ŠIAULIŲ MIESTO SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL ŠIAULIŲ MIESTO SAVIVALDYBĖS SUDAROMŲ SUTARČIŲ PASIRAŠYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2013 m. gruodžio 19 d. Nr. T-320
Šiauliai
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo (Žin., 1994, Nr. 55-1049; 2008, Nr. 113-4290) 16 straipsnio 2 dalies 25 punktu, 18 straipsnio 1 dalimi, Šiaulių miesto savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:
2. Pripažinti netekusiais galios:
2.1. Šiaulių miesto savivaldybės tarybos 2001 m. spalio 25 d. sprendimą Nr. 286 „Dėl Šiaulių miesto savivaldybės sutarčių pasirašymo tvarkos patvirtinimo“;
2.2. Šiaulių miesto savivaldybės tarybos 2003 m. birželio 26 d. sprendimą Nr. 736 „Dėl Šiaulių miesto savivaldybės tarybos 2001 m. spalio 25 d. sprendimo Nr. 286 „Dėl Šiaulių miesto savivaldybės sutarčių pasirašymo tvarkos patvirtinimo“ pakeitimo“;
2.3. Šiaulių miesto savivaldybės tarybos 2008 m. kovo 28 d. sprendimą Nr. T-129 „Dėl Šiaulių miesto savivaldybės tarybos 2001 m. spalio 25 d. sprendimo Nr. 286 „Dėl Šiaulių miesto savivaldybės sutarčių pasirašymo tvarkos patvirtinimo“ pakeitimo“.
Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.
PATVIRTINTA
Šiaulių miesto savivaldybės tarybos
2013 m. gruodžio 19 d. sprendimu Nr. T-320
ŠIAULIŲ MIESTO SAVIVALDYBĖS SUDAROMŲ SUTARČIŲ PASIRAŠYMO
TVARKOS APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Šiaulių miesto savivaldybės sudaromų sutarčių pasirašymo tvarkos aprašas (toliau - Aprašas) reglamentuoja visų kategorijų sutarčių, susitarimų (toliau - sutartys), sudaromų Šiaulių miesto savivaldybės (toliau - Savivaldybė), iš savivaldybės biudžeto išlaikomų biudžetinių įstaigų (toliau - savivaldybės biudžetinė įstaiga), kurių viena iš šalių yra Šiaulių miesto savivaldybė arba Šiaulių miesto savivaldybės administracija (toliau - Savivaldybės administracija), arba savivaldybės biudžetinė įstaiga, reikalingų Savivaldybės funkcijoms vykdyti, parengimą, pasirašymą, vykdymo kontrolę; taip pat nustato kriterijus ir atvejus (kurie galioja ir įmonėms, viešosioms įstaigoms, akcinėms bendrovėms ar uždarosioms akcinėms bendrovėms, biudžetinėms įstaigoms, kurių steigėja yra Savivaldybės taryba), kuriems esant reikalingas išankstinis Savivaldybės tarybos pritarimas prieš pasirašant sutartis ar nustatant sutarčių reikalavimus.
2. Sutartims taikomos Civilinio kodekso normos, reglamentuojančios dvišalius ir daugiašalius sandorius, ir normos, reglamentuojančios bendruosius prievolių teisės klausimus, jeigu sutartinių santykių normos nenustato išimčių iš bendrųjų taisyklių, taip pat Vietos savivaldos įstatymo, Viešųjų pirkimų įstatymo, Koncesijų įstatymo ir kitų teisės aktų normos.
3. Atskirų kategorijų sutarčių specialieji reikalavimai gali būti nustatyti ir kituose Lietuvos Respublikos teisės aktuose.
4. Savivaldybės taryba teisės aktuose nustatytais atvejais ir tvarka priima sprendimus dėl sutarties dalyko (paskolos ėmimo, objekto privatizavimo ir pan.) arba pritaria atitinkamam sutarties projektui.
5. Sąvokos:
5.1. Sutartis yra dviejų ar daugiau asmenų susitarimas sukurti, pakeisti ar nutraukti civilinius teisinius santykius, kai vienas ar keli asmenys įsipareigoja kitam asmeniui ar asmenims atlikti tam tikrus veiksmus (ar susilaikyti nuo tam tikrų veiksmų atlikimo), kurie įgyja reikalavimo teisę.
5.2. Koncesijos sutartis - suteikiančiosios institucijos, kuri veikia valstybės ar savivaldybės vardu, ir koncesininko sudaryta rašytinė sutartis, kurioje nustatomos suteikiančiosios institucijos ir koncesininko teisės ir pareigos, susijusios su koncesija. Koncesijos sutarčiai keliami Koncesijų įstatymo 22 straipsnyje nustatyti reikalavimai. Koncesijos sutartis privalo būti vieša.
5.3. Ketinimų protokolas - šalių tarpusavio susitarimas dėl būsimo bendradarbiavimo sąlygų ir principų.
5.4. Preliminari sutartis - šalių susitarimas, pagal kurį aptartomis sąlygomis šalys įsipareigoja ateityje sudaryti kitą - pagrindinę sutartį. Preliminarioje sutartyje privaloma numatyti terminą, iki kada šalys privalo sudaryti pagrindinę sutartį, o jei terminas nenumatomas, preliminari sutartis galioja vienus metus.
5.5. Papildomas susitarimas prie sutarties - tai neatskiriama sutarties dalis, susitarimas, kurį sutarties šalys pasirašo siekdamos pakeisti pagrindinę sutartį. Papildomų susitarimų skaičius nėra ribotas. Papildomus susitarimus pasirašo pagrindinę sutartį pasirašę šalių atstovai.
5.6. Sutartis, turinti svarbią politinę reikšmę, - sutartis, kurios dalykas svarbus socialine, ekonomine, finansine, strategijos prasme savivaldybei, verslui, visuomenei, kuri apibrėžia ir įtvirtina naujas politikos gaires, perskirsto prioritetus, apibrėžia tikslus, padeda įgyvendinti savivaldybės vykdomą politiką.
5.7. Taikos sutartis - šalių tarpusavio susitarimas, kai šalys tarpusavio nuolaidomis išsprendžia kilusį teisminį ginčą, užkerta kelią kilti teisminiam ginčui ateityje, išsprendžia teismo sprendimo įvykdymo klausimą arba kitus ginčytinus klausimus.
5.8. Jungtinės veiklos (partnerystės) sutartimi du ar daugiau asmenų (partnerių), kooperuodami savo turtą, darbą ar žinias, įsipareigoja veikti bendrai tam tikram, įstatymui neprieštaraujančiam tikslui arba tam tikrai veiklai, efektyviam investicijų projektų įgyvendinimui.
5.9. Bendradarbiavimo sutartis - sutartis, kurią sudarydami du ar daugiau asmenų neprivalo kooperuoti savo turto, o tik pasitelkdami darbą, žinias, siekia bendro tikslo.
5.10. Akcijų pasirašymo sutartimi viena šalis įsipareigoja pateikti tam tikrą skaičių naujų akcijų, o kita šalis - apmokėti visą pasirašytų akcijų emisijos kainą. Akcijų pasirašymo sutartis yra paprastos rašytinės formos taip pat ir tais atvejais, kai visa ar dalis pasirašytų akcijų emisijos kainos apmokama nepiniginiu įnašu - nekilnojamuoju turtu. Akcijų pasirašymo sutartis turi atitikti reikalavimus, kurie nurodyti Akcinių bendrovių įstatymo 44 straipsnio 3 dalyje.
5.11. Bendrovės steigimo sutartis sudaroma, kai bendrovę steigia du ar daugiau steigėjų. Bendrovės steigimo sutarčiai keliami Akcinių bendrovių įstatymo 7 straipsnio 2 dalyje nustatyti reikalavimai.
II. SUTARTYS IR SUBJEKTAI, TURINTYS TEISĘ PASIRAŠYTI SUTARTIS
6. Savivaldybė sudaro šias sutartis:
6.8. bendrų įmonių, viešųjų įstaigų ir akcinių bendrovių, uždarųjų akcinių bendrovių, kurių viena iš steigėjų yra Savivaldybės taryba, steigimo ir akcijų pasirašymo;
7. Sutarčių pasirašymo teisė suteikiama šiems subjektams:
7.2. mero pavaduotojui, pavaduojančiam merą, kai meras negali eiti pareigų atostogų metu, dėl ligos, komandiruotės ar kitų pateisinamų priežasčių;
7.4. direktoriaus pavaduotojui, pavaduojančiam direktorių, kai direktorius negali eiti pareigų atostogų metu, dėl ligos, komandiruotės ar kitų pateisinamų priežasčių;
III. SUTARTYS, KURIOMS REIKALINGAS IŠANKSTINIS TARYBOS PRITARIMAS
8. Išankstinis Savivaldybės tarybos pritarimas sutartims yra būtinas šiais atvejais:
8.1. dėl Savivaldybės bendradarbiavimo su:
8.2. dėl Savivaldybės jungimosi į savivaldybių sąjungas ar prisijungimo prie tarptautinių savivaldos organizacijų;
8.3. su valstybės institucijomis ar įstaigomis dėl Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatyme nenumatytų valstybės viešojo administravimo ir viešųjų paslaugų teikimo funkcijų įgyvendinimo;
8.7. dėl trumpalaikio ar ilgalaikio vidaus ar užsienio kredito, paskolų ėmimo ir teikimo, investicijų, garantijų suteikimo ir laidavimo;
8.8. dėl jungtinės veiklos su valstybės institucijomis ir (arba) kitomis savivaldybėmis (asociacijos sutartims);
8.9. dėl Savivaldybės turto ar Savivaldybei priskirtos valstybinės žemės ir kito valstybinio turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo pagal Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymą bei kitus įstatymus;
IV. SUTARČIŲ PASIRAŠYMAS
9. Bendradarbiavimo sutartys sudaromos esant išankstiniam Savivaldybės tarybos pritarimui. Jas pasirašo meras.
10. Jungimosi į savivaldybių sąjungas ar prisijungimo prie tarptautinių savivaldos organizacijų sutartys sudaromos esant išankstiniam Savivaldybės tarybos pritarimui. Jas pasirašo meras.
11. Jungtinės veiklos ar asociacijos sutartis sudaroma įstatymo nustatyta forma. Priklausomai nuo sutarties šalies, ją pasirašo meras arba direktorius.
12. Jungtinės veiklos arba bendrų viešųjų pirkimų su valstybės institucijomis ir (arba) kitomis savivaldybėmis sutartis pasirašo meras.
13. Ketinimų protokolas gali būti pasirašomas siekiant ateityje pasirašyti bendradarbiavimo arba partnerystės sutartį. Ketinimų protokolą pasirašo meras Savivaldybės vardu.
14. Paskolų, lizingo ir su tuo susijusi (laidavimo, garantijos, skolinio įsipareigojimo perleidimo) sutartis sudaroma esant išankstiniam Savivaldybės tarybos pritarimui dėl paskolos, lizingo, laidavimo, garantijos, skolinio įsipareigojimo perleidimo. Sutartį pasirašo direktorius arba Savivaldybės tarybos įgaliotas asmuo.
15. Europos Sąjungos struktūrinių ir kitų fondų (programų) paramos teikimo sutartis Savivaldybės ar Savivaldybės administracijos vardu pasirašo direktorius.
16. Viešojo pirkimo sutartis sudaroma su prekių tiekėju, paslaugų teikėju arba darbų vykdytoju-rangovu, kurie parenkami pagal Viešųjų pirkimų įstatymą arba direktoriaus patvirtintas Savivaldybės administracijos supaprastintų viešųjų pirkimų taisykles. Sutartį pasirašo Savivaldybės administracijos vardu direktorius.
17. Savivaldybės biudžetinėse įstaigose, kurios yra atskiros perkančiosios organizacijos, viešojo pirkimo sudaromas sutartis su prekių tiekėju, paslaugų teikėju arba darbų vykdytoju - rangovu pasirašo įstaigos vadovas.
18. Bendrų įmonių, viešųjų įstaigų, uždarųjų akcinių ar akcinių bendrovių, kurių viena iš steigėjų yra Savivaldybės taryba, steigimo ar akcijų pasirašymo sutartis pasirašo Savivaldybės tarybos įgaliotas asmuo esant atitinkamam Savivaldybės tarybos sprendimui.
19. Materialiojo turto nuomos sutartis su nuomininku sudaroma nuomininkui laimėjus nuomos konkursą ar Savivaldybės tarybai leidus išnuomoti turtą nuomininkui nustatyta tvarka. Nuomos sutartį pasirašo direktorius.
20. Nekilnojamojo ir kilnojamojo turto panaudos sutartis sudaroma Savivaldybės tarybai priėmus sprendimą šiuo klausimu. Sutartį pasirašo direktorius.
21. Nekilnojamojo turto valdymo patikėjimo teise sutartis sudaroma Savivaldybės tarybai priėmus sprendimą šiuo klausimu. Sutartį pasirašo direktorius arba, jo nesant, direktoriaus pavaduotojas. Sutartį tvirtina notaras.
22. Autorinė (autorinė gretutinė ir kūrinių užsakymo) sutartis sudaroma su Lietuvos Respublikos autorių teisių ir gretutinių teisių įstatyme nurodytais autorių teisių subjektais ir atlikėjais dėl autorių teisių objekto užsakymo, autoriaus turtinių teisių perdavimo ar suteikimo kitai šaliai arba atlikimo. Sutartį pasirašo direktorius.
23. Privatizuoto objekto pirkimo-pardavimo sutartis sudaroma pirkėjui pasirašius viešojo aukciono (konkurso, tiesioginių derybų ar kito privatizavimo būdo) protokolą. Privatizavimo komisijos pritarimu sutartį pasirašo direktorius. Sutartis tvirtinama notaro.
24. Valstybinės žemės panaudos, valdymo, naudojimo ar disponavimo patikėjimo teise sutartis pasirašo administracijos direktorius.
25. Taikos sutartis civilinėse bylose pasirašo Teisės skyriaus specialistai, turintys mero ar direktoriaus įgaliojimus atstovauti Savivaldybės ar Savivaldybės administracijos interesams Lietuvos Respublikos teismuose. Taikos sutartis gali pasirašyti Savivaldybės administracijos direktorius ar meras. Kai taikos sutartimi sprendžiami finansiniai ar strateginiai klausimai, dėl pritarimo taikos sutarčiai gali būti kreipiamasi į Savivaldybės tarybą, tokiu atveju taikos sutartį pasirašo Savivaldybės tarybos įgaliotas asmuo.
27. Valstybinės žemės nuomos mokesčio nepriemokų mokėjimo sutartis Savivaldybės administracijos vardu pasirašo direktorius.
28. Jungtinės veiklos dėl investicijų projektų įgyvendinimo bei kitas investicijų sutartis pasirašo Savivaldybės ar Savivaldybės administracijos vardu direktorius.
30. Sutartis dėl šalto ir karšto vandens, elektros energijos, dujų, šilumos energijos tiekimo bei kitų komunalinių paslaugų teikimo į Savivaldybei nuosavybės teise priklausančias gyvenamąsias ar negyvenamąsias patalpas sudaro su paslaugų teikėjais ir pasirašo patalpų nuomininkai arba panaudos gavėjai. Tuščių patalpų sutartis pasirašo Savivaldybės administracijos direktorius.
32. Laikinąsias paslaugų teikimo sutartis pasirašo Savivaldybės administracijos direktorius terminui, iki kurio išnyks priežastys, dėl kurių būtina pasirašyti tokias paslaugų teikimo sutartis, kai:
32.2. kai dėl užsitęsusių viešojo pirkimo procedūrų ar teisminių ginčų baigiasi iki tol galiojusių paslaugų sutarčių terminas;
33. Kitos sutartys, nenurodytos Apraše, kurių sudarymą ir tvirtinimą reglamentuoja norminiai teisės aktai, pasirašomos (priklausomai nuo sutarties šalies) mero, mero pavaduotojo, direktoriaus ar direktoriaus pavaduotojo ar kitų įgaliotų asmenų.
34. Direktorius taip pat pasirašo sutartis, kurios padeda įgyvendinti Savivaldybės administracijai pavestas funkcijas:
34.1. savivaldybės teritorijoje organizuojant ir kontroliuojant Savivaldybės institucijų sprendimų įgyvendinimą arba jam pačiam įgyvendinant;
34.2. įgyvendinant įstatymus ir Vyriausybės nutarimus, nereikalaujančius Savivaldybės institucijų sprendimų;
34.3. įstatymų nustatyta tvarka organizuojant savivaldybės biudžeto pajamų ir išlaidų bei kitų piniginių išteklių buhalterinės apskaitos tvarkymą, organizuojant Savivaldybės turto valdymą ir naudojimą;
34.5. atliekant Savivaldybės institucijų, Savivaldybės tarybos narių finansinį, ūkinį, materialinį aptarnavimą;
V. REIKALAVIMAI SUTARTIMS, JŲ RENGIMAS, DERINIMAS IR SAUGOJIMAS
36. Sutarčių projektus rengia Savivaldybės tarybos komitetai, Savivaldybės tarybos nariai, meras, mero pavaduotojas, direktorius, direktoriaus pavaduotojas, Savivaldybės administracijos struktūrinio padalinio, su kurio funkcijomis ir kompetencija susijęs sutarties dalykas, valstybės tarnautojas ar darbuotojas, tam tikslui sukurtos darbo grupės ir komisijos (toliau - rengėjas).
37. Sutarties projektą gali pateikti ir šalis, su kuria bus pasirašoma sutartis, tačiau tokiu atveju taikomi Aprašo reikalavimai.
38. Sudarant sutartis, vadovaujamasi Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu, kitais teisės aktais, kurie reglamentuoja sutarčių sudarymą, taip pat užsienio valstybių ar tarptautinės teisės normomis, jei sutartys sudaromos su užsienio valstybių institucijomis ir sutartyje numatoma, kad sutarčiai taikomos tarptautinės teisės ar užsienio valstybės teisės normos.
39. Viešųjų pirkimų sutarčių projektai rengiami, sutartys sudaromos ir pasirašomos vadovaujantis Viešųjų pirkimų įstatymu ir kitais Lietuvos Respublikos teisės aktais.
40. Kiekvienos sutarties paskutiniame lape turi būti nurodytas sutarties kuratorius - už sutarties tinkamą vykdymą atsakingas asmuo.
41. Sutarčių projektai privalomai derinami taip:
41.1. Viešųjų pirkimų sutarčių projektų atitiktį viešojo pirkimo dokumentams tikrina ir sudaromų sutarčių projektus derina asmuo, rengęs ar inicijavęs viešąjį pirkimą, ar viešojo pirkimo komisijos pirmininkas, ar pirkimo organizatorius.
41.3. Iš savivaldybės biudžeto programoms skirtų lėšų finansuojamas sutartis derina Apskaitos skyrius.
41.5. Sutarčių projektus derina struktūrinių padalinių, su kurių veikla susijęs sutarties dalykas, vedėjai.
41.6. Sutarčių projektai derinami su Teisės skyriumi, išskyrus valstybės ir Savivaldybės institucijų teisės aktais patvirtintas pavyzdines sutartis. Kai dėl atitinkamų priežasčių pavyzdinės sutartys keičiamos ir sudaromi papildomi susitarimai prie sutarčių, reikalingas Teisės skyriaus suderinimas. Teisės skyriui sutarties projektai teikiami derinti ne vėliau nei likus 3 darbo dienoms iki sutarties pasirašymo dienos.
41.7. Sutarčių projektus, tvirtinamus Savivaldybės tarybos sprendimais derina Savivaldybės administracijos kalbos tvarkytojas.
41.8. Teisės skyriaus specialistai derina sutartis pasirašydami kiekviename sutarties projekto lape to egzemplioriaus, kuris paliekamas saugoti teisės aktų nustatyta tvarka Savivaldybės administracijai. Paskutiniame sutarties projekto lape pasirašo ir uždeda atitinkamą spaudą visi kiti už sutarčių derinimą atsakingi asmenys, derinantys sutarties projektą. Jei sutarties derintojas dėl sutarties projekto turi pastabų, jos surašomos sutarties projekto paskutiniame lape. Jei pastabų tekstas ilgas, pastabos gali būti rašomos atskirame lape ir tai pažymima sutarties projekto paskutiniame lape. Sutarties projekto rengėjas, pataisęs sutarties projektą pagal pareikštas pastabas, pateikia pataisytą sutarties projektą pakartotinai derinti. Kai sutarties projektas su jame pažymėtomis pastabomis teikiamas pasirašyti, pasirašantis subjektas pats priima sprendimą, ar, atsižvelgus į pastabas, sutartį pasirašyti, ar ne.
42. Sutartys pasirašomos tik esant visiems reikalingiems suderinimams. Pasirašyti sutartį galima tik visiškai suderintą, kai vieno iš sutarties projekto egzempliorių kiekviename lape yra visų asmenų, turinčių suderinti sutarties projektą, parašai.
43. Pasirašytos sutartys registruojamos Savivaldybės administracijos Kanceliarijos ir saugomos įstatymų nustatyta tvarka. Kanceliarijoje lieka pasirašytos sutarties originalas, o kopija perduodama sutartį parengusiam ir sutarties vykdymą kontroliuojančiam struktūriniam padaliniui.
44. Nepasirašytą, nepatvirtintą ir neužregistruotą sutartį kategoriškai draudžiama perduoti vykdyti.
45. Sutartys sudaromos lietuvių kalba. Sutartys su užsienio institucijomis, kitais užsienio juridiniais asmenimis ar tarptautinėmis organizacijomis sudaromos lietuvių kalba ir kita abiem sutarties šalims priimtina kalba.
VI. SUTARČIŲ VYKDYMO KONTROLĖ
50. Sutartį patvirtinęs ar pasirašęs asmuo gali įpareigoti kontroliuoti sutarties vykdymą kitą
struktūrinį padalinį, valstybės tarnautoją ar darbuotoją, dirbantį pagal darbo sutartį.
51. Sutarčių finansinės dalies vykdymą kontroliuoja atitinkamus mokėjimus vykdantis struktūrinis padalinys, tai yra Finansų skyrius arba Apskaitos skyrius.
52. Subjektai, kontroliuojantys sutarčių vykdymą, privalo pranešti asmenims, pasirašiusiems sutartis, apie jų vykdymo nesklandumus ir problemas.
VII. SUTARČIŲ PASIRAŠYMO IR VYKDYMO KONTROLĖS REIKALAVIMAI BIUDŽETINĖSE ĮSTAIGOSE
54. Savivaldybės biudžetinės įstaigos vardu sutartis pasirašo biudžetinės įstaigos vadovas arba vadovo įgaliotas asmuo, kai vadovas negali eiti pareigų dėl ligos, atostogų, komandiruotės ar kitų pateisinamų priežasčių.
55. Savivaldybės biudžetinės įstaigos vadovas privalo kontroliuoti, kad dėl pasirašytų atitinkamų sutarčių nebūtų viršyti biudžetinei įstaigai skirti savivaldybės biudžeto asignavimai.
VIII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
57. Jei dėl atitinkamų sutarčių pasirašymo teisės aktuose įteisinamos naujos sutarčių pasirašymo taisyklės, taikomos teisės aktų (Lietuvos Respublikos įstatymų, Vyriausybės nutarimų ir kitų teisės aktų) normos, reglamentuojančios sutarčių pasirašymą.
59. Sąvokos, kurios nenumatytos Apraše, suprantamos taip, kaip Lietuvos Respublikos įstatymuose, Vyriausybės nutarimuose ir kituose teisės aktuose.