Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos
Prie LIETUVOS RESPUBLIKOS sveikatos apsaugos ministerijos viršininkO
Į S A K Y M A S
DĖL asmens sveikatos priežiūros įstaigų patikrinimų dėl vaistų reklamuotojų vizitų taisyklių ir asmens sveikatos priežiūros įstaigos tikrinimo pažymos formos patvirtinimo
2012 m. sausio 23 d. Nr. 1A-105
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo (Žin., 1999, Nr. 60-1945; 2006, Nr. 77-2975; 2010, Nr. 81-4228) 364 straipsnio 2 dalies 2 punktu, Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymo (Žin., 2006, Nr. 78-3056; 2008, Nr. 149-5991) 61 straipsnio 1 ir 3 dalimis, to paties įstatymo 62 straipsnio 3 dalies 8 ir 9 punktais, Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. sausio 13 d. įsakymu Nr. V-27 (Žin., 2011, Nr. 9-401), 10.40 punktu:
1. T v i r t i n u pridedamas:
PATVIRTINTA
Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie
Lietuvos Respublikos
sveikatos apsaugos ministerijos viršininko
2012 m. sausio 23 d. įsakymu Nr. 1A-105
asmens sveikatos priežiūros įstaigų patikrinimų dėl vaistų reklamuotojų vizitų taisyklĖs
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Asmens sveikatos priežiūros įstaigų patikrinimų dėl vaistų reklamuotojų vizitų taisyklės (toliau – Patikrinimų taisyklės) reglamentuoja asmens sveikatos priežiūros įstaigų patikrinimų dėl vaistų reklamuotojų vizitų atlikimo pagrindus, tvarką, trukmės nustatymo, tikrinamų asmens sveikatos priežiūros įstaigų atrankos kriterijus, patikrinimų rezultatų įforminimo taisykles.
2. Patikrinimai atliekami siekiant įvertinti, kaip asmens sveikatos priežiūros įstaigos vykdo Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymo (Žin., 2006, Nr. 78-3056) ir jį įgyvendinančių teisės aktų nuostatų reikalavimus, susijusius su vaistų reklamuotojų vizitais jose.
3. Patikrinimai atliekami vadovaujantis Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymu, Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo (Žin., 1999, Nr. 60-1945; 2006, Nr. 77-2975; 2010, Nr. 81-4228) ketvirtojo skirsnio nuostatomis, Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Tarnyba) nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. sausio 13 d. įsakymu Nr. V-27 (Žin., 2011, Nr. 9-401), (toliau – Tarnybos nuostatai) ir šiomis Patikrinimų taisyklėmis.
4. Šiose Patikrinimų taisyklėse vartojamos sąvokos:
Asmens sveikatos priežiūros įstaigos tikrinimo pažyma (toliau – tikrinimo pažyma) – Tarnybos nustatytos formos dokumentas, surašytas patikrinimą atlikusio inspektoriaus, kuriame nurodomi patikrinimo rezultatai.
Inspektorius – Tarnybos Inspektavimo skyriaus darbuotojas, atliekantis kontrolės veiksmus, kuriam pavesta tikrinti asmens sveikatos priežiūros įstaigą.
Patikrinimas – inspektoriaus atliekamas Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymo ir jį įgyvendinančių teisės aktų nuostatų reikalavimų, susijusių su vaistų reklamuotojų vizitais asmens sveikatos priežiūros įstaigose, vertinimas vykstant į asmens sveikatos priežiūros įstaigą.
Kitos šiose Patikrinimų taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos farmacijos įstatyme, Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatyme, Vaistinių preparatų reklamos taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2006 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. V-1128 (Žin., 2007, Nr. 2-98), vartojamas sąvokas.
II. patikrinimų atlikimo pagrindai, trukmės nustatymo ir tikrinamų asmens sveikatos priežiūros įstaigų atrankos kriterijai
6. Patikrinimai atliekami Tarnybos viršininkui arba, jo nesant, jį pavaduojančiam valstybės tarnautojui priėmus motyvuotą sprendimą raštu atlikti šį patikrinimą.
7. Patikrinimai gali būti atliekami:
7.1. gavus kito kompetentingo viešojo administravimo subjekto rašytinį motyvuotą prašymą ar pavedimą atlikti asmens sveikatos priežiūros įstaigos patikrinimą;
7.2. turint informacijos ar kilus pagrįstų įtarimų dėl asmens sveikatos priežiūros įstaigos veiklos, kuri gali neatitikti Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymo ir jį įgyvendinančių teisės aktų nuostatų reikalavimų, susijusių su vaistų reklamuotojų vizitais asmens sveikatos priežiūros įstaigose;
7.3. siekiant įvertinti, ar buvo tinkamai pašalinti asmens sveikatos priežiūros įstaigos ankstesnio patikrinimo metu nustatyti Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymo ir jį įgyvendinančių teisės aktų nuostatų reikalavimų, susijusių su vaistų reklamuotojų vizitais asmens sveikatos priežiūros įstaigose, pažeidimai ir įgyvendinti priimti sprendimai. Patikrinimas atliekamas tuo atveju, jeigu asmens sveikatos priežiūros įstaiga nepateikė pažeidimų pašalinimo ataskaitos ir jos pagrindžiančių įrodymų arba joje / su ja pateiktų duomenų / įrodymų nepakanka konstatuoti, kad pažeidimai buvo iš tikrųjų pašalinti ir priimti sprendimai įgyvendinti.
8. Pagal gautus anoniminius skundus dėl konkrečios asmens sveikatos priežiūros įstaigos veiksmų ar neveikimo patikrinimas atliekamas tik tuo atveju, jei yra Tarnybos viršininko arba, jo nesant, jį pavaduojančio valstybės tarnautojo motyvuotas sprendimas dėl konkretaus anoniminio skundo tyrimo.
III. PATIKRINIMŲ ATLIKIMO TVARKA
10. Asmens sveikatos priežiūros įstaigos patikrinimą atlieka inspektorius, nurodytas rašytiniame Tarnybos viršininko arba, jo nesant, jį pavaduojančio valstybės tarnautojo pavedime, kuriame nurodomas ir motyvuotas sprendimas atlikti neplaninį patikrinimą.
11. Inspektorius, atliekantis patikrinimą, turi Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymo 63 straipsnyje ir Tarnybos nuostatuose numatytas teises.
13. Atvykęs į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, patikrinimą atliekantis inspektorius pateikia pažymėjimą ir rašytinį Tarnybos viršininko arba, jo nesant, jį pavaduojančio valstybės tarnautojo pavedimą atlikti patikrinimą ar teisės aktų nustatyta tvarka patvirtintą jo kopiją.
14. Patikrinimas asmens sveikatos priežiūros įstaigoje gali būti pradedamas įžanginiu pasitarimu su asmens sveikatos priežiūros įstaigos vadovu ar jo įgaliotu asmeniu ir už vaistų reklamuotojų vizitus atsakingais darbuotojais. Šio pasitarimo metu inspektorius prisistato, paaiškina patikrinimo tikslą ir apimtį, aptaria tolesnius patikrinimo veiksmus.
15. Asmens sveikatos priežiūros įstaigos vadovas, jo įgaliotas asmuo ar už vaistų reklamuotojų vizitus atsakingi darbuotojai įžanginio pasitarimo metu, inspektoriaus prašymu, turi trumpai informuoti, kaip buvo pašalinti ankstesnio patikrinimo metu nustatyti pažeidimai, įgyvendinti priimti sprendimai, jei apie tai Tarnyba neinformuota anksčiau.
16. Asmens sveikatos priežiūros įstaigos vadovas ar jo įgaliotas asmuo turi paskirti asmens sveikatos priežiūros įstaigos darbuotojus, atsakingus už vaistų reklamuotojų vizitus, kurie dalyvaus patikrinime, darbo vietą inspektoriui, pateikti visus reikalingus su patikrinimu susijusius dokumentus, informaciją ir duomenis.
17. Inspektorius po įžanginio pasitarimo išanalizuoja ir vertina vaistų reklamuotojų vizitų registracijos žurnalą, vaistų reklamuotojų vizitų tvarką, asmens sveikatos priežiūros įstaigoje vykstančių reklaminių renginių organizavimo tvarką nustatančius jos vadovo priimtus teisės aktus, dokumentus, kitą su patikrinimu susijusią informaciją, duomenis, dokumentus.
18. Inspektorius, baigęs patikrinimą, baigiamojo pasitarimo su asmens sveikatos priežiūros įstaigos vadovu ar jo įgaliotu asmeniu ir už vaistų reklamuotojų vizitus atsakingais darbuotojais metu, apibendrina patikrinimo rezultatus, įvardija nustatytus Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymo ir jį įgyvendinančių teisės aktų nuostatų reikalavimų, susijusių su vaistų reklamuotojų vizitais asmens sveikatos priežiūros įstaigose, pažeidimus ir nustato šių pažeidimų pašalinimo terminus atsižvelgdamas į pažeidimų pobūdį ir apimtį.
IV. PATIKRINIMŲ REZULTATŲ ĮFORMINIMAS
20. Tikrinimo pažymoje turi būti nurodyta bendra informacija apie asmens sveikatos priežiūros įstaigą, aprašyta patikrinimo apimtis, tikslai, patikrinimo metu aptartos inspektoriaus pastabos, susijusios su patikrinimu, patikrinime dalyvavusių asmens sveikatos priežiūros įstaigos įgaliotų atstovų žodiniai paaiškinimai, nurodyti nustatyti Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymo ir jį įgyvendinančių teisės aktų nuostatų reikalavimų, susijusių su vaistų reklamuotojų vizitais asmens sveikatos priežiūros įstaigose, pažeidimai su nuorodomis į atitinkamų teisės aktų straipsnius, dalis, punktus, atsižvelgiant į patikrinimo apimtį bei tikslą, pateikta išvada, ar tikrinta veikla atitinka Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymo ir jį įgyvendinančių teisės aktų nuostatų, susijusių su vaistų reklamuotojų vizitais asmens sveikatos priežiūros įstaigose, reikalavimus.
21. Jei reikia, tikrinimo pažymoje nurodoma data, iki kurios tikrinta asmens sveikatos priežiūros įstaiga turi pateikti įsipareigojimus dėl patikrinimo metu nustatytų Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymo ir jį įgyvendinančių teisės aktų nuostatų reikalavimų, susijusių su vaistų reklamuotojų vizitais asmens sveikatos priežiūros įstaigose, pažeidimų pašalinimo, įskaitant jų pašalinimo terminų.
22. Tikrinimo pažyma surašoma dviem egzemplioriais. Vienas egzempliorius turi būti pateikiamas įgaliotam asmens sveikatos priežiūros įstaigos atstovui pasirašytinai arba išsiunčiamas tikrintai asmens sveikatos priežiūros įstaigai registruotu laišku ne vėliau kaip per 20 dienų po baigiamojo pasitarimo dienos, kitas egzempliorius paliekamas Tarnybos Inspektavimo skyriuje.
V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
24. Jei sveikatos priežiūros įstaigoje atlikto patikrinimo metu nustatoma Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymo ir jį įgyvendinančių teisės aktų nuostatų reikalavimų, susijusių su vaistų reklamuotojų vizitais asmens sveikatos priežiūros įstaigose, pažeidimų, asmens sveikatos priežiūros įstaiga per tikrinimo pažymoje nustatytą terminą turi pateikti Tarnybos Inspektavimo skyriui pažeidimų pašalinimo ataskaitą ir ją pagrindžiančius įrodymus.
25. Informacija apie atliekamą patikrinimą visuomenės informavimo priemonėms, kitiems su patikrinimu nesusijusiems asmenims neteikiama tol, kol patikrinimas nėra baigtas, išskyrus atvejus, kai Tarnyba gali teikti informaciją apie atliekamo patikrinimo faktą arba kai tai daroma ne Tarnybos iniciatyva.
26. Sveikatos priežiūros įstaiga įstatymų nustatyta tvarka gali skųsti Tarnybos viršininko arba, jo nesant, jį pavaduojančio valstybės tarnautojo sprendimą atlikti neplaninį patikrinimą. Sprendimo atlikti neplaninį patikrinimą apskundimas nesustabdo patikrinimo atlikimo.
Forma patvirtinta
Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie
Lietuvos Respublikos
sveikatos apsaugos ministerijos viršininko
2012 m. sausio 23 d. įsakymu Nr. 1A-105
VALSTYBINĖS VAISTŲ KONTROLĖS TARNYBos
PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTERIJOS
inspektavimo skyrius
_________________________
(telefonas, faksas, el. pašto adresas)
_________
(adresatas)
ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOS
TIKRINIMO PAŽYMA
_______________ Nr.
(data)
_________________
(sudarymo vieta)
Tikrinamos asmens sveikatos priežiūros įstaigos pavadinimas, adresas, kontaktai (telefono numeris, faksas, el. paštas (jei turi)) |
|
Patikrinimo data, trukmė |
|
Patikrinimo pavedimas – motyvuotas sprendimas |
Tarnybos* viršininko įsakymo data, numeris. |
Patikrinimą atliko |
Inspektoriaus pareigos, vardas, pavardė. |
Ankstesnio patikrinimo metu nustatyti pažeidimai |
Ankstesnio patikrinimo data, tikrinusio inspektoriaus (-ių) vardas (-ai), pavardė (-ės), tikrinimo tikslas. Pažymėti, ar pašalinti ankstesnio patikrinimo metu nustatyti pažeidimai. |
Patikrinimo apimtis, tikslas |
Trumpai aprašyti patikrinimo apimtį, tikslą, patikrinimo pagrindą, t. y. kokiais teisės aktais, atitinkamais jų straipsniais, dalimis, punktais vadovaujantis patikrinimas atliekamas. |
Asmens sveikatos priežiūros įstaigos įgaliotas (-i) atstovas (-i), dalyvavęs (-ę) patikrinime |
Pareigos, vardas, pavardė. |
Patikrinimą atlikusio inspektoriaus (-ių), pastabos, susijusios su patikrinimu, bei patikrinimo metu nustatyti pažeidimai, patikrinime dalyvavusio (-ių) asmens sveikatos priežiūros įstaigos įgalioto (-ų) atstovo (-ų) žodiniai paaiškinimai: |
Aprašyti, ar vykdomi teisės aktų nustatyti reikalavimai: ar asmens sveikatos priežiūros įstaiga turi vaistų reklamuotojų vizitų, reklaminių renginių tvarką jose nustatančius dokumentus, ar tos tvarkos laikomasi, ar asmens sveikatos priežiūros įstaiga turi vaistų reklamuotojų vizitų registracijos žurnalą, ar šiame žurnale pildoma teisės aktuose numatyta informacija, ar vaistų reklamuotojų vizitai yra nemokami ir kt.
|
Apibendrinimas ir išvados
|
Apibendrinimus ir išvadas pateikti atsižvelgiant į patikrinimo apimtį, tikslą, nustatytus pažeidimus. Asmens sveikatos priežiūros įstaigai nurodyti pateikti nustatytų pažeidimų pašalinimo ataskaitą per pažymoje nurodytą laikotarpį.
|
Pažeidimų sąrašas |
Trumpai išvardinti (apibendrintai, vienu sakiniu, jei ankstesnėje grafoje buvo aprašyta plačiau) ir pateikti nuorodas į teisės aktus (atitinkamus jų straipsnius, dalis, punktus). |
Rekomendacijos |
Įvardinti, jei tokių yra. |
Pridedama |
Pridedamų prie pažymos priedų sąrašas, jei reikia, įskaitant patikrinime dalyvavusio (-ių) asmens sveikatos priežiūros įstaigos įgalioto (-ų) atstovo (-ų) patikrinimo metu inspektoriui (-iams) pateiktus rašytinius paaiškinimus ir įrodymus. |
* – Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos
(pareigų pavadinimas (-ai)) |
|
(parašas (-ai)) |
|
(vardas (-ai) ir pavardė (-ės)) |