LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL TARPTAUTINĖS PAGALBOS TEIKIMO KOMANDOS SUDARYMO IR APRŪPINIMO
2005 m. balandžio 21 d. Nr. 1V-114
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinės saugos įstatymo (Žin., 1998, Nr. 115- 3230; 2004, Nr. 28-872, Nr. 163-5941) 9 straipsnio 1 dalimi ir 2 dalies 6 punktu ir atsižvelgdamas į 2001 m. spalio 23 d. Tarybos sprendimą 2001/792/EB, Euratomas, nustatantį Bendrijos mechanizmą sustiprintam bendradarbiavimui teikiant civilinės saugos pagalbą palengvinti, ir 2003 m. gruodžio 29 d. Komisijos sprendimą, nustatantį Tarybos sprendimo 2001/792/EB, Euratomas, nustatančio Bendrijos mechanizmą sustiprintam bendradarbiavimui teikiant civilinės saugos pagalbą palengvinti, įgyvendinimo taisykles:
1. Tvirtinu Tarptautinės pagalbos teikimo komandos sudarymo ir aprūpinimo tvarkos aprašą (pridedama).
2. Pavedu:
2.1. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos:
2.1.2. suderinus su suinteresuotomis valstybės institucijomis, iki 2005 m. birželio 30 d. parengti tarptautinės pagalbos teikimo komandos materialinio-techninio aprūpinimo tabelį ir investicinį projektą;
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro
2005 m. balandžio 21 d. įsakymu Nr. 1V-114
tarptautinės pagalbos TEIKIMO komandos sudarymo IR APRŪPINIMO tvarkos aprašAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Tarptautinės pagalbos teikimo komandos sudarymo ir aprūpinimo tvarkos aprašas (toliau – aprašas) nustato Lietuvos Respublikos tarptautinės pagalbos teikimo komandos (toliau – komanda) sudarymo ir aprūpinimo principus bei tvarką.
2. Komandos sudarymo principai:
2.1. tarpinstitucinis, nustatantis, kad kiekviena institucija, dalyvaujanti formuojant komandą ir aprūpinant ją techninėmis priemonėmis, deleguoja savo institucijos ekspertus ir/ar komandos narius;
3. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas) organizuoja duomenų apie komandos narius ir ekspertus surinkimą, jų bendro sąrašo sudarymą ir administravimą, komandos aprūpinimą techninėmis bei darbų saugos priemonėmis ir tarptautinės pagalbos teikimo mokymą.
II. VARTOJAMOS SĄVOKOS
4. Šiame apraše vartojamos sąvokos:
Deleguojanti institucija – institucija, kurioje ekspertas ir/ar komandos narys dirba pagal darbo sutartį arba eina valstybės tarnautojo pareigas.
Ekspertas – tam tikros srities specialistas, siunčiamas į pagalbos prašančiosios valstybės teritoriją humanitarinės pagalbos suteikti, galintis atlikti situacijos įvertinimą, konsultuoti arba koordinuoti pagalbos teikimą, turintis reikiamą kvalifikaciją ir atitinkantis ekspertui keliamus atrankos kriterijus.
Humanitarinė pagalba – savanoriška parama šalims, nukentėjusioms nuo stichinių nelaimių ar neigiamos žmogaus veiklos.
Komanda – iš ekspertų ir komandos narių sudaryta grupė, aprūpinta techninėmis bei darbo priemonėmis, apmokyta ir pasirengusi atlikti pagalbos teikimo operaciją.
Komandos narys – deleguojančios institucijos paskirtas asmuo, atitinkantis komandos nariui keliamus reikalavimus ir įtrauktas į komandos narių sąrašą.
Koordinavimo ekspertas – ekspertas, sugebantis dirbti koordinavimo komandoje, esant reikalui, pavaduoti koordinavimo vadovą, organizuoti ir būti atsakingas už ryšius, logistiką ir kitas koordinavimo sritis.
Koordinavimo vadovas – ekspertas, atsakingas už pagalbos teikimo operacijos organizavimą, paskirtas į šias pareigas pagalbos teikimo operacijai vadovaujančios valstybės ar tarptautinės organizacijos sprendimu.
Modulis – komandos darbui pagalbos suteikimo vietoje skirtų techninių priemonių ir inventoriaus visuma vienai funkcijai užtikrinti.
Pagalbos prašančioji valstybė – valstybė, kuri dėl stichinės nelaimės ar neigiamos žmogaus veiklos sukeltų padarinių prašo tarptautinės pagalbos.
Pagalbos teikimo operacija – humanitarinės pagalbos teikimo darbų bei kitų būtinų veiksmų, kuriuos pagalbos prašančiosios valstybės teritorijoje atlieka pagalbą teikiančiųjų valstybių, pagalbos prašančiosios valstybės bei tarptautinių organizacijų gelbėtojai, ekspertai ir kiti specialistai bei jų komandos, visuma.
Tarptautinė pagalba – Lietuvos teikiama pagalbos prašančiajai šaliai ekspertų, humanitarinė pagalba ir/ar siunčiant komandą.
Tarptautinės pagalbos prašymas – pagalbos prašančiosios valstybės oficialus kreipimasis į tarptautinę bendriją, tarptautines organizacijas ar valstybes, su kuriomis ji yra pasirašiusi abipusės pagalbos susitarimus, prašant suteikti skubią humanitarinę pagalbą.
Techninis ekspertas – ekspertas, galintis konsultuoti konkrečiais labai specializuotais klausimais, patarti dėl galimų pavojų bei rizikos ir, esant reikalui, dalyvauti pagalbos teikimo operacijoje.
Vertinimo ekspertas – ekspertas, galintis atlikti situacijos įvertinimą, patarti dėl reikiamų pagalbos teikimo darbų ir, esant reikalui, dalyvauti pagalbos teikimo operacijoje.
III. EKSPERTŲ TEIKIAMOS PAGALBOS SRITYS IR ATRANKA
5. Techniniai ekspertai teikia pagalbą visuotinės svarbos infrastruktūros (fiksuotojo ir mobiliojo ryšio sistemų, visuomenės informavimo ir perspėjimo sistemų, elektros sistemų) apsaugos ir atkūrimo, gyventojų perkėlimo ir evakavimo, apsaugos nuo radiacijos, gaisrų gesinimo ir vandens tiekimo srityse, naftos produktų išsiliejimo, masinio naikinimo ginklo panaudojimo, branduolinių, biologinių ir cheminių ekstremalių situacijų atvejais.
6. Vertinimo ir koordinavimo ekspertai bei koordinavimo vadovas teikia pagalbą gamtinių, pramoninių, aplinkos, branduolinių, radiacinių, biologinių ir cheminių ekstremalių situacijų atvejais.
7. Kiekviena deleguojanti institucija savarankiškai atlieka ekspertų atranką savo institucijose pagal aprašo priede išvardytus reikalavimus, atsižvelgdama į ekspertų kvalifikaciją, asmenines savybes bei sugebėjimus. Atrinkusi ekspertus, deleguojanti institucija pateikia jų duomenis Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui ir pagal poreikį, bet ne rečiau kaip kas pusę metų, juos atnaujina. Už pateiktų duomenų tikslumą atsako duomenis pateikusi institucija.
8. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, atsižvelgdamas į Europos Sąjungos, NATO ir Jungtinių Tautų keliamus reikalavimus, kiekvieną ekspertą priskiria tam tikrai grupei. Jei skirtingų tarptautinių organizacijų keliami reikalavimai yra nevienodi, ekspertas gali būti priskiriamas daugiau nei vienai grupei.
IV. KOMANDOS SUDARYMAS, FUNKCIJOS IR STRUKTŪRA
10. Deleguojamų ekspertų ir/ar komandos narių sąrašus Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui teikia Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, Valstybės sienos apsaugos tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Valstybės sienos apsaugos tarnyba), Policijos departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Policijos departamentas) ir jų įgaliotos institucijos, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui pavaldžios įstaigos, aplinkos stebėjimo ir laboratorinės kontrolės tinklui priklausančios įstaigos bei nevyriausybinės organizacijos.
11. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas apibendrina institucijų pateiktus duomenis apie deleguojamus ekspertus ir/ar komandos narius, sudaro jų bendrą sąrašą bei laiku užtikrina jo koregavimą.
12. Ekspertų ir/ar komandos narių bendrame sąraše pažymimi šie duomenys: eksperto ir/ar komandos nario vardas ir pavardė, darbovietė, pareigos, kvalifikacija, gimimo data, duomenys ryšiui palaikyti (telefonas, faksas, elektroninis paštas), grupė (techninis, vertinimo ar koordinavimo ekspertas, koordinavimo vadovas, komandos narys, kita), tarptautinės pagalbos kursų pažymėjimai, duomenys apie dalyvavimo pagalbos teikimo operacijose ir pratybose patirtį, užsienio kalbų mokėjimas, kita būtina informacija.
13. Komandos funkcijos:
14. Pagrindiniai reikalavimai komandai:
14.1. nuolatinė parengtis – komandos nariai ir ekspertai turi būti nuolat pasirengę išvykti su komanda;
14.2. operatyvus išvykimas – komanda turi išvykti į pagalbos prašančiąją valstybę per 10 valandų oro transportu ir per 8 valandas žemės bei vandens transportu;
14.3. savarankiškumas išvykus į pagalbos prašančiąją valstybę – iki išvykimo komanda turi būti aprūpinta laikinąja pastoge, maistu ir vandeniu dešimčiai dienų bei nuvykus į pagalbos prašančiąją valstybę sugebėti patiems pasipildyti atsargas;
15. Minimalią komandos struktūrą sudaro:
15.1. valdymo grupė, kuri atsako už visą komandos veiklą ir priežiūrą, užtikrina jos saugos ir sveikatos bei apsaugos reikalavimus. Ji turi gebėti bendrauti su viešosios informacijos rengėjų atstovais, teikti viešąją informaciją, planuoti pagalbos teikimo operaciją ir palaikyti ryšius su kitomis komandomis, tarptautinėmis organizacijomis ir pagalbos prašančiosios valstybės institucijomis.
Valdymo grupę sudaro komandos vadovybė, planavimo, saugos ir sveikatos priežiūros, apsaugos, ryšių ir viešosios informacijos pareigūnai. Mažiausiai šią grupę sudaro 4 asmenys.
Už valdymo grupės sudarymą yra atsakingi Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas ir Policijos departamentas;
15.2. operacijų grupė, kuri atsako už paieškos, gelbėjimo ir medicinos pagalbos funkcijas. Paieškos funkcija apima gebėjimus ieškoti ir surasti nukentėjusiuosius, panaudojant fizines ir elektronines priemones bei šunis. Gelbėjimo funkcija atliekama gelbėjant pastatų, nuošliaužų užgriūtus žmones. Medicinos pagalbos funkciją atlieka gydytojai ir kiti sveikatos priežiūros specialistai. Jie teikia pirmąją medicinos pagalbą nukentėjusiems asmenims ir komandos nariams pagalbos teikimo operacijos metu. Mažiausiai šią grupę sudaro 16 asmenų.
Už operacijų grupės sudarymą yra atsakingi Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, Valstybės sienos apsaugos tarnyba, Policijos departamentas, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija ir jos įgaliotos institucijos;
15.3. techninė grupė, kuri atsako už komandos techninę paramą ir palaikymą. Paramos funkcija – užtikrinti pavojingų medžiagų suradimą ir apsaugą, vertinti pastatų vientisumą, taip pat veikti kartu su įvairių įrengimų operatoriais. Paramos funkcija turėtų apimti visų komandos logistinių ir ryšių poreikių aprūpinimą. Mažiausiai šią grupę sudaro 6 asmenys.
Už techninės grupės sudarymą yra atsakingas Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas.
V. REIKALAVIMAI KOMANDOS NARIAMS, REZERVO SUDARYMAS IR MOKYMAS
17. Reikalavimus komandos nariams nustato Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, suderinęs su deleguojančia institucija.
18. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktorius tvirtina ekspertų ir/ar komandos narių, pasirengusių išvykti į pagalbos teikimo operaciją, sąrašą ir informuoja apie tai sąraše esančius asmenis. Kas pusę metų į sąrašą įrašomi tie ekspertai ir/ar komandos nariai, kurie nebuvo įtraukti į pirmo pusmečio sąrašus.
19. Ekspertai ir/ar komandos nariai, neįtraukti į sąrašą, laikomi rezerviniais. Jais gali būti pakeisti 18 punkte nurodytą sąrašą įrašyti ekspertai ir/ar komandos nariai.
20. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas organizuoja ekspertų siuntimą į Europos Komisijos organizuojamus kursus bei komandos narių teorinį ir praktinį parengimą.
21. Tarptautinės pagalbos teikimo mokymo programas rengia Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Ugniagesių gelbėtojų mokykla.
VI. KOMANDOS APRŪPINIMAS
24. Pagrindiniai moduliai yra paieškos ir gelbėjimo miestuose, gaisrų gesinimo, cheminių avarijų likvidavimo, gelbėjimo ir logistikos.
25. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas iš tam tikslui skirtų valstybės biudžeto asignavimų komandą aprūpina asmeninės apsaugos priemonėmis, gelbėjimo įranga bei technika (moduliais) pagal materialinio-techninio aprūpinimo tabelius, suderintus su formuojant komandą dalyvaujančiomis institucijomis.
VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
27. Vidaus tarnybos sistemos pareigūnų, įtrauktų į ekspertų ir/ar komandos narių bendrąjį sąrašą, vakcinavimą organizuoja Sveikatos priežiūros tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos iš tam tikslui numatytų biudžeto asignavimų. Kitų ekspertų ir/ar komandos narių vakcinavimą organizuoja deleguojanti institucija.
28. Dalyvaujantiems pagalbos teikimo operacijoje ekspertams ir komandos nariams darbo užmokestis ir stažas skaičiuojamas teisės aktų nustatyta tvarka.
Tarptautinės pagalbos teikimo komandos sudarymo ir
aprūpinimo tvarkos aprašo
priedas
REIKALAVIMAI EKSPERTAMS
Bendrieji kriterijai
Ekspertai |
Asmuo |
Patirtis |
Griežtai neapibrėžiami gebėjimai |
Bendrieji kriterijai |
– gera fizinė būklė ir sveikata – atitinkami skiepai – 8–10 valandų parengtis išvykti į pagalbos prašančiąją šalį – galimybė išvykti į pagalbos prašančiąją šalį iki 4 savaičių – mokėti gerai kalbėti, skaityti, rašyti anglų kalba – (pageidautina mokėti kalbėti, skaityti, rašyti kitomis užsienio kalbomis) – 30–55 metų amžiaus (kitokio amžiaus asmenys gali būti ekspertai, jei turi reikiamus gebėjimus) |
– mažiausiai 5 metų patirtis civilinės saugos ir gelbėjimo srityje – gebėjimas valdyti sudėtingas situacijas – pasirengimas suteikti pirmąją medicinos pagalbą – kompiuterinis raštingumas – turėtų būti išklausęs Bendrijos mechanizmo įvadinį kursą[1] – turėtų būti išklausęs Bendrijos mechanizmo operatyvinio valdymo kursą |
– motyvacija – gebėjimas dirbti ekstremaliomis sąlygomis – gebėjimas dirbti įvairių specialybių ir skirtingų tautybių žmonių grupėje – puikūs darbo grupėse įgūdžiai – gebėjimas analizuoti situaciją – gebėjimas apibendrinti informaciją – gebėjimas aiškiai ir objektyviai mąstyti – gebėjimas numatyti galimus padarinius – būti susipažinusiam su kitų šalių kultūromis
|
Vertinimo ekspertai |
|
– nacionalinio ir tarptautinio lygio operacijų patirtis – profesionali patirtis vertinant ekstremalias situacijas |
|
Koordinavimo ekspertai |
|
– profesinis parengimas ekstremalių situacijų valdymo srityje – operatyvinės paramos funkcijų, įskaitant telekomunikacijų, logistikos ir saugumo koordinavimą, valdymo patirtis – pagalbos teikimo komandos vadovo arba nacionalinio/tarptautinio lygio operacijų koordinatoriaus, arba tarptautinės vertinimo grupės nario patirtis – turėtų būti išklausęs Bendrijos mechanizmo aukšto lygio koordinavimo kursą |
|
Koordinavimo vadovas |
|
– profesinis parengimas ekstremalių situacijų valdymo srityje – operatyvinės paramos funkcijų, įskaitant telekomunikacijų, logistikos ir saugumo koordinavimą, valdymo patirtis – koordinavimo eksperto tarptautinio lygio operacijose patirtis – turėtų būti išklausęs Bendrijos mechanizmo aukšto lygio koordinavimo kursą |
– gebėjimas bendrauti – gebėjimas nustatyti streso simptomus grupėje – gebėjimas veikti pagal situaciją, koordinuoti veiksmus – gebėjimas vadovauti – politinės situacijos supratimas |
______________
[1] Bendrijos mechanizmo įvadinis, operatyvinio valdymo ir aukšto lygio koordinavimo kursai nustatyti 2003 m. gruodžio 29 d. Komisijos sprendime 2004/277/EB, Euratomas, nustatančiame Tarybos sprendimo 2001/792/EB, Euratomas, nustatančio Bendrijos mechanizmą sustiprintam bendradarbiavimui teikiant civilinės saugos pagalbą palengvinti, įgyvendinimo taisykles