KRETINGOS RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS NEPASITURINTIEMS KRETINGOS RAJONO SAVIVALDYBĖS  GYVENTOJAMS TEIKIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2013 m. birželio 27 d. Nr. T2-185

Kretinga

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo (Žin., 1994, Nr. 55-1049; 2008, Nr.113-4290) 16 straipsnio 2 dalies 38 punktu ir 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo (Žin., 2003, Nr. 73-3352; 2006, Nr. 130-4889; 2013, Nr. 57-2861) 20, 21 straipsniais, 22 straipsnio 2 dalies 2 punktu, 23 straipsnio 4 dalimi, Kretingos rajono savivaldybės taryba  n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems Kretingos rajono savivaldybės gyventojams teikimo tvarkos aprašą (pridedama).

2.  Pripažinti netekusiu galios Kretingos rajono savivaldybės tarybos 2012 m. vasario 23 d. prendimą Nr.T2-63 „Dėl piniginės socialinės paramos nepasiturintiems Kretingos rajono savivaldybės gyventojams teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

3. Šis sprendimas gali būti skundžiamas Administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

Savivaldybės meras                                                                                                     Juozas Mažeika

 

 

 

 

PATVIRTINTA

Kretingos rajono savivaldybės

tarybos 2013 m. birželio 27 d.

sprendimu Nr. T2-185

 

 

PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS NEPASITURINTIEMS KRETINGOS RAJONO SAVIVALDYBĖS GYVENTOJAMS TEIKIMO TVARKOS APRAŠAS

 

1. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems Kretingos rajono savivaldybės gyventojams teikimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja piniginės socialinės paramos skyrimo ir mokėjimo tvarką, pagrindus, kuriems esant piniginė socialinė parama didinama, mažinama, sustabdomas, nutraukiamas ar atnaujinamas jos mokėjimas, socialinės pašalpos teikimo nepinigine forma būdus, piniginę socialinę paramą gaunančių asmenų teises ir pareigas, Socialinių reikalų ir sveikatos  skyriaus teises ir pareigas įgyvendinant Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymą.

2. Šis Aprašas taikomas asmenims, deklaravusiems gyvenamąją vietą ar nuomojantiems būstą Kretingos rajono savivaldybės teritorijoje arba įtrauktiems į Kretingos rajono savivaldybės gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą.

3. Piniginė socialinė parama teikiama vadovaujantis Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo nuostatomis (toliau – Įstatymas) ir šiuo Aprašu. Šiame Apraše vartojamos sąvokos atitinka Įstatyme ir kituose teisės aktuose vartojamas sąvokas.

 

II. PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS RŪŠYS

 

4. Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams (toliau – piniginė socialinė parama) rūšys yra šios:

4.1. socialinė pašalpa;

4.2. būsto šildymo išlaidų, geriamojo vandens išlaidų ir karšto vandens išlaidų kompensacijos ( toliau – kompensacijos).

 

III. KREIPIMASIS DĖL PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS

 

5. Dėl piniginės socialinės paramos skyrimo bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo kreipiasi pagal deklaruotą gyvenamąją vietą į šiuos Kretingos rajono savivaldybės administracijos padalinius:

5.1. Kretingos  miesto gyventojai kreipiasi į Kretingos rajono savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos skyrių (toliau – Socialinių reikalų ir sveikatos skyrius);

5.2. kaimo vietovių gyventojai kreipiasi į Kretingos rajono savivaldybės administracijos seniūnijas (toliau – seniūnijos);

5.3. asmenys be nuolatinės gyvenamosios vietos, kurie savo gyvenamąją vietą deklaruoja Kretingos rajono savivaldybėje, kreipiasi pagal savo faktinę gyvenamąją vietą į Kretingos  rajono savivaldybės administracijos padalinius;

5.4. asmenys, nuomojantys būstą, kreipiasi į savivaldybės administracinį padalinį, kurio teritorijoje yra nuomojamas būstas.

6. Kreipdamasis dėl piniginės socialinės paramos, asmuo pateikia asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtintos formos prašymą-paraišką ir jos priedus, kuriuose nurodo piniginės socialinės paramos skyrimui ir apskaičiavimui būtinus duomenis apie:

– save ir bendrai gyvenančius asmenis;

– veiklos pobūdį;

– turimą turtą;

– gaunamas pajamas;

– kitą piniginei socialinei paramai gauti būtiną informaciją.

7. Prie prašymo-paraiškos pridedamos bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens pažymos apie pajamas, gautas per 3 praėjusius mėnesius iki mėnesio, nuo kurio skiriama piniginė socialinė parama, arba, jei pajamų šaltinis yra pasikeitęs arba tą mėnesį, nuo kurio skiriama piniginė socialinė parama, yra gauta vienkartinė išmoka ar iš karto už du ir daugiau mėnesių išmokėtos kas mėnesį gaunamos pajamos, pajamas to mėnesio, nuo kurio prašoma skirti piniginę socialinę paramą, išskyrus atvejus, kai Socialinių reikalų ir sveikatos skyrius duomenis gauna iš valstybės ir žinybinių registrų bei valstybės informacinių sistemų, kaip nurodoma Įstatymo 17 straipsnyje. Visų prašyme-paraiškoje ir jos prieduose pateiktų duomenų teisingumą prašymą-paraišką pateikęs asmuo patvirtina savo parašu.

8. Prašymą-paraišką pateikęs asmuo, pateikia duomenis apie mėnesio, einančio prieš prašymo-paraiškos pateikimo mėnesį, paskutinę dieną turimą turtą, nurodytą Įstatymo 14 straipsnyje, ir tai patvirtinančius dokumentus, išskyrus atvejus, kai Socialinių reikalų ir sveikatos skyrius duomenis gauna iš valstybės ir žinybinių registrų bei valstybės informacinių sistemų. Šie duomenys, nesant pasikeitimų, pateikiami kas 12 mėnesių. Šiam terminui pasibaigus, socialinės paramos teikimo laikotarpiu iki paramos teikimo laikotarpio pabaigos naujų duomenų apie turimą turtą pateikti nereikia.

9. Įsiskolinusieji už būsto šildymą, karštą ir (ar) geriamąjį vandenį, kreipdamiesi dėl būsto šildymo išlaidų, išlaidų už karštą vandenį ir (ar) geriamąjį vandenį kompensacijų, turi pateikti sudarytą su energijos, kuro, vandens tiekėjais sutartį dėl skolos apmokėjimo.

10. Turto vertę nustato Socialinių reikalų ir sveikatos skyrius, vadovaudamasis Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos parengta metodika ir Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtintomis žemės ūkio produkcijos sąlyginėmis vertėmis.

11. Specialistas gautą prašymą-paraišką piniginei socialinei paramai gauti užregistruoja prašymo-paraiškos pateikimo dieną ir prašymą-paraišką pateikusiam asmeniui įteikia informacinį lapelį. Jeigu pateikti ne visi reikiami dokumentai, prašymą-paraišką pateikęs asmuo apie trūkstamus dokumentus informuojamas iš karto. Piniginei socialinei paramai gauti trūkstami dokumentai pateikiami ne vėliau kaip per mėnesį nuo prašymo-paraiškos pateikimo dienos, išskyrus atvejus, kai pajamos piniginei socialinei paramai gauti apskaičiuojamos, kaip nurodoma Įstatymo 18 straipsnio 1 dalies 2 punkte. Kai pajamos piniginei socialinei paramai gauti apskaičiuojamos kaip nurodoma Įstatymo 18 straipsnio 1 dalies 2 punkte, piniginei socialinei paramai gauti trūkstami dokumentai pateikiami ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo prašymo-paraiškos pateikimo dienos. Asmeniui nustatytu laiku nepateikus trūkstamų dokumentų, Socialinių reikalų ir sveikatos skyriaus vedėjas priima sprendimą neteikti piniginės socialinės paramos, kartu asmeniui grąžinant jo pateiktus dokumentus, o jo byloje paliekamos šių dokumentų kopijos.

 

IV. SOCIALINĖS PINIGINĖS PARAMOS SKYRIMAS

 

12. Socialinė pašalpa skiriama 3 mėnesiams nuo prašymo-paraiškos pateikimo mėnesio pirmos dienos, jeigu kreipimosi  ir sprendimo priėmimo metu bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo turi teisę į šią pašalpą. Piniginė socialinė parama gali būti skiriama trumpesniam negu 3 mėnesių laikotarpiui, jei yra žinoma, kad per tą laikotarpį bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo neteks teisės į piniginę socialinę paramą arba piniginės socialinės paramos dydis pasikeis (dėl bendrai gyvenančių asmenų sudėties arba vieno gyvenančio asmens šeiminės padėties, pajamų šaltinio (bet ne jo dydžio) pasikeitimo, bendrai gyvenančiam asmeniui arba vienam gyvenančiam asmeniui pradėjus gauti ilgalaikės socialinės globos paslaugas socialinės globos įstaigoje ir kita).

13. Pasibaigus paskirtos socialinės pašalpos teikimo laikotarpiui, dėl tolesnio jos skyrimo bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo turi teisę kreiptis per 2 mėnesius su prašymu-paraiška ir pateikti naujus dokumentus ir duomenis apie bendrai gyvenančius asmenis arba vieną gyvenantį asmenį bei jų (jo) pajamas. Socialinė pašalpa skiriama nuo prašymą-paraišką pateikusio asmens nurodyto vieno iš 2 mėnesių, einančių po socialinės pašalpos gavimo laikotarpio pabaigos, jeigu bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo kreipimosi dėl socialinės pašalpos ir sprendimo priėmimo metu taip pat laikotarpiu, už kurį skiriama socialinė pašalpa,  turi teisę ją gauti.

14. Jeigu pasibaigus paskirtos socialinės pašalpos teikimo laikotarpiui kreipiamasi vėliau kaip po 2 mėnesių nuo anksčiau paskirtos socialinės pašalpos teikimo laikotarpio pabaigos, socialinė pašalpa skiriama nuo prašymo-paraiškos pateikimo mėnesio pirmos dienos.

15. Kompensacijos skiriamos 3 mėnesiams nuo mėnesio, kurį bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo įgijo teisę į kompensacijas, pirmos dienos, tačiau ne daugiau kaip už 2 praėjusius mėnesius iki prašymo-paraiškos pateikimo mėnesio, jeigu bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo kreipimosi dėl kompensacijų ir sprendimo priėmimo metu taip pat laikotarpiu, už kurį skiriamos kompensacijos, turi teisę gauti kompensacijas.

16. Jeigu pasibaigus paskirtos kompensacijos teikimo laikotarpiui dėl tolesnio jos skyrimo bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo per 3 mėnesius kreipiasi su prašymu-paraiška pateikdami naujus dokumentus ir duomenis apie bendrai gyvenančius asmenis arba vieną gyvenantį asmenį bei jų (jo) pajamas, kompensacijos skiriamos nuo prašymą-paraišką pateikusio asmens nurodyto vieno iš 3 mėnesių, einančių po kompensacijų gavimo laikotarpio pabaigos, jeigu bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo kreipimosi dėl kompensacijų metu ir laikotarpiu, už kurį skiriamos kompensacijos, turi teisę jas gauti.

17. Jeigu pasibaigus paskirtos kompensacijos teikimo laikotarpiui kreipiamasi vėliau kaip po 3 mėnesių nuo anksčiau paskirtos kompensacijos teikimo laikotarpio pabaigos, kompensacija skiriama šios Aprašo 15 punkte nustatyta tvarka.

18. Jeigu piniginės socialinės paramos teikimo laikotarpiu pasikeitė situacija (dėl bendrai gyvenančių asmenų sudėties, pajamų šaltinio (bet ne jo dydžio) bendrai gyvenančiam asmeniui arba vienam gyvenančiam asmeniui pradėjus gauti ilgalaikės socialinės globos paslaugas socialinės globos įstaigoje ir kita), paskirta piniginė socialinė parama skiriama nuo  kito mėnesio po aplinkybės pasikeitimo.

19. Jeigu vienas gyvenantis asmuo arba vienas iš bendrai gyvenančių asmenų laikotarpiu, už kurį skiriama ir (ar) mokama piniginė socialinė parama, nutraukė registraciją Lietuvos teritorinėje darbo biržoje, išskyrus įsidarbinimo atvejį, arba registracija Lietuvos teritorinėje darbo biržoje jam buvo nutraukta, piniginė socialinė parama bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui neskiriama arba paskirtosios mokėjimas nutraukiamas nuo kito mėnesio. Šiems asmenims, kai jie yra Įstatymo 8 straipsnio 1 dalies 4 punkte nurodyti asmenys, piniginė socialinė parama skiriama, jeigu jie ne trumpiau kaip 3 mėnesius registruojasi Lietuvos teritorinėje darbo biržoje.

20. Piniginės socialinės paramos gavimo metu paaiškėjus, kad vienas gyvenantis asmuo ar vienas iš bendrai gyvenančių  asmenų neatitinka  Įstatymo nuostatų, piniginės socialinės paramos mokėjimas nutraukiamas nuo kito mėnesio po šių aplinkybių atsiradimo, o gavus informaciją iš atitinkamų institucijų apie nelegaliai gautas pajamas – nuo informacijos gavimo mėnesio pirmos dienos.

21. Sprendimą dėl piniginės socialinės paramos skyrimo ir mokėjimo, priima rajono Savivaldybės administracijos direktorius arba jo įgaliotas asmuo ne vėliau kaip per mėnesį nuo prašymo - paraiškos ir visų reikalingų dokumentų gavimo dienos.

22. Daugiabučio namo butų savininkai, kurie kreipiasi dėl būsto šildymo išlaidų kompensacijų, turi dalyvauti svarstant ir priimant sprendimą susirinkime dėl daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projekto įgyvendinimo pagal Vyriausybės patvirtintą daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą ar ją atitinkančią savivaldybės patvirtintą programą, jeigu toks sprendimas svarstomas ir priimamas, ir dalyvauti įgyvendinant šį projektą.

23. Jeigu bendrojo naudojimo objekto valdytojas arba savivaldybės programos įgyvendinimo administratorius savivaldybės administracijai pateikia dokumentus, patvirtinančius, kad daugiabučio namo buto savininkas, kuris turi teisę į būsto šildymo išlaidų kompensaciją arba ją gauna, atsisakė dalyvauti įgyvendinant šį projektą, ateinantį šildymo sezoną jo bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam daugiabučio namo buto savininkui skiriama kompensuojama būsto šildymo išlaidų dalis mažinama 50 procentų, nuo kito šildymo sezono būsto šildymo išlaidų kompensacija neskiriama, iki bus įgyvendintas daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projektas, bet neilgiau kaip 3 metų šildymo sezonus, įskaitant atvejį, kai dėl šių asmenų veiksmų (neveikimo) daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projektas nebuvo pradėtas įgyvendinti.

24. Kompensacijos ilgesniam negu 3 mėnesių laikotarpiui skiriamos, jeigu nesikeičia bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens šeiminė padėtis, jų (jo) pajamos ir turtas, bei asmenys atitinka šias sąlygas:

24.1. yra nedirbantys senatvės pensijos amžių sukakę asmenys arba nedirbantys darbingo  amžiaus  asmenys, netekę 60 procentų ir daugiau darbingumo (iki 2005 m. liepos 1 d. pripažinti I ar II grupės invalidais);

24.2. nedeklaruoja pasėlių ir galvijų, žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotų tiesioginėms kompensacinėms išmokoms gauti.

25. Kompensacijas už centralizuotai tiekiamą šilumą, geriamąjį vandenį ir karštą vandenį apskaičiuoja juridiniai asmenys, su kuriais sudarytos sutartys dėl kompensacijų apskaičiavimo (toliau – Juridiniai asmenys).

26. Būsto šildymo išlaidų ir karšto vandens išlaidų kompensacijas, kai būstui šildyti ir karštam vandeniui ruošti naudojamas kietasis ar kitoks kuras, apskaičiuoja Socialinių reikalų ir sveikatos skyrius.

27. Juridiniams asmenims sutartyse numatytais terminais pateikiami sutartyse numatyti duomenys apie asmenis, kuriems nustatyta teisė į kompensacijas.

28. Informacija apie apskaičiuotų kompensacijų sumas ir paraiškos pateikiamos Kretingos rajono savivaldybės administracijos Buhalterinės apskaitos skyriui sutartyse nustatyta tvarka už kiekvieną praėjusį mėnesį.

29. Apskaičiuotų kompensacijų sumos pervedamos į Juridinių asmenų atsiskaitomąsias sąskaitas bankuose sutartyse nustatyta tvarka už kiekvieną praėjusį mėnesį.

30. Vidutinė kietojo kuro kaina (įskaitant PVM) taikoma kompensacijoms skaičiuoti, kai būstui šildyti ir karštam vandeniui ruošti naudojamas kietasis kuras (malkos), nustatoma vadovaujantis Kretingos rajono savivaldybės tarybos sprendimu. 

31. Būstui šildyti ir karštam vandeniui ruošti naudojant dujas, kompensacijas skaičiuoja Socialinių reikalų ir sveikatos skyrius, gavęs duomenis iš AB ”Lietuvos dujos” Klaipėdos filialo apie faktinį dujų sunaudojimą, pagal skyriaus pateiktą paklausimą elektroniniu paštu.

32. Apskaičiuotų kompensacijų, kai būstui šildyti ir karštam vandeniui ruošti naudojamas kietasis kuras ar kitoks kuras, sumos kompensacijų gavėjams (ui) pervedamos į asmenų (-ens) atsiskaitomąsias sąskaitas bankuose.

33. Siekiantys gauti kompensacijas būstą nuomojantys bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo turi būti su nuomotoju raštu sudaręs gyvenamųjų patalpų nuomos sutartį ir ją įregistravę viešame registre.

34. Jeigu viename būste gyvenamąją vietą yra deklaravę dvi ir daugiau bendrai gyvenančių asmenų grupių ir (arba) du ar daugiau vienų gyvenančių asmenų, tačiau bent viena (vienas) iš jų neturi teisės į kompensacijas, kompensacijos neskiriamos nė vienai iš šių bendrai gyvenančių asmenų grupių ir nė vienam iš vienų gyvenančių asmenų.

35. Kompensacijos už būsto šildymą pradedamos skaičiuoti nuo Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu paskelbto šildymo sezono pradžios 6 mėnesiams.

 

V. PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS TEIKIMAS

 

36. Socialinė pašalpa gali būti teikiama:

36.1. pinigais, išmokant už kiekvieną praėjusį mėnesį ir pervedant lėšas į gyventojų asmenines sąskaitas Lietuvos Respublikos teritorijoje esančiame banke;

36.2. nepinigine forma ir (ar) pinigais bendrai gyvenantiems asmenims (auginantiems vaikus) patyrusiems socialinę riziką, vadovaujantis Savivaldybės tarybos patvirtintu tvarkos aprašu;

37. Kompensacijos gali būti teikiamos pinigais, bendrai gyvenantiems asmenims arba vieniems gyvenantiems asmenims, kurie būstą šildo ir karštą vandenį ruošia patys naudodami kitą kurą, kompensacijos teikiamos iš karto už visą kompensacijų skyrimo laikotarpį pagal Socialinių reikalų ir sveikatos skyriaus sudarytus žiniaraščius, pervedant kompensacijų sumas į gyventojų asmenines sąskaitas Lietuvos Respublikos teritorijoje esančiame banke.

38. Mirus asmeniui, kurio vardu bendrai gyvenantiems asmenims mokama socialinė pašalpa ir (ar) kompensacijos, socialinė parama skiriama kitam iš bendrai gyvenančių asmenų, pateikus prašymą ir mirties liudijimo originalą, o jeigu tokio bendrai gyvenančio asmens nėra, pervedamos į vaiko (vaikų) vardu atidarytą sąskaitą banke. Mirus vienam gyvenančiam asmeniui, socialinės pašalpos ir (ar) kompensacijų teikimas nutraukiamas nuo jo mirties mėnesio pirmos dienos, o už praėjusį laikotarpį paskirta ir neatsiimta socialinė pašalpa ir (ar) kompensacijos neišmokamos.

39. Jeigu bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui apskaičiuota socialinė pašalpa yra mažesnė kaip 5 litai, o būsto šildymo išlaidų, geriamojo vandens išlaidų ir (ar) karšto vandens išlaidų kompensacija – mažesnė kaip 1 litas, socialinė pašalpa ir kompensacija neišmokamos.

40. Socialinė pašalpa išmokama už kiekvieną praėjusį mėnesį.

41. Kompensacijos teikiamos už kiekvieną praėjusį mėnesį.

 

VI. PAGRINDAI, KURIEMS ESANT PINIGINĖ SOCIALINĖ PARAMA SKIRIAMA PAPILDOMAI, MAŽINAMA, SUSTABDOMA, NUTRAUKIAMA AR ATNAUJINAMAS JOS MOKĖJIMAS

 

42. Socialinė pašalpa skiriama papildomai ar mažinama vadovaujantis Įstatymo 10 straipsniu. Papildoma socialinės pašalpos dalis gali būti skiriama bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui ir tik socialinės pašalpos vidutinio dydžio, kuri  buvo paskirta šiems asmenims anksčiau:

42.1. Vienam gyvenančiam asmeniui ar bendrai gyvenantiems asmenims  papildomai skiriama socialinė pašalpa, kurios dydis lygus 50 procentų socialinės pašalpos, mokėtos per praėjusius 12 mėnesių iki įsidarbinimo, vidutinio dydžio, už kiekvieną su darbo ar tarnybos santykiais susijusį mėnesį, bet ne ilgiau kaip 6 mėnesius, jeigu vienas gyvenantis asmuo arba bendrai gyvenantys asmenys atitinka visas šias sąlygas:

42.1.1. vienas gyvenantis asmuo ar bent vienas iš bendrai gyvenančių asmenų įsidarbina ir dirba Įstatymo 8 straipsnio 1 dalies 1 punkte nustatytą darbo laiko trukmę ir jam darbo užmokesčio apskaičiuojama ne mažiau už minimaliąją mėnesinę algą arba minimalųjį valandinį atlygį proporcingai dirbtam laikui arba atliktam darbui, bet ne daugiau už dvi minimaliąsias mėnesines algas ar du minimaliuosius valandinius atlygius proporcingai dirbtam laikui arba atliktam darbui;

42.1.2. prieš įsidarbinimą šio Aprašo 42.1.1 punkte nurodyti asmenys buvo įsiregistravę Lietuvos teritorinėje darbo biržoje ne trumpiau kaip 12 mėnesių iš eilės ir per šį laikotarpį nedirbo arba dirbo mažiau negu nustatyta Įstatymo 8 straipsnio 1 dalies 1 punkte, arba dirbo viešuosius darbus;

42.1.3. bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo buvo socialinės pašalpos gavėjai bent vieną mėnesį per paskutinius 3 mėnesius prieš įsidarbinimą;

42.1.4. vienas gyvenantis asmuo ar kiekvienas vyresnis kaip 18 metų bendrai gyvenantis asmuo arba vaikas nuo 16 iki 18 metų atitinka bent vieną iš Įstatymo 8 straipsnyje nurodytų sąlygų, kurioms esant bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo turi teisę į piniginę socialinę paramą.

42.2. Bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui tais atvejais, kai bent vienas iš bendrai gyvenančių asmenų arba vienas gyvenantis asmuo yra darbingo amžiaus darbingas, bet nedirbantis asmuo (išskyrus atvejus, kai nedirbama dėl priežasčių, nurodytų Įstatymo 8 straipsnio 1 dalies 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9 ir 10 punktuose), socialinės pašalpos dydis apskaičiuotas pagal šio Įstatymo 9 straipsnį, išskyrus socialinę pašalpą vaikui ar vaikams, įskaitant pilnamečius vaikus, kai jie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą ir laikotarpiu nuo bendrojo ugdymo programos baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos, yra mažinamas:

42.2.1. kai socialinė pašalpa mokama nuo 12 mėnesių iki 24 mėnesių – socialinės pašalpos dydis bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui mažinamas 20 procentų;

42.2.2. kai socialinė pašalpa mokama nuo 24 mėnesių iki 36 mėnesių – socialinės pašalpos dydis bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui mažinamas 30 procentų;

42.2.3. kai socialinė pašalpa mokama nuo 36 mėnesių iki 48 mėnesių – socialinės pašalpos dydis bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui mažinamas 40 procentų;

42.2.4. kai socialinė pašalpa mokama nuo 48 mėnesių iki 60 mėnesių – socialinės pašalpos dydis bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui mažinamas 50 procentų;

42.2.5. gavusiems (gavusiam) socialinę pašalpą ilgiau kaip 60 mėnesių socialinė pašalpa bendrai gyvenantiems asmenims (išskyrus socialinę pašalpą vaikui ar vaikams, įskaitant pilnamečius vaikus, kai jie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą ir laikotarpiu nuo bendrojo ugdymo programos baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos), arba vienam gyvenančiam asmeniui 24 mėnesius neskiriama.

43. Socialinės pašalpos gavimo laikotarpiai pradedami skaičiuoti nuo 2013 m. birželio 1 d.

44. Socialinės pašalpos mokėjimo laikotarpiai skaičiuojami sudedant laikotarpius, kuriais buvo mokama socialinė pašalpa. Jeigu socialinės pašalpos gavėjas (gavėjai) per paskutinius 24 mėnesius dirbo 12 mėnesių, tai Aprašo 42.2. punkte numatyti laikotarpiai pradedami skaičiuoti iš naujo.

 

VII. PINIGINĘ SOCIALINĘ PARAMĄ GAUNANČIŲ ASMENŲ PAREIGOS

 

45. Piniginę socialinę paramą gaunantys nepasiturintys gyventojai privalo:

45.1. išnaudoti visas teisėtas kitų pajamų gavimo galimybes ( sudaryti teismo patvirtintą sutartį dėl vaiko (vaikų) materialinio išlaikymo, kreiptis į Vaikų išlaikymo fondo administratorių, gauti teisės aktais nustatytas priklausančias išmokas ir (ar) pašalpas ir kita);

45.2. pagal Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtintą prašymo – paraiškos formą ir jos priedus pateikti visą ir teisingą informaciją, įrodančią bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens teisę gauti piniginę socialinę paramą ir būtinus piniginei socialinei paramai gauti dokumentus;

45.3. per mėnesį pranešti apie materialinės padėties pasikeitimą ar atsiradusias aplinkybes, turinčias įtakos teisei į piniginę socialinę paramą arba piniginės socialinės paramos dydžiui;

45.4. Socialinių reikalų ir sveikatos skyriaus reikalavimu deklaruoti turimą turtą (įskaitant gaunamas pajamas) Lietuvos Respublikos gyventojų turto deklaravimo įstatymo nustatyta tvarka;

45.5. sudaryti Socialinių reikalų ir sveikatos skyriaus darbuotojams ir seniūnijų socialinio darbo ir socialinės paramos specialistams sudaryti galimybę tikrinti gyvenimo sąlygas, turimą turtą ir užimtumą;

45.6. dalyvauti Savivaldybės administracijos organizuojamoje visuomenei naudingoje veikloje, Kretingos  rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu patvirtinta tvarka.

 

VIII. SOCIALINIŲ REIKALŲ IR SVEIKATOS SKYRIAUS PAREIGOS IR TEISĖS TEIKIANT PINIGINĘ SOCIALINĘ PARAMĄ

 

46. Socialinių reikalų ir sveikatos skyrius teikdamas piniginę socialinę paramą, privalo:

46.1. 6 mėnesius socialinę pašalpą skirti tik vaikui (vaikams), įskaitant pilnamečius vaikus,  kai jie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą ir laikotarpiu nuo bendrojo ugdymo programos baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos, pinigine forma, o kompensacijų  6 mėnesius neteikti bendrai gyvenantiems asmenims ar 6 mėnesius nutraukti jų teikimą, iš nelegalaus darbo kontrolę ir prevenciją vykdančių institucijų ar kitų institucijų gavus informacijos apie piniginės socialinės paramos teikimo laikotarpiu nelegaliai gautas ar gaunamas pajamas ir (ar) nelegalų darbą, vykdytą neteisėtą veiklą, susijusią su pajamų gavimu;

46.2. 6 mėnesius neteikti socialinės pašalpos ir kompensacijų 6 mėnesius nutraukti jų teikimą vienam gyvenančiam asmeniui, iš nelegalaus darbo kontrolę ir prevenciją vykdančių ar kitų institucijų gavus informacijos apie piniginės socialinės paramos teikimo laikotarpiu nelegaliai gautas ar gaunamas pajamas ir (ar) nelegalų darbą, neteisėtą veiklą, susijusią su pajamų gavimu;

46.3. kompensacijas bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui, įsiskolinusiems už būsto šildymą, karštą ar geriamąjį vandenį, teikti šio Įstatymo 22 straipsnio 2 dalies 2 punkte nustatytu būdu, jeigu bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo atitinka šio Įstatymo 7 straipsnio 1 dalies 3 punkto reikalavimą (sudarytos sutartys);

46.4. neskirti kompensacijų, nutraukti jų teikimą įsiskolinusiems už būsto šildymą, karštą vandenį ir (ar) geriamąjį vandenį bendrai gyvenantiems  asmenims (auginantiems vaikus) arba vienam gyvenančiam asmeniui, kurie nesudaro sutarties su energijos, kuro, vandens tiekėjais dėl skolos apmokėjimo arba yra sudarę sutartį tačiau jos nevykdo;

46.5. tikrinti ir (ar) papildomai apklausti bendrai gyvenančius asmenis arba vieną gyvenantį asmenį (socialinės paramos gavėjus) dėl prašyme-paraiškoje pateiktų duomenų apie turimą turtą ir gaunamas pajamas, gyvenimo sąlygas ir užimtumą, surašyti buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą, kurio pagrindu piniginė socialinė parama gali būti skiriama, neskiriama ar nutraukiamas jos mokėjimas. Kilus pagrįstų įtarimų pareikalauti, kad bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo deklaruotų turtą už nurodytą laikotarpį (įskaitant gaunamas pajamas) Lietuvos Respublikos gyventojų turto deklaravimo įstatymo nustatyta tvarka.

47. Socialinių reikalų ir sveikatos skyrius teikdamas piniginę socialinę paramą, turi teisę:

47.1. darbingus nedirbančius (taip pat savarankiškai nedirbančius) ar dirbančius (taip pat savarankiškai dirbančius), atsižvelgiant į darbo laiko ar veiklos trukmę, nesimokančius darbingo amžiaus asmenis, gaunančius piniginę socialinę paramą ir nedalyvaujančius aktyviose darbo rinkos politikos priemonėse, pasitelkti visuomenei naudingai veiklai atlikti. Visuomenei naudinga veikla organizuojama vadovaujantis Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu patvirtintu Kretingos rajono savivaldybės gyventojų telkimo visuomenei naudingiems darbams tvarko aprašu;

47.2. nereikalauti iš piniginę socialinę paramą gaunančių bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens iš naujo pateikti tų duomenų, kurie iki pakartotinio kreipimosi yra nepasikeitę (ištuokos liudijimo, mirties liudijimo, teismo sprendimo ir kita);

47.3. 3 mėnesius socialinę pašalpą skirti tik vaikui ar vaikams, įskaitant pilnamečius vaikus, kai jie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą ir laikotarpiu nuo bendrojo ugdymo programos baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos, pinigine forma, o kompensacijų 3 mėnesius neteikti bendrai gyvenantiems asmenims ar 3 mėnesiams nutraukti jų teikimą, jeigu bent vienas iš bendrai gyvenančių asmenų nevykdo šio aprašo 45.2 punkte nustatytos pareigos, ir (ar) nevykdo šio aprašo 45.3 punkte nustatytos pareigos, išskyrus atvejį, kai dėl šio punkto nuostatos nevykdymo nesusidarė piniginės socialinės paramos permoka – išmokėta ne didesnė nei apskaičiuota, įvertinus atsiradusias aplinkybes, piniginė socialinė parama.

47.4. 3 mėnesius neteikti piniginės socialinės paramos ar 3 mėnesiams nutraukti jos teikimą vienam gyvenančiam asmeniui, jeigu jis nevykdo šio aprašo 45.2. punkte nustatytos pareigos, ir (ar) nevykdo šio aprašo 46.3. punkte nustatytos pareigos, išskyrus atvejį, kai dėl šio punkto nuostatos nevykdymo nesusidarė piniginės socialinės paramos permoka – išmokėta ne didesnė nei apskaičiuota, įvertinus atsiradusias aplinkybes, piniginė socialinė parama.

47.5. Jeigu bent vienas iš bendrai gyvenančių asmenų nevykdo šio aprašo 45.1, 45.4 ir 45.5 punktuose nustatytų pareigų, socialinę pašalpą skirti tik vaikui ar vaikams, įskaitant pilnamečius vaikus, kurie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, ir laikotarpiu nuo bendrojo ugdymo programos baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos, pinigine forma, o kompensacijų neteikti ar nutraukti jų teikimą. iki pareigos bus vykdomos.

47.6. Jeigu bent vienas iš bendrai gyvenančių asmenų nevykdo šio Aprašo 46.6 punkte nustatytų pareigų, socialinę pašalpą skirti tik vaikui (vaikams), o kompensacijų neteikti ar nutraukti jų teikimą, iki pareigos bus vykdomos. 

47.7. Jeigu vienas gyvenantis asmuo nevykdo šio aprašo 45.1, 45.4, 45.5 ir 45.6 punktuose nustatytų pareigų, socialinės pašalpos ir kompensacijų neteikti ar nutraukti jų teikimą, iki pareigos bus vykdomos.

47.8. 6 mėnesius neteikti piniginės socialinės paramos, jeigu bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens turimų piniginių lėšų dydis viršija Įstatymo 16 straipsnio 5 dalyje nustatytą piniginių lėšų normatyvą. Normatyvas bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui apskaičiuojamas sudedant 15 valstybės remiamų pajamų dydžių vienam, vyresniam kaip 18 metų, bendrai gyvenančiam asmeniui arba vienam gyvenančiam asmeniui, 10 valstybės remiamų pajamų dydžių kiekvienam kitam, vyresniam kaip 18 metų, bendrai gyvenančiam asmeniui ir 5 valstybės remiamų pajamų dydžius kiekvienam vaikui iki 18 metų. 

47.9. 6 mėnesius neteikti piniginės socialinės paramos, jeigu bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo per 6 mėnesius iki kreipimosi dėl piniginės socialinės paramos perleido nuosavybėn kitam asmeniui Įstatymo 14 straipsnio 1 dalies 1–8 punktuose nurodytą turtą ir kreipdamiesi (kreipdamasis) dėl piniginės socialinės paramos prašyme-paraiškoje nenurodė gautų piniginių lėšų ar už jas įsigyto naujo turto.

47.10. 6 mėnesius neteikti piniginės socialinės paramos ar 6 mėnesiams nutraukti jos teikimą vienam gyvenančiam asmeniui arba bendrai gyvenantiems asmenims, vykdantiems individualią veiklą ir (ar) nekilnojamųjų daiktų pardavimo ir (ar) nuomos veiklą, kuriems ilgiau kaip 6 mėnesius buvo teikiama piniginė socialinė parama, jeigu jie šiuo laikotarpiu iš vykdomos veiklos prašyme-paraiškoje nurodo mažesnes kaip minimalioji mėnesinė alga vidutines pajamas per mėnesį. Socialinė pašalpa skiriama vaikams, įskaitant pilnamečius vaikus, kai jie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą ir laikotarpiu nuo bendrojo ugdymo programos baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos.

47.11. 12 mėnesių neteikti piniginės socialinės paramos ar 12 mėnesių nutraukti jos mokėjimą, jeigu bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo piniginės socialinės paramos teikimo laikotarpiu nuosavybės teise įgijo privalomą registruoti turtą, kurio vertė didesnė kaip piniginių lėšų normatyvas, nustatytas  Įstatymo 16 straipsnio 5 dalyje, arba nuosavybės teise turimą privalomą registruoti turtą perleido nuosavybėn kitam asmeniui už lėšų sumą, mažesnę kaip pusė šio turto vertės, apskaičiuotos vadovaujantis Įstatymo 20 straipsnio 5 dalimi.

47.12. Patikrinus bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens gyvenimo sąlygas ir surašiusi buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą, neteikti kompensacijų ar nutraukti jų teikimą, jeigu bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo deklaruoja gyvenamąją vietą būste arba jį išsinuomoja, bet jame faktiškai negyvena.

47.13. Skirti būsto šildymo išlaidų kompensaciją vienam gyvenančiam asmeniui arba bendrai gyvenantiems asmenims, jeigu jie deklaruoja gyvenamąją vietą jų nuosavybės teise turimame būste, kuris Nekilnojamo turto registre nėra įregistruotas kaip gyvenamosios patalpos ir (ar) kai bendraturčių nuosavybės teisės dalys nėra nustatytos – jeigu būsto savininkai apmokėjo vietinę rinkliavą už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą (pateikti apmokėjimo dokumentus)  už einamuosius metus.

48. Patikrinus bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens gyvenimo sąlygas ir surašius buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą, iš Įstatymo 4 straipsnio 2 dalyje numatytų lėšų (iki 4 procentų socialinei pašalpai ir kompensacijoms skirtų lėšų): 

48.1. skirti kompensacijas, už nustatytus kompensuojamus dydžius, jeigu bendrai gyvenančių nedirbančių pensininkų ar (ir) neįgaliųjų, su kuriais kartu negyvena darbingo amžiaus asmenys, turimas turtas neatitinka Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatyme 7 straipsnio 1 ir 2 dalies nustatytiems normatyvams kompensacijoms apskaičiuoti (iki 20 procentų viršija);

48.2. skirti socialinę pašalpą ir kompensacijas nesusituokusiems asmenims auginantiems vaikus iki 18 metų (įskaitant santuoką nutraukusius asmenis) arba bendrai gyvenantys asmenys auginantys vaikus iš ankstesnio bendro gyvenimo ir atitinkantys Įstatymo 6 ir (ar) 7 straipsnio (straipsnių) reikalavimus, kurie dėl išlaikymo ir (ar) tėvystės nustatymo kreipėsi į teismą, bet tėvystė nebuvo nustatyta ir (ar) išlaikymas nebuvo priteistas.

48.3. skirti socialinę pašalpą ne visiems bendrai gyvenantiems asmenims santuokos nutraukimo bylos nagrinėjimo metu esant ginčui. Skirti socialinę pašalpą sutuoktinei (sutuoktiniui) su vaiku (vaikais), nenustatant ar kitas sutuoktinis turi teisę į paramą ir netraukiant jo pašalpų gavėjus.

49. Sprendimą dėl piniginės socialinės paramos skyrimo ar neskyrimo šio aprašo 48 punkte numatytais atvejais ir kitais šiame Apraše nenumatytais atvejais, priima Socialinių reikalų ir sveikatos skyriaus vedėjas, atsižvelgdamas į sudarytos Kretingos rajono savivaldybės tarybos sprendimu Paramos teikimo komisijos siūlymą.

 

IX. NETEISĖTAI GAUTOS PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS IŠIEŠKOJIMAS

 

50. Dėl piniginę socialinę paramą gaunančių asmenų kaltės neteisėtai gautos piniginės socialinės paramos išieškojimas:

50.1. nustačius, kad bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo piniginę socialinę paramą gavo neteisėtai, nes kreipimosi dėl piniginės socialinės paramos metu pateikė neteisingus duomenis apie turtą, gaunamas pajamas, bendrai gyvenančius asmenis arba kitus duomenis, reikalingus piniginei socialinei paramai skirti, arba paramos teikimo laikotarpiu per mėnesį nepranešė apie materialinės padėties pasikeitimą ar atsiradusias aplinkybes, turinčias įtakos teisei į piniginę socialinę paramą arba piniginės socialinės paramos dydžiui, bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo turi grąžinti neteisėtai pinigų gautą sumą arba ją sumokėti dalimis;

50.2. negrąžinta neteisėtai gauta piniginė socialinė parama yra išskaičiuojama savivaldybės administracijos priimtu sprendimu iš piniginę socialinę paramą gaunančiam asmeniui paskirtos piniginės socialinės paramos sumos išskaičiuojant ne daugiau kaip po 20 procentų mokėtinos sumos per mėnesį, jeigu nėra piniginę socialinę paramą gaunančio asmens raštu pateikto sutikimo išskaičiuoti didesnę mokėtinos sumos dalį per mėnesį ar visą mokėtiną sumą;

50.3. jeigu neteisėtai gauta piniginė socialinė parama negrąžinta arba neišskaičiuota, likęs įsiskolinimas išieškomas Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka, jeigu su išieškojimu susijusios administravimo išlaidos neviršija išieškotinos sumos.

 

X. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

51. Socialinių reikalų ir sveikatos skyriaus darbuotojai ir seniūnijų socialinės paramos specialistai atsako už teisingą Kretingos rajono gyventojų dokumentų piniginei socialinei paramai gauti priėmimą, socialinių pašalpų apskaičiavimą ir dokumentų parengimą joms išmokėti, pažymų apie bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens pajamas kompensacijoms skaičiuoti perdavimą laiku kompensacijas skaičiuojančioms įmonėms, teisingą kompensacijų skaičiavimą, kai būstas šildomas ir karštas vanduo ruošiamas naudojant kitas kuro ir energijos rūšis.

52. Jeigu socialinė pašalpa ar kompensacijos bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui priklauso pagal dvi ar daugiau šio įstatymo nuostatų, taikoma ta nuostata, kuri bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui yra palankiausia.

53. Sprendimai dėl piniginės socialinės paramos skyrimo ar neskyrimo gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

_______________________