RADVILIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
dĖL PREKYBOS RADVILIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS VIEŠOSIOSE VIETOSE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2018 m. gegužės 17 d. Nr. T-879
Radviliškis
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 36 punktu, 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. birželio 11 d. nutarimu Nr. 697 „Dėl Mažmeninės prekybos taisyklių patvirtinimo“ ir Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2009 m. gegužės 15 d. įsakymu Nr. 3D-357 „Dėl Prekybos savos gamybos žemės ūkio ir maisto produktais viešose vietose rekomendacijų aprašo“, Radviliškio rajono savivaldybės taryba nusprendžia:
1. Patvirtinti Prekybos Radviliškio rajono savivaldybės viešosiose vietose tvarkos aprašą (pridedama).
2. Pripažinti negaliojančiu Radviliškio rajono savivaldybės tarybos 2012 m. gegužės 17 d. sprendimą Nr. T-273 „Dėl Prekybos Radviliškio rajono savivaldybės viešosiose vietose tvarkos aprašo tvirtinimo“.
Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka ir sąlygomis.
PATVIRTINTA
Radviliškio rajono savivaldybės tarybos
2018 m. gegužės 17 d. sprendimu Nr. T-879
PREKYBOS RADVILIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS VIEŠOSIOSE VIETOSE TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Prekybos Radviliškio rajono savivaldybės viešosiose vietose tvarkos aprašas (toliau – aprašas) reglamentuoja mažmeninės prekybos organizavimo ir paslaugų teikimo tvarką Radviliškio rajono savivaldybės viešosiose vietose
2. Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais bei kitais teisės aktais.
3. Šių taisyklių privalo laikytis visi įstatymų nustatyta tvarka įregistravę savo veiklą juridiniai ir fiziniai asmenys, prekiaujantys viešosiose vietose bei fiziniai asmenys, besiverčiantys individualia veikla, savo užaugintą ar pagamintą produkciją parduodantys viešosiose vietose.
4. Verstis licencijuojama mažmenine prekyba gali įmonės, įsigijusios šios veiklos licencijas (leidimus) Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka, jeigu įstatymai nenustato ko kita.
5. Apraše vartojamos sąvokos:
Laikinieji prekybos įrenginiai – sukomplektuota ir lauke pastatyta įranga (prekystaliai, vežimėliai, stalai, pakylos ir pan.), kioskai, paviljonai, prekybai pritaikyti automobiliai ar priekabos, lauko kavinės, pavėsinės ir kiti laikinieji įrenginiai, skirti prekybai.
Lauko kavinė – lauke įrengtas laikinasis nesudėtingų lengvų konstrukcijų statinys be pamatų arba sukomplektuota įranga (staliukai, kėdės, skėčiai, tvorelės, pakylos, gėlinės ir pan.), kurie yra skirti viešojo maitinimo paslaugoms teikti.
Leidimas prekiauti (teikti paslaugas) Radviliškio rajono savivaldybės viešosiose vietose – dokumentas asmeniui, suteikiantis teisę verstis mažmenine prekyba ar teikti paslaugas konkrečioje Radviliškio rajono savivaldybės viešojoje vietoje.
Kioskas – smulkios prekybos reikmėms skirtas nedidelis lengvų konstrukcijų statinys, kurio dalis sienų ar jų viršutinės dalys yra įstiklintos, ir prekyba vyksta per priekinėje sienoje esančią virtinos angą.
Masinis renginys – šventė, festivalis ar kitas didelei žmonių grupei skirtas renginys, kurį organizuoja valstybės ar savivaldybės institucija ar įstaigos, fiziniai asmenys ar juridinio asmens statuso neturinčios organizacijos ar jų filialai, suderinę renginio laiką ir jo organizavimo tvarką su Savivaldybės administracija.
Mobiliosios paslaugos – nuomos paslauga (karietos, bevariklės transporto priemonės, pramoginės transporto priemonės, dviračiai, elektromobiliai, vaikiški elektromobiliai, velomobiliai, kartai ir kt.), kuri teikiama visoje miesto teritorijoje.
Organizatorius – Radviliškio rajono savivaldybės administracijos seniūnija, kurioje numatoma vykdomas prekybos ir paslaugų teikimas viešosiose vietose arba masinio renginio metu, ar Lietuvos Respublikos ar kitos valstybės narės pilietis, kitas fizinis asmuo, kuris naudojasi Europos Sąjungos teisės aktuose jam suteiktomis judėjimo valstybėse narėse teisėmis, taip pat Lietuvos Respublikoje ar kitoje valstybėje narėje įsteigtas juridinis asmuo ar kita organizacija, taip pat jų padaliniai, sudarę sutartį su seniūnija.
Pardavėjas – asmuo (juridinis ar fizinis asmuo, teisės aktų nustatyta tvarka turintis teisę prekiauti ar teikti paslaugas), kuris verčiasi mažmenine prekyba ar teikia paslaugas viešosiose vietose.
Paviljonas – lengvų konstrukcijų statinys, kurio dalis ar visos sienos yra įstiklintos ir kuris yra atskiras statinys ar priestatas prie kito pastato, tačiau turintis atskirą įėjimą ir atskirą stogą. Prekiaujama ar paslaugos teikiamos paviljono viduje.
Viešoji vieta – Radviliškio rajono savivaldybėje esanti savivaldybei ar valstybei nuosavybės teise priklausanti ar patikėjimo teise valdoma teritorija (išskyrus išnuomotą ar perduotą naudotis teritoriją), kurioje teikiamos paslaugos, vykdoma prekyba nuo (iš) laikinųjų prekybos įrenginių.
II SKYRIUS
REIKALAVIMAI PREKYBOS IR PASLAUGŲ VIETAI IR ĮRANGAI
6. Prekiaujantiems (teikiantiems paslaugas) iš (nuo) laikinų prekybos įrenginių vienai prekybos vietai skiriama iki 6 kv. m;
7. Asmenys prekybą savivaldybės teritorijoje seniūnų nustatytose viešosiose vietose gali pradėti tik gavę Radviliškio rajono savivaldybės administracijos seniūnijų išduotus leidimus.
8. Laikinieji įrenginiai, specializuoti automobiliai gali būti projektuojami ir statomi tik Savivaldybės administracijos nustatytose (suderintose) vietose, taip pat privačiuose, nuomojamuose ar naudojamuose žemės sklypuose, jeigu tai daryti leidžia pagal parengtus teritorijų planavimo dokumentus nustatytas žemės naudojimo būdas ir nepažeidžiami trečiųjų asmenų interesai.
9. Laikinieji įrenginiai, specializuoti automobiliai, kioskai, paviljonai, nestacionariosios lauko kavinės ir išplėstos aptarnavimo vietos prie stacionariųjų viešojo maitinimo vietų negali būti projektuojami ir statomi automobilių stovėjimo aikštelėse, ant pravažiavimo vietų, pėsčiųjų, dviračių, praėjimo takų ir žaliųjų plotų (išskyrus prekybą ir paslaugų teikimą švenčių, masinių renginių metu arba suderinus su seniūnu).
10. Organizatoriai turi pasirūpinti, kad laikinųjų įrenginių, specializuotų automobilių, kioskų, paviljonų, nestacionariųjų lauko kavinių ar išplėstų aptarnavimo vietų prie stacionariųjų viešojo maitinimo vietų estetinė išvaizda (forma, spalva, medžiagiškumas) derėtų prie bendro esamo architektūrinio komplekso vaizdo.
11. Masinių renginių ar švenčių metu prekybos taisykles (jei reikia) savo įsakymu nustato seniūnai kartu su šių renginių organizatoriais. Kiekvienam masiniam renginiui ar šventei numatytas prekybos vietų planas, suskirstytas į zonas pagal prekių rūšis, skelbiamas viešai Radviliškio rajono savivaldybės interneto svetainėje adresu www.radviliskis.lt.
12. Švenčių ir renginių organizatoriai, likus ne mažiau kaip 3 darbo dienos iki šventės ar renginio pradžios, Radviliškio rajono valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai turi pateikti maisto tvarkymo vietų planą, dalyvaujančių renginyje maisto tvarkymo subjektų sąrašą, nurodydami veiklos rūšį.
13. Prekiaudami ar teikdami paslaugas švenčių, masinių renginių metu, prekybininkai ar paslaugų teikėjai privalo turėti leidimą prekiauti ar teikti paslaugas tos šventės metu. Prekiaudami silpnaisiais alkoholiniais gėrimais – nustatyta tvarka išduotą vienkartinę licenciją.
14. Prekybos ir paslaugų teikimo vietoje naudojami įrenginiai turi būti lengvai montuojamų konstrukcijų, atitinkantys lauko prekybos funkcinius reikalavimus, visiškai sukomplektuoti, švarūs, tvarkingi.
15. Laikinieji prekybos įrenginiai ir paslaugų teikimo laikini statiniai statomi ir įrengiami tik ant kietos dangos (išskyrus masinių renginių metu suderinus su seniūnu), jie turi būti visiškai sukomplektuoti, tvarkingi, atitikti higienos, darbo ir priešgaisrinės saugos, estetinės-vizualinės kokybės reikalavimus.
III SKYRIUS
REIKALAVIMAI PREKIAUTOJAMS
16. Prekiautojai viešosiose vietose privalo laikytis prekių pardavimo ypatumų, nustatytų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. birželio 11 d. nutarimu Nr. 697 patvirtintose Mažmeninės prekybos taisyklėse.
17. Prekiaujantys maisto prekėmis, privalo laikytis švaros ir higienos reikalavimų, nustatytų Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2015 m. vasario 12 d. įsakymu Nr. V-204 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. rugsėjo 1 d. įsakymo Nr. V-675 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 15:2005 „Maisto higiena“ patvirtinimo“ pakeitimo“.
18. Draudžiama prekiauti:
18.3. atviruose gatvės objektuose nefasuotais maisto produktais, išskyrus negreit gendančius vaisius ir daržoves;
19. Prekiautojai ir paslaugų teikėjai privalo:
19.1 turėti prekybos (paslaugų teikimo) vietoje leidimą, individualios veiklos vykdymo pažymą ar verslo liudijimą, ar darbo sutarties kopiją, asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, prekių įsigijimą liudijančius dokumentus, maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimą (jeigu tų prekių prekybai jis yra privalomas) ir, jei prekiaujama maisto prekėmis, asmens medicinos knygelę;
19.4. naudoti svarsčius, svarstykles ir kitus matavimo prietaisus, naudojamus prekių masei, tūriui, ilgiui nustatyti, su galiojančiu patikros žymeniu;
IV SKYRIUS
KONTROLĖ IR ATSAKOMYBĖ
20. Pardavėjų ir paslaugų teikėjų veiklą, jų parduodamų prekių saugą ir kokybę gali tikrinti pagal savo kompetenciją Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos prie ūkio ministerijos, Valstybinės mokesčių inspekcijos, leidimą prekiauti ir teikti paslaugas viešosiose vietose išdavusios seniūnijos, kitų institucijų darbuotojai teisės aktų nustatyta tvarka.
21. Pardavėjas kontrolę atliekančių įstaigų ar institucijų įgaliotiems darbuotojams, pateikusiems tai patvirtinančius dokumentus, privalo pateikti jų prašomus dokumentus
22. Pardavėjas ar paslaugų teikėjas, kontrolę atliekančių institucijų ir įstaigų įgaliotų darbuotojų supažindintas su tikrinimo rezultatais, privalo nustatytais terminais pašalinti rastus trūkumus ir apie tai informuoti kontrolę atliekančias institucijas ir įstaigas.