Lietuvos Respublikos Vyriausybė
nutarimas
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 1997 M. BALANDŽIO 21 D. NUTARIMO NR. 377 „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ORO ERDVĖS PAŽEIDIMŲ FIKSAVIMO IR INFORMACIJOS APIE UŽFIKSUOTUS LIETUVOS RESPUBLIKOS ORO ERDVĖS PAŽEIDIMUS PERDAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2024 m. balandžio 17 d. Nr. 277
Vilnius
Pakeisti Lietuvos Respublikos oro erdvės pažeidimų fiksavimo ir informacijos apie užfiksuotus Lietuvos Respublikos oro erdvės pažeidimus perdavimo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. balandžio 21 d. nutarimu Nr. 377 „Dėl Lietuvos Respublikos oro erdvės pažeidimų fiksavimo ir informacijos apie užfiksuotus Lietuvos Respublikos oro erdvės pažeidimus perdavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, ir jį išdėstyti nauja redakcija (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1997 m. balandžio 21 d. nutarimu Nr. 377
(Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2024 m. balandžio 17 d. nutarimo Nr. 277
redakcija)
LIETUVOS RESPUBLIKOS ORO ERDVĖS PAŽEIDIMŲ FIKSAVIMO IR INFORMACIJOS APIE UŽFIKSUOTUS LIETUVOS RESPUBLIKOS ORO ERDVĖS PAŽEIDIMUS PERDAVIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Lietuvos Respublikos oro erdvės pažeidimų fiksavimo ir informacijos apie užfiksuotus Lietuvos Respublikos oro erdvės pažeidimus perdavimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato Lietuvos Respublikos oro erdvės pažeidimų, kuriais pažeidžiami teisės aktų nustatyti Lietuvos Respublikos valstybės sienos oro erdvėje kirtimo, skrydžių pagal leidimus užsienio šalių valstybės orlaiviams skristi į Lietuvos Respublikos teritoriją, iš jos arba per ją, skrydžių pasienio zonoje ir specialiosios veiklos oro erdvėje reikalavimai (toliau – pažeidimas), fiksavimo, informacijos apie užfiksuotus pažeidimus perdavimo suinteresuotoms Lietuvos Respublikos institucijoms tvarką.
2. Apraše vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos aviacijos įstatyme, Lietuvos Respublikos valstybės sienos ir jos apsaugos įstatyme, 2012 m. rugsėjo 26 d. Komisijos įgyvendinimo reglamente (ES) Nr. 923/2012, kuriuo nustatomos bendrosios skrydžių taisyklės ir veiklos nuostatos dėl oro navigacijos paslaugų ir procedūrų ir iš dalies keičiami Įgyvendinimo reglamentas (ES) Nr. 1035/2011 ir reglamentai (EB) Nr. 1265/2007, (EB) Nr. 1794/2006, (EB) Nr. 730/2006, (EB) Nr. 1033/2006 ir (ES) Nr. 255/2010, su visais pakeitimais, 2019 m. gegužės 24 d. Komisijos įgyvendinimo reglamente (ES) 2019/947 dėl bepiločių orlaivių naudojimo taisyklių ir tvarkos su visais pakeitimais ir Lietuvos Respublikos oro erdvės organizavimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. kovo 17 d. nutarimu Nr. 285 „Dėl Lietuvos Respublikos oro erdvės organizavimo taisyklių patvirtinimo“.
II SKYRIUS
PAŽEIDIMŲ FIKSAVIMAS
3. Pažeidimus fiksuoja Lietuvos kariuomenė, Valstybės sienos apsaugos tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos, kai vykdydamos joms nustatytas funkcijas nustato pažeidimą, taip pat bepiločių orlaivių sistemų (UAS) geografinių zonų valdytojai (toliau kartu – nustatančiosios institucijos).
4. Užfiksavusi pažeidimą, nustatančioji institucija vizualiai arba taikydama turimas technines priemones imasi veiksmų, kuriais nustato:
4.1. svarbias su pažeidimu susijusias aplinkybes: pažeidimo esmę, vietą, laiką, orlaivio skrydžio kursą, aukštį ir greitį;
III SKYRIUS
INFORMACIJOS APIE UŽFIKSUOTUS PAŽEIDIMUS PERDAVIMAS SUINTERESUOTOMS LIETUVOS RESPUBLIKOS INSTITUCIJOMS
6. Nustatančioji institucija surinktą informaciją ir užfiksuotą pažeidimą pagrindžiančius įrodymus perduoda institucijai, kurios pareigūnai turi teisę pradėti administracinių nusižengimų teiseną, atlikti administracinių nusižengimų tyrimą ir surašyti administracinio nusižengimo protokolą arba turi teisę pradėti ikiteisminį tyrimą.
7. Nustatančioji institucija, užfiksavusi pažeidimą užsienio šalies valstybės orlaivio, pasienio zonoje, virš karinių teritorijų, 500 metrų atstumu abipus geležinkelio kelio, kuriuo vyksta Lietuvos Respublikos ir Rusijos Federacijos tarpvyriausybiniuose susitarimuose nurodytų tranzitinių traukinių eismas, ašies (toliau – geležinkelio kelio ašis), nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių nurodytų teritorijų ribų, nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įrenginių ir turto, ypatingos svarbos infrastruktūros objektų, užsienio valstybių diplomatinių atstovybių ir konsulinių įstaigų, tarptautinių organizacijų atstovybių, Europos Sąjungos, Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos institucijų ar įstaigų, pagal tarptautinę teisę specialų statusą turinčių subjektų ar kitų subjektų, su kuriais Lietuvos Respublikos tarptautinis bendradarbiavimas atitinka Lietuvos Respublikos Seimo priimtuose teisės aktuose nustatytus užsienio politikos ir nacionalinio saugumo tikslus, atstovybių, akredituotų Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka (toliau – atstovybė), arba gavusi informacijos apie tokį pažeidimą, taip pat kita institucija, gavusi užsienio valstybių ar tarptautinių organizacijų institucijų pateiktą informaciją apie atitinkamus pažeidimo faktus, nedelsdama, bet ne vėliau kaip per 15 minučių nuo tokio pažeidimo nustatymo ar informacijos apie jį gavimo, žodžiu praneša Lietuvos kariuomenės Karinėms oro pajėgoms viešai pateiktais Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų kontaktais ir ne vėliau kaip per vieną darbo dieną nuo tokio pažeidimo nustatymo ar informacijos apie jį gavimo Lietuvos kariuomenės Karinėms oro pajėgoms pateikia turimą šią informaciją patvirtinančią medžiagą (dokumentus, vaizdo įrašus ir kita).
8. Oro eismo paslaugų teikėjas, teikdamas oro eismo paslaugas turimomis priemonėmis užfiksavęs pažeidimą, nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 15 minučių nuo pažeidimo nustatymo, praneša apie jį Lietuvos kariuomenės Karinėms oro pajėgoms. Oro eismo paslaugų teikėjas Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų ir kitų valstybės institucijų prašymu ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo prašymo gavimo suteikia visą turimą informaciją, reikalingą pažeidimui ištirti.
9. Lietuvos kariuomenės Karinės oro pajėgos, užfiksavusios pažeidimą pasienio zonoje arba Aprašo 7 ar 8 punkte nustatyta tvarka gavusios informacijos apie pažeidimą pasienio zonoje (išskyrus atvejus, kai informacija pateikta Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos), nedelsdamos, bet ne vėliau kaip per 15 minučių nuo tokio pažeidimo nustatymo ar informacijos apie jį gavimo, praneša apie pažeidimą Valstybės sienos apsaugos tarnybai prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos.
10. Jeigu apie Aprašo 7 ar 8 punkte nurodytus pažeidimus pateikta ne visa Aprašo 4 punkte nurodyta informacija ar ją reikia patikslinti, Lietuvos kariuomenės Karinės oro pajėgos nedelsdamos, bet ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo informacijos apie pažeidimą gavimo, kreipiasi į informavusią apie pažeidimą ar kitą nustatančiąją instituciją, kuri gali turėti su pažeidimo nustatymu susijusios informacijos, dėl trūkstamos informacijos pateikimo ar turimos informacijos patikslinimo. Institucijos, gavusios Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų kreipimąsi, nedelsdamos, bet ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo kreipimosi gavimo, pateikia turimą informaciją. Jeigu dėl objektyvių priežasčių nėra galimybės per 5 darbo dienas pateikti informaciją, ji pateikiama kaip galima greičiau, suderinus numatomus informacijos pateikimo terminus su Lietuvos kariuomenės Karinėmis oro pajėgomis.
11. Lietuvos kariuomenės Karinės oro pajėgos apie Lietuvos Respublikos valstybės sienos oro erdvėje kirtimo reikalavimų pažeidimą ir pažeidimą virš geležinkelio kelio ašies nedelsdamos, bet ne vėliau kaip per 15 minučių nuo tokio pažeidimo nustatymo ar informacijos apie jį gavimo, žodžiu praneša Lietuvos kariuomenės vadui, krašto apsaugos ministrui arba jų įgaliotiems asmenims ir ne vėliau kaip per 45 minutes nuo tokio pažeidimo nustatymo ar informacijos apie jį gavimo pateikia jiems bei užsienio reikalų ministrui ar jo įgaliotam asmeniui šią informaciją raštu. Užsienio reikalų ministrui ar jo įgaliotam asmeniui ne vėliau kaip per 45 minutes nuo tokio pažeidimo nustatymo ar informacijos apie jį gavimo raštu pateikiama ir informacija apie pažeidimą, padarytą užsienio šalies valstybės orlaivio, taip pat apie pažeidimą, padarytą virš atstovybės.
12. Lietuvos kariuomenės Karinės oro pajėgos raštu pateikia surinktą informaciją apie Aprašo 7 punkte nurodytus pažeidimus krašto apsaugos ministrui ir Lietuvos kariuomenės vadui. Kai užfiksuojamas Lietuvos Respublikos valstybės sienos oro erdvėje kirtimo reikalavimų pažeidimas arba pažeidimą padaro užsienio šalies valstybės orlaivis, arba pažeidimas padaromas virš geležinkelio kelio ašies ar atstovybės, Lietuvos kariuomenės Karinės oro pajėgos pateikia raštu surinktą informaciją apie pažeidimą ir užsienio reikalų ministrui ar jo įgaliotam asmeniui ne vėliau kaip per vieną dieną nuo informacijos surinkimo dienos.
IV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS