių įgalioti pareigūnai pildo Nuteistųjų areštu ambulatorinio priėmimo registracijos žurnalus (36 priedas). Nuteistieji registruojami kasdien. Užbaigus registravimą, žurnalai pristatomi į sveikatos priežiūros skyrių jo darbo dienos pradžioje. Už visų registruotų nuteistųjų susitikimą su sveikatos priežiūros specialistais atsako už registraciją atsakingi pareigūnai. Į sveikatos priežiūros skyrių pacientai atvyksta lydimi pareigūnų areštinėje nustatyta tvarka. Sveikatos priežiūros specialistui paprašius, paciento priėmimo metu patalpoje privalo būti tokios pat lyties, kaip ir nuteistasis, pareigūnas.“

1.10. Pakeičiu 269 punktą ir jį išdėstau taip:

269. Pirmąją medicinos pagalbą nuteistajam areštu ūmaus gyvybei pavojingo susirgimo arba nelaimingo atsitikimo atveju privalo nedelsdami suteikti areštinės darbuotojai pagal savo kompetenciją. Jeigu nuteistajam areštu reikalinga medicinos pagalba, kurios suteikti sveikatos priežiūros skyrius negali, ji turi būti suteikta laisvės atėmimo vietų ligoninėje arba valstybės ar savivaldybės asmens sveikatos priežiūros viešojoje įstaigoje, užtikrinant nuteistojo apsaugą.

Jeigu sveikatos priežiūros specialisto nėra, sprendimą dėl nuteistojo areštu, kuriam reikalinga būtinoji medicinos pagalba, siuntimo į gydymo įstaigą priima areštinės direktorius arba jo įgaliotas pareigūnas.

Nuteistieji areštu, į laisvės atėmimo vietų ligoninę pristatyti planinio konvojaus, priimami pateikus nuteistojo areštu asmens bylą, medicininį siuntimą, Ambulatorinę asmens sveikatos istoriją, Individualaus darbo su nuteistuoju areštu knygelę ir Nuteistojo areštu pasimatymų, gautų pašto, perduodamų siuntinių ir smulkiųjų paketų apskaitos kortelę.

Nuteistasis areštu, neplaninio konvojaus pristatytas į laisvės atėmimo vietų ligoninę be asmens bylos, priimamas pagal nuteistųjų areštu lydėjimo sąrašą ir medicininį siuntimą, o trūkstami dokumentai, nurodyti šiame punkte, išreikalaujami iš tos areštinės, kuri į ligoninę pasiuntė nuteistąjį areštu.“

1.11. Pakeičiu 270 punktą ir jį išdėstau taip:

270. Nuteistieji, kuriems paskirtas areštas, įtariami susirgę, sergantys užkrečiamosiomis ligomis, nustatytomis Sveikatos apsaugos ministerijos, vežami atskirai nuo sveikų asmenų atskira specialaus transporto priemone laikantis priešepideminių taisyklių. Apie būtinumą nuteistąjį areštu vežti atskirai areštinės direktorių ar jo pareigas einantį pareigūną informuoja sveikatos priežiūros skyriaus gydytojas. Tai įrašoma pervežamo nuteistojo areštu asmens bylos pažymoje. Po kiekvieno užkrečiamosiomis ligomis sergančių nuteistųjų areštu pervežimo atliekama specialios transporto priemonės dezinfekcija.“

1.12. Pakeičiu 271 punktą ir jį išdėstau taip:

271. Rengiant ligonį pervežti į kitą areštinę, tardymo izoliatorių ar policijos areštinę, jo sutikimu išduodamas pervežimo metu būtinas vaistų kiekis gamintojo pakuotėje, taip pat medicinos pažymėjimas, kuriame nurodoma liga, leidžiamų turėti vaistų pavadinimai ir kiekis.“

1.13. Pripažįstu netekusiu galios 272 punktą.

1.14. Papildau 2721 punktu:

2721. Kalėjimų departamento sveikatos priežiūros skyrius koordinuoja ir pagal kompetenciją kontroliuoja asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimą arešto bausmę atliekantiems asmenims.“

1.15. Pripažįstu netekusiu galios 278 punktą.

1.16. Pakeičiu 288 punktą ir jį išdėstau taip:

288. Sutrikus badaujančio nuteistojo areštu sveikatai, rekomendaciją dėl jo atleidimo nuo darbo ir kitų pareigų vykdymo teikia gydantis gydytojas.“

1.17. Pakeičiu 289 punktą ir jį išdėstau taip:

289. Ilgiau kaip tris dienas badaujantį nuteistąjį areštu apžiūri sveikatos priežiūros specialistas, kuris duomenis apie nuteistojo sveikatos būklę įrašo Ambulatorinėje asmens sveikatos istorijoje. Asmens sveikatos priežiūros paslaugos badaujančiam nuteistajam areštu teikiamos teisės aktų nustatyta tvarka.“

1.18. Pakeičiu 14 priedą ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

1.19. Pakeičiu 36 priedą ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

2.Nustatau, kad šio įsakymo 1 punkte nurodytų taisyklių 14 priede nenurodyti maisto produktai, reikmenys ir kiti daiktai, kuriuos iki šio įsakymo įsigaliojimo nuteistiesiems areštu buvo leidžiama įsigyti ir turėti, iš nuteistųjų areštu paimami iki 2018 m. lapkričio 15 d. Paimti maisto produktai, reikmenys ir kiti daiktai sunaikinami, saugomi arba perduodami šio įsakymo 1 punkte nurodytų taisyklių 46 punkte nustatyta tvarka.

 

 

 

Teisingumo ministras                                                                         Elvinas Jankevičius

 

Areštinių vidaus tvarkos taisyklių

14 priedas

 

NUTEISTIESIEMS AREŠTO BAUSME LEIDŽIAMŲ ĮSIGYTI IR TURĖTI MAISTO PRODUKTŲ, BŪTINIAUSIŲ REIKMENŲ IR KITŲ DAIKTŲ SĄRAŠAS

 

Eil. Nr.

Daikto pavadinimas

Pastabos

1.

Maisto produktai:

1.1.

Duonos gaminiai

Ne didesnėse nei 500 ml/g gamintojo pakuotėse (išskyrus stiklines ir metalines pakuotes)

1.2.

Pieno produktai

1.3.

Termiškai apdoroti, rūkyti, sūdyti mėsos gaminiai

1.4.

Termiškai apdorota, rūkyta, sūdyta žuvis

1.5.

Vaisiai, daržovės (švieži, šaldyti, konservuoti)

Ne daugiau kaip 2 kg

1.6.

Chalva, šokoladas, šokoladiniai saldainiai, džiovinti vaisiai, riešutai

Ne didesnėse nei 500 ml/g gamintojo pakuotėse (išskyrus stiklines ir metalines pakuotes)

1.7.

Aliejus, margarinas

1.8.

Natūrali arbata, kava, kakava

1.9.

Sultys, gaivieji gėrimai, mineralinis vanduo

1.10.

Prieskoniai, sintetiniai saldikliai

1.11.

Sausi dribsniai, sausa sriuba, sausi antrieji patiekalai, sausas sultinys

1.12.

Kečupas, pomidorų padažas, sojų padažas, majonezas, garstyčios, krienai

Ne didesnėse nei 200 ml gamintojo pakuotėse (išskyrus stiklines ir metalines pakuotes)

1.13.

Gydytojo rekomenduoti vaistiniai preparatai

Ne didesnėse nei 200 ml/g gamintojo pakuotėse ir ne daugiau kaip 2 pakuotės

 

Nuteistiesiems, gavusiems rašytinį areštinės direktoriaus leidimą

2.

Drabužiai ir avalynė:

2.1.

Apatiniai drabužiai

Išskyrus karinę ir kitokią uniformą ar uniformos elementus

2.2.

Viršutiniai drabužiai (įskaitant sportinę aprangą)

2.3.

Paltai, striukės

2.4.

Kepurės (nedengiančios veido), šalikas, pirštinės (išskyrus treniruotėms ir sportui skirtas pirštines)

2.5.

Kojinės, pėdkelnės

2.6.

Avalynė (įskaitant šlepetes ir sportinę avalynę)

3.

Higienos priemonės:

3.1.

Skalbimo ir plovimo priemonės

Išskyrus gaminius, kuriuose yra etilo alkoholio, acetono, ir aerozolinius gaminius

3.2.

Muilai, šampūnai, plaukų kondicionieriai, kūno dezodorantai arba antiperspirantai ir kitos kūno priežiūros priemonės, burnos skalavimo skystis, skutimosi kremai arba putos

3.3.

Dantų pasta, dantų šepetėlis, tarpdančių siūlai arba šepetėliai ir dantų krapštukai, skutimosi šepetėliai, muilo, dantų šepetėlio dėklai, kempinės

 

3.4.

Tualetinis popierius

 

3.5.

Saugūs skustuvai su nekeičiamais peiliukais

 

3.6.

Šukos arba plaukų šepetys (be metalinių dalių)

 

3.7.

Plaukų segtukai, gumytės

 

3.8.

Moterų higienos reikmenys

 

3.9.

Prezervatyvai

 

3.10.

Vienkartinės nosinaitės, higieninės servetėlės, kosmetinė vata

 

3.11.

Manikiūro priemonės (žirklutės, nagų žnyplės ir nemetalinė dildė)

 

3.12.

Ausų krapštukai ir (arba) kištukai

 

3.13.

Sauskelnės

 

4.

Kiti daiktai ir reikmenys:

4.1.

Taksofono kortelės

 

4.2.

 

Vokai, pašto ženklai, proginiai atvirukai, nuotraukos, asmeniniai užrašai ir kiti smulkūs asmeniniai daiktai, religinė simbolika, kalendoriai, knygos, laiškai, žurnalai, laikraščiai ir kiti periodiniai leidiniai, rašymo popierius, sąsiuviniai ir rašymo reikmenys

Išskyrus smurtą ar žiaurumą propaguojančius, taip pat pornografinius leidinius

4.3.

Administracinės, civilinės ir (ar) baudžiamosios bylos medžiaga, nuosprendžių, nutarčių ir nutarimų nuorašai ar kopijos, valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų, visuomeninių organizacijų bei tarptautinių institucijų atsakymai, kvitai, teisės aktų ir kreipimųsi kopijos

 

4.4.

Reikmenys, skirti užsiimti individualia kūrybine veikla

Nuteistiesiems, gavusiems rašytinį areštinės direktoriaus leidimą

4.5.

Muzikos instrumentas

4.6.

Plastikiniai arba mediniai stalo indai (lėkštė, dubenėlis sriubai, šaukštas, puodukas, šakutė, peilis)

 

4.7.

Tabako gaminiai ir reikmenys (pypkė, popierius, filtrai)

Išskyrus nepilnamečius ir asmenis, laikomus nepilnamečių tardymo izoliatoriuje-pataisos namuose ir Laisvės atėmimo vietų ligoninėje

4.8.

Vienkartiniai žiebtuvėliai, degtukai

4.9.

Rankinis, stalinis laikrodžiai

 

4.10.

Dekoratyvinės kosmetikos gaminiai

Išskyrus gaminius, kuriuose yra etilo alkoholio, acetono, ir aerozolinius gaminius

4.11.

Rankšluosčiai

 

4.12.

Patalynė (paklodė, užvalkalai pagalvei ir antklodei)

2 komplektai

 

4.13.

Lagaminai, krepšiai, kuprinės

Su savimi leidžiama turėti tik atvykstant į areštinę ir (ar) išvykstant iš areštinės. Šie daiktai saugomi areštinės sandėlyje.

4.14.

Stalo žaidimai

Išskyrus pornografinio ar smurtinio pobūdžio stalo žaidimus

4.15.

Akiniai, kontaktiniai lęšiai, jiems skirtos dėtuvės ir kontaktinių lęšių priežiūros priemonės

Tamsinti akiniai tik rekomendavus gydytojui

4.16.

Informacijos laikmenos

Be smurtą ar žiaurumą propaguojančių, taip pat pornografinių įrašų

 

Bendra nuteistųjų areštu turimų informacijos laikmenų talpa negali viršyti 35 GB

4.17.

Šepetys (be metalinių dalių) drabužiams ir batams, batų tepalas

 

4.18.

LED skaitymo lempa (su baterijomis)

 

4.19.

Gydytojo rekomenduotos medicinos priemonės, kiti daiktai ir reikmenys, būtini šio priedo 4.5, 4.9, 4.18 papunkčiuose ir 5 punkte nurodytiems daiktams, reikmenims ir elektros prietaisams eksploatuoti

Gydytojo rekomenduotas medicinos priemones nuteistiesiems areštu leidžiama įsigyti ir turėti tik gavus rašytinį areštinės direktoriaus leidimą

5.

Elektros prietaisai:

5.1.

Televizorius

 

5.2.

Nešiojamasis kompiuteris arba kompiuterinių žaidimų aparatas

 

5.3.

Vaizdo leistuvas

 

5.4.

Radijo imtuvas arba garso grotuvas

 

5.5.

Barzdaskutė

 

5.6.

Plaukų džiovintuvas

 

5.7.

Elektrinis virdulys

 

5.8.

Skrudintuvas arba sumuštinių keptuvė

 

______________

 

Areštinių vidaus tvarkos taisyklių

36 priedas

 

___________________________________________________________

(areštinės pavadinimas)

 

NUTEISTŲJŲ AREŠTU AMBULATORINIO PRIĖMIMO

REGISTRACIJOS ŽURNALAS

 

 

Eil. Nr.

Nuteistojo vardas ir pavardė

Kameros, būrio Nr.

Registracijos data ir laikas

Registracijos priežastis

Apžiūrą atlikusio sveikatos priežiūros specialisto pareigos, vardas ir pavardė, parašas; apžiūros data ir laikas

Sveikatos priežiūros specialisto rekomendacijos psichologinės, socialinės reabilitacijos, priežiūros tarnybų darbuotojams

1

2

3

4

5

6

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

__________________________             _____________               ______________________________

 

(pareigos)                                     (parašas)                             (vardas ir pavardė)

 

 

 

PASTABA. Už žurnalo pildymą atsakingas asmuo pasirašo po paskutiniu įrašu žurnale.

 

______________