LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL DARBUOTOJŲ APSAUGOS NUO ELEKTROMAGNETINIŲ LAUKŲ KELIAMOS RIZIKOS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2006 m. balandžio 25 d. Nr. A1-119

Vilnius

 

 

Įgyvendindama Profesinių pakenkimų prevencijos priemonių 2005–2006 metams plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. vasario 7 d. įsakymu Nr. A1-29/V-85 (Žin., 2005, Nr. 22-684), 7.2 punktą ir 2004 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2004/40/EB dėl būtiniausių sveikatos ir saugos reikalavimų, susijusių su fizikinių veiksnių (elektromagnetinių laukų) keliama rizika darbuotojams (aštuonioliktoji atskira direktyva, kaip apibrėžta Direktyvos 89/391/EEB 16 straipsnio 1 dalyje), bei siekdama nustatyti darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimus:

1. Tvirtinu Darbuotojų apsaugos nuo elektromagnetinių laukų keliamos rizikos nuostatus (pridedama).

2. Šis įsakymas įsigalioja nuo 2008 m. balandžio 30 d.

 

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRĖ                           VILIJA BLINKEVIČIŪTĖ


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir

darbo ministro

2006 m. balandžio 25 d. įsakymu Nr. A1-119

 

DARBUOTOJŲ APSAUGOS NUO ELEKTROMAGNETINIŲ LAUKŲ KELIAMOS RIZIKOS NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Darbuotojų apsaugos nuo elektromagnetinių laukų keliamos rizikos nuostatai (toliau – nuostatai) parengti vadovaujantis 2004 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2004/40/EB dėl būtiniausių sveikatos ir saugos reikalavimų, susijusių su fizikinių veiksnių (elektromagnetinių laukų) keliama rizika darbuotojams (aštuonioliktoji atskira direktyva, kaip apibrėžta Direktyvos 89/391/EEB 16 straipsnio 1 dalyje), nuostatomis.

2. Nuostatuose nustatyti būtiniausi reikalavimai dėl darbuotojų apsaugos nuo rizikos jų sveikatai ir saugai, kurią jų darbo metu kelia ar gali sukelti elektromagnetinių laukų (nuo 0 Hz iki 300 GHz) veikimas.

3. Nuostatų reikalavimai taikomi bet kuriai darbuotojų veiklai bet kurios ekonominės veiklos įmonėse, įstaigose, organizacijose ar kitose organizacinėse struktūrose (toliau – įmonės) ir jų darbo vietose, kur darbuotojams kyla ar gali kilti elektromagnetinių laukų veikimo sukeliama sveikatos pakenkimo rizika.

4. Elektromagnetinių laukų keliama rizika darbuotojų saugai ir sveikatai yra susijusi su žinomais trumpalaikiais neigiamais padariniais žmogaus kūnui, pasireiškiančiais dėl indukuotųjų srovių tekėjimo žmogaus kūnu, energijos absorbavimo, taip pat kontaktinių srovių veikimo.

5. Šie nuostatai nenustato darbuotojų apsaugos nuo rizikos, susijusios su ilgalaikiais padariniais žmogaus kūnui, reikalavimų, taip pat nenustato reikalavimų, kaip apsaugoti darbuotojus nuo rizikos, kylančios dėl prisilietimo prie laidininkų, kuriais teka srovė.

6. Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo (Žin., 2003, Nr. 70-3170) (toliau – Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymas) reikalavimai taikomi nuostatų 3 punkte nurodytai sričiai įvertinant būtiniausius ir / ar specifinius šių nuostatų reikalavimus. Įmonės kolektyvinėse sutartyse gali būti nustatytos ir taikomos papildomos ir palankesnės, užtikrinančios aukštesnį darbuotojų apsaugos nuo elektromagnetinių laukų lygį, nuostatos, negu nustatyta šiuose nuostatuose.

 

II. SĄVOKOS

 

7. Nuostatuose vartojamos sąvokos:

Elektromagnetiniai laukai – tai statiniai magnetiniai ir kintantys laike nuo 0 Hz iki 300 GHz dažniu elektriniai, magnetiniai ir elektromagnetiniai laukai.

Ribinės veikimo vertės – tai elektromagnetinių laukų parametrų skaitinės vertės, pagrįstos žinomais padariniais sveikatai ir biologiniais pokyčiais. Šių verčių laikymasis užtikrina, kad darbuotojai, kuriuos veikia elektromagnetiniai laukai, yra apsaugoti nuo visų žinomų neigiamų elektromagnetinių laukų sukeliamų padarinių sveikatai.

Vertės prevencijos veiksmams pradėti – tai tiesiogiai išmatuojamų parametrų dydžiai, išreiškiami elektrinio lauko stipriu (E), magnetinio lauko stipriu (H), magnetinio srauto tankiu (B) ir energijos tankiu (S), kuriems esant, turi būti imamasi šiuose nuostatuose nurodytų darbuotojų apsaugos nuo elektromagnetinių laukų veikimo priemonių. Šių verčių laikymasis užtikrina, kad nebus viršijamos atitinkamos ribinės veikimo vertės.

8. Kitos šių nuostatų sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos darbo kodekso (Žin., 2002, Nr. 64-2569), Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo ir Lietuvos Respublikos profesinės sveikatos priežiūros įstatymo (Žin., 1999, Nr. 32-902) sąvokas.

 

III. RIBINĖS VEIKIMO VERTĖS IR VERTĖS PREVENCIJOS VEIKSMAMS PRADĖTI

 

9. Ribinės veikimo vertės nurodytos nuostatų priedo 1 lentelėje.

10. Vertės prevencijos veiksmams pradėti nurodytos nuostatų priedo 2 lentelėje.

11. Atliekant profesinės rizikos vertinimą, matavimą ir / ar skaičiavimą pagal šių nuostatų reikalavimus, kol Europos elektrotechnikos standartizacijos komitetas (CENELEC) priims suderintus Europos standartus, reglamentuojančius visus atitinkamus vertinimo, matavimo ir skaičiavimo metodus, galima taikyti kitus moksliškai pagrįstus standartus ir rekomendacijas.

 

IV. ELEKTROMAGNETINIŲ LAUKŲ PARAMETRŲ NUSTATYMAS IR RIZIKOS ĮVERTINIMAS

 

12. Darbdaviui atstovaujantis asmuo (toliau – įmonės vadovas) ar jo pavedimu darbdavio įgaliotas asmuo, įgyvendindamas darbdavio pareigą sudaryti darbuotojams saugias ir sveikatai nekenksmingas darbo sąlygas visais su darbu susijusiais aspektais, vadovaudamasis Profesinės rizikos vertinimo nuostatais, patvirtintais socialinės apsaugos ir darbo ministro ir sveikatos apsaugos ministro 2003 m. spalio 16 d. įsakymu Nr. A-159/V-612 (Žin., 2003, Nr. 100-4504), organizuoja elektromagnetinių laukų keliamos rizikos vertinimą ir, jei reikia, atlieka elektromagnetinių laukų lygių matavimus ir/ar skaičiavimus, taikydamas nuostatų 11 punkte paminėtus standartus ir rekomendacijas.

13. Įrenginio, kurį projektuojant, gaminant ir pateikiant į rinką, taikomi atitinkamose Bendrijos direktyvose nustatyti privalomieji saugos reikalavimai, keliama elektromagnetinių laukų rizika tam tikrais atvejais gali būti įvertinta, atsižvelgiant į elektromagnetinių laukų spinduliavimo lygius, nurodytus to įrenginio gamintojo pateiktuose įrenginio dokumentuose.

14. Jei pagal nuostatų 12 ir 13 punktų nuostatas atlikus elektromagnetinių laukų lygių įvertinimą nustatyta, kad vertės prevencijos veiksmams pradėti, nurodytos nuostatų priedo 2 lentelėje, yra viršytos, tai įmonės vadovas ar jo pavedimu darbdavio įgaliotas asmuo vertina ir, jei reikia, apskaičiuoja, ar yra viršytos ribinės veikimo vertės, nurodytos nuostatų priedo 1 lentelėje.

15. Nuostatų 12-14 punktuose nurodyto vertinimo, matavimo ir/ar skaičiavimo nereikia atlikti viešose (atvirose visuomenei) darbo vietose, jei prieš tai buvo atliktas tų darbo vietų vertinimas pagal 1999 m. liepos 12 d. Tarybos rekomendacijos 1999/519/EB dėl elektromagnetinių laukų (nuo 0 iki 300 GHz) veikimo ribojimo visuomenei (OL L 199, 1999 7 30, p. 59) nuostatas ir jei darbuotojų atžvilgiu yra laikomasi ta rekomendacija nustatytų apribojimų bei rizika, kad ribinės veikimo vertės gali būti viršytos, yra pašalinta.

16. Nuostatų 12–14 punktuose nurodytą elektromagnetinių laukų keliamos rizikos vertinimą, matavimą ir/ar skaičiavimą, konsultuodamasis ir suteikdamas darbuotojams ar darbuotojų atstovams teisę dalyvauti minėtoje veikloje, atitinkamu dažnumu organizuoja įmonės vadovas ar darbdavio įgaliotas asmuo. Darbo vietoms ar objektams, kur turi būti vertinama rizika, ir rizikos priimtinumui nustatyti pasitelkiama įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnyba ar samdoma darbuotojų saugos ir sveikatos tarnyba, ar darbuotojų saugos ir sveikatos specialistai. Elektromagnetinių laukų keliamos rizikos tyrimą pavedama atlikti akredituotoms arba Kompetencijos reikalavimų rizikos veiksnių tyrimo įstaigoms, patvirtintoms socialinės apsaugos ir darbo ministro ir sveikatos apsaugos ministro 2003 m. gruodžio 31 d. įsakymu Nr. A1-224/V-796 (Žin., 2004, Nr. 5-105), nustatyta tvarka atestuotoms įstaigoms.

Įvertinus, išmatavus ir/ar apskaičiavus darbuotojus veikiančių elektromagnetinių laukų lygius, gauti duomenys įrašomi į Profesinės rizikos nustatymo kortelę (Profesinės rizikos vertinimo nuostatų 1 priedas), kuri išsaugoma, kad vėliau duomenis būtų galima patikrinti ar palyginti.

17. Vertinant elektromagnetinių laukų keliamą riziką darbuotojų sveikatai, ypač turi būti atsižvelgiama į:

17.1. elektromagnetinių laukų veikimo lygį, dažnių spektrą, pobūdį ir trukmę;

17.2. elektromagnetinių laukų ribines veikimo vertes, nurodytas nuostatų 9 punkte, ir vertes prevencijos veiksmams pradėti, nurodytas nuostatų 10 punkte;

17.3. bet kokius galimus padarinius padidintos rizikos darbuotojų grupių (nėščių, neseniai pagimdžiusių, krūtimi maitinančių moterų, jaunų asmenų, neįgalių asmenų) saugai ir sveikatai;

17.4. bet kokius netiesioginius elektromagnetinių laukų sukeliamus padarinius darbuotojų saugai ir sveikatai, tokius kaip:

17.4.1. trukdžiai medicinos elektroninių įrenginių ir prietaisų, įskaitant širdies stimuliatorius ir kitus implantuotus prietaisus, veikimui;

17.4.2. feromagnetinių objektų, esančių statiniuose magnetiniuose laukuose, metimo rizika, kai magnetinio srauto tankis yra didesnis kaip 3 mT;

17.4.3. elektrinių sprogdinimo prietaisų (detonatorių) savaiminis įjungimas;

17.4.4. gaisrai ir sprogimai, kuriuos sukelia nuo kibirkščių, kylančių dėl indukuotų laukų, kontaktinių srovių ar kibirkštinių iškrovų, užsidegdamos degiosios medžiagos;

17.5. galimybę naudojamus įrenginius pakeisti kitais, suprojektuotais taip, kad sumažintų elektromagnetinių laukų veikimo lygius;

17.6. darbuotojų sveikatos patikrinimų duomenis, įskaitant viešai paskelbtą informaciją tiek, kiek tai įmanoma (nepažeidžiant duomenų apie darbuotojo sveikatą konfidencialumo);

17.7. kelių elektromagnetinių laukų šaltinių veikimą;

17.8. kelių elektromagnetinių laukų dažnių veikimą vienu metu.

18. Nustačius, kad elektromagnetinių laukų lygiai viršija nuostatų 9 ir 10 punktuose nurodytas vertes, tai yra, kai keliama rizika yra nepriimtina, turi būti parengtos ir įgyvendintos priemonės, nurodytos šių nuostatų 19–24 punktuose.

Atlikus rizikos vertinimą, kaip nurodyta nuostatų 12 punkte, ir įsitikinus, kad tolesnis išsamus rizikos vertinimas nebūtinas, Profesinės rizikos nustatymo kortelėje įrašomas tokio sprendimo pagrindimas. Rizika turi būti įvertinta pakartotinai, jei yra pasikeitimų (modernizuota darbo priemonė, įgyvendintos priemonės elektromagnetiniams laukams mažinti ir kita), dėl kurių ankstesnis įvertinimas gali netikti, arba kai darbuotojų sveikatos patikrinimų rezultatai rodo, kad būtina išmatuoti elektromagnetinių laukų vertes prevencijos veiksmams pradėti ir nustatyti, ar faktinės veikiančios elektromagnetinių laukų vertės prevencijos veiksmams pradėti ir ar ribinės veikimo vertės neviršija verčių, nurodytų nuostatų 9 ir 10 punktuose.

 

V. ELEKTROMAGNETINIŲ LAUKŲ KELIAMOS RIZIKOS ŠALINIMO AR MAŽINIMO PRIEMONĖS

 

19. Nustačius elektromagnetinių laukų keliamą riziką, atsižvelgiant į galimybę riziką kontroliuoti pačiame šaltinyje, ji turi būti šalinama arba mažinama iki minimumo. Elektromagnetinių laukų keliama rizika mažinama taikant Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo 19 straipsnio 3 dalyje numatytus principus ir įgyvendinant konkrečias priemones.

20. Remiantis atliktu elektromagnetinių laukų keliamos rizikos įvertinimu, kai darbo procese viršijamos nuostatų 10 punkte nurodytos vertės prevencijos veiksmams pradėti, išskyrus atvejus, kai pagal nuostatų 14 punktą atliktą įvertinimą nustatyta, kad vertės prevencijos veiksmams pradėti yra viršytos, tačiau ribinės veikimo vertės neviršytos ir rizika, kad ribinės veikimo vertės gali būti viršytos, yra pašalinta, įmonės vadovas ar darbdavio įgaliotas asmuo organizuoja techninių, organizacinių ir kitų priemonių, skirtų elektromagnetinių laukų keliamai rizikai kuo labiau sumažinti, plano parengimą ir įgyvendinimą:

20.1. taikant darbo metodus, leidžiančius sumažinti elektromagnetinių laukų veikimą;

20.2. naudojant kitus įrenginius, kurių elektromagnetinių laukų spinduliavimas yra mažesnis;

20.3. įrengiant pagalbinę įrangą, sumažinančią elektromagnetinių laukų spinduliavimą, pavyzdžiui, naudojant blokuotes, ekranus ar kitą elektromagnetinius laukus mažinančią įrangą;

20.4. parengiant ir įgyvendinant darbo įrenginių, darboviečių ir darbo vietų priežiūros programas ir/ar priemones;

20.5. projektuojant ir išdėstant darbovietes bei darbo vietas;

20.6. ribojant veikimo intensyvumą ir trukmę. Vienas iš būdų – darbuotojams, kuriuos veikia elektromagnetiniai laukai, trumpinant darbo, veikiant elektromagnetiniams laukams, laiką, suteikiant specialias poilsio pertraukas, kaip nustatyta Papildomų ir specialiųjų pertraukų, įskaitomų į darbo laiką, nustatymo tvarkoje, patvirtintoje Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. vasario 3 d. nutarimu Nr. 160 (Žin., 2003, Nr. 14-559);

20.7. aprūpinant elektromagnetinių laukų veikiamus darbuotojus atitinkamomis asmeninėmis apsauginėmis priemonėmis.

21. Remiantis atliktu elektromagnetinių laukų keliamos rizikos įvertinimu, kai elektromagnetinių laukų lygis viršija vertes prevencijos veiksmams pradėti, išskyrus atvejus, kai pagal nuostatų 14 punktą atliktą įvertinimą nustatyta, kad vertės prevencijos veiksmams pradėti yra viršytos, tačiau ribinės veikimo vertės neviršytos ir rizika, kad ribinės veikimo vertės gali būti viršytos, yra pašalinta, darbo vietos turi būti pažymėtos, kaip nustatyta Saugos ir sveikatos apsaugos ženklų naudojimo darbovietėse nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministrės 1999 m. lapkričio 24 d. įsakymu Nr. 95 (Žin., 1999, Nr. 104-3014). Kai yra rizika, kad ribinės veikimo vertės gali būti viršytos, ir jeigu tai techniškai įmanoma, tos darbo vietos turi būti pažymėtos saugos ir sveikatos apsaugos ženklais ir turi būti apribotas įėjimas į tokias vietas.

22. Nei vienu atveju darbuotojai neturi būti veikiami ribines veikimo vertes viršijančių elektromagnetinių laukų.

Jei, nepaisant priemonių, kurių įmonės vadovas ar darbdavio įgaliotas asmuo ėmėsi, vykdydamas šių nuostatų reikalavimus, ribinės veikimo vertės yra viršijamos, įmonės vadovas ar darbdavio įgaliotas asmuo išsiaiškina ir nurodo priežastis, kodėl elektromagnetinių laukų ribinės veikimo vertės buvo viršytos, ir nedelsdamas organizuoja papildomų priemonių, skirtų elektromagnetiniams laukams sumažinti žemiau ribinių veikimo verčių, įgyvendinimą, siekiant, kad dar kartą nebebūtų viršytos ribinės veikimo vertės.

23. Įmonės vadovas ar darbdavio įgaliotas asmuo, parengdamas ir įgyvendindamas nuostatų 19-22 punktuose nurodytas priemones darbo vietose, kur elektromagnetinių laukų gali būti veikiami jauni asmenys, nėščios, neseniai pagimdžiusios, krūtimi maitinančios moterys ir dirbantys neįgalūs asmenys, šias priemones turi suderinti su minėtoms darbuotojų grupėms nustatytais saugos ir sveikatos reikalavimais.

 

VI. DARBUOTOJŲ INFORMAVIMAS, MOKYMAS, KONSULTAVIMASIS SU DARBUOTOJAIS IR JŲ DALYVAVIMAS

 

24. Įmonės vadovas ar darbdavio įgaliotas asmuo, nepažeisdamas Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo 27 straipsnio reikalavimų, privalo imtis priemonių, kad darbuotojai, kuriems darbe kyla rizika dėl elektromagnetinių laukų, ir jų atstovai, atsižvelgiant į nuostatų 12–14 punktuose nurodytus rizikos įvertinimo rezultatus, būtų mokomi ir/ar gautų informaciją apie:

24.1. priemones, kurių imtasi, kad būtų pašalinta arba kuo labiau sumažinta elektromagnetinių laukų keliama rizika;

24.2. vertes prevencijos veiksmams pradėti ir ribines veikimo vertes bei su jomis susijusią galimą riziką;

24.3. elektromagnetinių laukų veikimo lygių vertinimo, matavimo ir/ar skaičiavimo rezultatus;

24.4. elektromagnetinių laukų pakenkimo sveikatai požymius ir įmonėje nustatytą pranešimų padalinio vadovui ar kitam įmonės administracijos darbuotojui apie traumas ir kitus sveikatos pakenkimus tvarką;

24.5. įmonėje nustatytą privalomųjų sveikatos patikrinimų tvarką ir aplinkybes, kurioms esant darbuotojas turi teisę pasitikrinti sveikatą savo iniciatyva;

24.6. saugius darbo būdus, kad elektromagnetinių laukų veikimo rizika būtų kuo mažesnė.

25. Darbuotojai, darbuotojų atstovai saugai ir sveikatai informuojami apie darbo vietas, kur darbuotojams galima elektromagnetinių laukų veikimo sukeliama sveikatos pakenkimo rizika. Su darbuotojų atstovais saugai ir sveikatai turi būti konsultuojamasi ir jie turi teisę dalyvauti svarstant apsaugos nuo elektromagnetinių laukų ir kitų sveikatai kenksmingų ar pavojingų veiksnių klausimus.

 

VII. SVEIKATOS PRIEŽIŪRA

 

26. Sveikatos patikrinimai, į kurių rezultatus atsižvelgiama rengiant priemones elektromagnetinių laukų veikimui šalinti ar mažinti konkrečioje darbo vietoje, turi padėti užkirsti kelią bet kokiems darbuotojų sveikatos pakenkimams, susijusiems su elektromagnetinių laukų veikimu, ir padėti sveikatos pakenkimus diagnozuoti jiems tik pradėjus reikštis.

27. Išmatavus elektromagnetinių laukų lygius ir nustačius, kad jie viršija vertes, nurodytas šių nuostatų 9 punkte, nedelsiant turi būti organizuojami tokioje aplinkoje dirbančių darbuotojų sveikatos patikrinimai. Tais atvejais, kai išmatavus elektromagnetinių laukų lygius nustatyta, kad jie neviršija verčių, nurodytų nuostatų 9 punkte, darbuotojų sveikatos tikrinimas atliekamas Asmenų, dirbančių galimos profesinės rizikos sąlygomis (kenksmingų veiksnių poveikyje ir pavojingą darbą), privalomo sveikatos tikrinimo tvarkoje, patvirtintoje sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymu Nr. 301 (Žin., 2000, Nr. 47-1365), nustatytu periodiškumu.

28. Kai patikrinus darbuotojo sveikatą nustatoma, kad yra pakenkimo jo sveikatai požymių, kurie (pagal darbo medicinos gydytojo arba profesinės sveikatos priežiūros specialisto išvadą) atsirado dėl elektromagnetinių laukų veikimo, įmonės vadovas ar darbdavio įgaliotas asmuo pagal nuostatų 12-14 punktų reikalavimus privalo organizuoti pakartotinį rizikos vertinimą ir parengti papildomas priemones elektromagnetinių laukų veikimui šalinti ar mažinti iki sveikatai nekenksmingo elektromagnetinių laukų veikimo.

29. Įmonės vadovas ar darbdavio įgaliotas asmuo turi imtis priemonių, siekdamas sudaryti galimybę sveikatos patikrinimą atliekančiam gydytojui ir/ar valstybės visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos (visuomenės sveikatos centro apskrityje) įgaliotiems asmenims susipažinti su nuostatų 12-14 punktuose nustatyta tvarka atlikto rizikos įvertinimo rezultatais.

30. Kiekvieno darbuotojo sveikatos patikrinimo ir tyrimų duomenys įrašomi asmens sveikatos istorijoje (F 025/a), išvada apie darbuotojo profesinį tinkamumą: „dirbti gali“, „dirbti gali, bet ribotai“ (nurodant kaip), „dirbti negali“ įsidarbinančiam įrašoma į privalomo sveikatos tikrinimo medicininę pažymą (F 047/a), dirbančiam – į asmens medicininę knygelę (F 048/a). Šiose formose nurodyti duomenys yra konfidencialūs ir jie turi būti tinkamai saugomi, kad juos būtų galima vėliau patikrinti.

31. Darbuotojui paprašius, jam turi būti sudaryta galimybė susipažinti su savo medicininės pažymos ar medicininės knygelės duomenimis.

 

VIII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

32. Valstybinė darbo inspekcija vykdo šių nuostatų reikalavimų laikymosi kontrolę įmonėse ir konsultuoja jų taikymo klausimais.

 

______________


 

Darbuotojų apsaugos nuo elektromagnetinių

laukų keliamos rizikos nuostatų

priedas

 

I. FIZIKINIAI DYDŽIAI, APIBŪDINANTYS ELEKTROMAGNETINIŲ LAUKŲ VERTES PREVENCIJOS VEIKSMAMS PRADĖTI IR RIBINES VEIKIMO VERTES

 

1. Elektromagnetinių laukų veikimui apibūdinti naudojami šie fizikiniai dydžiai:

Elektrinio lauko stipris – vektorinis dydis (E), lygus jėgai, kuri veikia vienetinio

teigiamo krūvio įelektrintą dalelę nepriklausomai nuo dalelės judėjimo erdvėje, išreiškiamas voltais metrui (V/m).

Energijos tankis (S)spinduliuojamos energijos srautas, tenkantis statmenai veriamam paviršiaus ploto vienetui, išreiškiamas vatais kvadratiniam metrui (W/m2).

Šis dydis naudojamas esant ypač aukštiems dažniams, kai įsiskverbimo į kūną gylis yra mažas.

Kontaktinė srovė (Ic) – srovė, tekanti žmogaus sąlyčio su įelektrintu objektu vietoje, išreiškiama amperais (A).

Laidus objektas, esantis elektriniame lauke, gali būti įkrautas to lauko.

Magnetinio lauko stipris – vektorinis dydis (H), kuris kartu su magnetinio srauto tankiu apibūdina magnetinį lauką bet kuriame erdvės taške, išreiškiamas amperais metrui (A/m).

Magnetinio srauto tankis – vektorinis dydis (B), lygus jėgai, veikiančiai vienetiniu greičiu judantį teigiamą vienetinį krūvį, išreiškiamas teslomis (T). Tuščioje erdvėje ir biologinėse medžiagose magnetinio srauto tankį ir magnetinio lauko stiprį galima susieti šia lygybe: 1 A/m = 4 π 10-7 T.

Savitosios energijos absorbavimas (SA) – energijos kiekis, kurį sugeria biologinio audinio masės vienetas. SA išreiškiamas džauliais kilogramui (J/kg). Šis dydis naudojamas siekiant atskirti nešiluminį efektą nuo impulsinio mikrobangų spinduliavimo.

Savitosios energijos absorbavimo rodiklis (SAR), apskaičiuotas vidutiniškai visam kūnui ar kūno dalims, apibrėžiamas kaip audinio masės vieneto energijos absorbavimo dydis ir yra išreiškiamas vatais kilogramui (W/kg). Viso kūno SAR yra priimta matuoti susiejant neigiamą šiluminį efektą su radijo dažnių (RD) veikimu. Norint įvertinti ir riboti pernelyg didelį energijos susikaupimą mažose kūno dalyse, atsirandantį dėl ypatingų veikimo sąlygų (pvz., kai įžemintas individas, veikiamas RD žemame MHz diapazone, ir individas, veikiamas artimojo antenos lauko), reikia žinoti ne tik viso kūno vidutinį SAR, bet ir lokalizuoto SAR vertes.

Srovės tankis (J) apibūdinamas kaip srovė, tekanti per objekto vienetinį skerspjūvį, statmeną jos tekėjimo krypčiai, didelio tūrio laidininko (pvz., žmogaus kūno) viduje arba jo dalyje, išreiškiama amperais kvadratiniam metrui (A/m2).

2. Magnetinio srauto tankio, kontaktinės srovės, elektrinio lauko stiprio, magnetinio lauko stiprio ir energijos tankio dydžius galima išmatuoti tiesiogiai.

 

II. RIBINĖS VEIKIMO VERTĖS

 

3. Priklausomai nuo kintamųjų elektromagnetinių laukų dažnio ribinėms veikimo vertėms (1 lentelė) apibūdinti naudojami šie fizikiniai dydžiai:

3.1. dažnių, kurie neviršija 1 Hz, diapazone srovės tankio ribinės veikimo vertės nustatomos siekiant išvengti padarinių širdies ir kraujagyslių bei centrinei nervų sistemai;

3.2. dažnių diapazone nuo 1 Hz iki 10 MHz srovės tankio ribinės veikimo vertės nustatomos siekiant išvengti padarinių centrinės nervų sistemos funkcijoms;

3.3. dažnių diapazone nuo 100 kHz iki 10 GHz SAR ribinės veikimo vertės nustatomos siekiant išvengti viso kūno perkaitimo ir per didelio lokalizuoto audinių įkaitimo. Šiame diapazone ribinės veikimo vertės nustatomos ir srovės tankiui, ir SAR;

3.4. dažnių diapazone nuo 10 GHz iki 300 GHz energijos tankio ribinė veikimo vertė nustatoma siekiant išvengti audinių perkaitimo kūno paviršiuje ar netoli jo.

 

1 lentelė. Ribinės veikimo vertės.

Dažnių diapazonas

Srovės tankis galvai ir liemeniui/(mA/m2) (efektinė vertė)

Vidutinis SAR visam kūnui (W/kg)

Lokalizuotas SAR (galva ir liemuo) (W/kg)

Lokalizuotas SAR (galūnės) (W/kg)

Energijos tankis S (W/m2)

Iki 1 Hz

40

1–4 Hz

40/f

4–1 000 Hz

10

1 000 Hz – 100 kHz

f/100

100 kHz – 10 MHz

f/100

0,4

10

20

10 MHz – 10 GHz

0,4

10

20

10 – 300 GHz

50

 

Pastabos:

 

1. f – dažnis, išreiškiamas hercais, Hz.

2. Srovės tankio ribinių veikimo verčių nustatymo paskirtis yra apsaugoti centrinės nervų sistemos audinius, esančius galvoje ir liemenyje, nuo ūmių veikimo padarinių Nuo 1 Hz iki 10 MHz dažnių diapazono ribinės veikimo vertės nustatytos, atsižvelgiant į žinomus neigiamus padarinius centrinei nervų sistemai.

3. Atsižvelgiant į kūno elektrinį nevientisumą, srovės tankio ribinės veikimo vertės turi būti skaičiuojamos kaip vidurkiai 1 cm2 skerspjūvyje, statmename srovės krypčiai.

4. Iki 100 kHz dažnio didžiausios akimirkinės srovės tankio vertės apskaičiuojamos efektinę vertę (kvadratinio vidurkio vertę) (1 lentelė) padauginus iš √2.

5. Iki 100 kHz dažnio impulsinių magnetinių laukų didžiausią srovės tankį, susijusį su impulsais, galima apskaičiuoti pagal pakilimų / kritimų skaičių ir magnetinio srauto tankio pokyčio didžiausią rodiklį. Tada indukuotosios srovės tankis yra palyginamas su atitinkama ribine veikimo verte. Kai impulso trukmė yra tp, lygiavertis elektromagnetinių laukų dažnis, kurį reikia naudoti siekiant nustatyti ribines veikimo vertes, apskaičiuojamas taip: .

6. Visos SAR vertės apskaičiuojamos kaip vidurkiai per bet kurį 6 minučių laikotarpį.

7. Lokalizuoto SAR vidutinė masė – bet kurie 10 g gretimojo audinio – tai gretimojo audinio masė, kuri pasižymi panašiomis elektrinėmis savybėmis. Nustatytas didžiausias SAR turi būti naudojamas apskaičiuoti veikimui. Gretimojo audinio masės sąvoka gali būti naudojama skaičiavimui dozimetrijoje, tačiau sunkiai pritaikoma atliekant tiesioginius fizikinius matavimus. Galima naudoti geometrinės kubo formos audinio masę, jei apskaičiuotų dozimetrinių kiekių konservatyviosios (sumažintos) vertės atitinka veikimo rekomendacijas.

8. Siekiant riboti ir išvengti padarinių klausai, kuriuos sukelia termoelastinis plėtimasis, taip pat lokalizuotam galvos veikimui, esant impulsiniam veikimui dažnių diapazone nuo 0,3 iki 10 GHz, rekomenduojama nustatyti papildomą ribinę veikimo vertę, tokią, kad apskaičiuojant vidurkį kiekvienam 10 g audinio SA neviršytų 10 mJ/kg.

9. Siekiant kompensuoti progresyviai mažėjantį įsiskverbimo gylį didėjant dažniui, energijos tankiai (S) apskaičiuojami kaip vidurkiai bet kurioje 20 cm veikiamoje zonoje per bet kurį  minučių laikotarpį (f išreikštas GHz).

Didžiausi energijos erdviniai tankiai, apskaičiuoti kaip vidurkiai 1 cm2 zonoje, neturi viršyti 50 W/m2 vertės daugiau nei 20 kartų.

10. Impulsiniams ar trumpalaikiams elektromagnetiniams laukams arba vienu metu veikiantiems kelių dažnių laukams turi būti taikomi atitinkami vertinimo, matavimo ir / ar skaičiavimo metodai, leidžiantys išanalizuoti bangų formos savybes ir biologinės sąveikos pobūdį, atsižvelgiant į CENELEC parengtus suderintus Europos standartus.

 

III. VERTĖS PREVENCIJOS VEIKSMAMS PRADĖTI

 

2 lentelė. Vertės prevencijos veiksmams pradėti (praktikoje taikomos nusistovėjusios efektinės vertės)

 

Dažnių diapazonas

Elektrinio lauko stipris E (V/m)

Magnetinio lauko stipris H (A/m)

Magnetinio srauto tankis B (miuT)

Lygiavertės plokščios bangos energijos tankis Seq, (W/m2)

Kontaktinė srovė IC (mA)

Indukuotoji srovė galūnėse IL (mA)

0–1 Hz

1,63 x 105

2x105

1,0

1–8 Hz

20 000

1,63 x 105 f2

2x105/f2

1,0

8–25 Hz

20 000

2 x 104/f

2,5x104/f

1,0

0,025–0,82 kHz

500/f

20/f

25/f

1,0

0,82 kHz–2,5 kHz

610

24,4

30,7

1,0

2,5 kHz–65 kHz

610

24,4

30,7

0,4/f

65–100 kHz

610

1 600/f

2 000/f

0,4/f

0,1–1 MHz

610

1,6/f

2/f

40

1–10 MHz

610/f

1,6/f

2/f

40

10–110 MHz

61

0,16

0,2

10

40

100

110–400 MHz

61

0,16

0,2

10

400–2 000 MHz

3√f

0,008√f

0,01√f

f/40

2–300 GHz

137

0,36

0,45

50

 

Pastabos:

1. f – dažnis, išreikštas vienetais, nurodytais dažnių diapazono stulpelyje.

2. Nuo 100 kHz iki 10 GHz dažnių diapazone Seq, E2, H2, B2, ir IL2 vertės apskaičiuojamos kaip vidurkiai per bet kurį 6 minučių laikotarpį.

3. Esant aukštesniam nei 10 GHz dažniui, Seq, E2, H2, B2 vertės apskaičiuojamos kaip vidurkiai per bet kurį  minučių laikotarpį, kur f išreikštas GHz (gigahercais).

4. Iki 100 kHz dažnių diapazone didžiausios akimirkinės elektrinio ir magnetinio lauko stiprio vertės prevencijos veiksmams pradėti apskaičiuojamos dauginant atitinkamas efektines vertes iš √2. Kai impulso trukmė yra tp, lygiavertis elektromagnetinių laukų dažnis, kurį reikia naudoti siekiant nustatyti ribines veikimo vertes, apskaičiuojamas taip: .

Nuo 100 kHz iki 10 MHz dažnių diapazone elektrinio ir magnetinio laukų stiprio didžiausios akimirkinės vertės prevencijos veiksmams pradėti apskaičiuojamos atitinkamas efektines vertes dauginant iš 10a, kur a = (0,665 log() + 0,176) ir f išreikštas Hz (hercais).

Nuo 10 MHz iki 300 GHz dažnių diapazone elektrinio ir magnetinio laukų stiprio didžiausios akimirkinės vertės prevencijos veiksmams pradėti apskaičiuojamos atitinkamas efektines vertes dauginant iš 32. Lygiavertės plokščios bangos energijos tankio didžiausios akimirkinės vertės prevencijos veiksmams pradėti apskaičiuojamos atitinkamas efektines vertes dauginant iš 1000.

5. Impulsiniams ar trumpalaikiams elektromagnetiniams laukams arba vienu metu veikiantiems kelių dažnių laukams turi būti taikomi atitinkami vertinimo, matavimo ir/ar skaičiavimo metodai, leidžiantys išanalizuoti bangų formos savybes ir biologinės sąveikos pobūdį, atsižvelgiant į CENELEC parengtus suderintus Europos standartus.

6. Impulsinių moduliuotų elektromagnetinių laukų didžiausias akimirkines vertes, kai nešėjo dažniai viršija 10 MHz, nustatoma taip, kad vieno impulso pločio vidutinis Seq neviršytų Seq verčių prevencijos veiksmams pradėti daugiau nei 1000 kartų arba elektrinio ir magnetinio laukų stipris neviršytų atitinkamų pagal nešėjo dažnį nustatytų elektrinio ir magnetinio laukų stiprio verčių prevencijos veiksmams pradėti daugiau nei 32 kartus.

7. Vertės prevencijos veiksmams pradėti, nurodytos 2 lentelėje, pagal Tarptautinės nejonizuojančios radiacijos apsaugos komisijos rekomendacijose dėl nejonizuojančios radiacijos veikimo ribojimo (ICNIRP 7/99) logišką išaiškinimą yra gautos iš ribinių ekspozicijos verčių.

 

______________