LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL BENDROJO LAVINIMO DALYKO VADOVĖLIO VERTINIMO IR PATVIRTINIMO ŽYMOS TEIKIMO IR REGISTRAVIMO TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2003 m. balandžio 14 d. Nr. ĮSAK-490

Vilnius

 

Remdamasis Ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo ir bendrojo lavinimo ekspertinio vertinimo sistemos pertvarkos gairėmis (Žin., 2003, Nr. 18-799),

tvirtinu Bendrojo lavinimo dalyko vadovėlio vertinimo ir patvirtinimo žymos teikimo ir registravimo tvarką (pridedama).

 

 

ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS                                            ALGIRDAS MONKEVIČIUS

______________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos švietimo

ir mokslo ministro 2003 m.

balandžio 14 d. įsakymu Nr.

ĮSAK-490

 

BENDROJO LAVINIMO DALYKO VADOVĖLIO VERTINIMO IR PATVIRTINIMO ŽYMOS TEIKIMO IR REGISTRAVIMO TVARKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

Bendrojo lavinimo dalyko vadovėlio (toliau tekste – Vadovėlis) vertinimo ir patvirtinimo žymos teikimo ir registravimo tvarka (toliau – Tvarka) nustato naujai leidžiamo, pataisyto ar papildyto vadovėlio vertinimą, patvirtinimo žymos teikimą ir jos registravimą.

2. Tvarkoje vartojamos sąvokos:

2.1. Ekspertų komisija – kolegiali specialistų grupė, įgaliota atlikti tam tikros švietimo srities ekspertinį vertinimą.

2.2. Nepriklausomas ekspertas – ekspertas, nesantis ekspertų komisijos, kurios užsakymą jis atlieka, narys.

2.3. Kartotinis vadovėlio leidimas – leidimas, kai nekeičiant ir nepapildant vadovėlio turinio leidžiama 2-ąjį, 3-iąjį ir kt. kartus.

2.4. Papildytas vadovėlio leidimas – tai leidimas, kai nekeičiant esamos vadovėlio medžiagos jis papildomas naujais (tekstiniais ar vaizdiniais) elementais.

2.5. Pataisytas vadovėlio leidimas – tai leidimas, kai keičiama ne mažiau kaip penktadalis esamos vadovėlio medžiagos.

2.6. Patvirtinimo žyma – specialus įrašas vadovėlio antraštinio lapo antroje pusėje arba specialioje įklijoje, patvirtinantis vadovėlio tinkamumą naudoti ugdymo procese.

2.7. Teikėjas – autorius, autorių grupė, leidykla ar institucija.

2.8. Suinteresuotas asmuo – kiekvienas fizinis ar juridinis asmuo, susijęs su vadovėlio rengimu, leidyba, vertinimu ir tvirtinimu.

2.9. Vadovėlis – pagrindinis daugkartinio naudojimo spausdintas (arba jo elektroninis, audiovizualinis atitikmuo) bendrojo lavinimo dalyko mokymo(si) šaltinis, skirtas konkrečios klasės (klasių, amžiaus grupės, mokymosi pakopos) moksleiviams, kuris atitinka švietimo ir mokslo ministro patvirtintas Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklos bendrąsias programas (toliau tekste – Bendrosios programos) ir Išsilavinimo standartus (toliau tekste Išsilavinimo standartai) ir pateikia moksleivių vertybinių nuostatų, gebėjimų, įgūdžių ugdymui(si) reikalingos informacijos ir užduočių sistemą. Vadovėlį gali sudaryti kelios dalys.

2.10. Vadovėlio komplektas – švietimo ir mokslo ministro patvirtintas Bendrąsias programas ir Išsilavinimo standartus atitinkančių ir konkrečiai klasei (klasėms, amžiaus grupėms, mokymosi pakopoms, mokymosi metams) skirtų mokymo(si) šaltinių rinkinys. Komplektą gali sudaryti tarpusavyje suderinti, pagal tą pačią autorinę koncepciją parengti mokytojo knyga, pratybų ar užduočių sąsiuviniai, chrestomatijos, skaitiniai, uždavinynai, žinynai, žemėlapių rinkiniai, žodynėliai.

2.11. Vadovėlio koncepcija – tekstas, kuriame autoriai pristato pagrindines vadovėlio sudarymo idėjas, Bendrųjų programų ir Išsilavinimo standartų reikalavimų realizavimo būdus, ryšį su kitų klasių (žemesniųjų ir aukštesniųjų) to dalyko vadovėliais, jo komplekto dalis, paaiškina vadovėlio ir jo komplekto dalių turinio integraciją, metodinę sąrangą, taikymo moksleivių vertinimui ir įsivertinimui galimybes.

2.12. Vadovėlio rankraštis – kompiuteriu surinktas visas vadovėlio tekstas su numatytomis iliustracijomis, trumpais jų aprašymais (arba įklijuotomis iliustracijų kopijomis). Parengtas vadovėlio maketas taip pat atitinka šią sąvoką. Jei vadovėlį sudaro kelios dalys, sąvoką atitinka šių dalių visuma.

 

II. VADOVĖLIO VERTINIMAS

 

3. Vadovėlį vertina ir siūlymus dėl patvirtinimo žymos suteikimo teikia ekspertų komisija. Vadovėlio komplekto dalys nevertinamos ir siūlymai dėl patvirtinimo žymos suteikimo neteikiami.

4. Siekiant kryptingo darbo rengiant naują vadovėlį, vadovėlio vertinimas ekspertų komisijoje gali vykti keliais etapais:

4.1. vadovėlio koncepcijos vertinimas ir aprobavimas;

4.2. pirminis viso rankraščio dalykinis ir metodinis recenzavimas bei vertinimas;

4.3. galutinis viso vadovėlio rankraščio vertinimas ir išvada dėl patvirtinimo žymos suteikimo.

5. Teikėjas turi teisę nesilaikyti 4 punkte nustatyto eiliškumo ir pateikti vertinti kartu vadovėlio koncepciją ir visą rankraštį.

6. Vadovėlio koncepcijai vertinti ir aprobuoti Teikėjas Švietimo ir mokslo ministerijos institucijai, prie kurios yra ekspertų komisija (toliau tekste – Institucija), pateikia prašymą kartu su naujai leidžiamo vadovėlio koncepcija. Teikėjo pasirašyta įrišta/susegta koncepcija pateikiama trimis egzemplioriais.

7. Vadovėlio koncepcijai įvertinti atitinkamo dalykų bloko ekspertų komisija skiria 1-2 nepriklausomus ekspertus.

8. Paskirti nepriklausomi ekspertai per 14 dienų nuo koncepcijos gavimo dienos vadovėlio koncepciją įvertina pagal švietimo ir mokslo ministro 2003 m. balandžio 9 d. įsakymu Nr. 452 patvirtintuose „Reikalavimuose lavinimo dalyko vadovėliui“ (toliau tekste Reikalavimai) nustatytus principus bei pateikia savo išvadas ekspertų komisijai svarstyti.

9. Sprendimas apie vadovėlio koncepcijos įvertinimą priimamas ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo Teikėjo prašymo pateikimo dienos.

10. Pirminiam vertinimui įrištą/susegtą vadovėlio rankraštį kartu su prašymu teikėjas pateikia Institucijai. Prašyme turi būti nurodyta vadovėlio autorius, pavadinimas, dalykas (kursas, dalykų blokas), klasė, kuriems skirtas vadovėlis, duomenys apie Teikėją. Rankraštis pateikiamas trimis egzemplioriais.

11. Vadovėlio rankraščiui įvertinti atitinkamo dalykų bloko ekspertų komisija skiria 2-3 nepriklausomus ekspertus, tarp kurių turi būti nors po vieną aukštųjų mokyklų, kitų mokslo įstaigų mokslo ar meno šakos specialistą bei bendrojo lavinimo mokyklos pedagogą.

12. Nepriklausomi ekspertai vadovėlio rankraštį vertina pagal Reikalavimuose nustatytus kriterijus.

13. Nepriklausomi ekspertai vadovėlio rankraštį vertina ne ilgiau kaip 1 mėnesį nuo rankraščio gavimo dienos ir grąžina ekspertų komisijai užpildytas bei pasirašytas vertinimo anketas.

14. Sprendimas apie vadovėlio rankraščio įvertinimą ekspertų komisijoje priimamas ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo Teikėjo prašymo pateikimo dienos.

15. Teikėjas su ekspertų komisijos sprendimais raštu supažindinamas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas po įvykusio komisijos posėdžio.

16. Esant esminiams nepriklausomų ekspertų darbo rezultatų neatitikimams arba Teikėjui nesutikus su nepriklausomų ekspertų išvadomis, ekspertų komisija gali papildomai skirti dar 1-2 nepriklausomus ekspertus vertinimo rezultatams patikrinti ir išvadoms apie vadovėlio koncepciją ar rankraštį teikti.

 

III. PATVIRTINIMO ŽYMOS VADOVĖLIUI TEIKIMAS

 

17. Patvirtinimo žyma vadovėliui suteikiama galutinai įvertinus vadovėlio rankraštį. Vadovėlio komplekto dalims patvirtinimo žyma nesuteikiama.

18. Patvirtinimo žymai gauti teikėjas Institucijai pateikia vadovėlio rankraštį, pataisytą pagal ekspertų komisijos siūlymus, Valstybinės kalbos komisijos sprendimą, patvirtinantį, kad vadovėlio kalba atitinka kalbos taisyklingumo reikalavimus, priimtą Valstybinės kalbos komisijos nustatyta tvarka. Medžiaga pateikiama trimis egzemplioriais, įrišta/susegta.

19. Ekspertų komisijos paskirti nepriklausomi ekspertai susipažįsta su galutiniu vadovėlio rankraščio variantu, patikrina, kaip jis patobulintas, pataisytas atsižvelgiant į ankstesnes pastabas, ir per 14 dienų nuo gavimo dienos, įvertinę galutinį vadovėlio rankraštį, grąžina ekspertų komisijai pasirašytas vertinimo anketas.

20. Vadovėlio rankraštis ne vėliau kaip per 45 dienas nuo pateikimo datos svarstomas ekspertų komisijos posėdyje.

21. Jei teikėjas galutiniam vertinimui su prašymu pristato vadovėlio koncepciją ir vadovėlio rankraštį, ekspertų komisijos paskirti 2-3 nepriklausomi ekspertai per 1 mėnesį nuo koncepcijos ir rankraščio gavimo dienos medžiagą įvertina pagal Reikalavimuose nustatytus principus bei kriterijus ir ekspertų komisijai svarstyti pateikia savo išvadas, užpildytas ir pasirašytas vertinimo anketas.

22. Ekspertų komisijai pritarus, vadovėlio koncepciją ir rankraštį svarstant gali dalyvauti ir Teikėjas ar jo įgalioti atstovai.

23. Sprendimas dėl patvirtinimo žymos vadovėliui suteikimo priimamas Teikėjui nedalyvaujant.

24. Institucijos, prie kurios yra ekspertų komisija, vadovui raštu patvirtinus ekspertų komisijos sprendimą dėl patvirtinimo žymos suteikimo, vadovėlyje įrašoma „Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos rekomenduota“.

25. Teikėjas su ekspertų komisijos sprendimais raštu supažindinamas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas po įvykusio posėdžio.

26. Jei suinteresuotas asmuo nesutinka su ekspertų komisijos sprendimu, ne vėliau kaip per 10 dienų nuo sprendimo priėmimo dienos gali raštu kreiptis į Bendrojo ugdymo tarybą, prašydamas peržiūrėti ekspertų komisijos priimtą sprendimą. Tuo pačiu metu prašymo kopiją (jeigu buvo priimtas sprendimas dėl patvirtinimo žymos suteikimo) suinteresuotas asmuo pateikia ir Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo aprūpinimo centrui (toliau tekste – Švietimo aprūpinimo centras).

27. Patvirtinimo žymos vadovėlyje galiojimas baigiasi pasikeitus Bendrosioms programoms ir Išsilavinimo standartams. Tuo atveju vadovėlį būtina pateikti ekspertų komisijai vertinti iš naujo. Jei teikėjas vadovėlio naujam vertinimui nepateikia per 12 mėnesių nuo pasikeitusių Bendrųjų programų ir Išsilavinimo standartų oficialaus paskelbimo, patvirtinimo žymos vadovėlyje galiojimo terminas baigiasi automatiškai.

28. Pataisytas ar papildytas vadovėlis turi būti pateiktas ekspertų komisijai vertinti. Tokiam vadovėliui suteikiama nauja patvirtinimo žyma 20-26 punktuose nustatyta tvarka.

29. Kartotiniame vadovėlio leidime įrašoma pirmojo leidimo patvirtinimo žyma bei nurodoma, kelintas yra leidimas.

 

IV. VADOVĖLIO PATVIRTINIMO ŽYMOS REGISTRAVIMAS

 

30. Vadovėlio patvirtinimo žymą registruoja Švietimo aprūpinimo centras.

31. Institucijos, prie kurios yra ekspertų komisija, vadovas ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sprendimo dėl patvirtinimo žymos priėmimo dienos pateikia prašymą Švietimo aprūpinimo centrui registruoti vadovėlio patvirtinimo žymą.

32. Prašyme turi būti nurodytas ekspertų sprendimas, posėdžio protokolo numeris ir data, vadovėlio pavadinimas, paskirtis, autorius, kelintas yra leidimas (jei vadovėlis kartotinis), ar jis pataisytas, ar papildytas, duomenys apie Teikėją.

33. Švietimo aprūpinimo centras:

33.1. gavęs Institucijos, prie kurios yra ekspertų komisija, vadovo prašymą, vadovėlio patvirtinimo žymą registruoja ne anksčiau kaip po 10 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos;

33.2. gavęs suinteresuoto asmens prašymo Bendrojo ugdymo tarybai kopiją, vadovėlio patvirtinimo žymą registruoja tik gavęs Bendrojo ugdymo tarybos sprendimą;

33.3. raštu informuoja Teikėją apie vadovėlio patvirtinimo žymos registracijos numerį.

34. Teikėjas raštu įpareigojamas vadovėlio antraštinio lapo antroje pusėje arba specialioje įklijoje įrašyti:

34.1. vadovėlio patvirtinimo žymą, jos registracijos datą ir numerį;

34.2. dalyką (kursą, dalykų bloką), klasę, kuriems skirtas vadovėlis;

34.3. kelintas yra leidimas, ar jis pataisytas, ar papildytas;

34.4. jei vadovėlis premijuotas, – premijos pavadinimą;

34.5. Valstybinės kalbos komisijos sprendimą.

35. Teikėjas, išleidęs naują, pataisytą ar papildytą patvirtinimo žymą turintį vadovėlį, Švietimo aprūpinimo centrui pateikia 4, o kartotinio leidimo – 2 nemokamus egzempliorius.

______________