ATITAISYMAS
Po Lietuvos Respublikos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2005 m. gruodžio 29 d. įsakymo Nr. B1-726 „Dėl Mažais kiekiais sugautų žuvų tiekimo vietinei rinkai veterinarijos reikalavimų patvirtinimo“ (Žin., 2006, Nr. 2-34) turėtų būti Mažais kiekiais sugautų žuvų tiekimo vietinei rinkai veterinarijos reikalavimai:
„PATVIRTINTA
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos
direktoriaus 2005 m. gruodžio 29 d.
įsakymu Nr. B1-726
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Mažais kiekiais sugautų žuvų tiekimo vietinei rinkai veterinarijos reikalavimai (toliau – Reikalavimai) nustato fizinių ir juridinių asmenų, turinčių teisę vykdyti žvejybą natūraliuose vidaus vandenyse ir Baltijos jūros priekrantėje, mažais kiekiais sugautų žuvų, kurios tiekiamos tiesiogiai galutiniam vartotojui ir/ar vietiniams mažmeninės prekybos subjektams, tiekiantiems juos tiesiogiai galutiniam vartotojui, veterinarijos reikalavimus.
2. Šie reikalavimai netaikomi:
2.1. asmenims, žvejojantiems žuvis asmeniniams ar namų ūkio poreikiams, nesusijusiems su ūkine komercine veikla, tenkinti;
2.2. pirminei žuvininkystės produktų gamybai ir šių produktų tiekimui rinkai, kuriai taikomos 2004 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 852/2004 dėl maisto produktų higienos ir 2004 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 853/2004, nustatančio konkrečius gyvūninės kilmės maisto produktų higienos reikalavimus, nuostatos.
3. Reikalavimuose vartojamos sąvokos:
Galutinis vartotojas – maisto produkto galutinis vartotojas, kuris jo nenaudoja kokiam nors su maisto verslu susijusiam veiksmui atlikti ar veiklai vykdyti.
Maisto verslas – su visais maisto gamybos, perdirbimo ir paskirstymo etapais susijusi ūkinė komercinė veikla, kurią vykdo fiziniai ir juridiniai asmenys.
Mažas kiekis – vienos žvejybos metu sugaunamas žuvų kiekis, ne didesnis kaip 50 kg (stintų gaudymo metu – ne didesnis kaip 100 kg).
Mažmeninės prekybos subjektas – Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka įregistruotas fizinis ar juridinis asmuo, turintis teisę vietinėje rinkoje verstis mažmenine prekyba maisto produktais, viešuoju maitinimu, skirtu galutiniam vartotojui.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT) – Lietuvos Respublikos kompetentinga institucija.
Vietinė rinka – Lietuvos Respublikos teritoriją apimanti rinka.
Žuvys – visų rūšių žuvys, nėgės, vėžiagyviai, moliuskai ir kiti vandens bestuburiai.
Žvejybos laivas – valtis arba kitas laivas, kurių ilgis mažesnis kaip 12 metrų, naudojami žvejybai.
4. Kitos Reikalavimuose vartojamos sąvokos atitinka Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos teisės aktuose vartojamas sąvokas.
5. Fiziniai ir juridiniai asmenys, norintys tiekti mažais kiekiais sugautas žuvis tiesiogiai galutiniam vartotojui arba mažmeninės prekybos subjektams, tiesiogiai aprūpinantiems galutinį vartotoją, privalo užtikrinti žuvų saugą ir kokybę, atitikti Reikalavimus ir būti įregistruoti VMVT nustatyta tvarka.
6. Fiziniai ir juridiniai asmenys, tiekdami mažais kiekiais sugautas žuvis mažmeninės prekybos subjektams, privalo užpildyti ir jiems pateikti Reikalavimų priede nurodytą Mažais kiekiais sugautų žuvų atitikties deklaraciją. Pildant žvejybos žurnalus, siekiant užtikrinti žuvų atsekamumą, rekomenduojama įrašyti minėtos deklaracijos numerį. Jei žuvys tiekiamos tiesiogiai galutiniam vartotojui, minėtame žurnale turi būti atitinkamas įrašas. Šiame punkte nurodytos deklaracijos ir žurnalai turi būti saugomi ne trumpiau kaip vienerius metus ir pateikiami VMVT paprašius.
II. HIGIENOS REIKALAVIMAI ŽUVŲ TVARKYMUI
8. Patekusios į laivą žuvys turi būti apsaugotos nuo užteršimo, saulės poveikio ir kitų šilumos šaltinių, galinčių turėti neigiamą poveikį žuvų saugai ir kokybei.
9. Laivo sekcijos ir konteineriai, dėžės žuvims laikyti prieš naudojimą turi būti švarūs, neužteršti laivo varikliams naudojamu kuru, triumo vandeniu ir kitais teršalais.
10. Visos talpyklos, naudojamos žuvims laikyti, turi būti pagamintos iš nekenksmingos, vandeniui nelaidžios, puvimui atsparios, lygios, lengvai plaunamos ir dezinfekuojamos medžiagos arba padengtos tokia medžiaga.
11. Jei žuvys laikomos leduose, talpyklos turi būti tokios, kad pro jas galėtų ištekėti tirpstantis vanduo. Ledas turi būti pagamintas iš švaraus vandens.
13. Žuvys, išskyrus tas, kurios laikomos gyvos, turi būti kuo skubiau atšaldomos tirpstančio ledo temperatūroje (neatšaldytos gali būti ne ilgiau kaip 8 val. nuo sugavimo). Gyvos žuvys turi būti laikomos palankiomis išgyventi sąlygomis.
14. Iškrautos iš laivo žuvys kuo greičiau talpinamos į vietą (sandėlį, transporto priemonę, pardavimo vietą), kurioje užtikrinama tirpstančio ledo temperatūra.
16. Iškrovus žuvis, sekcijos, konteineriai, dėžės ir įrengimai, kurie tiesiogiai lietėsi su žuvimis, turi būti gerai išvalyti ir išplauti švariu vandeniu.
17. Asmenys, tvarkantys žuvis, turi dėvėti švarius rūbus ir laikytis higienos reikalavimų. Sergančiam ar įtariamam, kad serga, asmeniui, pavyzdžiui, turinčiam bent vieną iš šių požymių: viduriavimas, vėmimas, karščiavimas, užkrėsta ar atvira žaizda, sergančiam užkrečiamąja odos liga ar esančiam ligos, kuri gali būti perduodama per maistą, nešiotojui – draudžiama dirbti. Dirbti gali tik asmenys, turintys Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka išduotas medicinos pažymas, leidžiančias dirbti su maisto produktais, ir įgiję žinių sveikatos klausimais.“