Joniškio rajono savivaldybės
TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL SOCIALINIO DARBO SU SOCIALINĖS RIZIKOS ŠEIMOMIS IR VAIKAIS TVARKOS APRAŠO patvirtinimo
2010 m. vasario 4 d. Nr. T-24
Joniškis
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo (Žin., 1994, Nr. 55-1049; 2008, Nr. 113-4290) 6 straipsnio 12 punktu,Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo (Žin., 2006, Nr. 17-589) 13 straipsniu, Socialinių paslaugų katalogu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-93 (Žin., 2006, Nr. 43-1570; 2008, Nr. 2-72; 2009, Nr. 83-3450), Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašu ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodika, patvirtintais Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 (Žin., 2006, Nr. 43-1571), Darbo su socialinės rizikos šeimomis metodinėmis rekomendacijomis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2003 m. gruodžio 17 d. įsakymu Nr. A1-207 (Žin., 2004, Nr. 9-254), Socialinės rizikos vaiko ar likusio be tėvų globos vaiko socialinės globos poreikio nustatymo metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. A1-179 (Žin., 2006, Nr. 73-2795), Joniškio rajono savivaldybės taryba nusprendžia
patvirtinti Socialinio darbo su socialinės rizikos šeimomis ir vaikais tvarkos aprašą (pridedama).
Savivaldybės meras RomaldasGadeikis
PATVIRTINTA
Joniškio rajono savivaldybės tarybos
2010 m. vasario 4 d. sprendimu Nr. T-24
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Socialinio darbo su socialinės rizikos šeimomis ir vaikais tvarkos aprašas (toliau – tvarkos aprašas) nustato socialinių paslaugų poreikį nustatančius subjektus, paslaugų teikimo organizavimą, sprendimų dėl paslaugų skyrimo, jų nutraukimo ir keitimo priėmimo procedūrą, reikalavimus socialiniams darbuotojams, teikiantiems socialinę priežiūrą socialinės rizikos šeimoms ir vaikams Joniškio rajono savivaldybėje.
2. Pagrindinės sąvokos:
2.1. Socialinės rizikos šeima – šeima, kurioje auga vaikų iki 18 metų ir kurioje bent vienas iš tėvų piktnaudžiauja alkoholiu, narkotinėmis, psichotropinėmis ar toksinėmis medžiagomis, yra priklausomas nuo azartinių lošimų, dėl socialinių įgūdžių stokos nemoka ar negali tinkamai prižiūrėti vaikų, naudoja prieš juos psichologinę, fizinę ar seksualinę prievartą, gaunamą valstybės paramą naudoja ne šeimos interesams, todėl iškyla pavojus vaikų fizinei, protinei, dvasinei, dorovinei raidai ir saugumui. Socialinės rizikos šeimai priskiriama ir šeima, kurios vaikui įstatymų nustatyta tvarka yra nustatyta laikinoji globa (rūpyba).
2.2. Vaiko laikinoji globa (rūpyba) – tai laikinai likusio be tėvų globos vaiko, įstatymų nustatyta tvarka patikėto fiziniam arba juridiniam asmeniui, priežiūra, auklėjimas ir ugdymas, kitų jam tinkamai dvasiškai ir fiziškai augti sąlygų sudarymas ir palaikymas, jo asmeninių, turtinių teisių ir teisėtų interesų gynimas ir atstovavimas jiems.
2.3. Socialinės rizikos suaugęs asmuo – darbingo amžiaus asmuo, esantis socialiai atskirtas dėl to, kad elgetauja, valkatauja, piktnaudžiauja alkoholiu, narkotinėmis, psichotropinėmis ar toksinėmis medžiagomis, yra priklausomas nuo azartinių lošimų, yra įsitraukęs ar linkęs įsitraukti į nusikalstamą veiklą, yra patyręs ar kyla pavojus patirti psichologinę, fizinę ar seksualinę prievartą, smurtą šeimoje ir yra iš dalies ar visiškai netekęs gebėjimų savarankiškai rūpintis asmeniniu (šeimos) gyvenimu ir dalyvauti visuomenės gyvenime.
2.4. Socialinės rizikos vaikas – vaikas iki 18 metų, kuris valkatauja, elgetauja, nelanko mokyklos ar turi elgesio problemų mokykloje, piktnaudžiauja alkoholiu, narkotinėmis, psichotropinėmis ar toksinėmis medžiagomis, yra priklausomas nuo azartinių lošimų, yra įsitraukęs ar linkęs įsitraukti į nusikalstamą veiką, yra patyręs ar kyla pavojus patirti psichologinę, fizinę ar seksualinę prievartą, smurtą šeimoje ir dėl šių priežasčių jo galimybės ugdytis ir dalyvauti visuomenės gyvenime yra ribotos.
3. Kitos šiame tvarkos apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme (Žin., 2006, Nr. 17-589) ir kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose socialines paslaugas, apibrėžtas sąvokas.
4. Socialinių paslaugų poreikis vertinamas atsižvelgiant į šeimos narių socialinius įgūdžius ir motyvaciją kurti saugią, sveiką ir darnią aplinką savo namuose, šeimoje, palaikyti socialinius ryšius su visuomene ir užtikrinti šeimoje augančių vaikų visapusišką raidą vadovaujantis teisės aktais, reglamentuojančiais darbo su socialinės rizikos šeimomis ir vaiko laikinosios ir nuolatinės globos (rūpybos) organizavimą. Teikiant socialines paslaugas socialinės rizikos šeimai, turi būti užtikrinamas ir socialinių paslaugų teikimas vaikams.
II. SUBJEKTAI, NUSTATANTYS SOCIALINĖS RIZIKOS ŠEIMOS SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKĮ
5. Socialinės rizikos šeimos socialinių paslaugų poreikį nustato Joniškio rajono savivaldybės administracijos seniūnijos, kurioje šeima gyvena, socialinio darbo organizatorius (toliau – socialinio darbo organizatorius).
6. Socialinės rizikos šeimos socialinių paslaugų poreikį socialinių paslaugų teikimo laikotarpiu pasikeitus aplinkybėms ir ne rečiau kaip kartą per metus peržiūri viešosios įstaigos (toliau – VšĮ) Joniškio socialinių paslaugų ir užimtumo centro socialinis darbuotojas, paskirtas teikti socialinės priežiūros paslaugas tam tikros seniūnijos teritorijoje (toliau – socialinis darbuotojas).
III. SOCIALINIŲ PASLAUGŲ TEIKIMAS
7. Joniškio rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrius (toliau – VTAS) raštu informuoja šeimą, seniūnijas, Joniškio rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių (toliau – Socialinės paramos skyrius) apie šeimos įrašymą į socialinės rizikos šeimų, auginančių vaikus, apskaitą ir šeimos socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir paslaugų organizavimo būtinumą.
8. Socialinio darbo organizatorius:
8.1. vadovaudamasis socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 patvirtintu Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašu (Žin., 2006, Nr. 43-1571), įvertina asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį;
9. Socialinės paramos skyriaus vedėjas, vadovaudamasis teisės aktais, priima sprendimą dėl socialinių paslaugų ir specialiosios pagalbos priemonių skyrimo.
10. Sprendimas dėl socialinių paslaugų skyrimo ar nutraukimo ir socialinės rizikos asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo forma perduodami VšĮ Joniškio socialinių paslaugų ir užimtumo centrui.
11. Socialinis darbuotojas:
11.1. vadovaudamasis socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. A1-179 patvirtinta Socialinės rizikos vaiko ar likusio be tėvų globos vaiko socialinės globos poreikio nustatymo metodika, per 14 kalendorinių dienų įvertina socialinės rizikos vaiko socialinės globos poreikį, raštu informuoja VTAS apie priimtą sprendimą dėl socialinės priežiūros paslaugų teikimo socialinės rizikos šeimai, vaikui;
11.2. renka ir kaupia informaciją apie socialinės rizikos šeimų, vaikų problemas ir socialinę aplinką;
11.3. telkia pedagogus, socialinius pedagogus, psichologus ir kitus specialistus darbui su socialinės rizikos šeimomis, vaikais;
11.4. bendradarbiauja su VTAS specialistais, vaikų globos namų pedagogais ir socialiniais darbuotojais, kitų socialinių paslaugų įstaigų darbuotojais;
13. Socialinis darbuotojas sudaro socialinės rizikos asmens (šeimos) bylą, kurioje kaupiama
13.1. asmens (šeimos) socialiniųpaslaugųporeikiovertinimo forma (LietuvosRespublikossocialinėsapsaugosirdarboministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymo Nr. A1-94 (Žin., 2006, Nr. 43-1571) priedas);
13.3. apsilankymo šeimoje pažyma (2 priedas), kurioje turi būti pateikta išsami informacija apie šeimos gyvenimo sąlygas apsilankymų metu, pozityvius ir negatyvius pokyčius šeimoje;
14. Socialinis darbuotojas socialinės rizikos šeimą lanko pagal poreikį, bet ne rečiau kaip vieną kartą per 1 mėnesį.
15. Socialinis darbuotojas reaguoja į pokyčius šeimoje ir teikia informaciją VTAS apie vaikų teisių pažeidimus šeimoje ar motyvuotus siūlymus dėl šeimos išbraukimo iš socialinės rizikos šeimų apskaitos.
16. Socialinis darbuotojas 2 kartus per metus (iki birželio 30 d. ir gruodžio 30 d.) raštu informuoja VTAS ir Socialinės paramos skyrių apie socialinės rizikos šeimų, kurioms teikiamos paslaugos skaičių, joms teikiamas paslaugas, paslaugų teikimo trukmę, paaiškina socialinės rizikos šeimų skaičiaus didėjimo arba mažėjimo priežastis.
17. Pasiekęs individualaus darbo su asmeniu (šeima) plane iškeltus tikslus ir uždavinius, socialinis darbuotojas rašo socialinės rizikos asmens įvertinimą ir rekomendaciją dėl socialinių paslaugų sustabdymo ar nutraukimo ir pateikia VTAS.
18. Joniškio rajono savivaldybės administracijos direktoriui priėmus sprendimą dėl šeimos išbraukimo iš socialinės rizikos šeimų auginančių vaikus apskaitos, VTAS raštu informuoja šeimą, VšĮ Joniškio socialinių paslaugų ir užimtumo centrą, seniūniją, Socialinės paramos skyrių.
19. Socialinės paramos skyriaus vedėjas, vadovaudamasis teisės aktais, priima sprendimą dėl socialinių paslaugų teikimo asmeniui (šeimai) nutraukimo.
20. Socialinės paramos skyriaus vedėjo sprendimas dėl socialinių paslaugų nutraukimo pateikiamas VšĮ Joniškio socialinių paslaugų ir užimtumo centrui,VTAS.
21. VšĮ Joniškio socialinių paslaugų ir užimtumo centras koordinuoja socialinių paslaugų teikimą socialinės rizikos asmenims (šeimoms), organizuoja socialinių darbuotojų metodinius susirinkimus.
IV. SOCIALINĖS RIZIKOS AR LIKUSIO BE TĖVŲ GLOBOS VAIKO SOCIALINĖS GLOBOS ORGANIZAVIMAS
23. Kai bendrųjų socialinių paslaugų ir socialinės priežiūros socialinės rizikos vaikui nepakanka, socialinis darbuotojas:
24.1. vadovaudamasis socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. A1-179 patvirtinta Socialinės rizikos vaiko ar likusio bet tėvų globos vaiko socialinės globos poreikio nustatymo metodika (Žin., 2006, Nr. 73-2795) nustato socialinės rizikos vaiko socialinės globos poreikį;
24.2. kreipiasi į Socialinės paramos skyrių dėl socialinių paslaugų rūšies pakeitimo ir pateikia:
24.2.1. socialinės rizikos vaiko asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją (gimimo liudijimą, pasą, asmens tapatybės kortelę, leidimą laikinai gyventi Lietuvoje (ne ES valstybės narių piliečiams);
24.2.3. neįgaliojo (invalido) pažymėjimą (neįgalumo nustatymo pažymą) ar specialiojo poreikio nustatymo pažymos, jeigu vaikui yra nustatytanegalia, kopiją;
25. Kai socialinės globos paslaugos reikalingos likusiam be tėvų globos vaikui, kuriam teisės aktų nustatyta tvarka yra nustatyta laikinoji ar nuolatinė globa, socialinės globos poreikis nevertinamas.
___________________________
Socialinio darbo su socialinės rizikos
šeimomis ir vaikais tvarkos aprašo
1 priedas
(Socialinio šeimos paso forma)
SOCIALINIS ŠEIMOS PASAS
Šeimos nariai: ..............................................................................................................................
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
Data: ............................................................................................................................................
Pildė:............................................................................................................................................
(pareigos, vardas, pavardė)
1. Šeimos sudėtis (pažymėti X)
1 vaikas |
2 vaikai |
3 vaikai |
4 ir daugiau |
Kita (patėvis, močiutė ir kt.) |
|
|
|
|
|
3. Tėvų užimtumas (pažymėti X)
Tėvai |
Dirba |
Nedirba |
Pensininkas/ neįgalumas |
Registruoti darbo biržoje |
Neregistruoti darbo biržoje |
Atsitiktiniai uždarbiai |
Kita |
Motina |
|
|
|
|
|
|
|
Tėvas |
|
|
|
|
|
|
|
Kiti duomenys |
|
|
|
|
|
|
|
4. Buitinės gyvenimo sąlygos
|
Pažymėti X |
Pastabos |
Gyvenamasis plotas |
|
|
Gyventojų skaičius (įrašyti) |
|
|
Atskira darbo vieta vaikams |
|
|
Atskiras miegamojo kambarys vaikams |
|
|
Reikalingas kapitalinis remontas |
|
|
Reikalingas dalinis remontas |
|
|
Reikalingas kitas gyvenamasis plotas (gyvena kelios šeimos) |
|
|
______________________
Socialiniodarbosusocialinėsrizikos
šeimomisirvaikaistvarkosaprašo
2 priedas
(Apsilankymošeimojepažymos forma)
APSILANKYMO ŠEIMOJE PAŽYMA
20____m._________mėn.___d.
Apsilankymo tikslas:_______________________________________________________________
Gyvenamoji vieta:_________________________________________________________________
Apsilankymometunustatyta:
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Išvadosirpasiūlymai: _______________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Socialinisdarbuotojas ______________________ ________________________________
(parašas) (vardas, pavardė)
_________________________
Socialinio darbo su socialinės rizikos
šeimomis ir vaikais tvarkos aprašo
3 priedas
(Individualaus pagalbos šeimai plano forma)
INDIVIDUALUS PAGALBOS ŠEIMAI PLANAS
Šeimos pavardė:
Pildymo data:
I. Plano įgyvendinimo trukmė: nuo _______ iki _______
IV. Pagalbos uždaviniai:____________________________________________________
________________________________________________________________________
V. Veiksmų planas:________________________________________________________
________________________________________________________________________
Socialinio darbuotojo veiksmai |
1. |
2. |
3. |
4. |
5. |
6. |
Numatomas apsilankymų skaičius per mėnesį
Socialinis darbuotojas ___________________ _____________________________
(parašas) (vardas, pavardė)
___________________________