LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO
ĮSAKYMAS
DĖL Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ IR EUROPOS SĄJUNGĄ ĮVEŽAMOS MEDINĖS PAKAVIMO MEDŽIAGOS TIKRINIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
2008 m. rugsėjo 25 d. Nr. 3D-519
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos fitosanitarijos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 113-3285) 4 straipsnio 3 dalies 4 punktu:
1. Tvirtinu Į Lietuvos Respubliką ir Europos Sąjungą įvežamos medinės pakavimo medžiagos tikrinimo taisykles (pridedama).
2. Nustatau, kad šio įsakymo 1 punktu patvirtintų taisyklių 7.3.3 punktas įsigalioja nuo 2009 m. sausio 1 d.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos žemės ūkio
ministro
2008 m. rugsėjo 25 d.
įsakymu Nr. 3D-519
Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ IR EUROPOS SĄJUNGĄ ĮVEŽAMOS MEDINĖS PAKAVIMO MEDŽIAGOS TIKRINIMO TAISYKLĖS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Į Lietuvos Respubliką ir Europos Sąjungą įvežamos medinės pakavimo medžiagos tikrinimo taisyklės (toliau – taisyklės) parengtos vadovaujantis Tarptautinės augalų apsaugos konvencijos sekretoriato Tarptautiniu fitosanitarijos priemonių standartu Nr. 15 (International Standarts for Phytosanitary Measures No. 15 – ISPM 15) „Nurodymai medinei pakavimo medžiagai tarptautinėje prekyboje“ (toliau – ISPM 15 standartas) ir atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2003 m. birželio 30 d. įsakymą Nr. 3D-264 „Dėl kenksmingų organizmų, augalų, augalinių produktų ir kitų objektų sąrašų patvirtinimo (Žin., 2003, Nr. 81-3712).
2. Taisyklės nustato įvežamos medinės pakavimo medžiagos (toliau – MPM), kuri faktiškai naudojama pervežant visų rūšių objektus iš trečiųjų šalių (išskyrus Šveicariją), reikalavimus bei tikrinimo principus.
3. Taisyklės nėra taikomos MPM:
3.1. pagamintai iš tokių medienos gaminių, kaip klijuota mediena, medžio pjuvenų plokštė, skiedrų plokštė ar fanera, pagaminta naudojant klijus, karštį ir slėgį arba jų kombinaciją, MPM, kuri turėtų būti laikoma veiksmingai perdirbta, tokia kaip iš fanerai skirtų rąstų likę tekinti kuolai, pjuvenos, medžio plaušai, drožlės bei žaliavinė, plona (6 mm ir mažiau) supjaustyta mediena, nes ji negali būti terpė kenksmingiesiems organizmams išlikti ir jos nebūtina kontroliuoti;
3.2. kuri yra įvežama kaip krovinys. Tokiu atveju taikomi pjautos medienos reikalavimai pagal medienos rūšį ir kilmę;
4. Taisyklėse vartojamos sąvokos:
Mediena – produkcijos klasė – apvalioji mediena, pjautinė mediena, smulkinta mediena arba pagalbinė mediena su žieve arba be jos.
Medinė pakavimo medžiaga – mediena (taip pat ir pagalbinė) ar jos gaminiai, išskyrus popierinius, naudojami kroviniui saugoti, remti ar nešti.
Pagalbinė mediena – neprekinė mediena, naudojama prekėms apsaugoti arba kaip atrama transportuojant.
Bežievė mediena – mediena, nuo kurios pašalinta visa žievė, išskyrus brazdą, žievę, įaugusią aplink šakas ir tarp metinių augimo rievių.
Žievės skutimas – mechaninis žievės šalinimas nuo apvaliosios medienos.
Terminis medienos apdorojimas – medienos apdorojimo būdas, kai medienos sortimento ašyje pasiekiama ne mažesnė kaip 56 °C temperatūra ir ji išlaikoma bent 30 minučių.
Medienos džiovinimas kameroje – medienos džiovinimas uždaroje kameroje veikiant karščiui ir (arba) reguliuojant oro drėgmę, kad būtų pasiektas reikiamas medienos drėgnis.
II. ŽENKLINIMO PAGAL ISPM 15 STANDARTO REIKALAVIMAI
5. Ženklinta MPM turi būti paruošta pagal ISPM 15 standarto nustatytus reikalavimus, atliekant terminį medienos apdorojimą arba atliekant fumigaciją.
7. MPM ženklą sudaro:
7.1. Tarptautinės augalų apsaugos konvencijos simbolis – IPPC (angl. International Plant Protection Convention);
7.2. Tarptautinės standartų organizacijos ISO (angl. International Standard Organization) šaliai suteiktas dviejų raidžių šalies kodas (ženklo pavyzdyje XX) su įmonės skaitmeniniu identifikavimo kodu (pavyzdyje 000);
7.3. apdorojimą patvirtinantys sutartiniai dviejų raidžių kodai (ženklo pavyzdyje YY):
7.3.2. KD – medienos džiovinimas kameroje, kai atliekamas HT apdorojimas, taikant temperatūros ir drėgmės režimus, kol pasiekiamas mažesnis nei 20 proc. medienos drėgnis (ženklas neprivalomas);
III. Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ IR EUROPOS SĄJUNGĄ ĮVEŽAMOS MPM TIKRINIMAS
9. MPM, kuri faktiškai naudojama pervežant visų rūšių objektus iš trečiųjų šalių (išskyrus Šveicariją), tikrina Valstybinės augalų apsaugos tarnybos (toliau – Tarnybos) pasienio kontrolės fitosanitarijos punkto (toliau – pasienio punkto) pareigūnas arba (nesant tokios galimybės) regioninio augalų apsaugos ir karantino punkto (toliau – regioninio punkto) pareigūnas.
10. Kai į Lietuvos Respubliką ir Europos Sąjungą įvežama MPM, pasienio punkto arba regioninio punkto pareigūnas turi:
IV. PAREIGŪNŲ VEIKSMAI APTIKUS PAŽEIDIMŲ PAGAL ISPM 15 STANDARTĄ
11. Jeigu MPM nėra ženklinta arba ženklinta ne pagal taisyklių 8 punkto reikalavimus ir joje nerandama gyvų kenksmingųjų organizmų, suderinus su prekių savininku ar jo įgaliotu asmeniu, turi būti imamasi šių veiksmų:
11.2. MPM sunaikinama ne vėliau kaip per 14 kalendorinių dienų po to, kai įforminamos prekių muitinės procedūros;
11.3. MPM apdorojama ne vėliau kaip per 14 kalendorinių dienų po prekėms įformintos muitinės procedūros įmonėse, kurioms Tarnybos viršininko įsakymu suteikta teisė apdoroti ir ženklinti MPM;
V. INFORMAVIMAS DĖL PAŽEIDIMŲ
13. Tarnybos pasienio punkto arba regioninio punkto pareigūnas, nustatęs, kad iš ne Europos Sąjungos valstybių įvežama MPM neatitinka ISPM 15 standarto reikalavimų, nedelsdamas apie šiuos atvejus raštu informuoja Tarnybą.
VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS