Lietuvos Respublikos Vyriausybė

NUTARIMAS

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2008 M. VASARIO 13 D. NUTARIMO NR. 136 „DĖL PROJEKTŲ PRIPAŽINIMO VALSTYBEI SVARBIAIS EKONOMINIAIS AR KULTŪRINIAIS PROJEKTAIS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2011 m. gruodžio 14 d. Nr. 1473

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Projektų pripažinimo valstybei svarbiais ekonominiais ar kultūriniais projektais tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. vasario 13 d. nutarimu Nr. 136 „Dėl Projektų pripažinimo valstybei svarbiais ekonominiais ar kultūriniais projektais tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2008, Nr. 23-850; 2009, Nr. 66-2621; 2010, Nr. 120-6107), ir išdėstyti jį nauja redakcija (pridedama).

2. Nustatyti, kad šis nutarimas taikomas projektų pripažinimo valstybei svarbiais ekonominiais ar kultūriniais projektais procedūroms, pradėtoms po šio nutarimo įsigaliojimo.

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                              ANDRIUS KUBILIUS

 

 

 

ŪKIO MINISTRAS                                                                                 RIMANTAS ŽYLIUS


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2008 m. vasario 13 d. nutarimu Nr. 136

(Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2011 m. gruodžio 14 d. nutarimo Nr. 1473 redakcija)

 

PROJEKTŲ PRIPAŽINIMO VALSTYBEI SVARBIAIS EKONOMINIAIS AR KULTŪRINIAIS PROJEKTAIS TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Projektų pripažinimo valstybei svarbiais ekonominiais ar kultūriniais projektais tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reguliuoja numatomų įgyvendinti valstybei svarbių ekonominių ar kultūrinių projektų arba jų grupių (keleto tos pačios srities projektų, turinčių bendrą tikslą) (toliau – projektai) pripažinimo valstybei svarbiais ekonominiais ar kultūriniais projektais sritis, kriterijus ir tvarką.

2. Aprašas netaikomas, kai:

2.1. projektų valstybinę svarbą savo sprendimu pripažįsta Lietuvos Respublikos Seimas;

2.2. Lietuvos Respublikos įstatymai nustato projektams kitokius papildomus arba specialius jų valstybinės svarbos pripažinimo kriterijus ir tvarką.

3. Prieš teikiant Lietuvos Respublikos Vyriausybei projektą pripažinti valstybei svarbiu ekonominiu ar kultūriniu projektu, turi būti įsitikinta, kad nebus pažeidžiami valstybės pagalbos, kaip ji yra apibrėžta Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (OL 2010 C 83, p. 47) 107 straipsnyje, teikimo apribojimai.

 

II. VALSTYBEI SVARBIŲ PROJEKTŲ SRITYS IR PROJEKTŲ PRIPAŽINIMO VALSTYBEI SVARBIAIS KRITERIJAI

 

4. Sritys, kuriose numatomi įgyvendinti projektai gali būti pripažinti valstybei svarbiais ekonominiais ar kultūriniais projektais, yra šios:

4.1. energetika;

4.2. transportas;

4.3. aplinkosauga;

4.4. verslo aplinkos infrastruktūra (pramoniniai parkai, mokslo ir technologijų parkai, stambūs verslo, konferencijų ir parodų centrai, kita infrastruktūra);

4.5. socialinė apsauga;

4.6. švietimas, mokslas;

4.7. sveikatos apsauga;

4.8. kultūra ir paveldosauga;

4.9. sportas ir turizmas;

4.10. informacinė visuomenė;

4.11. visuomenės saugumas;

4.12. eksportuojamų aukštos pridėtinės vertės paslaugų ar produktų gamyba.

5. Projektai gali būti pripažinti valstybei svarbiais ekonominiais ar kultūriniais projektais, jeigu jais numatomi įgyvendinti valstybės strateginiai interesai, valstybės vykdomos sektorinės ir (ar) regioninės politikos tikslai, jeigu jų įgyvendinimas turėtų didelę įtaką Lietuvos Respublikos ekonominiam, socialiniam, kultūriniam, politiniam gyvenimui ir (ar) konkrečios visuomeninių santykių srities būklei ir jie pagrįsti atitiktimi Aprašo 6 ir (ar) 7 punktuose nustatytiems kriterijams.

6. Projektai gali būti pripažinti valstybei svarbiais ekonominiais projektais, jeigu jie atitinka Aprašo 5 punkto nuostatas ir ne mažiau kaip 3 iš šių kriterijų, iš kurių Aprašo 6.1 ir 6.2 punktuose nustatyti kriterijai yra privalomi:

6.1. Projekto investicijų vertė ne mažesnė kaip 20 mln. (dvidešimt milijonų) litų.

6.2. Projekto socialinis, ekonominis poveikis (projektai, kurie prisideda prie socialinės, ekonominės plėtros arba sudaro tokios plėtros sąlygas), t. y. naudos ir sąnaudų santykis, yra ne mažesnis kaip 1.

6.3. Numatoma pritraukti į projektą ar su juo susijusią veiklą tiesioginių vidaus ir užsienio investicijų, sudarančių ne mažiau kaip 25 procentus projekto vertės.

6.4. Projekto rezultatai daro valstybei, visuomenei tiesioginį poveikį didesnėje kaip vieno regiono teritorijoje ir netiesioginį poveikį – didesnėje kaip pusė Lietuvos teritorijos.

6.5. Projektas atitinka integruotų mokslo, studijų ir verslo centrų (slėnių) plėtros programas arba nacionalines kompleksines programas.

6.6. Projektą įgyvendinantis ūkio subjektas, vykdantis veiklą Aprašo 4.12 punkte nurodytoje srityje, turi eksportuoti daugiau kaip 70 procentų projekto įgyvendinimo metu pagaminamos produkcijos ar teikiamų paslaugų.

7. Projektai gali būti pripažinti valstybei svarbiais kultūriniais projektais, jeigu jie atitinka Aprašo 5 punkto nuostatas ir ne mažiau kaip 3 iš šių kriterijų, iš kurių Aprašo 7.1 ir 7.2 punktuose nustatyti kriterijai yra privalomi:

7.1. Projekto investicijų vertė ne mažesnė kaip 5 mln. (penki milijonai) litų.

7.2. Projekto kultūrinis, socialinis ar ekonominis poveikis (projektai, kurie prisideda prie kultūrinės ir (ar) socialinės plėtros arba sudaro tokios plėtros sąlygas), t. y. naudos ir sąnaudų santykis, yra ne mažesnis kaip 1.

7.3. Projekto rezultatai daro valstybei, visuomenei tiesioginį poveikį didesnėje kaip vieno regiono teritorijoje ir netiesioginį poveikį – didesnėje kaip pusė Lietuvos teritorijos.

7.4. Projektas sudaro sąlygas išsaugoti reikšmingiausius Lietuvos kultūros paveldo objektus, susijusius su Lietuvos kultūros ir visuomenės raidos bei valstybės istorijos įvykiais ir procesais.

7.5. Projektas sudaro būtinas sąlygas išsaugoti Lietuvos kultūros tapatumą arba jo raišką vienoje ar keliose kultūros srityse (lietuvių kalbos, kultūros paveldo, visuomenės informavimo, kino, scenos, vaizduojamojo meno, dizaino, literatūros, etninės ir regionų kultūros).

 

III. PROJEKTŲ PRIPAŽINIMAS VALSTYBEI SVARBIAIS

 

8. Projektai valstybei svarbiais ekonominiais ar kultūriniais projektais pripažįstami Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais.

9. Projektų pripažinimo valstybei svarbiais ekonominiais ar kultūriniais projektais procedūrą inicijuoja ministerija, Vyriausybės įstaiga ir (ar) savivaldybės taryba (toliau – inicijuojančioji institucija).

10. Inicijuojančioji institucija, inicijuodama projekto pripažinimą valstybei svarbiu ekonominiu ar kultūriniu projektu, turi parengti projekto galimybių studiją (kurioje pateikiama išsami numatomo įgyvendinti projekto analizė techniniu, finansiniu, ekonominiu ar kultūriniu ir instituciniu požiūriais), pristatyti ir viešai aptarti su visuomene (paskelbus visuomenės informavimo priemonėse) projekto tikslus ir projekto teikimo Lietuvos Respublikos Vyriausybei lydimųjų dokumentų, taip pat jo įgyvendinamųjų teisės aktų projektus. Pagal projekto galimybių studijos duomenis vertinama projekto atitiktis Aprašo 5, 6 ir (ar) 7 punktuose nustatytiems kriterijams.

11. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimų dėl projektų pripažinimo valstybei svarbiais ekonominiais ar kultūriniais projektais projektus Lietuvos Respublikos Vyriausybei teikia ministrai pagal jiems pavestas valdymo sritis ir savivaldybių tarybos, vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos Vyriausybės darbo reglamentu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. rugpjūčio 11 d. nutarimu Nr. 728 (Žin., 1994, Nr. 63-1238; 2009, Nr. 109-4650), ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės teisėkūros taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2009 m. rugsėjo 30 d. nutarimu Nr. 1244 (Žin., 2009, Nr. 121-5212). Kartu pateikiamos projektų galimybių studijų išvados ir pasiūlymai, informacija apie projektų pristatymo ir viešo aptarimo su visuomene rezultatus, projektų įgyvendinimo priemonės, suinteresuotų institucijų nuomonės (išvados). Teikiamą projektą, atitinkantį Aprašo 6.5 punkte nustatytą kriterijų, turi teigiamai įvertinti ir jo teikimui pritarti Integruotų mokslo, studijų ir verslo centrų (slėnių) plėtros programų įgyvendinimo priežiūros taryba.

12. Teikiamą Lietuvos Respublikos Vyriausybei Vyriausybės įstaigos parengtą ministerijos kompetencijos teisės akto projektą dėl projekto pripažinimo valstybei svarbiu ekonominiu ar kultūriniu projektu pagal kompetenciją įvertina atitinkama ministerija, atsižvelgdama į savo reguliavimo srities strateginio planavimo dokumentus, projekto atitiktį Aprašo 5, 6 ir (ar) 7 punktuose nustatytiems kriterijams, ir pateikia savo išvadas.

13. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarime dėl projekto pripažinimo valstybei svarbiu ekonominiu ar kultūriniu projektu nurodomas projekto pavadinimas, tikslas, įgyvendinimo terminai, rezultatai ir jų rodikliai, projekto įgyvendinimo priemonės, kuriuos projekto vykdytojas sutartimi įsipareigotų nustatytu laiku ir apimtimi įvykdyti įgyvendindamas projektą, atitinkantį Aprašo 5, 6 ir (ar) 7 punktuose nustatytus kriterijus.

14. Pripažinto valstybei svarbiu ekonominio ar kultūrinio projekto įgyvendinimo terminų, rezultatų ir jų rodiklių, susijusių su projektui taikomais Aprašo 5, 6 ir (ar) 7 punktuose nustatytais kriterijais, stebėseną atlieka ministerija, kuriai pagal ministrui pavestą valdymo sritį priskirtinas projektas. Informaciją, kurios reikia stebėsenai atlikti, projekto vykdytojas pagal sutartį su inicijuojančiąja institucija kasmet iki einamųjų metų kovo 1 d. pateikia ministerijai, kuriai pagal ministrui pavestą valdymo sritį priskirtinas projektas.

 

_________________