LIETUVOS RESPUBLIKOS
Į S T A T Y M A S
DĖL UŽSIENIEČIŲ TEISINĖS PADĖTIES LIETUVOS RESPUBLIKOJE
1991 m. rugsėjo 4 d. Nr. I-1750
Vilnius
I. BENDRIEJI NUOSTATAI
1 straipsnis
2 straipsnis
Užsieniečių teisinę padėtį Lietuvos Respublikoje nustato šis ir kiti Lietuvos Respublikos įstatymai.
3 straipsnis
Užsieniečiai Lietuvos Respublikoje turi tas pačias teises ir laisves kaip ir Lietuvos Respublikos piliečiai. jeigu ko kita nenumato Lietuvos Respublikos Konstitucija, šis ir kiti Lietuvos Respublikos įstatymai bei Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys.
Užsieniečiai Lietuvos Respublikoje yra lygūs prieš įstatymus nepriklausomai nuo rasės, odos spalvos, lyties, kalbos, religijos, politinių ar kitokių įsitikinimų, nacionalinės ar socialinės kilmės, turtinės, gimimo ar kokios nors kitokios padėties.
4 straipsnis
Šio įstatymo nuostatos užsienio valstybių piliečių atžvilgiu taikomos abipusiškumo pagrindu. Paaiškėjus, kad kita valstybė apriboja arba pažeidžia visuotinai pripažintas užsieniečių teisinės padėties normas Lietuvos Respublikos piliečių atžvilgiu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė gali nustatyti atsakomuosius tos valstybės piliečių, esančių Lietuvos Respublikoje, teisių ir laisvių apribojimus.
5 straipsnis
6 straipsnis
Užsieniečiai gali Lietuvos Respublikoje nuolat gyventi, jeigu jie turi Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos išduotą leidimą gyventi ir asmens dokumentą.
Leidimas nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje išduodamas, jeigu užsienietis:
Šio straipsnio antrosios dalies nuostatos netaikomos asmenims, kurie iki šio įstatymo įsigaliojimo nuolat gyveno Lietuvos Respublikoje ir nepriėmė Lietuvos Respublikos pilietybės pagal 1989 m. Lietuvos Respublikos pilietybės įstatymą. Šie asmenys iš karto pripažįstami nuolat gyvenančiais Lietuvos Respublikoje užsieniečiais.
7 straipsnis
Užsieniečiai, kurie yra Lietuvos Respublikoje kitokiu nei šio įstatymo 6 straipsnyje nustatyta pagrindu, laikomi laikinai esančiais Lietuvos Respublikoje. Jie privalo nustatyta tvarka užregistruoti savo pasą arba jį atitinkantį asmens dokumentą ir išvažiuoti iš Lietuvos Respublikos, kai pasibaigia Lietuvos Respublikos vizos ir leidimo gyventi galiojimo laikas.
II. UŽSIENIEČIŲ, ESANČIŲ LIETUVOS RESPUBLIKOJE, PAGRINDINĖS TEISĖS, LAISVĖS IR PAREIGOS
8 straipsnis
9 straipsnis
10 straipsnis
11 straipsnis
12 straipsnis
Pagal Lietuvos Respublikos įstatymus užsieniečiams Lietuvos Respublikos teritorijoje garantuojama asmens ir buto neliečiamybė, kitos asmens laisvės.
Užsienietis, esantis Lietuvos Respublikoje, negali būti sulaikytas arba suimtas, išskyrus kai jis:
3) padarė nusikaltimą arba kitą teisės pažeidimą, už kurį pagal Lietuvos Respublikos įstatymus turėjo būti sulaikytas arba suimtas;
13 straipsnis
Kiekvienam užsieniečiui, turinčiam užsienio valstybės pilietybę ir esančiam Lietuvos Respublikoje, suteikiama galimybė susisiekti su savo šalies diplomatine arba konsuline atstovybe ar kitu organu, Lietuvos Respublikoje atstovaujančiu tos užsienio valstybės interesams, o jeigu tokio organo nėra – su kitos valstybės diplomatine arba konsuline atstovybe, įgaliota ginti valstybės, kurios pilietis yra sulaikytasis užsienietis, piliečių teises ir teisėtus interesus.
14 straipsnis
15 straipsnis
16 straipsnis
17 straipsnis
18 straipsnis
19 straipsnis
20 straipsnis
Kiekvienam užsieniečiui, esančiam Lietuvos Respublikoje, garantuojama teisė išvykti iš Lietuvos Respublikos. Ši teisė gali būti apribota, jeigu užsienietis:
2) nuteistas už padarytą nusikaltimą – iki bausmės atlikimo pabaigos arba atleidimo nuo bausmės atlikimo;
21 straipsnis
22 straipsnis
23 straipsnis
Užsieniečiai, esantys Lietuvos Respublikoje, turi vienodas su Lietuvos Respublikos piliečiais teises naudotis kultūrinėmis vertybėmis.
24 straipsnis
Užsieniečiai, esantys Lietuvos Respublikoje, gali sudaryti ir nutraukti santuoką su Lietuvos Respublikos piliečiais arba kitais asmenimis Lietuvos Respublikos įstatymų numatyta tvarka.
III. UŽSIENIEČIŲ ATVYKIMAS Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ IR IŠVYKIMAS IŠ LIETUVOS RESPUBLIKOS
25 straipsnis
26 straipsnis
27 straipsnis
Užsieniečiui gali būti neleista atvykti į Lietuvos Respubliką, jeigu:
2) jo atvykimas kelia grėsmę Lietuvos valstybės saugumo interesams, viešajai tvarkai, gyventojų sveikatai ir dorovei;
28 straipsnis
29 straipsnis
30 straipsnis
31 straipsnis
Užsieniečiai, išvykdami iš Lietuvos Respublikos, privalo pateikti pasą ar kitą jį atitinkantį dokumentą.
32 straipsnis
Užsieniečiui išvykti iš Lietuvos Respublikos neleidžiama šio įstatymo 20 straipsnyje nurodytais atvejais.
33 straipsnis
34 straipsnis
Šiame įstatyme nustatytos užsieniečių teisės ir laisvės gali būti ribojamos tik Visuotinėje žmogaus teisių deklaracijoje, Tarptautiniame pilietinių ir politinių teisių pakte bei Tarptautiniame ekonominių, socialinių ir kultūrinių teisių pakte numatytais pagrindais ir tik pagal Lietuvos Respublikos įstatymus.
IV. UŽSIENIEČIŲ ATSAKOMYBĖ. JŲ IŠSIUNTIMAS IŠ LIETUVOS RESPUBLIKOS
36 straipsnis
Užsieniečiui, pažeidusiam Lietuvos Respublikos Konstituciją, šį ar kitus Lietuvos Respublikos įstatymus, arba jeigu jo veiksmai gresia Lietuvos valstybės saugumui ar viešajai tvarkai, gyventojų sveikatai ir dorovei, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija pasiūlo išvykti iš Lietuvos Respublikos.
Jeigu užsienietis atsisako išvykti iš Lietuvos Respublikos arba neišvyksta per pasiūlytą terminą, sprendimą dėl jo išsiuntimo priima Vidaus reikalų ministras.
Užsieniečiai, neteisėtai atvykę ar neteisėtai gyvenantys Lietuvos Respublikoje, gali būti išsiunčiami Vidaus reikalų ministerijos sprendimu.
V. BAIGIAMIEJI NUOSTATAI
38 straipsnis