LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL TYRIMO POLIGRAFU TAISYKLIŲ IR LEIDIMO ATLIKTI TYRIMUS POLIGRAFU FORMOS PATVIRTINIMO
2002 m. liepos 12 d. Nr. 1131
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos poligrafo naudojimo įstatymo (Žin., 2000, Nr. 75-2273) 4 straipsnio 3 dalimi ir 8 straipsnio 1 dalies 2 punktu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2002 m. liepos 12 d. nutarimu Nr. 1131
TYRIMO POLIGRAFU TAISYKLĖS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
3. Atlikti tyrimus poligrafu gali tik asmenys, atitinkantys Lietuvos Respublikos poligrafo naudojimo įstatymo (Žin., 2000, Nr. 75-2273) 8 straipsnyje tyrimo specialistui nurodytus reikalavimus.
II. BENDRIEJI TYRIMO POLIGRAFU REIKALAVIMAI
4. Tyrimas poligrafu atliekamas tik Lietuvos Respublikos poligrafo naudojimo įstatymo 5 straipsnyje nurodytais tikslais ir atvejais.
5. Tyrimas poligrafu privalomai turi būti stebimas, įrašomas garso ir (ar) vaizdo įrašymo aparatūra.
7. Poligrafu privalomai fiksuojami šie rodikliai:
8. Suderinus su Sveikatos apsaugos ministerija, poligrafu gali būti fiksuojami ir kiti fiziologiniai pokyčiai, atsirandantys tiriamo poligrafu asmens organizme.
9. Fiziologinių rodiklių fiksavimas kiekvieno testo metu turi būti nuolatinis ir turėti pakankamą kreivių amplitudę, nurodytą testavimo metodikoje, pripažintoje tyrimo subjektų, nustatytų Lietuvos Respublikos poligrafo naudojimo įstatymo 4 straipsnio 1 dalyje.
10. Poligrafas (jo tinkamumas darbui) tikrinamas prieš kiekvieną tyrimą juo pagal gamintojo rekomendacijas.
11. Tyrimo specialistui negalima atlikti daugiau nei dviejų tyrimų poligrafu per vieną darbo dieną, išskyrus tuos atvejus, kai ankstesnis tyrimas poligrafu buvo nutrauktas pasirengimo tyrimui etapo metu.
12. Tyrimo specialistas, atlikęs tyrimą, išvadą apie tiriamą asmenį pateikia raštu tyrimo tarnybos vadovui. Išvada turi būti pagrįsta tik tyrimo poligrafu duomenimis.
Tyrimo išvadoje draudžiama pateikti bet kokias su tiriamo asmens įdarbinimu, atleidimu iš tarnybos ar leidimo susipažinti su įslaptinta informacija išdavimu susijusias rekomendacijas.
III. TIRIAMŲ ASMENŲ TEISIŲ TYRIMO POLIGRAFU METU ĮGYVENDINIMAS
14. Prieš pradėdamas asmenį tirti poligrafu, tyrimo subjektas turi užtikrinti, kad šis asmuo iš anksto būtų informuotas pasirašytinai apie tyrimo laiką, vietą ir aplinkybes, dėl kurių bus tiriamas. Kad bus tiriamas poligrafu, asmuo informuojamas likus ne mažiau kaip 2 darbo dienoms iki tyrimo.
15. Tiriamas asmuo, atvykęs į tyrimą atliekančią tarnybą pokalbio, prieš testų atlikimą taip pat turi būti pasirašytinai supažindinamas su:
15.2. tyrimo patalpoje esančiais stebėjimo ar kitais prietaisais ir įranga, kuriais bus stebimas tyrimas;
16. Tyrimo subjektui leidžiama atlikti tyrimą poligrafu tik tada, kai tiriamas asmuo supažindinamas su Lietuvos Respublikos poligrafo naudojimo įstatymo nustatytomis teisėmis ir pasirašo, kad yra apie jas informuotas.
17. Asmens atsisakymas šių taisyklių 15 ar 16 punktuose nurodytais atvejais pasirašyti prilygsta atsisakymui tirtis poligrafu. Asmens atsisakymą pasirašyti raštu paliudija tyrimo specialistas ir patvirtina tyrimo tarnybos vadovas.
18. Tiriamas asmuo turi būti informuotas apie tai, kad:
19. Tiriamas asmuo turi teisę perskaityti klausimus, kurie bus pateikti tyrimo metu, jam pranešama, kad jis turi teisę bet kada nutraukti tyrimą arba padaryti pertrauką.
20. Visais tyrimo poligrafu etapais:
20.2. tiriamam asmeniui negalima pateikti klausimų, susijusių su jo asmeniniu ir (ar) jo šeimos gyvenimu, jeigu tai nėra tyrimo dalykas;
IV. TYRIMAS POLIGRAFU
22. Tyrimą poligrafu sudaro šie etapai:
23. Pasirengimo tyrimui etapo metu:
23.2. tyrimo specialistas turi skirti pakankamai laiko klausimams sudaryti ir galimoms problemoms bet kurioje tyrimo srityje nustatyti;
24. Pokalbio su tiriamu asmeniu prieš testų atlikimą etapo metu:
24.2. tyrimo specialistas aptaria testo klausimus su tiriamu asmeniu ir leidžia jam paaiškinti savo atsakymus;
25. Testų atlikimo etapo metu:
26. Pokalbio su tiriamu asmeniu po testų atlikimo etapo metu tyrimo specialistas:
27. Rezultatų įvertinimo etapo metu analizuojami gauti duomenys apie tiriamą asmenį. Tyrimo specialisto pastabos apie tyrimą turi būti aiškios ir tikslios.
28. Tyrimo poligrafu išvados surašymo ir pateikimo etapo metu pateikiami objektyviai įvertinti tyrimo duomenys. Surašant tyrimo poligrafu išvadą, remiamasi tik tyrimo duomenimis.
Gali būti šios tyrimo poligrafu galutinės išvados:
29. Trumpos tyrimo poligrafu pertraukos daromos suderinus su tyrimo specialistu. Pasibaigus pertraukai, tyrimas tęsiamas.
Šių taisyklių 22.2, 22.3 ir 22.4 punktuose nurodytų etapų metu, sužinojus naujų faktų apie tiriamą asmenį ir stokojant informacijos tyrimui tinkamai atlikti, gali būti daroma ilgesnė pertrauka, suderinus šį klausimą su tyrimo subjekto tyrimą atliekančios tarnybos vadovu. Gavus papildomą informaciją apie tiriamą asmenį, tyrimas poligrafu atliekamas iš naujo.
30. Jeigu tyrimas poligrafu nutraukiamas, jis atliekamas iš naujo, nebent dėl paaiškėjusių naujų aplinkybių toks tyrimas netikslingas.
31. Pakartotinis tyrimas poligrafu atliekamas Lietuvos Respublikos poligrafo naudojimo įstatymo 8 straipsnio 4 dalies arba 9 straipsnio 2 dalies nustatytais atvejais.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2002 m. liepos 12 d. nutarimu Nr. 1131
(herbas)
__________________________________________________________________________
(tyrimo subjekto pavadinimas)
LEIDIMAS ATLIKTI TYRIMUS POLIGRAFU
_________________ Nr. _______
(data)
__________________________________________________________________________
(pareigos, pareiginis laipsnis, vardas, pavardė)
__________________________________________________________________________
(asmens kodas)
turi teisę atlikti tyrimus poligrafu.
Galioja iki ____________________
__________________________ _____________________________
(leidimą išdavusio asmens pareigos) (parašas) (vardas, pavardė)
A. V.
Galiojimo terminas pratęstas iki ____________________
__________________________ _____________________________
(leidimą išdavusio asmens pareigos) (parašas) (vardas, pavardė)
A. V.
______________