LIETUVOS KINO CENTRO PRIE KULTŪROS MINISTERIJOS DIREKTORIAUS

Į S A K Y M A S

 

DĖL FILMŲ INDEKSAVIMO

 

2013 m. lapkričio 5 d. Nr. V-33

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos kino įstatymo (Žin., 2002, Nr. 31-1107; 2012, Nr. 6-192) 14 straipsnio 5 dalimi,

t v i r t i n u pridedamus:

1. Filmų indeksavimo nuostatus;

2. Filmų indeksavimo komisijos narių teikiamų paslaugų apmokėjimo sąlygų ir tvarkos aprašą.

 

 

Direktorius                                                                     Rolandas Kvietkauskas

 

SUDERINTA

Kultūros ministerijos

2013 m. spalio 31 d. raštu Nr. S2-2701

 

_________________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos kino centro prie

Kultūros ministerijos direktoriaus

2013 m. lapkričio 5 d. įsakymu Nr. V-33

 

FILMŲ INDEKSAVIMO NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Filmų indeksavimo nuostatai (toliau – Nuostatai) nustato filmų vertinimo pagal žiūrovų amžiaus cenzą kriterijus, Filmų indeksavimo komisijos (toliau – Komisija) funkcijas ir teises, Komisijos sudarymą ir darbo organizavimą, filmų indeksų suteikimo procedūrą.

2. Komisija savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos kino įstatymu (Žin., 2002, Nr. 31-1107; 2012, Nr. 6-192), šiais Nuostatais ir kitais teisės aktais.

3. Komisija už savo veiklą yra atsakinga ir atskaitinga Lietuvos kino centro prie Kultūros ministerijos (toliau – Lietuvos kino centras) direktoriui.

 

II. FILMŲ VERTINIMO PAGAL ŽIŪROVŲ AMŽIAUS CENZĄ KRITERIJAI

 

4. Komisija vertina filmus pagal žiūrovų amžiaus cenzą atsižvelgdama į tai, ar filme pateikiamos:

4.1. smurto ir patyčių scenos;

4.2. baimę ar pasišlykštėjimą keliančios scenos;

4.3. žiaurumą demonstruojančios scenos;

4.4. psichiką veikiančių medžiagų vartojimo ir įvairaus pobūdžio priklausomybių scenos;

4.5. savižudybės fakto ar savižudybės krizės scenos;

4.6. ginklų naudojimo scenos;

4.7. erotinės ar nuogo kūno demonstravimo scenos;

4.8. necenzūrinės (obsceniškos) kalbos vartojimo scenos.

5. Komisija įvertina filmą pagal visus Nuostatų 4 punkte išvardintus kriterijus atsižvelgdama į konkretaus filmo meninį kontekstą bei į konkrečių scenų vaizdavimo tikslingumą, detalumą, trukmę, dažnumą, intensyvumą bei įtaigumą. Komisija gali atsižvelgti į šalies gamintojos (arba kitų šalių) filmui suteiktą indeksą.

 

III. KOMISIJOS FUNKCIJOS IR TEISĖS

 

6. Komisija:

6.1. vertina prašomus indeksuoti filmus vadovaudamasi Nuostatuose nustatytais filmų vertinimo pagal žiūrovų amžiaus cenzą kriterijais;

6.2. teikia Lietuvos kino centro direktoriui sprendimus dėl indeksų suteikimo kino teatruose rodomiems filmams.

7. Komisija turi teisę:

7.1. gauti su filmų indeksavimu susijusią informaciją iš fizinių ir juridinių asmenų;

7.2. esant būtinybei kviesti į posėdžius įvairių sričių specialistus ir ekspertus, galinčius pateikti išvadas dėl iškilusių klausimų;

7.3. teikti Lietuvos kino centro direktoriui pasiūlymus dėl Komisijos veiklos tobulinimo.

 

 


IV. KOMISIJOS SUDARYMAs

 

8. Komisiją sudaro 7 nariai. Po vieną narį į ją deleguoja Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga, Lietuvos kinematografininkų sąjunga, Aukštojo mokslo taryba, Lietuvos psichiatrų asociacija, Lietuvos jaunimo organizacijų taryba, Lietuvos kino centras.

9. Komisijos personalinę sudėtį tvirtina Lietuvos kino centro direktorius.

10. Komisijos narį delegavusi institucija gali jį atšaukti motyvuotu savo pačios sprendimu arba atsižvelgdama į motyvuotą Komisijos ar Lietuvos kino centro direktoriaus teikimą, arba patenkindama paties nario prašymą.

11. Komisija iš savo narių išsirenka pirmininką. Komisijos pirmininkas vadovauja Komisijos darbui, pirmininkauja Komisijos posėdžiams ir atsako už Komisijos veiklą.

 

V. KOMISIJOS DARBO ORGANIZAVIMAS

 

12. Pagrindinė Komisijos darbo forma – posėdžiai ir elektroninės apklausos.

13. Komisijos posėdžiai ir elektroninės apklausos yra teisėti, jeigu juose dalyvauja ne mažiau kaip 5 Komisijos nariai.

14. Komisijos sprendimai priimami, jeigu už juos balsuoja ne mažiau kaip 4 Komisijos nariai. Balsavimo metu Komisijos nariai neturi teisės nebalsuoti arba susilaikyti.

15. Komisijos nariui raštu informavus Lietuvos kino centro direktorių ir jį į Komisiją delegavusią instituciją apie esamą interesų konfliktą, jis privalo nusišalinti nuo paraiškos dėl filmo indekso suteikimo svarstymo. Jeigu interesų konfliktas paaiškėja po balsavimo, Komisijos nario balsavimo rezultatai konfliktiniu klausimu anuliuojami, atitinkamai apie tai pažymint protokole.

16. Komisijos sprendimai įforminami posėdžių ar elektroninių apklausų protokolais, kuriuos pasirašo Komisijos pirmininkas (arba, jam nedalyvaujant, Komisijos sutarimu išrinktas posėdžiui pirmininkaujantis Komisijos narys) ir sekretorius.

17. Komisijos darbą organizuoja Lietuvos kino centras. Komisijos posėdžiams, elektroninėms apklausoms, filmų peržiūroms organizuoti Lietuvos kino centras skiria Komisijos sekretorių, kuris nėra Komisijos narys.

18. Paraiškas dėl filmų indeksų suteikimo priima Komisijos sekretorius, kuris susumuoja elektroninių apklausų rezultatus, organizuoja filmų peržiūras, protokoluoja posėdžius ir teikia Lietuvos kino centro direktoriui protokolu įformintą Komisijos sprendimą bei filmo indekso pažymą.

 

VI. FILMŲ INDEKSŲ SUTEIKIMO PROCEDŪRA

 

19. Filmų indeksus pagal žiūrovų amžiaus cenzą suteikia Lietuvos kino centras Komisijos teikimu.

20. Už pažymos (ar jos dublikato), kurioje nustatomas filmo indeksas pagal žiūrovų amžiaus cenzą (toliau – filmo indekso pažyma), išdavimą imama valstybės rinkliava Lietuvos Respublikos rinkliavų įstatymo (Žin., 2000, Nr. 52-1484) nustatyta tvarka.

21. Lietuvos kino centro direktoriaus nustatytos formos paraišką dėl filmo indekso suteikimo (Nuostatų 1 priedas) Komisijai asmeniškai ar per atstovą, paštu arba elektroniniu paštu teikia fizinis ar juridinis asmuo, kuris verčiasi filmų rodymu kino teatruose (toliau – paraiškovas).

22. Prie paraiškos pridedamas dokumentas, patvirtinantis, kad sumokėta valstybės rinkliava už filmo indekso pažymos išdavimą.

23. Pagal žiūrovų amžiaus cenzą nustatomi šie filmų indeksai:

23.1. „V“ – filmai, skirti įvairaus amžiaus žiūrovams;

23.2. „N-7“ – filmai, skirti žiūrovams nuo 7 metų;

23.3. „N-13“ – filmai, skirti žiūrovams nuo 13 metų;

23.4. „N-16“ – filmai, skirti žiūrovams nuo 16 metų;

23.5. „N-18“ – filmai, skirti žiūrovams nuo 18 metų.

24. Dėl filmo indekso pažymos išdavimo paraiškovas privalo Komisijai pateikti paraišką ne vėliau kaip likus 20 darbo dienų iki pirmojo filmo rodymo kino teatre.

25. Filmo indekso pažyma išduodama per 10 darbo dienų nuo paraiškos pateikimo Komisijai dienos. Komisijos pirmininko motyvuotu sprendimu šis terminas gali būti pratęstas iki 15 darbo dienų.

26. Peržiūrėję filmą Komisijos nariai sprendimą dėl indekso suteikimo priima posėdyje arba elektroninės apklausos būdu.

27. Komisija teikia Lietuvos kino centrui sprendimą dėl filmo indekso suteikimo ne vėliau kaip per 2 darbo dienas po Komisijos posėdžio ar elektroninės apklausos dienos. Sprendimas įforminamas posėdžio arba elektroninės apklausos protokolu.

28. Lietuvos kino centras išduoda paraiškovui Lietuvos kino centro direktoriaus nustatytos formos filmo indekso pažymą (Nuostatų 2 priedas). Pažyma išduodama asmeniškai arba išsiunčiama paštu, atsižvelgiant į paraiškovo pasirinktą paraiškos gavimo būdą teikiant paraišką.

29. Jeigu nustatoma, kad filmas yra pornografinis arba smurtinis, pažyma, kurioje nustatomas filmo indeksas pagal žiūrovų amžiaus cenzą, neišduodama ir filmas negali būti rodomas kino teatruose Lietuvos Respublikoje.

30. Jeigu paraiškovas nesutinka su Lietuvos kino centro sprendimu, jis turi teisę per 3 darbo dienas nuo filmo indekso pažymos gavimo dienos pateikti Lietuvos kino centro direktoriui prašymą pakartotinai svarstyti jo paraišką dėl filmo indekso suteikimo.

31. Lietuvos kino centro direktoriui patenkinus prašymą pakartotinai svarstyti paraišką dėl filmo indekso suteikimo, Komisijos pirmininkas per 3 darbo dienas nuo Lietuvos kino centro direktoriaus sprendimo priėmimo dienos sušaukia pakartotinį Komisijos posėdį.

32. Pakartotinio svarstymo metu Komisija priima sprendimą palikti ankstesnį Komisijos sprendimą nepakeistą arba suteikti filmui kitą indeksą. Komisijai priėmus sprendimą dėl filmo perindeksavimo, nauja filmo indekso pažyma paraiškovui išduodama nemokamai.

33. Praradęs filmo indekso pažymą paraiškovas gali kreiptis į Lietuvos kino centro direktorių su motyvuotu prašymu išduoti filmo indekso pažymos dublikatą. Prie prašymo pridedamas dokumentas, patvirtinantis, kad sumokėta valstybės rinkliava už filmo indekso pažymos dublikato išdavimą.

34. Lietuvos kino centras per 3 darbo dienas nuo prašymo gavimo dienos išduoda Lietuvos kino centro direktoriaus nustatytos formos filmo indekso pažymos dublikatą.

 

VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

35. Komisijos veiklos dokumentai (posėdžių ir elektroninių apklausų protokolai, susirašinėjimo medžiaga) saugomi Lietuvos Respublikos dokumentų archyvų įstatymo (Žin., 1995, Nr. 107-2389; 2004, Nr. 57-1982) ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka ir terminais.

36. Ginčai dėl filmų indeksavimo sprendžiami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

 

_________________

 


Filmų indeksavimo nuostatų

1 priedas

 

(Paraiškos dėl filmo indekso suteikimo forma)

Lietuvos kino centras prie

Kultūros ministerijos

GAUTA

20_____ ___d. Nr. _____

 

___________________________________________________________________________

(paraiškovo pavadinimas arba vardas ir pavardė)

 

___________________________________________________________________________

(juridinio asmens teisinė forma, juridinio asmens kodas, juridinio ar fizinio asmens kontaktiniai duomenys)

 

Filmų indeksavimo komisijai

 

PARAIŠKA

DĖL FILMO INDEKSO SUTEIKIMO

____________

(dokumento data)

 

Prašome suteikti indeksą filmui __________________________________________________

(filmo pavadinimas originalo ir lietuvių kalba)

Filmas pagamintas ____________________________________________________________

(filmo gamintojas, valstybė,  metai)

Filmo režisierius __________________   Filmo rūšis   ________________________________

 

Filmo žanras _____________________

 

Filmo peržiūros būdas (kas tinkama, pažymėti):

£[] Pridedamas filmo vaizdo įrašas ___________formatu, _____________________  vnt.

 

£[] Suteikiama laikina interneto prieiga prie filmo

(nurodyti, kaip pasinaudoti prieiga, pvz., interneto nuorodos URL, prisijungimo duomenis ir pan.)

______________________________________________________________________

______________________________________________________________________

 

£[] Siūloma filmo peržiūros data ir vieta _______________________________________

 

Filmo indekso pažymą pageidauju gauti (kas tinkama, pažymėti):

£[] Paštu                                      £[] Asmeniškai

 

PRIDEDAMA:

1. Dokumentas, patvirtinantis, kad sumokėta valstybės rinkliava už filmo indekso pažymos išdavimą.

2. Juridinio asmens įstatų (nuostatų) kopija (teikiant paraišką pirmą kartą).

 

Fizinis asmuo ar juridinio asmens atstovas _________________________________________

vardas, pavardė, parašas

 

_________________

 


Filmų indeksavimo nuostatų

2 priedas

 

(Filmo indekso pažymos forma)

 

LIETUVOS KINO CENTRAS PRIE KULTŪROS MINISTERIJOS

 

FILMO INDEKSO PAŽYMA

 

_____________ Nr. ______

(data)

__________________

(sudarymo vieta)

 

Filmo pavadinimas ____________________________________________________________

(originalo kalba, lietuvių kalba)

Filmas pagamintas ____________________________________________________________

(filmo gamintojas, valstybė, metai)

 

Filmo režisierius ______________________________________________________________

 

Rūšis ______________________________________________________________________

 

Žanras________________________________________________________________

 

Filmui suteiktas indeksas _______________________________________________________

 

Pažyma išduota ______________________________________________________________

(juridinio asmens pavadinimas arba fizinio asmens vardas ir pavardė)

___________________________________________________________________________

(juridinio asmens kodas ir buveinės adresas arba fizinio asmens gyvenamosios vietos adresas)

 

Lietuvos kino centro

prie Kultūros ministerijos direktorius

(Parašas)                           (Vardas ir pavardė)

A. V.

 

_________________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos kino centro prie

Kultūros ministerijos direktoriaus

2013 m. lapkričio 5 d. įsakymu Nr. V-33

 

FILMŲ INDEKSAVIMO KOMISIJOS NARIŲ TEIKIAMŲ PASLAUGŲ APMOKĖJIMO SĄLYGŲ IR TVARKOS APRAŠAS

 

1. Filmų indeksavimo komisijos narių teikiamų paslaugų apmokėjimo sąlygų ir tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja Filmų indeksavimo komisijos (toliau – Komisija) narių teikiamų nematerialaus pobūdžio (intelektinių) paslaugų (toliau – paslaugos) apmokėjimą.

2. Komisijos narių teikiamos paslaugos apmokamos pagal atlygintinų paslaugų teikimo sutartis. Lietuvos kino centras prie Kultūros ministerijos (toliau – Lietuvos kino centras) su Komisijos nariais atlygintinų paslaugų teikimo sutartis sudaro vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (Žin., 2000, Nr. 74-2262) 6.716–6.724 straipsnių nuostatomis.

3. Kiekvienam Komisijos nariui už teikiamas paslaugas gali būti mokama ne daugiau kaip 3 tūkstančiai litų per kalendorinius metus.

4. Už Komisijos narių suteiktas paslaugas apmokama iš Lietuvos kino centro lėšų pagal posėdžių protokolų duomenis.

5. Kiekvienas Komisijos narys, prieš pradėdamas eiti Komisijos nario pareigas, pateikia nešališkumo deklaraciją (Aprašo 1 priedas) Lietuvos kino centro direktoriui.

 

_________________

 


Filmų indeksavimo komisijos narių teikiamų

paslaugų apmokėjimo sąlygų ir tvarkos aprašo

1 priedas

 

___________________________________________________________________________

(Filmų indeksavimo komisijos nario vardas, pavardė)

 

NEŠALIŠKUMO DEKLARACIJA

20__ m. _______________ d.

Vilnius

 

Būdamas (-a) Filmų indeksavimo komisijos nariu (-e), p a s i ž a d u:

1. Objektyviai ir dalykiškai vertinti prašomus indeksuoti filmus;

2. Raštu informuoti Lietuvos kino centro direktorių ir mane į Filmų indeksavimo komisiją delegavusią instituciją apie esamą interesų konfliktą ir nusišalinti nuo paraiškos dėl filmo indekso suteikimo svarstymo, jei paaiškėtų, kad:

2.1. aš, asmenys, susiję su manimi artimos giminystės ar svainystės ryšiais, gauna iš paraišką teikiančio asmens bet kurios rūšies pajamų ar kitokio pobūdžio naudos;

2.2. aš, asmenys, susiję su manimi artimos giminystės ar svainystės ryšiais, yra paraišką teikiančio juridinio asmens steigėjas ar dalininkas, darbuotojas ar valdymo organo narys;

2.3. esu susijęs su paraišką teikiančiu fiziniu asmeniu ar juridinio asmens dalyviu ar valdymo organo nariu artimos giminystės ar svainystės ryšiais.

Man išaiškinta, kad asmenys, susiję su manimi artimos giminystės ar svainystės ryšiais, yra: tėvai, įtėviai, broliai, seserys ir jų vaikai, seneliai, sutuoktiniai, vaikai, įvaikiai, jų sutuoktiniai ir jų vaikai, taip pat sutuoktinių tėvai, broliai, seserys ir jų vaikai.

Esu įspėtas (-a), kad nesilaikydamas (-a) nešališkumo principo pažeisiu šią nešališkumo deklaraciją ir man bus taikoma atitinkama Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų numatyta atsakomybė.

 

 

____________________

(parašas)

 

_________________