Joniškio rajono savivaldybės TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL JONIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS GYVENAMŲJŲ

VIETOVIŲ TVARKYMO IR ŠVAROS

TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO 

 

2007 m. vasario 8 d. Nr. T-13

Joniškis

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo (Žin., 1994, Nr. 55-1049; 2000, Nr. 91-2832) 17 straipsnio 33 punktu, Joniškio rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti pridedamas Joniškio rajono savivaldybės gyvenamųjų vietovių tvarkymo ir švaros taisykles.

2. Pripažinti netekusiu galios Joniškio rajono savivaldybės tarybos 2003 m. gegužės 29 d. sprendimo Nr. T-94 „Dėl Joniškio rajono savivaldybės tarybos 1996 m. balandžio 25 d. sprendimo Nr. 31 priedų naujos redakcijos“ 1.1 ir 1.3 punktus.

 

 

Savivaldybės meras                                                                                                   Alfonsas Lidžius

 

 


 

Joniškio rajono savivaldybės

Tarybos 2007 m. vasario 8 d. sprendimo

Nr. T-13

1 Priedas

 

JONIŠKIO rajono SAVIVALDYBĖS gyvenamųjų vietovių

TVARKYMO IR ŠVAROS TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Joniškio rajono savivaldybės gyvenamųjų vietovių tvarkymo ir švaros taisyklių (toliau – Taisyklės) tikslas yra užtikrinti, kad visos Joniškio rajono savivaldybės gyvenamųjų vietovių teritorijos būtų valomos ir tvarkomos garantuojant sveikas ir saugias bei palankias visuomenės gyvenimo sąlygas ir aplinkos sanitarinę būklę.

2. Šios Taisyklės nustato bendruosius ir specialiuosius tvarkymo ir švaros reikalavimus fiziniams ir juridiniams asmenims įstatymų nustatyta tvarka priskirtose teritorijose bei bendrojo naudojimo teritorijose.

3. Taisyklės privalomos visiems fiziniams ir juridiniams asmenims visoje Joniškio rajono savivaldybės teritorijoje.

4. Taisyklėse vartojamos sąvokos:

4.1. Asmenys – fiziniai ir juridiniai asmenys, įstatymų nustatyta tvarka priskirtų teritorijų savininkai, valdytojai, naudotojai.

4.2. Bendrojo naudojimo teritorijos – tai gatvės, keliai, tiltai, viadukai, autobusų stotelės, pėsčiųjų takai, parkai, skverai, aikštės, kapinės, krantinės, paplūdimiai ir kitos valstybės ar savivaldybės žemės teritorijos.

4.3. Priskirta teritorija – žemės sklypas, įstatymų nustatyta tvarka suformuotas kaip daiktas ir įregistruotas Nekilnojamojo turto registre, arba teritorijos, kurias asmenys naudoja iki jų suformavimo ir įregistravimo Nekilnojamojo turto registre.

4.4. Žemės naudotojas – žemės savininkas arba kitas fizinis ar juridinis asmuo naudojantis žemės sklypą.

4.5. Žemės valdytojas – privačios žemės savininkas arba kitas fizinis ar juridinis asmuo, įstatymų, kitų teisės aktų, teismo sprendimo, sandorių ar kitu įstatymo nustatytu pagrindu įgijęs teisę valdyti privačią žemę, taip pat valstybės ar savivaldybės nuosavybės teisę įgyvendinantis subjektas, kuriam teisės aktų nustatyta tvarka valstybės ar savivaldybės žemė perduota patikėjimo teise.

 

 

II. TERITORIJŲ TVARKYMO IR ŠVAROS REIKALAVIMAI

 

 

5. Asmenys tvarko ir palaiko švarą jiems teisės aktų nustatyta tvarka priskirtose teritorijose patys arba sudaro sutartis su kitais asmenimis dėl tokių darbų atlikimo.

6. Asmenys jiems priskirtose teritorijose privalo:

6.1. valyti ir prižiūrėti kiemus, sklypus;

6.2. išvežti sąšlavas;

6.3. šienauti žaliąją veją, tvarkyti želdinius, kad medžių ar krūmų šakos nebūtų išsikišusios už sklypo ribos, rudenį sugrėbti arba sušluoti lapus, surinkti nukritusias šakas, nušienautą žolę ir lapus nedelsdami sugrėbti bei kompostuoti tam skirtose vietose;

6.4. sutvarkyti nugriautų namų ar kitų statinių teritorijas;

6.5. aptverti arba kitomis priemonėmis užtikrinti, kad nebūtų galima patekti į griūvančius pastatus ar kaupti juose atliekas;

6.6. tvarkyti ir prižiūrėti pastatų fasadus, išmontuoti (nuimti) nesuderintą nustatyta tvarka išorinę vaizdinę reklamą.

7. Ant visų gyvenamųjų namų, visuomeninės paskirties ir gamybinių pastatų fasadų turi būti

pritvirtinti standartiniai numeriai ir vėliavų laikikliai (jų įsigijimu ir tvirtinimu rūpinasi pastatų savininkai).

8. Ant gatvių sankryžose esančių namų turi būti pritvirtintos gatvių pavadinimų lentelės (jas gamina ir tvirtina Joniškio rajono savivaldybės administracijos įpareigotos įmonės).

9. Visi daugiabučių gyvenamųjų namų butų savininkai, nuomininkai, gyventojai privalo laikytis daugiabučių namų savininkų bendrijų bei kitų organizacijų, administruojančių ir eksploatuojančių daugiabučius namus, įstatų ir namo vidaus tvarkos taisyklių.

10. Šunis, kates ir kitus gyvūnus, gyvulius ir naminius paukščius galima laikyti vadovaujantis Joniškio rajono savivaldybės tarybos patvirtintomis Gyvūnų laikymo Joniškio rajone taisyklėmis.

11. Jeigu pastatas (patalpos), statinys, įrenginys ar žemės sklypas priklauso keliems asmenims, prižiūrimos teritorijos tvarkymas priklauso visiems proporcingai pagal valdomą pastato ar sklypo dalį.

12. Prie įmonių, įstaigų, organizacijų pastatų bei nuolatinių ir laikinų prekybos ar paslaugų teikimo vietų šiukšliadėžes pastato asmenys, kuriems šios teritorijos yra priskirtos tvarkyti nustatyta tvarka. Už šiukšliadėžių švarą (plovimą, dezinfekavimą) ir tinkamą jų išvaizdą yra atsakingi asmenys, kurių teritorijoje jos pastatytos.

13. Seniūnai turi teisę priskirti asmenis Joniškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus nustatyta tvarka prižiūrėti teritorijas, jei nenustatomas konkretus jų savininkas ar naudotojas.

14. Asmenims priskirtose teritorijose draudžiama:

14.1. užsiimti bet kokia veikla (įvairių atliekų, maisto produktų kaupimas), kuria teršiama aplinka ar skatinamas parazitų ir graužikų veisimasis;

14.2. deginti lapus, žolę, medžių šakas, statybines, buitines atliekas;

14.3. remontuoti transporto priemones, jeigu jas remontuojant teršiama aplinka, skleidžiamas nemalonus kvapas, trukdomas gyventojų poilsis;

14.4. sandėliuoti statybines medžiagas, malkas, kitas įvairios paskirties laikino naudojimo medžiagas arčiau kaip 1 m nuo kaimyno teritorijos ribos;

14.5. triukšmauti ar kitaip trikdyti kaimynų poilsį, leisti garsiai muziką nuo 22 iki 6 valandos.

 

III. TVARKYMO IR ŠVAROS REIKALAVIMAI ATLIEKANT STATYBOS IR REMONTO, ŽEMĖS DARBUS

 

15. Statybvietes ir įvažiavimus į jas prižiūri statybos darbus atliekančios įstaigos, įmonės ir organizacijos. Jos privalo transportą eksploatuoti taip, kad nebūtų teršiamos gatvės, keliai. Jei atliekant statybos bei kitus darbus užteršiamos aplinkinės gatvės, keliai, darbus atliekančios įstaigos, įmonės ir organizacijos privalo jas valyti. Jei statybos darbus atliekančios organizacijos, negali gatvės ar kelių valyti, jie privalo sudaryti sutartį su tas paslaugas teikiančia įmone, įstaiga dėl gatvės, kelio valymo ir sąšlavų išvežimo visam statybos laikotarpiui.

16. Statybos darbus atliekančios organizacijos, prieš pradėdamos statybos, montavimo, remonto ir priežiūros darbus, susijusius su kasinėjimu, gavusios leidimą atlikti šiuos darbus, nukasa augalinį sluoksnį (ne plonesnį kaip 25 cm storio), o baigusios darbus atstato žaliųjų plotų teritoriją, jei per statybas sugadina greta statybos aikštelių esančių gatvių, šaligatvių dangą, sunaikina želdynus, gėlynus, medžius, juos atkuria savo lėšomis.

17. Statant ir remontuojant namus, butus, kitas patalpas, susikaupusias atliekas ir laužą iš statybos vietų į surinkimo punktus išveža darbus atliekantys asmenys, kurie privalo turėti pažymas apie statybos ir remonto atliekų išvežimą į statybos atliekų tvarkymo vietas. Statybinės atliekos turi

būti nedelsiant sutvarkytos ir išvežtos ne rečiau kaip kartą per 10 dienų, baigus darbus teritorija turi būti nedelsiant sutvarkyta.

18. Asmenys, kurių teritorijose dėl tam tikrų aplinkybių yra užsilikusių ūkiškai netvarkingų, nebaigtų statyti pasibaigus statybos leidimo terminui pastatų, privalo juos užkonservuoti, estetiškai sutvarkyti išorę arba nugriauti ir sutvarkyti teritorijas.  Savininko neturintys pastatai turi būti nugriauti arba perimti savivaldybės nuosavybėn įstatymų nustatyta tvarka.

19. Žemės ūkio darbus atliekantys asmenys privalo saugoti, negadinti ir neteršti greta esančių bendro naudojimo objektų ir teritorijų (kelių, jų šlaitų, gatvių, pėsčiųjų takų, žaliųjų zonų), sugadinę nedelsdami atstatyti pirmykštę padėtį, išvalyti užterštus plotus.

 

IV. BENDROJO NAUDOJIMO TERITORIJŲ TVARKYMO IR ŠVAROS

REIKALAVIMAI

 

20. Joniškio rajono savivaldybės administracija organizuoja ir koordinuoja bendrojo naudojimo teritorijų tvarkymą ir priežiūrą.

21. Tvarkant ir prižiūrint gatves privaloma:

21.1. pasnigus arba apledėjus dangoms valymo darbus organizuoti taip, kad būtų užtikrintas nepertraukiamas ir saugus transporto bei pėsčiųjų eismas;

21.2. prasidėjus plikšalai pagrindines miestų gatves pabarstyti ledą tirpdančiomis priemonėmis per 4 valandas. Pirmiausia barstomos sankryžos, perėjos, nuovažos, viešojo transporto stotelės;

21.3. nustojus snigti, sniegą tuoj pat bet kuriuo dienos metu valyti ir kaupti taip, kad netrukdytų pėstiesiems ir transportui, barstyti smėlį bei kitas sniegą ar ledą tirpdančias priemones  perėjose, sankryžose ir gatvėse, kuriomis važiuoja viešasis transportas, kad būtų užtikrintas jo nepertraukiamas eismas, taip pat viešojo transporto stotelėse;

21.4. kaupiant sniegą, palikti ne mažesnes kaip 4 metrų įvažas į kiemus;

21.5. valant šaligatvius, sniegą ar smėlį kaupti ant šaligatvio krašto;

21.6. valyti nuo lietaus kanalizacijos šulinių grotelių ledą ir sniegą;

21.7. po žiemos nutirpus sniegui ir ledui, surinkti ir išvežti gatvių priežiūros atliekas ir sąšlavas.

22. Tvarkant ir prižiūrint bendrojo naudojimo teritorijas privaloma:

22.1. rinkti šiukšles, valyti sąnašas, šienauti žaliąsias vejas, tvarkyti želdinius, rudenį sugrėbti arba sušluoti lapus, surinkti nukritusias šakas (nušienautą žolę, lapus sugrėbti ir kompostuoti tam skirtose vietose);

22.2. žiemą laiku valyti sniegą, barstyti smėlį ir sniegą ar ledą tirpdančias priemones, šalinti ledą eismui skirtose teritorijose, nuo gyvenamųjų namų bei kitų pastatų stogų, lietaus vamzdžių ir balkonų;

22.3. druskos ir smėlio mišinį laikyti jam skirtose dėžėse (konteineriuose);

22.4. nustojus snigti, sniegą tuoj pat bet kuriuo dienos metu valyti ir kaupti taip, kad netrukdytų pėstiesiems ir transportui;

22.5. valant šaligatvius, sniegą ar smėlį kaupti ant šaligatvio krašto. Kaupiant sniegą, turi būti palikta ne mažesnė kaip 4 metrų įvaža į kiemą;

22.6. valyti nuo lietaus kanalizacijos šulinių grotelių ledą ir sniegą;

22.7. valant nuo gyvenamųjų namų bei pastatų stogų ir balkonų ledą, sniegą ir varveklius laikytis darbo saugos reikalavimų: aptverti pavojingą teritoriją, nesugadinti stogų dangos, ryšių ir elektros laidų, apsaugos įrangos, laidų, šviestuvų ir televizijos antenų, želdinių, statinių fasadų;

22.8. vežti sniegą bei smėlį į tam tikslui skirtas vietas (sniego sąvartynus) prieš tai suderinus su atitinkamomis tarnybomis.

23. Transporto priemonių savininkai privalo valyti teritoriją 5 metrų spinduliu aplink savo transporto priemones, jei jos laikomos gatvėse, aikštėse ar kitose bendro naudojimo teritorijose. Tokių transporto priemonių savininkai turi imtis priemonių, užtikrinančių bendro naudojimo teritorijų tvarkytojams, prižiūrintiems gatves ir kitas teritorijas, netrukdomai valyti ir prižiūrėti šias teritorijas.

24. Bendrojo naudojimo teritorijose draudžiama:

24.1. sandėliuoti statybines ir kitas medžiagas, malkas ir kitus daiktus ant kelių, gatvių, šaligatvių, želdynų, teršti juos statybinėmis atliekomis, gruntu ir kitais nešvarumais;

24.2. ardyti arba gadinti kelius, gatves, šaligatvius, dviračių ir pėsčiųjų takus ir želdynus;

24.3. naudoti medžiagas ir įrankius, gadinančius gatvių, šaligatvių asfaltbetonio ir betono dangą, gatvių ženklus bei kitus gatvių priklausinius;

24.4. šluoti sąšlavas į lietaus kanalizacijos bei kitus požeminių inžinerinių tinklų šulinius, pilti į juos paplavas, purvą, pelenus, smėlį, sniegą, mesti ledą ir kitas atliekas;

24.5. sušluoti šiukšles po krūmais, ant žaliųjų vejų bei gėlynų;

24.6. krauti sniegą arčiau kaip 10 m atstumu nuo autobusų stotelių, gatvių sankryžų, arčiau kaip 4 m nuo pėsčiųjų perėjos ženklo pagal eismo kryptį, ant įvairių komunikacijų šulinių, žaliųjų vejų, medžių;

24.7. krauti sniegą arčiau kaip 1 m nuo apšvietimo stulpų;

24.8. sniegą ir ledą, sumaišytą su žvyru ir smėliu, nuo šaligatvių ir pėsčiųjų takų mesti į transporto važiuojamąją kelio dalį;

24.9. užsiimti bet kokia veikla (įvairių atliekų, maisto produktų kaupimas), kuri terštų aplinką ar skatintų parazitų ar graužikų veisimąsi;

24.10. laužyti ir gadinti inventorių, įrenginius ir pastatus;

24.11. rašinėti, braižyti, piešti ant pastatų, tvorų ir kitų statinių, išskyrus savivaldybės administracijos nurodytas vietas;

24.12. savavališkai įrengti technines eismo reguliavimo priemones (kelio ženklus, kelių ženklinimą ir kt.) bendrojo naudojimo teritorijose be Joniškio rajono savivaldybės nustatyta tvarka išduoto leidimo;

24.13. statyti, įrengti laikinus statinius ar įrenginius neturint nustatyta tvarka suderinto projekto ar statybos leidimo (jeigu jis reikalingas);

24.14. važinėti po želdynus (išskyrus aptarnaujantį transportą), statyti bei laikyti transporto priemones žaliuosiuose plotuose;

24.15. laužyti ir kirsti medžius, krūmus, jų šakas, lapus bei žiedus, mindžioti gėlynus, skinti bei rauti gėles ir ardyti veją;

24.16. kabinti ant medžių sūpuokles ir skalbinius, kalti vinimis ar kitaip tvirtinti prie medžių bet kokius įrenginius;

24.17. tvirtinti skelbimus ar kitokią informaciją ant medžių, stulpų, pastatų ir statinių bei kitose šiam tikslui nenumatytose vietose;

24.18. įrengti (kabinti, statyti, klijuoti, dažyti ar kitaip tvirtinti) reklamines iškabas, plakatus, reklaminius įrenginius be projektų ir leidimų, suderintų Joniškio rajono savivaldybės nustatyta tvarka;

24.19. sodinti medžius, įrengti gėlynus ir kitus želdinius nesuderinus su Joniškio rajono savivaldybės administracijos Kraštotvarkos ir architektūros skyriumi;

24.20. dėti gėles ir vainikus žmonių žūties vietose gatvėse ir ant šaligatvių;

24.21. naudoti bendrojo naudojimo teritorijose esančius žaliuosius plotus daržams;

24.22. deginti lapus, žolę, medžių šakas, statybines, buitines ir kitas atliekas;

24.23. kūrenti laužus ne tam pritaikytose vietose;

24.24. ganyti gyvulius, paleisti paukščius ir šunis;

24.25. palikti nesurinktas vedžiojamų naminių gyvūnų (šunų, arklių ar kt.) išmatas,  priterštus namų koridorius, kitas bendrojo naudojimo vietas, transporto priemones;

24.26. žaisti sportinius ar kitokius žaidimus, taip pat važinėti riedučiais ir riedlentėmis tam nepritaikytose vietose, jei tai kelia grėsmę žmonių saugumui ar gali būti padaryta žala;

24.27. važiuoti motorinėmis transporto priemonėmis ir mopedais šaligatviais, pėsčiųjų takais, žaliuosiuose plotuose, statyti transporto priemones ant vejos ar šaligatvio, išskyrus Kelių eismo taisyklėse numatytus atvejus;

24.28. statyti palapines, rengti įvairius žaidimus ir šokius, organizuoti renginius, nesuderinus su Joniškio rajono savivaldybės administracija;

24.29. be Joniškio rajono savivaldybės administracijos leidimo prekiauti ar teikti paslaugas viešose vietose;

24.30. prašyti išmaldos;

24.31. rinkti aukas už muzikavimą ar kitokius pasirodymus gatvėse ir aikštėse;

24.32. triukšmauti ar kitaip trikdyti kaimynų poilsį, leisti garsiai muziką nuo 22 iki 6 valandos;

24.33. remontuoti transporto priemones, jeigu jų remonto metu teršiama aplinka, skleidžiamas nemalonus kvapas, trukdomas gyventojų poilsis;

24.34. išpilti kurą, tepalus, kitus techninius skysčius arba palikti netvarkingą transporto priemonę, teršiančią aplinką;

24.35. plauti automobilius ne tam skirtose vietose;

24.36. laikyti įvairią techniką, neeksploatuojamas, techniškai netvarkingas, paliktas be priežiūros transporto priemones ar jų dalis, išskyrus specialiai įrengtose aikštelėse.

 

V. ATLIEKŲ TVARKYMO REIKALAVIMAI

 

25. Visi atliekų turėtojai – individualių namų valdų, daugiabučių namų butų, sodų ir garažų valdų savininkai, įmonės, įstaigos, organizacijos ir būstą administruojančios įmonės privalo vadovautis Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymu.

26. Tvarkant atliekas draudžiama:

26.1. užkasti statybinį laužą ir šiukšles;

26.2. vežti sąšlavas, šiukšles, įvairias atliekas, metalo bei statybinį laužą į laukus, miškus bei kitas ne tam skirtas vietas;

26.3. į buitinių atliekų konteinerius pilti sąšlavas, skystas atliekas, naminių gyvūnų išmatas, nuodingas medžiagas;

26.4. į buitinių atliekų konteinerius krauti medžių ir krūmų šakas bei lapus, nupjautą žolę, stambiagabarites atliekas;

26.5. į buitinių nuotekų šulinius versti statybinį bei metalo laužą, šlaką, pelenus;

26.6. deginti atliekas konteineriuose ir tam tikslui nepritaikytose vietose;

26.7. pilti į lietaus ir buitinių nuotekų šulinius vandenį, kuriame yra naftos produktų arba kitokių kenksmingų bei užsidegančių medžiagų;

26.8. sandėliuoti atliekas asmenims priskirtose ir bendrojo naudojimo teritorijose bei gatvėse.

 

VI. PAPLŪDIMIAI

 

27. Paplūdimio teritorijoje būtina pastatyti šiukšlių dėžių ir viešųjų tualetų. Atstumas nuo viešųjų tualetų iki maudymosi vietų turi būti ne mažesnis kaip 50 m.

28. Paplūdimių teritorijose statyti automobilius galima tik tam skirtose vietose, kitose vietose prie vandens telkinių transporto priemonės statomos ne arčiau kaip 25 m.

29. Žmonių maudymosi vietose griežtai draudžiama:

29.1. skalbti;

29.2. maudyti gyvūnus.

30. Draudžiama teršti atliekomis, kitokiais nešvarumais (statybiniu laužu, automobilių dalimis ir kt.) vandens telkinius bei jų apsaugines zonas.

31. Draudžiama vandens telkiniuose ir greta jų plauti transporto priemones.

 

VII. ATSAKOMYBĖ UŽ TAISYKLIŲ PAŽEIDIMUS

 

32. Šių taisyklių laikymąsi kontroliuoja pagal kompetenciją Joniškio policijos komisariato,

Joniškio rajono savivaldybės administracijos atstovai. Asmenys, pažeidę šias taisykles, atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

33. Administracinė nuobauda neatleidžia asmens nuo prievolės laikytis šių taisyklių ir pašalinti esantį pažeidimą.