LIETUVOS RESPUBLIKOS
Į S T A T Y M A S
DĖL DARBUOTOJŲ PRIVATAUS KAPITALO KAUPIMO VALSTYBINĖSE ĮMONĖSE
Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba, atsižvelgdama į valstybinių įmonių darbuotojų pageidavimus investuoti lėšas, ribojant jų dydį, taip pat į tai, kad, nepradėjus vykdyti privatizavimo programos, kai kuriose valstybinėse įmonėse iš darbuotojų pradėta rinkti lėšos, kuriomis padidinami prekėmis ir žaliavomis nepadengtų įmonių gamybos plėtojimo fondų laisvųjų (nepanaudotų) pinigų likučiai, nutaria:
1. Kol nepradėta įgyvendinti Lietuvos Respublikos valstybinio turto privatizavimo programa, darbo kolektyvų pageidavimu leisti valstybinėms (valstybinėms akcinėms ar kooperatinėms) įmonėms (išskyrus 2 punkte nurodytas įmones), kurios yra persiregistravusios pagal Lietuvos Respublikos įmonių įstatymus, suderinus su steigėju, iš darbuotojų įnašų formuoti akcinį kapitalą, privatizuojant iki 10% įmonėje sukaupto valstybinio pagrindinio kapitalo (fondų), įvertinto pagal šio įstatymo 4 punkte perskaičiuotą fondų likutinę vertę.
2. Pagal šį laikinąjį įstatymą negali būti privatizuojamos valstybinės įmonės, veikiančios transporto ir ryšių, miškų ūkio šakose, kuro ir energetikos sistemoje, komunaliniame ūkyje, žemės ūkio įmonės, taip pat valstybinės įmonės, kuriose pagrindinių fondų likutinė vertė yra mažesnė kaip 1/3 jų balansinės vertės,ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytos įmonės, kuriose nenumatoma kaupti privataus kapitalo.
Akcinis kapitalas negali būti kaupiamas nedidelėse (iki 150 tūkst. rublių vertės) valstybinėse įmonėse, kurios gali būti privatizuojamos parduodant aukcione (neišleidžiant akcijų), taip pat iki 1940 metų pastatytose įmonėse, kurios gali būti grąžintos jų buvusiems savininkams.
3. Įmonių valstybinis turtas privatizuojamas iš leidžiant paprastąsias vardines akcijas. Jos gali būti parduotos tik įmonės darbuotojams, išdirbusiems šioje įmonėje ne mažiau kaip vienus metus, už kainą, lygią išleidžiamų akcijų nominaliai vertei. Darbuotojas neturi teisės įsigyti akcijų, kurių bendra nominali vertė yra didesnė kaip 1,5 tūkst. rublių. Šių akcijų cirkuliacija 1991 metais yra uždrausta: jos negali būti parduodamos ar kaip kitaip perduodamos kitų asmenų nuosavybėn, išskyrus perdavimą šeimos nariams (sutuoktiniui, tėvams, vaikams) bei mirusio akcininko įpėdiniams. Akcininkui vietoj akcijų gali būti išduodami įmonės administracijos nustatytos formos sertifikatai ar pažymėjimai. Išleistos akcijos registruojamos įmonės akcininkų registracijos knygoje. Išleistos akcijos registruojamos įmonės darbininkų registracijos knygoje.
4. Įmonės pagrindinis kapitalas nustatomas perkainojant jos pagrindinių fondų likutinę vertę, taikant du kartus sumažintus fondų amortizavimo normatyvus. Akcijos nominali vertė nustatoma valstybinio kapitalo, perskaičiuoto pagal fondų likutinę vertę, privatizuojamos dalies vertę dalijant iš išleidžiamų akcijų skaičiaus. Išleidžiamų akcijų nominalios vertės turi būti vienodos.
Didinant įmonės pagrindinių fondų likutinę vertę, valstybinį kapitalą perskaičiuoja įmonės valdymo organai ir tvirtina vietos savivaldybės objektams – miestų ir rajonų mokesčių inspekcijos, o Respublikos objektams – Lietuvos Respublikos finansų ministerija. Įmonėje esamo privataus (akcinio) kapitalo (jei jis buvo pradėtas kaupti pagal kitus norminius aktus) vertė nekeičiama. Įstatinio ir valstybinio kapitalo padidinimas registruojamas kartu su akciniu kapitalu Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.
5. Įmonių pagrindinių fondų inventorizavimui ir perkainojimui vadovauja, prireikus atlieka kontrolinius inventorizacinius tikrinimus bei teikia metodinę paramą Lietuvos Respublikos finansų ministerija kartu su įmonės steigėju.
6. Už perduotas akcijas gautos pajamos (pirminiai ir paskesni įnašai) per 5 dienas perduodamos į Lietuvos Respublikos biudžetą Lietuvos Respublikos finansų ministerijos nustatyta tvarka ir kaupiamos atskirame fonde.
7. Akcijos išleidžiamos viešai skelbiant jų pasirašymą įmonės darbuotojams. Pagal šį įstatymą akcijos pasirašomos ir įsigyjamos iki 1991 m. sausio 31 dienos. Apie akcijų pasirašymą paskelbiama ne vėliau kaip prieš 10 dienų iki pasirašymo pradžios.
Akcijas įsigyjantis darbuotojas prieš jas pasirašydamas į nurodytą sąskaitą sumoka (perveda) ne mažiau kaip 1/4 akcijų kainos. Likusi akcijų kainos dalis sumokama iki 1991 m. gruodžio 31 dienos kas mėnesį lygiomis dalimis.
8. Iniciatyvos teisę pagal šį įstatymą išleisti darbuotojų akcijas turi įmonės valdyba (jos nesant, įmonės vadovas), stebėtojų taryba arba iš įmonės darbuotojų išrinkti stebėtojų tarybos nariai (jų nesant, visuotinis darbuotojų susirinkimas ar atstovų konferencija). Darbuotojų akcijas išleidžia (įnašus priima) įmonės administracija valdybos (jos nesant, įmonės vadovo) nustatyta tvarka.
9. Iki šio įstatymo priėmimo dienos iš darbuotojų surinktos (atitinkamai įformintos) ir nepanaudotos įsigyti gamybiniam turtui lėšos gali būti prilygintos darbuotojų-akcininkų įnašams į valstybinę įmonę. Tais įnašais, vadovaujantis šiuo laikinuoju įstatymu, išperkama dalis valstybinio turto. Lėšos, surinktos iš privačių asmenų, nedirbančių įmonėje, ir nepanaudotos gamybos priemonėms įsigyti, taip pat iš įmonės darbuotojų surinktos ir nepanaudotos lėšos, jei jos kartu su kitais darbuotojų-akcininkų įnašais, padarytais remiantis šiuo įstatymu, viršija 10 procentų valstybinių pagrindinių fondų perskaičiuotos likutinės vertės,turi būti per 10 dienų sugrąžintos šiems asmenims proporcingai jų įnašams.
10. Kol neįsigalios valstybinio turto privatizavimo įstatymas, sustabdyti valstybinėse (valstybinėse akcinėse ir valstybinėse kooperatinėse) įmonėse įnašų priėmimą, paskolų ėmimą ar kitokį lėšų rinkimą iš privačių fizinių ir juridinių asmenų, išskyrus šio laikinojo įstatymo nustatytą darbuotojų akcijų išleidimą, taip pat pagrindinių gamybos priemonių nurašymą ir pardavimą ar kitokį perdavimą privačioms įmonėms ir privatiems asmenims.
11. Įmonės valdyba (jos nesant, įmonės vadovas ar jį pavaduojantis asmuo) ir vyriausiasis finansininkas (vyriausiasis buhalteris ar jį pavaduojantis asmuo) solidariai atsako už šio laikinojo įstatymo nustatytos privataus kapitalo (paskolų)įmonėje kaupimo ir naudojimo tvarkos pažeidimus. Už šiuos pažeidimus minėtiems pareigūnams skiriama administracinė bauda, kuri lygi neteisėtai iš privačių asmenų įmonėje surinktoms ar panaudotoms lėšoms. Neteisėtai surinktos lėšos turi būti sugrąžintos jų savininkams.