Lietuvos Respublikos Vyriausybė
nutarimas
Dėl MATAVIMO VIENETŲ VALSTYBINIŲ ETALONŲ TVIRTINIMO, SAUGOJIMO IR NAUDOJIMO TVARKOS APRAŠO, MATAVIMO VIENETŲ VALSTYBINIŲ ETALONŲ IR MATAVIMO VIENETŲ VALSTYBINIŲ ETALONŲ LABORATORIJŲ SĄRAŠŲ PATVIRTINIMO IR NACIONALINIO METROLOGIJOS INSTITUTO PASKYRIMO
2014 m. birželio 25 d. Nr. 595
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos metrologijos įstatymo 6 straipsnio 2 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Patvirtinti pridedamus:
2. Paskirti Valstybinį mokslinių tyrimų institutą Fizinių ir technologijos mokslų centrą atlikti Nacionalinio metrologijos instituto funkcijas.
3. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. gegužės 27 d. nutarimą Nr. 518 „Dėl Matavimo vienetų valstybės etalonų tvirtinimo, saugojimo ir naudojimo tvarkos bei matavimo vienetų valstybės etalonų ir valstybės institucijų, įgaliojamų išlaikyti valstybės etalonus, sąrašų patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2014 m. birželio 25 d. nutarimu Nr. 595
MATAVIMO VIENETŲ VALSTYBINIŲ ETALONŲ TVIRTINIMO, SAUGOJIMO IR NAUDOJIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Matavimo vienetų valstybinių etalonų tvirtinimo, saugojimo ir naudojimo tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) nustato matavimo vienetų valstybinių etalonų ir cheminių matavimų etaloninių matavimo metodų ir priemonių (toliau kartu – etalonas) tobulinimo, saugojimo ir naudojimo (toliau kartu – išlaikymas), taip pat etalonų kūrimo ir tvirtinimo tvarkos reikalavimus.
2. Siūlyti kurti naują, tobulinti galiojantį etaloną (kai keičiami metrologiniai ir techniniai etalono parametrai, etalono sudėtis, atliekami aplinkos sąlygų, etaloninės įrangos ir kiti pakeitimai) ar panaikinti etaloną turi teisę matavimo vienetų valstybinių etalonų laboratorijos, etaloninių matavimo metodų ir priemonių cheminių matavimų valstybinės laboratorijos (toliau kartu – valstybinių etalonų laboratorijos) ir Nacionalinis metrologijos institutas, kreipdamiesi su atitinkamu pasiūlymu į Lietuvos Respublikos ūkio ministeriją (toliau – Ūkio ministerija).
Sprendimą dėl naujo etalono kūrimo ir etalono panaikinimo priima Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Atitinkamų Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimų projektus rengia Ūkio ministerija ir teisės aktų nustatyta tvarka suderina juos su Nacionaliniu metrologijos institutu.
3. Sprendimą dėl etalono tobulinimo, suderinusi su Nacionaliniu metrologijos institutu, priima Ūkio ministerija ir sudaro su konkrečia laboratorija etalono tobulinimo sutartį.
4. Etalonus gali kurti ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės tvirtinamame Matavimo vienetų valstybinių etalonų laboratorijų sąraše išlaikyti nurodytų įstaigų (toliau – Įstaiga) valstybinių etalonų laboratorijos (toliau – laboratorija).
Etalonų kūrimo eiliškumą ir jų metrologinį lygį nustato Ūkio ministerija.
5. Laboratorijai vadovauja laboratorijos vadovas. Jis atsako už laboratorijos veiklą, priima sprendimus visais jos veiklos klausimais, atstovauja laboratorijai ir organizuoja jos darbą pagal Įstaigos vadovo tvirtinamus ir su ūkio ministru suderintus laboratorijos nuostatus. Laboratorija turi sukurti, įdiegti ir palaikyti savo veiklai pritaikytą kokybės vadybos sistemą, atitinkančią tarptautinius standartus, taip pat atitikti Tvarkos aprašo II skyriuje nurodytas laboratorijoms taikomas sąlygas.
II SKYRIUS
ETALONO SUKŪRIMO IR TOBULINIMO SĄLYGOS
6. Kad galėtų būti kuriamas naujas etalonas, jis turi būti įtrauktas į Lietuvos Respublikos Vyriausybės tvirtinamą Matavimo vienetų valstybinių etalonų sąrašą.
7. Etalonas kuriamas ar tobulinamas pagal laboratorijos parengtą, su Ūkio ministerija suderintą ir Nacionalinio metrologijos instituto patvirtintą techninę užduotį, taip pat laikantis Tvarkos aprašo 21 ir 26 punktuose nurodytų sutarčių reikalavimų. Pasirinkto metrologinio lygio etalono metrologinių ir techninių parametrų vertės, įrašytos į techninę užduotį, turi atitikti tarptautinių metrologijos organizacijų rekomenduojamas atitinkamo metrologinio lygio etalonų parametrų vertes. Už etalono sukūrimą atsako Įstaigos, kurios laboratorija įgaliota kurti ir išlaikyti etalonus, vadovas.
8. Patalpos, skirtos etalonui kurti, tobulinti, įskaitant energijos šaltinius, apšvietą ir aplinkos sąlygas, turi būti įrengtos taip, kad išoriniai veiksniai nedarytų įtakos atkuriamoms matavimo vieneto vertėms ir kalibravimų rezultatams ir kad jos tiktų ilgalaikiam etalono naudojimui. Išoriniai veiksniai (dulkės, radiacija, elektromagnetinė interferencija, drėgmė, išorės temperatūra, garso ir vibracijos lygiai, energijos tiekimo stabilumas, prireikus – ir biologinis sterilumas ar kiti veiksniai), galintys daryti įtaką etalono metrologiniams parametrams arba matavimo rezultatams, turi būti išmatuoti ir Tvarkos aprašo IV skyriaus nustatyta tvarka įvertinti ruošiant etaloną tvirtinti.
9. Etalonas turi būti aprūpintas įrenginiais, matavimo priemonėmis, medžiagomis, programine ir pagalbine įranga, atitinkančiais pasirinktą kuriamo ar tobulinamo etalono metrologinį lygį ir reikalingais matavimo vieneto etaloninei vertei atkurti, jai išlaikyti ir perduoti kitiems etalonams arba matavimo priemonėms.
III SKYRIUS
ETALONUI ĮVERTINTI REIKALINGI DOKUMENTAI
11. Sukurtas naujas ar patobulintas galiojantis etalonas, jeigu jį patobulinus keičiasi metrologinis lygis, turi būti patvirtintas Tvarkos aprašo 19 punkte nustatyta tvarka.
13. Etalonui įvertinti laboratorija parengia etalono pasą, jame pateikia Tvarkos aprašo 14 punkte nurodytą informaciją; etalono matavimo ir pagalbinių priemonių techninius aprašymus ir etalono matavimo ir pagalbinių priemonių naudojimo instrukcijas; etalono veikimo ir jo išlaikymo aplinkos sąlygų tyrimų apžvalgą; etalono išlaikymo aprašymus; etaloninių verčių perdavimo (kalibravimo) metodikas; etalono metrologinės sieties schemą; etalono matavimo priemonių kalibravimo liudijimus.
14. Etalono pase turi būti įrašyta ši informacija: etalono pavadinimas; laboratorijos, sukūrusios etaloną ar atlikusios etalono tobulinimą, pavadinimas ir adresas; etalono metrologinis lygis; atkuriamosios dydžių vertės ir neapibrėžtys; etalono sudėtis ir etalono (visumos ir visų svarbiausių jo dalių) metrologinės charakteristikos; etalono metrologinių palyginimų su kitų valstybių nacionaliniais ar valstybiniais atitinkamo lygio etalonais duomenys; kalibravimų ir metrologinių parametrų tyrimų rezultatai ir išvados; etalono sukūrimo (tobulinimo) vieta (adresas); etalono naudojimo ir išlaikymo sąlygų bei patalpų ir aplinkos parametrų aprašymas; etalono paruošimo tvirtinti data.
IV SKYRIUS
ETALONO ĮVERTINIMAS IR TVIRTINIMAS
16. Tvarkos aprašo 13 punkte nurodytus dokumentus laboratorija pateikia Ūkio ministerijai. Jais remdamasi Ūkio ministerija organizuoja sukurto naujo ar patobulinto etalono techninės sudėties ir metrologinių parametrų atitikties techninės užduoties reikalavimams įvertinimą (t. y. etalono metrologinių parametrų tyrimų ir metrologinės sieties su kitų valstybių arba tarptautiniais etalonais rezultatų, Tvarkos aprašo 13 punkte nurodytų dokumentų tinkamumo įvertinimą).
17. Sukurtą naują ar patobulintą etaloną pagal kompetenciją įvertina Nacionalinis metrologijos institutas. Etalono įvertinimo aktas pateikiamas Ūkio ministerijai.
18. Etalono įvertinimo akte:
18.2. įvertinama etalono metrologinių ir techninių parametrų atitiktis techninės užduoties reikalavimams;
19. Ūkio ministerija, gavusi etalono įvertinimo aktą, kuriame siūloma etaloną tvirtinti, parengia Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo dėl etalono patvirtinimo projektą ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės darbo reglamente, patvirtintame Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. rugpjūčio 11 d. nutarimu Nr. 728 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės darbo reglamento patvirtinimo“, nustatyta tvarka teikia jį Lietuvos Respublikos Vyriausybei. Kartu su nutarimo projektu pateikiamas etalono pasas ir etalono įvertinimo aktas.
V SKYRIUS
ETALONO IŠLAIKYMAS
20. Etalonas yra valstybės nuosavybė. Patvirtintas etalonas išlaikomas jį sukūrusioje ar jį patobulinusioje laboratorijoje pagal etalono pase nustatytus reikalavimus. Už etalono išlaikymą yra atsakingas laboratorijos vadovas.
21. Už etalono išlaikymo finansavimą yra atsakinga Ūkio ministerija. Etalono finansinio išlaikymo sąlygos nustatomos valstybės biudžeto lėšų naudojimo sutartyje. Šią sutartį Ūkio ministerija sudaro su Įstaiga, kurios valstybinio etalono laboratorija išlaiko konkretų etaloną.
23. Etalonas naudojamas tarptautinei ir Lietuvos Respublikos metrologinei siečiai laiduoti, įskaitant tarpvalstybinius ir Lietuvos Respublikoje tarp skirtingų laboratorijų atliekamus etalonų palyginimus, pamatinių ir darbinių etalonų kalibravimui atlikti, matavimo priemonių kalibravimui ir (arba) patikrai atlikti, dalyvaujant moksliniuose tyrimuose ar programose ir vykdant Lietuvos Respublikos įsipareigojimus metrologijos srityje pagal Generalinės svarsčių ir matų konferencijos patvirtintų ir metrologijos srities Europos Sąjungos teisės aktų reikalavimus.
24. Laboratorija, vykdydama metrologinės sieties laidavimą, dalyvauja atliekant tarpvalstybinius etalonų palyginimus, organizuoja Lietuvos Respublikoje tarp laboratorijų atliekamus palyginamuosius kalibravimus etalonui priskirtose matavimų srityse, atlieka etaloninės matavimo vieneto vertės priskyrimą (kalibravimą) ūkio subjektų etalonams, matavimo priemonėms ir išduoda jiems kalibravimo liudijimus, dalyvauja savo srities tarptautinių metrologijos organizacijų veikloje.
25. Laboratorija, siekdama užtikrinti atkuriamos matavimo vieneto vertės reikiamą tikslumą ir perdavimą žemesnio metrologinio lygio etalonams, atlieka etalono tyrimus. Atliekant tyrimus nustatyti metrologiniai ir techniniai etalono parametrai, etalono sudėties, aplinkos sąlygų ir etaloninės įrangos pakeitimai, nedarantys įtakos etalono metrologiniam lygiui, įrašomi į etalono pasą.
26. Laboratorija teikia Ūkio ministerijai pasiūlymus dėl etalono tobulinimo, matavimo galimybių išplėtimo ir metrologinio lygio pakeitimo. Etalono tobulinimo sąlygos nustatomos etalono tobulinimo sutartyje.
27. Ūkio ministerija ir laboratorija, vadovaudamosi Tvarkos aprašo 20 ir 21 punktuose nurodytais dokumentais, turi užtikrinti nepertraukiamas ir tinkamas etalono veikimo ir išlaikymo sąlygas, kad etalonas neprarastų patvirtinto metrologinio lygio.
28. Etalonui praradus Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintą metrologinį lygį, laboratorija apie tai praneša Ūkio ministerijai, o ši imasi atitinkamų veiksmų dėl tolesnio etalono veiklos tęstinumo, etalono atitinkamo patobulinimo arba jo panaikinimo.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2014 m. birželio 25 d. nutarimu Nr. 595
MATAVIMO VIENETŲ VALSTYBINIŲ ETALONŲ SĄRAŠAS
1. Matavimo vienetų valstybinių etalonų sąraše išvardijami tie matavimo vienetų valstybiniai etalonai, kurie, atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos poreikius ir ekonomines galimybes, gali būti kuriami ir naudojami valstybinėse etalonų laboratorijose.
2. Lietuvos Respublikai reikalingų matavimo vienetų valstybinių etalonų sąrašą sudaro:
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2014 m. birželio 25 d. nutarimu Nr. 595
MATAVIMO VIENETŲ VALSTYBINIų ETALONŲ LABORATORIJŲ SĄRAŠAS
1. Matavimo vienetų valstybinių etalonų laboratorijų sąraše nurodytų įstaigų matavimo vienetų valstybinių etalonų laboratorijos atlieka funkcijas, nustatytas Lietuvos Respublikos metrologijos įstatymo 6 ir 9 straipsniuose ir kituose su metrologiniu laidavimu susijusiuose teisės aktuose.
2. Matavimo vienetų valstybinių etalonų laboratorijų sąrašą sudaro:
2.1. akcinės bendrovės Vilniaus metrologijos centro valstybinio etalono laboratorija, kuri atsakinga už šių matavimo vienetų valstybinių etalonų kūrimą, tobulinimą, saugojimą ir naudojimą:
2.2. Valstybinio mokslinių tyrimų instituto Fizinių ir technologijos mokslų centro valstybinio etalono laboratorija, kuri atsakinga už šių matavimo vienetų valstybinių etalonų kūrimą, tobulinimą, saugojimą ir naudojimą:
2.3. Lietuvos energetikos instituto valstybinio etalono laboratorija, kuri atsakinga už šių matavimo vienetų valstybinių etalonų kūrimą, tobulinimą, saugojimą ir naudojimą: