LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS
Į S A K Y M A S
DĖL DAUGIABUČIŲ GYVENAMŲJŲ NAMŲ ADMINISTRAVIMO ĮMONIŲ ATESTAVIMO IR ŠIŲ ĮMONIŲ VADOVŲ MOKYMO PROGRAMOS PATVIRTINIMO
2001 m. rugpjūčio 20 d. Nr. 426
Vilnius
Vadovaudamasis organizaciniu tvarkomuoju techniniu reglamentu STR 1.12.04: 2001 „Daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų administravimo įmonių atestavimas“:
2. Atsižvelgdamas į konkurso daugiabučių namų administravimo įmonių vadovų mokymo vykdytojui parinkti rezultatus (Konkurso komisijos 2001 07 31 protokolas Nr. 2), pavedu daugiabučių namų administravimo įmonių vadovų mokymą pagal šio įsakymo 1 punktu patvirtintą mokymo programą vykdyti viešajai įstaigai „Būsto konsultacijų agentūra“ (identifikavimo kodas 2545364, rejestro Nr. VŠ 2001-15, adresas: Juozapavičiaus g. 9, 2600 Vilnius).
3. Įsakymo vykdymo kontrolę pavedu Būsto ir techninio normavimo departamento direktoriui Zenonui Mackevičiui.
4. Aplinkos ministerijos informacijos kompiuterinėje sistemoje vadovautis reikšminiais žodžiais „atestavimas“, „reglamentas“.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos aplinkos ministro
2001 08 20
įsakymu Nr.426
DAUGIABUČIŲ NAMŲ ADMINISTRAVIMO ĮMONIŲ VADOVŲ
MOKYMO PROGRAMA (8 valandų kursas)
Programa taikoma vykdant daugiabučių namų administravimo įmonių vadovų mokymą pagal statybos organizacinio techninio reglamento STR 1.12.04:2001 „Daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų administravimo įmonių atestavimas“ reikalavimą.
MOKYMO SUDĖTIS:
2. TEISINIAI KLAUSIMAI (TRUKMĖ – 2 VAL. 30 MIN.)
Administratoriaus atestavimo tvarka. Atestavimas bendrąja prasme suprantamas kaip subjekto tinkamumo atlikti vienas ar kitas funkcijas patikrinimas. Administratorių atestavimo tikslas – nustatyti įmonių pasirengimą profesionaliai vykdyti daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų priežiūros administratoriaus funkcijas, nustatytas Administravimo nuostatuose. Šiame modulyje aptariama daugiabučius namus administruojančių įmonių atestavimo tvarka: reikalavimai, keliami atestavimui; atestavimą vykdančių institucijų kompetencija; atestato panaikinimo pagrindai. (Pristatymo pagrindas – statybos organizacinis tvarkomasis reglamentas STR 1.12.04:2000 „Daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų priežiūros, administravimo įmonių atestavimas.)
Administravimo nuostatai. Šioje dalyje klausytojus siekiama supažindinti su administratoriaus skyrimo tvarka, administravimo turiniu, administratoriaus uždaviniais ir funkcijomis, jo teisėmis ir pareigomis, apibrėžti administratoriaus santykius su patalpų savininkais, sprendimų priėmimo apklausos būdu vykdymo tvarka ir administravimo pabaiga. (Pristatymo pagrindas – Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 05 23 nutarimas Nr. 603 dėl daugiabučių namų patalpų savininkų (bendrasavininkių) bendrosios dalinės nuosavybės administravimo pavyzdinių nuostatų patvirtinimo.)
Daugiabučių namų savininkų bendrijų įstatymas ir Civilinis kodeksas. Įstatymas nustato ne tik daugiabučių namų savininkų bendrijų steigimą, valdymą ir veiklą, reorganizavimą ir likvidavimą, bet ir daugiabučių namų savininkų bendrosios dalinės nuosavybės valdymą, taip pat šios nuosavybės teisių įgyvendinimą bei naudojimosi jomis tvarką. Šiuos klausimus taip pat reguliuoja naujai priimtas Civilinis kodeksas. Šiuose dokumentuose reglamentuojamos daugiabučio namo savininkų teisės ir pareigos naudojantis bendrojo naudojimo objektais bei juos išlaikant; daugiabučio namo valdymas ir priežiūra, nesant bendrijos. (Pristatymo pagrindas – Lietuvos Respublikos daugiabučių namų savininkų bendrijų įstatymas, 2000 06 20 Nr. VIII-1741, ir Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas, 2000 07 18 Nr. VIII- 1864.)
Daugiabučio namo savininkų bendrijos steigimas. Administratoriaus pareiga ir galutinis tikslas – skatinti daugiabučių namų gyventojus steigti bendrijas ir teikti pagalbą jas steigiant. Todėl šiame modulyje bus detaliai išnagrinėta bendrijos steigimo procedūra: reikalavimai, keliami bendrijos steigiamojo susirinkimo organizavimui ir balsavimui jame, bendrijos įstatų paruošimas ir registravimas. (Pristatymo pagrindas – Lietuvos Respublikos daugiabučių namų savininkų bendrijų įstatymas, 2000 06 20 Nr. VIII-1741.)
3. FINANSŲ VALDYMO KLAUSIMAI (trukmė – 2 val. 15 min.)
Įvadas į finansų valdymą – šiame modulyje supažindinama su daugiabučio namo finansų valdymo esme, pagrindiniais biudžeto formavimo, revizijos atlikimo, planavimo bei atskaitomybės principais.
Biudžeto planavimas – šioje dalyje nagrinėjama daugiabučio namo priežiūros biudžeto sudarymo procesas, supažindinama su pagrindinėmis biudžeto taisyklėmis, pateikiami konkretūs metinės pajamų-išlaidų sąmatos bei biudžeto, susieto su einamuoju ir ilgalaikiu pastato priežiūros planu, pavyzdžiai.
Patalpų savininkų mėnesinių įmokų skaičiavimo ir mokėjimo tvarka – čia aptariami daugiabučio namo butų savininkų mokėjimai už komunalines paslaugas: mokesčiai už šildymą, mokesčiai už karštą ir šaltą vandenį, už bendro naudojimo patalpų apšvietimą, už buitinių atliekų išvežimą, teritorijos priežiūrą ir kt.
Administratoriaus atskaitomybė. Šioje dalyje pateikiama administratoriaus atsiskaitymo su gyventojais tvarka, aptariama ataskaitos apie veiklos rezultatus pateikimas.
4. TECHNINIAI KLAUSIMAI (trukmė – 3 valandos)
Pastato techninė priežiūra, keliami reikalavimai. Šiame modulyje nagrinėjami statinių priežiūros, remonto bei rekonstravimo darbų techniniai reikalavimai pagal galiojančius teisinius ir normatyvinius dokumentus, reglamentuojančius statinių priežiūrą. Statinio priežiūra – kompleksas prevencinių ir kitokių priemonių, kuriomis siekiama, kad statinys ir jo dalys per ekonomiškai ar kitaip pagrįstą naudojimo trukmę atitiktų numatytą paskirtį ir būklę. Šioje dalyje aptariama statinio bei jo aplinkos priežiūros darbų sudėtis, statinių remonto pagrindinių darbų sudėtis, statinio rekonstravimo galimų pagrindinių darbų sudėtis.
Energijos taupymo pagrindai. Šioje dalyje nagrinėjama tipinio daugiabučio namo šilumos balansas, parodyta, kaip atsiranda šilumos nuostoliai bei kaip juos sumažinti, aptariamos energijos taupymo priemonės. Papildomai nagrinėjamas įvairių energijos taupymo priemonių atsipirkimas.
Energijos vadybos pagrindai. Šiame modulyje pateikiama informacija apie racionalų šiluminės energijos vartojimą daugiabučių namų šildymui ir karšto vandens ruošimui. Energijos vartojimas pats savaime nėra žmogaus tikslas. Energiją vartojame tam, kad tenkintume savo poreikius. Todėl turėtume stengtis naudoti energiją pačiu racionaliausiu būdu. Taip tausotume mus supančią aplinką, taupytume resursus ir, žinoma, savo lėšas. Energijos vadyba yra nuolatinis energijos (šilumos) sistemos darbo ir jo rezultatų įvertinimas. Energijos vadyba įgyvendinama tokiu būdu: vykdomas energijos suvartojimo monitoringas ir palyginamas su planuotu suvartojimu. Jei reikia, imamės vadybinių energijos vartojimo mažinimo priemonių, planuojame kitas taupymo priemones, jas įgyvendiname, vėl vykdome monitoringą.
______________