LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS
LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL GERIAMOJO VANDENS RUOŠIMO CHEMINIŲ MEDŽIAGŲ IR FILTRAVIMO PRIEMONIŲ REIKALAVIMŲ APRAŠO PATVIRTINIMO
2023 m. kovo 13 d. Nr. D1-75/V-330
Vilnius
Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos geriamojo vandens įstatymo 7 straipsnio 4 dalimi ir įgyvendindami 2020 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos (ES) 2020/2184 dėl žmonėms vartoti skirto vandens kokybės (nauja redakcija) 12 straipsnį,
t v i r t i n a m e Geriamojo vandens ruošimo cheminių medžiagų ir filtravimo priemonių reikalavimų aprašą (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos
ministro
2023 m. kovo 13 d. įsakymu Nr. D1-75/V-330
GERIAMOJO VANDENS RUOŠIMO CHEMINIŲ MEDŽIAGŲ IR FILTRAVIMO PRIEMONIŲ REIKALAVIMŲ APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Geriamojo vandens ruošimo cheminių medžiagų ir filtravimo priemonių reikalavimų aprašas (toliau – Aprašas) nustato besiliečiančių su geriamuoju vandeniu Lietuvos Respublikos rinkai tiekiamų ir naudojamų geriamajam vandeniui ruošti skirtų cheminių medžiagų (išskyrus biocidinius produktus) ir filtravimo priemonių, jų grynumo ir kokybės reikalavimus.
2. Aprašo nuostatos taikomos fiziniams ir juridiniams asmenims, kitoms organizacijoms, taip pat juridinių asmenų ar kitų organizacijų padaliniams, Lietuvos Respublikos rinkai tiekiantiems ar naudojantiems geriamojo vandens ruošimo chemines medžiagas ir filtravimo priemones, geriamojo vandens tiekėjams ir nuotekų tvarkytojams, viešiesiems geriamojo vandens tiekėjams ir nuotekų tvarkytojams, regioniniams viešiesiems geriamojo vandens tiekėjams ir nuotekų tvarkytojams, garantiniams geriamojo vandens tiekėjams ir nuotekų tvarkytojams (toliau kartu – geriamojo vandens tiekėjai), taip pat jomis vadovaujasi institucijos, vykdančios geriamajam vandeniui ruošti skirtų cheminių medžiagų ir filtravimo priemonių tiekimo rinkai ir naudojimo priežiūrą.
3. Aprašas netaikomas geriamojo vandens dezinfekantams (5 produktų tipo biocidiniams produktams), įteisintiems vadovaujantis 2012 m. gegužės 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 528/2012 dėl biocidinių produktų tiekimo rinkai ir jų naudojimo; geriamojo vandens dezinfekcija šiais dezinfekantais privalo būti atliekama laikantis visų biocidinio produkto autorizacijos liudijime, biocidinio produkto lygiagrečios prekybos leidime, leidime laikinai tiekti rinkai ir naudoti biocidinį produktą nurodytų su geriamojo vandens dezinfekanto naudojimu susijusių sąlygų. Įteisintų geriamojo vandens dezinfekantų duomenys viešai skelbiami Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Nacionalinis visuomenės sveikatos centras) Biocidinių produktų duomenų bazėje https://biocidai.nvsc.lt.
4. Apraše vartojamos sąvokos:
4.1. Filtravimo priemonė – smulki medžiaga, naudojama kaip geriamojo vandens ruošimo įrangos filtravimo užpildas priemaišoms iš ruošiamo geriamojo vandens pašalinti.
4.2. Geriamojo vandens ruošimo cheminė medžiaga – cheminė medžiaga, naudojama gamtinio vandens savybėms gerinti, kad jis atitiktų sveikatos apsaugos ministro nustatytus geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimus.
4.3. Kitos Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos geriamojo vandens įstatyme, Lietuvos Respublikos geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatyme, Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatyme, Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir cheminių mišinių įstatyme, Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatyme, Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos įstatyme, Reglamente (ES) Nr. 528/2012, Lietuvos higienos normoje HN 24:2023 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“, patvirtintoje Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. liepos 23 d. įsakymu Nr. V-455 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 24:2023 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ patvirtinimo“ (toliau – higienos norma 24:2023).
ii SKYRIUS
GERIAMOJO VANDENS RUOŠIMO CHEMINIŲ MEDŽIAGŲ IR FILTRAVIMO PRIEMONIŲ REIKALAVIMAI
5. Geriamojo vandens tiekėjas turi įsitikinti, kad naudojamos Aprašo priede nurodytos geriamojo vandens ruošimo cheminės medžiagos ir filtravimo priemonės atitinka Europos standartizacijos organizacijos priimtus standartus, kuriuos nacionalinė standartizacijos institucija perėmė kaip nacionalinius standartus (toliau – perimtieji Europos standartai), remdamasis geriamojo vandens ruošimo cheminių medžiagų ir filtravimo priemonių tiekėjo pateiktais dokumentais arba paties atliktais patikrinimais (tyrimais).
6. Geriamojo vandens tiekėjas, įsigydamas geriamojo vandens ruošimo cheminę medžiagą ir (ar) filtravimo priemonę, kuriai taikomas perimtasis Europos standartas, užtikrina, kad šis produktas bus naudojamas pagal to standarto reikalavimus ir paskirtį.
7. Geriamajam vandeniui ruošti gali būti naudojamos tik Aprašo priede nurodytos geriamojo vandens ruošimo cheminės medžiagos ir filtravimo priemonės, kurios atitinka šiame priede nurodytame perimtajame Europos standarte konkrečiai cheminei medžiagai ar filtravimo priemonei nustatytus grynumo ir kokybės reikalavimus.
8. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, direktoriaus nustatyta tvarka ne vėliau kaip per 45 kalendorines dienas įvertinęs informaciją, gautą su prašymu pagal Aprašo 10 punktą, arba nustatęs, kad geriamajam vandeniui ruošti negali būti naudojama Aprašo priede nurodyta geriamojo vandens ruošimo cheminė medžiaga ar filtravimo priemonė arba kad pasikeitė šiai geriamojo vandens ruošimo cheminei medžiagai ar filtravimo priemonei taikomi perimtieji Europos standartai ar priskirtasis geriamojo vandens ruošimo procesas, ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo šiame punkte nurodytos informacijos nustatymo dienos siūlo aplinkos ministrui kartu su sveikatos apsaugos ministru atitinkamai pakeisti Aprašo priedą.
9. Geriamojo vandens ruošimo cheminės medžiagos ir filtravimo priemonės tiekėjas geriamojo vandens tiekėjui – šių produktų naudotojui – pateikia Aprašo 10.2–10.7 papunkčiuose nurodytus dokumentus.
10. Jeigu po šio įsakymo įsigaliojimo geriamojo vandens tiekėjas planuoja naudoti geriamojo vandens ruošimo cheminę medžiagą ar filtravimo priemonę, neįrašytą Aprašo priede, jis ne vėliau kaip likus 45 kalendorinėms dienoms iki planuojamo naudojimo turi kreiptis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą dėl Aprašo priedo papildymo – pateikti prašymą įtraukti tą cheminę medžiagą ar filtravimo priemonę ir nurodyti atitinkamą perimtąjį Europos standartą; jeigu perimtojo Europos standarto nėra, nurodomas atitinkamas Tarptautinės standartų organizacijos (toliau – ISO) standartas. Jeigu geriamojo vandens ruošimo cheminei medžiagai ar filtravimo priemonei taikomo ISO standarto nėra, pateikiamos mokslo įrodymais pagrįstos grynumo ir kokybės rekomendacijos. Kartu su prašymu pateikiami šie dokumentai ir (ar) duomenys:
10.1. geriamojo vandens ruošimo cheminės medžiagos ar filtravimo priemonės tapatybės duomenys:
10.1.1. cheminės medžiagos pavadinimas pagal Tarptautinės teorinės ir taikomosios chemijos sąjungos (IUPAC) nomenklatūrą;
10.2. geriamojo vandens ruošimo cheminės medžiagos ar filtravimo priemonės kokybę, sudėtį, grynumą, naudojimo paskirtį, naudojimo sąlygas, saugą sveikatai ir aplinkai patvirtinantis dokumentas (techninė specifikacija, techninis liudijimas, kokybės pažymėjimas ar kt.);
10.3. geriamojo vandens ruošimo proceso saugą sveikatai ir efektyvumą patvirtinantys laboratorinių tyrimų (bandymų) protokolai;
10.4. geriamojo vandens ruošimo cheminės medžiagos ar filtravimo priemonės atitiktį konkrečiam perimtajam Europos standartui ar ISO standartui patvirtinantis dokumentas;
10.5. duomenys apie cheminius ir mikrobiologinius geriamojo vandens (po apdorojimo konkrečia geriamojo vandens ruošimo chemine medžiaga ar filtravimo priemone) rodiklius, jų atitiktį higienos normos 24:2017 nustatytiems rodikliams patvirtinantys dokumentai;
10.7. geriamojo vandens ruošimo cheminės medžiagos ar filtravimo priemonės saugos duomenų lapai, parengti 2006 m. gruodžio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1907/2006 dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų (REACH), įsteigiančio Europos cheminių medžiagų agentūrą, iš dalies keičiančio Direktyvą 1999/45/EB bei panaikinančio Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 793/93, Komisijos reglamentą (EB) Nr. 1488/94, Tarybos direktyvą 76/769/EEB ir Komisijos direktyvas 91/155/EEB, 93/67/EEB, 93/105 bei 2000/21/EB, su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2022 m. balandžio 8 d. Komisijos reglamentu (ES) 2022/586, 31 straipsnyje nustatyta tvarka.
11. Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui teikiami Aprašo 10 punkte nurodyti laboratorinių tyrimų (bandymų) protokolai turi būti išduoti Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybės akredituotos tyrimų (bandymų) laboratorijos.
12. Leidžiama naudoti tik tas geriamojo vandens ruošimo chemines medžiagas (įskaitant jų jonus, pagamintus jonų mainų arba elektrolizės būdu), kurios būtinos geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimams (rodikliams), nustatytiems higienos normos 24:2023, pasiekti.
13. Jei geriamojo vandens ruošimo procesui atlikti tinkami keli produktai, kurių sudėtyje yra geriamojo vandens ruošimo cheminių medžiagų, geriamojo vandens tiekėjas turi naudoti produktus, kuriuose esančios cheminės medžiagos klasifikuojamos kaip mažiau pavojingos sveikatai, o kai jų pavojus sveikatai lygiavertis – didesnio grynumo produktus.
14. Kadangi Europos standartuose, taikomuose geriamojo vandens ruošimo cheminėms medžiagoms ir filtravimo priemonėms, nenustatyti privalomieji atitikties įvertinimo patvirtinimo reikalavimai, šių produktų naudotojas (geriamojo vandens tiekėjas) turi užtikrinti, kad geriamojo vandens ruošimo cheminės medžiagos ir filtravimo priemonės, kurias pristatė konkretus tiekėjas, atitinka atitinkamame perimtajame Europos standarte nustatytus tyrimų reikalavimus, gaudamas patvirtinimą (sertifikatą ar kitą dokumentą) dėl patiektos geriamojo vandens ruošimo cheminių medžiagų ir filtravimo priemonių partijos arba atlikdamas patikrinimus savo ar kitose laboratorijose.
15. Geriamojo vandens ruošimo cheminių medžiagų ir filtravimo priemonių, nurodytų Aprašo priede, naudojamas kiekis ir grynumas turi būti toks, kad šiomis medžiagomis apdorotas geriamasis vanduo atitiktų higienos normos 24:2023 nustatytus rodiklius.
16. Geriamojo vandens tiekėjas turi užtikrinti, kad naudojamos cheminės medžiagos nebūtų perduodamos iš membranų, jonitų ar kitų filtrų medžiagų į paruoštą vandenį.
III SKYRIUS
GERIAMOJO VANDENS RUOŠIMO PROCESO, GERIAMOJO VANDENS RUOŠIMO CHEMINIŲ MEDŽIAGŲ IR FILTRAVIMO PRIEMONIŲ SAUGOS IR KOKYBĖS KONTROLĖ
18. Geriamojo vandens tiekėjas turi vykdyti geriamojo vandens ruošimo proceso, geriamojo vandens ruošimo cheminių medžiagų ir filtravimo priemonių saugos ir kokybės kontrolę, vadovaudamasis gerąja praktika, perimtuosiuose Europos standartuose, nurodytuose Aprašo priede, nustatytais reikalavimais, įmonės vadovo patvirtintu tvarkos aprašu.
19. Atsižvelgdamas į naudojamas geriamojo vandens ruošimo chemines medžiagas, geriamojo vandens tiekėjas turi vykdyti šių medžiagų dozavimo ir likučių koncentracijos vandenyje, vandens spalvos, skonio ir kvapo patikrinimus ir užtikrinti, kad paruošto geriamojo vandens rodiklių vertės neviršytų higienos normos 24:2023 nustatytų rodiklių verčių. Geriamojo vandens tiekėjas turi vykdyti filtravimo priemonių švarumo ir geriamojo vandens po filtravimo patikrinimus dėl galimo filtravimo medžiagų patekimo į paruoštą geriamąjį vandenį ir mikrobiologinio užterštumo. Patikrinimų dažnumą ir apimtį, atsižvelgdamas į geriamojo vandens ruošimo cheminių medžiagų ir filtravimo priemonių gamintojų rekomendacijas, nustato geriamojo vandens tiekėjas.
20. Geriamojo vandens tiekėjas, vykdydamas Aprašo 19 punkto reikalavimus, turi registruoti geriamojo vandens ruošimo cheminių medžiagų naudojimą geriamojo vandens ruošimo procesuose ir įrašyti:
IV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
21. Geriamojo vandens ruošimo cheminių medžiagų ir filtravimo priemonių tiekėjas ir geriamojo vandens tiekėjas geriamajam vandeniui ruošti skirtų cheminių medžiagų ir filtravimo priemonių tiekimo rinkai ir naudojimo priežiūrą bei valstybinę geriamojo vandens priežiūrą vykdančių institucijų prašymu privalo pateikti visus naudojamų geriamojo vandens ruošimo cheminių medžiagų ir filtravimo priemonių saugą, kokybę, grynumą ir atitiktį perimtųjų Europos standartų reikalavimams patvirtinančius dokumentus ir (ar) duomenis, nurodytus Aprašo 10, 18–20 punktuose.
Geriamojo vandens ruošimo
cheminių medžiagų ir filtravimo priemonių
reikalavimų aprašo
priedas
Geriamajo vandens ruošimo cheminių medžiagų, filtravimo priemonių ir perimtųjų europos standartų sąrašas
Eil. Nr. |
Geriamojo vandens ruošimo cheminės medžiagos, filtravimo priemonės pavadinimas |
Cheminių medžiagų santrumpų tarnybos registracijos numeris (CAS numeris) |
Europos Bendrijos (EB) numeris[1] |
Geriamojo vandens ruošimo procesas |
Perimtasis Europos standartas |
1. |
Acto rūgštis |
64-19-7 |
200-580-7 |
Bionitratų šalinimas |
LST EN 13194 |
2. |
Aktyvinta medžio anglis, granuliuota |
7440-44-0 |
231-153-3 |
Adsorbcija, chloro ir ozono šalinimas, biofiltracija, kietųjų dalelių šalinimas |
LST EN 12915-1 |
3. |
Aktyvinta medžio anglis, miltelių pavidalo |
7440-44-0 |
231-153-3 |
Adsorbcija |
LST EN 12903 |
4. |
Aliuminio chloridas, bazinis |
1327-41-9 |
215-477-2 |
Flokuliacija, nusodinimas |
LST EN 17034 |
5. |
Aliuminio chloridas, bevandenis |
7446-70-0 |
231-208-1 |
Flokuliacija, nusodinimas |
LST EN 17034 |
6. |
Aliuminio chlorido hidroksido sulfatas |
39290-78-3 |
254-400-7 |
Flokuliacija, nusodinimas |
LST EN 17034 |
7. |
Aliuminio ir geležies (III) chloridas bei oksichloridas (monomerai) |
7446-70-0 (AlCl3) |
231-208-1 (AlCl3) |
Kalcio ir magnio kiekio reguliavimas |
LST EN 935 |
8. |
Aliuminio ir geležies (III) sulfatas |
10043-01-3 (aliuminio sulfatas) 10028-22-5 (geležies (III) sulfatas) |
233-135-0 (aliuminio sulfatas) 233-072-9 (geležies (III) sulfatas) |
Koaguliacija |
LST EN 887 |
9. |
Aliuminio oksidas, aktyvintas, granuliuotas |
1344-28-1 |
215-691-6 |
Adsorbcinis fluorido šalinimas |
LST EN 13753 |
10. |
Aliuminio silikatai, išplėstiniai (išplėstas molis) |
- |
- |
Kietųjų dalelių šalinimas, biofiltracija |
LST EN 12905 |
11. |
Aliuminio silikatai, natūraliai neišplėsti |
- |
- |
Kietųjų dalelių šalinimas |
LST EN 15795 |
12. |
Aliuminio sulfatas |
10043-01-3 |
233-135-0 |
Flokuliacija, nusodinimas |
LST EN 878 |
13. |
Amoniakinis vanduo |
1336-21-6 |
215-647-6 |
Mineralizavimo reguliavimas, rūgštingumo reguliavimas |
LST EN 12122 |
14. |
Anglies dioksidas |
124-38-9 |
204-696-9 |
Rūgštingumo reguliavimas, druskingumo reguliavimas, kalcio kiekio reguliavimas, sorbentų regeneravimas |
LST EN 936 |
15. |
Anijoniniai ir nejoniniai poliakrilamidai |
25085-02-3 |
- |
Flokuliacija |
LST EN 1407 |
16. |
Antracitas |
- |
- |
Kietųjų dalelių šalinimas, chloro ir ozono šalinimas |
LST EN 12909 |
17. |
Bentonitas |
1302-78-9 |
215-108-5 |
Kietųjų dalelių šalinimas |
LST EN 13754 |
18. |
Cinko dihidrofosfato tirpalas |
13598-37-3 |
237-067-2 |
Apsauga nuo korozijos |
LST EN 1197 |
19. |
Deguonis |
7782-44-7 |
231-956-9 |
Oksidacija, sodrinimas deguonimi |
LST EN 12876 |
20. |
Diatomitas |
61790-53-2 |
293-303-4 |
Nuosėdų filtravimas |
LST EN 12913 |
21. |
Dikalio monovandenilio fosfatas |
7758-11-4 |
231-834-5 |
Apsauga nuo korozijos, bionitratų šalinimas |
LST EN 1202 |
22. |
Dinatrio divandenilio difosfatas |
7758-16-9 |
231-835-0 |
Apsauga nuo korozijos, bionitratų šalinimas |
LST EN 1205 |
23. |
Dinatrio monovandenilio fosfatas |
7558-79-4 |
231-448-7 |
Apsauga nuo korozijos, bionitratų šalinimas |
LST EN 1199 |
24. |
Dolomitinės kalkės |
58398-71-3 (Kalcio magnio dihidroksido oksidas) 37247-91-9 (Kalcio magnio oksidas) |
261-235-4 |
Mineralizavimo reguliavimas |
LST EN 16409 |
25. |
Etanolis |
64-17-5 |
200-57-86 |
Bionitratų šalinimas |
LST EN 13176 |
26. |
Fosfoninės rūgštys |
6419-19-8 |
229-146-5 |
Apsauga nuo korozijos, apsauga nuo apnašų |
LST EN 15040 |
27. |
Fosforo rūgštys |
7664-38-2 |
231-633-2 |
Nitratų šalinimas |
LST EN 974 |
28. |
Geležies (II) sulfatas |
7720-78-7 |
231-753-5 |
Flokuliacija, nusodinimas |
LST EN 889 |
29. |
Geležies (III) chloridas |
7705-08-0 |
231-729-4 |
Flokuliacija, nusodinimas |
LST EN 888 |
30. |
Geležies (III) chlorido sulfatas |
12410-14-9 |
235-649-0 |
Flokuliacija, nusodinimas |
LST EN 891 |
31. |
Geležies (III) oksido hidroksidas |
51274-00-1 |
257-098-5 |
Adsorbcinis arseno šalinimas, adsorbcinis vanadžio šalinimas |
LST EN 15029 |
32. |
Geležies (III) sulfatas |
10028-22-5 |
233-072-9 |
Koaguliacija |
LST EN 14664 |
33. |
Geležies (III) sulfatas |
10028-22-5 |
233-072-9 |
Flokuliacija, nusodinimas |
LST EN 890 |
34. |
Geležimi dengtas aliumogelis |
Aliumogelis: 1344-28-1 Geležies (III) sulfatas: 100028-22-5 |
Aliumogelis: 215-691-6 Geležies (III) sulfatas: 233-072-9 |
Adsorbcinis arseno šalinimas |
LST EN 14369 |
35. |
Granato smėlis |
Kietųjų dalelių šalinimas |
LST EN 12910 |
||
36. |
Heksafluorsilikato rūgštis |
16961-83-4 |
241-034-8 |
Cheminis priemaišų šalinimas |
LST EN 12175 |
37. |
Kalcio hidroksidas (baltųjų kalkių hidratas) |
1305-62-0 |
215-137-3 |
Rūgštingumo reguliavimas, druskingumo reguliavimas, kalcio kiekio reguliavimas, sorbentų regeneravimas |
LST EN 12518 |
38. |
Kalcio karbonatas |
1317-65-3 |
215-279-6 |
Kietųjų dalelių šalinimas, rūgštingumo reguliavimas, druskingumo reguliavimas, kalcio kiekio reguliavimas, geležies ir mangano šalinimas |
LST EN 1018 |
39. |
Kalcio magnio karbonatas |
16389-88-1 |
240-440-2 |
Kietųjų dalelių šalinimas, geležies ir mangano šalinimas, mineralizavimo reguliavimas |
LST EN 16003 |
40. |
Kalcio oksidas (baltosios kalkės) |
1305-78-8 |
215-138-9 |
Rūgštingumo reguliavimas, druskingumo reguliavimas, kalcio kiekio reguliavimas |
LST EN 12518 |
41. |
Kalio permanganatas |
7722-64-7 |
231-760-3 |
Oksidacija |
LST EN 12672 |
42. |
Kalio peroksimonosulfatas |
70693-62-8 |
274-778-7 |
Oksidacija, chloro dioksido gamybos reguliavimas |
LST EN 12678 |
43. |
Kalio tripolifosfatas |
13845-36-8 |
237-574-9 |
Apsauga nuo korozijos, apsauga nuo apnašų |
LST EN 1211 |
44. |
Katijoniniai poliakrilamidai |
69418-26-4 |
- |
Flokuliacija |
LST EN 1410 |
45. |
Kvarcinis smėlis ir kvarcinis žvyras (silicio oksidas) |
- |
- |
Kietųjų dalelių šalinimas, nusodinimas, geležies ir mangano šalinimas, biofiltracija |
LST EN 12904 |
46. |
Magnio oksidas |
1309-48-4 |
215-171-9 |
Rūgštingumo reguliavimas, magnio kiekio reguliavimas, mineralizavimo reguliavimas |
LST EN 16004 |
47. |
Magnis, kietas |
7439-95-4 |
231-104-6 |
Apsauga nuo korozijos |
LST EN 12438 |
48. |
Mangano dioksidas |
1313-13-9 |
215-202-6 |
Mangano šalinimas |
LST EN 13752 |
49. |
Mangano dioksidu dengtas kalkakmenis |
Kalcio karbonatas: 471-34-1 |
Kalcio karbonatas: 207-439-9 |
Kietųjų dalelių šalinimas, geležies ir mangano šalinimas, vandenilio sulfido šalinimas |
LST EN 14368 |
50. |
Metanolis |
67-56-1 |
200-65-96 |
Organinių priemaišų šalinimas |
LST EN 13177 |
51. |
Monokalcio fosfatas |
7758-23-8 |
231-837-1 |
Apsauga nuo korozijos, bionitratų šalinimas |
LST EN 1204 |
52. |
Monokalio divandenilio fosfatas (kalio ortofosfatas) |
7778-77-0 |
231-913-4 |
Apsauga nuo korozijos, bionitratų šalinimas |
LST EN 1201 |
53. |
Mononatrio divandenilio fosfatas (natrio ortofosfatas) |
7558-80-7 |
231-449-2 |
Apsauga nuo korozijos, bionitratų šalinimas |
LST EN 1198 |
54. |
Natrio aliuminatas |
11138-49-1 |
234-391-6 |
Flokuliacija |
LST EN 882 |
55. |
Natrio chloridas jonitinėms dervoms regeneruoti |
7647-14-5 |
231-598-3 |
Sorbentų regeneravimas |
LST EN 973 |
56. |
Natrio chloritas |
7758-19-2 |
231-836-6 |
Chloro dioksido gamybos reguliavimas |
LST EN 938 |
57. |
Natrio fluoridas |
7681-49-4 |
231-667-8 |
Nusodinimas |
LST EN 12173 |
58. |
Natrio hidroksidas |
1310-73-2 |
215-185-5 |
Rūgštingumo reguliavimas, druskingumo reguliavimas, kalcio kiekio reguliavimas, sorbentų regeneravimas |
LST EN 896 |
59. |
Natrio hidrosulfatas |
7681-38-1 |
231-665-7 |
Rūgštingumo reguliavimas |
LST EN 16037 |
60. |
Natrio ir kalcio poliortofosfatas |
23209-59-8 |
245-490-9 |
Mineralizavimo reguliavimas, rūgštingumo reguliavimas |
LST EN 1208 |
61. |
Natrio karbonatas |
497-19-8 |
207-838-8 |
Rūgštingumo reguliavimas, druskingumo reguliavimas, kalcio kiekio reguliavimas, sorbentų regeneravimas |
LST EN 897 |
62. |
Natrio metabisulfitas |
7681-57-4 |
231-673-0 |
Redukcija |
LST EN 12121 |
63. |
Natrio permanganatas |
10101-50-5 |
233-251-1 |
Oksidacija |
LST EN 15482 |
64. |
Natrio persulfatas |
7775-27-1 |
231-892-1 |
Oksidacija, skaidrinimas, valymas |
LST EN 12926 |
65. |
Natrio polifosfatas |
68915-31-1 |
272-808-3 |
Apsauga nuo korozijos, apsauga nuo nuosėdų (antiskalantas) |
LST EN 1212 |
66. |
Natrio polifosfatas |
68915-31-2 |
272-808-4 |
Apsauga nuo korozijos, apsauga nuo apnašų |
LST EN 15041 |
67. |
Natrio silikatas |
1344-09-8 |
215-687-4 |
Apsauga nuo korozijos |
LST EN 1209 |
68. |
Natrio sulfitas |
7757-83-7 |
231-821-4 |
Redukcija |
LST EN 12124 |
69. |
Natrio tiosulfatas |
7772-98-7 |
231-867-5 |
Redukcija |
LST EN 12125 |
70. |
Natrio tripolifosfatas |
7758-29-4 |
231-838-7 |
Apsauga nuo korozijos, apsauga nuo nuosėdų (antiskalantas) |
LST EN 1210 |
71. |
Natrio vandenilio karbonatas |
144-55-8 |
205-633-8 |
Rūgštingumo reguliavimas, druskingumo reguliavimas, kalcio kiekio reguliavimas, sorbentų regeneravimas |
LST EN 898 |
72. |
Natrio vandenilio sulfitas |
7631-90-5 |
231-548-0 |
Redukcija |
LST EN 12120 |
73. |
Natūralus bazaltinis ceolitas |
1318-02-1 |
215-283-8 |
Mangano, geležies, radžio šalinimas |
LST EN 16070 |
74. |
Natūralus ceolitas – klinoptilolitas |
1318-02-1 |
215-283-8 |
Mangano, geležies, radžio šalinimas |
LST EN 16070 |
75. |
Ozonas |
10028-15-6 |
233-069-2 |
Oksidacija |
LST EN 1278 |
76. |
Pemza |
- |
- |
Kietųjų dalelių šalinimas |
LST EN 12906 |
77. |
Perlitas, miltelių pavidalo |
- |
- |
Nuosėdų filtravimas |
LST EN 12914 |
78. |
Pirolizuotos anglys |
- |
- |
Kietųjų dalelių šalinimas |
LST EN 12907 |
79. |
Polialiuminio chlorido hidroksidas |
1327-41-9 |
215-477-2 |
Flokuliacija, nusodinimas |
LST EN 17034 |
80. |
Polialiuminio chlorido hidroksidas |
12042-91-0 |
234-933-1 |
Flokuliacija, nusodinimas |
LST EN 17034 |
81. |
Polialiuminio chlorido hidroksidas |
10284-64-7 |
233-632-2 |
Flokuliacija, nusodinimas |
LST EN 17034 |
82. |
Polialiuminio hidroksido chlorido silikatas |
94894-80-1 |
- |
Flokuliacija, nusodinimas |
LST EN 885 |
83. |
Polialiuminio hidroksido chlorido sulfatas |
39290-78-3 |
254-400-7 |
Flokuliacija, nusodinimas |
LST EN 17034 |
84. |
Polialiuminio hidroksido silikato sulfatas |
131148-05 |
- |
Flokuliacija, nusodinimas |
LST EN 886 |
85. |
Poliaminai |
25988-97-0 |
- |
Flokuliacija |
LST EN 1409 |
86. |
Polidialildimetilamonio chloridas |
26062-79-3 |
- |
Koaguliacija, flokuliacija |
LST EN 1408 |
87. |
Polikarboksirūgštys |
9003-01-4 |
- |
Apsauga nuo apnašų |
LST EN 15039 |
88. |
Polikarboksirūgštys |
9003-06-9 |
- |
Apsauga nuo apnašų |
LST EN 15039 |
89. |
Polikarboksirūgštys |
29132-58-9 |
- |
Apsauga nuo apnašų |
LST EN 15039 |
90. |
Pusiau degtas dolomitas |
83897-84-1 |
281-192-5 |
Kietųjų dalelių šalinimas, rūgštingumo reguliavimas, kalcio kiekio reguliavimas, geležies ir mangano šalinimas |
LST EN 1017 |
91. |
Sieros dioksidas |
7446-09-5 |
231-195-2 |
Redukcija |
LST EN 1019 |
92. |
Sieros rūgštis |
7664-93-9 |
231-639-5 |
Rūgštingumo reguliavimas, druskingumo reguliavimas, sorbentų regeneravimas |
LST EN 899 |
93. |
Tetrakalio difosfatas |
7320-34-5 |
230-785-7 |
Apsauga nuo korozijos, nitratų šalinimas |
LST EN 1207 |
94. |
Tetranatrio difosfatas |
7722-88-5 |
231-767-1 |
Apsauga nuo korozijos, nitratų šalinimas |
LST EN 1206 |
95. |
Trikalio fosfatas |
7778-53-2 |
231-907-1 |
Apsauga nuo korozijos, nitratų šalinimas |
LST EN 1203 |
96. |
Trinatrio fosfatas |
7601-54-9 |
231-509-8 |
Apsauga nuo korozijos, nitratų šalinimas |
LST EN 1200 |
97. |
Vandenilio chlorido rūgštis |
7647-01-0 |
231-595-7 |
Rūgštingumo reguliavimas, druskingumo reguliavimas, sorbentų regeneravimas, chloro dioksido gamybos reguliavimas |
LST EN 939 |
98. |
Vandenilio peroksidas |
7722-84-1 |
231-765-0 |
Kalcio kiekio reguliavimas |
LST EN 902 |
99. |
Vario sulfatas |
7758-98-7 |
231-847-6 |
Cheminis priemaišų šalinimas |
LST EN 12386 |
100. |
Žaliasis mangano smėlis (mangano ceolitas, geležies smėlis, žaliasis smėlis) |
Glaukonitas: 90387-66-9 |
Glaukonitas: 291-341-6 |
Geležies ir mangano šalinimas, vandenilio sulfido šalinimas |
LST EN 12911 |
_____________________
[1] Europos esamų komercinių cheminių medžiagų sąrašo (EINECS), Europos naujų cheminių medžiagų sąrašo (ELINCS) arba polimerais nebelaikomų cheminių medžiagų (NLP) sąrašo numeris (jei yra)