MUITINĖS DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS DIREKTORIUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL ATPLAUKIANČIŲ (IŠPLAUKIANČIŲ) LAIVŲ BYLŲ REGISTRAVIMO IR TVARKYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

1999 m. liepos 22 d. Nr. 197

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. sausio 22 d. nutarimo Nr. 78 „Dėl Prekių gabenimo, laikymo ir tikrinimo Klaipėdos valstybinio jūrų uosto pasienio kontrolės punktų teritorijoje esančiose muitinės prižiūrimose uosto komplekso zonose taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 11-266) 4.2 punktu:

1.Tvirtinu Atplaukiančių (išplaukiančių) laivų bylų registravimo ir tvarkymo taisykles (pridedama).

2. Pavedu Klaipėdos teritorinei muitinei (I. Jonušas) iki 1999 m. rugsėjo 1 d. nustatyti laivų bylų perdavimo iš vieno muitinės posto į kitą, kai laivas perstatomas į kitą uosto prieplauką, kurią aptarnauja ne tas pats muitinės postas, tvarką ir laivų bylų apskaitos tvarką.

 

 

 

DIREKTORIUS                                                                                                                  S. STAŽYS


PATVIRTINTA

Muitinės departamento prie

Lietuvos Respublikos finansų

ministerijos direktoriaus

1999 m. liepos 22 d. įsakymu Nr. 197

 

ATPLAUKIANČIŲ (IŠPLAUKIANČIŲ) LAIVŲ BYLŲ REGISTRAVIMO IR TVARKYMO

TAISYKLĖS

 

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šios taisyklės reglamentuoja atplaukiančių į Klaipėdos valstybinį jūrų uostą bei iš jo išplaukiančių laivų bylų registravimo, tvarkymo bei saugojimo tvarką.

2. Atplaukiančių į Klaipėdos valstybinį jūrų uostą bei iš jo išplaukiančių laivų kapitonai patys arba per savo įgaliotus asmenis ar laivų agentus privalo pateikti muitinį tikrinimą atliekančiai muitinės įstaigai šių taisyklių 5.1 punkte išvardytus dokumentus, kurių forma nustatyta 1965 metų Tarptautinio jūrų transporto sąlygų palengvinimo konvencijoje (FAL 65), užpildytus lietuvių arba anglų kalba.

3. Asmenys, turintys teisę disponuoti prekėmis (prekių savininkai, siuntėjai, gavėjai, vežėjai, krovinių ekspeditoriai), privalo pateikti į Klaipėdos valstybinį jūrų uostą atgabentų arba iš jo išgabenamų prekių (krovinių) muitinį tikrinimą atliekančiai muitinės įstaigai šių taisyklių 5.2 punkte išvardytus dokumentus.

4. Atsižvelgdama į prekių (krovinių) gabenimo, perkrovimo ir laikymo Klaipėdos valstybiniame jūrų uoste aplinkybes, muitinį tikrinimą atliekanti muitinės įstaiga gali pareikalauti iš laivų kapitonų, jų įgaliotų asmenų ar laivų agentų, asmenų, turinčių teisę disponuoti prekėmis, uosto komplekso naudotojų, vežėjų ar krovinių ekspeditorių šių taisyklių 5.3 punkte išvardytų papildomų dokumentų.

 

II. LAIVŲ BYLŲ REGISTRAVIMO IR TVARKYMO NUOSTATOS

 

5. Laivų bylas sudaro dvi dalys: atplaukiančio laivo dokumentų dalis ir išplaukiančio laivo dokumentų dalis. Kiekvienos laivo bylos dalies pradžioje dedamas skirtukas su užrašu „Atplaukiančio laivo dokumentai“ arba „Išplaukiančio laivo dokumentai“. Laivų bylos formuojamos iš šių dokumentų originalų, Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka patvirtintų kopijų arba muitinės patvirtintų kopijų:

5.1. dokumentų, kuriuos pateikia laivų kapitonai, jų įgalioti asmenys arba laivų agentai:

5.1.1. bendrųjų deklaracijų (General Declaration),

5.1.2. laivų atsargų deklaracijų (Ship’s Stores Declaration),

5.1.3. laivų įgulų narių sąrašų (Crew List),

5.1.4. laivų įgulų narių asmeninių daiktų deklaracijų (Crew’s Effects Declaration),

5.1.5. krovinių sąrašų (Cargo Manifest),

5.1.6. krovinių deklaracijų (Cargo Declaration),

5.1.7. laivų keleivių sąrašų (Passengers List);

5.2. dokumentų, kuriuos pateikia asmenys, turintys teisę disponuoti prekėmis (prekių savininkai, siuntėjai, gavėjai, vežėjai, krovinių ekspeditoriai):

5.2.1. konosamentų (Bill of Lading),

5.2.2. TIR knygelių (jeigu prekės į Klaipėdos valstybinį jūrų uostą ar iš jo gabenamos automobilių transportu su TIR knygelėmis),

5.2.3. CMR važtaraščių (jeigu prekės į Klaipėdos valstybinį jūrų uostą ar iš jo gabenamos automobilių transportu),

5.2.4. SMGS važtaraščių (jeigu prekės į Klaipėdos valstybinį jūrų uostą ar iš jo gabenamos geležinkelių transportu),

5.2.5. Pasaulinės pašto sąjungos aktų nustatytų dokumentų (jeigu gabenamos pašto siuntos),

5.2.6. kitų krovinius lydinčių dokumentų;

5.3. papildomų dokumentų, kurių muitinė turi teisę pareikalauti atsižvelgdama į prekių gabenimo, perkrovimo ir laikymo aplinkybes:

5.3.1. prašymų krovos darbams vykdyti,

5.3.2. krovinių priėmimo – perdavimo dokumentų,

5.3.3. laivų kapitonų deklaracijų (tik žvejybos produktams),

5.3.4. leidimų vežti keleivius ir krovinius tarptautiniais maršrutais,

5.3.5. išrašų iš laivų žurnalų,

5.3.6. laivų nuosavybės teisių liudijimų;

5.4. uosto komplekso naudotojų, krovinių ekspeditorių arba asmenų, turinčių teisę disponuoti prekėmis, pateikiamų bendrųjų deklaracijų ar vietoj jų naudojamų dokumentų (jeigu muitinei pateiktoms prekėms iš karto neįforminami muitinės sankcionuoti veiksmai), taip pat kitų muitiniam tikrinimui pateiktų dokumentų.

6. Šių taisyklių 5 punkte išvardyti dokumentai dedami į laivų bylas po to, kai nustatyta tvarka atliktas jų muitinis tikrinimas ir įforminimas. Įdėjus pirmuosius dokumentus, laivų bylos registruojamos laivų registravimo žurnale, suteikiant numerį, kurį sudaro 12 ženklų:

- 1–4 ženklai – einamieji metai,

- 5–8 ženklai – muitinės posto, kuriame pradėta formuoti laivo byla, kodas iš Muitinės įstaigų žinybinio klasifikatoriaus,

- 9–12 ženklai – eilės numeris, kiekvienais metais pradedamas nuo „0001“.

Laivų bylų numeriai taip pat užrašomi ant bylų viršelių.

7. Dokumentai laivo byloje dedami eilės tvarka, kaip nurodyta šių taisyklių 5 punkte.

8. Laivo byla baigiama formuoti laivui išplaukus iš Klaipėdos valstybinio jūrų uosto, sudėjus į ją nustatyta tvarka patikrintus ir įformintus dokumentus, išvardytus šių taisyklių 5 punkte. Suformavus laivo bylą, sudaromas į ją sudėtų dokumentų apyrašas, kuris tvirtinamas muitinės posto, kuriame baigta formuoti laivo byla, pamainos viršininko parašu ir asmeniniu antspaudu, nurodant bylos formavimo pradžios ir pabaigos datas. Visi laivo bylos lapai susiuvami ir sunumeruojami.

9. Suformuotos laivų bylos perduodamos muitinės posto, kuriame baigta formuoti laivo byla, viršininkui arba muitinės pareigūnui, Klaipėdos teritorinės muitinės viršininko įsakymu paskirtam atsakingu už dokumentų priėmimą ir apskaitą muitinės poste.

10. Perstatant laivą į kitą uosto prieplauką, kurią aptarnauja ne tas pats muitinės postas, laivo byla perduodama į pastarąjį muitinės postą Klaipėdos teritorinės muitinės nustatyta tvarka, surašant byloje sudėtų dokumentų priėmimo – perdavimo aktą.

 

III. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

11. Suformuotos laivų bylos saugomos muitinės poste, kuriame jos baigtos formuoti, iki kitų metų gruodžio 31 dienos. Jos turi būti saugomos rakinamoje patalpoje, atskirtoje nuo muitinės pareigūnų darbo patalpų. Pasibaigus laivų bylų saugojimo muitinės poste laikui, jos perduodamos į teritorinės muitinės archyvą.

12. Laivų bylose sukauptų dokumentų kopijos išduodamos tokia pačia tvarka kaip ir kitų teritorinėse muitinėse saugomų dokumentų kopijos.

13. Laivų bylų apskaita vykdoma Klaipėdos teritorinės muitinės nustatyta tvarka.

______________