LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL VISUOTINIO NAUJAGIMIŲ TIKRINIMO DĖL ĮGIMTŲ MEDŽIAGŲ APYKAITOS LIGŲ TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2004 m. gruodžio 6 d. Nr. V-865
Vilnius
Įgyvendindamas Motinos ir vaiko valstybinę programą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. birželio 16 d. nutarimu Nr. 754 (Žin., 2004, Nr. 96-3534):
1. Tvirtinu Visuotinio naujagimių tikrinimo dėl įgimtų medžiagų apykaitos ligų tvarkos aprašą (pridedamas).
2. Pavedu Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Medicininės genetikos centrui teikti informaciją ir konsultuoti asmens sveikatos priežiūros įstaigas visuotinio naujagimių tikrinimo dėl įgimtų medžiagų apykaitos ligų klausimais.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos
ministro 2004 m. gruodžio 6 d. įsakymu Nr.
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Visuotinis naujagimių tikrinimas dėl įgimtų medžiagų apykaitos ligų – tai visų naujagimių tyrimas siekiant nustatyti įgimtas medžiagų apykaitos ligas. Lietuvoje tyrimai atliekami fenilketonurijai ir įgimtai hipotirozei nustatyti.
II. tikrinimo reikalavimai
3. Naujagimio kraujas imamas gimdymo stacionare 2–5 gyvenimo dieną (ne anksčiau kaip po 48 val. po pirmo maitinimo).
4. Naujagimio kapiliarinio kraujo paėmimas:
4.1. Kapiliarinio kraujo imama ant specialios testo kortelės Schleicher & Schuell 903 (toliau – kortelė), (1 pav.).
1 pav. Speciali testo kortelė
4.3. Kapiliarinio kraujo imama iš naujagimio kulno. Dūrio vieta parenkama medialiai nuo linijos, nuvestos nuo nykščio iki kulno, arba lateraliai nuo linijos, nuvestos nuo ketvirto tarpupirščio iki kulno. 2 paveiksle dūrio vieta užbrūkšniuota
2 pav. Dūrio vieta
4.4. Dūrio vieta dezinfekuojama ir nuvaloma sausai. Praduriama vienkartiniu skarifikatoriumi. Susidaręs pirmas kraujo lašas steriliai nuvalomas. Koja laikoma širdies lygyje. Prie kito susidariusio didelio kraujo lašo pridedama kortelė. Visi penki pažymėti kortelėje skrituliai turi būti tolygiai persisunkę krauju (3 pav.). Paėmus kraujo, koja pakeliama aukščiau širdies lygio, o dūrio vietoje pridedamas sterilus tvarstis.
3 pav. Kortelės persunkimas krauju
5. Pakartotinai kraujo imama 14–16 gyvenimo dieną:
iii. Naujagimių kapiliarinio kraujo surinkimo ir pristatymo organizavimas
7. Kortelės su naujagimių sauso kraujo ėminiais siunčiamos paštu ar pristatomos ne vėliau kaip per 48 val. nuo kraujo paėmimo į Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Medicininės genetikos centrą adresu: Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Medicininės genetikos centras, Santariškių g. 2, LT-08661 Vilnius.
8. Jei naujagimis išrašomas iš gimdymo stacionaro ar perkeliamas į kitą stacionarą anksčiau 3 punkte nurodyto laiko, Naujagimio raidos istorijoje (forma 097/a) ir Nėščiosios, gimdyvės ir naujagimio kortelės (forma 113/a) dalyje „Žinios apie naujagimį“ įrašoma „Kraujas genetiniams tyrimams nepaimtas“, užpildoma informacinė kortelės dalis, kortelė įdedama į voką ir kartu su formos 113/a dalimi „Žinios apie naujagimį“ atiduodama moteriai. Kortelė duodama ir 5 punkte nurodytais atvejais.
9. Kitą darbo dieną po naujagimio išrašymo į namus atsakingas asmuo telefonu apie naujagimio išvykimą informuoja pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigą (PASPĮ). Informaciją priėmusio PASPĮ darbuotojo pavardė įrašoma į Naujagimio raidos istoriją (forma 097/a).