LIETUVOS RESPUBLIKOS
Į S T A T Y M A S
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SANTUOKOS IR ŠEIMOS KODEKSO PAKEITIMO
1993 m. spalio 12 d. Nr. I-275
Vilnius
Pakeisti Lietuvos Respublikos santuokos ir šeimos kodeksą (Žin., 1969, Nr. 21-186; 1989, Nr. 19-213):
1. Keturioliktąjį skirsnį išdėstyti taip:
„KETURIOLIKTASIS SKIRSNIS
ĮVAIKINIMAS
108 straipsnis. Vaikai, kuriuos leidžiama įvaikinti
109 straipsnis. Asmenys, turintys teisę būti įvaikintojai
Įvaikintojai gali būti sutuoktiniai (sutuoktinis), o nesantys santuokoje asmenys negali įvaikinti to paties vaiko kartu.
Įvaikintojai negali būti:
Jeigu įvaikinti tą patį vaiką nori keli įvaikintojai, pirmenybė teikiama:
110 straipsnis. Amžiaus skirtumas tarp įvaikintojo ir įvaikinamojo
Amžiaus skirtumas tarp įvaikintojo, nesančio santuokoje, ir įvaikinamojo turi būti ne mažesnis kaip penkiolika metų.
Įvaikinant savo sutuoktinio vaikus arba įvaikius, amžiaus skirtumas, nustatytas šio straipsnio pirmojoje dalyje, nereikalaujamas.
111 straipsnis. Įvaikintojo ir įvaikinamojo sveikatos būklės pažyma
112 straipsnis. Tėvų sutikimas įvaikinti vaiką
Įvaikinti būtinas vaiko nesusituokusių nepilnamečių tėvų ir jų įstatyminių atstovų rašytinis sutikimas.
Tėvai sutikimą įvaikinti gali duoti konkrečiam įvaikintojui arba nenurodydami konkretaus įvaikintojo.
113 straipsnis. Įvaikinimas be tėvų sutikimo
Tėvų sutikimo įvaikinti nereikalaujama:
4) jeigu tėvai dėl priežasčių, teismo pripažintų nesvarbiomis, daugiau kaip vienerius metus negyvena kartu su vaiku ir vengia jį auklėti bei išlaikyti;
114 straipsnis. Šeimynų, globėjų (rūpintojų) bei valstybinių, visuomeninių ir kitų vaikų auklėjimo įstaigų sutikimas įvaikinti
Įvaikinant vaikus, kurie yra auklėjami ir išlaikomi šeimynose, būtinas šeimynos tėvų rašytinis sutikimas.
Įvaikinant vaikus, kuriems yra skirta globa (rūpyba) ir kurių tėvai nežinomi, būtinas globėjo (rūpintojo) rašytinis sutikimas.
Globėjui (rūpintojui) atsisakius duoti sutikimą įvaikinti, sutikimą įvaikinti gali duoti globos ir rūpybos institucija.
Įvaikinant vaikus, kurie yra valstybinėse, visuomeninėse ir kitose vaikų auklėjimo įstaigose, jeigu vaiko tėvai nežinomi, būtinas vaikų auklėjimo įstaigos vadovo rašytinis sutikimas įvaikinti.
115 straipsnis. Įvaikinamojo sutikimas įvaikinti
Įvaikinamojo sutikimo įvaikinti nereikalaujama, jeigu paduodant pareiškimą įvaikinti ir įvaikintojui prašant pripažinti jį įvaikinamojo tėvais vaikas gyvena įvaikintojo šeimoje ir įvaikintoją laiko savo motina (tėvu).
116 straipsnis. Įvaikintojo sutuoktinio sutikimas įvaikinti
117 straipsnis. Prašymo įvaikinti padavimas
Lietuvos Respublikos pilietis prašymą įvaikinti paduoda apylinkės teismui pagal savo gyvenamąją vietą arba pagal įvaikinamojo gyvenamąją vietą.
Užsienio valstybės pilietis prašymą įvaikinti Lietuvos Respublikos pilietį, gyvenantį Lietuvos Respublikoje arba užsienio valstybėje, paduoda Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.
118 straipsnis. Įvaikintojų pripažinimas įtėviais arba tėvais
119 straipsnis. Įvaikinamųjų pripažinimas įvaikiais arba vaikais
Įvaikinamieji įvaikintojų prašymu teismo sprendimu įvaikinti gali būti pripažinti įvaikintojų vaikais.
120 straipsnis. Tėvų, įvaikių, įtėvių ir jų giminaičių teisės ir pareigos
Teismo sprendimas įvaikinti panaikina tėvų ir vaikų tarpusavio asmenines ir turtines teises bei pareigas.
121 straipsnis. Teisių ir pareigų išsaugojimas su vienu iš tėvų ir jo giminaičiais bei senoliais
Jeigu vaiko įvaikintojas yra vyras, tai esant jo sutikimui ir vaiko motinos prašymui, gali būti išsaugotos vaiko motinos ir jos giminaičių bei vaiko tarpusavio teisės ir pareigos.
Jeigu vaiko įvaikintoja yra moteris, tai esant jos sutikimui ir vaiko tėvo prašymui, gali būti išsaugotos vaiko tėvo ir jo giminaičių bei vaiko tarpusavio teisės ir pareigos.
Jeigu vienas iš vaiko tėvų yra miręs, tai įvaikintojo sutikimu ir mirusiojo tėvo (motinos) tėvų (senolių) prašymu gali būti išsaugotos senolių ir vaiko tarpusavio teisės bei pareigos.
122 straipsnis. Įvaikio vardas ir pavardė
Įtėvių prašymu įvaikiui suteikiama įtėvių pavardė ir jų nurodytas vardas. Jei įtėvių pavardės skirtingos, įvaikiui suteikiama, įtėviams susitarus, vieno iš jų pavardė.
Jei vaiką įvaikina nesanti santuokoje moteris (vyras), įvaikio tėvo (motinos) pavardė nustatoma pagal įmotės (įtėvio) pavardę, o įvaikio tėvo (motinos) vardas įrašomas jos nurodymu.
123 straipsnis. Garantijos ir normos, taikomos moteriai, įvaikinusiai naujagimį
124 straipsnis. Įvaikio teisės į pensiją ir pašalpą išsaugojimas
125 straipsnis. Įvaikinimo atsiradimo laikas
126 straipsnis. Įvaikinimo registracija
Įtėviai privalo per mėnesį įregistruoti teismo sprendimą įvaikinti sprendimo priėmimo vietos civilinės būklės aktų įrašų įstaigoje.
127 straipsnis. Įvaikinimo panaikinimas
128 straipsnis. Įvaikinimo panaikinimo pagrindai
Įvaikinimas gali būti panaikintas, jeigu įtėviai:
Teismas, atsižvelgdamas į vaiko interesus ir esant svarbioms priežastims, turi teisę įvaikinimą panaikinti ir kitais pagrindais, nenustatytais šio straipsnio pirmojoje dalyje.
129 straipsnis. Asmenys, turintys teisę prašyti įvaikinimą panaikinti
130 straipsnis. Įvaikinimo panaikinimo pasekmės
Panaikinus įvaikinimą, įvaikio ir jo palikuonių bei įtėvio ir jo giminaičių tarpusavio teisės ir pareigos teismo sprendimu nutraukiamos nuo teismo sprendimo panaikinti įvaikinimą įsiteisėjimo dienos.
Panaikinus įvaikinimą, teismo sprendimu atkuriamos vaiko ir jo palikuonių bei tėvų ir jų giminaičių pagal kilmę tarpusavio teisės ir pareigos.
Panaikinus įvaikinimą, teismas priima sprendimą grąžinti vaiką tėvams. Jeigu vaiko grąžinimas tėvams prieštarauja jo interesams, vaikas perduodamas globos ir rūpybos institucijai.
131 straipsnis. Teismo sprendimo panaikinti įvaikinimą nuorašo siuntimas
Teismas, priėmęs sprendimą įvaikinimą panaikinti, privalo pasiųsti įsiteisėjusio teismo sprendimo nuorašą civilinės būklės aktų įrašų institucijai, įregistravusiai įvaikinimą.
132 straipsnis. Vaikų – Lietuvos Respublikos piliečių ir gyvenančių Lietuvos Respublikoje arba užsienio valstybėje – įvaikinimas, kai įvaikina užsienio valstybės piliečiai
Vaikai – Lietuvos Respublikos piliečiai ir gyvenantys Lietuvos Respublikoje arba užsienio valstybėje – užsienio valstybės piliečių įvaikinami Lietuvos Aukščiausiojo Teismo sprendimu.
Užsienio valstybės piliečiui neleidžiama įvaikinti vaiko, jeigu yra gautas Lietuvoje gyvenančios šeimos ar šeimynos prašymas perduoti joms vaiką auklėti ir išlaikyti.
Vaikui, kurį įvaikino užsienio valstybės pilietis, turi būti taikomos tokios pat garantijos ir normos, kokios taikomos įvaikiui įtėvio valstybėje.
133 straipsnis. Vaikų – užsienio valstybės piliečių ir gyvenančių Lietuvos Respublikoje – įvaikinimas, kai įvaikina Lietuvos Respublikos piliečiai
Vaikai – užsienio valstybės piliečiai ir gyvenantys Lietuvos Respublikoje – Lietuvos Respublikos piliečių įvaikinami Lietuvos Aukščiausiojo Teismo sprendimu, jeigu tarptautine sutartimi arba susitarimu su atitinkama užsienio valstybe ir Lietuvos Respublika nėra nustatyta kitokia jų įvaikinimo tvarka.
134 straipsnis. Įvaikinimo paslapties išsaugojimas
Pareigūnai, priėmę sprendimą įvaikinti arba įregistravę įvaikinimą, taip pat asmenys, žinantys apie įvaikinimą, kai įtėviai pripažinti įvaikio tėvais, privalo saugoti įvaikinimo paslaptį.
Pareigūnai ir asmenys, paskelbę įvaikinimo paslaptį prieš įtėvių valią, gali būti patraukti atsakomybėn įstatymo nustatyta tvarka.