Lietuvos Respublikos Vyriausybė
nutarimas
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2001 M. SAUSIO 25 D. NUTARIMO NR. 86 „DĖL LIGOS IR MOTINYSTĖS SOCIALINIO DRAUDIMO IŠMOKŲ NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2024 m. lapkričio 27 d. Nr. 1031
Vilnius
1. Pakeisti Ligos ir motinystės socialinio draudimo išmokų nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. sausio 25 d. nutarimu Nr. 86 „Dėl Ligos ir motinystės socialinio draudimo išmokų nuostatų patvirtinimo“:
1.1. Pakeisti 551 punktą ir jį išdėstyti taip:
„551. Jeigu kitas iš tėvų (įtėvių), globėjų, senelių ar buvusių vaiko tėvų nuolatinių globėjų (rūpintojų), išskyrus atvejus, kai šis nuolatinis globėjas (rūpintojas) buvo teismo nutartimi nušalintas nuo nuolatinio globėjo (rūpintojo) pareigų, (toliau – buvęs vaiko tėvų nuolatinis globėjas (rūpintojas)) kreipiasi dėl vaiko priežiūros išmokos už tą patį vaiką (tuos pačius vaikus), jiems skiriamos išmokos mokėjimo trukmė nustatoma pagal pirmojo iš tėvų (įtėvių), globėjų, senelių ar buvusių vaiko tėvų nuolatinių globėjų (rūpintojų) pasirinktą išmokos mokėjimo trukmę.“
1.2. Pakeisti 56 punktą ir jį išdėstyti taip:
„56. Jeigu asmuo, gaunantis (gavęs pirmaisiais vaiko, gimusio ar įvaikinto iki 2022 m. gruodžio 31 d., auginimo metais arba 18 mėnesių laikotarpiu už vaiką, gimusį ar įvaikintą 2023 m. sausio 1 d. ir vėliau) vaiko priežiūros išmoką, ar kitas iš tėvų (įtėvių), globėjų, senelių ar buvusių vaiko tėvų nuolatinių globėjų (rūpintojų), atitinkantis Įstatymo 22 straipsnio 1 dalies reikalavimus, kreipiasi dėl vaiko priežiūros išmokos už tą patį vaiką (tuos pačius vaikus), pasirinkta išmokos mokėjimo trukmė besikreipiančio asmens prašymu gali būti keičiama tik grąžinus permokėtą vaiko priežiūros išmokos sumą į Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetą (jei vaiko priežiūros išmokos mokėjimo trukmė keičiama šią išmoką gaunančiam (gavusiam pirmaisiais vaiko, gimusio ar įvaikinto iki 2022 m. gruodžio 31 d., auginimo metais arba 18 mėnesių laikotarpiu už vaiką, gimusį ar įvaikintą 2023 m. sausio 1 d. ir vėliau) asmeniui, permokėta suma įskaitoma į mokėtiną išmokos sumą).“
1.3. Pakeisti 561 punktą ir jį išdėstyti taip:
„561. Jeigu teise gauti vaiko priežiūros išmoką jau yra pasinaudojęs vienas iš tėvų (įtėvių), globėjų, senelių ar buvusių vaiko tėvų nuolatinių globėjų (rūpintojų), atitinkančių Įstatymo 22 straipsnio 1 dalies reikalavimus, ir vaiko priežiūros išmoka jau yra išmokėta, vaiko priežiūros išmoka kitam iš tėvų (įtėvių), globėjų, senelių ar buvusių vaiko tėvų nuolatinių globėjų (rūpintojų), atitinkančių Įstatymo 22 straipsnio 1 dalies reikalavimus, už laikotarpį, už kurį vaiko priežiūros išmoka jau išmokėta, neskiriama.“
1.4. Pakeisti 58 punktą ir jį išdėstyti taip:
„58. Kai vaiko priežiūros atostogos skirtingų vaikų priežiūrai tuo pat metu suteikiamos motinai (įmotei), tėvui (įtėviui), globėjui (globėjai), seneliui (senelei) ar buvusiam vaiko tėvų nuolatiniam globėjui (rūpintojui), kiekvienam mokama vaiko priežiūros išmoka tik už tą vaiką, kurio priežiūrai šios atostogos suteiktos.“
1.5. Pakeisti 592 punktą ir jį išdėstyti taip:
„592. Įvaikinę vaiką (-us), įtėviai turi teisę gauti vaiko priežiūros išmoką už neperleidžiamų dviejų mėnesių trukmės vaiko priežiūros atostogų, numatytų Darbo kodekso 134 straipsnio 3 dalyje, arba vaiko priežiūros laikotarpio dalį per 18 ar 24 mėnesius nuo vaiko priežiūros atostogų, suteiktų per 3 mėnesius nuo teismo sprendimo įvaikinti įsiteisėjimo (skubaus vykdymo atveju – per 3 mėnesius nuo sprendimo vykdymo pradžios) dienos, suteikimo dienos.“
1.6. Pakeisti 593 punktą ir jį išdėstyti taip:
„593. Įvaikinus vaiką (-us), teisę gauti vaiko priežiūros išmoką išsaugo ir kitas iš vaiko įtėvių, kuriam šio (šių) vaiko (-ų) priežiūros atostogas darbdavys suteikė vėliau nei per 3 mėnesius po teismo sprendimo įvaikinti įsiteisėjimo dienos (skubaus vykdymo atveju – vėliau nei per 3 mėnesius nuo sprendimo vykdymo pirmosios dienos), jeigu pirmajam dėl vaiko priežiūros išmokos besikreipusiam asmeniui (įmotei ar įtėviui) įvaikinto (-ų) vaiko (-ų) priežiūros atostogos buvo suteiktos nepraėjus 3 mėnesiams po teismo sprendimo įvaikinti įsiteisėjimo dienos (skubaus vykdymo atveju – nepraėjus 3 mėnesiams nuo pirmosios sprendimo vykdymo dienos).“
1.7. Pakeisti 661 punktą ir jį išdėstyti taip:
„661. Vaiko priežiūros išmoka už neperleidžiamų dviejų mėnesių trukmės vaiko priežiūros atostogų, numatytų Darbo kodekso 134 straipsnio 3 dalyje, ar vaiko priežiūros laikotarpio dalį mokama už 62 kalendorines dienas, neatsižvelgiant į tai, ar neperleidžiamų dviejų mėnesių trukmės vaiko priežiūros atostogų ar vaiko priežiūros laikotarpio dalis imama visa iš karto ar dalimis.“
1.8. Papildyti 701 punktu:
„701. Jei dėl vaiko priežiūros išmokos kreipiasi buvęs vaiko tėvų nuolatinis globėjas (rūpintojas), kartu su Nuostatų 69.5 ar 70.5 papunktyje nurodytais dokumentais ir (ar) duomenimis teritoriniam skyriui turi būti pateikta informacija, patvirtinanti, kad dėl vaiko priežiūros išmokos besikreipiantis asmuo buvo paskirtas vaiko tėvų nuolatiniu globėju (rūpintoju) ir kad jis nebuvo teismo nutartimi nušalintas nuo nuolatinio globėjo (rūpintojo) pareigų, dėl kurios pateikimo į savivaldybės, kurioje buvo nustatyta ir iki 2018 m. birželio 30 d. pasibaigė nuolatinė globa (rūpyba), administraciją ar Valstybės vaiko teisų apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teritorinį skyrių, kurio veiklos teritorijoje buvo nustatyta nuolatinė globa (rūpyba), pasibaigusi 2018 m. liepos 1 d. ir vėliau, kreipiasi teritorinis skyrius, jeigu minėtų duomenų nėra registrų, valstybės ir vidaus administravimo informacinėse sistemose arba šie duomenys negaunami elektroniniu būdu pagal asmens duomenų teikimo sutartį.“