TEISĖJŲ TARYBOS

N U T A R I M A S

 

DĖL PRETENDENTŲ Į TEISĖJUS EGZAMINO KOMISIJOS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2013 m. rugpjūčio 2 d. Nr. 13P-99-(7.1.2)

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos teismų įstatymo (Žin., 1994, Nr. 46-851; 2002, Nr. 17-649; 2003, Nr. 17-700; 2006, Nr. 60-2121; 2008, Nr. 81-3186; 2009, Nr. 147-6559; 2011, Nr. 85-4128; 2013, Nr. 57-2839) 54 straipsnio 4 dalimi, 120 straipsnio 6 punktu, Teisėjų taryba n u t a r i a:

1. Patvirtinti Pretendentų į teisėjus egzamino komisijos nuostatus (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Teisėjų tarybos 2011 m. balandžio 29 d. nutarimą Nr. 13P-51-(7.1.2) „Dėl Pretendentų į teisėjus egzamino komisijos nuostatų patvirtinimo“.

 

 

 

Pirmininkas                                                                           Gintaras Kryževičius

 

 

 

Sekretorė                                                                                       Laima Garnelienė


PATVIRTINTA

Teisėjų tarybos

2013 m. rugpjūčio 2 d.

nutarimu Nr. 13P-99-(7.1.2)

 

PRETENDENTŲ Į TEISĖJUS EGZAMINO KOMISIJOS NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Pretendentų į teisėjus egzamino komisijos (toliau – Komisija) nuostatai (toliau – Nuostatai) nustato Komisijos darbo tvarką organizuojant ir vykdant pretendentų į teisėjus egzaminą (toliau – egzaminas).

2. Egzaminą turi teisę laikyti Lietuvos Respublikos teismų įstatymo (Žin., 1994, Nr. 46-851; 2002, Nr. 17-649) (toliau – Teismų įstatymas) 51 straipsnyje nustatytus reikalavimus atitinkantis Lietuvos Respublikos pilietis, dėl kurio teisės aktų nustatyta tvarka yra priimtas Nacionalinės teismų administracijos (toliau – Administracija) sprendimas leisti laikyti egzaminą.

3. Komisija sudaroma vadovaujantis Teismų įstatymo 54 straipsnio 1 dalimi.

4. Egzaminai vyksta Komisijos posėdžių metu.

5. Komisijos posėdis yra teisėtas, jeigu jame dalyvauja ne mažiau nei penki Komisijos nariai. Komisijos posėdžiui pirmininkauja Komisijos pirmininkas, o jo nesant – posėdyje dalyvaujantis vyriausias pagal amžių Komisijos narys.

6. Jei Komisijos narys yra egzaminuojamojo sutuoktinis, artimas giminaitis arba yra kitokių aplinkybių, galinčių kelti abejonių dėl nešališkumo vertinant egzaminuojamąjį, Komisijos narys turi nusišalinti nuo tokio egzaminuojamojo vertinimo.

7. Komisiją techniškai aptarnauja Komisijos sekretorius, kuris nėra Komisijos narys. Komisijos sekretorių skiria Administracijos direktorius.

 

II. PRETENDENTŲ Į TEISĖJUS EGZAMINO ORGANIZAVIMAS

 

8. Egzaminas vyksta ne rečiau nei kartą per pusę metų, išskyrus atvejus, kai nėra asmenų, galinčių jį laikyti. Egzamino datą, laiką ir vietą bei egzaminą laikančių asmenų skaičių nustato Komisijos pirmininkas, kuris užtikrina, kad laikotarpis tarp egzamino ir leidimo asmeniui laikyti egzaminą datų nebūtų ilgesnis nei šeši mėnesiai.

9. Komisijos sekretorius ne vėliau nei prieš keturiolika dienų iki nustatytos egzamino datos visiems Komisijos nariams bei egzaminą laikysiantiems asmenims jų nurodytais elektroninio pašto adresais praneša apie Komisijos pirmininko nustatytą egzamino datą, laiką ir vietą. Komisijos nariams taip pat pranešama apie egzaminą laikysiančių asmenų skaičių, o egzaminą laikysiantiems asmenims – apie Komisijos sudėtį. Iki egzamino likus ne mažiau nei penkioms darbo dienoms informacija apie egzamino datą, laiką ir vietą paskelbiama Administracijos interneto svetainėje.

10. Ne vėliau nei likus vienai dienai iki Komisijos posėdžio dienos egzaminą laikysiantis asmuo gali pareikšti nušalinimą Komisijos nariams. Nušalinimas pareiškiamas raštu nurodant motyvus. Rašytinis nušalinimas Komisijos nariams per Komisijos sekretorių pateikiamas Komisijos pirmininkui.

11. Nušalinimo pagrįstumo klausimą egzamino laikymo dieną uždarame Komisijos posėdyje sprendžia Komisijos nariai, kuriems nušalinimas nėra pareikštas, balsų dauguma. Jeigu balsų už ir prieš yra po lygiai, Komisijos narys laikomas nušalintu. Jeigu nušalinimas pareikštas vienam arba dviem Komisijos nariams, klausimas dėl nušalinimo pagrįstumo sprendžiamas šiems Komisijos nariams posėdyje nedalyvaujant ir laikantis Nuostatų 5 punkto reikalavimų. Jeigu nušalinimas pareikštas trims arba daugiau Komisijos narių, klausimą dėl pareikšto nušalinimo sprendžia visos sudėties Komisija.

12. Asmenų, kuriems vadovaujantis Nuostatais pranešta apie egzamino laikymą, dalyvavimas egzamine yra privalomas. Atostogos, komandiruotė, užimtumas darbe nelaikomi svarbiomis priežastimis neatvykti į egzaminą.

13. Asmuo, negalintis atvykti į egzaminą dėl svarbių priežasčių, ne vėliau nei iki egzamino pradžios apie tai raštu praneša Komisijos sekretoriui ir pateikia dokumentus, pateisinančius savo neatvykimą. Komisijos sprendimas dėl neatvykusių į egzaminą asmenų įforminamas Komisijos posėdžio protokole.

14. Komisijai pripažinus asmens neatvykimo į egzaminą priežastis svarbiomis, šiam asmeniui egzamino laikymas perkeliamas į kitą Komisijos posėdį. Jeigu Komisija asmens neatvykimo priežasčių nepripažįsta svarbiomis, jis pakartotinai laikyti egzaminą gali ne anksčiau nei po šešių mėnesių nuo egzamino, į kurį neatvyko, dienos.

 

III. PRETENDENTŲ Į TEISĖJUS EGZAMINO VYKDYMAS

 

15. Prieš egzaminą Komisijos sekretorius patikrina jį atvykusių laikyti asmenų tapatybę.

16. Egzaminas laikomas raštu. Jį sudaro dvi dalys: teorinė dalis (testas) ir praktinė dalis (užduotys). Testo klausimai ir praktinės dalies užduotys visiems pretendentams yra vienodi. Egzamino testo klausimus ir praktinės dalies užduotis rengia Komisija pagal Teisėjų tarybos patvirtintą egzamino programą. Turi būti užtikrintas parengtų testų ir praktinės dalies užduočių konfidencialumas. Egzaminui laikyti egzaminuojamieji aprūpinami vienodomis rašymo priemonėmis.

17. Egzamino teorinę dalį sudaro testas iš 40 teorinių klausimų, parinktų iš skirtingų teisės šakų, ir po 3–5 atsakymų į kiekvieną klausimą variantus. Iš parengtų atsakymų variantų vienas atsakymas yra teisingas. Testas turi būti sudaromas taip, kad atsakymai į klausimus nebūtų dviprasmiški, vienas kitą papildantys ar patikslinantys. Testui spręsti skiriama ne mažiau kaip viena valanda.

18. Testo lapai egzaminuojamiesiems įteikiami užklijuotuose vokuose, kurie atplėšiami Komisijos sekretoriaus nurodymu. Egzaminuojamasis kiekvieno testo lapo viršutiniame dešiniame kampe privalo užrašyti savo vardą ir pavardę.

19. Atplėšus vokus, pradedamas skaičiuoti testui spręsti skirtas laikas. Lape, kuriame egzaminuojamieji turi surašyti visus pasirinktus atsakymus į testo klausimus, (toliau – atsakymų lentelė) neleidžiama braukyti. Spręsdamas testą, egzaminą laikantis asmuo gali naudotis tik egzamino programa. Egzaminuojamajam išsprendus testą ar pasibaigus testui spręsti skirtam laikui, Komisijos sekretorius surenka testus su jį laikiusių asmenų atsakymų lentelėmis ir perduoda Komisijos pirmininkui.

20. Atsakymus į testus tikrina ne mažiau kaip du Komisijos nariai, dalyvaujant to pageidaujantiems egzaminuojamiesiems. Neteisingi atsakymai turi būti pažymėti kita spalva, negu testo atsakymus žymėjo egzaminuojamieji. Komisijos narys, patikrinęs atsakymus į testą, egzaminuojamojo užpildytoje atsakymų lentelėje nurodo padarytų klaidų skaičių ir pasirašo.

21. Išlaikiusiu egzamino teorinę dalį laikomas egzaminuojamasis, teisingai atsakęs į 30 ar daugiau klausimų.

22. Komisijos sekretorius Komisijos posėdžio protokole įrašo egzamino teorinę dalį laikiusio asmens vardą, pavardę ir teisingų atsakymų į testo klausimus skaičių bei nurodo, ar egzaminuojamasis išlaikė testą. Komisijos pirmininkas perskaito visų egzamino teorinę dalį laikiusių asmenų rezultatus.

23. Egzamino praktinę dalį turi teisę laikyti tie asmenys, kurie išlaikė egzamino teorinę dalį.

24. Egzaminuojami asmenys, prieš jiems išdalijant praktinės dalies užduotis, ištraukia šifrus, susidedančius iš 6 ženklų: 3 raidžių ir 3 skaitmenų. Šifro kortelių turi būti daugiau negu egzaminuojamųjų. Egzaminuojamasis savo šifrą užrašo ant kiekvienos užduoties lapo viršutinio dešiniojo kampo ir ant kiekvieno jam duoto ir panaudoto užduočiai spręsti lapo viršutinio dešiniojo kampo. Šifro kortelę egzaminuojamas asmuo turi saugoti visą praktinės dalies atlikimo laiką ir Nuostatų 26 punkte nustatyta tvarka grąžinti Komisijos sekretoriui tik po to, kai atliks praktinės dalies užduotis. Už egzaminuojamajam suteikto šifro konfidencialumo išsaugojimą iki jo pateikimo Komisijos sekretoriui atsako egzaminuojamas asmuo.

25. Egzamino praktinę dalį sudaro praktinės užduotys – dvi užduotys (praktinės situacijos) iš viešosios ir privatinės teisės sričių, apimančios tiek materialinės, tiek procesinės teisės normų taikymą. Egzaminuojamam asmeniui raštu parengti atsakymus į egzamino praktinės dalies užduotis skiriama ne mažiau kaip viena su puse valandos ir ne daugiau kaip dvi su puse valandos. Rengdamas atsakymus į egzamino praktinės dalies užduotis, egzaminuojamas asmuo gali naudotis turimais Lietuvos Respublikos Konstitucija, kodeksais, įstatymais, Vyriausybės nutarimais, kitais norminiais teisės aktais, įskaitant tarptautines sutartis ir Europos Sąjungos teisės aktus.

26. Pasibaigus egzamino praktinės dalies užduotims spręsti skirtam laikui, Komisijos sekretorius surenka visų egzaminuojamųjų darbus ir perduoda Komisijos pirmininkui. Taip pat surenkamos šifro kortelės. Savo šifro kortelę kiekvienas egzaminuojamas asmuo įdeda į tam skirtą voką, ant voko užrašo savo vardą, pavardę ir jį užklijuoja. Komisijos sekretorius surenka vokus su šifrais, įdeda į bendrą voką, kuris užklijuojamas ir ant jo uždedamas spaudas „Teisės ir administravimo skyrius“.

27. Egzamino praktinės dalies užduočių atsakymai turi būti patikrinti ir rezultatai paskelbti ne vėliau nei per 3 darbo dienas.

28. Kiekvienas Komisijos narys egzamino praktinės dalies užduočių atsakymus vertina individualiai – nuo 1 iki 10 balų. Blogiausias įvertinimas yra 1 balas, geriausias – 10 balų. Teigiami įvertinimai yra šie: 7 (patenkinamai), 8 (gerai), 9 (labai gerai), 10 (puikiai). Žinios, įvertintos nuo 1 iki 6 balų, yra nepatenkinamos. Įvertinę kiekvieno egzaminuojamojo atsakymus į egzamino praktinės dalies užduotis, Komisijos nariai užpildo egzamino praktinės dalies vertinimo lenteles, kuriose nurodo kiekvienos praktinės užduoties atsakymo įvertinimą. Egzamino praktinės dalies vertinimo lentelės laikomos egzamino protokolo priedais.

29. Komisijos sekretorius egzaminą laikiusiems asmenims visų Komisijos narių skirtus balus įrašo Komisijos posėdžio protokolo atitinkamoje lentelėje šiame punkte nustatyta tvarka. Pirmiausia apskaičiuojamas ir į Komisijos posėdžio protokolą įrašomas egzaminuojamajam už praktinės dalies kiekvieną užduotį visų Komisijos narių, dalyvavusių vertinime, skirtų balų vidurkis: balai susumuojami ir dalinami iš užduotis vertinusių Komisijos narių skaičiaus. Po to suskaičiuojamas ir į Komisijos posėdžio protokolą įrašomas egzaminuojamojo bendras jo egzamino praktinės dalies balas – prieš tai apskaičiuotų balų vidurkio už kiekvieną praktinės dalies užduotį sumos vidurkis. Komisijos sekretorius, skaičiuodamas vidurkį, skaičius suapvalina šia tvarka: gauto skaičiaus dalis nuo 0,01 iki 0,49 atmetama, o nuo 0,50 iki 0,99 apvalinama ir padidinama iki sveiko skaičiaus.

30. Vokai su praktinę egzamino dalį laikiusių asmenų šifrais atplėšiami egzamino praktinės dalies rezultatų paskelbimo dieną. Vokus atplėšia Komisijos sekretorius dalyvaujančių praktinę egzamino dalį laikiusių asmenų akivaizdoje. Vokai atplėšiami ir tuo atveju, kai į egzamino rezultatų paskelbimą praktinę egzamino dalį laikę egzaminuojamieji neatvyksta. Atplėšus vokus, išimami šifrai ir Komisijos sekretorius egzamino protokolo atitinkamoje lentelėje šalia šifro įrašo egzaminuojamojo vardą ir pavardę.

31. Jei egzamino praktinės dalies rezultatų skelbimo ir egzamino laikymo diena nesutampa, apie šių rezultatų skelbimo dieną egzamino praktinę dalį laikę asmenys informuojami jų nurodytais elektroninio pašto adresais ne vėliau kaip likus dienai iki rezultatų paskelbimo.

32. Dėl kiekvieno egzaminą laikiusio asmens rezultatų Komisija priima sprendimą, kuris įforminamas nutarimu (Nuostatų priedas).

33. Jei egzaminuojamasis išlaikė egzamino teorinę dalį, Komisijos nutarime dėl jo rezultatų įrašomas jo egzamino praktinės dalies vertinimas atsižvelgiant į Nutarimu nustatytus reikalavimus. Jei egzaminuojamasis egzamino teorinės dalies neišlaikė, nutarime pažymima, jog asmens žinios vertinamos „nepatenkinamai“.

34. Išlaikiusiu egzamino praktinę dalį laikomas egzaminuojamasis, iš kiekvienos užduoties gavęs 7 (patenkinamai) arba daugiau balų. Į Komisijos nutarimą dėl egzamino praktinę dalį išlaikiusio egzaminuojamojo egzamino rezultatų įrašomas bendras jo egzamino praktinės dalies balas, apskaičiuotas Nutarimo 29 punkte nustatyta tvarka. Komisijos nutarime dėl praktinę dalį neišlaikiusio asmens nurodoma, jog asmens žinios vertinamos „nepatenkinimai“.

35. Egzaminą laikiusio asmens, kurio žinių įvertinimas yra „nepatenkinamai“, žinios yra nepakankamos būti pretendentu į teisėjus.

36. Komisijos nutarimą pasirašo Komisijos pirmininkas ir Komisijos sekretorius. Komisijos nutarimo kopija įteikiama egzaminuojamajam. Nesant galimybės Komisijos nutarimo kopijos įteikti, Komisijos nutarimo kopija egzaminuojamajam išsiunčiama jo nurodytu elektroninio pašto adresu ne vėliau kaip kitą darbo dieną po egzamino praktinės dalies rezultatų paskelbimo.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

37. Komisijos posėdis yra protokoluojamas. Komisijos sekretorius Komisijos posėdžio protokole nurodo Komisijos sudėtį, atvykusiųjų laikyti egzamino vardus ir pavardes, egzaminuojamųjų vertinimą, pažymi apie Komisijos nario nusišalinimą, taip pat įrašo sprendimą dėl Komisijos nariams pareikšto nušalinimo, asmenų neatvykimo į Komisijos posėdį laikyti egzamino pasekmes, kitus Komisijos posėdyje svarstytus klausimus. Komisijos posėdžio eigai fiksuoti gali būti naudojamos garso ir vaizdo priemonės. Jei dėl padarytos pertraukos Komisijos posėdis pratęsiamas kitą dieną, surašomas vienas Komisijos posėdžio protokolas.

38. Komisijos posėdžio protokolą ne vėliau kaip per savaitę nuo egzamino rezultatų praktinės dalies paskelbimo dienos pasirašo posėdyje dalyvavę Komisijos pirmininkas, Komisijos nariai ir Komisijos sekretorius.

39. Egzaminą laikę asmenys po to, kai posėdžio protokolą pasirašo Komisijos pirmininkas, Komisijos nariai ir Komisijos sekretorius, gali kreiptis į Administraciją su prašymu susipažinti su protokolu, savo išspręstu testu (jį ar jo dalis kopijuoti ar kitokiu būdu atgaminti asmeniui draudžiama) ir praktinėmis užduotimis bei pateikti dėl protokolo pastabas. Pastabos dėl protokolo ne vėliau kaip per penkias darbo dienas nuo protokolo pasirašymo Komisijai pateikiamos raštu, kuriame nurodoma, kas neteisingai įrašyta į protokolą, ir pateikiami siūlymai, kaip turi būti įrašyta viena ar kita nuostata. Pastabas dėl protokolo Komisija išnagrinėja uždarame posėdyje ne vėliau kaip per savaitę nuo jų pateikimo dienos ir priima sprendimą dėl pastabų pripažinimo teisingomis arba pastabų atmetimo.

40. Egzaminą laikęs asmuo, kurio žinios per egzaminą įvertintos „nepatenkinamai“, pakartotinai gali jį laikyti ne anksčiau nei po pusės metų nuo šio egzamino laikymo dienos. Egzamino perlaikymų skaičius neribojamas.

41. Egzaminą laikęs asmuo, kurio žinios įvertintos „patenkinamai“, „gerai“, „labai gerai“, jo pageidavimu gali laikyti egzaminą pakartotinai, prieš tai pateikęs prašymą Administracijai. Galiojančiu laikomas aukštesnis egzamino įvertinimas. Pagal šį Nuostatų punktą pakartotinai egzaminą norinčiam laikyti asmeniui taikomos Nuostatų 40 punkte nustatytos taisyklės.

42. Komisijos nutarimas kartu su egzaminą laikiusio asmens atsakymais į egzamino teorinės dalies klausimus bei praktinės dalies užduotis yra pateikiami Administracijai ir saugomi egzaminą laikiusio asmens byloje.

43. Asmuo, laikęs egzaminą, Komisijos nutarimą dėl jo egzamino rezultatų per dešimt dienų nuo nutarimo paskelbimo gali apskųsti Teisėjų tarybai. Motyvuotas skundas dėl Komisijos nutarimo pateikiamas raštu. Skundas dėl Komisijos nutarimo nagrinėjamas Teisėjų tarybos darbo reglamento nustatyta tvarka.

44. Asmuo, kurio skundas buvo patenkintas ir dėl kurio egzamino rezultatų priimtas Komisijos nutarimas buvo panaikintas, artimiausiame Komisijos posėdyje turi teisę pakartotinai laikyti pretendentų į teisėjus egzaminą.

 

_________________


Pretendentų į teisėjus

egzamino komisijos nuostatų

priedas

 

(Nutarimo forma)

 

(herbas)

PRETENDENTŲ Į TEISĖJUS EGZAMINO KOMISIJA

 

NUTARIMAS

DĖL PRETENDENTŲ Į TEISĖJUS EGZAMINO REZULTATŲ

 

20.... m. ................ d. Nr. ...............

Vilnius

 

Vadovaudamasi _______________________ , Pretendentų į teisėjus egzamino komisija,

(teisinis pagrindas)

sudaryta _______________________, susidedanti iš: ________________________________

(sprendimas, kuriuo sudaryta komisija)          (komisijos narių vardai, pavardės, įrašoma, kuris iš jų yra pirmininkas)

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________ ,

(komisijos sekretoriaus vardas, pavardė, pareigos)

 

n u t a r i a:

1. Pretendentų į teisėjus egzaminą laikiusiojo __________________________________  

 

atsakymus į egzamino teorinės dalies (testo)/ praktinės dalies užduotis įvertinti ____________

(kas nereikalinga, išbraukti)

___________________________________________________________________________ .

(„nepatenkinamai“ – neišlaikius teorinės dalies (testo) arba praktinės dalies/skaičius ir žodis – išlaikius praktinę dalį)

 

2. Pripažinti, kad ________________________________________________  žinios yra

(vardas, pavardė)

_____________________________ būti pretendentu į teisėjus.

(„pakankamos“ arba „nepakankamos“)

 

Nutarimas per dešimt dienų nuo jo paskelbimo gali būti skundžiamas Teisėjų tarybai.

 

Pirmininkas

_____________

(parašas)

______________

(vardas, pavardė)

 

 

Sekretorius

_____________

(parašas)

______________

(vardas, pavardė)

 

_________________