LIETUVOS PROBACIJOS TARNYBOS
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS PROBACIJOS TARNYBOS DIREKTORIAUS 2023 M. BALANDŽIO 25 D. ĮSAKYMO NR. V-106 „DĖL REAGAVIMO Į ELEKTRONINIO STEBĖJIMO SISTEMOS PROGRAMINĖS ĮRANGOS GENERUOJAMUS PRANEŠIMUS APIE GALIMUS PAŽEIDIMUS, PROBACIJOS AR BAUSMĖS ATLIKIMO SĄLYGŲ PAŽEIDIMUS BEI ELEKTRONINIO STEBĖJIMO PRIEMONIŲ NAUDOJIMO TVARKOS APRAŠO
PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2024 m. sausio 23 d. Nr. V-31
Vilnius
Vadovaudamasis Specialiųjų techninių ir elektroninio stebėjimo priemonių naudojimo nuteistiesiems stebėti ir jų elgesio kontrolei vykdyti tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2022 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. 1R-444 „Dėl Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso, Lietuvos Respublikos probacijos įstatymo ir Lietuvos Respublikos suėmimo vykdymo įstatymo įgyvendinimo“, 16 punktu bei siekdamas užtikrinti efektyvų elektroninio stebėjimo priemonių naudojimą:
1. Pakeičiu Reagavimo į elektroninio stebėjimo sistemos programinės įrangos generuojamus pranešimus apie galimus pažeidimus, probacijos ar bausmės atlikimo sąlygų pažeidimus bei elektroninio stebėjimo priemonių naudojimo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos probacijos tarnybos direktoriaus 2023 m. balandžio 25 d. įsakymu Nr. V-106 „Dėl reagavimo į elektroninio stebėjimo sistemos programinės įrangos generuojamus pranešimus apie galimus pažeidimus, probacijos ar bausmės atlikimo sąlygų pažeidimus bei elektroninio stebėjimo priemonių naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).
2. P a v e d u Lietuvos probacijos tarnybos Administravimo skyriui šį įsakymą paskelbti Teisės aktų registre.
PATVIRTINTA
Lietuvos probacijos tarnybos direktoriaus
2023 m. balandžio 25 d. įsakymu Nr. V- 106
(Lietuvos probacijos tarnybos direktoriaus
2024 m. sausio 23 d. įsakymo Nr. V-31
redakcija)
REAGAVIMO Į ELEKTRONINIO STEBĖJIMO SISTEMOS PROGRAMINĖS ĮRANGOS
GENERUOJAMUS PRANEŠIMUS APIE GALIMUS PAŽEIDIMUS, PROBACIJOS AR BAUSMĖS ATLIKIMO SĄLYGŲ PAŽEIDIMUS BEI ELEKTRONINIO STEBĖJIMO PRIEMONIŲ NAUDOJIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Reagavimo į elektroninio stebėjimo sistemos programinės įrangos generuojamus pranešimus apie galimus pažeidimus, probacijos ar bausmės atlikimo sąlygų pažeidimus bei elektroninio stebėjimo priemonių naudojimo tvarkos aprašas (toliau – Tvarka) nustato intensyvios priežiūros vykdymo, reagavimo, probacijos sąlygų ar teismo paskirtų pareigų vykdymo bei draudimų laikymosi kontrolės elektroninio stebėjimo sistemos priemonėmis tvarką Lietuvos probacijos tarnyboje (toliau – Tarnyba), taip pat naudojamos elektroninio stebėjimo įrangos ar jos dalių keitimosi tvarką tarp skyrių, vykdančių asmenų priežiūrą, taip pat turtinės žalos, atsiradusios dėl sugadintos ar prarastos elektroninio stebėjimo įrangos ar jos dalių, administravimo tvarką.
2. Tvarka parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos probacijos įstatymu, Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodeksu, Lietuvos Respublikos baudžiamuoju kodeksu, Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodeksu, Specialiųjų techninių ir elektroninio stebėjimo priemonių naudojimo nuteistiesiems stebėti ir jų elgesio kontrolei vykdyti tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2022 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. 1R-444 „Dėl Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso, Lietuvos Respublikos probacijos įstatymo ir Lietuvos Respublikos suėmimo vykdymo įstatymo įgyvendinimo“, kitais teisės aktais, reglamentuojančiais bausmių vykdymo sritį.
3. Tvarkoje vartojamos sąvokos:
3.1. Elektroninio stebėjimo sistemos techninė įranga – stacionarūs elektroninio stebėjimo įrenginiai, elektroninio stebėjimo įtaisai, elektroninio stebėjimo įtaisų pakrovėjai, elektroninio stebėjimo įtaisų uždėjimo (nuėmimo) ir aktyvavimo įrenginiai ar kitos gamintojo nurodytos techninės priemonės.
3.2. Elektroninio stebėjimo sistemos programinė įranga – elektroninio stebėjimo sistemos dalis (programinė sąsaja), prie kurios internetiniu ryšiu jungiasi Tarnyba vykdant elektroninį stebėjimą.
3.3. Elektroninio stebėjimo paslaugas teikiantis tiekėjas (toliau – Tiekėjas) – elektroninio stebėjimo sistemą aptarnaujantis ir prižiūrintis administratorius.
3.4. Lietuvos probacijos tarnybos specialistas, atsakingas už elektroninį stebėjimą –Tarnybos statutinis valstybės tarnautojas arba darbuotojas, dirbantis pagal darbo sutartį, kuriam yra pavesta vykdyti elektroninį stebėjimą.
3.5. Parengiamojo darbo specialistas – Tarnybos statutinis valstybės tarnautojas arba darbuotojas, dirbantis pagal darbo sutartį, kuriam pavesta vykdyti parengiamąjį darbą su ruošiamu lygtinai paleisti iš laisvės atėmimo vietų įstaigos nuteistuoju.
3.6. Stacionarus elektroninio stebėjimo įrenginys (toliau – SESĮ) – elektroninio stebėjimo sistemos techninės įrangos priemonė, kuri sumontuojama nuteistojo buvimo vietoje.
3.7. Stebėtojas – Tarnybos statutinis valstybės tarnautojas arba darbuotojas, dirbantis pagal darbo sutartį, kuriam pavesta vykdyti nepertraukiamą stebimų asmenų stebėjimą elektroninio stebėjimo priemonėmis.
3.8. Stebimas asmuo (toliau – Stebimasis) – laisvės apribojimo bausme nuteistas asmuo, kuriam teismo sprendimu skirta intensyvi priežiūra, probuojamasis, kuriam teismo sprendimu ar kitais teisės aktais nustatyta intensyvi priežiūra, probuojamasis ar nuteistasis, kuriam teismo skirtų pareigų vykdymas ar draudimų laikymasis kontroliuojamas elektroninio stebėjimo priemonėmis.
II SKYRIUS
ELEKTRONINIO STEBĖJIMO PRIEMONIŲ NAUDOJIMAS
4. Elektroninio stebėjimo priemonės:
4.1. turi būti naudojamos probuojamiesiems ir nuteistiesiems laisvės apribojimo bausme, kuriems teismo paskirta ar Probacijos įstatymo nustatyta intensyvi priežiūra – visą intensyvios priežiūros vykdymo laikotarpį;
4.2. gali būti naudojamos probuojamiesiems, kuriems teismo paskirtos Baudžiamojo kodekso 721 straipsnyje nustatytos baudžiamojo poveikio priemonės ar Baudžiamojo kodekso 75 straipsnio 5 dalies 7 punkte nustatyta pareiga, taip pat nepilnamečiams probuojamiesiems, kuriems paskirta auklėjamojo poveikio priemonė, numatytoji Baudžiamojo kodekso 87 straipsnio 2 dalies 1 punkte, šių baudžiamojo poveikio priemonių, ar šios pareigos, ar šios auklėjamojo poveikio priemonės vykdymo kontrolei;
4.3. gali būti naudojamos nuteistiesiems laisvės apribojimu, kuriems teismo paskirtas Baudžiamojo kodekso 87 straipsnio 2 dalies 1 punkte numatytas įpareigojimas bei nuteistiesiems, kuriems šis įpareigojimas paskirtas vadovaujantis Baudžiamojo kodekso 48 straipsnio 6 dalies nuostatomis, šių įpareigojimų vykdymo kontrolei;
4.4. prieš pradedant naudoti elektroninio stebėjimo priemones Tvarkos 4.2 ir 4.3 papunkčių vykdymo atvejais prieš tai yra kreipiamasi į Tarnybos direktorių arba jo įgaliotą asmenį tarnybiniu pranešimu, kuriuo yra siūloma pradėti naudoti elektroninio stebėjimo priemones, aprašoma kontrolės elektroninio stebėjimo priemonėmis taikymo motyvai, pagrindai, taip pat pasiūlomas kontrolės elektroninio stebėjimo priemonėmis terminas. Tarnybos direktorius arba jo įgaliotas asmuo siūlymui pradėti naudoti elektroninio stebėjimo priemones pritaria arba nepritaria atitinkama rezoliucija.
5. Elektroninio stebėjimo priemonės Stebimiesiems, nurodytiems Tvarkos 4.2 ir 4.3 papunkčiuose, jų elgesio kontrolei vykdyti turi būti naudojamos, kai:
5.1. patys asmenys išreiškia pageidavimą ir (ar) sutinka, kad jų elgesio kontrolei būtų naudojamos elektroninio stebėjimo priemonės;
5.4. po baudžiamojo poveikio priemonių, pareigų, įpareigojimų, numatytųjų Tvarkos 4.2. – 4.3. papunkčiuose, nevykdymo atvejo nustatymo, kai nevykdymo atvejis yra laikytinas piktybišku (nenustatyta pažeidimą pateisinančių aplinkybių, pažeidimas padarytas Stebimajam būnant neblaiviam ar apsvaigusiam nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų, pažeidimo padarymas sukėlė papildomas teisines pasekmes, kita). Vertinant nustatytus pažeidimus taip pat atsižvelgiama ir į Tvarkos 7.1. papunktyje numatytas aplinkybes.
6. Taikant elektroninio stebėjimo priemones Tvarkos 5.3. papunktyje numatytais atvejais ir asmenims susiradus nuolatinę gyvenamąją vietą yra papildomai sprendžiama dėl tolesnio elektroninio stebėjimo priemonių taikymo tikslingumo.
7. Prieš pradedant naudoti elektroninio stebėjimo priemones:
7.1. su Stebimuoju aptariami būdai, kuriais jis nedelsdamas galėtų informuoti Tarnybą apie objektyvias priežastis, dėl kurių nesilaikė probacijos ar bausmės atlikimo sąlygų (objektyviomis priežastimis paprastai laikoma skubūs ir (ar) trumpalaikiai Stebimojo buvimo vietos ar laiko pakeitimai, susiję su darbo funkcijomis, asmens sveikatos priežiūros paslaugomis, transporto spūstimis, skubus vykimas į Tarnybą ar kitą valstybės ar savivaldybės instituciją ar įstaigą);
7.2. Stebimasis pasirašytinai supažindinamas su elektroninio stebėjimo įtaiso naudojimo instrukcija. Jeigu Stebimasis yra nepilnametis, su šia instrukcija pasirašytinai supažindinamas ir jo atstovas pagal įstatymą;
7.3. prieš pradedant naudoti elektroninio stebėjimo priemones, Stebimasis pasirašo Elektroninio stebėjimo sistemos techninės įrangos perdavimo aktą (1 priedas), kuriuo patvirtina, kad susipažino su elektroninio stebėjimo sistemos techninės įrangos eksploatacijos reikalavimais, su elektroninio stebėjimo įtaiso naudojimo instrukcija ir įsipareigoja atlyginti turtinę žalą, jei Tarnybos jam uždėtas elektroninio stebėjimo įtaisas ir kita jam perduota elektroninio stebėjimo sistemos techninė įranga būtų prarasta ar sugadinta dėl elektroninio stebėjimo įtaiso naudojimo instrukcijos nesilaikymo. Jeigu Stebimasis yra nepilnametis, su Elektroninio stebėjimo sistemos techninės įrangos perdavimo aktu pasirašytinai supažindinamas ir jo atstovas pagal įstatymą. Elektroninio stebėjimo sistemos techninės įrangos perdavimo aktas saugomas Stebimųjų priežiūros bylose.
8. Tą pačią dieną, kai pradedamos naudoti elektroninio stebėjimo priemonės, elektroninio stebėjimo sistemos programinės įrangos duomenų bazėje suvedami duomenys, būtini elektroniniam stebėjimui vykdyti. Jeigu elektroninio stebėjimo priemonės taikomos lygtinai paleidžiamam asmeniui, duomenys, būtini elektroniniam stebėjimui vykdyti, elektroninio stebėjimo sistemos programinės įrangos duomenų bazėje suvedami iš anksto prieš fiziškai uždedant elektroninio stebėjimo įtaisą asmeniui laisvės atėmimo vietų įstaigoje.
9. Lygtinai paleisto iš laisvės atėmimo vietų įstaigos nuteistojo buvimo vietą ir laiką intensyvios priežiūros metu, vietas, kuriose negalima lankytis, ir asmenis, su kuriais negalima bendrauti, nustato Tarnyba asmens buvimo vietų grafikuose, kurie yra nuteistojo priežiūros bylų sudėtinė dalis.
10. Kai Stebimasis kreipiasi į stebėtoją žodžiu Tarnybos nedarbo metu, stebėtojas iš karto elektroninio stebėjimo sistemos programinės įrangos duomenų bazėje suveda duomenis apie Stebimojo kreipimąsi ir nurodo kreipimosi datą, laiką, išdėstytas aplinkybes.
11. Stebimojo elgesys probacijos vykdymo metu bei rizikos lygis įvertinamas ne vėliau kaip prieš 2 darbo dienas iki intensyvios priežiūros taikymo termino pabaigos, išskyrus probuojamuosius, kuriems arešto bausmės vykdymas atidėtas, bei asmenis, nuteistus laisvės apribojimo bausme taikant intensyvią priežiūrą, ir:
11.1. jeigu Stebimojo rizikos lygis didėja arba yra fiksuojami kiti pažeidimai, kreipiamasi į Tarnybos direktorių arba jo įgaliotą asmenį tarnybiniu pranešimu, kuriame aprašoma Stebimojo intensyvios priežiūros vykdymo eiga bei teikiamas motyvuotas siūlymas tęsti Stebimojo intensyvios priežiūros terminą. Tarnybos direktorius arba jo įgaliotas asmuo priima motyvuotą sprendimą pratęsti intensyvios priežiūros terminą 3 mėnesiams arba baigti intensyvią priežiūrą nustatytu terminu. Tarnybos direktoriaus ar jo įgalioto asmens motyvuotas sprendimas įforminamas Nutarimu dėl intensyvios priežiūros pratęsimo (2 priedas);
III SKYRIUS
REAGAVIMAS Į ELEKTRONINIO STEBĖJIMO SISTEMOS
PROGRAMINĖS ĮRANGOS GENERUOJAMUS PRANEŠIMUS APIE GALIMUS PAŽEIDIMUS, PROBACIJOS AR BAUSMĖS ATLIKIMO SĄLYGŲ PAŽEIDIMUS
13. Nepertraukiamą reagavimą į elektroninio stebėjimo sistemos programinės įrangos generuojamus pranešimus apie galimus pažeidimus, probacijos ar bausmės atlikimo sąlygų pažeidimus užtikrina Stebėtojas. Stebėtojas apie fiksuojamus pažeidimus šiame skyriuje nustatyta tvarka informuoja Tarnybos specialistus, atsakingus už elektroninį stebėjimą. Informacija Tarnybos specialistams teikiama elektroninio stebėjimo sistemos programinėje įrangoje darant atitinkamas atžymas, prireikus, – elektroniniu paštu ir (ar) telefonu.
14. Elektroninio stebėjimo sistemos programine įranga fiksuojami pažeidimai skirstomi į pažeidimų lygius, pagal kuriuos yra atliekami Tvarkos 15 punkte numatyti reagavimo veiksmai:
14.1. aukštas A lygis – elektroninio stebėjimo sistemos programinė įranga generuoja pranešimus, susijusius su galima grėsme asmens sveikatai ar gyvybei – įpareigojimo gyventi skyrium nuo nukentėjusio asmens ir (ar) nesiartinti prie nukentėjusio asmens arčiau nei nustatytu atstumu galimas nevykdymas;
14.2. aukštas lygis – elektroninio stebėjimo sistemos programinė įranga generuoja pranešimus, susijusius su Stebimiesiems nustatytų (privalomų ar draudžiamų) buvimo vietų nustatytu laiku pažeidimais, neleistinu elektroninio stebėjimo priemonių naudojimusi ar gadinimu (neleistinas SESĮ sujudinimas ar SESĮ pažeidimas, elektroninio stebėjimo įrangos akumuliatorių visiškas išsikrovimas, elektroninio stebėjimo įtaiso mechaninis pažeidimas ir kita);
14.3. vidutinis lygis – elektroninio stebėjimo sistemos programinė įranga generuoja pranešimus, susijusius su netinkamu elektroninio stebėjimo sistemos priemonių naudojimusi (žemas elektroninio stebėjimo sistemos techninės įrangos akumuliatoriaus įkrovos lygis), taip pat su buvimo vietos buferinių zonų pažeidimais ar artėjimu prie draudžiamų buvimo vietų ribų;
15. Reaguojant į elektroninio stebėjimo sistemos programinės įrangos generuojamus pranešimus apie galimus pažeidimus, atitinkamai vykdomi šie reagavimo veiksmai:
15.1. aukštas A lygis – stebėtojas nedelsiant imasi priemonių susisiekti su pažeidimą darančiu Stebimuoju siekiant įpareigoti jį nedelsiant nutraukti daromą pažeidimą. Stebimajam nereaguojant ar nepavykus su juo susisiekti, stebėtojas nedelsiant susisiekia su Bendruoju pagalbos centru, informuodamas apie galimą grėsmę konkretaus žmogaus sveikatai ir gyvybei. Bendrajam pagalbos centrui (arba tiesiogiai apskričių vyriausiųjų policijos komisariatų Operatyvaus valdymo skyrių budėtojams) stebėtojas praneša tikslų asmens, kuriam kyla grėsmė, adresą, taip pat Stebimojo, darančio pažeidimą, duomenis, požymius, jo judėjimo pažeidimo metu vietą. Atlikus šiuos reagavimo veiksmus, duomenys suvedami elektroninio stebėjimo sistemos programinėje įrangoje ir Tarnybos darbo metu stebėtojas susisiekia su Tarnybos specialistu, atsakingu už elektroninį stebėjimą, bei perduoda visą su fiksuotu pažeidimu susijusią informaciją. Jeigu aukštas A lygio pažeidimas buvo užfiksuotas Tarnybos nedarbo laiku, Stebėtojas apie tai papildomai praneša Tarnybos specialistui, atsakingam už elektroninį stebėjimą, elektroniniu paštu. Stebėtojas arba Tarnybos specialistas, atsakingas už elektroninį stebėjimą, stebi Stebimojo judėjimą tol, kol pažeidimas nepasibaigia arba pažeidimą darančio Stebimojo kontrolės neperima policijos pareigūnai, prireikus, tikslina apskričių vyriausiųjų policijos komisariatų Operatyvaus valdymo skyrių budėtojams informaciją apie Stebimojo judėjimo pasikeitimus. Taip pat, siekiant visapusiškai apsaugoti asmenį, kuriam kyla grėsmė, stebėtojui arba Tarnybos specialistui, atsakingam už elektroninį stebėjimą, rekomenduojama pagal galimybes su šiuo asmeniu susisiekti. Tolesnius veiksmus dėl Stebimojo padaryto pažeidimo atlieka Tarnybos specialistas, atsakingas už elektroninį stebėjimą.
Jeigu Tarnybos darbo laiku aukštą A lygio pažeidimą užfiksuoja pats Tarnybos specialistas, atsakingas už elektroninį stebėjimą, jis pats atlieka aukščiau išvardintus reagavimo veiksmus;
15.2. aukštas lygis – stebėtojas nedelsdamas bando susisiekti su Stebimuoju elektroninio stebėjimo sistemoje nurodytais kontaktiniais telefonais. Jeigu su Stebimuoju susisiekiama, nustatoma, ar yra daromi pažeidimai, ar yra gaunamas klaidingas pranešimas. Jeigu susisiekus su Stebimuoju nustatoma, kad yra daromas pažeidimas, stebėtojas jį paragina nedelsiant nutraukti pažeidimo darymą. Jeigu su Stebimuoju nepavyksta susiekti, toliau stebima pažeidimų (signalo apie pažeidimą) trukmė, kiti elektroninio stebėjimo sistemos duomenys. Apie užfiksuotus pažeidimus Tarnybos nedarbo laiku stebėtojas, atlikęs aukščiau išvardintus reagavimo veiksmus, informaciją pažymi elektroninio stebėjimo sistemos programinėje įrangoje, o tolesnius veiksmus dėl fiksuotų pažeidimų atlieka Tarnybos specialistas, atsakingas už elektroninį stebėjimą.
Jeigu Tarnybos darbo laiku pažeidimą užfiksuoja pats Tarnybos specialistas, atsakingas už elektroninį stebėjimą, jis pats atlieka aukščiau išvardintus reagavimo veiksmus;
15.3. vidutinis lygis – stebėtojas nedelsdamas bando susisiekti su Stebimuoju elektroninio stebėjimo sistemoje nurodytais kontaktiniais telefonais. Jeigu su Stebimuoju susisiekiama, nustatoma, ar yra daromi pažeidimai, ar yra gaunamas klaidingas pranešimas. Jeigu susisiekus su Stebimuoju nustatoma, kad yra daromas pažeidimas, stebėtojas jį paragina nedelsiant nutraukti neleistinas manipuliacijas su elektroninio stebėjimo sistemos technine įranga, primena pareigą tinkamai naudotis įranga (laiku įkrauti, atstatyti elektros tiekimą ar pan.). Jeigu nustatoma, kad nėra neleistino elektroninio stebėjimo sistemos techninės įrangos naudojimo ar gadinimo, tačiau pranešimas apie tai kartojasi, Stebėtojas apie tai atžymi Tiekėjo pagalbos platformoje, o tolesnius veiksmus atlieka Tarnybos specialistas, atsakingas už elektroninį stebėjimą.
Jeigu Tarnybos darbo laiku pažeidimą užfiksuoja Tarnybos specialistas, atsakingas už elektroninį stebėjimą, jis pats atlieka aukščiau išvardintus reagavimo veiksmus bei sprendžia dėl elektroninio stebėjimo sistemos priemonių tinkamumo naudoti toliau ir tolesnių veiksmų vykdymo dėl elektroninio stebėjimo priemonių aptarnavimo (keitimo) Tvarkos nustatyta tvarka;
15.4. žemas lygis - į aktyvius (tebesitęsiančius) elektroninio stebėjimo sistemos programinės įrangos generuojamus pranešimus, susijusius su techniniais elektroninio stebėjimo sistemos techninės įrangos sutrikimais, reaguoja Tarnybos specialistai, atsakingi už elektroninį stebėjimą, tiria elektroninio stebėjimo sistemos techninės įrangos sutrikimo priežastis (signalo apie pažeidimą trukmę, techninius parametrus, kitus duomenis), įvertina gautą informaciją bei sprendžia dėl elektroninio stebėjimo sistemos priemonių tinkamumo naudoti toliau ir tolesnių veiksmų vykdymo dėl elektroninio stebėjimo priemonių aptarnavimo (keitimo) Tvarkos nustatyta tvarka.
IV SKYRIUS
ELEKTRONINIO STEBĖJIMO PRIEMONIŲ NAUDOJIMAS
TARNYBOS SKYRIUOSE
17. Konkrečiam Tarnybos skyriui priskirtosios elektroninio stebėjimo priemonės kitam Tarnybos skyriui gali būti perduodamos šiais atvejais:
17.1. Stebimajam keičiant gyvenamąją vietą ir išvykstant gyventi į kito Tarnybos skyriaus veiklos teritoriją;
17.2. lygtinai paleidžiamam asmeniui, kuriam taikoma intensyvi priežiūra, faktinio paleidimo iš laisvės atėmimo vietų įstaigos dieną išvykstant gyventi į kito Tarnybos skyriaus veiklos teritoriją;
18. Keičiantis elektroninėmis stebėjimo priemonėmis tarp Tarnybos skyrių:
18.1. Stebimajam keičiant gyvenamąją vietą ir išvykstant gyventi į kito Tarnybos skyriaus veiklos teritoriją, jam priskirtasis elektroninio stebėjimo įtaisas kartu su pakrovėjais perduodamas ir priskiriamas tam Tarnybos skyriui, į kurio veiklos teritoriją Stebimasis vyksta gyventi, o prireikus jo gyvenamojoje vietoje veikiančio Tarnybos skyriaus specialistas, atsakingas už elektroninį stebėjimą, monitoringą sumontuoja SESĮ;
18.2. lygtinai paleidžiamam asmeniui su intensyvia priežiūra, kuris faktinio paleidimo iš laisvės atėmimo vietų įstaigos dieną išvyksta gyventi į kito Tarnybos skyriaus veiklos teritoriją, jam priskiriamas ir uždedamas to Tarnybos skyriaus, kurio veiklos teritorijoje veikia laisvės atėmimo vietų įstaiga, elektroninio stebėjimo įtaisas kartu su pakrovėjais (išskyrus atvejus, kai įranga buvo iš anksto gauta), o prireikus jo gyvenamojoje vietoje veikiančio Tarnybos skyriaus specialistas sumontuoja SESĮ.
19. Tarnybos skyriai elektroninio stebėjimo sistemos technine įranga tarpusavyje keičiasi naudodamiesi pristatymo paslaugomis, taip pat, esant galimybėms, ir kitais būdais.
20. Tarnybos skyriai, keisdamiesi elektroninio stebėjimo sistemos technine įranga, pildo nustatytos formos Elektroninio stebėjimo sistemos techninės įrangos perdavimo - priėmimo aktą (3 priedas), kuris registruojamas Tarnybos dokumentų valdymo bendrojoje informacinėje sistemoje (toliau – DBSIS). Priėmimo–perdavimo aktą rengia ir pasirašo (patvirtina DBSIS priemonėmis) Tarnybos specialistai, atsakingi už elektroninį stebėjimą, bei siunčia susipažinti Tarnybos skyrių viršininkams.
21. Siekiant išlaikyti Tarnybos skyriams priskirtos elektroninio stebėjimo sistemos techninės įrangos kiekį, parengiamojo darbo specialistai kartą per mėnesį elektroniniu paštu informuoja Tarnybos vyriausiuosius specialistus, atsakingus už elektroninį stebėjimą, apie ruošiamus lygtinai paleisti asmenis taikant jiems intensyvią priežiūrą, pateikdami informaciją, į kurio Tarnybos skyriaus veiklos teritoriją šie asmenys planuoja vykti gyventi. Tarnybos skyrius, į kurio veiklos teritoriją planuoja atvykti lygtinai paleidžiamas asmuo, kuriam galimai bus taikyta intensyvi priežiūra, Tvarkos aprašo 19 ir 20 punktuose nustatyta tvarka perduoda parengiamojo darbo specialistui reikalingą elektroninio stebėjimo priemonių kiekį.
V SKYRIUS
TURTINĖS ŽALOS DĖL SUGADINTOS AR PRARASTOS ELEKTRONINIO STEBĖJIMO SISTEMOS TECHNINĖS ĮRANGOS ADMINISTRAVIMAS
23. Tarnybos specialistai, atsakingi už elektroninį stebėjimą, organizuodami bei užtikrindami elektroninių stebėjimo priemonių teisėtą naudojimą, apskaitą, užtikrina, kad Stebimasis būtų susipažinęs su elektroninio stebėjimo įtaiso naudojimo instrukcija ir nustatę, kad elektroninio stebėjimo įtaisas ar elektroninio stebėjimo sistemos techninė įranga ar jos dalys buvo sugadintos ar prarastos dėl elektroninio stebėjimo įtaiso naudojimo instrukcijos pažeidimo, nedelsiant imasi šių veiksmų:
23.1. praneša Tiekėjui (pagalbos platformoje, kontaktiniu elektroniniu paštu ar kitomis priemonėmis). Sugadintas, neveikiantis ar kitaip pažeistas elektroninio stebėjimo įtaisas ar elektroninio stebėjimo sistemos techninė įranga ar jos dalys grąžinamos Tiekėjui;
23.2. apie elektroninio stebėjimo įtaiso ar elektroninio stebėjimo sistemos techninės įrangos sugadinimą ar praradimą praneša Tarnybos direktoriui tarnybiniu pranešimu, suderintu su tiesioginiu vadovu, kuriame turi būti pateikta Stebimojo informacija: vardas ir pavardė, gimimo data, asmens kodas, gyvenamoji vieta, kontaktinis telefonas, pagalbos platformos registruoto pranešimo numeris, sugadintų ar prarastų elektroninio stebėjimo sistemos techninės įrangos dalių identifikaciniai numeriai, numanoma priežiūros pabaigos data arba atžyma apie asmens išregistravimą iš asmenų duomenų registro, bei privalomai nurodyta, ar įranga buvo sugadinta, ar prarasta dėl elektroninio stebėjimo įtaiso naudojimo instrukcijos pažeidimo. Prie tarnybinio pranešimo pridedama elektroninio stebėjimo sistemos techninės įrangos perdavimo akto kopija, įrodymai, kad Stebimasis buvo supažindintas su elektroninio stebėjimo įtaiso naudojimo instrukcija, Stebimojo pasiaiškinimo (jeigu buvo paimtas) kopija, sugadintos įrangos fotonuotraukos.
24. Tarnybos direktorius tarnybinį pranešimą apie sugadintą ar prarastą elektroninio stebėjimo sistemos techninę įrangą ar jos dalis DBSIS priemonėmis perduoda Tarnybos Resocializacijos ir priežiūros skyriui ir Turto valdymo skyriui informacijai apie žalos dydį surinkti.
25. Turto valdymo skyrius, iš Tiekėjo ir (arba) Resocializacijos ir priežiūros skyriaus gavęs informaciją apie Tiekėjo nustatytos žalos dydį, remdamasis Tvarkos 23.2 papunktyje nurodytu Tarnybiniu pranešimu, raštu informuoja Tarnybai žalą padariusį asmenį apie padarytos žalos dydį, pasiūlant jam per 30 dienų geranoriškai atlyginti žalą arba kreiptis į Tarnybą dėl susitarimo dėl žalos atlyginimo dalimis sudarymo.
26. Asmenims per paskirtą terminą neatlyginus Tarnybai padarytos žalos arba nesusitarus dėl žalos atlyginimo dalimis, arba tokio susitarimo nesilaikant, Tarnybos Turto valdymo skyrius tarnybiniu pranešimu kreipiasi į Tarnybos Administravimo skyrių dėl tolimesnio žalos išieškojimo teismine tvarka.
27. Jeigu elektroninio stebėjimo sistemos techninė įranga prarandama Stebimajam dingus ar pasislėpus, Tarnybos specialistas, atsakingas už elektroninį stebėjimą, vykdo veiksmus, nustatytus Informacijos apie ypatingus įvykius, susijusius su Lietuvos probacijos veikla, rinkimo ir perdavimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos probacijos tarnybos direktoriaus 2022 m. birželio 23 d. įsakymu Nr. V-162 „Dėl informacijos apie ypatingus įvykius, susijusius su Lietuvos probacijos tarnybos veikla, rinkimo ir perdavimo taisyklių patvirtinimo“.
VI SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
28. Tarnybos specialistai, atsakingi už elektroninį stebėjimą, per su Tiekėju suderintus terminus (tačiau neišeikvojus turimos tinkamos naudoti techninės įrangos rezervų) perduoda Tiekėjui sugedusią (nebeveikiančią), nusidėvėjusią elektroninio stebėjimo sistemos techninę įrangą ir Perdavimo – priėmimo akto pastabose pažymi, ar Stebimasis galbūt pažeidė elektroninio stebėjimo sistemos techninės įrangos naudojimo instrukciją.
29. Taikant elektroninio stebėjimo priemones Tvarkos 4.2 ir 4.3 papunkčiuose nurodytais atvejais, elektroninio stebėjimo įtaisas turi būti nuimtas nuo Stebimojo ir (ar) iš Stebimojo buvimo vietos išmontuota elektroninio stebėjimo sistemos techninė įranga paskutinę elektroninio stebėjimo priemonių naudojimo dieną. Jeigu elektroninio stebėjimo priemonių paskutinė naudojimo diena yra poilsio arba šventės diena, elektroninio stebėjimo priemonės turi būti nuimamos ir (ar) išmontuojamos dieną, kuri eina prieš poilsio arba šventės dieną.