LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJA
Į S A K Y M A S
DĖL POLICIJOS DEPARTAMENTO SPECIALIOS PASKIRTIES DALINIO
1991 m. balandžio 4 d. Nr. 96
Vilnius
1. Sudarytą policijos departamento specialios paskirties dalinį įvardinti greito reagavimo rinktine „Aras“.
4. Vidaus reikalų ministerijos ypatingos paskirties dalinio etatus, paskelbtus VRM 1989 m. rugsėjo 20 d. įsakymu Nr. 055, laikyti negaliojančiais (priedas Nr. 3).
6. Pavesti VPV, VKPV, Kadrų, Ūkio, Medicinos skyriams, Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos vyriausiesiems policijos komisariatams per tris mėnesius suformuoti rinktinę „Aras“.
Priedas Nr. 1
LIETUVOS RESPUBLIKOS VRM POLICIJOS DEPARTAMENTO GREITO REAGAVIMO RINKTINĖS „ARAS“ NUOSTATAI
1. Bendroji dalis
1. Lietuvos Respublikos Vyriausybė 1991 metų sausio 30 d. nutarimu Nr. 43 sudarė policijos departamento specialiosios paskirties dalinį-greito reagavimo rinktinę „Aras“. Rinktinė „Aras“ yra mobilus, savarankiškas policijos departamento struktūrinis padalinys, turintis juridinio asmens teises. Specialiosios paskirties greito reagavimo rinktinė skirta saugoti viešąją tvarką ypatingomis sąlygomis, kovoti su nusikalstamumu.
Rinktinė „Aras“ tiesiogiai pavaldi policijos departamento generaliniam komisarui, jai operatyviai vadovauja viešosios policijos vyresnysis komisaras.
1.2. Rinktinė „Aras“ dislokuojama Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje.
Kaune ir Klaipėdoje dislokuotieji padaliniai yra tiesiogiai pavaldūs rinktinės komisarui, jiems operatyviai vadovauja Kauno ir Klaipėdos miestų vyriausieji policijos komisarai.
1.3. Rinktinė komplektuojama iš policijos pareigūnų, kitų vidaus reikalų organų tarnybų darbuotojų. Išimtinais atvejais tarnybai į rinktinę gali būti priimami kiti piliečiai, kurie pagal savo fizinį, teorinį bei psichologinį pasiruošimą tinka šiam darbui.
2. Pagrindiniai rinktinės uždaviniai ir funkcijos
2.1. Saugo viešąją tvarką ypatingomis sąlygomis:
2.1.1. Masinių riaušių, grupinių viešosios tvarkos pažeidimų atvejais, reikšmingų respublikinių renginių metu;
2.2. Kovoja su nusikalstamumu:
2.2.2. Vykdo specialias priemones kovojant su teroristiniais aktais, dalyvauja išlaisvinant įkaitus, sulaikant kaltus asmenis;
3. Struktūra
3.2. Štabas.
3.2.5. Technikos ir ryšio sektorius (vyr. inspektorius – 1, inspektorius – 1, jaun. inspektorius – 3, viršila – 3).
4. Greito reagavimo rinktinės „Aras“ darbuotojų pareigų sąvadas
4.1. Komisaras atsako už rinktinei pavestų uždavinių vykdymą, darbuotojų paruošimą, palaiko ryšius su kitomis policijos tarnybomis ir visuomene. Nustatyta tvarka organizuoja spec. priemonių, technikos ir oper. ryšio panaudojimą. Numato rinktinės darbuotojų ekipuotę, priklausomai nuo užduoties pobūdžio. Vadovauja visiems rinktinės padaliniams.
Komisaras turi teisę skatinti ir bausti rinktinės darbuotojus savo kompetencijos ribose, priimti ir atleisti iš darbo darbuotojus, leisti įsakymus rinktinės finansinės-ūkinės veiklos klausimais.
4.2. Štabas.
4.2.1. Komisaras inspektorius organizuoja padalinių tarnybinę veiklą, atsako už analitinio sektoriaus ir budėtojų dalies darbą, organizuoja rezultatų apskaitą, pavaduoja komisarą;
4.2.2. Vyresnysis inspektorius atsako už socialinių, buitinių ir kadrų klausimų sprendimą, organizuoja specialų ir fizinį paruošimą, kontroliuoja kadrų ir mokymo sektoriaus darbą;
4.2.3. Vyresnysis inspektorius atsako už materialinį- techninį dalinio aprūpinimą, transporto eksploatacijos taisyklių laikymąsi, vairuotojų paruošimą, pastatų priežiūrą ir remontą. Kontroliuoja spec. technikos ir oper. ryšio sektor. ir ūkio dalies darbą;
4.2.4. Analitinis sektorius renka, analizuoja, apibendrina informaciją apie rinktinės veiklą, palaiko ryšius ir koordinuoja veiksmus su kitomis tarnybomis. Dokumentuoja bei ruošia ataskaitas apie operacijas ir kitus rinktinės panaudojimo atvejus. Ruošia operacijų planus, rinktinės padalinių darbo grafikus, ataskaitas, kitą dokumentaciją.
4.2.5. Budėtojų dalis operatyviai vadovauja rinktinės tarnyboms, atsako už jų savalaikį paruošimą, instruktažą, ginkluotę, operatyvinį jų panaudojimą. Atsako už ginkluotės, spec. technikos, ryšio priemonių, autotransporto saugumą bei kontroliuoja dienotvarkės laikymąsi.
Palaiko ryšį su padaliniais Kaune ir Klaipėdoje bei koordinuoja jų veiklą. Ruošia darbo rezultatų bei rinktinės darbuotojų panaudojimo per parą ataskaitą.
4.2.6. Kadrų ir mokymo sektorius atsako už rinktinės komplektavimą, specialų ir kovinį bei fizinį darbuotojų paruošimą;
4.3. Būriai (5 dislokuoti Vilniaus mieste)
4.3.1. Specialus būrys (1) – 33 žmonės – skirti dirbti su kriminaline policija. Būrys budi visą parą grupėmis (grandimis). Specialaus būrio inspektorius atsako už būrio paruošimą, jo kovinį pasirengimą, kontroliuoja grupių darbą.
Specialaus būrio grandies viršila organizuoja grandies darbą. Specialaus būrio grandies vyresnieji policininkai (8 žmonės). Specialaus būrio vyresnysis policininkas – kinologas (4 žmonės). Iš viso būryje 4 grandys, kurios pagal grafiką dirba visą parą.
4.3.2. Būriai (4)
Būrio inspektorius (4) organizuoja ir atsako už būrio darbą, darbuotojų kovinį ir fizinį parengimą. Iš viso kiekviename būryje – po 30 žmonių, kiekviename būryje 3 grandys – (3 viršilos, 6 vyr. policininkai, 1 – vyr. policininkas – kinologas, 19 policininkų);
Būriai budi ir mokosi pagal grafiką.
4.4. Kuopa (2 būriai) dislokuota Kauno mieste.
4.4.1. Vyr. inspektorius (1) – atsako už kuopai pavestų uždavinių vykdymą, darbuotojų spec. kovinį bei fizinį paruošimą, palaiko ryšius su kitomis policijos tarnybomis ir visuomene. Organizuoja spec. priemonių, technikos ir Oper. ryšio panaudojimą. Numato ekipuotę kuopos darbuotojams, priklausomai nuo užduoties pobūdžio.
4.4.2. Inspektorius (2) – organizuoja ir atsako už būrio darbą, darbuotojų kovinį ir fizinį pasirengimą.
4.4.3. Budėtojų dalis – operatyviai koordinuoja kuopos darbą. Atsako už ginkluotės, spec. technikos, ryšio priemonių, autotransporto saugumą. Ruošia ir perduoda į rinktinės budėtojų dalį darbo rezultatų bei darbuotojų panaudojimą per parą ataskaitą;
4.5. Atskiras būrys (1) dislokuotas Klaipėdos mieste.
4.5.1. Inspektorius – atsako už būriui pavestų uždavinių vykdymą, darbuotojų spec. kovinį bei fizinį paruošimą, palaiko ryšius su kitomis policijos tarnybomis bei visuomene.
Nustatyta tvarka organizuoja spec. priemonių, technikos ir oper. ryšio panaudojimą. Numato ekipuotės būrio darbuotojams priklausomai nuo užduoties pobūdžio.
Inspektorius tiesiogiai pavaldus rinktinės komisarui ir operatyviai – Klaipėdos miesto Vyriausiajam policijos komisarui. Inspektorius ruošia ataskaitas rinktinės štabui apie būrio darbo rezultatus bei darbuotojų panaudojimą.