Lietuvos Respublikos ir ARMĖNIJOS Respublikos
SUTARTIS
dėl teisinės pagalbos ir teisinių santykių civilinėse, šeimos ir baudžiamosiose bylose
remdamosi visuotinai pripažintomis tarptautinės teisės normomis;
siekdamos užtikrinti vienodą abiejų Susitariančiųjų Šalių piliečių asmeninių ir turtinių teisių apsaugą;
teikdamos svarbią reikšmę bendradarbiavimo plėtojimui teisinės pagalbos srityje – civilinėse, šeimos ir baudžiamosiose bylose,
susitarė:
Pirmoji dalis
BENDROSIOS NUOSTATOS
1 straipsnis
Teisinės gynybos teikimas
1. Vienos Susitariančiosios Šalies piliečiai, taip pat asmenys be pilietybės, nuolat gyvenantys jos teritorijoje (toliau – piliečiai), kitos Susitariančiosios Šalies teritorijoje savo asmeninių ir turtinių teisių atžvilgiu naudojasi tokia pat teisine gynyba kaip ir tos Susitariančiosios Šalies piliečiai.
2. Vienos Susitariančiosios Šalies piliečiai turi teisę laisvai ir nekliudomai kreiptis į kitos Susitariančiosios Šalies teismus, prokuratūrą bei kitas įstaigas, kurioms pagal kompetenciją priklauso civilinės, šeimos ir baudžiamosios bylos (toliau – teisingumo įstaigos), gali dalyvauti nagrinėjant šias bylas, teikti prašymus, pareikšti ieškinius ir atlikti kitus procesinius veiksmus tokiomis pat sąlygomis kaip ir tos Susitariančiosios Šalies piliečiai.
2 straipsnis
Teisinės pagalbos teikimas
1. Abiejų Susitariančiųjų Šalių teisingumo įstaigos teikia viena kitai teisinę pagalbą civilinėse, šeimos ir baudžiamosiose bylose vadovaudamosi šios Sutarties nuostatomis.
2. Teisingumo įstaigos teikia teisinę pagalbą ir kitoms įstaigoms šio straipsnio 1 dalyje nurodytose bylose.
3 straipsnis
Teisinės pagalbos mastas
Teisinė pagalba apima Susitariančiosios Šalies, kuriai pateikiamas prašymas, įstatymų numatytus procesinius veiksmus, kaip antai: šalių, kaltinamųjų, teisiamųjų, liudytojų, ekspertų apklausą, ekspertizių, teisminės apžiūros atlikimą, daiktinių įrodymų perdavimą, baudžiamojo persekiojimo vykdymą ir nusikaltimus padariusių asmenų išdavimą, teismo sprendimų civilinėse bylose pripažinimą ir vykdymą, dokumentų įteikimą ir persiuntimą, duomenų apie kaltinamųjų teistumą pateikimą kitos Šalies prašymu.
4 straipsnis
Susižinojimo tvarka
Teikdamos teisinę pagalbą, Susitariančiųjų Šalių teisingumo įstaigos tarpusavyje susižino per Lietuvos Respublikos teisingumo ministeriją ir Lietuvos Respublikos generalinę prokuratūrą, per Armėnijos Respublikos teisingumo ministeriją – civilinėse ir šeimos, taip pat teisminėse bylose ir Armėnijos Respublikos generalinę prokuratūrą – baudžiamosiose bylose.
5 straipsnis
Kalba
1. Prašymai suteikti teisinę pagalbą surašomi prašymą pateikiančios Susitariančiosios Šalies kalba ir prie jų pridedamos patvirtintos vertimų į kitos Susitariančiosios Šalies kalbą arba rusų kalbą kopijos.
6 straipsnis
Adresų ir kitų duomenų nustatymas
1. Susitariančiųjų Šalių teisingumo įstaigos, gavusios prašymą, vadovaudamosi savo valstybių įstatymais, teikia viena kitai pagalbą, kai reikia nustatyti asmenų, gyvenančių Susitariančiųjų Šalių teritorijose, adresus, jeigu to reikia piliečių teisėms įgyvendinti. Be to, prašymą pateikianti teisingumo įstaiga praneša turimus duomenis, kurie gali padėti nustatyti prašyme nurodyto asmens adresą.
2. Susitariančiųjų Šalių teisingumo įstaigos teikia viena kitai pagalbą, kai reikia nustatyti Susitariančiosios Šalies teritorijoje gyvenančių asmenų, kuriems prašymą pateikiančios Susitariančiosios Šalies teisingumo įstaigose yra pateikta turtinių reikalavimų civilinėse, šeimos ir baudžiamosiose bylose, civilinę būklę, darbo vietą ar užsiėmimo rūšį ir pajamas.
7 straipsnis
Prašymo suteikti teisinę pagalbą forma
1. Prašymas suteikti teisinę pagalbą turi būti rašytinės formos ir jame turi būti nurodyta:
4) šalių, liudytojų, įtariamųjų, kaltinamųjų, teisiamųjų arba nuteistųjų vardai ir pavardės, jų pilietybė, užsiėmimas ir nuolatinė gyvenamoji vieta arba buveinė, o juridiniams asmenims – jų pavadinimas, juridinis adresas ir (arba) buveinė;
2. Kai būtina, prie prašymo pridedamos tinkamai patvirtintos dokumentų kopijos ar dokumentų išrašai, palengvinantys prašymo įvykdymą arba reikalingi prokurorų ar teismų sankcionuojamiems procesiniams veiksmams įvykdyti.
8 straipsnis
Vykdymo tvarka
1. Teisingumo įstaiga, kuriai adresuotas prašymas, vykdydama prašymą suteikti teisinę pagalbą taiko savo valstybės įstatymus. Tačiau prašymą pateikiančios teisingumo įstaigos prašymu ji gali taikyti prašymą pateikiančios Susitariančiosios Šalies procesines normas, jeigu šios normos neprieštarauja prašymą gaunančios teisingumo įstaigos valstybės įstatymams.
2. Jeigu teisingumo įstaiga, kuriai adresuotas prašymas, nekompetentinga jį įvykdyti, ji prašymą persiunčia kompetentingai teisingumo įstaigai ir praneša apie tai prašymą pateikiančiai įstaigai.
3. Prašymą pateikiančios teisingumo įstaigos prašymu teisingumo įstaiga, kuriai pateikiamas prašymas, laiku praneša jai ir suinteresuotoms šalims apie prašymo suteikti teisinę pagalbą įvykdymo laiką ir vietą, kad jos, jeigu tai leidžia Susitariančiosios Šalies, kuriai pateikiamas prašymas, įstatymai, galėtų dalyvauti vykdant prašymą.
9 straipsnis
Dokumentų įteikimo tvarka
1. Teisingumo įstaiga, kuriai pateikiamas prašymas, įteikia dokumentus pagal savo valstybėje galiojančius įstatymus, jeigu įteikiami dokumentai surašyti jos kalba arba prie jų pridėtas patvirtintas vertimas. Tais atvejais, kai dokumentai surašyti ne Susitariančiosios Šalies, kuriai pateikiamas prašymas, kalba ir prie jų nepridėtas vertimas, jie įteikiami gavėjui, jei jis sutinka savo noru juos priimti.
2. Prašyme įteikti dokumentus turi būti nurodytas tikslus gavėjo adresas ir įteikiamo dokumento pavadinimas. Jeigu paaiškėjo, kad prašyme įteikti dokumentus nurodytas ne visas ar netikslus adresas, įstaiga, kuriai pateikiamas prašymas, vadovaudamasi savo valstybės įstatymais, imasi priemonių tiksliam adresui nustatyti.
10 straipsnis
Dokumentų įteikimo patvirtinimas
11 straipsnis
Dokumentų įteikimas ir piliečių apklausa per diplomatines atstovybes ar konsulines įstaigas
12 straipsnis
Liudytojų, nukentėjusiųjų, civilinių ieškovų, civilinių atsakovų, jų atstovų ir ekspertų iškvietimas
1. Jeigu, atliekant parengtinį tardymą arba teisme nagrinėjant bylą, vienos Susitariančiosios Šalies teritorijoje atsiranda būtinybė iškviesti liudytoją, nukentėjusįjį, civilinį ieškovą ir (ar) atsakovą, jų atstovus ar ekspertą, esančius kitos Susitariančiosios Šalies teritorijoje, reikia kreiptis į tos Šalies atitinkamą teisingumo įstaigą su prašymu įteikti šaukimą.
2. Jeigu iškviestas į bylos nagrinėjimą teisme asmuo neatvyksta, Susitariančiosios Šalys neturi teisės taikyti procesinių ir kitokių prievartos priemonių.
3. Šio straipsnio 1 dalyje nurodyti asmenys, nesvarbu, kokia jų pilietybė, atvykę pagal šaukimą į kitos Susitariančiosios Šalies atitinkamą teisingumo įstaigą savo noru, tos Šalies teritorijoje negali būti patraukti baudžiamojon arba administracinėn atsakomybėn, suimti ar nubausti už kokią nors veiką, padarytą iki jiems kertant valstybės sieną. Tokie asmenys taip pat negali būti patraukti baudžiamojon arba administracinėn atsakomybėn, suimti ar nubausti, vadovaujantis jų parodymais ir išvadomis, kuriuos jie davė kaip ekspertai, arba dėl veikos, kuri yra nagrinėjimo dalykas.
4. Lengvatomis, nurodytomis šio straipsnio 3 dalyje, nesinaudoja šio straipsnio 1 dalyje nurodyti asmenys, jeigu jie per 15 dienų po to, kai jiems buvo pranešta, kad jų buvimas nėra būtinas, neišvyksta iš prašymą pateikusios Susitariančiosios Šalies teritorijos. Į šį terminą neįskaitomas laikas, per kurį šie asmenys negalėjo išvykti iš prašymą pateikusios Susitariančiosios Šalies teritorijos dėl nuo jų nepriklausančių aplinkybių.
5. Liudytojai ir ekspertai, pagal šaukimą atvykę į kitos Susitariančiosios Šalies teritoriją, turi teisę gauti iš juos iškvietusios teisingumo įstaigos kelionės ir gyvenimo užsienyje išlaidų, taip pat dėl atitraukimo nuo darbo negauto darbo užmokesčio atlyginimą. Be to, ekspertai turi teisę gauti atlyginimą už atliktą ekspertizę. Šaukime turi būti nurodyta, kokias išmokų rūšis turi teisę gauti iškviesti asmenys. Jų prašymu šaukimą išsiuntusi Susitariančioji Šalis išmoka avansą atitinkamoms išlaidoms atlyginti.
13 straipsnis
Dokumentų galiojimas
1. Dokumentai, surašyti vienos Susitariančiosios Šalies teritorijoje arba patvirtinti atitinkamos įstaigos ar specialiai tam įgalioto asmens pagal jų kompetenciją ir pagal nustatytą formą bei patvirtinti antspaudu su valstybės herbu, kitos Susitariančiosios Šalies teritorijoje priimami be jokio kito patvirtinimo.
14 straipsnis
Išlaidos teikiant teisinę pagalbą
15 straipsnis
Informacijos teikimas
16 straipsnis
Nemokama teisinė gynyba
17 straipsnis
Civilinės būklės liudijimų ir kitų dokumentų persiuntimas
1. Susitariančiosios Šalys įsipareigoja viena kitos prašymu be vertimo ir nemokamai persiųsti civilinės būklės aktų registravimo liudijimus ir kitus dokumentus (apie išsilavinimą, darbą ir t. t.) apie kitos Susitariančiosios Šalies piliečių asmenines teises ir turtinius interesus.
18 straipsnis
Atsisakymas teikti teisinę pagalbą
1. Susitariančiųjų Šalių teisingumo įstaigos gali visiškai ar iš dalies atsisakyti patenkinti prašymą dėl teisinės pagalbos suteikimo, jeigu jo įvykdymas gali pažeisti žmogaus teises, pakenkti valstybės suverenitetui ar saugumui arba prieštarauja Susitariančiosios Šalies, kuriai pateikiamas prašymas, įstatymams.
Antroji dalis
TEISINĖ PAGALBA IR TEISINIAI SANTYKIAI CIVILINĖSE IR ŠEIMOS BYLOSE
19 straipsnis
Atleidimas nuo teismo išlaidų
20 straipsnis
Dokumentų apie asmeninę, šeiminę ir turtinę padėtį išdavimas
1. Dokumentus apie asmeninę, šeiminę ir turtinę padėtį, reikalingus gauti atleidimą nuo teismo išlaidų mokėjimo, išduoda tos Susitariančiosios Šalies, kurios teritorijoje yra pareiškėjo gyvenamoji vieta ar buveinė, kompetentinga įstaiga.
2. Jeigu pareiškėjas neturi gyvenamosios vietos ar buveinės Susitariančiųjų Šalių teritorijose, pakanka dokumento, kurį išduoda ar patvirtina jo valstybės diplomatinė atstovybė ar konsulinė įstaiga.
21 straipsnis
Teismų kompetencija
1. Jeigu šioje Sutartyje nenustatyta kitaip, abiejų Susitariančiųjų Šalių teismai yra kompetentingi nagrinėti civilines ir šeimos bylas, jeigu atsakovas turi jos teritorijoje gyvenamąją vietą. Teismai kompetentingi nagrinėti juridiniams asmenims ir organizacijoms, turinčioms procesinį veiksnumą, pareikštus ieškinius, jeigu šios Šalies teritorijoje yra juridinio asmens valdymo įstaiga, atstovybė arba filialas.
2. Susitariančiųjų Šalių teismai nagrinėja bylas ir kitais atvejais, kai yra rašytinis šalių susitarimas. Kai toks susitarimas yra, teismas pagal atsakovo pareiškimą nutraukia bylos nagrinėjimą, jeigu šis pareiškimas gautas iki atsikirtimų dėl ieškinio esmės pateikimo. Šalys savo susitarimu išimtinės teismų kompetencijos pakeisti negali.
22 straipsnis
Veiksnumas ir teisnumas
1. Fizinio asmens veiksnumą nustato tos Susitariančiosios Šalies, kurios pilietis yra šis asmuo, įstatymai.
23 straipsnis
Pripažinimas ribotai veiksniu arba neveiksniu.
Veiksnumo sugrąžinimas
1. Bylose dėl asmens pripažinimo ribotai veiksniu arba neveiksniu, išskyrus atvejus, numatytus šio straipsnio 2 ar 3 dalyje, kompetentingas yra tos Susitariančiosios Šalies, kurios pilietis yra asmuo, teismas.
2. Jeigu vienos Susitariančiosios Šalies teismas nustato, kad yra pagrindas pripažinti ribotai veiksniu arba neveiksniu kitos Susitariančiosios Šalies pilietį, kuris gyvena tos Susitariančiosios Šalies teritorijoje, jis praneša apie tai Susitariančiosios Šalies, kurios pilietis yra šis asmuo, teismui.
3. Jeigu teismas, kuriam buvo praneštas pagrindas pripažinti ribotai veiksniu arba neveiksniu, per tris mėnesius neišnagrinėja bylos arba nepareiškia savo nuomonės, byla dėl pripažinimo ribotai veiksniu arba neveiksniu nagrinėjama tos Susitariančiosios Šalies, kurios teritorijoje yra šio asmens gyvenamoji vieta, teisme. Sprendimas pripažinti asmenį ribotai veiksniu arba neveiksniu siunčiamas Susitariančiosios Šalies, kurios pilietis yra šis asmuo, kompetentingam teismui.
5. Neatidėliotinais atvejais, numatytais šio straipsnio 2 ir 3 dalyse, priemonių, būtinų apginti tą asmenį ar jo turtą, gali savarankiškai imtis Susitariančiosios Šalies, kurios teritorijoje yra tas asmuo, teismas. Potvarkiai, susiję su šiomis priemonėmis, išsiunčiami Susitariančiosios Šalies, kurios pilietis yra tas asmuo, teismui. Šie potvarkiai gali būti panaikinti, jei tos Susitariančiosios Šalies teismas priims kitokį sprendimą.
24 straipsnis
Pripažinimas nežinia kur esančiu, paskelbimas mirusiu ir mirties fakto nustatymas
1. Nagrinėti bylas dėl pripažinimo nežinia kur esančiu, paskelbimo mirusiu arba dėl mirties fakto nustatymo kompetentingos yra tos Susitariančiosios Šalies, kurios pilietis asmuo buvo tuo metu, kai paskutiniais duomenimis jis buvo gyvas, įstaigos.
2. Vienos Susitariančiosios Šalies įstaigos gali pripažinti kitos Susitariančiosios Šalies pilietį nežinia kur esančiu arba mirusiu, taip pat nustatyti jo mirties faktą jos teritorijoje gyvenančių asmenų prašymu, jeigu jų teisės ir interesai yra pagrįsti šios Susitariančiosios Šalies įstatymais.
25 straipsnis
Santuokos sudarymas
1. Santuokos sudarymo sąlygas kiekvienam tuoktis ketinančiam asmeniui nustato Susitariančiosios Šalies, kurios pilietis jis yra, įstatymai. Be to, turi būti laikomasi Susitariančiosios Šalies, kurios teritorijoje sudaroma santuoka, įstatymų reikalavimų dėl kliūčių santuokai sudaryti.
26 straipsnis
Sutuoktinių asmeniniai ir turtiniai teisiniai santykiai
1. Sutuoktinių asmeninius ir turtinius teisinius santykius nustato Susitariančiosios Šalies, kurios teritorijoje jie turi bendrą gyvenamąją vietą, įstatymai.
2. Jei vienas sutuoktinis gyvena vienos Susitariančiosios Šalies teritorijoje, o antrasis – kitos Susitariančiosios Šalies teritorijoje, bet abu sutuoktiniai turi tą pačią pilietybę, jų asmeninius ir turtinius teisinius santykius nustato Susitariančiosios Šalies, kurios piliečiai jie yra, įstatymai.
3. Jei vienas sutuoktinis yra vienos Susitariančiosios Šalies, o antrasis – kitos Susitariančiosios Šalies pilietis ir vienas iš jų gyvena vienos, o antrasis – kitos Susitariančiosios Šalies teritorijoje, jų asmeninius ir turtinius teisinius santykius nustato Susitariančiosios Šalies, kurios teritorijoje buvo jų paskutinė bendra gyvenamoji vieta, įstatymai.
27 straipsnis
Santuokos nutraukimas ir santuokos pripažinimas negaliojančia
1. Byloms dėl santuokos nutraukimo taikomi tos Susitariančiosios Šalies įstatymai ir kompetentingos yra tos Susitariančiosios Šalies, kurios piliečiai sutuoktiniai buvo duodami prašymą, įstaigos. Jeigu sutuoktinių gyvenamoji vieta yra kitos Susitariančiosios Šalies teritorijoje, tai kompetentingos yra ir tos Susitariančiosios Šalies įstaigos.
2. Jeigu duodant prašymą nutraukti santuoką vienas sutuoktinis yra vienos Susitariančiosios Šalies, o antrasis – kitos Susitariančiosios Šalies pilietis ir vienas iš jų gyvena vienos, o antrasis – kitos Susitariančiosios Šalies teritorijoje, kompetentingos yra abiejų Susitariančiųjų Šalių įstaigos. Šiuo atveju jos taiko savo valstybės įstatymus.
TĖVŲ IR VAIKŲ TARPUSAVIO TEISINIAI SANTYKIAI
28 straipsnis
Tėvystės ar vaiko gimimo nustatymas ir nuginčijimas
29 straipsnis
Tėvų ir vaikų tarpusavio teisiniai santykiai
1. Tėvų ir vaikų teisinius santykius nustato Susitariančiosios Šalies, kurios teritorijoje jie turi bendrą gyvenamąją vietą, įstatymai.
30 straipsnis
Nesantuokinis vaikas
31 straipsnis
Teismų kompetencija
1. Teisinių santykių, nurodytų šios Sutarties 28–30 straipsniuose, klausimais kompetentingi yra Susitariančiosios Šalies, kurios įstatymai taikytini tokiais atvejais, teismai.
32 straipsnis
Įvaikinimas ir jo panaikinimas
2. Jeigu įvaikina sutuoktiniai, kurių vienas yra vienos, o antrasis – kitos Susitariančiosios Šalies pilietis, tai įvaikinimas turi atitikti įstatymų, galiojančių abiejų Susitariančiųjų Šalių teritorijose, reikalavimus.
3. Jeigu vaikas yra vienos, o įvaikintojas – kitos Susitariančiosios Šalies pilietis, įvaikinimui ar jo panaikinimui reikalingas vaiko, jei to reikalauja Susitariančiosios Šalies, kurios pilietis jis yra, įstatymas, jo atstovo pagal įstatymą ir tos Susitariančios Šalies kompetentingos valstybinės įstaigos sutikimas.
33 straipsnis
Kompetencija
Priimti sprendimą dėl įvaikinimo kompetentinga yra Susitariančiosios Šalies, kurios pilietis yra vaikas, teisingumo įstaiga, o šios Sutarties 32 straipsnio 2 dalyje numatytu atveju kompetentinga yra Susitariančiosios Šalies, kurios teritorijoje sutuoktiniai turi arba turėjo paskutinę bendrą gyvenamąją vietą arba buveinę, įstaiga.
GLOBA IR RŪPYBA
34 straipsnis
Įstaigų kompetencija
1. Priimti sprendimus dėl Susitariančiųjų Šalių piliečių globos ir rūpybos kompetentinga yra Susitariančiosios Šalies, kurios pilietis yra globotinas asmuo, globos ir rūpybos įstaiga, jeigu šioje Sutartyje nenumatyta kitaip. Tokiais atvejais taikomi tos Susitariančiosios Šalies įstatymai.
35 straipsnis
Priemonių dėl globos ir rūpybos taikymo tvarka
1. Jeigu vienos Susitariančiosios Šalies piliečio, kurio nuolatinė gyvenamoji vieta, buveinė arba turtas yra kitos Susitariančiosios Šalies teritorijoje, labui būtina imtis priemonių dėl globos ir rūpybos, tos Susitariančiosios Šalies globos ir rūpybos įstaiga nedelsdama privalo apie tai pranešti kompetentingai pagal 34 straipsnį globos ir rūpybos įstaigai.
2. Neatidėliotinais atvejais kitos Susitariančiosios Šalies globos ir rūpybos įstaiga, vadovaudamasi savo įstatymais, gali pati imtis būtinų laikinų priemonių. Tačiau apie tai ji turi nedelsdama pranešti kompetentingai pagal 34 straipsnį globos ir rūpybos įstaigai. Šios priemonės galioja tol, kol įstaiga, nurodyta šios Sutarties 34 straipsnyje, nepriima kitokio sprendimo.
36 straipsnis
Priemonės neatidėliotinais atvejais
1. Jeigu priemonės dėl globos ir rūpybos yra būtinos globotinio ar rūpintinio, kurio gyvenamoji vieta, buveinė arba turtas yra kitos Susitariančiosios Šalies teritorijoje, labui, šios Susitariančiosios Šalies globos ir rūpybos įstaiga nedelsdama turi apie tai pranešti kompetentingai pagal šios Sutarties 34 straipsnį Susitariančiosios Šalies globos ir rūpybos įstaigai.
2. Neatidėliotinais atvejais kitos Susitariančiosios Šalies globos ir rūpybos įstaiga gali pati imtis būtinų priemonių, tačiau apie priemones, kurių buvo imtasi iš anksto, ji privalo nedelsdama pranešti kompetentingai pagal šios Sutarties 34 straipsnį globos ir rūpybos įstaigai. Priemonės, kurių buvo imtasi, galioja tol, kol ši įstaiga nepriima kitokio sprendimo.
37 straipsnis
Globos ir rūpybos perdavimas
1. Kompetentinga pagal šios Sutarties 34 straipsnio 1 dalį globos ir rūpybos įstaiga turi teisę perduoti globą ar rūpybą atitinkamoms kitos Susitariančiosios Šalies įstaigoms, jeigu globotinio ar rūpintinio gyvenamoji vieta, buveinė ar turtas yra šios Susitariančiosios Šalies teritorijoje. Perdavimas galioja tik tuo atveju, jei įstaiga, kuriai pateiktas prašymas, sutinka perimti globą ar rūpybą ir apie tai informuoja prašymą pateikusią įstaigą.
2. Įstaiga, priėmusi globą ar rūpybą pagal šio straipsnio 1 dalį, vykdo ją vadovaudamasi savo valstybės įstatymais. Tačiau ji neturi teisės priimti sprendimų dėl globotinio ar rūpintinio asmeninio statuso, bet gali duoti leidimą sudaryti santuoką, kuris yra būtinas pagal Susitariančiosios Šalies, kurios pilietis yra šis asmuo, įstatymus.
TURTINIAI TEISINIAI SANTYKIAI
38 straipsnis
Nuosavybės teisė
1. Nuosavybės teisę į nekilnojamąjį turtą nustato Susitariančiosios Šalies, kurios teritorijoje yra šis turtas, įstatymai.
2. Nuosavybės teisę į transporto priemones, kurios registruotinos valstybiniuose registruose, nustato Susitariančiosios Šalies, kurios teritorijoje yra transporto priemonę įregistravusi įstaiga, įstatymai.
3. Nuosavybės teisės ar kitokios daiktinės teisės į turtą atsiradimas ir pabaiga nustatomi pagal Susitariančiosios Šalies, kurios teritorijoje turtas buvo tuo momentu, kai įvyko veiksmas arba buvo kitokia aplinkybė, tapusi tokios teisės atsiradimo ar pabaigos pagrindu, įstatymus. Nuosavybės teisės ar kitokios daiktinės teisės į turtą, kuris yra sandorio dalykas, atsiradimas ir pabaiga nustatomi pagal sandorio sudarymo vietos įstatymus, jeigu šalių susitarimu nenumatyta kitaip.
39 straipsnis
Sandorio forma
40 straipsnis
Žalos atlyginimas
1. Prievolės atlyginti žalą, išskyrus prievoles, atsirandančias dėl sutarčių ir kitų teisėtų veiksmų, nustatomos pagal Susitariančiosios Šalies, kurios teritorijoje įvyko veiksmas arba buvo kitokia aplinkybė, tapusi pagrindu reikalauti atlyginti žalą, įstatymus.
2. Jeigu ieškovas ir atsakovas yra vienos Susitariančiosios Šalies piliečiai, taikomi tos Susitariančiosios Šalies įstatymai.
3. Šio straipsnio 1 ir 2 dalyse nurodytose bylose kompetentingas yra Susitariančiosios Šalies, kurios teritorijoje įvyko veiksmas arba buvo kitokia aplinkybė, tapusi pagrindu reikalauti atlyginti žalą, teismas. Nukentėjusysis taip pat gali pareikšti ieškinį Susitariančiosios Šalies, kurios teritorijoje yra atsakovo gyvenamoji vieta, teismui.
PAVELDĖJIMAS
42 straipsnis
Lygiateisiškumo principas
43 straipsnis
Paveldėjimo teisė
1. Kilnojamojo turto paveldėjimo teisę nustato Susitariančiosios Šalies, kurios teritorijoje buvo palikėjo paskutinė nuolatinė gyvenamoji vieta, įstatymai.
44 straipsnis
Išmarinis turtas
45 straipsnis
Testamentas
Asmens gebėjimą sudaryti testamentą ir jį atšaukti, taip pat testamento sudarymo ir jo atšaukimo formą nustato Susitariančiosios Šalies, kurioje buvo testatoriaus gyvenamoji vieta sudarant testamentą, įstatymai. Tačiau testamentas ar jo atšaukimas negali būti pripažinti negaliojančiais dėl to, kad nebuvo laikytasi nustatytos formos, jeigu ši atitinka testamento sudarymo ar atšaukimo vietos įstatymų reikalavimus.
46 straipsnis
Kompetencija paveldėjimo bylose
1. Kilnojamojo turto paveldėjimo bylas, išskyrus šio straipsnio 2 dalyje numatytus atvejus, nagrinėja Susitariančiosios Šalies, kurios teritorijoje yra paveldimas kilnojamasis turtas, teisingumo įstaigos.
2. Tuo atveju, kai visas paveldimas kilnojamasis turtas yra Susitariančiosios Šalies, kurioje palikėjas neturėjo paskutinės nuolatinės gyvenamosios vietos, teritorijoje, pagal įpėdinio arba testamentinės išskirtinės gavėjo pareiškimą paveldėjimo bylą nagrinėja šios Susitariančiosios Šalies teisingumo įstaigos, jeigu su tuo sutinka visi įpėdiniai.
3. Nekilnojamojo turto paveldėjimo bylas nagrinėja Susitariančiosios Šalies, kurios teritorijoje yra tas turtas, teisingumo įstaigos.
47 straipsnis
Palikimo apsauga
1. Vienos Susitariančiosios Šalies įstaigos imasi savo įstatymuose numatytų priemonių apsaugoti jos teritorijoje esantį paveldimą turtą, paliktą kitos Susitariančiosios Šalies piliečio.
2. Įstaigos, atsakingos už palikimo apsaugą po kitos Susitariančiosios Šalies piliečio mirties, privalo nedelsdamos pranešti tos Susitariančiosios Šalies diplomatinei atstovybei ar konsulinei įstaigai apie palikėjo mirtį ir apie asmenis, pareiškusius savo teises į palikimą, žinomas aplinkybes apie asmenis, turinčius teises į palikimą, jų buvimo vietą, esamą testamentą, turto dydį ir vertę, taip pat apie priemones, kurių imtasi palikimui apsaugoti.
48 straipsnis
Diplomatinės atstovybės ir konsulinės įstaigos teisės
Vienos Susitariančiosios Šalies diplomatinė atstovybė ar konsulinė įstaiga turi teisę atstovauti savo Šalies piliečių interesams dėl paveldėjimo kitos Susitariančiosios Šalies įstaigose be atskiro įgaliojimo, jeigu tie piliečiai dėl to, kad jų nėra arba dėl kitų svarbių priežasčių negali laiku apginti savo teisių bei interesų ir nepaskyrė įgaliotinio.
49 straipsnis
Specialioji taisyklė
Jeigu vienos Susitariančiosios Šalies pilietis mirė kelionės metu kitos Susitariančiosios Šalies teritorijoje, kurioje jis neturėjo nuolatinės gyvenamosios vietos, tai pinigai ir daiktai, kuriuos jis turėjo su savimi, be jokių formalumų perduodami Susitariančiosios Šalies, kurios pilietis buvo mirusysis, diplomatinei atstovybei ar konsulinei įstaigai.
50 straipsnis
Palikimo perdavimas
1. Jeigu paveldimas kilnojamasis turtas ar pinigų suma, gauta pardavus paveldimą kilnojamąjį ar nekilnojamąjį turtą, baigus paveldėjimo bylą, turi būti perduoti įpėdiniams, kurių gyvenamoji vieta arba buveinė yra kitos Susitariančiosios Šalies teritorijoje, tai paveldimas turtas ar gauta pinigų suma perduodami tos Susitariančiosios Šalies diplomatinei atstovybei ar konsulinei įstaigai.
2. Kompetentinga paveldėjimo bylose įstaiga paveda perduoti paveldimą turtą diplomatinei atstovybei ar konsulinei įstaigai.
3. Šis turtas gali būti perduotas įpėdiniams, jeigu:
1) yra apmokėti arba užtikrinti visi palikėjo kreditorių reikalavimai, pareikšti Susitariančiosios Šalies, kurios teritorijoje yra paveldimas turtas, įstatymuose nustatytu terminu;
SPRENDIMŲ PRIPAŽINIMAS IR VYKDYMAS
51 straipsnis
Sprendimų civilinėse ir šeimos bylose, taip pat baudžiamosiose bylose dėl žalos atlyginimo pripažinimas ir vykdymas
1. Susitariančiosios Šalys abipusiškai pripažįsta ir vykdo įsiteisėjusius teisingumo įstaigų sprendimus civilinėse ir šeimos bylose, taip pat nuosprendžius dėl nusikaltimo padarytos žalos atlyginimo.
PRAŠYMŲ LEISTI VYKDYTI SPRENDIMUS NAGRINĖJIMAS
52 straipsnis
Teismų kompetencija
1. Nagrinėti prašymus leisti vykdyti sprendimus kompetentingi yra Susitariančiosios Šalies, kurios teritorijoje jie turi būti vykdomi, teismai.
53 straipsnis
Prašymas
Prie prašymo leisti vykdyti sprendimą pridedami:
2) oficialus dokumentas apie sprendimo įsiteisėjimą, jeigu iš paties sprendimo teksto tai nėra aišku;
3) dokumentas, patvirtinantis, kad atsakovui, nedalyvavusiam teismo procese, buvo laiku ir tinkamai bent vieną kartą įteiktas šaukimas į teismą;
54 straipsnis
Abejonės išduodant leidimus vykdyti sprendimus
SPRENDIMŲ VYKDYMO TVARKA
55 straipsnis
Vykdymo tvarka
56 straipsnis
Teismo išlaidos
57 straipsnis
Atsisakymas pripažinti ir vykdyti teismų sprendimus
Pripažinti teismo sprendimą arba leisti jį vykdyti gali būti atsisakyta, jeigu:
1) padavęs prašymą asmuo arba atsakovas nedalyvavo teismo procese dėl to, kad jam arba jo įgaliotam asmeniui nebuvo laiku ir tinkamai įteiktas šaukimas į teismą;
2) dėl to paties teisinio ginčo tarp tų pačių šalių Susitariančiosios Šalies teritorijoje, kur sprendimas turi būti pripažintas ir vykdomas, jau anksčiau buvo priimtas ir yra įsiteisėjęs sprendimas arba jeigu tos Susitariančiosios Šalies teisingumo įstaiga buvo anksčiau pradėjusi dėl šios bylos teismo procesą;
58 straipsnis
Taikos sutartis
Trečioji dalis
TEISINĖ PAGALBA IR TEISINIAI SANTYKIAI BAUDŽIAMOSIOSE BYLOSE
60 straipsnis
Baudžiamojo persekiojimo vykdymas
61 straipsnis
Prašymas vykdyti baudžiamąjį persekiojimą ir būtini dokumentai
1. Prašymas vykdyti baudžiamąjį persekiojimą pateikiamas raštu ir jame turi būti nurodyta:
2) prašymą gaunančios teisingumo įstaigos, kompetentingos atlikti tyrimą ar teisminį nagrinėjimą, pavadinimas;
3) veikos, dėl kurios pateikiamas prašymas vykdyti baudžiamąjį procesą, aprašymas, taip pat konkreti nusikaltimo padarymo vieta ir laikas;
2. Prie prašymo vykdyti baudžiamąjį persekiojimą taip pat turi būti pridėti:
1) Susitariančiosios Šalies įstatymo, kuriuo remiantis ši veika pripažįstama nusikaltimu, tekstas, taip pat, jeigu būtina, kitų įstatymų, turinčių reikšmės tyrimui, tekstai;
2) nukentėjusiųjų pareiškimai baudžiamosiose bylose, keliamose remiantis nukentėjusiojo skundu, ir prašymai atlyginti žalą;
62 straipsnis
Sąlyga prašymui patenkinti
63 straipsnis
Negalėjimas vykdyti baudžiamojo persekiojimo
Prašymas vykdyti baudžiamąjį persekiojimą netenkinamas, jeigu dėl asmens, dėl kurio turi būti vykdomas persekiojimas, prašymą gavusios Susitariančiosios Šalies teritorijoje už tą patį nusikaltimą buvo priimtas ir įsiteisėjo nuosprendis arba kitas byloje galutinis sprendimas, apie kurį pranešama prašymą pateikusiai Susitariančiajai Šaliai. Tokiu atveju prašymą pateikusios Susitariančiosios Šalies teisingumo įstaigos baudžiamosios bylos iškelti negali, o jei ji iškelta, turi ją nutraukti.
IŠDAVIMAS
64 straipsnis
Nusikaltimai, dėl kurių išduodama
1. Susitariančiosios Šalys, remdamosi šios Sutarties nuostatomis, įsipareigoja pagal prašymą išduoti viena kitai asmenis, esančius jų teritorijose, kad jiems būtų taikoma baudžiamoji atsakomybė arba įvykdytas nuosprendis.
2. Išduodama patraukti baudžiamojon atsakomybėn už veikas, kurios pagal abiejų Susitariančiųjų Šalių įstatymus yra nusikaltimai ir už kurių padarymą numatyta ne trumpesnė kaip šešių mėnesių laisvės atėmimo bausmė ar kita griežtesnė bausmė.
3. Išduodama vykdyti nuosprendį už veikas, už kurias pagal abiejų Susitariančiųjų Šalių įstatymus yra baudžiama ir už kurių padarymą paskirta ne trumpesnė kaip vienerių metų laisvės atėmimo bausmė.
65 straipsnis
Atsisakymas išduoti
1. Neišduodama, jeigu:
1) asmuo, kurį prašoma išduoti, yra Susitariančiosios Šalies, kuriai pateikiamas prašymas, pilietis arba asmuo, kuriam šioje valstybėje suteikta prieglobsčio teisė;
2) pagal abiejų Susitariančiųjų Šalių įstatymus baudžiamasis persekiojimas pradedamas tik esant nukentėjusiojo skundui (pareiškimui, protestui);
3) prašymo gavimo momentu pagal Susitariančiosios Šalies, kuriai pateikiamas prašymas, įstatymus baudžiamasis persekiojimas negali būti pradėtas arba nuosprendis negali būti įvykdytas dėl senaties arba dėl kito teisėto pagrindo;
2. Gali būti atsisakyta išduoti, jeigu nusikaltimas, dėl kurio prašoma išduoti, padarytas Susitariančiosios Šalies, kuriai pateikiamas prašymas, teritorijoje.
66 straipsnis
Išdavimo atidėjimas
Jeigu asmuo, kurį prašoma išduoti, patrauktas baudžiamojon atsakomybėn arba atlieka bausmę už kitą nusikaltimą Susitariančiosios Šalies, kuriai pateikiamas prašymas, teritorijoje, jo išdavimas gali būti atidėtas iki baudžiamojo persekiojimo, bausmės atlikimo pabaigos ar atleidimo nuo jos bet kuriuo teisėtu pagrindu.
67 straipsnis
Laikinas išdavimas
1. Jei dėl šios Sutarties 66 straipsnyje numatyto išdavimo atidėjimo gali pasibaigti baudžiamojo persekiojimo senaties terminas arba tai labai apsunkintų nusikaltimo tyrimą, esant pagrįstam prašymui, asmuo gali būti išduotas laikinai su sąlyga, kad jis bus nedelsiant grąžintas atlikus byloje procesinius veiksmus, dėl kurių buvo išduotas.
68 straipsnis
Išdavimas prašant kelioms valstybėms
69 straipsnis
Išduoto asmens baudžiamojo persekiojimo ribos
1. Be Susitariančiosios Šalies, kuriai pateikiamas prašymas, sutikimo išduotam asmeniui negali būti taikoma baudžiamoji atsakomybė arba jis negali būti nubaustas už iki jo išdavimo padarytą nusikaltimą, už kurį jis nebuvo išduotas, dėl kito nusikaltimo, negu tas, dėl kurio buvo išduotas.
2. Išduotas asmuo taip pat negali būti išduotas trečiajai valstybei be Susitariančiosios Šalies, kuriai pateikiamas prašymas, sutikimo.
3. Šio straipsnio 1 ir 2 dalių nuostatos netaikomos, jeigu išduotas asmuo, pasibaigus baudžiamajam persekiojimui, atlikęs bausmę arba nuo jos atleistas bet kuriuo teisėtu pagrindu, per 30 dienų neišvyko iš prašymą pateikusios Susitariančiosios Šalies teritorijos arba savo noru grįžo į ją jau po to, kai buvo iš jos išvykęs. Į šį terminą laikas, per kurį išduotas asmuo negalėjo išvykti iš prašymą pateikusios Susitariančiosios Šalies teritorijos dėl nuo jo nepriklausančių aplinkybių, neįskaičiuojamas.
70 straipsnis
Prašymas išduoti
1. Prašymas išduoti turi būti pateikiamas raštu ir jame nurodoma:
2) prašymą pateikiančios Susitariančiosios Šalies įstatymo, kuriuo remiantis veika pripažįstama nusikaltimu, tekstas;
3) prašomo išduoti asmens vardas ir pavardė, duomenys apie jo pilietybę, gyvenamąją vietą arba buveinę ir kiti jo asmens duomenys, taip pat, jeigu galima, – jo išvaizdos aprašymas, nuotrauka ir rankų pirštų atspaudai;
2. Prie prašymo išduoti baudžiamajam persekiojimui vykdyti turi būti pridėti patvirtinta nutarimo suimti kopija ir faktinių bylos aplinkybių aprašymas.
71 straipsnis
Išduotino asmens suėmimas
1. Susitariančioji Šalis, kuriai pateiktas prašymas, prašymą išduoti išnagrinėja pagal jos įstatymuose numatytą procedūrą ir nedelsdama praneša apie savo sprendimą prašymą pateikusiai Susitariančiajai Šaliai.
2. Gavusi prašymą išduoti, Susitariančioji Šalis, kuriai pateiktas prašymas, vadovaudamasi savo įstatymais imasi priemonių asmenį, dėl kurio gautas prašymas išduoti, suimti, išskyrus atvejus, kai išduoti, remiantis šios Sutarties nuostatomis, neleidžiama. Apie šio asmens suėmimą nedelsiant informuojama prašymą pateikusi Susitariančioji Šalis.
72 straipsnis
Papildomi duomenys
1. Jeigu prašyme išduoti nėra reikalingų duomenų, nurodytų šios Sutarties 70 straipsnyje, tai Susitariančioji Šalis, kuriai pateiktas prašymas, gali prašyti jų papildomai. Kita Susitariančioji Šalis turi atsakyti į šį prašymą ne vėliau kaip per vieną mėnesį; šis terminas dėl svarbių priežasčių gali būti pratęstas 15 dienų.
73 straipsnis
Suėmimas iki prašymo išduoti gavimo
1. Neatidėliotinais atvejais Susitariančioji Šalis, kuriai pateiktas prašymas, jį pateikusios Susitariančiosios Šalies prašymu gali suimti asmenį ir dar negavusi prašymo išduoti. Prašyme turi būti remiamasi nutarimu suimti arba įsiteisėjusiu nuosprendžiu ir nurodoma, kad prašymas išduoti bus išsiųstas nedelsiant.
Prašymas gali būti perduotas per paštą, telegrafu, teleksu, telefaksu arba per Tarptautinę kriminalinės policijos organizaciją (Interpolą) ar bet kokiu kitu būdu raštu.
2. Apie suėmimą pagal šio straipsnio 1 dalį arba priežastis, dėl kurių 1 dalyje nurodytas prašymas nebuvo patenkintas, turi būti nedelsiant pranešta kitai Susitariančiajai Šaliai.
3. Asmuo, suimtas pagal šio straipsnio 1 dalį, turi būti paleistas, jeigu per mėnesį nuo tos dienos, kai buvo gautas pranešimas apie suėmimą, iš kitos Susitariančiosios Šalies nebus gautas prašymas išduoti.
4. Asmens paleidimas pagal šio straipsnio 3 dalį nekliudo pakartotinai suimti šį asmenį turint tikslą jį išduoti, jei gautas prašymas jį išduoti ir tai patvirtinantys dokumentai.
74 straipsnis
Išdavimo tvarka
1. Susitariančioji Šalis, kuriai pateikiamas prašymas, praneša Susitariančiajai Šaliai, kuri pateikia prašymą, apie savo sprendimą dėl išdavimo ir informuoja apie išdavimo vietą ir laiką.
2. Jeigu prašymą pateikusi Susitariančioji Šalis išduotino asmens nepriima per 15 dienų po nustatytos išdavimo datos, suimtas asmuo turi būti paleistas. Prašymą pateikiančios Susitariančiosios Šalies prašymu šis terminas gali būti pratęstas, bet ne ilgiau kaip 15 dienų. Asmens perdavimas vykdomas Susitariančiosios Šalies, kuriai pateiktas prašymas, teritorijoje.
3. Asmens perdavimo procedūra gali būti įforminama perdavimo protokolu dviem egzemplioriais, kuriuos pasirašo abiejų Susitariančiųjų Šalių teisingumo įstaigų atstovai. Jei būtina, prašymą pateikusios Susitariančiosios Šalies atstovų įgaliojimai gauti asmenį gali būti patvirtinti atitinkamais dokumentais, iš anksto suderintais abiejų Susitariančiųjų Šalių.
4. Jeigu kuri nors iš Susitariančiųjų Šalių dėl nuo jos nepriklausančių aplinkybių negali perduoti ar priimti išduotino asmens, ji nedelsdama apie tai praneša kitai Susitariančiajai Šaliai. Susitariančiosios Šalys kartu nustato kitą asmens perdavimo laiką, tokiu atveju taikomos šio straipsnio 2 dalies nuostatos.
75 straipsnis
Pakartotinis išdavimas
Jeigu išduotas asmuo iki galutinio jo atleidimo prašymą pateikusios Susitariančiosios Šalies teritorijoje nuo atsakomybės už nusikaltimą, dėl kurio jis buvo išduotas, sugrįš į prašymą gavusios Susitariančiosios Šalies teritoriją, esant prašymui, jis gali būti išduotas pakartotinai nepateikiant šios Sutarties 70 straipsnyje nurodytų dokumentų.
76 straipsnis
Daiktinių įrodymų perdavimas
1. Kiek leidžia Susitariančiosios Šalies, kuriai pateikiamas prašymas, įstatymai ir atsižvelgiant į trečiųjų šalių teises, visi turimi nusikaltimo, numatančio išdavimą, daiktiniai įrodymai, jei yra prašymas, perduodami prašymą pateikusiai Susitariančiajai Šaliai. Šie daiktiniai įrodymai perduodami ir tuo atveju, kai asmuo negali būti išduotas dėl jo mirties ar dėl kitų priežasčių.
2. Susitariančioji Šalis, kuriai pateikiamas prašymas, gali laikinai užlaikyti šio straipsnio 1 dalyje nurodytų daiktinių įrodymų perdavimą, jeigu jie būtini atliekant procesinius veiksmus kitoje baudžiamojoje byloje.
77 straipsnis
Vežimas tranzitu
1. Jeigu asmuo turi būti išduotas vienai Susitariančiajai Šaliai iš trečiosios valstybės per kitos Susitariančiosios Šalies teritoriją, tai Šalis, kuri reikalauja išduoti šį asmenį, prašo kitą Šalį leidimo vežti šį asmenį tranzitu per jos teritoriją. Ši nuostata netaikoma naudojantis oro transportu, jeigu neplanuojama tūpti kitos Susitariančiosios Šalies teritorijoje. Susitariančiosios Šalys gali neleisti vežti tranzitu asmenų, kurių išduoti pagal šios Sutarties nuostatas neleidžiama.
2. Prašymas leisti vežti tranzitu įforminamas ir siunčiamas ta pačia tvarka kaip ir prašymas išduoti.
3. Susitariančiųjų Šalių kompetentingos teisingumo įstaigos kiekvienu konkrečiu atveju suderina tranzito būdą, maršrutą ir kitas sąlygas.
4. Vežimo tranzitu metu atitinkama Susitariančioji Šalis užtikrina, kad vežamas asmuo bus laikomas suimtas, ir suteikia reikalingą pagalbą kitos Susitariančiosios Šalies atstovams, lydintiems vežamą asmenį.
5. Nenumatytu orlaivio nutūpimo atveju Susitariančioji Šalis, virš kurios teritorijos skrendama, kitos Susitariančiosios Šalies atstovų, lydinčių vežamą asmenį, prašymu gali laikyti tą asmenį suimtą 48 valandas, kol bus gautas prašymas dėl vežimo tranzitu, pateiktas pagal šio straipsnio 1 dalį.
6. Toks prašymas gali būti perduotas techninėmis teksto perdavimo priemonėmis, įskaitant telegrafą, teleksą, telefaksą, elektroninį paštą.
78 straipsnis
Susitariančiųjų Šalių atstovų dalyvavimas
79 straipsnis
Duomenys apie teistumą
80 straipsnis
Duomenys apie baudžiamojo persekiojimo rezultatus
Ketvirtoji dalis
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
82 straipsnis
Sutarties įsigaliojimas
83 straipsnis
Sutarties galiojimas
2. Ši Sutartis savaime pratęsiama paskesniems penkerių metų laikotarpiams, jeigu nė viena Susitariančioji Šalis jos nedenonsuoja pranešdama apie tai nota kitai Susitariančiajai Šaliai ne vėliau kaip prieš šešis mėnesius iki šios Sutarties galiojimo pabaigos.
PASIRAŠYTA Jerevane 2003 m. rugsėjo 15 d. dviem egzemplioriais, lietuvių, armėnų ir rusų kalbomis, visi tekstai turi vienodą teisinę galią.
Kilus nesutarimų dėl šios Sutarties nuostatų aiškinimo, remiamasi tekstu rusų kalba.
Lietuvos Respublikos |
ARMĖNIJOS Respublikos |
vardu |
vardu |