LIETUVOS STANDARTIZACIJOS DEPARTAMENTO DIREKTORIUS
Įsakymas
DĖL TARPTAUTINIŲ IR EUROPOS STANDARTŲ BEI TARPTAUTINIŲ IR EUROPOS STANDARTIZACIJOS LEIDINIŲ PERĖMIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2022 m. gruodžio 27 d. Nr. VE-96
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos standartizacijos įstatymo 5 straipsnio 5 dalimi ir įgyvendindamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. rugsėjo 16 d. nutarimo Nr. 1027 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. sausio 16 d. nutarimo Nr. 34 „Dėl įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos standartizacijos įstatymą“ pakeitimo“ 1 punktą, Lietuvos standartizacijos departamento nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro 2020 m. gruodžio 8 d. įsakymu Nr. 4-1094 „Dėl Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2011 m. gruodžio 15 d. įsakymo Nr. 4-923 „Dėl Lietuvos standartizacijos departamento nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“, 10.1.2 papunktį:
1.Tvirtinu Tarptautinių ir Europos standartų bei tarptautinių ir Europos standartizacijos leidinių perėmimo tvarkos aprašą (pridedama).
2.Pripažįstunetekusiu galios 2020 m. spalio 28 d. įsakymą Nr. VE-87 „Dėl Tarptautinių ir Europos standartų ir standartizacijos leidinių perėmimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.
PATVIRTINTA
Lietuvos standartizacijos departamento
direktoriaus 2022 m. gruodžio 27 d.
įsakymu Nr. VE-96
TARPTAUTINIŲ IR EUROPOS STANDARTŲ BEI TARPTAUTINIŲ IR EUROPOS STANDARTIZACIJOS LEIDINIŲ PERĖMIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Tarptautinių ir Europos standartų, tarptautinių ir Europos standartizacijos leidinių perėmimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato tarptautinių standartų ir tarptautinių standartizacijos leidinių, Europos standartų ir Europos standartizacijos leidinių bei jų keitinių ir pataisų, Lietuvos standartizacijos departamento (toliau – Departamentas) perimamų nacionaliniu lygmeniu, tvarką.
2. Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos standartizacijos įstatymu, Tarptautinės standartizacijos organizacijos (toliau – ISO) ir Tarptautinės elektrotechnikos komisijos (toliau – IEC) vadovais: ISO/IEC vadovas 21-1 Tarptautinių standartų ir standartizacijos leidinių perėmimas regioniniu arba nacionaliniu lygmeniu – 1 dalis: Tarptautinių standartų perėmimas (aktuali redakcija) ir ISO/IEC vadovas 21-2 Tarptautinių standartų ir standartizacijos leidinių perėmimas regioniniu arba nacionaliniu lygmeniu – 2 dalis: Tarptautinių standartizacijos leidinių perėmimas (aktuali redakcija), Europos standartizacijos komiteto (toliau – CEN) ir Europos elektrotechnikos standartizacijos komiteto (toliau – CENELEC) taisyklėmis CEN/CENELEC vidaus tvarkos taisyklės, 3 dalis: CEN ir CENELEC dokumentų rengimo principai ir taisyklės (ISO/IEC direktyvos, 2 dalis, modifikuota) (aktuali redakcija), Europos telekomunikacijų standartų instituto (toliau – ETSI) vadovu ETSI direktyvos (aktuali redakcija), Lietuvos standartizacijos departamento technikos komiteto nuostatais, patvirtintais Departamento direktoriaus 2022 m. spalio 3 d. įsakymu Nr. VE-81 „Dėl Lietuvos standartizacijos departamento technikos komiteto nuostatų patvirtinimo“, Nacionalinių standartų ir nacionalinių standartizacijos leidinių rengimo tvarkos aprašu, patvirtintu Departamento direktoriaus 2022 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. VE-93 „Dėl Nacionalinių standartų ir nacionalinių standartizacijos leidinių rengimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (su visais pakeitimais ir papildymais).
3. Perimtieji tarptautiniai standartai ir perimtieji Europos standartai (tarp jų – ir CENELEC darninamieji dokumentai, toliau – Europos standartai), perimtieji tarptautiniai standartizacijos leidiniai ir perimtieji Europos standartizacijos leidiniai (techninės specifikacijos) negali prieštarauti Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos teisės aktams.
II SKYRIUS
TARPTAUTINIŲ STANDARTIZACIJOS INSTITUCIJŲ PRIIMTŲ STANDARTŲ IR TECHNINIŲ SPECIFIKACIJŲ PERĖMIMAS
5. Tarptautiniai standartai gali būti perimami kaip jiems tapatūs Lietuvos standartai, jei tam pačiam standartizacijos objektui nėra perimtojo Europos standarto. Esant tarptautinių standartų modifikacijoms, jie rengiami kaip nacionaliniai standartai pagal Nacionalinių standartų ir nacionalinių standartizacijos leidinių rengimo tvarkos aprašą, patvirtintą Departamento direktoriaus 2022 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. VE-93 „Dėl Nacionalinių standartų ir nacionalinių standartizacijos leidinių rengimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (su visais pakeitimais ir papildymais).
6. Tarptautinės standartizacijos institucijos priimto tarptautinio standarto ar techninės specifikacijos perėmimą gali inicijuoti Departamento technikos komitetas, dalyvavęs rengiant tarptautinio standarto ar techninės specifikacijos projektą (toliau – LST TK). LST TK ir jo sekretorius viešosios apklausos metu turi atlikti siūlomo perimti tarptautinės standartizacijos institucijos priimto tarptautinio standarto ar techninės specifikacijos projekto atitikties Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos teisės aktams ir rinkos poreikiams įvertinimą ir parengti išvadą dėl tarptautinio standarto ar techninės specifikacijos perėmimo.
7. Tarptautinės standartizacijos institucijos priimti tarptautiniai standartai gali būti perimami kaip jiems tapatūs Lietuvos standartai, o tarptautinės standartizacijos institucijos priimtos techninės specifikacijos – kaip nacionaliniu lygmeniu joms tapačios techninės specifikacijos per 1 (vieną) mėnesį nuo tarptautinių standartų ir techninių specifikacijų išleidimo dienos. Perimtųjų tarptautinių standartų ir perimtųjų techninių specifikacijų keitiniai ir pataisos, išleisti po to, kai buvo perimtas tarptautinės standartizacijos institucijos priimtas tarptautinis standartas ar techninė specifikacija, taip pat turi būti perimami per 1 (vieną) mėnesį nuo tarptautinių standartų ar techninių specifikacijų keitinių ar pataisų išleidimo dienos.
8. Tarptautinės standartizacijos institucijos priimti tarptautiniai standartai ir techninės specifikacijos perimami atgaminimo būdu – išleidžiant tapatų tekstą anglų kalba arba dar ir kita (-omis) oficialia (-iomis) tarptautinių standartizacijos institucijų kalba (-omis).
9. Ne vėliau nei prieš 3 darbo dienas prieš išleidžiant Departamento periodinį leidinį, tarptautinės standartizacijos institucijos priimtam nacionaliniu lygmeniu perimamam tarptautiniam standartui ar perimamai techninei specifikacijai Departamentas suteikia perimtojo Lietuvos standarto ar perimtosios techninės specifikacijos statusą.
10. Tarptautinių standartizacijos institucijų priimtų nacionaliniu lygmeniu perimtų tarptautinių standartų ir techninių specifikacijų nuorodiniai žymenys identifikuojami iš santrumpos LST, tarptautinio standarto ar techninės specifikacijos santrumpos, numerio ir perėmimo metų pagal Departamento direktoriaus 2022 m. rugsėjo 28 d. įsakymu Nr. VE-78 „Dėl Lietuvos standartų ir standartizacijos leidinių nomenklatūros patvirtinimo“ patvirtintą Lietuvos standartų ir standartizacijos leidinių nomenklatūrą su visais pakeitimais ir papildymais (toliau – Nomenklatūra).
III SKYRIUS
EUROPOS STANDARTIZACIJOS ORGANIZACIJŲ PRIIMTŲ STANDARTŲ IR TECHNINIŲ SPECIFIKACIJŲ PERĖMIMAS
11. Europos standartizacijos organizacijų ratifikuoti Europos standartai ir techninės specifikacijos ne vėliau nei per 3 (tris) savaites nuo jų ratifikavimo paskelbiami Departamento periodiniame leidinyje.
12. Departamentas perima visus Europos standartus ir visas CEN ir CENELEC priimtas technines specifikacijas.
13. Departamento periodiniame leidinyje paskelbti CEN ir CENELEC ratifikuoti Europos standartai ir techninės specifikacijos perimami ne vėliau nei per 2 (du) mėnesius, o ETSI ratifikuoti standartai – per 1 (vieną) mėnesį.
14. CEN ir CENELEC ratifikuoti Europos standartai gali būti perimami kaip Lietuvos standartai dviem būdais:
14.1. atgaminimo būdu – išleidžiant tapatų tekstą anglų kalba arba dar ir kita (-omis) oficialia (-iomis) Europos standartizacijos organizacijų kalba (-omis);
15. ETSI ratifikuoti Europos standartai perimami išleidžiant perėmimo pranešimą Departamento periodiniame leidinyje.
16. CEN ir CENELEC priimtos techninės specifikacijos perimamos atgaminimo būdu – išleidžiant tapatų tekstą anglų kalba arba dar ir kita (-omis) oficialia (-iomis) Europos standartizacijos organizacijų kalba (-omis).
17. Ne vėliau nei prieš 3 darbo dienas prieš išleidžiant Departamento periodinį leidinį, Europos standartizacijos organizacijos priimtam nacionaliniu lygmeniu perimamam Europos standartui ar perimamai techninei specifikacijai Departamentas suteikia perimtojo Lietuvos standarto ar perimtosios techninės specifikacijos statusą.
IV SKYRIUS
PERIMTŲJŲ STANDARTŲ NACIONALINIŲ PRIEDŲ RENGIMAS
19. Esant poreikiui, LST TK sekretorius, prieš teikdamas perimamą standartą viešajai apklausai, parengia informacinio pobūdžio perimamo standarto nacionalinio priedo (toliau – nacionalinis priedas) projektą ir teikti jį viešajai apklausai kartu su perimamo standarto projektu.
20. LST TK nusprendus, gali būti parengiami jau perimtų standartų nacionalinių priedų projektai, kurie teikiami viešajai apklausai.
V SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
25. Perimtųjų standartų ir perimtųjų techninių specifikacijų redakcijos lietuvių kalba gali būti išleidžiamos jas prieš tai įtraukus į Departamento direktoriaus įsakymu tvirtinamą einamųjų metų darbo programą. Esant poreikiui, gali būti išleidžiamos dvikalbės (anglų ir lietuvių kalbomis) perimtųjų standartų ir perimtųjų techninių specifikacijų redakcijos.
26. Informacija apie išleistus perimtuosius standartus ir perimtąsias technines specifikacijas, įskaitant ir jų redakcijas lietuvių kalba, paskelbiama artimiausiame Departamento periodiniame leidinyje.
27. Informacija apie išleistus Europos standartizacijos organizacijos priimtus nacionaliniu lygmeniu perimtus Lietuvos standartus ir technines specifikacijas, įskaitant ir jų redakcijas lietuvių kalba, pranešama Europos standartizacijos organizacijoms.
28. Panaikinus atitinkamą tarptautinės standartizacijos institucijos ar Europos standartizacijos organizacijos priimto standarto ar priimtos techninės specifikacijos statusą, Departamentas panaikina ir perimtojo Lietuvos standarto ar perimtosios techninės specifikacijos statusą.
29. Informacija apie perimtųjų Lietuvos standartų ir perimtųjų techninių specifikacijų statuso panaikinimą paskelbiama artimiausiame Departamento periodiniame leidinyje.
30. Nacionaliniai priedai laikomi panaikintais panaikinus perimtojo Lietuvos standarto ar perimtosios techninės specifikacijos statusą.