LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL TEISMO ANTSTOLIŲ KONTORŲ PRIE APYLINKIŲ TEISMŲ PATIKĖJIMO TEISE VALDOMO ILGALAIKIO KILNOJAMOJO TURTO IR TURTINIŲ TEISIŲ PARDAVIMO TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2002 m. rugsėjo 3 d. Nr. 1383

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos antstolių įstatymo įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymo (Žin., 2002, Nr. 53-2043) 8 straipsnio 1 dalimi ir 15 straipsnio 1 dalies 1 punktu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Teismo antstolių kontorų prie apylinkių teismų patikėjimo teise valdomo ilgalaikio kilnojamojo turto ir turtinių teisių pardavimo tvarką (pridedama).

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                             ALGIRDAS BRAZAUSKAS

 

TEISINGUMO MINISTRAS                                                             VYTAUTAS MARKEVIČIUS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2002 m. rugsėjo 3 d. nutarimu

Nr. 1383

 

TEISMO ANTSTOLIŲ KONTORŲ PRIE APYLINKIŲ TEISMŲ PATIKĖJIMO TEISE VALDOMO ILGALAIKIO KILNOJAMOJO TURTO IR TURTINIŲ TEISIŲ PARDAVIMO TVARKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ši tvarka reglamentuoja teismo antstolių kontorų prie apylinkių teismų (toliau vadinama – antstolių kontoros) patikėjimo teise valdomo ilgalaikio kilnojamojo valstybės turto ir turtinių teisių pardavimo antstoliams organizavimą ir vykdymą.

2. Šioje tvarkoje vartojamos sąvokos:

Ilgalaikis turtas – nematerialios vertybės, finansinės vertybės ir materialusis turtas, kuris naudingai eksploatuojamas ilgiau negu vienerius metus, o jo įsigijimo vertė ne mažesnė už Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytą vertę.

Kilnojamasis turtas – daiktai, kurie iš vienos vietos į kitą gali būti perkelti nepakeitus jų paskirties ir iš esmės nesumažinus vertės, išskyrus pagal prigimtį kilnojamus daiktus, kuriuos nekilnojamaisiais pripažįsta įstatymai.

Turtinės teisės – daiktinės teisės, prievolinės teisės, taip pat teisės, atsirandančios iš intelektinės veiklos rezultatų.

3. Antstolių kontorų patikėjimo teise valdomas ilgalaikis kilnojamasis turtas ir turtinės teisės (toliau vadinama – turtas) parduodami teisingumo ministro paskirtiems ir į antstolių rezervą įrašytiems antstoliams (toliau vadinama – antstoliai) už likutinę vertę. Turto pardavimą organizuoja, vykdo ir pirkimo-pardavimo sutartis, išskyrus pirkimo-pardavimo išsimokėtinai sutartis, su antstoliais sudaro teisingumo ministro sudarytos teismo antstolių kontorų prie apylinkių teismų likvidavimo komisijos (toliau vadinama – likvidavimo komisijos). Pirkimo-pardavimo išsimokėtinai sutartis su antstoliais sudaro Teisingumo ministerija.

 

II. PARDUODAMO TURTO SĄRAŠŲ SUDARYMAS

 

4. Antstolių kontoros parengia ir iki 2002 m. spalio 1 d. perduoda Teisingumo ministerijai turto sąrašus (toliau vadinama – sąrašai) ir magnetines laikmenas su šiais sąrašais. Sąrašuose nurodoma:

4.1. antstolių kontoros, kuri patikėjimo teise valdo turtą, pavadinimas ir adresas;

4.2. sąrašo surašymo data;

4.3. turto pavadinimas ir trumpas apibūdinimas;

4.4. turto inventorizavimo numeris;

4.5. turto trūkumai;

4.6. turto įsigijimo data ir įsigijimo vertė;

4.7. likutinė turto vertė sąrašo sudarymo dieną;

4.8. vyresniojo teismo antstolio ir antstolių kontoros vyresniojo buhalterio vardai, pavardės ir parašai.

5. Teisingumo ministerija iki 2002 m. lapkričio 1 d. sąrašus paskelbia Teisingumo ministerijos interneto tinklalapyje. Sąrašai antstoliams išduodami ir prašymai parduoti sąrašuose nurodytą turtą priimami nuo 2002 m. lapkričio 1 d. iki 2002 m. gruodžio 1 d. šį turtą patikėjimo teise valdančiose antstolių kontorose. Šiuo laikotarpiu antstolių kontorų vyresnieji teismo antstoliai sudaro galimybę į antstolių rezervą įrašytiems antstoliams susipažinti su sąrašais ir apžiūrėti sąraše nurodytą turtą.

 

III. PRAŠYMŲ PARDUOTI TURTĄ IR TURTINES TEISES PRIĖMIMAS IR REGISTRAVIMAS

 

6. Antstolis, pageidaujantis pirkti sąraše nurodytą turtą, iki 2002 m. gruodžio 1 d. antstolių kontorai, kuri patikėjimo teise valdo parduodamą turtą, pateikia prašymą parduoti pasirinktą turtą. Prašymą antstolis pateikia asmeniškai. Prašyme parduoti turtą antstolis nurodo:

6.1. antstolių kontoros, kuri patikėjimo teise valdo turtą, pavadinimą;

6.2. norimo įsigyti turto pavadinimą ir trumpą apibūdinimą;

6.3. turto inventorizavimo numerį;

6.4. pageidaujamą išsimokėjimo terminą, jeigu turtas perkamas išsimokėtinai.

7. Antstolių prašymai registruojami prašymų parduoti turtą registravimo žurnale, kuriame nurodoma:

7.1. prašymo registravimo eilės numeris;

7.2. pateikusio prašymą antstolio vardas, pavardė, gyvenamoji vieta;

7.3. prašymo gavimo data ir tikslus laikas (valandos, minutės).

8. Po įrašo žurnale pasirašo antstolis ir prašymą priėmęs asmuo. Pasibaigus prašymų priėmimo terminui, prašymus priimantis asmuo tai pažymi prašymų parduoti turtą registravimo žurnale, nurodydamas datą, tikslų laiką (valandas, minutes), ir pasirašo. Datą, tikslų laiką (valandas, minutes) prašymą priimantis asmuo pažymi priimtame prašyme.

9. Jeigu priimant prašymą paaiškėja, kad prašoma parduoti turtą, kurį anksčiau registruotame prašyme yra nurodęs kitas antstolis, apie tai informuojamas prašymą pateikiantis antstolis.

10. Pasibaigus prašymų priėmimo terminui, prašymai parduoti turtą išsimokėtinai ne vėliau kaip per 3 darbo dienas perduodami Teisingumo ministerijai. Jeigu prašyme parduoti turtą išsimokėtinai nurodytas turtas, kuris buvo parduotas sumokant už jį iki pirkimo-pardavimo sutarties sudarymo, tai pažymima perduodamame prašyme.

 

IV. PIRKIMO-PARDAVIMO SUTARČIŲ SUDARYMAS

 

11. Turtas parduodamas antstoliams už likutinę vertę. Jeigu gauti keli prašymai parduoti tą patį turtą, pirkimo-pardavimo sutartis sudaroma su tuo antstoliu, kuris už nupirktą turtą sumoka iki pirkimo-pardavimo sutarties sudarymo, o jeigu visų antstolių siūlomos atsiskaitymo sąlygos vienodos, – su prašymą anksčiau pateikusiu antstoliu.

Pirkimo-pardavimo sutartis, išskyrus pirkimo-pardavimo išsimokėtinai sutartis, su antstoliais sudaro likvidavimo komisijos. Pirkimo-pardavimo išsimokėtinai sutartis su antstoliais sudaro Teisingumo ministerija.

12. Pirkimo-pardavimo sutartys su antstoliais sudaromos iki 2003 m. sausio 1 dienos.

13. Pirkimo-pardavimo sutartyje, be kitų Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse numatytų sąlygų, nurodoma:

13.1. parduodamas turtas, jo kaina, atsiskaitymo tvarka, o jeigu turtas parduodamas išsimokėtinai, – periodinių įmokų dydis ir mokėjimo terminai;

13.2. parduodamo turto trūkumai;

13.3. jeigu turtas parduodamas išsimokėtinai, – kad per tris dienas nuo pirkimo-pardavimo išsimokėtinai sutarties sudarymo antstolis sumoka 30 procentų parduodamo turto kainos.

14. Antstoliui per pirkimo-pardavimo išsimokėtinai sutartyje nurodytą laiką nesumokėjus turto kainos dalies, likvidavimo komisija arba Teisingumo ministerija gali vienašališkai nutraukti pirkimo-pardavimo sutartį.

Antstoliui, kuriam pranešama apie turto perdavimo laiką ir vietą, nustatytuoju laiku neatvykus perimti turto, likvidavimo komisija arba Teisingumo ministerija gali vienašališkai nutraukti pirkimo-pardavimo sutartį, už nupirktą turtą įmokėta suma grąžinama.

15. Parduodant turtą išsimokėtinai, išsimokėjimo terminas negali būti ilgesnis kaip 2 metai nuo sutarties sudarymo dienos.

16. Nuosavybės teisę į perkamą turtą antstolis įgyja nuo turto perdavimo momento, o jeigu turtas parduodamas išsimokėtinai, – tik sumokėjęs visą pirkimo-pardavimo sutartyje nurodytą kainą.

17. Antstoliui draudžiama sunaikinti, įkeisti, dovanoti, išnuomoti turtą, laiduoti, garantuoti juo, kol antstoliui jis nepriklausys nuosavybės teise.

18. Pirkimo-pardavimo sutartis įsigalioja, kai ją pasirašo likvidavimo komisijos pirmininkas arba teisingumo ministro įgaliotas asmuo ir prašymą parduoti turtą pateikęs antstolis.

 

V. TURTO IR TURTINIŲ TEISIŲ PERDAVIMAS

 

19. Parduoto turto perdavimą organizuoja ir vykdo likvidavimo komisijos, o jeigu turtas parduotas išsimokėtinai, – Teisingumo ministerija.

20. Likvidavimo komisija arba Teisingumo ministerija apie pirkimo-pardavimo sutartyse nurodyto turto perdavimo vietą ir laiką informuoja antstolius raštu iki 2002 m. gruodžio 31 dienos. Gavę pranešimą apie parduoto turto perdavimą, antstoliai perima pirkimo-pardavimo sutartyje nurodytą turtą pranešime nurodytoje vietoje ir nurodytu laiku, pasirašydami turto priėmimo ir perdavimo aktą. Perduodant turtines teises, perduodami šias teises patvirtinantys dokumentai. Priėmimo ir perdavimo aktą pasirašo likvidavimo komisijos pirmininkas arba teisingumo ministro įgaliotas asmuo ir turtą perėmęs antstolis. Turtas ir turtinės teisės antstoliams turi būti perduoti iki 2003 m. vasario 1 dienos.

 

VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

21. Pirkimo-pardavimo sutartis ir priėmimo ir perdavimo aktas sudaromi dviem egzemplioriais, iš kurių vienas lieka antstolių kontoroje, o jeigu turtas parduotas išsimokėtinai, – Teisingumo ministerijoje, o kitas perduodamas turtą nupirkusiam (perėmusiam) antstoliui.

22. Lėšos, gautos pardavus antstolių kontorų patikėjimo teise valdomą turtą, kaupiamos Teisingumo ministerijos specialiojoje sąskaitoje. Pradėjus veikti Lietuvos antstolių rūmams, Teisingumo ministerijos specialiojoje sąskaitoje sukauptos lėšos pervedamos į Lietuvos antstolių rūmų sąskaitą.

______________