LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO

2008 M. SAUSIO 28 D. ĮSAKYMO NR. V-69 „DĖL PRIVALOMOJO MOKYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2024 m. gruodžio 2 d. Nr. V-1209

Vilnius

 

P a k e i č i u Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2008 m. sausio 28 d. įsakymą Nr. V-69 „Dėl Privalomojo mokymo tvarkos aprašo patvirtinimo“:

1.   Pakeičiu preambulę ir ją išdėstau taip:

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos visuomenės sveikatos priežiūros įstatymo 34 straipsnio 4 ir 6 dalimis, 43 straipsnio 20 dalimi, Lietuvos Respublikos nuodingųjų medžiagų priežiūros įstatymo 5 straipsnio 1 dalies 2 punktu, Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo 10 straipsnio 3 dalies 4 punktu, Įpareigojimo dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos, ankstyvosios intervencijos ir sveikatos priežiūros programose (kursuose) vykdymo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2017 m. rugsėjo 13 d. nutarimu Nr. 743 „Dėl Įpareigojimo dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos, ankstyvosios intervencijos ir sveikatos priežiūros programose (kursuose) vykdymo tvarkos aprašo patvirtinimo“, 2 punktu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. spalio 10 d. nutarimo Nr. 1610 „Dėl Lietuvos Respublikos visuomenės sveikatos priežiūros įstatymo įgyvendinimo“ 1.5 papunkčiu ir 2 punktu:“.

2.   Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintą Privalomojo mokymo tvarkos aprašą:

2.1. Pakeičiu 8 punktą ir jį išdėstau taip:

8.   Ne mažiau kaip 60 proc. privalomojo pirmosios pagalbos mokymo programos trukmės, ne mažiau kaip 30 proc. privalomojo higienos įgūdžių mokymo programos trukmės ir ne mažiau kaip 75 proc. alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos programos (kodas A2) ir vairavimo esant neblaiviam prevencijos programos (kodas A3) trukmės turi būti skiriama praktiniams užsiėmimams (pratyboms) ir užduotims atlikti.“

2.2. Pakeičiu 10 punktą ir jį išdėstau taip:

10. Privalomasis mokymas gali būti vykdomas asmeniui mokantis savarankiškai (išskyrus privalomojo mokymo apie alkoholio, narkotinių ir psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo poveikio žmogaus sveikatai programą (kodas A1), alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos programą (kodas A2), vairavimo esant neblaiviam prevencijos programą (kodas A3), kontaktiniu būdu (asmeniui fiziškai dalyvaujant mokymuose mokymų vykdytojo patalpose ar kitoje fizinėje aplinkoje), nuotoliniu būdu (asmeniui realiu laiku mokantis virtualioje mokymosi aplinkoje) (išskyrus privalomojo pirmosios pagalbos mokymo programos praktinius užsiėmimus (pratybas) ir privalomojo mokymo apie alkoholio, narkotinių ir psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo poveikio žmogaus sveikatai programą (kodas A1), alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos programą (kodas A2), vairavimo esant neblaiviam prevencijos programą (kodas A3), ar mišriuoju būdu (derinami nuotolinis ir kontaktinis mokymosi būdai). Privalomojo mokymo metu įgytų žinių ir įgūdžių vertinimas atliekamas kontaktiniu būdu (asmeniui fiziškai dalyvaujant teorinių žinių ir praktinių įgūdžių vertinime mokymų vykdytojo patalpose ar kitoje fizinėje aplinkoje), nuotoliniu būdu (mokymų dalyvio teorinių žinių ir praktinių įgūdžių vertinimą atliekant realiu laiku virtualioje mokymosi aplinkoje) (išskyrus privalomojo pirmosios pagalbos mokymo programos dalyvių praktinių įgūdžių vertinimą ir privalomojo mokymo apie alkoholio, narkotinių ir psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo poveikio žmogaus sveikatai programos (kodas A1), alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos programos (kodas A2), vairavimo esant neblaiviam prevencijos programos (kodas A3) dalyvių teorinių žinių ir praktinių įgūdžių vertinimą) ar mišriuoju būdu (derinami nuotolinis ir kontaktinis teorinių žinių ir praktinių įgūdžių vertinimo būdai).“

2.3. Pakeičiu 13 punktą ir jį išdėstau taip:

13. Pirmosios pagalbos, higienos įgūdžių mokymuose vienoje mokymų grupėje gali dalyvauti ne daugiau kaip 25 mokymų dalyviai, privalomojo mokymo apie alkoholio, narkotinių ir psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo poveikį žmogaus sveikatai programos (kodas A1), alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos programos (kodas A2), vairavimo esant neblaiviam prevencijos programos (kodas A3) grupėje – ne daugiau kaip 12 mokymų dalyvių, karių privalomojo pirmosios pagalbos mokymo grupėje teorinių mokymų metu dalyvių skaičius neribojamas, tačiau praktinių karių privalomojo pirmosios pagalbos mokymo metu vienam mokymų vykdytojui (lektoriui) skiriami ne daugiau kaip 8 mokymų dalyviai.

2.4. Papildau 191 punktu:

19.1 Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo 24 straipsnio 5 dalyje nurodyti asmenys (vairuotojai, iš kurių pagal įstatymus teisė vairuoti transporto priemones buvo atimta už tai, kad padarė teisės pažeidimą būdami neblaivūs, ir kuriems paskirta administracinio poveikio priemonė – draudimas vairuoti transporto priemones, kuriose neįrengti antialkoholiniai variklio užraktai), turi pabaigti vairavimo esant neblaiviam prevencijos programą (kodas A3). Vairuotojas turi per ne trumpesnį kaip 5 savaičių laikotarpį pabaigti pagal Tvarkos aprašo 1 priedo 25 punkte nurodytas temas 12 tęstinių elgesio pokyčio užsiėmimų (individualių ir grupinių, iš kurių pirmas ir mažiausiai kiti trys turi būti individualūs). Kiekvienas užsiėmimas turi būti ne trumpesnės kaip 1 val. trukmės. Užsiėmimai vykdomi ne dažniau kaip du kartus per savaitę, išskyrus užsiėmimus pagal Tvarkos aprašo 1 priedo 25 punkto 1–4 punktuose nurodytas temas, kurie gali vykti dažniau.

2.5. Pakeičiu 20 punktą ir jį išdėstau taip:

20. Visų rūšių privalomųjų mokymų (išskyrus alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos programą (kodas A2) ir vairavimo esant neblaiviam prevencijos programą (kodas A3) dalyviams išklausius mokymus ar pasirengus savarankiškai (išskyrus Tvarkos aprašo 10 punkte numatytus atvejus, kai privalomasis mokymas negali būti vykdomas asmeniui mokantis savarankiškai), Tvarkos aprašo nustatyta tvarka vertinamos jų teorinės žinios, alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos programos (kodas A2) ir vairavimo esant neblaiviam prevencijos programos (kodas A3) dalyvių vertinami praktiniai įgūdžiai, privalomojo pirmosios pagalbos ir (arba) higienos įgūdžių mokymų dalyvių vertinamos teorinės žinios ir praktiniai įgūdžiai.“

2.6. Pakeičiu 25 punktą ir jį išdėstau taip:

25. Privalomojo pirmosios pagalbos ir (arba) higienos įgūdžių mokymų praktiniams įgūdžiams įvertinti mokymų vykdytojas parengia ne mažiau kaip 30 praktinių užduočių, jei mokymo programos trukmė yra ilgesnė nei 2 valandos, ne mažiau kaip 15 praktinių užduočių, jei mokymo programos trukmė yra 2 valandos, alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos programos (kodas A2) ir vairavimo esant neblaiviam prevencijos programos (kodas A3) dalyvių praktiniams įgūdžiams įvertinti – ne mažiau 5 praktinių užduočių ir aprašo kriterijus kiekvienai užduočiai, kuriais vadovaujantis bus vertinama, ar užduotis atlikta teisingai.“

2.7. Pakeičiu 26 punktą ir jį išdėstau taip:

26. Praktinių pirmosios pagalbos ir (arba) higienos įgūdžių vertinimo metu mokymų dalyviui pateikiama viena iš atsitiktinai pasirinktų 30 praktinių užduočių, jei mokymo programos trukmė yra ilgesnė nei 2 valandos, viena iš atsitiktinai pasirinktų 15 praktinių užduočių, jei mokymo programos trukmė yra 2 valandos, alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos programos (kodas A2) ir vairavimo esant neblaiviam prevencijos programos (kodas A3) dalyviui – viena iš atsitiktinai pasirinktų 5 praktinių užduočių.“

2.8. Pakeičiu 28 punktą ir jį išdėstau taip:

28. Privalomojo mokymo pažymėjimas (toliau – Pažymėjimas) išduodamas mokymų dalyviams, kurių teorinės žinios buvo įvertintos teigiamai (išskyrus alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos programos (kodas A2) ir vairavimo esant neblaiviam prevencijos programos (kodas A3) mokymų dalyvius, o privalomojo pirmosios pagalbos mokymo ar privalomojo higienos įgūdžių mokymo atveju – teigiamai įvertintas teorinės žinių ir praktinės užduoties atlikimas.“

2.9. Papildau 291 punktu:

29.1 Privalomojo mokymo dalyviams, išklausiusiems vairavimo esant neblaiviam prevencijos programą (kodas A3), Pažymėjimas išduodamas, jeigu tenkinami šie reikalavimai:

291.1. išklausė visą vairavimo esant neblaiviam prevencijos programą (kodas A3), dalyvavo visuose užsiėmimuose. Jeigu mokymų dalyvis dėl pateisinamų priežasčių (ligos, artimų giminaičių mirties ir pan.) negali dalyvauti tam tikruose užsiėmimuose, mokymų vykdytojas pasiūlo kitą artimiausių užsiėmimų datą;

291.2. atliko praktinę užduotį, kuria, be kita ko, turi būti siekiama, kad mokymų dalyvis individualiai įvertintų situaciją, vairavimo esant neblaiviam elgesį lemiančias priežastis, asmeninius vairavimo esant neblaiviam rizikos ir apsauginius veiksnius ir jų valdymo galimybių būdus, elgesio ir emocijų valdymo, savikontrolės įgūdžius ir jų tobulinimo rezultatus, pamodeliuotų gautų žinių pritaikymo galimybes, siekiant vairavimo esant blaiviam elgesio įtvirtinimo.“

2.10. Pakeičiu 31.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

31.5.  privalomojo mokymo programos pavadinimas (privalomojo pirmosios pagalbos mokymo programa, privalomojo higienos mokymo programa, privalomojo mokymo apie alkoholio, narkotinių ir psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo poveikį žmogaus sveikatai programa, alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos programa ar vairavimo esant neblaiviam prevencijos programa);“.

2.11Pakeičiu 32 punktą ir jį išdėstau taip:

32. Mokymų dalyviui, kurio teorinės žinios ir (arba) praktinės užduoties atlikimas buvo įvertintas neigiamai, o mokymo dalyviui, išklausiusiam alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos programą (kodas A2), – jeigu nebuvo laikomasi Tvarkos aprašo 29 punkte nurodytų sąlygų, mokymo dalyviui, išklausiusiam vairavimo esant neblaiviam prevencijos programą (kodas A3), – jeigu nebuvo tenkinami Tvarkos aprašo 291 punkte nurodyti reikalavimai, Pažymėjimas neišduodamas.“

2.12.  Pakeičiu 33 punktą ir jį išdėstau taip:

33. Mokymų dalyviui, kurio teorinės žinios ir (arba) praktinės užduoties atlikimas buvo įvertintas neigiamai, ne anksčiau kaip po 3 kalendorinių dienų po vykusio mokymų dalyvio teorinių žinių ir praktinių įgūdžių vertinimo leidžiama vieną kartą pakartotinai atlikti teorinių žinių ir praktinių įgūdžių vertinimą. Mokymų dalyviui, kurio teorinės žinios ir (arba) praktinės užduoties atlikimas pakartotinai buvo įvertintas neigiamai, Pažymėjimas neišduodamas ir siūloma pakartotinai išklausyti atitinkamą privalomojo mokymo programą. Jeigu netenkinamos Tvarkos aprašo 29 ar 291 punktuose nurodytos sąlygos, pažymėjimas  alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos programos (kodas A2) ar vairavimo esant neblaiviam prevencijos programos (kodas A3) dalyviui nėra išduodamas ir jam siūloma pakartotinai išklausyti šią programą.“

2.13. Papildau 361 punktu:

361. Asmenys, turintys pažymėjimą, išduotą pabaigus vairavimo esant neblaiviam prevencijos programą (kodas A3), laikomi baigusiais ir privalomojo mokymo apie alkoholio, narkotinių ir psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo poveikio žmogaus sveikatai programą (kodas A1).“

2.14. Papildau 1 priedą 25 punktu:

„25.

A3

Vairavimo esant neblaiviam prevencijos programa

1. Įvadinis susipažinimas su vairuotoju, jo asmenybe ir elgesiu, asmeninių vairavimo neblaiviam priežasčių, motyvacijos elgesio korekcijai įvertinimas ir didinimas (1 val.).

2. Alkoholio vartojimo įtaka fizinei ir psichikos sveikatai, vairavimo įgūdžiams, saugumui kelyje, mąstymo ir suvokimo klaidos, vairavimo neblaiviam elgesio vystymasis ir pasekmės, socialiniai padariniai ir teisinė atsakomybė (1 val.).

3. Pirmoji pagalba apsinuodijus psichoaktyviosiomis medžiagomis. Psichologinės, medicininės, socialinės pagalbos galimybės (atitinkamoje savivaldybėje) asmenims, žalingai vartojantiems psichoaktyviąsias medžiagas (1 val.).

4. Individualaus elgesio korekcijos, savikontrolės didinimo plano kartu su vairuotoju sudarymas, remiantis asmens savikontrolės gebėjimų analize ir esamų savikontrolės sunkumų išgryninimu (1 val.).

5. Individualaus elgesio korekcijos, savikontrolės didinimo plano įgyvendinimas, skatinant susilaikyti nuo alkoholio vartojimo, vairavimo esant neblaiviam, mokant emocijų ir elgesio valdymo, savikontrolės, įtvirtinant atsakingo sprendimo priėmimą ir blaivaus vairavimo elgesio įgūdžius, taikant asmeninių rizikų valdymo ir blaivybės palaikymo įgūdžių ir palaikančios aplinkos kūrimo technikas (7 val. užsiėmimai, skirti elgesio pokyčiams, taikant motyvacinio interviu, diskusijos, atvejų analizės, mokymosi iš situacijos, probleminio mokymo, savipagalbos ir kt. įrodymais grįstus metodus).

6. Baigiamasis pokalbis, vairuotojo elgesio korekcijos, savikontrolės didinimo rezultatų aptarimas, įsivertinant dalyvavimo programoje patirtį, gautų žinių ir informacijos naudingumą, požiūrį (nuostatas), ketinimus dėl alkoholio nevartojimo ir vairavimo esant blaiviam, rekomendacijų dėl elgesio keitimo pateikimas – (1  val.).

12“

 

 

 

Laikinai einantis sveikatos apsaugos ministro pareigas Aurimas Pečkauskas