LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL ĮSTAIGŲ, TEIKIANČIŲ MOKYMO IR KITAS PASLAUGAS DARBUOTOJŲ SAUGOS IR SVEIKATOS SRITYJE ĮMONĖMS, KOMPETENCIJOS REIKALAVIMŲ APRAŠO PATVIRTINIMO
2004 m. rugpjūčio 26 d. Nr. 1072
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo (Žin., 2003, Nr. 70-3170) 27 straipsnio 8 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Patvirtinti Įstaigų, teikiančių mokymo ir kitas paslaugas darbuotojų saugos ir sveikatos srityje įmonėms, kompetencijos reikalavimų aprašą (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2004 m. rugpjūčio 26 d. nutarimu
Nr. 1072
ĮSTAIGŲ, TEIKIANČIŲ MOKYMO IR KITAS PASLAUGAS DARBUOTOJŲ SAUGOS IR SVEIKATOS SRITYJE ĮMONĖMS, KOMPETENCIJOS REIKALAVIMŲ APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Įstaigų, teikiančių mokymo ir kitas paslaugas darbuotojų saugos ir sveikatos srityje įmonėms, kompetencijos reikalavimų aprašas (toliau vadinama – šis Aprašas) nustato bendruosius kompetencijos reikalavimus įstaigoms, teikiančioms mokymo ir kitas paslaugas darbuotojų saugos ir sveikatos srityje įmonėms, įstaigoms, organizacijoms ir kitoms organizacinėms struktūroms (toliau vadinama – įmonės).
2. Šiame Apraše vartojamos sąvokos:
Įstaiga, teikianti formaliojo švietimo paslaugas, – aukštoji mokykla, aukštesnioji mokykla; įmonė, organizacija, profesinio mokymo įstaiga, Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka įgijusi teisę mokyti įmonių darbuotojus ir kitus asmenis pagal valstybės Studijų ir mokymo programų registre įregistruotas mokymo darbuotojų saugos ir sveikatos srityje programas ir išduoti jiems valstybės pripažįstamą mokymo programos baigimo pažymėjimą.
Įstaiga, teikianti neformaliojo švietimo paslaugas, – aukštoji mokykla, aukštesnioji mokykla; įmonė, organizacija, profesinio mokymo įstaiga, teikianti neformaliojo švietimo paslaugas pagal Darbo rinkos neformaliojo profesinio mokymo organizavimo ir vykdymo tvarką ir Darbo rinkos neformaliojo profesinio mokymo programų sąvado nuostatus, patvirtintus socialinės apsaugos ir darbo ministro 2002 m. kovo 22 d. įsakymu Nr. 38 (Žin., 2002, Nr. 33-1259), mokanti įmonių darbuotojus ir kitus asmenis pagal atsižvelgiant į darbdavių poreikius parengtas darbuotojų saugos ir sveikatos mokymo programas, įregistruotas Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Neformaliojo mokymo programų sąvade, išduodanti Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnybos nustatytos formos programos baigimo pažymėjimus.
Įstaiga, teikianti įmonėms įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos samdomos tarnybos paslaugas (toliau vadinama – samdoma tarnyba), – įmonė, įstaiga, organizacija ar kita organizacinė struktūra, kuri sutarčių su įmone pagrindu atlieka įmonėje įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos funkcijas, nustatytas įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos nuostatuose, parengtuose pagal Įmonių darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybų pavyzdinius nuostatus, patvirtintus socialinės apsaugos ir darbo ministro ir sveikatos apsaugos ministro 2003 m. lapkričio 27 d. įsakymu Nr. A1-186/V-694 (Žin., 2003, Nr. 114-5186).
Kitos šiame Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos darbo kodekso (Žin., 2002, Nr. 64-2569), Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo (Žin., 2003, Nr. 70-3170), kituose darbuotojų saugos ir sveikatos norminiuose teisės aktuose vartojamas sąvokas.
II. ĮSTAIGŲ, TEIKIANČIŲ MOKYMO PASLAUGAS ĮMONĖMS DARBUOTOJŲ SAUGOS IR SVEIKATOS SRITYJE, MOKYTOJŲ KOMPETENCIJOS REIKALAVIMAI
3. Įstaigų, siekiančių teikti formaliojo ir (ar) neformaliojo švietimo paslaugas asmenims, nurodytiems šio Aprašo 4 ir 5 punktuose, mokytojai privalo turėti aukštąjį išsilavinimą, būti išklausę pedagoginių-psichologinių žinių kursą ir turėti tai patvirtinantį pažymėjimą, taip pat turėti ne mažesnę kaip vienerių metų darbo darbuotojų saugos ir sveikatos srityje patirtį, būti atestuoti kaip įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos specialistai Mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais bendruosiuose nuostatuose, patvirtintuose socialinės apsaugos ir darbo ministro ir sveikatos apsaugos ministro 2003 m. gruodžio 31 d. įsakymu Nr. A1-223/V-792 (Žin., 2004, Nr. 13-395), nustatyta tvarka. Potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros meistrų, darbų su potencialiai pavojingais įrenginiais vadovų, darbuotojų, valdančių (naudojančių) potencialiai pavojingus įrenginius, mokytojai papildomai turi būti atestuoti pagal atitinkamas potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros meistrų, darbų su potencialiai pavojingais įrenginiais vadovų ar darbuotojų, valdančių (naudojančių) potencialiai pavojingus įrenginius, mokymo programas ir turėti Mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais bendruosiuose nuostatuose nurodytus mokymo programos baigimo ir atestacijos pažymėjimus. Šių mokymo įstaigų mokytojų aukštojo mokslo diplomų, išduotų Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės valstybėse ar Šveicarijos konfederacijoje, pripažinimas norint dirbti pagal reglamentuojamą profesiją ar verstis reglamentuojama profesine veikla Lietuvos Respublikoje atliekamas laikantis Aukštojo mokslo diplomų, diplomų, pažymėjimų ir kitų kvalifikaciją patvirtinančių dokumentų, išduotų Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės valstybėse ar Šveicarijos konfederacijoje, pripažinimo norint dirbti pagal reglamentuojamą profesiją ar verstis reglamentuojama profesine veikla Lietuvos Respublikoje nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gegužės 3 d. nutarimu Nr. 535 (Žin., 2004, Nr. 75-2581).
4. Įstaigų, siekiančių teikti formaliojo švietimo paslaugas darbuotojų saugos ir sveikatos srityje nustatytomis formaliojo švietimo sąlygomis, darbdaviams atstovaujančių asmenų (toliau vadinama – įmonių vadovai), darbdavių įgaliotų asmenų darbuotojų saugai ir sveikatai, įmonių darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybų specialistų, samdomų įstaigų, teikiančių įmonėms įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybų paslaugas, samdomų darbuotojų saugos ir sveikatos specialistų (ne įmonės darbuotojų) įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos funkcijoms vykdyti, potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros meistrų, darbų su potencialiai pavojingais įrenginiais vadovų, darbuotojų, valdančių (naudojančių) potencialiai pavojingus įrenginius, ir išrinktų naujų įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos komitetų narių, kuriems Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo nustatytas privalomasis mokymas mokymo įstaigose, mokytojų kompetencijos atitiktis šio Aprašo 3 punkte nustatytiems kompetencijos reikalavimams vertinama Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.
5. Įstaigų, siekiančių teikti neformaliojo švietimo paslaugas darbuotojų saugos ir sveikatos srityje nustatytomis neformaliojo švietimo sąlygomis, darbuotojams, kuriems Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo nenustatytas privalomasis mokymas (padalinių vadovams, darbuotojams, dirbantiems pavojingus darbus, kurių sąrašas patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugsėjo 3 d. nutarimu Nr. 1386 (Žin., 2002, Nr. 87-3751), darbuotojų atstovams saugai ir sveikatai, darbuotojams, vykdantiems potencialiai pavojingų įrenginių, kuriems nenustatyta privaloma įgaliotų potencialiai pavojingų įrenginių techninės būklės tikrinimo įstaigų priežiūra, nuolatinę priežiūrą, įmonių darbuotojų saugos ir sveikatos komitetų nariams, taip pat kitiems darbuotojams, kurie neturi pakankamai profesinių įgūdžių ar žinių, kad galėtų saugiai dirbti ir nebūtų pakenkta jų sveikatai, ir kuriuos įmonės vadovas ar darbdavio įgaliotas asmuo darbuotojų saugai ir sveikatai siunčia mokytis į mokymo įstaigas), mokytojų kompetencijos atitiktį šio Aprašo 3 punkte nustatytiems reikalavimams užtikrina šių įstaigų vadovai.
III. REIKALAVIMAI SAMDOMOMS TARNYBOMS
6. Samdomos tarnybos organizacinė struktūra turi užtikrinti paslaugų darbuotojų saugos ir sveikatos srityje, kurių pačios įmonės neteikia dėl to, kad neturi darbuotojų saugos ir sveikatos specialistų arba joms ekonomiškai nenaudinga steigti įmonių darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybą, teikimą. Samdomos tarnybos steigimo dokumentuose turi būti numatyta įstaigos veiklos sritis – teikti įmonėms samdomos tarnybos paslaugas.
7. Samdoma tarnyba turi turėti reikiamos kvalifikacijos specialistų įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos funkcijoms atlikti:
7.1. Samdomų tarnybų specialistai, atliekantys įmonėse įmonės samdomos tarnybos funkcijas, atsižvelgdami į įmonių, kurioms teikiamos samdomos tarnybos paslaugos, ekonominės veiklos rūšį, privalo turėti technikos, ergonomikos, chemijos ir kitų techninių sričių aukštąjį ar aukštesnįjį inžinerinį išsilavinimą pagal specialiąsias mokymo programas ir ne mažesnę kaip 3 metų darbo darbuotojų saugos ir sveikatos srityje patirtį.
8. Samdomos tarnybos turi turėti paskirtą darbuotojų saugos ir sveikatos specialistą, kuris vadovautų konkrečių samdomos tarnybos paslaugų įmonėse teikimo organizavimui ir vykdytų tokių paslaugų atlikimo kontrolę. Tokio asmens kvalifikacija negali būti žemesnė už samdomos tarnybos specialistų kvalifikaciją, jis turi turėti ne mažesnę kaip 3 metų darbo darbuotojų saugos ir sveikatos srityje patirtį.
9. Samdomos tarnybos darbuotojų pareigybių aprašymuose turi būti nurodytos pareigos, kvalifikacijos reikalavimai, teisės ir atsakomybė teikiant samdomos tarnybos paslaugas įmonėse.
10. Samdomos tarnybos vadovaujasi Įmonių darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybų pavyzdiniais nuostatais, kitais darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktais, įmonės, kuriai teikia paslaugas, darbuotojų saugos ir sveikatos vietiniais (lokaliniais) norminiais teisės aktais, technologinių procesų ir darbo priemonių dokumentais. Samdomos tarnybos veiklą įmonėje koordinuoja įmonės vadovo paskirtas įmonės darbuotojas.
IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
11. Aukštųjų mokyklų, turinčių specializuotas profesinės saugos ir sveikatos katedras ir teikiančių įmonių vadovų, darbdavių įgaliotų asmenų darbuotojų saugai ir sveikatai, įmonių darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybų specialistų, samdomų įstaigų, teikiančių įmonėms įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybų paslaugas, samdomų darbuotojų saugos ir sveikatos specialistų (ne įmonės darbuotojų) įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos funkcijoms vykdyti formaliojo švietimo paslaugas pagal nustatytąja tvarka aprobuotas mokymo programas, dėstytojams šiame Apraše nurodyti kompetencijos reikalavimai netaikomi. Aukštosios ir aukštesniosios mokyklos gali mokyti įmonių darbuotojus, nurodytus šio Aprašo 5 punkte, pagal darbuotojų saugos ir sveikatos mokymo programas, parengtas darbdavių pageidavimu, ir tokiam mokymui šiame Apraše nurodyti kompetencijos reikalavimai dėstytojams netaikomi.
12. Aukštųjų mokyklų, kuriose rengiami statybos inžinerijos ar statybos specialistai ir kurios organizuoja statybos saugos ir sveikatos koordinatorių mokymą aplinkos ministro ir socialinės apsaugos ir darbo ministro 2004 m. sausio 7 d. įsakymo Nr. D1-1/ A1-5 „Dėl Statybos saugos ir sveikatos koordinatorių mokymo ir žinių tikrinimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 8-203) nustatyta tvarka, dėstytojams šiame Apraše nurodyti kompetencijos reikalavimai netaikomi.
13. Įstaigų, teikiančių formaliojo ir (ar) neformaliojo švietimo paslaugas, išskyrus nurodytąsias šio Aprašo 11 ir 12 punktuose, taip pat mokymo paslaugas darbuotojų saugos ir sveikatos srityje, mokytojai kas treji metai kvalifikaciją tobulina aukštosiose mokyklose pagal aukštųjų mokyklų parengtas ir su Valstybine darbo inspekcija suderintas kvalifikacijos tobulinimo programas.
14. Įstaigų, teikiančių formaliojo ir (ar) neformaliojo švietimo paslaugas darbuotojų saugos ir sveikatos srityje, išskyrus nurodytąsias šio Aprašo 11 ir 12 punktuose, priežiūra vykdoma laikantis Profesinio mokymo įstaigų priežiūros tvarkos, patvirtintos švietimo ir mokslo ministro ir socialinės apsaugos ir darbo ministro 2001 m. sausio 5 d. įsakymu Nr. 9/6 (Žin., 2001, Nr. 4-112).
15. Įstaiga, teikianti formaliojo ir (ar) neformaliojo švietimo paslaugas, sudariusi su įmone darbuotojų, nurodytų šio Aprašo 4 ir 5 punktuose, mokymo sutartį arba su kitais asmenimis – jų mokymo sutartį, informuoja apie tai Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnybą prieš 3 kalendorines dienas iki mokymo pradžios, nurodydama mokymo pradžią, įmonių pavadinimus ir ekonominės veiklos rūšis, mokymo programas, pagal kurias numatyta mokyti, ir mokomųjų skaičių.