MUITINĖS DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS
Į S A K Y M A S
DĖL IMPORTUOJAMŲ AUTOMATINIO DUOMENŲ APDOROJIMO ĮRANGAI SKIRTŲ LAIKMENŲ IR JOSE ESANČIŲ DUOMENŲ BEI PROGRAMINĖS ĮRANGOS MUITINĖS VERTĖS NUSTATYMO
1998 m. spalio 23 d. Nr. 235
Vilnius
Vadovaudamasis Laikinąja prekių muitinio įvertinimo tvarka, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. rugpjūčio 11 d. nutarimu Nr. 897 (Žin., 1997, Nr. 76-1957; 1998, Nr. 3-59),
1. Patvirtinti Importuojamų automatinio duomenų apdorojimo įrangai skirtų laikmenų ir jose esančių duomenų bei programinės įrangos muitinės vertės nustatymo tvarką (pridedama).
2. Įsakymo vykdymo kontrolę pavesti teritorinių muitinių viršininkams ir direktoriaus pavaduotojai L. Leipuvienei.
PATVIRTINTA
Muitinės departamento prie Lietuvos
Respublikos finansų ministerijos
1998 m. spalio 23 d. įsakymu Nr. 235
IMPORTUOJAMŲ AUTOMATINIO DUOMENŲ APDOROJIMO ĮRANGAI SKIRTŲ LAIKMENŲ IR JOSE ESANČIŲ DUOMENŲ BEI PROGRAMINĖS ĮRANGOS MUITINĖS VERTĖS NUSTATYMO TVARKA
1. Ši tvarka parengta vadovaujantis Muitinės kodekso VI skyriumi „Prekių muitinis įvertinimas“ ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta prekių muitinio įvertinimo tvarka.
2. Automatinio duomenų apdorojimo įrangai skirtos laikmenos klasifikuojamos Kombinuotosios prekių nomenklatūros 85.24 pozicijoje. Joms priskiriamos šios laikmenos:
- magnetinės juostos,
- kietieji diskai (įskaitant lazerinėms skaitymo sistemoms skirtus diskus),
- lankstieji diskai (diskeliai),
kuriose įrašyti automatinio duomenų apdorojimo įrangai skirti, specialiu įrenginiu skaitomo pavidalo duomenys ar komandos, tinkami perduoti, naudoti arba apdoroti automatinio duomenų apdorojimo įranga. Nurodytose laikmenose gali būti įrašytos duomenų apdorojimo programos, techninės, prekybos ar verslo ataskaitos, grafikai, statistiniai duomenys ir pan.
Laikmenoms, skirtoms automatinio duomenų apdorojimo įrangai, nepriskiriami:
- magnetinės juostos, diskai, foto- ar kino juostos ir pan. su garso ir (arba) vaizdo įrašais,
- telktiniai grandynai (integrinės schemos),
- puslaidininkiai,
- panašūs įtaisai bei prekės, kurių sudėtyje yra tokių grandynų arba įtaisų, pvz., videožaidimai, skaičiuotuvai (kalkuliatoriai), asmeniniai kompiuteriai, televizoriai, kasetiniai vaizdo magnetofonai, buitiniai prietaisai ir telekomunikacijos aparatūra.
3. Automatinio duomenų apdorojimo įranga klasifikuojama Kombinuotosios prekių nomenklatūros 84.71 ir 84.73 pozicijose.
Tačiau jai priskiriamos ir kitos mašinos bei įranga, kurios gali apdoroti duomenis. Juos gali apdoroti ne tik mašinos, kurių vienintelė ir pagrindinė funkcija yra duomenų apdorojimas, bet ir kiti įrenginiai, kuriuose sumontuoti automatinio duomenų apdorojimo įtaisai, veikiantys kartu su mašinomis, atliekančiomis kitas funkcijas. Tai, pavyzdžiui, automatinio duomenų apdorojimo įranga, sumontuota skaitmeniniuose kontrolės blokuose, klasifikuojamuose Kombinuotosios prekių nomenklatūros 85.37 pozicijoje.
4. Automatinio duomenų apdorojimo įrangai skirtų laikmenų ir jose esančių duomenų bei programinės įrangos muitinė vertė nustatoma taip:
4.1. jeigu duomenų apdorojimo programos, techninės, prekybos ar verslo ataskaitos, grafikai, statistiniai duomenys ar pan. importuojami šios tvarkos 2 punkte nurodytose fizinėse laikmenose, skirtose automatinio duomenų apdorojimo įrangai, importuojamų prekių muitine verte laikoma tik neįrašytų laikmenų muitinė vertė.
Ji nustatoma remiantis importuotojo pateikta sąskaita-faktūra, kurioje turi būti atskirai nurodyta neįrašytų laikmenų vertė ir duomenų apdorojimo programų, techninių, prekybos ar verslo ataskaitų, grafikų, statistinių duomenų ar pan. vertė, arba vadovaujantis šios tvarkos 4.3 punktu;
4.2. nustatant automatinio duomenų apdorojimo įrangai skirtų laikmenų ir jose esančių duomenų bei programinės įrangos muitinę vertę, prie automatinio duomenų apdorojimo įrangai skirtų laikmenų vertės pridedamos pristatymo išlaidos, kurios nustatomos vadovaujantis Muitinės kodekso 33 straipsniu. Tačiau šiuo atveju pridedama tik ta draudimo išlaidų dalis, kuri proporcingai tenka neįrašytos laikmenos vertei.
Pvz.: neįrašytos laikmenos vertė - 25,0 Lt,
duomenų bei programinės įrangos vertė - 75,0 Lt,
bendra laikmenos, duomenų bei
programinės įrangos vertė - 100,0 Lt.
Todėl, apskaičiavus neįrašytos laikmenos vertės ir įrašytos laikmenos vertės santykį (25/100), tik 25 % draudimo išlaidų reikia pridėti prie automatinio duomenų apdorojimo įrangai skirtų laikmenų vertės;
4.3. importuojant automatinio duomenų apdorojimo įrangai skirtas laikmenas su jose įrašytais duomenimis ir (arba) programine įranga, kai sąskaitoje-faktūroje nurodyta bendra įrašytų laikmenų sandorio vertė, ji paskirstoma remiantis anksčiau importuotų tapačių ar panašių neįrašytų laikmenų muitine verte arba vadovaujantis Muitinės kodekso 32 straipsniu.
5. Duomenys ir (arba) programinė įranga, negabenami per Lietuvos Respublikos valstybės sieną šios tvarkos 2 punkte nurodytose fizinėse laikmenose, nėra materialus kilnojamasis turtas, atitinkantis Muitinės kodekso 2 straipsnyje pateiktą „prekės“ apibrėžimą, ir Kombinuotoje prekių nomenklatūroje neklasifikuojami. Todėl perduodant minėtus intelektinės veiklos produktus telefoninėmis ar palydovinio ryšio priemonėmis (pvz., per kompiuterinį tinklą „Internet“), jie neturi būti deklaruojami ir jokios muitinės procedūros ar kiti muitinės sankcionuoti veiksmai jiems neįforminami.
6. Jeigu duomenys ir (arba) programinė įranga importuojami ne šios tvarkos 2 punkte nurodytose laikmenose, skirtose automatinio duomenų apdorojimo įrangai, o sudaro importuojamų prekių (mašinų, įrengimų, prietaisų) dalį ir naudojami specialioms šių mašinų, įrengimų ar prietaisų funkcijoms ar operacijoms atlikti, importuojamų prekių muitinė vertė nustatoma:
6.1. iš importuojamų mašinų, įrengimų ar prietaisų sandorio vertės, nurodytos sąskaitoje – faktūroje, neatimant kartu importuojamų duomenų ir (arba) programinės įrangos vertės;
6.2. kai tokie duomenys ir (arba) programinė įranga perduodami telefoninėmis ar palydovinio ryšio priemonėmis (pvz., per kompiuterinį tinklą „Internet“), jų vertė turi būti įskaitoma į importuojamų prekių sandorio vertę kaip pirkėjo įvykdyti ar priklausantys įvykdyti mokėjimai pardavėjui arba pardavėjo naudai už importuotas prekes, jeigu šie duomenys ir (arba) programinė įranga sudaro importuojamų prekių dalį. Pavyzdžiui, pagal sutartį su pirkėju pardavėjas pateikia tam tikrų medžiagų automatinio apdirbimo mašiną ir programinę įrangą, skirtą specialioms šios mašinos operacijoms ar funkcijoms atlikti. Tuo atveju, kai tik pati mašina importuojama fiziškai, o jos programinė įranga perduodama ryšio priemonėmis, programinės įrangos vertė sudaro importuojamos mašinos muitinės vertės dalį ir neturi būti iš jos atimama;
6.3. programinės įrangos, susijusios su importuojamomis prekėmis ir perduodamos telefoninėmis ar palydovinio ryšio priemonėmis (pvz., per kompiuterinį tinklą „Internet“), vertė įskaitoma į importuojamų prekių sandorio vertę, jeigu pagal Muitinės kodekso 33 straipsnį ji laikytina inžineriniais, projektavimo, meninio apipavidalinimo ar dizaino darbais, atliktais ne Lietuvos Respublikos muitų teritorijoje ir būtinais importuojamų prekių gamybai.