LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL VALSTYBINĖS TAURIŲJŲ METALŲ IR BRANGAKMENIŲ PRABAVIMO PRIEŽIŪROS

 

1993 m. gruodžio 9 d. Nr. 918

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti, iki bus priimtas Lietuvos Respublikos tauriųjų metalų, brangakmenių prabavimo įstatymas, Valstybinės tauriųjų metalų ir brangakmenių prabavimo priežiūros laikinuosius nuostatus (pridedama).

2. Perduoti Valstybinei specifinės paskirties prabavimo priežiūros įmonei „Lietpraba“ pastatą su dviem garažais ir sandėliu Druskininkuose, Veisiejų 9a (kaip numatyta Lietuvos Respublikos Seimo 1993 m. birželio 1 d. nutarimo Nr. I-166 „Dėl Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl buvusių Lietuvos TSR valstybinių profesinių sąjungų turto“ įgyvendinimo“ 9 punkte).

3. Pavesti Statistikos departamentui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės patikslinti juridinių ir fizinių asmenų, kurie verčiasi ūkine-komercine veikla, susijusia su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais, statistinės atskaitomybės formas ir nustatyti jų pateikimo tvarką.

Valstybinė specifinės paskirties prabavimo priežiūros įmonė „Lietpraba“ turi pateikti Statistikos departamentui šių asmenų sąrašą.

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                ADOLFAS ŠLEŽEVIČIUS

 

FINANSŲ MINISTRAS                                                                              EDUARDAS VILKELIS

 

______________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1993 m. gruodžio 9 d. nutarimu Nr. 918

 

Valstybinės tauriųjų metalų ir brangakmenių prabavimo

priežiūros laikinieji nuostatai

 

Bendroji dalis

 

1. Tauriesiems metalams bei jų gaminiams priskiriami juvelyriniai, dekoratyviniai, buities dirbiniai, taip pat gamybai ir mokslui naudojami gaminiai iš aukso, sidabro, platinos ir platinos grupės metalų lydinių.

Lydinių ligatūrą reglamentuoja valstybės standartai.

2. Brangakmeniai (klasifikuojami pagal A. Fersmaną ir M. Bauerį) yra:

2.1. pirmos grupės:

2.1.1. I klasės: deimantas, rubinas, safyras, smaragdas, aleksandritas, taurusis špinelis, euklazas;

2.1.2. II klasės: topazas, akvamarinas, berilas, raudonasis turmalinas, almandinas, uvarovitas, taurusis opalas, žadeitas, cirkonis ir kiti;

2.1.3. III klasės: granatas, turkis, kalnų kristalas ir kiti;

2.2. trečios grupės:

organinės kilmės – perlas, koralas, gintaras, gagatas ir kiti.

3. Antrai grupei priklauso apdailos akmenys, nelaikytini brangakmeniais.

Sintetiniai akmenys taip pat nepriskiriami brangakmeniams.

4. Valstybinės tauriųjų metalų ir brangakmenių prabavimo priežiūros tikslas ginti tauriųjų metalų, brangakmenių ir jų gaminių vartotojų teises, saugoti jų ir valstybės interesus gaminant, perdirbant, superkant, parduodant, naudojant, saugant ir pervežant, taip pat išvežant į užsienį ir įvežant iš užsienio tauriuosius metalus, brangakmenius bei jų gaminius.

5. Valstybinę tauriųjų metalų ir brangakmenių bei jų gaminių priežiūrą Lietuvos Respublikoje vykdo Finansų ministerijos reguliavimo sferai priskirta Valstybinė specifinės paskirties prabavimo priežiūros įmonė „Lietpraba“ (toliau vadinama „Lietpraba“).

 

Pagrindiniai „Lietprabos“ uždaviniai ir funkcijos

 

6. Pagrindiniai „Lietprabos“ uždaviniai yra:

6.1. įgyvendinti valstybės politiką tauriųjų metalų ir brangakmenių bei jų gaminių naudojimo, gamybos, perdirbimo ir prekybos srityse;

6.2. užtikrinti technines bei organizacines priemones valstybės ir kitų tauriųjų metalų ir brangakmenių bei jų gaminių vartotojų interesams ginti.

7. Įgyvendindama šiuos uždavinius, „Lietpraba“ vykdo šias funkcijas:

7.1. kontroliuoja, kad juridiniai ir fiziniai asmenys, kurie verčiasi ūkine – komercine veikla, susijusia su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais, jų laužu ir atliekomis, jų tirpalais, druskomis ir pastomis, laikytųsi valstybės nustatytų standartų ir kitų normatyvinių aktų reikalavimų, teikia jiems metodinę ir praktinę paramą šioje srityje, konsultuoja tauriųjų metalų ir brangakmenių apskaitos ir saugojimo klausimais;

7.2. vadovaudamasi valstybinės tauriųjų metalų ir brangakmenių prabavimo priežiūros praktine analize, rengia pasiūlymus, kaip gerinti tauriųjų metalų ir brangakmenių bei jų gaminių kokybę, apskaitą ir apsaugą;

7.3. teikia juridiniams ir fiziniams asmenims išvadas, ar jų pateikti taurieji metalai ir brangakmeniai bei jų gaminiai atitinka valstybės nustatytus standartus;

7.4. rengia įstatymų ir kitų normatyvinių aktų, reglamentuojančių veiklą tauriųjų metalų ir brangakmenių apskaitos ir kitose srityse, projektus ar atlieka gaminių ekspertizę;

7.5. palaiko ryšius su atitinkamomis tarpvalstybinėmis organizacijomis, tarptautinėmis standartizacijos organizacijomis ISO ir CEN, dalyvauja Europos prabavimo priežiūros asociacijoje AEAO ir kitose tarptautinėse organizacijose, dirbančiose šioje srityje;

7.6. vadovaudamasi Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais ir potvarkiais, rengia pagal savo kompetenciją instrukcijas ir kitus normatyvinius aktus, kurie yra privalomi visoms įmonėms, įstaigoms ir organizacijoms, organizuoja ir tikrina jų vykdymą;

7.7. teikia per Finansų ministeriją pasiūlymus Lietuvos Respublikos Vyriausybei dėl valstybės politikos formavimo tauriųjų metalų ir brangakmenių naudojimo, gamybos ir kitose srityse;

7.8. prireikus kartu su kitomis valstybinėmis institucijomis leidžia bendrus normatyvinius aktus;

7.9. kontroliuoja, kad visos įmonės, įstaigos ir organizacijos nepriklausomai nuo jų pavaldumo ir nuosavybės formos, dirbdamos su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais, laikytųsi metrologijos taisyklių, standartų ir kitų reikalavimų.

 

Prabos ir prabavimas

 

8. Lydinio, iš kurio pagamintas gaminys, vertingumą nusako praba, kuri parodo santykinį tauriųjų metalų kiekį lydinio masės tūkstantyje dalių. Šio santykio ženklas įspaudžiamas gaminyje.

9. Lietuvos Respublikoje yra nustatytos šios juvelyrinių ir kitų buities gaminių iš tauriųjų metalų prabos:

9.1. platinos 950 (devyni šimtai penkiasdešimtoji);

9.2. aukso:

375 (trys šimtai septyniasdešimt penktoji);

500 (penki šimtoji);

583 (penki šimtai aštuoniasdešimt trečioji);

585 (penki šimtai aštuoniasdešimt penktoji);

750 (septyni šimtai penkiasdešimtoji);

9.3. sidabro:

800 (aštuoni šimtoji);

830 (aštuoni šimtai trisdešimtoji);

875 (aštuoni šimtai septyniasdešimt penktoji);

916 (devyni šimtai šešioliktoji);

925 (devyni šimtai dvidešimt penktoji);

9.4. paladžio:

500 (penki šimtoji);

850 (aštuoni šimtai penkiasdešimtoji).

10. Nuo 1994 sausio 1 d. gaminamiems naujiems gaminiams nustatomos šios prabos: platinos 950; aukso 375, 585, 750; sidabro 800, 830, 925. Tarptautinė standartizacijos organizacija (ISO) nurodo šių prabų remediumą.

11. Plėvelinio aukso ir sidabro praba nustatoma nuo 910 iki 1000, kas 10 vienetų, t. y. 910, 920, 930, 940, 950, 960, 970, 980, 990, 1000.

12. Žaliojo plėvelinio aukso praba – 750 (septyni šimtai penkiasdešimtoji).

13. Dantų techninės produkcijos prabos yra šios:

13.1. aukso diskų – 916 (devyni šimtai šešioliktoji);

13.2. apkabėlių, lydmetalio ir kitų detalių – 750 (septyni šimtai penkiasdešimtoji).

14. Prabavimas tai tauriųjų metalų, jų lydinių kokybės bei kiekybės, taip pat bangakmenių charakteristikų nustatymas.

15. Taurieji metalai prabuojami šiais metodais:

15.1. suardant gaminį:

15.1.1. auksą kupeliavimu;

15.1.2. sidabrą: Gay Lussac, Volhard, potenciometrija;

15.1.3. platiną: gravimetrija (amonio chlorplatinatas), atomine absorbcija, spektrografija, spektrofotometrija;

15.2. nesuardant gaminio auksui, sidabrui, platinos grupės elementams taikomas prabavimas ant prabavimo akmens.

16. Prabavimo metodas ir prabų skaičius turi užtikrinti duomenų patikimumą. Juos nustato „Lietpraba“.

17. Prabuodama tauriuosius metalus ir jų gaminius, „Lietpraba“ turi teisę išlydyti reikiamą gaminių kiekį arba gaminio dalį. Gaminio pateikėjas negali reikalauti atlyginti nuostolių už gaminio sulaužymą analizei ir analizės metu sunaudotą taurųjį metalą.

18. Įvežamų tauriųjų metalų ir jų gaminių praba nustatoma prabavimo ant prabavimo akmens metodu. Jeigu šis metodas neduoda tikslių rezultatų, praba nustatoma cheminės analizės būdu.

 

Įspaudavimas

 

19. Ant gaminių iš tauriųjų metalų turi būti šie įspaudai:

19.1. Lietuvos valstybinis kontrolinis prabavimo ženklas;

19.2. praba;

19.3. gamintojo ženklas;

19.4. pagaminimo metų šifras.

20. Lietuvos valstybinis kontrolinis prabavimo ženklas yra Gedimino stulpai.

21. „Lietpraba“ turi monopolinę teisę įspausti prabą ir Lietuvos valstybinį kontrolinį prabavimo ženklą.

22. Lietuvos valstybinio kontrolinio ženklo ir prabos įspaudas turi būti įspaustas mechaniniu būdu, o gamintojo ženklas ir pagaminimo metų šifras – liejimo ar mechaniniu būdu. Įspaude vartojami arabiški skaitmenys. Jeigu nepakanka vietos Lietuvos valstybiniam kontroliniam prabavimo ženklui, gaminį apibūdinantis įspaudas gali būti įspaustas pakabinamoje plomboje.

23. Gamintojas įspaudžia gamintojo ženklą ir pagaminimo metų šifrą. Gamintojo ženklas gali būti simbolis ar abreviatūra, oficialiai įregistruoti „Lietpraboje“, kuri nustato pagaminimo metų šifrą.

24. Gaminiai ne iš tauriųjų metalų, o jais tik padengti neįspauduojami.

25. Lietuvos valstybiniu kontroliniu prabavimo ženklu gali būti neįspauduojami šie tauriųjų metalų gaminiai:

25.1. istorinę, archeologinę, meninę vertę turintys gaminiai, jeigu įspauduoti jie netektų šios vertės;

25.2. ordinai, medaliai ir monetos;

25.3. smulkios įraižos, įpjovos, tauriųjų metalų inkrustacijos (kai jomis papuoštos dėžutės, dubenys, šautuvai, vazos, indai ir kiti daiktai);

25.4. gaminiai, kurie turi prekinio ženklo įspaudą ar atitinkamą etiketę bei sertifikatą ir kurių praba tenkina produkcijos standartų reikalavimus:

25.4.1. prietaisų detalės, laboratoriniai indai ir kiti gaminiai, skirti mokslo, gamybos, medicinos ir kitiems tikslams;

25.4.2. dantų protezavimo diskai, kurie tiekiami medicinos įstaigoms tiesiai iš gamyklų gamintojų;

25.4.3. chirurginiai ir kiti instrumentai;

25.4.4. plėvelinis auksas ir sidabras;

25.4.5. liejiniai, juostos, lapai, viela ir kiti pusfabrikačiai.

26. Tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminius prabuoti ir įspauduoti gali pateikti:

26.1. juridiniai ir fiziniai asmenys, turintys įmonės registravimo pažymėjimą ir galiojantį įregistruotą gamintojo įspaudą;

26.2. muitinės darbuotojai (gaminius, kurie buvo įvežti iš užsienio ar konfiskuoti);

26.3. muziejai;

26.4. įvairios konfesijos;

26.5. fiziniai asmenys (savo asmeninius daiktus).

 

Reikalavimai tauriųjų metalų gaminiams

 

27. Visi gaminiai, kurie yra pagaminti (taip pat perdirbti arba suremontuoti) iš tauriųjų metalų ir skirti parduoti arba išvežti į užsienį, turi atitikti šių nuostatų 9, 10 ir 19 punktų reikalavimus.

28. Tauriųjų metalų gaminiai, įvežami į Lietuvos Respubliką iš užsienio, turi būti įspauduoti Lietuvos valstybiniu kontroliniu prabavimo ženklu.

Įvežamų gaminių praba turi atitikti šių nuostatų 9 ir 10 punktuose nustatytas juvelyrinių ir kitų buities gaminių iš tauriųjų metalų prabas.

29. Šalių tarpvalstybiniu susitarimu dėl abipusio įspaudų pripažinimo tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminiai iš šių šalių gali būti išvežami arba į jas įvežami be papildomo įspaudavimo.

30. „Lietpraba“ gali duoti sutikimą gaminti gaminius iš kitokių prabų tauriųjų metalų, pateiktų užsienio juridinių ir fizinių asmenų. Tokiu atveju 9 ir 10 punktuose nustatytų prabų neatitinkantys tauriųjų metalų gaminiai turi būti išvežami į užsienį.

31. Tauriųjų metalų gaminiai su neryškiu gamintojo ženklu prabuoti ar įspauduoti nepriimami.

32. Tauriųjų metalų gaminiai pateikiami prabuoti ar įspauduoti tik visiškai užbaigti (arba surinkti).

33. Gaminiai turi būti pagaminti tik iš vienos rūšies tauriojo metalo, išskyrus atvejus, numatytus 34 – 37 punktuose.

34. Radžiu padengti gaminiai iš baltojo aukso lydinių, sidabro ar platinos įspauduojami kaip auksiniai, sidabriniai ar platininiai.

35. Auksu padengti sidabro gaminiai įspauduojami kaip sidabriniai.

36. Gaminiai, kuriuose yra panaudotos detalės, pagamintos iš platinos, bet daugiau kaip 50 procentų visų metalinių detalių masės pagaminta iš aukso, įspauduojami atitinkamos prabos aukso įspaudu. Įspaudas dedamas ant detalės, pagamintos iš aukso.

37. Gaminiai, kuriuose yra panaudotos detalės, pagamintos iš aukso ir (arba) platinos, bet daugiau kaip 50 procentų visų metalinių detalių masės pagaminta iš sidabro, įspauduojami atitinkamos prabos sidabro įspaudu. Įspaudas dedamas ant detalės, pagamintos iš sidabro.

38. Gaminiai, pagaminti iš žemiausios prabos (žemesnės, negu nustatyta šių nuostatų 9 ir 10 punktuose) tauriųjų metalų, kiti ne taurieji metalai, esantys tauriųjų metalų gaminyje, turi būti įspauduojami ženklu „Metalas“.

39. Tauriųjų metalų gaminiuose negali būti detalių, pagamintų ne iš šių metalų, išskyrus tas detales ar gaminius, kurie dėl techninių priežasčių ar technologijos negali būti iš jų pagaminti: peilių ašmenys, suktukų dalys, spyruoklės, šarnyrų ašys, segtukai ir kitos panašios detalės, laikrodžių mechanizmai, žibintuvėliai ir kiti panašūs gaminiai.

Visa tai turi būti nurodyta gaminio techninėje dokumentacijoje.

40. Jeigu šių nuostatų 38 punkto reikalavimų dėl kurių nors priežasčių negalima įvykdyti, gaminiai ar detalės iš ne tauriųjų metalų savo spalva turi skirtis nuo tauriųjų metalų.

41. Laikrodžių mechanizmams šių nuostatų 38 ir 40 punktų reikalavimai netaikomi.

42. Ne taurieji metalai negali būti naudojami tauriųjų metalų gaminių ertmėms pildyti, jiems sustiprinti ar pasunkinti.

 

Tauriųjų metalų ir brangakmenių bei jų dirbinių gamyba ir

apskaita

 

43. Visi juridiniai ir fiziniai asmenys, kurie verčiasi ūkine-komercine veikla, susijusia su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais, privalo:

43.1. vesti tikslią tauriųjų metalų ir brangakmenių bei jų gaminių apskaitą, nurodant prabą, masę ir kiekį (pastų, druskų, tirpalų pagal jų sertifikatus);

43.2. užtikrinti racionalų tauriųjų metalų naudojimą ir minimalius gamybos nuostolius gaminant dirbinius iš šių metalų ir brangakmenių;

43.3. nustatytąja tvarka teikti Statistikos departamentui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės ataskaitas apie tauriųjų metalų, jų laužo ir atliekų gavimą, panaudojimą bei likučius;

43.4. laikytis nustatytos tauriųjų metalų ir brangakmenių bei jų gaminių panaudojimo, pardavimo, supirkimo, sandėliavimo, apskaitos, saugojimo, vežimo tvarkos.

Valstybinėms įmonėms, įstaigoms ir organizacijoms šią tvarką nustato aukštesnioji organizacija arba jų steigėjas, suderinęs su Finansų ministerija.

44. Kiti juridiniai ir fiziniai asmenys vadovaujasi Finansų ministerijos patvirtinta instrukcija ir kitais normatyviniais aktais.

 

Tauriųjų metalų ir brangakmenių bei jų gaminių importas ir

pardavimas

 

45. Be kontrolinio įspaudavimo „Lietpraboje“ iš užsienio gali būti įvežami šie tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminiai:

45.1. Lietuvos Respublikos vidaus rinkoje realizuojami tauriųjų metalų gaminiai, jeigu importuojanti šalis yra pasirašiusi tarpvalstybinį susitarimą dėl abipusio įspaudų pripažinimo;

45.2. monetos, ordinai, garbės ženklai, prizai, gauti parodose ir sporto varžybose, išgraviruotos asmeninės dovanos, tranzitinės tauriųjų metalų ir brangakmenių siuntos bei prekės;

45.3. įvežančio asmens ir jo šeimos narių asmeniniai tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminiai, bet ne daugiau kaip vienas kiekvieno tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminio egzempliorius (vienetas).

Bendra šių gaminių masė neturi viršyti 50 gramų.

46. Prekiauti tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminiais leidžiama tik laikantis šių nuostatų 9, 10, 19, 22 ir 43.1 punktų reikalavimų.

 

Lietprabos“ darbo organizavimas

 

47. Valstybinės tauriųjų metalų ir brangakmenių prabavimo priežiūros darbui Lietuvos Respublikoje vadovauja Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinės tauriųjų metalų ir brangakmenių prabavimo priežiūros inspektorius (toliau vadinama vyriausiasis inspektorius), kuris kartu yra ir „Lietprabos“ direktorius. Jį skiria į pareigas ir atleidžia iš pareigų finansų ministras. Vyriausiasis inspektorius atsiskaito Finansų ministerijai.

48. Vyriausiasis inspektorius turi pavaduotoją, kuris kartu yra „Lietprabos“ vyriausiasis inžinierius revizorius. Jį skiria į pareigas ir atleidžia iš pareigų vyriausiasis inspektorius, suderinęs su Finansų ministerija;

49. Kiti valstybinės tauriųjų metalų ir brangakmenių prabavimo priežiūros inspektoriai „Lietpraboje“ užima inžinieriaus revizoriaus, vyriausiojo inžinieriaus prabuotojo, prabuotojo, inžinieriaus-analitinės laboratorijos vedėjo, inžinieriaus-laboranto pareigas. Juos skiria į pareigas ir atleidžia iš pareigų vyriausiasis inspektorius.

 

Valstybinės tauriųjų metalų ir brangakmenių prabavimo

priežiūros inspektorių teisės

 

50. Valstybinės tauriųjų metalų ir brangakmenių prabavimo priežiūros inspektoriai pagal savo kompetenciją turi teisę:

50.1. pateikę tarnybinį pažymėjimą, nekliudomi lankytis visose Lietuvos Respublikos teritorijoje esančiose įmonėse, įstaigose ir organizacijose nepriklausomai nuo jų pavaldumo ir nuosavybės formos (išskyrus užsienio valstybių eksteritorialias įstaigas), kurios verčiasi ūkine-komercine veikla, susijusia su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais, jų laužu ir atliekomis, jų tirpalais, druskomis ir pastomis, ir jas kontroliuoti;

50.2. susipažinti su tikrinamos įmonės gamyboje naudojama apskaita, technine ir kita dokumentacija bei šios įmonės taikomais standartais ir kitais normatyviniais aktais, reglamentuojančiais veiklą, susijusią su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais;

50.3. atrinkti ir paimti nustatytąja tvarka produkcijos pavyzdžius, atskirus gaminius ekspertizei, bandymui ir analizei atlikti;

50.4. teikti pasiūlymus, nustatytąja tvarka konfiskuoti tauriųjų metalų gaminius, kurių praba ar brangakmenių charakteristikos yra žemesnės už deklaruojamas, taip pat tauriųjų metalų ar brangakmenių gaminius be sertifikatų ar prabų ir tauriųjų metalų gaminius su padirbtomis (suklastotomis) prabomis arba sertifikatais;

50.5. sustabdyti tauriųjų metalų ir brangakmenių produkcijos gamybą, realizavimą, paslaugų teikimą, prekybą ir kitą su tuo susijusią veiklą, jeigu pažeisti deklaruojami ar Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka privalomi normatyvinių dokumentų reikalavimai ir metrologijos taisyklės;

50.6. uždrausti naudoti darbui su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais matavimo prietaisus, jeigu jie neatestuoti arba pasibaigęs jų patikros laikas;

50.7. uždrausti tauriųjų metalų ir brangakmenių produkcijos gamybą, realizavimą, paslaugų teikimą, prekybą ir kitą su tuo susijusią veiklą, jeigu juridiniai ar fiziniai asmenys neturi dokumentų, suteikiančių teisę verstis šia veikla, nuolat pažeidžia standartų ar kitų normatyvinių aktų reikalavimus;

50.8. tikrinti tauriųjų metalų ir brangakmenių, jų laužo ir atliekų buhalterinę apskaitą ir apsaugą ir tai, kaip laikomasi šių nuostatų;

50.9. surašyti patikrinimo ar revizijos metu rastų trūkumų ir kitų pažeidimų aktą;

50.10. sustabdyti juridinių ir fizinių asmenų ūkinę- komercinę veiklą, susijusią su tauriaisiais metalais, brangakmeniais, jų laužu ir atliekomis, jeigu nustatytu laiku nepašalinami rasti trūkumai;

50.11. perduoti tardymo ar kitiems kompetentingiems organams medžiagą dėl pareigūnų ir kitų asmenų, pažeidusių šių nuostatų ir valstybės standartų reikalavimus, patraukimo įstatymų numatyton atsakomybėn.

 

Pareigūnų veiklos garantijos ir atsakomybė

 

51. Valstybinės tauriųjų metalų ir brangakmenių prabavimo priežiūros pareigūnai (toliau vadinama – pareigūnai) savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais ir potvarkiais, Finansų ministerijos aktais, šiais nuostatais bei kitais valstybinę tauriųjų metalų ir brangakmenių prabavimo priežiūrą reglamentuojančiais normatyviniais aktais bei tarpvalstybiniais susitarimais.

52. Pareigūnų sprendimus jų kompetencijos klausimais privalo vykdyti visos valstybinės institucijos ir savivaldybės, įmonės, įstaigos, organizacijos, kiti juridiniai ir fiziniai asmenys.

53. Pareigūnai, vykdydami jiems patikėtas pareigas pažeidę įstatymų reikalavimus, nustatytąja tvarka traukiami drausminėn, materialinėn, administracinėn ar baudžiamojon atsakomybėn.

54. Pareigūnų veiksmai gali būti apskundžiami vyriausiajam inspektoriui, o pastarojo veiksmai finansų ministrui.

Visų pareigūnų ir finansų ministro veiksmai įstatymų nustatyta tvarka gali būti apskundžiami teismui.

55. Pareigūnai privalo išsaugoti juridinių ir fizinių asmenų, naudojančių technologijas ir medžiagas, kurios yra jų autorių nuosavybė, autorinę ir komercinę paslaptį. Pareigūnai, pagarsinę tokias žinias, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

______________