Lietuvos Respublikos Vyriausybė

NUTARIMAS

 

Dėl OFICIALIOSIOS STATISTIKOS 2011 METŲ DARBŲ PROGRAMOS ĮVYKDYMO ATASKAITOS PATVIRTINIMO

 

2012 m. gruodžio 12 d. Nr. 1500

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo (Žin., 1993, Nr. 54-1048; 1999, Nr. 114-3299) 7 straipsnio 2 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Oficialiosios statistikos 2011 metų darbų programos įvykdymo ataskaitą (pridedama).

 

 

LAIKINAI EINANTIS MINISTRO PIRMININKO

PAREIGAS                                                                                            ANDRIUS KUBILIUS

 

LAIKINAI EINANTI FINANSŲ MINISTRO

PAREIGAS                                                                                           INGRIDA ŠIMONYTĖ

 

_________________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2012 m. gruodžio 12 d. nutarimu Nr. 1500

 

OFICIALIOSIOS STATISTIKOS 2011 METŲ DARBŲ PROGRAMOS ĮVYKDYMO ATASKAITA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos statistikos įstatymu (Žin., 1993, Nr. 54-1048; 1999, Nr. 114-3299), oficialiąją šalies statistiką rengė ir Oficialiosios statistikos 2011 metų darbų programą (toliau – Programa), patvirtintą Statistikos departamento generalinio direktoriaus 2010 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. DĮ-272 (Žin., 2011, Nr. 6-251), vykdė Lietuvos statistikos departamentas, ministerijos, kitos valstybės institucijos ir įstaigos (iš viso 35) ir Lietuvos bankas, vadovaudamasis 2009 m. spalio 9 d. Tarybos reglamentu (EB) Nr. 951/2009, iš dalies keičiančiu reglamentą (EB) Nr. 2533/98 dėl Europos centrinio banko renkamos statistinės informacijos (OL 2009 L 269, p. 1).

2. Oficialiosios statistikos rengimą reglamentuoja Lietuvos Respublikos ir Europos Sąjungos (toliau – ES) teisės aktai, taip pat Europos centrinio banko reglamentai. 86 procentai Lietuvos statistikos departamento atliekamų statistikos darbų priskiriama Europos, 51 procentas – kitų institucijų ir Lietuvos banko statistikai.

3. Programoje buvo numatyti 397 statistikos darbai, iš kurių Lietuvos statistikos departamentas atliko 251 (63 procentai visų Programoje numatytų darbų); ministerijos, kitos valstybės institucijos ir įstaigos bei Lietuvos bankas – 146 (37 procentai) statistikos darbus.

 


1 pav. 2011 m. atliktų statistikos darbų skaičius

(pav.)

 

4. Oficialiąją statistiką tvarkančios institucijos atliko 396 Programoje numatytus statistikos darbus. Lietuvos bankas dėl tarpinstitucinių derybų ir su tyrimu susijusios duomenų bazės kūrimo darbų neparengė paskolas turinčių namų ūkių biudžetų apžvalgos.

5. Visuomenei informuoti buvo skelbiami pranešimai spaudai, rengiami statistikos leidiniai, statistinė informacija skelbiama oficialiąją statistiką tvarkančių institucijų interneto svetainėse. Iš viso 2011 metais buvo paskelbti 393 pranešimai spaudai, parengti 133 statistikos leidiniai. Oficialiosios statistikos duomenys buvo teikiami ES statistikos tarnybai (toliau – Eurostatas), Europos centriniam bankui, kitoms ES institucijoms, tarptautinėms organizacijoms.

 

2 pav. 2011 m. paskelbtų pranešimų ir parengtų statistikos leidinių skaičius

(pav.)

 

6. 2011 metais 7 mln. statistinių rodiklių reikšmių išplėsta Lietuvos statistikos departamento Rodiklių duomenų bazė. Į ją įtraukti nauji asmenų, žuvusių nuo nelaimingų atsitikimų darbe, gyvulininkystės produktų gamybos, sertifikuotų ekologinių gamybos ūkių, įmonių bankroto ir kiti statistiniai rodikliai. 2011 metų pabaigoje Rodiklių duomenų bazėje buvo 47 mln. statistinių rodiklių reikšmių, t. y. 14 procentų daugiau nei 2010 metais. Rodiklių duomenų bazėje sukaupta statistinė informacija 2012 metais bus perkelta į šiuo metu kuriamą Oficialiosios statistikos paslaugų portalą, kuris sudarys sąlygas vienoje vietoje skelbti ir skleisti visą oficialiąją statistiką, neatsižvelgiant į tai, kokia institucija ją parengė. Įgyvendinus šį projektą, bus sukurta patogesnė prieiga prie statistinės informacijos, rengiamos pagal Programą, pagerės vartotojams teikiamų viešųjų paslaugų kokybė, prieinamumas ir atitiktis jų poreikiams.

 

 

II. 2011 METAIS ATLIKTI SOCIALINĖS IR DEMOGRAFINĖS STATISTIKOS DARBAI

 

7. Šalies socialinės ir demografinės raidos tendencijas atspindi išsami statistinė informacija apie demografinius procesus, situaciją darbo rinkoje ir gyvenimo lygio pokyčius, švietimą, kultūrą, visuomenės sveikatą, saugą darbe, socialinę apsaugą, nusikalstamumą ir kita.

 

I. GYVENTOJŲ (DEMOGRAFINĖ) STATISTIKA

 

8. Vadovaudamasis 2008 m. liepos 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 763/2008 dėl gyventojų ir būstų surašymų (OL 2008 L 218, p. 14), Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. sausio 20 d. nutarimu Nr. 80 „Dėl Lietuvos Respublikos 2011 metų visuotinio gyventojų ir būstų surašymo“ (Žin., 2010, Nr. 11-535) ir prisidėdamas prie Penkioliktosios Lietuvos Respublikos Vyriausybės veiklos programos (Žin., 2008, Nr. 146-5870) ketvirtos dalies 691 punkto įgyvendinimo, 2011 metų kovo–gegužės mėnesiais Lietuvos statistikos departamentas atliko Lietuvos Respublikos 2011 metų visuotinį gyventojų ir būstų surašymą (toliau – gyventojų ir būstų surašymas). Surašyti Lietuvos Respublikos teritorijoje nuolat gyvenantys arba ne ilgiau kaip vienus metus užsienyje esantys Lietuvos Respublikos ir kitų valstybių piliečiai bei asmenys be pilietybės, turintys leidimus nuolat gyventi ir gyvenantys Lietuvoje. Pirmą kartą Lietuvos Respublikos gyventojai galėjo atsakyti į surašymo klausimus internetu (tokia galimybe pasinaudojo apie 32 procentai Lietuvos gyventojų). 2011 metų pranešimuose spaudai paskelbtas išankstinis gyventojų skaičius pagal lytį apskrityse ir savivaldybėse, didžiuosiuose miestuose. Galutinius gyventojų ir būstų surašymo rezultatus apie šalies gyventojų skaičių, jo pasiskirstymą pagal savivaldybes, miestus, miestelius, kaimus, viensėdžius, gyventojų demografines ir socialines ekonomines charakteristikas, namų ūkius, šeimas, būstus ir gyvenimo sąlygas numatoma paskelbti 2013 metais. Gyventojų ir būstų surašymo rezultatai padės įvertinti per dešimtmetį – nuo Gyventojų ir būstų 2001 metų surašymo – šalyje įvykusius demografinius ir socialinius pokyčius, emigracijos mastą, tiksliau prognozuoti gyventojų skaičių.

9. 2011 metais Lietuvos statistikos departamentas, naudodamasis administracinių šaltinių duomenimis, rengė ir skelbė išsamią statistinę informaciją apie natūralų gyventojų judėjimą, gyventojų skaičių pagal lytį, pilietybę, tautybę, santuokas, ištuokas, amžiaus grupes, vidutinę tikėtiną gyvenimo trukmę ir kitus demografinės statistikos rodiklius. Ši statistinė informacija paskelbta interneto svetainėje, leidinyje „Demografijos metraštis“ ir pateikta Eurostatui.

10. Vadovaudamiesi 2007 m. liepos 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 862/2007 dėl Bendrijos migracijos statistikos ir tarptautinės apsaugos statistikos ir panaikinančiu Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 311/76 dėl statistinių duomenų rinkimo apie darbuotojus užsieniečius (OL 2007 L 199, p. 23), taip pat kitais ES ir Lietuvos Respublikos teisės aktais, Lietuvos statistikos departamentas, Migracijos departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos ir Valstybės sienos apsaugos tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos rengė tarptautinės migracijos ir prieglobsčio statistiką. Statistinė informacija paskelbta ją rengusių institucijų interneto svetainėse, pranešimuose spaudai, leidiniuose „Lietuvos gyventojų tarptautinė migracija“, „Demografijos metraštis“, „Migracijos metraštis“ ir pateikta Eurostatui.

 

 


II. DARBO RINKOS STATISTIKA

 

11. Lietuvos statistikos departamentas ir Lietuvos darbo birža prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Lietuvos darbo birža) rengė darbo rinkos statistinę informaciją.

12. Vadovaudamasis 1998 m. kovo 9 d. Tarybos reglamento (EB) Nr. 577/98 dėl darbo jėgos atrankinio tyrimo organizavimo Bendrijoje (OL 2004 m. specialusis leidimas, 5 skyrius, 3 tomas, p. 273) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2007 m. spalio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1372/2007 (OL 2007 L 315, p. 42), ir kitų ES bei Lietuvos Respublikos teisės aktų nuostatomis, Lietuvos statistikos departamentas atliko ketvirtinį gyventojų užimtumo statistinį tyrimą, kuris 2011 metais buvo papildytas specialiuoju moduliu apie neįgalių asmenų užimtumą. Neįgalių asmenų užimtumo statistinio tyrimo tikslas – įvertinti ilgalaikių sveikatos ar veiklos sutrikimų turinčių asmenų dalyvavimo darbo rinkoje mastą ir pobūdį.

13. Lietuvos darbo birža mėnesiniuose pranešimuose spaudai skelbė statistinę informaciją apie registruotus bedarbius, nedarbo draudimo išmokas, laisvas darbo vietas, registruotas Lietuvos darbo biržoje, ieškančių darbo asmenų dalyvavimą įgyvendinant darbo rinkos politikos programas. Parengtas elektroninis leidinys „Darbo rinka skaičiais“, statistinė informacija pateikta Eurostatui.

14. 2011 metais atliktas darbo užmokesčio struktūros statistinis tyrimas (atliekamas kas 4 metai). Šio statistinio tyrimo metu surinkti statistiniai duomenys leis nustatyti darbo užmokesčio dydį pagal darbuotojų lytį, amžių, išsilavinimą, profesiją, darbo stažą įmonėje, ekonominės veiklos rūšį.

15. Lietuvos statistikos departamentas kas ketvirtį rengė ir skelbė darbuotojų skaičiaus ir vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio rodiklius pagal ekonominės veiklos rūšis, sektorius, lytį, savivaldybes. Vartotojams taip pat pateikta išsami statistinė informacija apie vidutinį mėnesinį ir valandinį darbo užmokestį, vyrų ir moterų darbo užmokesčio atotrūkį, darbo laiką, streikus, darbo sąnaudas ir jų indeksus, darbo užmokesčio apmokestinimo struktūrinius rodiklius ir kita darbo rinkos statistika. Darbo rinkos statistinė informacija paskelbta interneto svetainėje, pateikta Eurostatui, Tarptautinei darbo organizacijai ir Jungtinių Tautų Organizacijai.

 

III. ŠVIETIMO IR MOKYMOSI VISĄ GYVENIMĄ STATISTIKA

 

16. Švietimo ir mokymosi visą gyvenimą statistiką rengė Lietuvos statistikos departamentas ir Švietimo informacinių technologijų centras.

17. Švietimo statistika rengiama vadovaujantis 2008 m. balandžio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 452/2008 dėl švietimo ir mokymosi visą gyvenimą statistikos rengimo ir plėtotės (OL 2008 L 145, p. 227) ir kitais ES ir Lietuvos Respublikos teisės aktais.

18. Išsami visus švietimo lygmenis (ikimokyklinį ir priešmokyklinį ugdymą, bendrąjį lavinimą, aukštojo mokslo studijas ir profesinį mokymą) apibūdinanti statistinė informacija paskelbta ją rengusių institucijų interneto svetainėse, Lietuvos statistikos departamento statistikos leidinyje „Švietimas“, Švietimo informacinių technologijų centro statistikos leidiniuose „Lietuvos švietimas. Bendrasis lavinimas“ ir „Lietuvos švietimas. Profesinis mokymas“. Lietuvos statistikos departamentas paskelbė pranešimus spaudai apie užsienio kalbų mokymąsi mokyklose ir kolegines studijas. Švietimo statistinė informacija pateikta Eurostatui, Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos statistikos institutui, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijai.

19. 2011 metais Lietuvos statistikos departamentas, vykdydamas 2006 m. vasario 3 d. Komisijos reglamentą (EB) Nr. 198/2006, įgyvendinantį Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1552/2005 dėl su profesiniu mokymu įmonėse susijusios statistikos (OL 2006 L 32, p. 15) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2010 m. rugsėjo 17 d. Komisijos reglamentu (ES) Nr. 822/2010 (OL 2010 L 246, p. 18), atliko dirbančių įmonėse asmenų profesinės kvalifikacijos tobulinimo statistinį tyrimą, leidžiantį įvertinti įmonių darbuotojų profesinio tobulinimo ir gebėjimų vystymo apimtį ir tendencijas. 2012 metais šio statistinio tyrimo rezultatai bus paskelbti pranešime spaudai, Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje, pateikti Europos profesinio mokymo plėtros centrui ir Eurostatui.

20. Vadovaudamasis 2010 m. rugsėjo 17 d. Komisijos reglamentu (ES) Nr. 823/2010, kuriuo įgyvendinamos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 452/2008 dėl švietimo ir mokymosi visą gyvenimą statistikos rengimo ir plėtotės nuostatos dėl suaugusiųjų mokymosi visą gyvenimą (OL 2010 L 246, p. 33), Lietuvos statistikos departamentas atnaujino suaugusių asmenų švietimo statistinio tyrimo metodiką, parengė klausimyną.

 

IV. KULTŪROS IR SPORTO STATISTIKA

 

21. Kultūros sričiai atspindėti Lietuvos statistikos departamentas, Kultūros ministerija, Lietuvos liaudies kultūros centras, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka rengė ir savo interneto svetainėse skelbė statistinę informaciją apie teatrus, kiną, koncertines organizacijas, kultūros centrus ir meno kolektyvus, muziejus, bibliotekas, radiją ir televiziją, kultūros vertybes, spaudą.

22. 2011 metais Kultūros ministerija parengė statistikos rinkinį „Lietuvos muziejai“, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka išleido statistikos rinkinius, skirtus Lietuvos bibliotekų ir spaudos statistikai, apie bibliotekų veiklą paskelbė pranešimą spaudai Lietuvos statistikos departamentas. Įvairių sričių kultūros statistinė informacija pateikta Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos statistikos institutui, Europos Tarybos audiovizualinei laboratorijai.

23. Apie šalies sporto įstaigų ir organizacijų veiklą statistinę informaciją parengė Kūno kultūros ir sporto departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės. Sporto statistika paskelbta statistikos leidinyje „Lietuvos sporto statistikos metraštis“, Kūno kultūros ir sporto departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėse.

 

V. SVEIKATOS STATISTIKA

 

24. Statistinę informaciją apie visuomenės sveikatą rengė Higienos institutas, Lietuvos statistikos departamentas ir Valstybinė darbo inspekcija prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Valstybinė darbo inspekcija).

25. Sveikatos statistiką reglamentuoja 2008 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1338/2008 dėl Bendrijos statistikos apie visuomenės sveikatą ir sveikatą bei saugą darbe (OL 2008 L 354, p. 70) ir kiti ES bei Lietuvos Respublikos teisės aktai.

26. Higienos institutas parengė statistinę informaciją apie gyventojų sergamumą, sveikatos priežiūrą ir mirties priežastis. Šios srities statistinė informacija paskelbta statistikos leidiniuose „Lietuvos gyventojų sveikata ir sveikatos priežiūros įstaigų veikla 2010“, „Lietuvos sveikatos statistika 2010“, „Lietuvos gyventojų sergamumas apskrityse ir savivaldybėse 2010“, „Gimimų medicininiai duomenys 2010“, „Mirties priežastys 2010“. Taip pat ši statistinė informacija pateikta Eurostatui, Pasaulinės sveikatos organizacijos Europos regioniniam biurui.

27. Lietuvos statistikos departamentas tęsė sveikatos sąskaitų sistemos diegimo darbus, parengė statistinę informaciją apie sveikatos priežiūros išlaidas ir pateikė ją Eurostatui, Pasaulinei sveikatos organizacijai, Sveikatos apsaugos ministerijai, paskelbė pranešime spaudai ir interneto svetainėje.

28. Valstybinė darbo inspekcija Eurostatui pateikė statistinius duomenis apie kiekvieną nelaimingo atsitikimo darbe atvejį; Higienos instituto Profesinių ligų valstybės registras – apie kiekvieną naujai užregistruotą profesinės ligos atvejį. Apibendrinta nelaimingų atsitikimų darbe ir susirgimų profesinėmis ligomis statistika paskelbta Lietuvos statistikos departamento, Higienos instituto ir Valstybinės darbo inspekcijos interneto svetainėse.

 

VI. PAJAMŲ PASISKIRSTYMO IR GYVENIMO SĄLYGŲ STATISTIKA

 

29. Lietuvos statistikos departamentas, vadovaudamasis 2003 m. birželio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1177/2003 dėl Bendrijos statistikos apie pajamas ir gyvenimo sąlygas (ES-SPGS) (OL 2004 m. specialusis leidimas, 16 skyrius, 1 tomas, p. 207) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2005 m. rugsėjo 7 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1553/2005 (OL 2005 L 255, p. 6), ir kitais teisės aktais, atliko gyventojų pajamų ir gyvenimo sąlygų statistinį tyrimą, rengė ir pranešimuose spaudai, savo interneto svetainėje skelbė statistinę informaciją apie gyventojų pajamas, skurdo ir socialinės atskirties lygį ir sudėtį, ilgalaikį skurdą. Eurostatui buvo pateikta Gyventojų pajamų ir gyvenimo sąlygų statistinio tyrimo statistinių duomenų bazė.

30. 2011 metais buvo vykdomi pasirengimo 2012 metų namų ūkių biudžetų statistiniam tyrimui darbai – parengta statistinio tyrimo metodika ir klausimynas. Šio tyrimo tikslas – įvertinti namų ūkių išlaidų lygį ir struktūrą, būsto sąlygas įvairiose namų ūkių grupėse: pagal gyvenamąją vietą, pagrindinį pajamų šaltinį, pajamų dydį, namų ūkio sudėtį, namų ūkio galvos išsilavinimą ir amžių.

31. Atliktas mėnesinis vartotojų nuomonių statistinis tyrimas leido įvertinti gyventojų nuomonę apie esamą ir numatomą savo šeimos materialinę padėtį, ekonominę šalies būklę ir jos įtaką gyventojų ketinimams pirkti ir (ar) taupyti. Šio statistinio tyrimo rezultatai kas mėnesį buvo skelbiami pranešimuose spaudai, Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje, metiniame leidinyje „Vartotojų nuomonių tyrimo rezultatai“.

32. Išsami pajamų ir gyvenimo sąlygų statistinė informacija paskelbta leidinyje „Gyventojų pajamos ir gyvenimo sąlygos“.

33. Lietuvos statistikos departamento rengiama būsto statistika apėmė statistinę informaciją apie gyvenamąjį fondą, nuosavybės teisių į gyvenamuosius namus atkūrimą, socialinio būsto nuomą ir valstybės paramą būstui įsigyti. Būsto statistika paskelbta Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje, pranešimuose spaudai.

 

VII. SOCIALINĖS APSAUGOS STATISTIKA

 

34. Socialinės apsaugos statistiką rengė Lietuvos statistikos departamentas, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ir Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – „Sodra“).

35. Vadovaudamasis 2007 m. balandžio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 458/2007 dėl Europos integruotos socialinės apsaugos statistikos sistemos (ESSPROS) (OL 2007 L 113, p. 3), kitais ES ir Lietuvos Respublikos teisės aktais, Lietuvos statistikos departamentas atliko socialinių paslaugų statistinį tyrimą ir jo rezultatus apie socialinių paslaugų įstaigų, jų darbuotojų ir šių paslaugų gavėjų skaičių paskelbė interneto svetainėje, informaciniame biuletenyje ir pranešime spaudai. Naudodamasis įvairių statistinių tyrimų ir administracinių šaltinių duomenimis, Lietuvos statistikos departamentas parengė statistinę informaciją apie socialinės apsaugos pajamas ir išlaidas. Socialinės apsaugos pajamų ir išlaidų statistikos duomenys pateikti Eurostatui, paskelbti pranešimuose spaudai, statistikos leidiniuose ir interneto svetainėje.

36. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija bei „Sodra“ įvairioms išmokoms administruoti, socialinei politikai formuoti ir esamai būklei vertinti parengė statistinę informaciją apie piniginę socialinę paramą, pensijas, pašalpas ir kitas išmokas bei jų gavėjus. Statistinė informacija paskelbta ją rengusių institucijų interneto svetainėse, leidiniuose „Socialinis pranešimas“, „Valstybinis socialinis draudimas: statistiniai duomenys“ ir „Skaičiai ir faktai“.

 

VIII. MAISTO SAUGA

 

37. Žemės ūkio ministerija rengė statistinę informaciją apie ekologinius ūkius: jų skaičių, pasėlius ir derlių, gyvulių skaičių ir gyvulininkystės produktų gamybą. Statistinė informacija paskelbta šios ministerijos interneto svetainėje ir pateikta Europos Komisijai.

 

IX. NUSIKALSTAMUMO IR BAUDŽIAMOSIOS TEISENOS STATISTIKA

 

38. Nusikalstamumo ir baudžiamosios teisenos statistiką pagal kompetenciją rengė Informatikos ir ryšių departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Informatikos ir ryšių departamentas), Nacionalinė teismų administracija, Kalėjimų departamentas prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos (toliau – Kalėjimų departamentas), Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas) ir Lietuvos statistikos departamentas.

39. Informatikos ir ryšių departamentas savo interneto svetainėje paskelbė statistinę informaciją apie užregistruotas nusikalstamas veikas ir jų padarymu įtariamus asmenis, nukentėjusius nuo nusikalstamų veikų asmenis ir kitus nusikalstamumo statistinius rodiklius.

40. Kalėjimų departamentas parengė ir savo interneto svetainėje paskelbė statistinę informaciją apie laisvės atėmimo įstaigas ir nuteistuosius, atliekančius bausmes asmenis.

41. Nacionalinė teismų administracija parengė statistinę informaciją apie teismų gautų ir baigtų nagrinėti baudžiamųjų, civilinių ir administracinių bylų skaičių, išteisintus ir nuteistus asmenis pagal amžių, lytį, bausmės rūšį ir paskelbė ją kasmetiniame statistikos leidinyje „Lietuvos Respublikos teismų ir teismų savivaldos institucijų veiklos apžvalga“.

42. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas savo interneto svetainėje kiekvieną mėnesį skelbė statistinę informaciją apie atliktus gelbėjimo darbus, gaisrus, išgelbėtus ir žuvusius asmenis.

43. Lietuvos statistikos departamentas apibendrintą nusikalstamumo statistinę informaciją pateikė Eurostatui ir Jungtinių Tautų narkotikų kontrolės ir nusikalstamumo prevencijos biurui, paskelbė pranešimą spaudai ir išleido statistikos leidinį „Nusikalstamumas ir teisėsaugos institucijų veikla“.

 

X. KITA DEMOGRAFINĖ IR SOCIALINĖ STATISTIKA

 

44. Kitą demografinę ir socialinę statistiką rengė Lietuvos statistikos departamentas ir Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba).

45. Lietuvos statistikos departamentas rengė lyčių statistiką, kuri padėjo stebėti, kaip įgyvendinama Valstybinė moterų ir vyrų lygių galimybių 2010–2014 metų programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. gegužės 4 d. nutarimu Nr. 530 (Žin., 2010, Nr. 56-2757). Statistinė informacija paskelbta Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje, pranešime spaudai apie Lietuvos moteris ir statistikos leidinyje „Moterys ir vyrai Lietuvoje“.

46. Įgyvendindamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. birželio 8 d. nutarimą Nr. 695 „Dėl statistinės informacijos apie vaikus rodiklių sąrašo patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 92-3364), Lietuvos statistikos departamentas savo interneto svetainėje paskelbė išsamią statistinę informaciją apie vaikus (jų gyvenimo lygį, globą, švietimą, sveikatą, nepilnamečių nusikalstamumą, smurtą prieš vaikus), taip pat parengė ir paskelbė pranešimą spaudai „Lietuvos vaikai“. Statistinę informaciją apie vaikų įvaikinimą ir globą parengė ir savo interneto svetainėje paskelbė Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba.

47. Vykdydamas Nacionalinės žmonių su negalia socialinės integracijos 2010–2012 metų programą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. birželio 7 d. nutarimu Nr. 850 (Žin., 2002, Nr. 57-2335; 2010, Nr. 29-1345), Lietuvos statistikos departamentas, remdamasis statistinių tyrimų rezultatais ir administracinių šaltinių duomenimis, parengė ir paskelbė pranešime spaudai ir interneto svetainėje statistinę informaciją apie suaugusiuosius ir vaikus, kuriems pirmą kartą nustatytas neįgalumas, socialines paslaugas neįgaliesiems ir kitus socialinės integracijos rodiklius.

48. Įgyvendindamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. vasario 25 d. nutarimą Nr. 212 „Dėl Valstybės alkoholio kontrolės programos patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 21-603), Lietuvos statistikos departamentas, panaudodamas statistinių tyrimų rezultatus ir administracinių šaltinių duomenis, apibendrino ir paskelbė pranešimuose spaudai, informaciniame biuletenyje ir savo interneto svetainėje statistinę informaciją apie alkoholio ir tabako vartojimą ir jo padarinius.

49. Panaudodamas tradicinių Lietuvoje esančių religinių bendruomenių ir bendrijų duomenis, Lietuvos statistikos departamentas parengė ir savo interneto svetainėje paskelbė statistinę informaciją apie veikiančius tradicinių religinių bendruomenių maldos namus, atliekamas religines apeigas, dvasininkus.

50. Lietuvos statistikos departamentas atliko narystės organizacijų (politinių partijų, profesinių sąjungų ir asociacijų) ūkinės-finansinės veiklos statistinį tyrimą, o jo rezultatus paskelbė pranešime spaudai „Narystės organizacijos“ ir savo interneto svetainėje.

51. Panaudodamas Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos ir Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – Muitinės departamentas) duomenis, Lietuvos statistikos departamentas įvertino užsienio valstybių ir šalies fizinių bei juridinių asmenų suteiktos labdaros ir paramos srautus, paramos panaudojimą pagal finansavimo kryptis, materialinių vertybių nomenklatūrą, paramos teikėjus pagal ekonominės veiklos rūšis ir valstybes. Šios srities statistinė informacija paskelbta pranešime spaudai „Labdara ir parama Lietuvoje“ ir Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje.

 

III. 2011 METAIS ATLIKTI MAKROEKONOMIKOS STATISTIKOS DARBAI

 

52. Šalies ūkio ir ekonomikos pokyčius atspindi makroekonomikos statistika, kuri būtina ūkio raidai stebėti, vertinti ir analizuoti, makroekonomikos prognozėms rengti.

 

I. METINĖS IR KETVIRTINĖS EKONOMINĖS SĄSKAITOS

 

53. Lietuvos statistikos departamentas metines ir ketvirtines ekonomines sąskaitas sudaro vadovaudamasis 1995 metų Europos nacionalinių ir regioninių sąskaitų sistemos (ESS 95) metodologija ir įgyvendindamas 2009 m. balandžio 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 400/2009, iš dalies keičiantį Tarybos reglamentą (EB) Nr. 2223/96 dėl Europos nacionalinių ir regioninių sąskaitų sistemos Bendrijoje dėl Komisijai suteiktų įgyvendinimo įgaliojimų (OL 2009 L 126, p. 11) ir 1996 m. birželio 25 d. Tarybos reglamentą (EB) Nr. 2223/96 dėl Europos nacionalinių ir regioninių sąskaitų sistemos Bendrijoje (OL 2004 m. specialusis leidimas, 10 skyrius, 2 tomas, p. 3), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2010 m. rugpjūčio 10 d. Komisijos reglamentu (ES) Nr. 715/2010 (OL 2010 L 210, p. 1), ir kitus ES ir Lietuvos Respublikos teisės aktus.

54. Parengtos ir interneto svetainėje paskelbtos institucinių sektorių metinės ir ketvirtinės nefinansinės sąskaitos, regioninės sąskaitos, išteklių panaudojimo lentelės. Apie bendrojo vidaus produkto pokyčius paskelbta 10 pranešimų spaudai. Parengtas išsamus statistikos leidinys „Lietuvos nacionalinės sąskaitos“. Šios srities statistinė informacija pateikta Eurostatui, Europos centriniam bankui, Tarptautiniam valiutos fondui ir Jungtinių Tautų Organizacijai.

55. 2011 metais perskaičiuotos metinių ir ketvirtinių nacionalinių sąskaitų pagrindinių rodiklių 2000–2008 metais laiko eilutės. Bendrojo vidaus produkto ir bendrųjų nacionalinių pajamų laiko eilutės buvo revizuotos ir dėl metodologinių pakeitimų. Į minėtų rodiklių sudėtį įskaityta pridėtinė vertė, sukurta nelegalioje veikloje (tabako, alkoholio ir narkotikų kontrabandos ir prostitucijos), namų ūkių galutinio vartojimo išlaidos, į eksportą ir importą įtraukti nelegalūs sandoriai, padaryti kiti metodologiniai pakeitimai.

 

II. PINIGŲ IR FINANSŲ STATISTIKA

 

56. Pinigų ir finansų statistiką rengė Lietuvos bankas ir Lietuvos statistikos departamentas.

57. Vadovaudamasis 2002 m. lapkričio 21 d. Europos centrinio banko gairėmis ECB/2002/7 dėl Europos centrinio banko statistinės atskaitomybės reikalavimų ketvirtinių finansinių sąskaitų srityje (OL 2004 m. specialusis leidimas, 17 skyrius, 1 tomas, p. 250) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2008 m. rugpjūčio 26 d. Europos centrinio banko gairėse (ECB/2008/6) (OL 2008 L 259, p. 12), Lietuvos bankas sudarė ketvirtines šalies finansines sąskaitas. Išsami statistinė informacija apie Lietuvos institucinių sektorių finansinį turtą ir įsipareigojimus kas ketvirtį buvo atnaujinama Lietuvos banko interneto svetainėje, teikiama Europos centriniam bankui, dalis rodiklių skelbiama mėnesiniame biuletenyje. Parengti statistikos pranešimai.

58. Remdamasis šalies bankų, užsienio bankų filialų, kredito unijų ir kolektyvinio investavimo subjektų statistinių ataskaitų duomenimis ir vadovaudamasis Lietuvos banko valdybos nutarimais ir Europos centrinio banko reglamentais ir gairėmis, Lietuvos bankas rengė mėnesinę ir ketvirtinę pinigų finansinių institucijų balanso ir palūkanų normų, pinigų ir valiutų rinkų, investicinių fondų turto ir įsipareigojimų, mokėjimo priemonių statistiką. Statistinė informacija buvo periodiškai teikiama Europos centriniam bankui, skelbiama Lietuvos banko interneto svetainėje, mėnesiniame biuletenyje, parengti statistikos pranešimai.

59. Lietuvos bankas Europos centriniam bankui periodiškai teikė duomenis apie suderintas ilgalaikes palūkanų normas, naudojamas konvergencijai įvertinti.

60. Lietuvos statistikos departamentas sudarė šalies finansines sąskaitas pagal institucinius sektorius, valdžios sektoriaus finansines sąskaitas, kas ketvirtį rengė valdžios sektoriaus finansinio turto ir įsipareigojimų balansus. Parengta statistinė informacija buvo pateikta Eurostatui ir Europos centriniam bankui, paskelbta Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje ir statistikos leidinyje „Lietuvos nacionalinės sąskaitos“.

 

III. VALDŽIOS FINANSŲ STATISTIKA

 

61. Valdžios sektoriaus finansų, deficito ir skolos statistiką rengė Finansų ministerija ir Lietuvos statistikos departamentas, vadovaudamiesi 1995 m. Europos nacionalinių ir regioninių sąskaitų sistemos (ESS 95) nuostatomis, 2009 m. gegužės 25 d. Tarybos reglamentu (EB) Nr. 479/2009 dėl Europos Bendrijos steigimo sutarties priede pateikto Protokolo dėl perviršio deficito procedūros taikymo (kodifikuota redakcija) (OL 2009 L 145, p. 1), 2009 m. balandžio 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 400/2009, iš dalies keičiančiu Tarybos reglamentą (EB) Nr. 2223/96 dėl Europos nacionalinių ir regioninių sąskaitų sistemos Bendrijoje dėl Komisijai suteiktų įgyvendinimo įgaliojimų (OL 2009 L 126, p. 11), ir 1996 m. birželio 25 d. Tarybos reglamentu (EB) Nr. 2223/96 dėl Europos nacionalinių ir regioninių sąskaitų sistemos Bendrijoje (OL 2004 m. specialusis leidimas, 10 skyrius, 2 tomas, p. 3) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2010 m. rugpjūčio 10 d. Komisijos reglamentu (ES) Nr. 715/2010 (OL 2010 L 210, p. 1), taip pat Lietuvos Respublikos valstybės skolos įstatymu (Žin., 1996, Nr. 86-2045; 2010, Nr. 145-7419), kitais ES ir Lietuvos Respublikos teisės aktais.

62. Fiskalinei priežiūrai vykdyti Finansų ministerija ir Lietuvos statistikos departamentas parengė metinius ir ketvirtinius valdžios sektoriaus pajamų ir išlaidų rodiklius, skelbė statistinę informaciją apie valdžios sektoriaus deficitą ir skolą. Parengta valdžios sektoriaus finansų statistinė informacija pateikta Europos Komisijai, Europos centriniam bankui, Tarptautiniam valiutos fondui, paskelbta ją rengusių institucijų interneto svetainėse ir statistikos leidinyje „Lietuvos nacionalinės sąskaitos“.

 

IV. NUOSAVŲ IŠTEKLIŲ STATISTIKA

 

63. Įgyvendindami 2003 m. liepos 15 d. Tarybos reglamentą (EB, Euratomas) Nr. 1287/2003 dėl bendrųjų nacionalinių pajamų rinkos kainomis suderinimo (BNP reglamentas) (OL 2004 m. specialusis leidimas, 1 skyrius, 4 tomas, p. 408) ir 1989 m. gegužės 29 d. Tarybos reglamentą (EEB, Euratomas) Nr. 1553/89 dėl galutinių vienodų nuosavų išteklių, kaupiamų iš pridėtinės vertės mokesčio, surinkimo priemonių (OL 2004 m. specialusis leidimas, 1 skyrius, 1 tomas, p. 197), kitus ES ir Lietuvos Respublikos teisės aktus, Lietuvos statistikos departamentas ir Finansų ministerija parengė statistinę informaciją apie nuosavus išteklius. Ši statistinė informacija pateikta Eurostatui, paskelbta statistikos leidinyje „Lietuvos nacionalinės sąskaitos“.

 

V. KAINŲ STATISTIKA

 

64. Lietuvos statistikos departamentas kiekvieną mėnesį stebėjo ir pranešimuose spaudai bei savo interneto svetainėje skelbė vartojimo prekių ir paslaugų kainų pokyčius, metinės ir vidutinės metinės infliacijos lygį. Pagal ES mastu suderintą metodiką buvo skaičiuojamas suderintas vartotojų kainų indeksas, naudojamas infliacijai ES matuoti ir tarptautiniams palyginimams atlikti. Taip pat buvo tęsiami bandomojo būsto kainų indekso skaičiavimo darbai.

65. Vadovaujantis 2007 m. gruodžio 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1445/2007 dėl bendrųjų pagrindinės informacijos apie perkamosios galios paritetus teikimo ir jų apskaičiavimo bei sklaidos taisyklių nustatymo (OL 2007 L 336, p. 1), buvo rengiama statistinė informacija, reikalinga perkamosios galios paritetams apskaičiuoti ir jų kokybei užtikrinti. Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje paskelbta ir Eurostatui pateikta statistinė informacija apie vidutines vartojimo prekių ir paslaugų, gyvenamojo būsto nuomos, mašinų ir įrengimų bei statybos projektų kainas. Parengta ir Eurostatui pateikta statistinė informacija, reikalinga ES pareigūnų ir kitų tarnautojų, atsižvelgiant į jų buvimo vietą, atlyginimų ir pensijų koregavimo koeficientams nustatyti.

66. Valstybės įmonė Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras rengė ir statistikos leidiniuose skelbė statistinę informaciją apie maisto produktų mažmenines kainas šalies miestuose.

 

VI. TARPTAUTINĖS PREKYBOS PREKĖMIS STATISTIKA

 

67. Lietuvos statistikos departamentas kartu su Muitinės departamentu, vadovaudamiesi 2004 m. kovo 31 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 638/2004 dėl prekybos prekėmis tarp valstybių narių Bendrijos statistinių duomenų, panaikinančiu Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 3330/91 (OL 2004 m. specialusis leidimas, 2 skyrius, 16 tomas, p. 64), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2009 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 222/2009 (OL 2009 L 87, p. 160), 2009 m. gegužės 6 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 471/2009 dėl Bendrijos statistikos, susijusios su išorės prekyba su ES nepriklausančiomis šalimis, ir panaikinančiu Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1172/95 (OL 2009 L 152, p. 23), taip pat kitais ES ir Lietuvos Respublikos teisės aktais, rengė tarptautinės prekybos prekėmis statistiką, apimančią Lietuvos Respublikos prekybą su ES valstybėmis narėmis (Intrastatas) ir prekių eksportą ir importą su ne ES valstybėmis (Ekstrastatas).

68. Muitinės departamentas kiekvieną mėnesį rinko, apdorojo ir teikė Lietuvos statistikos departamentui statistinius duomenis apie šalies pridėtinės vertės mokesčio mokėtojų prekybą su ES valstybėmis narėmis ir muitinės deklaracijų statistinius duomenis apie prekių eksportą ir importą su ne ES valstybėmis.

69. Lietuvos statistikos departamentas rengė mėnesinę statistinę informaciją apie užsienio prekybos balansą, eksportą ir importą pagal valstybes, eksportuotų ir importuotų prekių struktūrą. Ši statistinė informacija buvo reguliariai teikiama Eurostatui, skelbiama Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje, buvo parengta 13 pranešimų spaudai.

 

 

VII. TARPTAUTINĖS PREKYBOS PASLAUGOMIS IR MOKĖJIMŲ BALANSO STATISTIKA

 

70. Lietuvos bankas, Lietuvos statistikos departamentas, Valstybės sienos apsaugos tarnyba rengė tarptautinės prekybos paslaugomis ir mokėjimų balanso statistiką.

71. Lietuvos bankas, vadovaudamasis 2005 m. sausio 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 184/2005 dėl mokėjimų balanso, tarptautinės prekybos paslaugomis ir tiesioginių užsienio investicijų Bendrijos statistikos (OL 2005 L 35, p. 23) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2009 m. rugpjūčio 5 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 707/2009 (OL 2009 L 204, p. 3), 2008 m. spalio 27 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 1055/2008, kuriuo įgyvendinamos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 184/2005 nuostatos dėl mokėjimų balanso statistikos kokybės kriterijų ir kokybės ataskaitų (OL 2008 L 283, p. 3), taip pat kitais ES ir Lietuvos Respublikos teisės aktais, kiekvieną mėnesį ir ketvirtį rengė Lietuvos Respublikos mokėjimų balansą, kiekvieną ketvirtį – Lietuvos Respublikos tarptautinių investicijų balansą. Taip pat, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Lietuvos banko įstatymu (Žin., 1994, Nr. 99-1957; 2001, Nr. 28-890), 2004 m. liepos 16 d. Europos centrinio banko gairėmis ECB/2004/15 dėl Europos centrinio banko statistinės atskaitomybės reikalavimų, taikomų mokėjimų balanso ir tarptautinių investicijų balanso statistikos srityje bei tarptautiniame atsargų šablone (OL 2004 L 354, p. 34), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2007 m. gegužės 31 d. Europos centrinio banko gairėmis (ECB/2007/3) (OL 2007 L 159, p. 48), taip pat Europos centrinio banko ir Tarptautinio valiutos fondo reikalavimais, Lietuvos bankas rengė ir skelbė oficialiųjų tarptautinių atsargų ir užsienio valiutų likvidumo statistiką. Parengtą statistinę informaciją Lietuvos bankas pateikė Europos centriniam bankui, Tarptautiniam valiutos fondui, Tarptautinių atsiskaitymų bankui ir Pasaulio bankui, paskelbė interneto svetainėje, 28 statistikos pranešimuose, leidiniuose.

72. Lietuvos bankas kartu su Lietuvos statistikos departamentu parengė tiesioginių užsienio investicijų statistiką, paskelbė jos duomenis pranešimuose spaudai, institucijų interneto svetainėse ir pateikė Eurostatui.

73. Lietuvos statistikos departamentas parengė statistinę informaciją apie Lietuvoje veikiančių užsienio kontroliuojamų įmonių ir užsienyje veikiančių Lietuvos ūkio subjektų kontroliuojamų įmonių pagrindinius veiklos rodiklius. Statistinė informacija pateikta Eurostatui, parengtas pranešimas spaudai apie susijusių su užsieniu įmonių veiklą, statistinė informacija paskelbta Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje.

 

VIII. KITA MAKROEKONOMIKOS STATISTIKA

 

74. Lietuvos statistikos departamentas kas ketvirtį rengė ir skelbė pagrindinių makroekonomikos statistinių rodiklių tendencijų analizes, du kartus per metus vertino darbo našumą šalies ūkyje pagal ekonominės veiklos rūšis, taip pat skelbė pranešimus spaudai apie jo pokyčius.

75. Vykdydamas Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymą (Žin., 1998, Nr. 54-1492; 2002, Nr. 60-2412), Lietuvos statistikos departamentas parengė valstybei nuosavybės teise priklausančio turto ataskaitą ir pateikė ją Lietuvos Respublikos Vyriausybei.

76. Lietuvos statistikos departamentas kiekvieną ketvirtį Lietuvos Respublikos Vyriausybei teikė statistinę informaciją apie dalinį valstybės turto perdavimą savivaldybių nuosavybėn.

77. Parengta ir Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje paskelbta statistinė informacija apie sumokėtus mokesčius į valstybės ir savivaldybių biudžetus, Garantinį fondą.

 

IV. 2011 METAIS ATLIKTI VERSLO STATISTIKOS DARBAI

 

78. Šalies verslo tendencijoms vertinti buvo rengiama statistinė informacija apie trumpalaikius ir struktūrinius verslo pokyčius, pagrindines verslo plėtros kryptis ir tendencijas, pramoninių gaminių gamybos apimtį, kuro ir energijos gamybą bei atsargas, pramonės, prekybos, statybos, transporto, nefinansinių ir finansinių paslaugų įmonių veiklą, įmonių konkurencingumą ir demografiją, turizmo sektoriaus plėtrą.

 

I. METINĖ VERSLO STATISTIKA

 

79. Metinę verslo statistiką rengė Lietuvos statistikos departamentas, Lietuvos Respublikos draudimo priežiūros komisija, Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija, Įmonių bankroto valdymo departamentas prie Ūkio ministerijos (toliau – Įmonių bankroto valdymo departamentas) ir Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas.

80. Struktūrinė finansinių ir nefinansinių įmonių verslo statistika buvo rengiama vadovaujantis 2008 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 295/2008 dėl verslo struktūros statistikos (nauja redakcija) (OL 2008 L 97, p. 13), kitais ES ir Lietuvos Respublikos teisės aktais.

81. 2011 metais Lietuvos statistikos departamentas atliko nefinansinių įmonių verslo struktūros statistinį tyrimą, kuris leido įvertinti įmonių pagrindinius ekonominius rodiklius pagal ekonominės veiklos rūšis. Šio statistinio tyrimo rezultatai pateikti Eurostatui, paskelbti pranešime spaudai ir leidiniuose „Verslo struktūros rodikliai“, „Smulkių, vidutinių ir didelių įmonių pagrindiniai rodikliai“, Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje.

82. Siekiant nustatyti dinamiškiausio paslaugų sektoriaus vaidmenį ekonomikoje, atliktas verslo paslaugų struktūros statistinis tyrimas, įvertintos įmonių suteiktų paslaugų pardavimo pajamos pagal klientų buvimo vietą ir paslaugų (produktų) rūšis. Rengiama statistinė informacija apie kompiuterių, reklamos, įdarbinimo, teisines, apskaitos, buhalterijos ir audito, konsultacijų mokesčių klausimais, viešųjų ryšių ir komunikacijos, konsultacines verslo ir kito valdymo paslaugas. Verslo paslaugų statistinio tyrimo rezultatai buvo paskelbti Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje ir pateikti Eurostatui.

83. Parengta ir Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje bei statistikos leidinyje „Mažmeninė ir didmeninė prekyba“ paskelbta statistinė informacija apie prekybos ir maitinimo įmonių apyvartą, jos tinklo pokyčius. 2011 metais Lietuvos statistikos departamentas atliko variklinių transporto priemonių ir motociklų didmeninės ir mažmeninės prekybos bei remonto įmonių apyvartos sudėties statistinį tyrimą, atliekamą kas 5 metai. Šio statistinio tyrimo rezultatai paskelbti statistikos rinkinyje „Mažmeninė ir didmeninė prekyba“.

84. Naudojantis Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisijos, Lietuvos Respublikos draudimo priežiūros komisijos teikiama statistine informacija apie įvairių tipų finansinių įmonių veiklą ir statistinių tyrimų duomenimis, parengta statistinė informacija apie finansinių įmonių verslo struktūrą. Šios srities statistinė informacija paskelbta Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje, pranešime spaudai „Finansinio tarpininkavimo įstaigų veikla“ ir pateikta Eurostatui.

85. Lietuvos Respublikos draudimo priežiūros komisija draudimo rinkai apžvelgti parengė išsamią statistinę informaciją apie Lietuvos draudimo įmonių ir ES valstybių narių draudimo įmonių filialų veiklą Lietuvoje, draudimo įmonių valdomų pensijų fondų veiklą. Ši informacija paskelbta Lietuvos Respublikos draudimo priežiūros komisijos interneto svetainėje.

86. Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija pagal kompetenciją parengė statistinę informaciją apie pensijų ir investicinių fondų veiklą, įmonių skolos vertybinius popierius, finansinių priemonių rinką, finansų maklerio įmonių veiklą.

87. Vadovaujantis 1991 m. gruodžio 19 d. Tarybos reglamentu (EEB) Nr. 3924/91 dėl Bendrijos pramonės produkcijos tyrimo nustatymo (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 11 tomas, p. 70) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2006 m. gruodžio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1893/2006 (OL 2006 L 393, p. 1), ir kitų ES teisės aktų nuostatomis, parengta statistinė informacija pagal savivaldybes apie pramoninių gaminių gamybos apimtį natūrine išraiška, gamintojų parduotą produkciją ir jos vertę pagal gaminius. Statistinė informacija paskelbta Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje, pranešime spaudai ir leidinyje „Gaminių gamyba“, pateikta Eurostatui ir tarptautinėms organizacijoms.

88. Vartotojams pateikta statistinė informacija apie ūkio subjektų investicijas į ilgalaikį materialųjį ir nematerialųjį turtą. Parengtas statistikos leidinys „Materialinės investicijos ir statyba“, statistinė informacija paskelbta Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje.

89. Lietuvos statistikos departamentas parengė statistinę informaciją apie šalies įmonių konkurencingumą, apskaičiavo bendrąjį konkurencingumo indeksą. Statistinė informacija pateikta Pasaulio ekonomikos forumui.

90. Remiantis Statistinio ūkio subjektų registro duomenimis, buvo parengta statistinė informacija apie verslo demografiją, ūkio subjektus, kuriuose dirba vienas darbuotojas (savininkas) ir kurie sėkmingai veikia 3–5 metus. Taip pat Lietuvos statistikos departamentas, siekdamas įvertinti bendrus ir specifinius smulkiojo ir vidutinio verslo įmonių ekonominės demografijos bruožus, paskelbė 2010 metais atlikto smulkių ir vidutinių įmonių verslo sąlygų (įmonių veiklos) finansavimo statistinio tyrimo rezultatus.

91. Lietuvos statistikos departamentas, naudodamasis Įmonių bankroto valdymo departamento sukauptais duomenimis apie įmonių bankroto ir restruktūrizavimo procesų eigą, parengė statistinę informaciją apie bankrutuojančias ir bankrutavusias įmones. Statistinė informacija paskelbta Lietuvos statistikos departamento ir Įmonių bankroto valdymo departamento interneto svetainėse, parengtas pusmetinis statistikos leidinys „Įmonių bankrotas“, paskelbtas pranešimas spaudai.

92. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas parengė ir Lietuvos statistikos departamentui pateikė alkoholio produktų gamybos ir realizavimo statistinę informaciją.

 

II. TRUMPOJO LAIKOTARPIO VERSLO STATISTIKA

 

93. Trumpojo laikotarpio verslo statistiką rengė Lietuvos statistikos departamentas, vadovaudamasis 1998 m. gegužės 19 d. Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1165/98 dėl trumpojo laikotarpio statistikos (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 20 tomas, p. 291) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2009 m. balandžio 22 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 329/2009 (OL 2009 L 103, p. 3), taip pat kitais teisės aktais. Buvo vertinami pokyčiai šalies pramonės, prekybos, maitinimo ir paslaugų bei statybos įmonėse; skaičiuojami gamintojų parduotos pramonės produkcijos, ūkio subjektams suteiktų paslaugų, statybos sąnaudų, eksportuotų ir importuotų prekių kainų indeksai. Remiantis įmonių vadovų nuomonių apklausų duomenimis, buvo rengiami mėnesiniai pramonės, statybos, prekybos ir paslaugų sektorių pasitikėjimo ir verslo tendencijų statistiniai rodikliai. Du kartus per metus tirtos investicijų tendencijos pramonėje. Trumpalaikius pokyčius šalies ūkyje apibūdinanti statistinė informacija buvo reguliariai teikiama Europos Komisijai, jiems atspindėti parengta daugiau nei 80 pranešimų spaudai. Trumpojo laikotarpio statistinė informacija paskelbta Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje, leidiniuose.

 

III. ENERGETIKOS STATISTIKA

 

94. Energetikos statistiką šalyje rengė Lietuvos statistikos departamentas ir Energetikos ministerija, vadovaudamiesi 2008 m. spalio 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1099/2008 dėl energetikos statistikos (OL 2008 L 304, p. 1), kitais ES ir Lietuvos Respublikos teisės aktais.

95. Lietuvos statistikos departamentas rengė struktūrinę ir trumpojo laikotarpio energetikos statistiką: sudarė šalies kuro ir energijos balansą, taip pat atskirus pagrindinių kuro ir energijos rūšių balansus; kiekvieną ketvirtį skaičiavo išgautos naftos vidutinę pardavimo kainą gavybos vietoje ir skelbė ją oficialaus leidinio „Valstybės žinios“ priede „Informaciniai pranešimai“, du kartus per metus rengė statistinę informaciją apie vidutines elektros energijos ir dujų, tiekiamų galutiniams vartotojams, kainas pagal tipinių vartotojų grupes; kiekvieną mėnesį rengė statistinę informaciją apie kuro ir energijos išteklius, jų gamybą, eksportą, importą, suvartojimą ir atsargas. Energetikos statistinė informacija pateikta Eurostatui, Tarptautinei energetikos agentūrai, paskelbti pranešimai spaudai, parengtas statistikos leidinys „Kuro ir energijos balansas“; statistinė informacija paskelbta Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje. Statistikos leidinyje „Energijos sunaudojimas namų ūkiuose“ pirmą kartą paskelbta statistinė informacija apie kuro ir energijos suvartojimą šalies namų ūkiuose, gauta apdorojus 2010 metais atlikto statistinio tyrimo duomenis.

96. Energetikos ministerija parengė ir Europos Komisijai pateikė metinę statistinę informaciją apie lietuviškos kilmės biokuro ir biodegalų gamybą ir naudojimą. Taip pat Europos Komisija kiekvieną mėnesį buvo informuojama apie turimas naftos produktų atsargas, žalios naftos importą, naftos ir naftos produktų kainas.

 

IV. TRANSPORTO STATISTIKA

 

97. Lietuvos statistikos departamentas rengė transporto statistiką apie keleivių ir krovinių vežimą kelių, geležinkelio, jūrų ir vidaus vandenų bei oro transportu; transporto infrastruktūrą (visų rūšių transporto priemonių skaičių, kelių ilgį); eismo įvykius ir jų padarinius; naftos ir jos produktų transportavimą naftotiekiais. Kelių eismo įvykių ir jų padarinių statistinė informacija buvo rengiama kartu su Policijos departamentu prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos.

98. Pagrindiniai teisės aktai, reglamentuojantys transporto statistikos rengimą:

1998 m. gegužės 25 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1172/98 dėl krovinių vežimo keliais statistinių ataskaitų (OL 2004 m. specialusis leidimas, 7 skyrius, 4 tomas, p. 56) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2007 m. lapkričio 7 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 1304/2007 (OL 2007 L 290, p. 14);

2002 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 91/2003 dėl geležinkelių transporto statistikos (OL 2004 m. specialusis leidimas, 7 skyrius, 7 tomas, p. 207) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2007 m. lapkričio 7 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 1304/2007 (OL 2007 L 290, p. 14);

2003 m. vasario 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 437/2003 dėl statistinių ataskaitų apie keleivių, krovinių ir pašto vežimą oro transportu (OL 2004 m. specialusis leidimas, 7 skyrius, 7 tomas, p. 223) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2005 m. balandžio 8 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 546/2005 (OL 2005 L 91, p. 5);

2009 m. gegužės 6 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/42 EB dėl krovinių ir keleivių vežimo jūra statistinių ataskaitų (nauja redakcija) (OL 2009 L 141, p. 29) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2010 m. lapkričio 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 1090/2010 (OL 2010 L 325 p.1).

99. Išsami transporto statistinė informacija paskelbta statistikos leidinyje „Transportas ir ryšiai“, Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje, pateikta Eurostatui. Mėnesiniai keleivių ir krovinių vežimo įvairių rūšių transportu pokyčiai atspindėti
12-je pranešimų spaudai.

 

V. TURIZMO STATISTIKA

 

100. Turizmo statistiką Lietuvos statistikos departamentas rengė vadovaudamasis 1995 m. lapkričio 23 d. Tarybos direktyva 95/57 /EB dėl statistinės informacijos turizmo srityje rinkimo (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 15 tomas, p. 419) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2006 m. lapkričio 20 d. Tarybos direktyva 2006/110/EB (OL 2006 L 363, p. 418), taip pat kitais ES ir Lietuvos Respublikos teisės aktais. Išsami statistinė informacija, apibūdinanti vietinį, išvykstamąjį ir atvykstamąjį turizmą, kaimo turizmo sodybų veiklą, apgyvendinimo įmonių paslaugas, pateikta Eurostatui, paskelbta statistikos leidinyje „Turizmas Lietuvoje“, Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje. Sudarytos turizmo sąskaitos leido įvertinti pagrindinius turizmo paslaugų statistinius rodiklius: šiame sektoriuje sukurtą pridėtinę vertę, užimtumą ir kita. Lietuvos statistikos departamentas parengė ir paskelbė apie turizmą 7 pranešimus spaudai.

101. Ketvirtinę statistinę informaciją apie turizmo informacijos centrų lankomumą parengė Valstybinis turizmo departamentas prie Ūkio ministerijos. Ši statistinė informacija buvo paskelbta ją rengusios institucijos ir Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėse.

 

VI. ŪKIO SUBJEKTŲ REGISTRAI

 

102. Vadovaudamasis 2008 m. vasario 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 177/2008, nustatančiu bendrą verslo registrų sistemą statistikos tikslais ir panaikinančiu Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 2186/93 (OL 2008 L 61, p. 6), ir 1993 m. kovo 15 d. Tarybos reglamentu (EEB) Nr. 696/93 dėl statistinių vienetų gamybos sistemai stebėti ir analizuoti Bendrijoje (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 12 tomas, p. 10), Lietuvos statistikos departamentas tvarkė ir atnaujino statistinį ūkio subjektų registrą, parengė veikiančių ūkio subjektų sąrašą, reikalingą statistinių tyrimų imtims sudaryti. Lietuvoje esančių ir tarptautinėms įmonių grupėms priklausančių įmonių statistiniai duomenys pateikti Eurostatui Eurogrupių registrui papildyti. Statistinė informacija paskelbta leidinyje „Ūkio subjektai. Pagrindiniai duomenys“.

 

 

V. 2011 METAIS ATLIKTI ŽEMĖS ŪKIO, MIŠKININKYSTĖS IR ŽUVININKYSTĖS STATISTIKOS DARBAI

 

103. Šalies žemės ūkio pokyčiams stebėti buvo parengta išsami augalininkystės ir gyvulininkystės statistinė informacija apie pasėlius, derlių ir derlingumą, gyvulių ir paukščių skaičių, augalininkystės ir gyvulininkystės produktų natūrinius balansus, žemės ūkio sąskaitas ir kainas.

 

I. ŽEMĖS ŪKIO STATISTIKA

 

104. Žemės ūkio statistinę informaciją rengė Lietuvos statistikos departamentas, Žemės ūkio ministerija, valstybės įmonė Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras, Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas.

105. Vadovaujantis 2009 m. birželio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 543/2009 dėl augalininkystės statistikos, panaikinančiu Tarybos reglamentus (EEB) Nr. 837/90 ir (EEB) Nr. 959/93 (OL 2009 L 167, p. 1), taip pat kitais ES ir Lietuvos Respublikos teisės aktais, buvo rengiama augalininkystės statistika.

106. Lietuvos statistikos departamentas parengė statistinę informaciją apie žemės ūkio augalų pasėlius, derlių ir derlingumą, augalininkystės produktų natūrinius balansus. Augalininkystės statistinė informacija paskelbta pranešime spaudai apie žemės ūkio augalų pasėlius ir derlių, Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje, statistikos leidinyje „Lietuvos žemės ūkis“ ir pateikta Eurostatui.

107. Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas parengė ir savo interneto svetainėje paskelbė mėnesines žemės ūkio augalų pasėlių ploto, derliaus ir derlingumo prognozes.

108. Žemės ūkio ministerija parengė ir pateikė Europos Komisijai statistinę informaciją apie alyvuogių aliejaus ir kitų aliejaus rūšių, žemės ūkio kilmės ir ne žemės ūkio kilmės etilo alkoholio gamybą, eksportą, importą, suvartojimą ir kitus žemės ūkio statistinius rodiklius, reikalingus šių produktų balansams sudaryti.

109. Valstybės įmonė Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras parengė ir savo interneto svetainėje bei informaciniuose leidiniuose „Agrorinka“, „Lietuvos žemės ūkis: faktai ir skaičiai“ paskelbė išsamią statistinę informaciją apie žemės ūkio augalų sėklų, grūdų, bulvių, daržovių, uogų, vaisių ir pievagrybių supirkimą, atsargas, eksportą ir importą, kainas, kombinuotųjų pašarų, premiksų ir sausųjų pašarų gamybą, žemės ūkio techninių paslaugų kainas. Statistinė informacija periodiškai buvo teikiama Europos Komisijai.

110. Vadovaujantis 2008 m. lapkričio 19 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1165/2008 dėl gyvulių ir mėsos statistikos, panaikinančiu Tarybos direktyvas 93/23/EEB, 93/24/EEB ir 93/25/EEB (OL 2008 L 321, p. 1), taip pat kitais ES ir Lietuvos Respublikos teisės aktais, buvo rengiama gyvulininkystės statistika.

111. Lietuvos statistikos departamentas įvertino ūkininkų ir šeimos ūkiuose, žemės ūkio bendrovėse ir įmonėse laikomų gyvulių ir paukščių skaičių, bandos sudėtį ir struktūrą, gyvulininkystės produktų gamybą, gyvulių produktyvumą, sudarė gyvulininkystės produktų natūrinius balansus, nustatė paukščių peryklų struktūrą ir panaudojimą. Parengtas pranešimas spaudai apie gyvulininkystės produktų gamybą. Statistinė informacija paskelbta Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje, statistikos leidinyje „Lietuvos žemės ūkis“, pateikta Eurostatui ir tarptautinėms organizacijoms.

112. Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas parengė gyvulių skerdimo prognozes. Statistinė informacija paskelbta statistikos leidinyje „Rinkotyra“, Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto interneto svetainėje.

113. Valstybės įmonė Žemės ūkio ir kaimo verslo centras parengė statistinę informaciją apie gyvulių ir žvėrelių mėsos, paukščių, žaliavinio pieno supirkimą, atsargas ir pardavimą. Statistinė informacija reguliariai buvo teikiama Europos Komisijai, paskelbta statistikos leidiniuose „Lietuvos žemės ūkis: faktai ir skaičiai“, „Žemės ūkis“, valstybės įmonės Žemės ūkio ir kaimo verslo centro interneto svetainėje.

 

II. ŽEMĖS ŪKIO STRUKTŪRA

 

114. Lietuvos statistikos departamentas tęsė Lietuvos Respublikos 2010 metais visuotinio žemės ūkio surašymo, atlikto 2010 metais, rezultatų apdorojimą. 2011 metais buvo parengti ir paskelbti 24 procentai šio surašymo rezultatų. Išankstinė žemės ūkio statistinė informacija paskelbta 3 pranešimuose spaudai, leidinyje „Informacija apie pirmuosius Lietuvos Respublikos 2010 metų visuotinio žemės ūkio surašymo rezultatus“, Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje. Galutiniai žemės ūkio surašymo rezultatai bus paskelbti 2012 metais.

 

III. ŽEMĖS ŪKIO SĄSKAITOS

 

115. Žemės ūkio sąskaitos buvo rengiamos vadovaujantis 2003 m. gruodžio 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 138/2004 dėl žemės ūkio ekonominių sąskaitų Bendrijoje (OL 2004 m. specialusis leidimas, 3 skyrius, 42 tomas, p. 290) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2008 m. kovo 7 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 212/2008 (OL 2008 L 65, p. 5), taip pat kitais ES ir Lietuvos Respublikos teisės aktais. Lietuvos statistikos departamentas parengė statistinę informaciją apie žemės ūkio produkcijos supirkimą, vidutines supirkimo kainas ir jų indeksus. Įvertinta žemės ūkio produkcija, sukurta pridėtinė vertė, nustatytas tarpinis vartojimas, apskaičiuoti produkcijos apimties indeksai. Statistinė informacija paskelbta 3 pranešimuose spaudai, Lietuvos statistikos departamento interneto svetainėje, statistikos leidinyje „Lietuvos žemės ūkis“ ir pateikta Eurostatui.

116. Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas sudarė žemės ūkio ekonomines sąskaitas ir parengė statistinę informaciją apie ūkių veiklos rezultatus. Statistinė informacija apie ūkių veiklos rezultatus paskelbta statistikos leidinyje „Ūkių veiklos rezultatai“, Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto interneto svetainėje.

117. Statistinę informaciją apie žemės ūkio įmonių turto kaitos, produkcijos savikainos ir sąnaudų rodiklius parengė Žemės ūkio ministerija.

118. Valstybės įmonė Žemės ūkio ir kaimo verslo centras parengė statistinę informaciją apie žemės ūkio paskirties žemės sklypų rinkos ir nuomos kainas ir paskelbė ją savo interneto svetainėje ir statistikos leidiniuose.

 

IV. MIŠKININKYSTĖS IR ŽUVININKYSTĖS STATISTIKA

 

119. Miškininkystės statistiką rengė Aplinkos ministerija, Generalinė miškų urėdija prie Aplinkos ministerijos.

120. Aplinkos ministerija parengė ir statistikos leidiniuose „Lietuvos miškų ūkio statistika“, „Aplinkos būklė“ paskelbė statistinę informaciją apie miško išteklius.

121. Generalinė miškų urėdija prie Aplinkos ministerijos parengė statistinę informaciją apie privalomuosius miško atkūrimo, apsaugos, tvarkymo, ugdymo, sanitarinių miško kirtimų darbus, miškų gaisrus, miškų urėdijų veiklą. Statistinė informacija paskelbta statistikos leidiniuose „Lietuvos miškų ūkio statistika“, „Miškų urėdijų veiklos rodikliai“, „Lietuvos valstybiniai miškai“, Generalinės miškų urėdijos interneto svetainėje.

122. Žuvininkystės statistiką rengė Žuvininkystės tarnyba prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos (toliau – Žuvininkystės tarnyba), vadovaudamasi 2006 m. gruodžio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1921/2006 dėl statistinių duomenų apie valstybėse narėse iškrautus žuvininkystės produktus teikimo, panaikinančiu Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 1382/91 (OL 2006 L 403, p. 1), taip pat kitais ES ir Lietuvos Respublikos teisės aktais. Žuvininkystės tarnyba parengė ir Europos Komisijai pateikė statistinę informaciją apie žvejybą atvirose jūrose, Baltijos jūroje ir žvejybos laivyną.

123. Valstybės įmonė Žemės ūkio ir kaimo verslo centras rengė ir skelbė savo interneto svetainėje ir informaciniame dvisavaitiniame leidinyje „Agrorinka“ statistinę informaciją apie žuvų ir kitų žuvininkystės produktų gamybą, importą, pardavimą vidaus rinkoje ir kainas, žvejybinių laivų veiklos rodiklius. Parengta žuvininkystės statistinė informacija pateikta Europos Komisijai.

 


V. AGRARINĖS APLINKOS STATISTIKA

 

124. Vadovaudamasi 2009 m. lapkričio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1185/2009 dėl pesticidų statistikos (OL 2009 L 324, p. 1), Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos parengė ir savo interneto svetainėje paskelbė statistinę informaciją apie įvežtus į Lietuvos Respubliką ne iš ES valstybių augalų apsaugos produktus ir jų pardavimą vartotojams.

125. Lietuvos statistikos departamentas atliko savivaldybių teritorijose esamų želdynų statistinį tyrimą ir statistikos leidinyje „Gamtos ištekliai ir aplinkos apsauga“ paskelbė statistinę informaciją apie esamų želdynų plotus, jų tvarkymo išlaidas.

126. Valstybės įmonė Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras parengė ir statistikos leidiniuose bei savo interneto svetainėje paskelbė statistinę informaciją apie mineralinių trąšų gamybą ir prekybą.

 

VI. 2011 METAIS ATLIKTI KITŲ SRIČIŲ STATISTIKOS DARBAI

 

127. Aplinkos būklei, darnaus vystymosi rodikliams, mokslinių tyrimų ir eksperimentinės veiklos, informacinės visuomenės plėtros procesams stebėti ir vertinti buvo rengiama aplinkos, mokslo, technologijų ir inovacijų, informacinės visuomenės statistika.

 

I. APLINKOS STATISTIKA IR SĄSKAITOS

 

128. Aplinkos statistiką rengė Lietuvos statistikos departamentas, Aplinkos ministerija ir Aplinkos apsaugos agentūra. Aplinkos statistika atspindi vandens, oro ir klimato kaitos procesus, susidariusių atliekų ir pavojingų medžiagų apimtį, jų tvarkymą, išlaidas, skirtas aplinkai saugoti, ir kitus aplinkos statistinius rodiklius.

129. Vadovaudamiesi 2002 m. lapkričio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 2150/2002 dėl atliekų statistikos (OL 2004 m. specialusis leidimas, 15 skyrius, 7 tomas, p. 257) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2010 m. rugsėjo 27 d. Komisijos reglamentu (ES) Nr. 849/2010 (OL 2010 L 253, p. 2), taip pat kitais teisės aktais, Lietuvos statistikos departamentas ir Aplinkos apsaugos agentūra parengė statistinę informaciją apie atliekas, jų susidarymą ir tvarkymą, paskelbė ją savo interneto svetainėse, statistikos leidiniuose „Gamtos ištekliai ir aplinkos apsauga“, „Aplinkos būklė. Tik faktai“ ir pateikė Eurostatui.

130. Vandens išteklių naudojimo ir aplinkos oro taršos ir oro kokybės statistiką rengė Aplinkos apsaugos agentūra. Statistinė informacija pateikta Eurostatui, paskelbta statistikos leidinyje „Aplinkos būklė. Tik faktai“.

131. Aplinkos ministerija rengė ir skelbė klimato kaitos, naudingųjų iškasenų, naftos gavybos, laukinės augalijos išteklių naudojimo statistiką.

132. Lietuvos statistikos departamentas įvertino 2010 metų įmonių išlaidas aplinkos apsaugai, rengė bandomąsias aplinkos ekonomines sąskaitas, apibendrino Aplinkos ministerijos ir Aplinkos apsaugos agentūros parengtą aplinkos statistinę informaciją ir paskelbė ją statistikos leidinyje „Gamtos ištekliai ir aplinkos apsauga“, savo interneto svetainėje, pateikė Eurostatui bei tarptautinėms organizacijoms.

 

II. MOKSLO, TECHNOLOGIJŲ IR INOVACIJŲ STATISTIKA

 

133. Vadovaudamasis 2004 m. balandžio 22 d. Komisijos reglamento (EB) Nr. 753/2004, įgyvendinančio Europos Parlamento ir Tarybos sprendimą Nr. 1608/2003/EB dėl mokslo ir technologijų statistikos (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 34 tomas, p. 123), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2007 m. rugpjūčio 20 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 973/2007 (OL 2007 L 216, p. 10), nuostatomis, Lietuvos statistikos departamentas statistikos leidinyje „Mokslo darbuotojai ir jų veikla“ ir pranešime spaudai paskelbė statistinę informaciją apie darbuotojus, dalyvaujančius mokslo tiriamojoje veikloje, išlaidas šiai veiklai, jų struktūrą ir finansavimo šaltinius. Taip pat pateikė statistinę informaciją apie įmonių inovacinę veiklą 2008–2010 metais, įvertino bendrą inovacijų būklę šalyje, inovacijų diegimo tikslus.

134. Lietuvos Respublikos valstybinis patentų biuras parengtą statistinę informaciją apie pramoninės nuosavybės objektų įteisinimą paskelbė savo interneto svetainėje ir statistikos leidinyje „2010 metų Lietuvos Respublikos pramoninės nuosavybės objektų teisinės apsaugos su jų registracijomis statistika“.

 

III. INFORMACINĖS VISUOMENĖS STATISTIKA

 

135. Informacinės visuomenės statistiką šalyje rengė Lietuvos statistikos departamentas, Informacinės visuomenės plėtros komitetas prie Susisiekimo ministerijos ir Ryšių reguliavimo tarnyba.

136. Lietuvos statistikos departamentas, vadovaudamasis 2004 m. balandžio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 808/2004 dėl informacinės visuomenės Bendrijos statistikos (OL 2004 m. specialusis leidimas, 16 skyrius, 2 tomas, p. 49) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2009 m. rugsėjo 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1006/2009 (OL 2009 L 286, p. 31), taip pat kitais ES teisės aktais, atliko informacinių technologijų naudojimo įmonėse, sveikatos priežiūros įstaigose ir namų ūkiuose statistinius tyrimus. Šių statistinių tyrimų rezultatus paskelbė pranešimuose spaudai, statistikos leidinyje „Informacinės technologijos Lietuvoje“ ir pateikė Eurostatui.

137. Informacinės visuomenės plėtros komitetas prie Susisiekimo ministerijos atliko viešųjų ir administracinių paslaugų, pasiekiamų internetu ir teikiamų elektroniniu būdu, statistinius tyrimus, statistinę informaciją paskelbė savo interneto svetainėje, pateikė tarptautinėms organizacijoms.

138. Ryšių reguliavimo tarnyba įvertino elektroninių ryšių ir pašto bei pasiuntinių sektorių plėtrą ir paskelbė statistinę informaciją savo interneto svetainėje.

139. Lietuvos statistikos departamentas, remdamasis statistinių tyrimų ir Ryšių reguliavimo tarnybos pateiktais duomenimis, parengė metinę ir ketvirtinę statistinę informaciją apie pašto ir pasiuntinių, elektroninių ryšių ir informacijos įmonių teikiamas paslaugas ir paskelbė ją statistikos leidiniuose „Transportas ir ryšiai“, savo interneto svetainėje, pateikė Eurostatui.

 

VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

140. Oficialiosios statistikos rengėjai, įgyvendinę Oficialiosios statistikos 2011 metų darbų programą, prisidėjo prie visuomenės informavimo apie šalyje vykstančius procesus; sudarė sąlygas valstybės institucijoms priimti pagrįstus sprendimus įvairiose valstybės valdymo srityse; mokslo darbuotojai turėjo galimybę plačiai panaudoti oficialiąją statistiką analizuodami ir prognozuodami demografinius, socialinius ir ekonominius procesus tiek Lietuvoje, tiek tarptautiniu mastu; verslininkams patikima statistinė informacija padėjo laiku pastebėti ir įvertinti rinkos pokyčius ir, atsižvelgiant į juos, planuoti tolesnę veiklą.

 

_________________