LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL ĮVEŽAMŲ Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ, VEŽAMŲ PER JĄ Į KITAS EUROPOS SĄJUNGOS ŠALIS, TAIP PAT VEŽAMŲ TRANZITU ŽMONIŲ MAISTUI IR GYVŪNŲ PAŠARAMS NESKIRTŲ AUGALŲ, AUGALINIŲ PRODUKTŲ IR DAUGINAMOSIOS MEDŽIAGOS, KURIE GALĖJO BŪTI GENETIŠKAI MODIFIKUOTI, STEBĖSENOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2008 m. spalio 8 d. Nr. 3D-543

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos genetiškai modifikuotų organizmų įstatymo (Žin., 2001, Nr. 56-1976; 2003, Nr. 34-1419; 2006, Nr. 77-2967) 8 straipsnio 2 punktu ir siekdama užtikrinti žmonių maistui ir gyvūnų pašarams neskirtų genetiškai modifikuotų augalų ir augalinių produktų bei genetiškai modifikuotų augalų dauginamosios medžiagos atsekamumą ir padidinti jų kontrolės Lietuvoje veiksmingumą,

1. Tvirtinu Įvežamų į Lietuvos Respubliką, vežamų per ją į kitas Europos Sąjungos šalis, taip pat vežamų tranzitu žmonių maistui ir gyvūnų pašarams neskirtų augalų, augalinių produktų ir dauginamosios medžiagos, kurie galėjo būti genetiškai modifikuoti, stebėsenos taisykles (pridedama).

2. Pavedu Valstybinei augalų apsaugos tarnybai per mėnesį nuo šio įsakymo įsigaliojimo datos parengti ir patvirtinti Genetiškai modifikuotų organizmų atsiradimo rizikos kultūrų ir šalių sąrašą, nurodant kriterijus, kuriais remiantis nustatomos rizikos kultūra ir rizikos šalis.

 

 

ŽEMĖS ŪKIO MINISTRĖ                                         KAZIMIRA DANUTĖ PRUNSKIENĖ

 

SUDERINTA                                                     SUDERINTA

Lietuvos Respublikos                                          Muitinės departamento prie Lietuvos

aplinkos ministerijos                                            Respublikos finansų ministerijos

2008-09-23 raštu                                                 2008-09-24 raštu

Nr. (11-3)-D8-8280                                             Nr. 3B-17.2/16-8747

 

SUDERINTA

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

2008-08-12 raštu Nr. B6-(1.19)-1255

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2008 m. spalio 8 d. įsakymu Nr. 3D-543

 

ĮVEŽAMŲ Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ, VEŽAMŲ PER JĄ Į KITAS EUROPOS SĄJUNGOS ŠALIS, TAIP PAT VEŽAMŲ TRANZITU ŽMONIŲ MAISTUI IR GYVŪNŲ PAŠARAMS NESKIRTŲ AUGALŲ, AUGALINIŲ PRODUKTŲ IR DAUGINAMOSIOS MEDŽIAGOS, KURIE GALĖJO BŪTI GENETIŠKAI MODIFIKUOTI, STEBĖSENOS TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Įvežamų į Lietuvos Respubliką, vežamų per ją į kitas Europos Sąjungos šalis, taip pat vežamų tranzitu žmonių maistui ir gyvūnų pašarams neskirtų augalų, augalinių produktų ir dauginamosios medžiagos, kurie galėjo būti genetiškai modifikuoti, stebėsenos taisyklės (toliau – taisyklės) nustato žmonių maistui ir gyvūnų pašarams neskirtų genetiškai modifikuotų organizmų atsiradimo rizikos kultūrų (toliau – rizikos kultūros) krovinių, ketinamų įvežti į Lietuvos Respubliką ar vežti per ją į kitas Europos Sąjungos (toliau – ES) šalis arba tranzitu iš ne ES valstybių, kurios nėra tų kultūrų genetiškai modifikuotų organizmų atsiradimo rizikos šalys (toliau – rizikos šalys), patikrinimo procedūras.

2. Taisyklių tikslas – užtikrinti sistemingą įvežamų rizikos kultūrų stebėseną, kad į Lietuvos Respubliką ir į kitas ES šalis, vežant krovinį per Lietuvos Respubliką, nebūtų įvežti ir nepaplistų augalai, augaliniai produktai ir dauginamoji medžiaga su neįteisinta ES genetine modifikacija, o įteisinti ES minėti genetiškai modifikuoti produktai būtų tinkamai paženklinti.

3. Visos taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jas apibrėžia Žmonių maistui ir gyvūnų pašarams neskirtų genetiškai modifikuotų augalų, augalinių produktų ir dauginamosios medžiagos, įvežamos į Lietuvos Respubliką ir Europos Bendriją bei vežamos tranzitu, patikrinimo taisyklės, patvirtintos 2005 m. gegužės 11 d. Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymu Nr. 3D-265 (Žin., 2005, Nr. 61-2179; 2007, Nr. 16-584) (toliau – patikrinimo taisyklės).

4. Visą rizikos kultūrų ir šalių sąrašą (toliau – sąrašas) tvirtina Valstybinės augalų apsaugos tarnybos (toliau – tarnyba) viršininkas.

5. Sąrašas turi būti nuolat skelbiamas tarnybos interneto svetainėje. Atnaujinusi ar pakeitusi sąrašą, tarnyba apie tai informuoja Muitinės departamentą prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos.

6. Tarnyba patikrina į Lietuvos Respubliką įvežamų ir į kitas ES šalis vežamų rizikos kultūrų krovinių dokumentus ir, esant šių taisyklių 9 punkte nurodytoms aplinkybėms, paima mėginius tyrimams Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute (toliau – laboratoriniai tyrimai) atlikti.

7. Įvežti rizikos kultūrų krovinius galima tik per tuos pasienio kontrolės punktus, kuriuose yra įsteigti ir veikia tarnybos pasienio kontrolės fitosanitarijos punktai.

8. Įvežamų rizikos kultūrų krovinių dokumentus tikrina tarnybos pasienio kontrolės fitosanitarijos punktų (toliau – pasienio punktų) pareigūnai ar regioninių augalų apsaugos ir karantino punktų (toliau – regioninių punktų) pareigūnai, vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos įstatymais, kitais teisės aktais ir šiomis taisyklėmis.

 

II. RIZIKOS KULTŪRŲ KROVINIŲ, ĮVEŽAMŲ Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ, VEŽAMŲ PER JĄ Į KITAS ES ŠALIS AR VEŽAMŲ TRANZITU, TIKRINIMAS

 

9. Įvežant į Lietuvos Respubliką ir vežant per ją į kitas ES šalis rizikos kultūrų krovinį iš ne ES valstybių, kurios nėra rizikos šalys, pasienio punkto pareigūnas:

9.1. patikrina rizikos kultūrų krovinio lydimuosius dokumentus ir, vadovaudamasis tarnybos viršininko patvirtintomis augalų, augalinių produktų ir dauginamosios medžiagos mėginių paėmimo genetinės modifikacijos tyrimams metodikomis, paima mėginius laboratoriniams tyrimams ir surašo Žmonių maistui ir gyvūnų pašarams neskirtų rizikos kultūrų mėginių paėmimo aktą (priedas);

9.2. informaciją apie įvežamą krovinį įveda į Genetiškai modifikuotų aukštesniųjų augalų (toliau – GMAA) duomenų bazę;

9.3. jei krovinio paskirties vieta yra Lietuvos Respublikoje, jį lydinčių dokumentų kopijas nusiunčia atitinkamo regioninio punkto pareigūnams.

10. Jeigu pasienio poste nėra galimybių paimti mėginius, rizikos kultūrų krovinį leidžiama nuvežti į Lietuvos Respublikos muitų teritorijos viduje veikiančią muitinės įstaigą, kur regioninio punkto pareigūnas atlieka veiksmus, numatytus šių taisyklių 9.1–9.2 punktuose.

11. Rizikos kultūrų krovinį lydinčių dokumentų kopijos saugomos tarnybos pasienio arba regioniniame punkte, kuriame buvo paimtas mėginys.

12. Paėmus mėginius laboratoriniams tyrimams, rizikos kultūrų kroviniui leidžiama vykti į paskirties vietą.

13. Gavus laboratorinių tyrimų protokolą, jo išvada pažymima GMAA duomenų bazėje.

14. Gavus laboratorinių tyrimų protokolą su išvada, kad rizikos kultūrų krovinyje, kurio paskirties vieta yra Lietuvos Respublikoje, aptikta ES įteisintų genetiškai modifikuotų organizmų (toliau – GMO) priemaišų, kurių kiekis viršija leistiną mažiausiąją ribą, krovinio gavėjas įpareigojamas įvežtą krovinį paženklinti, pažymint, kad „Šiame produkte yra genetiškai modifikuoto (-ų) organizmo (-ų) (nurodomas organizmo (-ų) pavadinimas)“, arba grąžinti jį į šalį siuntėją ar sunaikinti. Tuo atveju, kai krovinyje aptikta ES neįteisintų GMO priemaišų, krovinio gavėjas įpareigojamas įvežtą krovinį grąžinti į šalį siuntėją arba sunaikinti patikrinimo taisyklių 16.2 punkte nustatyta tvarka.

15. Nustačius 14 punkte minimas aplinkybes, kitam to fizinio ar juridinio asmens rizikos kultūrų kroviniui turi būti taikomos patikrinimo taisyklės.

16. Jeigu krovinio paskirties vieta yra kitoje šalyje, apie nustatytas 14 punkte minimas aplinkybes tarnyba nedelsdama praneša atitinkamos valstybės kompetentingai institucijai.

17. Pasienio punkto pareigūnas patikrina tranzitu vežamų rizikos kultūrų krovinių lydimuosius dokumentus ir, jei kuriam nors to fizinio ar juridinio asmens rizikos kultūrų kroviniui jau buvo nustatytos 14 punkte minimos aplinkybės, taiko patikrinimo taisykles.

 

III. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

18. Visais šiose taisyklėse paminėtais atvejais, kai rizikos kultūrų krovinyje aptinkama GMO priemaišų, tarnyba informuoja Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos Kokybės politikos departamento Kokybės skyrių ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento Genetiškai modifikuotų organizmų skyrių.

 

_________________

 

Įvežamų į Lietuvos Respubliką, vežamų per ją į kitas Europos Sąjungos šalis, taip pat vežamų tranzitu žmonių maistui ir gyvūnų pašarams neskirtų augalų, augalinių produktų ir dauginamosios medžiagos, kurie galėjo būti genetiškai modifikuoti, stebėsenos taisyklių

priedas

 

(Mėginių paėmimo akto forma)

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖ AUGALŲ APSAUGOS TARNYBA

 

ŽMONIŲ MAISTUI IR GYVŪNŲ PAŠARAMS NESKIRTŲ RIZIKOS KULTŪRŲ MĖGINIŲ PAĖMIMO AKTAS

 

200 .... m. .............................. d. Nr. .............

 

_________________________

(sudarymo vieta)

 

Padalinio pavadinimas ________________________________________________________

Krovinio kilmės šalis (-ys) _____________________________________________________

Mėginio numeris _____________________________________________________________

Rizikos kultūros pavadinimas:

lietuviškai _____________________________________________________________

lotyniškai _____________________________________________________________

Prekės kodas KN ____________________________________________________________

Mėginio kiekis (kg; vnt.) ______________________________________________________

Krovinio savininkas___________________________________________________________

 

 

________ punkto specialistas                          (Parašas)                   (Vardas ir pavardė)

A. V.

 

_________________