KAIŠIADORIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL TIKSLINIŲ PAŠALPŲ SKYRIMO IR MOKĖJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2020 m. gegužės 28 d. Nr. V17E-119
Kaišiadorys
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 38 punktu, Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 4 straipsnio 2 dalimi, Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams teikimo Kaišiadorių rajono savivaldybėje tvarkos aprašo, patvirtinto Kaišiadorių rajono savivaldybės tarybos 2018 m. spalio 19 d. sprendimu Nr. V17-258 „Dėl Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams teikimo Kaišiadorių rajono savivaldybėje tvarkos aprašo patvirtinimo‘‘, 72 punktu, Kaišiadorių rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:
PATVIRTINTA
Kaišiadorių rajono savivaldybės tarybos
2020 m. gegužės 28 d. sprendimu Nr.V17E-119
TIKSLINIŲ PAŠALPŲ SKYRIMO IR MOKĖJIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Tikslinių pašalpų skyrimo ir mokėjimo tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) reglamentuoja tikslinių pašalpų skyrimo Kaišiadorių rajono savivaldybės teritorijoje gyvenantiems asmenims (šeimoms) atvejus ir dydį, dokumentų pateikimą, pašalpų skyrimo bei mokėjimo sąlygas, finansavimo šaltinį.
2. Tikslinė pašalpa gali būti skiriama asmenims, deklaravusiems gyvenamąją vietą arba įtrauktiems į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą Kaišiadorių rajono savivaldybėje, kurie nuolat joje gyvena, ir atitinkantiems šiame Tvarkos apraše nustatytas sąlygas.
3. Tvarkos apraše vartojamos sąvokos:
3.1. Tikslinė pašalpa – tai socialinė parama (socialinė išmoka), kuri gali būti skiriama asmeniui (-ims) esant sunkiai materialiniai padėčiai, siekiant suteikti tikslinę paramą individualiu atveju.
3.2. Vienas gyvenantis asmuo – kaip yra apibrėžta Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatyme.
II SKYRIUS
TIKSLINIŲ PAŠALPŲ SKYRIMO ATVEJAI, DYDIS IR PERIODIŠKUMAS
4. Tikslinės pašalpos dydis:
4.1. kai vidutinės mėnesio pajamos vieno gyvenančio asmens ar bendrai gyvenančių asmenų vienam šeimos nariui neviršija 2 valstybės remiamų pajamų dydžio (toliau – VRP), susidarius šeimoje ypatingai sunkiai materialinei padėčiai dėl šeimos nario ligos (įskaitant ir gydymąsi nuo priklausomybės ligų (alkoholio, narkotinių ar kitų psichotropinių medžiagų), traumos, operacijos, negalios, netekus maitintojo, skolos už gyvenamojo būsto šildymą, elektrą, vandenį ar komunalinius mokesčius arba kai vaiką (-us) augina vienišas, tik vienas iš tėvų – 300 Eur šeimai;
4.2. kai vidutinės mėnesio pajamos vieno gyvenančio asmens ar bendrai gyvenančių asmenų vienam šeimos nariui neviršija 2,2 VRP ir neskirta socialinė parama mokiniams mokyklų vasaros organizuojamose vasaros poilsio stovyklose pagal Lietuvos Respublikos socialinės paramos mokiniams įstatymą, vaikų iki 11 metų vasaros poilsio stovykloms apmokėti ar iš dalies apmokėti pagal pateiktus dokumentus:
4.3. nevertinant pajamų:
4.3.1. ilgalaikiams bedarbiams, dalyvaujantiems socialinės integracijos programose ir/ar priemonėse, pateikusiems apie tai pažymą ir:
4.4. jeigu karantino Lietuvos Respublikoje ir/ar Kaišiadorių rajono savivaldybėje (toliau – karantinas) laikotarpiu dirbantiems sumažėja pajamos dėl prastovos darbe ar dėl darbo krūvio sumažėjimo ir jeigu kreipiasi ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo karantino laikotarpio pabaigos – skirtumas tarp vidutinių mėnesio pajamų vienam šeimos nariui ir minimalių vartojimo poreikių dydžio per mėnesį (toliau – MVP) bendrai gyvenantiems asmenims (kai MVP pirmam asmeniui (pareiškėjui) – 257 Eur, antram asmeniui – 206 Eur, trečiam ir paskesniems bendrai gyvenantiems asmenims – 180 Eur).
5. Vienai šeimai tikslinė pašalpa mokama:
5.2. 4.4 papunktyje nustatytu atveju ir sąlygomis karantino metu ir 2 mėnesius karantinui pasibaigus:
III SKYRIUS
DOKUMENTŲ PATEIKIMAS, TIKSLINIŲ PAŠALPŲ SKYRIMAS IR MOKĖJIMAS
6. Dėl tikslinės pašalpos asmenys kreipiasi į gyvenamosios vietos seniūniją, pateikdami šiuos dokumentus:
6.1. prašymą, nurodant pašalpos reikalingumo motyvus, duomenis apie veiklos pobūdį, gaunamas visas šeimos pajamas, bendrai gyvenančius asmenis, informaciją, kur išmokėti pašalpą;
6.4. šio Tvarkos aprašo 4.1 ir 4.2 papunkčiuose nurodytais atvejais – pažymą apie gautą darbo užmokestį ar dokumentus, įrodančius pajamas iš kitos darbo veiklos be gyventojų pajamų mokesčio, valstybinio socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo įmokų, jeigu tokie mokesčiai taikomi pajamoms;
6.5. jeigu nėra pateikti visi reikalingi dokumentai, seniūnijų specialistai socialiniam darbui (toliau – Seniūnijos darbuotojas) informuoja asmenį pasirašytinai prašyme, kokius papildomus dokumentus ir iki kada turi pateikti;
7. Jeigu reikalingus duomenis seniūnija ar Socialinės paramos skyrius gali gauti iš naudojamų registrų (duomenų bazės), asmeniui tokių duomenų kartu su prašymu pateikti nereikia.
8. Asmuo, pateikęs prašymą gauti tikslinę pašalpą, privalo jame nurodyti visas šeimos (asmens) gaunamas pajamas pagal Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo (toliau – Įstatymas) 17 straipsnį.
9. Vertinant pajamas, vertinamos visų bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens 3 praėjusių mėnesių, buvusių prieš kreipimosi mėnesį, pajamos, vadovaujantis Įstatymo 17 straipsniu, išskyrus pajamas, nurodytas Įstatymo 17 straipsnio 1 dalies 8, 9, 21 punktuose, ir neįskaičiuojant pajamų, kurios nuskaičiuojamos pagal vykdomuosius raštus, pareiškėjui pateikus pažymą apie nuskaitytas sumas.
10. Pasikeitus asmens (šeimos) pajamoms, pajamų šaltiniui, šeimos sudėčiai, situacijai šeimoje, pajamų vidurkis vienam šeimos nariui apskaičiuojamas pagal paskutinio mėnesio, ėjusio prieš kreipimosi mėnesį, kurį pasikeitė asmens (šeimos) situacija, pajamas.
11. Seniūnijų darbuotojai konsultuoja ir informuoja asmenį, patikrina asmens pateikus dokumentus, turimus duomenis naudojamuose registruose (duomenų bazėse), patikrina buities ir gyvenimo sąlygas, užpildydami Buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą, kurio formą tvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministras (toliau – patikrinimo aktas) ir kuris yra vienas iš privalomų dokumentų tikslinei pašalpai skirti. Patikrinimo aktą pateikia Socialinės paramos skyriui su asmens prašymu ir visais kitais reikalingais dokumentais ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo prašymo su visais reikalingais dokumentais gavimo seniūnijoje dienos.
12. Socialinės paramos skyrius iš seniūnijų gautus prašymus su visais dokumentais užregistruoja ir šio Tvarkos aprašo 4.1, 4.2, 4.3.1, 4.4 nustatytais atvejais teikia svarstyti ir priimti sprendimą komisijai, svarstančiai tikslinių pašalpų skyrimą, kurios sudėtis ir nuostatai tvirtinami Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu (toliau – komisija), ne rečiau kaip vieną kartą per mėnesį.
13. Šio Tvarkos aprašo 4.3.2 papunktyje nurodytų atvejų komisija nesvarsto ir tikslinė pašalpa skiriama Socialinės paramos skyriaus vedėjo arba jo įgalioto valstybės tarnautojo sprendimu.
14. Tikslinė pašalpa pagal šio Tvarkos aprašo 4.3.2 papunktį taip pat skiriama, kai vaikas gimė gyvas, tačiau mirė nesukakęs 3 mėnesių, nepriklausomai nuo to, ar jo gimimas buvo įregistruotas Lietuvos Respublikos gyventojų registre, ir neskiriama, jeigu:
15. Sprendimai dėl tikslinių pašalpų priimami per mėnesį nuo prašymo su visais dokumentais gavimo Socialinės paramos skyriuje dienos.
16. Svarstant prašymus komisijoje ir trūkstant informacijos ir/ar dokumentų situacijai įvertinti, prašymas skirti tikslinę pašalpą gali būti atidėtas svarstyti kitame komisijos posėdyje.
17. Tikslinė pašalpa skiriama ir mokama nuo kreipimosi mėnesio pirmos dienos. Šio Tvarkos aprašo 4.4 papunktyje nustatytu atveju tikslinė pašalpa skiriama ir mokama karantino metu nuo karantino pradžios kreipiantis karantino pradžios mėnesį arba kreipiantis ne karantino pradžios mėnesį karantino metu nuo kreipimosi mėnesio 1 dienos ir du mėnesius pasibaigus karantinui.
18. Asmenims, per Socialinės paramos skyriaus rašte nurodytą laiką ar per mėnesį nuo prašymo gavimo seniūnijoje dienos nepateikusiems visų reikalingų dokumentų arba nesudariusiems galimybės seniūnijos darbuotojui patikrinti pareiškėjo buities ir gyvenimo sąlygų, tikslinės pašalpos skyrimas nesvarstomas ir dokumentai grąžinami asmeniui.
19. Komisija turi teisę neskirti tikslinės pašalpos komisijos narių daugumos sprendimu, jeigu asmuo nustatytu terminu nepateikia patikslinančios informacijos ir (ar) dokumentų arba duomenų arba jeigu komisijai kelia abejonių pateiktos informacijos tikslumas, teisingumas ar turima informacija nesutampa arba seniūnijos patikrinimo akte yra pagrįstas Siūlymas „Neskirti“.
20. Jeigu pajamos viršija šio Tvarkos aprašo 4.1 ir 4.2 papunkčiuose nustatytus dydžius, bet ne daugiau kaip 5 proc., komisija, atsižvelgdama į šeimos situacijos sudėtingumą, turimų išlaidų dydį, turimas papildomas pagalbos (paramos) galimybes, turi teisę priimti sprendimą skirti tikslinę pašalpą.
21. Tikslinė pašalpa neskiriama šio Tvarkos aprašo 4.3.1 papunktyje nurodytiems asmenims, nutraukusiems dalyvavimą socialinės integracijos programose ir/ar priemonėse, ar tikslinės pašalpos skyrimo metu iš darbdavio gavus informacijos, kad asmuo nebedirba arba ilgalaikis bedarbis nustatytų terminų nepertraukiamai realiai neišdirbo dėl ligos, neatvykimų į darbą ar kitų priežasčių.
22. Komisijos sprendimai dėl šio Tvarkos aprašo 4.1, 4.2, 4.3.1, 4.4 papunkčiuose nustatytų atvejų įforminami komisijos posėdžių protokolais.
23. Tikslinę pašalpą išmoka Buhalterijos skyrius, vadovaudamasis komisijos protokolais ir Socialinės paramos skyriaus parengtais mokėjimo žiniaraščiais, Socialinės paramos skyriaus vedėjo ar jo įgaliotais sprendimais.
24. Skirta tikslinė pašalpa komisijos sprendimu gali būti išmokama paslaugas teikiantiems asmenims, kuriems pareiškėjas yra skolingas už paslaugas arba už vaikų vasaros poilsį, socialines paslaugas ir pan., arba gydymo įstaigoms.
IV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
26. Komisija turi teisę seniūnijai, Kaišiadorių socialinių paslaugų centrui pavesti kontroliuoti šio Tvarkos aprašo 4.1 ir 4.2 papunkčių pagrindu skirtos tikslinės pašalpos panaudojimą.
27. Mirus bendrai gyvenančiam asmeniui, kuriam paskirta tikslinė pašalpa, bet neišmokėta, pašalpa išmokama vienam iš bendrai gyvenančių suaugusių asmenų, o jeigu suaugusių asmenų nėra,– mirusiojo nepilnamečiams vaikams, juos prižiūrinčiam asmeniui pateikus laisvos formos prašymą, jeigu pašalpos kreiptasi ne vėliau kaip per 1 mėnesį po pareiškėjo mirties dienos.
28. Mirus vienam gyvenančiam asmeniui tikslinė pašalpa neskiriama, o paskirta ir neišmokėta pašalpa – neišmokama.
29. Tikslinės pašalpos mokamos iš Socialinės apsaugos programai vykdyti skirtų savivaldybės biudžeto asignavimų.